'Kroonjagers moeten weg' GROTE MUIL BESMET ZATERDAG 22 APRIL 1989 PAGINA 33 Het jagen in de duinen tussen Den Haag en Noordwijk leidt tot onaanvaardbare situaties, zo meldde de Stichting Duinbehoud onlangs in een rapport. Dieren worden overwegend ter meerdere glorie van de jager neergeschoten en niet om de natuur in stand te houden. Bovendien zouden jagers in het gebied zich asociaal gedragen. Kortom: er moet eindelijk eens paal en perk worden gesteld aan de jachtpraktijk in het Zuidhollandse duingebied. Struikelblok vormt het feit dat het jachtrecht in het gebied grotendeels berust bij het Koninkijk Huis. "Het zijn juist de Kroonjagers die zorgen voor de excessen". door Margot Klompmaker Een van de markeringen in het Zuidhollandse duingebied die duidelijk aangeven dat het jachtrecht berust bij het Koninklijk HuiS. <l„lo Wlm Dijkman) Natuurbeschermers zijn plezierjacht in duinen beu Vroeger moeten de verhoudingen goed zijn geweest. Toen maakten natuurliefhebbers en jagers in de Zuidhollandse duinen wel eens een vriendelijk praatje. Toen hadden de natuurliefhebbers nog de illusie dat een gesprekje over het nut van een bepaalde vogelsoort het afschieten ervan kon voorkomen. Totdat men besefte dat een deel van de jagers dat onderscheid niet wenste te maken, maar alle dieren als "schadelijk tuig" beschouwde. Vanaf het moment dat de natuurliefhebbers, verenigd in de Stichting Duinbehoud, in het openbaar hun beklag deden over de jachtpraktijk in het duingebied tussen Den Haag en Noordwijk, bekoelde de verhouding met de jagers aanzienlijk. Voortaan liepen beide partijen in een wijde boog om el kaar heen. De recente publicatie van een uitge breid rapport, waarin de natuurbescher mers keihard tegen de toch al gevoelige jagersschenen aantrappen, heeft het vuur extra aangewakkerd. Wat Duinbe houd beweert is niet mis. Het jagen in de duinen tussen Den Haag en Noordwijk leidt tot "excessen en onaanvaardbare si tuaties". Dieren worden "zonder enige noodzaak afgeschoten, puur voor het plezier". Niet alleen konijnen, maar ook "beschermde en zeldzame dieren" ko men voor de loop. "Er wordt geschoten op alles wat beweegt en oogjes heeft". Grutto Maar er is meer: de jagers zouden zich asociaal gedragen, over fietspaden rij den, de rust in het natuurgebied onnodig verstoren, natuurliefhebbers bedreigen, niet altijd deskundig zijn. "Tja, het is geen eend ....en ook geen snip", zo zou een jager na het afschieten van een grut to hebben opgemerkt. Het duinterrein tussen Den Haag en Noordwijk is zeer uitgestrekt en bestaat uit de gebieden Meyendel, Berkheide en de Coepelduinen. Het jachtrecht in het grootste gedeelte van deze gebieden be rust bij het Koninklijk Huis. Een recht dat zelfs in de Grondwet is vastgelegd. Maar het is lang geleden dat een lid van het Koninklijk Huis zich ook daadwer kelijk in het gebied heeft laten zien. Be richten over een jagende prins Bernhard deden in 1978 zo veel stof opwaaien dat de prins het daarna voor gezien heeft ge houden. Momenteel is aan twintig mensen het recht verleend in dit gebied te jagen. Vrienden of bekenden van de opper- jachtmeester van het Koninklijk Jacht- departement, aldus Duinbehoud. Acht van deze Kroonjagers hebben ook een zogenaamde 'artikel 53 vergunning' waarmee op schadelijk wild kan worden gejaagd. Daarnaast lopen in hetzelfde ge bied nog negen beroepsjagers met zo'n vergunning, die in opdracht van instan ties als Staatsbosbeheer of de duin water leidingmaatschappijen werken. In totaal worden de Zuidhollandse