'Transport is bederfelijk produkt' De laatste run van het Wilde Westen Reportage Vliegtuigmaatschappijen dumpen tickets bij gebrek aan beter TOEVALLIG WEL EVEN VOOR NIKS! BU FEBO y* «Ti FEBD PAGINA 2 ZATERDAG 22 APRIL 1989 DEN HAAG "Eenvliegtic ket naar Rome? Het goed koopste retourtje kost 437 gulden met Singapore Airli nes, maar dan moet u wel op maandag heen en op maan dag terug. U wilt niet op maandag? Dan kunt u met Alitalia vliegen, dat kost 540 gulden. Die vlucht gaat op dinsdag, woensdag en vrij dag heen en dagelijks terug. U moet wel minimaal één nacht van zaterdag op zon dag wegblijven. door Theo Haerkens Oh, u wilt op donderdag vertrek ken? Ja, dat kan wel, maar dat kost 613 gulden ook Alitalia. Nee, als u niet in mei gaat, dan gelden er weer andere tarieven. En als u snel op en neer moet en vanavond nog wilt vertrekken, bent u met KLM of Ali talia 1738 gulden kwijt". De medewerker van het reisbureau- tje blijft vriendelijk. Hij is gewend aan klanten die zoeken naar moge lijkheden om zo goedkoop mogelijk te reizen én op het tijdstip en op de manier die hen het beste uitkomt. Maar een definitief antwoord op de vraag wat een vliegticket kost, lijkt er niet te zijn. "Het is een van de moeilijkste onderwerpen in de luchtvaart. Zelfs intern hebben mensen er bij ons problemen mee", stelt KLM-woordvoerder N. Harm- se opgewekt vast. De wir-war van prijzen is een ge volg van de heftige concurentie in de luchtvaart. De maatschappijen zijn er voortdurend op uit zoveel mogelijk mensen te vervoeren. Maar de positie van waaruit ze die concurrentieslag moeten voeren, wisselt steeds. De nationale lucht vaartmaatschappij heeft bij de meeste passagiers een streepje voor. De Britten vliegen bij voor keur met British Airways, Duitsers met Lufthansa en Nederlanders met KLM. De maatschappijen we ten nationale trots, vermengd met het gevoel in een betrouwbare ma chine te zitten met capabel perso neel, om te zetten in klinkende munt. De nationale luchtvaartmaat schappij is om die reden thuis veelal de duurste. In het buitenland liggen de kaarten anders en gaan de prij zen omlaag. Pas als het verschil met het tarief van de maatschappij in het land zelf groot genoeg is, komen er klanten. Dat is de reden dat een KLM-ticket Amsterdam-Accra in Londen veel goedkoper is dan in Amsterdam. Het loont zelfs om een enkeltje naar Londen te kopen, daar in te stappen en vervolgens via Am sterdam koers te zetten naar de Ghanese hoofdstad. Rompslomp Ondernemingen als Malibu-Travels van Ad Latjes willen de reiziger die rompslomp besparen en laten hun klanten gewoon in Amsterdam in stappen, ook al mag dat niet van de KLM. De thuismarkt moet immers het volle pond betalen. Controleren waar de tickets precies vandaan ko men is voor de luchtvaartmaat schappijen vrij lastig en geldt als klant-onvriendelijk. Een ticket is eigenlijk een klein boekje met daarin voor elke etappe van de reis een aparte bladzijde. Ma libu-Travels en vergelijkbare onder nemingen verwijderen eenvoudig de eerste bladzijde - goed voor Lon- den-Amsterdam - uit het ticket. De KLM kan dan niet snel zien wi goedkoop Brits kaartje heeft en ie dereen gaat gewoon mee. Tot voor kort liet de luchtvaart maatschappij het er niet bij zitten en weigerde passagiers met een Ne derlandse naam. Wie Jansen heet, kon als Jensen nog wel eens door gaan voor een Deen en glipte zo door de mazen van het KLM-con- trolenet, maar daar bleef