duinen be volkt door zo'n 30 jagers. Volgens de jachtwet moet elke jager zich houden aan speciale spelregels. Er mag geen sprake zijn van in het wilde weg dieren neerschieten. Een jager moet jagen met beleid, zorgen voor wildbe- heer, terreinbeheer en schade voorko men. Maar de meerderheid van de jagers in het Zuidhollandse duingebied jaagt volgens Duinbehoud alleen maar 'voor het plezier' en bepaald niet voor behoud van de natuur of beheer van het wild. Puur plezier Voorzitter Albert Salman van Duinbe houd: "Ik heb niets tegen zinvolle jacht die nodig is om de natuur in stand te hou den. Maar daarvan is hier geen sprake. Het feit dat deze herenjagers en hun vrienden op alle dieren in het gebied mo gen schieten zonder afspraken of enige vorm van controle, is in strijd met de be langen van de natuur en recreatie. Dat is geen beheersjacht maar jacht puur voor het plezier". "Er worden bijvoorbeeld jaarlijks dui zenden konijnen afgeschoten. Daarbij wordt gebruik gemaakt van lichtbakken en fretten. Het is bekend dat de duinen vergrassen door waterneerslag en verzu ring. Konijnen houden het gras laag en vreten jonge boompjes kapot, zodat aan plant geen kans krijgt. Konijnen zijn mo menteel dus heel nuttig. Het afschieten van deze dieren behalve waar ze over last bezorgen is niet in het belang van de natuur. Het werkt eerder averechts: de begroeiing rukt verder op. Bovendien worden konijnen zo nerveus van het ja gen dat ze meer jongen krijgen". "Een ander voorbeeld. Jagers schieten veel konijnen in het najaar. Dan hebben ze een lekkere bout voor de kerst. Een echte beheersjager schiet de dieren niet in het najaar maar in februari. Dan is de natuurlijke sterfte toch al groot. Maar ja, dan zijn de beesten niet zo lekker dik als in de herfst". De beweringen van de natuurliefheb bers worden bevestigd door Staatsbos beheer, die eigenaar is van een groot deel van het desbetreffende duingebied. Bos wachter Edwin Huge uit Wassenaar' "Er wordt op alle dieren gejaagd: konijnen, vossen, fazanten, wezels, eenden, vogels. We kunnen rustig stellen dat het hier om plezierjacht gaat". Staatsbosbeheer en Duinbehoud heb ben de sterke indruk dat de kroonjagers zonder enig plan te werk gaan. Anders dan jagers in veel andere jachtgebieden zijn de Kroonjagers niet verplicht een schriftelijk wildbeheerplan te overleg gen. Huge: "Bij beheersjacht hoort een plan. Dan zeg je: in dat gedeelte is helm geplant, dus moeten er konijnen worden afgeschoten. Of we gaan jagen op een vos die de weg naar een kippenren in de buurt te goed heeft gevonden. Of we grij pen in omdat het aantal verwilderde kat ten te veel toeneemt". Verantwoord Huge laat een tekening zien van het ge bied waar de Haagse Duinwaterleiding het jachtrecht heeft. Op de tekening staat aangegeven hoeveel konijnen er in een jaar worden afgeschoten. "De Haagse Duinwaterleidingmaatschappij werkt volgens plan, evenals haar collega in Lei den. Deze bedrijven hebben beroepsja gers in dienst die aan de hand van duide lijke afspraken te werk gaan. Deze jagers doden alleen dieren die schade toebren gen. Dat noem ik verantwoord jagen". De boswachter zet evenals Duinbe houd vraagtekens bij het massaal neer leggen van konijnen. "Je ziet dat men in sommige duingebieden zelfs koeien en paarden laat grazen om te voorkomen dat de duinen dichtgroeien. Het is dus niet bepaald in het belang van de natuur om op konijnen te jagen". Hij voegt er aan toe: "Ik heb het niet over konijnen die bijvoorbeeld net aan geplante helm op zeeduinen aanvreten. Die brengen duidelijk schade toe. Maar in andere gevallen zie ik geen enkele noodzaak om ze af te schieten". Boswachter Huge constateert somber dat Staatsbosbeheer weliswaar eigenaar is van het duingebied, maar geen enkele grip heeft op de Kroonjagers. "We kun nen alleen ingrijpen als ze de jachtwet overtreden. Het enige dat we kunnen doen is vergunningen controleren of vra gen: kieper die zak eens om, om te kijken wat er afgeschoten is. De jacht verbieden lijkt me onzin. Maar laat er dan ten min ste verstandig worden gejaagd. Dat is nu bepaald niet het geval". Overigens vraagt Huge zich af of het MMLPAS Superjoden, die vind je in Amsterdam. De jongeren op de f-side, de sta-tribune achter het oostelijke Ajaxdoel, hebben zichzelf die titel aangemeten. Schok kend? Ach, dat krijg je als de 'boeren' uit de provincie je toeschreeuwen dat 'Ajax een jodenclub' is. Maak van de scheld naam een eretitel, zo ontwapen je de te genstander. Met antisemitisme heeft het weinig te maken; het getuigt eerder van humor. Sommige anti-apartheidsactivisten kun nen nog een voorbeeld nemen aan zo'n re lativeringsvermogen, als ze de burge meester van Amsterdam voor fascist uit maken omdat hij'niet toestaat dat de poorten van Shell worden gebarrica deerd. Arme Van Thijn. En dat, terwijl je na 45 jaar het oorlogsleed nog van zijn gezicht kun aflezen. Voetbal is oorlog. En daarom heeft de KNVB de Clubkaart bedacht, een mo dern soort 'Ausweis' voor voetbalfans. Met wervende kreten als 'voordeel', 'voor rang' en 'korting' krijgt de clubsupporter een identiteitskaart in zijn maag ge splitst die hem degradeert tot rechteloze speelbal in de voeten van de Zeister BoBo's. Haal de folder bij postkantoor of bibliotheek, lees de kleine lettertjes en huiver. Een paar van de vele voorwaarden: de KNVB mag de pas zonder opgave van re denen weigeren of intrekken 'als daar naar het oordeel van de KNVB aanlei ding toe bestaat'. Kaarthouders zijn des gevraagd verplicht 'op elk moment' en 'op het eerste verzoek' de pas te tonen in het stadion. En dat alles voor 'slechts'f25 (na juni f35, dus wees snel!) per 12 maan den. Alle stroopzoete verkooppraatjes ten spijt; het is wel duidelijk dat de pas al leen tot doel heeft de voetbalvandalen in een ijzeren greep te krijgen. De clubkaart zal straks verplicht zijn, zeker bij uitwed strijden van 'nader aan te wijzen' clubs met als agressief bekend staande suppor ters. Of dat lukt? Iedereen weet nu al dat het systeem zo lek is als een mandje. Ik hgb een angstig visioen. Daar sta je dan met je pasje, op een mooie plek helemaal voor aan tegen het hek, vlak bij Stanley Men zo, die onder gejuich zijn eerste redding verricht. Achter je loopt het met de pasjes controle uit de hand. Onder het kille oog wel zinvol is dieren af te schieten als ze schade veroorzaken. "In plaats van lasti ge konijnen of vossen te doden kun je ook overwegen een goede afrastering te maken. Afschieten is geen oplossing. Laatst hadden we berichten over vossen die aan de rand van Wassenaar kippen zouden grijpen. Je kunt zo'n beest wel neerleggen, maar er komt weer een an der voor in de plaats". "Het is effectiever als mensen zorgen voor een goede afrastering om hun erf, zodat vossen nergens meer bij kunnen. Dat zie je ook op de Veluwe, waar ze aan het bezoek van vossen gewend zijn. Daar hoor je de boeren ook niet klagen over overlast van vossen. Daar bouwen ze een twee meter hoog hek met een paar stuk ken schrikdraad". Asociaal De Koninklijk Huis-jager gedraagt zich