het dan ook bij. Nu het Europees Hof van Justitie onlangs prijsafspraken tussen de maatschappijen taboe heeft ver klaard, is de situatie weer open. Ma libu-Travels nam de proef op de som door openlijk een Afrikaan met een voordelig Brits ticket vanuit Amsterdam naar huis te laten rei zen. De KLM legde de man geen strobreed in de weg, maar kondigde wel aan de Britse verkoper van het ticket een rekening te sturen van 2.000 gulden, het prijsverschil tus sen Londen en Amsterdam. Onder tussen zoekt een legertje advocaten uit of de maatschappij nog iets kan uitrichten tegen de uitspraak van het Europees Hof. Korting Waarom zijn luchtvaartmaatschap pijen bereid zoveel korting te ge ven? Het antwoord is buitenge woon simpel: de maatschappijen nemen genoegen met een minimale opbrengst als een stoel 'onverkocht' dreigt te blijven. Een lege stoel kost alleen maar geld. Voorkomen dat vliegtuigen met lege stoelen opstij gen, is een van de grootste zorgen van de maatschappijen. Om zoveel mogelijk zekerheid te krijgen over de bezetting, wordt een vlucht 'gescreend' al drie maanden voordat het toestel de startbaan op taxiet. Hoe meer mensen er - bij voorbeeld via een reisbureau - mee gaan tegen het normale tarief, hoe liever het de maatschappij is. Maar zodra duidelijk wordt dat er plaat sen onbezet blijven, gaan die in de aanbieding. Voor de zakelijke reiziger, die op het allerlaatste moment besluit al dan niet mee te gaan, is een aantal plaatsen vrijgehouden. "Soms ho ren we om twee uur dat een vlucht vol is, en om vier uur blijkt dan dat er toch weer ruimte is", illustreert een inkoper van een bedrijf dat zich gespecialiseerd heeft in goedkope tickets. Het vliegtuig is dan niet op gerekt, maar de maatschappij heeft besloten om een groter deel van de tickets te dumpen. Niet voor niets geldt in deze sec tor van de reiswereld het parool 're ductie is restrictie'. Wie goedkoop Passagiers met tickets die s wil vliegen, moet zich schikken, want het is die ene lege stoel op die ene vlucht, die van de hand gedaan moet worden. Natuurlijk verkopen maatschap pijen liever zelf tickets tegen het normale tarief, wat dat ook zijn mag. KLM verkoopt tachtig pro cent van de tickets aan reisbureaus. De tour-operator neemt dan in één keer een fors aantal tickets of zelfs hele (chartervluchten af. Voor de luchtvaartmaatschappij is dat aan trekkelijk omdat de verkoop min der werk kost. Het risico dat er stoe len onbezet blijven, is bovendien af gewenteld op de tour-operator. De ze krijgt in ruil daarvoor een aan zienlijke quantum-korting. Jumbo Dat het niet om een kleinigheid gaat, blijkt uit de volgende voor beeld. Een tour-operator koopt 100 zitplaatsen in een jumbo met 380 stoelen die van Amsterdam naar Singapore vliegt. Kosten per ticket: 2200 gulden. Aan commissieloon le vert hem dat tien procent op ofwel 220 gulden, en aan quantum-kor ting nog eens vijf procent ofwel 110 gulden. Bij elkaar is dat 330 gulden per stoel, 33.000 gulden in totaal. r dan 500 gulden in prijs verschillen, zitten broederlijk naast elkaar. Daarnaast is het heel gebruikelijk vliegtuigen meer dan vol te boeken. Annuleringen zorgen er wel voor dat er uiteindelijk precies genoeg passagiers zijn. En als er een enke ling te veel is, kan een zakenreiziger zijn dure ticket altijd ruilen voor dat van een andere maatschappij, zodat hij een uurtje later alsnog opstijgt. Allerlei kléine ondernemers in de periferie van de luchtvaart met na men als 'Witte Reizen Centrale' en 'Budget Reizen' houden zich net als Malibu-Travels bezig met de handel in goedkope tickets. Dat creativiteit hier hand in hand gaat met het af tasten van de grenzen van de moge lijkheden, laat zich raden. Exit Tic ket Service uit 's Heerenberg is ge specialiseerd in het zakelijk ver keer. "Wat Latjes doet voor de tour passagier, doen wij voor de zakelij ke reiziger", aldus directeur/eige naar Jan Maarten de Vries. Niet minder dan negentig procent van de tickets die hij omzet, komt uit het buitenland: Griekenland, Joe goslavië, Portugal en soms Enge land. De Vries profiteert van de tarief afspraken die de luchtvaartmaat schappijen wereldwijd hebben ge maakt. Daarbij wordt rekening ge houden met het welstandsniveau van de verschillende landen. Por tugal en Griekenland zijn betrekke lijk arm en een ticket is daar om die reden aanzienlijk goedkoper dan in Nederland. De ontwikkeling van de valuta-koersen, een gulden die als maar duurder wordt en een drachme die voortdurend zakt, maakt het aantrekkelijk daar tic kets te kopen en in plaatselijke va luta te betalen. Voordeel "Ik kan de passagier vijftien tot twintig procent voordeel geven", al dus De Vries die volgens de Malibu- methode geregeld KLM-tickets Athene-Amsterdam-Los Angeles aan de man brengt. "Voor het ene ticket moetje in Athene zijn en voor het andere in Lissabon of Belgrado. Dat moet je goed uitzoeken en het verandert ook ieder jaar". De Vries scheurt net als Latjes het eerste velletje uit de tickets om zijn passagiers in Amsterdam te laten opstappen als ze naar Los Angeles willen. Hij heeft dus net zo goed be lang bij de uitspraak van het Euro pees Hof. Toch vindt hij het niet verstandig de KLM lastig te vallen met gedingen. "Het is niet in ons be lang dat ze dat precies gaan uitzoe ken", meent hij. "Als da KLM in het ongelijk wordt gesteld, worden de tarieven bijgesteld en is er voor ons niets meer te verdienen". Andere bedrijven die de markt af stropen op zoek naar extra-voorde lige tickets nemen hun toevlucht tot goedkope buitenlandse maatschap pijen. Biman uit Bangladesh, Lot uit Polen, Alia uit Jordanië, het Russische Aeroflot en het Roe meense Tarom beheersen hier de markt. T. Brienesse van de Witte land, laat mensen voor 800 gulden met Pakistan Airlines op en neer vliegen naar New York. Het KLM- tarief is 1333 gulden. "Als zo'n toe stel uit Karachi 'een tussenlanding maakt in Amsterdam, is de maat schappij blij dat er wat extra men sen instappen om de lege plaatsen te bezetten.", verklaart hij. Concurrentie De interessantste inkopen doet de Witte Reizencentrale op trajecten waar veel concurrentie is. Biman uit Bangladesh is een goede zakenrela tie die goedkoop werkt door lage lo nen en het gebruik van oude, min der comfortabele vliegtuigen. De klanten zijn niet erg kieskeurig. "Sommigen vinden alles goed. al moeten ze weg met alleen een pro peller". Op de veiligheid heeft het voort durend knabbelen aan de prijzen geen invloed meent Brienesse "want de twee of drie grote machi nes van Biman - Boeings 747 - zijn in j onderhoud bij de KLM". Maar niet voor alle exotische maatschappijen steekt hij zijn hand in het vuur. Dat kort geleden een stewardess van de Roemeense maatschappij Tarom in huilen uitbarstte toen het toestel in slecht weer verzeild raakte "was j toch niet zo'n sterk punt". Sinbad-tours doet in groepsrei- I zen voor "jonge