asociaal in het duigebied, staat in het rap port van Duinbehoud. Is dat niet over dreven? Albert Salman van Duinbe houd: "Nee, dat is het niet. In het duinge bied mag niemand buiten de paden ko men, behalve de jagers en de vogellief hebbers die daar een speciale vergun ning voor hebben. Een vogelaar trekt al leen de duinen in, jagers opereren meestal in groepen. Zij trekken in één lange linie over het terrein. Alles op hun pad wordt verstoord, geen plekje blijft rustig". "Ook constateren wij vaak dat jagers van de veiligheidscamera's stroomt een opgewonden menigte de tribune op You'll never walk alone: boycot de KNVB-voetbalpas. W/M FORTUYN Desi Bouterse mag dan zo'n anderhalj jaar geleden op een pijnlijk duidelijke manier door de kiezers in Suriname op z'n nummer zijn gezet, zijn machtspositie en zeker zijn grote mond is hij sinds de verpletterend verloren parlementsver kiezingen allerminst kwijt. Dat is de af - gelopen dagen tijdens het conflict tussen op fietspaden rijden. Vindt Staatsbosbe heer dat dat wel meevalt? Met alle res pect voor Staatsbosbeheer, maar onze medewerkers komen vaker in het duin gebied dan zij. Onze conclusies zijn geba seerd op de waarnemingen van zo'n 40 mensen die dagelijks of wekelijks in de duinen komen". "Wij maken herhaaldelijk mee dat ja gers natuurliefhebbers wegsturen die vogels willen observeren. Voor hun ei gen veiligheid, wordt er dan bij gezegd. Maar het is toch een soort recht van de sterkste. Een natuurliefhebber is alleen, jagers opereren in een groepje. Dan durf je ook niet gauw te protesteren". Ook twijfelt Duinbehoud aan de des kundigheid van de jager. Salman: "Die varieert nog wel eens. Een jager moet te genwoordig theorie-examen doen. Maar dat gebeurt aan de hand van een boekje en niet in het veld. Je kunt niet uit een boekje leren welke vogel boven je in de lucht vliegt. Zelfs een vogelliefhebber met verrekijker heeft al moeite om som mige soorten te herkennen. Laat staan een jager zonder kijker". Salman maakt een uitzondering voor de beroepsjagers in het gebied. "Be roepsjagers zullen het niet in hun hoofd halen van alles neer te schieten. Dat kan hun de kop kosten. Zij gaan met een dui delijke opdracht het veld in. Plezieija- gers zijn anders, die komen hun hobby bedrijven. Die schieten ook in geval van twijfel, wat een beroepsman nooit zal politie en militairen in Suriname weer eens gebleken. Bepaald onthutsend is te zien hoe angsthazerig de burgerpolitici zich jegens Bouterse gedragen. President Shankar spande hélemaal de kroon door om een half uurtje uitstel te soebatten toen hem door Bouterse het ultimatum werd gesteld een door de politie gevan gen genomen militair vóór een bepaald tijdstip vrij te laten. Die militair werd dus zonder enig par don door een Bouterse-brigade 'bevrijd', tot luoede van de inmiddels in staking ge- gane politie. Maar van de kant van de politici bleef het angstwekkend stil. Bou terse heeft nu aangekondigd de politieta ken wel te willen overnemen en de bevol king uitgenodigd met hun klachten naar doen. Plezierjagers leggen zichzelf geen beperkingen op. Wij durven te stellen dat maar éénderde van de jagers in de Zuid hollandse duinen fatsoenlijk bezig is". En wat vindt Staatsbosbeheer van de deskundigheid van de jager? De twee mannen van Staatsbosbeheer in Wasse naar kijken elkaar eens aan. "Nou", zegt de een, "we hebben die oude man gehad die trillend met zijn geweer in de hand stond. Hij wist niet of hij een eend of een konijn had neergelegd". "En dat is niet eens zo lang geleden", vult zijn collega aan. Oplossing De plezieijagers verstoren door hun ge drag het natuurlijk evenwicht in het ge bied, stellen de natuurbeschermers. Staatsbosbeheer wil daar geen harde uit spraak over doen. Boswachter Huge: "De natuur zit zo ingewikkeld in elkaar. Iemand die jaagt zal zeggen: het natuur lijk evenwicht is al verstoord, anders zou ik hier niet jagen. Natuurliefhebbers be weren precies het omgekeerde". Albert Salman van Duinbehoud: "Staatsbosbeheer mag dan geen versto ring van het evenwicht constateren, wij zien het wel degelijk. Kijk maar naar het konijn en de fazant en hun natuurlijke vijanden (vossen, bunzings, wezels, en vroeger de hermelijn). De aanwezigheid van konijn en fazant bepaalt of er roof dieren in hetzelfde gebied zitten. In na tuurlijke toestand kan het aantal konij- de Memre Boekoe-kazerne te komen. Dat is echt een geruststellende gedachte voor de vele Surinamers die zich ongetwijfeld nog maar al te goed de onderdrukkende en moorddadige praktijken van het mili taire regime zullen herinneren. De chaos wordt nog vergroot door de dreigemen ten waarmee een zooitje ongeregeld on der leiding van de gedeserteerde militair Ronnie Brunswijk vanuit de jungle af en toe de aandacht op zich vestigt. Het blijft tobben met Suriname. Dat zal er met de huidige labbekakkerige re gering niet minder op worden. Bouterse noemde zichzelf deze week "een vredelie vend man die wordt getergd en zich groen ergert aan de houding van de auto riteiten". Hij beloofde niet langer "mis- nen nooit een plaag worden. Roofdieren zorgen automatisch voor het op peil hou den van deze diersoort. Het wordt pas een probleem wanneer het aantal roof dieren daalt door er op te jagen. Jagen op de ene soort heeft ook effect op de ande re soort. Als er maar lukraak wordt ge schoten, zonder duidelijk plan, kunnen bepaalde soorten zelfs verdwijnen, zoals de hermelijn bijvoorbeeld" Zowel Duinbehoud als Staatsbosbe heer pleiten ervoor dat het jachtrecht in de Zuidhollandse duinen in handen komt van beroepsjagers. Duinbehoud: "De Kroonjagers moeten uit het gebied. Alleen beroepsjagers erin, mensen die volgens afspraken te werk gaan. Liefst mensen die een overeenkomst hebben met de beherende instanties, zoals Staatsbosbeheer of de duinwaterleiding. Het zijn de herenjagers die zich aan de excessen schuldig maken, hun manier van jagen gaat dwars tegen alles regels in" Staatsbosbeheer sluit zich hierbij aan. Boswachter Huge: "Het zou beter zijn als het jachtrecht aan ons werd gegeven. Dan is er tenminste controle op wat er gebeurt en kan er verantwoord worden gejaagd". Paleis De jagers zelf. Het is moeilijk om iemand van hen te pakken te krijgen voor com mentaar. De Stichting Duinbehoud wil de namen van de kroonjagers niet prijs geven. Uiteindelijk komt één naam 'via- via' boven tafel: de heer Van Zinningck Bergmann. Maar deze jager weigert alle medewerking. "Richt u zich maar tot het paleis. Belt u maar met de particuliere se cretaris van de koningin om die onzin van die meneer Salman te weerleggen. Van mij hoort u niets". De Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging is zeer welwillend, maar is ook niet op de hoogte van de jachtprak tijk in het bewuste gebied. Na enig speurwerk van de vereniging wordt de naam verschaft van een andere jager in het gebied: C. Lugthart uit Wassenaar. Deze wil desgevraagd wél praten. Graag zelfs, want de bewering dat de meeste ja gers zich bezig houden met plezierjacht heeft hem flink boos gemaakt. Lugthart noemt de conclusies in het rapport van Duinbehoud onzin. "Ik jaag al jaren in het duingebied bij Noordwijk en kan u dit verzekeren: iedere jager schiet met een duidelijk plan dieren af. Een jager is in wezen een egöist. Een klein stukje jachtgrond kost kapitalen, dus je kijkt wel uit om dat in het wilde weg leeg te schieten. Zo snijd je jezelf im mers in de vingers? Volgens die Stich ting Duinbehoud zouden wij schieten op alles wat beweegt en oogjes heeft. Nou, daar klopt niets van". Dus geen plezierjacht? "Ja, natuurlijk beleef ik ook plezier aan de jacht. Waar om niet? Duinbehoud noemt jagers aso ciaal. Dat ben ik beslist niet. Ik ben een groot liefhebber van de natuur, kom m'n hele leven al in de duinen. Waarom zou de mens niet mogen profiteren van de overvloed van de natuur?". Meerderheid De Stichting Duinbehoud heeft inmid dels een afschrift van haar rapport ge stuurd aan het ministerie van landbouw en vissery, de Tweede Kamer en het Ko ninklijk Huis. Albert Salman: "We heb ben het idee dat het Koninklijk Huis geen flauw idee heeft van wat zich alle maal afspeelt in hun jachtgebied. Ik hoop dat de koninklijke familie zo schrikt van onze waarnemingen dat zij voortaan afziet van jachtverhuur. Om het jachtrecht te kunnen overdragen aan de duinbeheerders moet een deel van de Grondwet worden aangepast Ik denk dat we in de Kamer wel een meerderheid voor ons standpunt kunnen krijgen. Ple zierjacht is niet bepaald populair". handeling" van militairen te zullen tole reren. "Deze grap is te ver gegaan". Het is duidelijk, van die grote muil van Bouterse zijn we voorlopig nog niet ver lost. BERT PAAUW Slaapt u graag in een bed waarin ie mand ts gestorven? Ik niet. Woont u graag in een huis waarin de vorige bewo ner heeft gebungeld aan de hanebalken, zijn lippen blauw als na het kersen eten? Mij niet gezien. Staat u graag te juichen voor een doelpunt op de plek waar ie mand is gestikt? Wat een macabere gedachten. Mis schien komt dat wel door die twee berich ten deze week in de krant. Een ervan ging over 'Mein Kampf van Adolf Hitler. Dat boek ooit een onverbiddelijke bestseller schijnt nog steeds grote sommen aan royalties op te leveren. De neven en nich ten van Hitier hebben recht op zo'n dertig miljoen gulden. Juridisch gezien is daar geen speld tus sen te krijgen. Hitler was naast zijn an dere werkzaamheden ook auteur en daarom geldt voor hem ook het auteurs recht. Enkele nazaten zitten er dus warm pjes bij dank zij de pennevruchten van Onkel Adolf. Waar dat geld dan anders naartoe zou moeten? Iemand opperde pijlsnel: naar Simon Wiesenthal. Een wrange bestemming. Het tweedebericht betrof het bureau van Napoleon. Dat ding wordt bij het Venduhuis der Notarissen te 's-Graven- hage geveild voor een bedrag tussen de 80.000 en 120.000 gulden. Zou u dat meu belstuk in uw huis willen hebben, dat bu reau waaraan misschien wel het bevel is ondertekend waarmee duizenden solda ten de bevriezingsdood in zijn gestuurd? Maar Napoleon kun je toch niet verge lijken met Hitier, hoor ik al zeggen. Dat kan wel. Weliswaar heeft Napoleon de jo den niet vervolgd, hij wilde ze juist meer rechten geven. Maar de machtswellust van deze keizer, die met zijn rechterhand voortdurend zijn eigen binnenzak rolde, blijft voor mij voorop staan. Velen den ken daar anders over. Leuke boetiekjes worden zonder veel protesten van omwo nenden 'Napoleon' genoemd. Met een ze kere brandy is het al net zo. Onbegrijpe lijk CEES VAN HOORE

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 33