actieve reizigers", j Daarbij moet gedacht worden aan bestemmingen als Kualalumpur in Maleisië en Nairobi in Kenia. Zaken doet het bedrijf met degelijke maat schappijen als Swissair, Lufthansa, •Singapore Airlines en KLM. Sindbad bedingt groepskortin gen en kan zijn klanten voor bedra gen tussen 1600 en 1900 gulden met KLM van Amsterdam naar Nairobi vliegen terwijl dat normaal bijna 2600 gulden kost. Van bodemprij zen is dan nog geen sprake. Het kan nog goedkoper door de mensen over te laten stappen, maar dat is met groepen nogal lastig te organi seren. En als er eens wat mis gaat, is dat bijna niet recht te breien, aldus produktmanager P. Hemels. Bo vendien hebben zelfs actieve jonge ren daar een hekel aan. KLM-woordvoerder Harmse er kent dat anderen vaak aanzienlijk goedkoper vliegen. "Maar het pro- dukt van Pakistan Airlines is niet te vergelijken met het onze". De zake lijke reiziger heeft er niets aan. Hij kan niet iedere dag terug en is aan die ene maatschappij gebonden, omdat het ticket niet verwisseld kan worden voor één van een ande re maatschappij. Miljonair In de luchtvaart wordt kwaliteit be paald door de dienstregeling. Wie niet vaak reist denkt aan hapjes, drank en comfortabele stoelen, maar daar gaat het eigenlijk niet om, betoogt Harmse. "De zakelijke reiziger - en dan moet u niet alleen denken aan de miljonair die even een paar fabrieken koopt in Ameri ka - heeft behoefte aan de grootst mogelijke flexibiliteit. Hij betaalt het normale tarief maar weet nooit echt zeker dat hij mee gaat met de vlucht die hij heeft geboekt." Voor de KLM is de toerist die op eigen houtje op stap gaat in een ver oord en probeert daar zo goedkoop mogelijk te komen "de onderkant van de markt". De neus haalt het be drijf er echter niet voor op "want zo dra het vliegtuig vertrekt, is die lege stoel niet meer verkoopbaar. Trans port is een heel bederfelijk pro- dukt". Het laatste stuk van het Amerikaanse Wilde Westen werd honderd jaar geleden door blanke boeren in bezit genomen. Tussen de wolkenkrab bers van de hoofdstad Oklahoma City klinken vandaag de fanfares. Op 22 april 1889 werd het voormalige jachtgebied van vijf indianenstam men weggegeven aan wie er beslag op kon leggen. Een eeuw later heeft de staat Oklahoma vijf miljoen inwoners. Maar de kantoortorens staan goeddeels leeg. Veel bedrijven zijn verdwenen. Ze dreven, net als de banken, op de aardolie. Het leek met de olieprijs explosie van 1974 aanvankelijk niet op leek te kunnen in Oklahoma, maar tien jaar later kelderden de prijzen en regende het faillissemen ten. Menig olie- of graanboer ging er onderdoor. De boeren buiten de stad probeerden de droogte en de lage prijzen te overleven. Met man en macht wordt nu geprobeerd de staat Oklahoma weer op de been te hel pen. Een verhaal over opkomst, ondergang en wederopstanding blanke. Indianen >i de uit- deur stond een mand waarin recht- de hand van de familie (drie generaties) gifte uitgesloten. Zwarten moesten zoekenden hun wapens moesten te, Virgi: 5 urenlang niet. Zijn echtgeno- de regering in Washington als achterlaten maakt hem effectief onbereikbaar. OKLAHOMA CITY - Om pre- der de struiken c cies twaalf uur 's middags, high valsspelers zaten. Sooners werden noon, klonk over de zinderende Rechter Edwards stond op de In de woonkamer liggen de boeken ..onlijst van de staat. Maar omdat in grote stapels, er is geen televisie, i de registers niet begrepen. Zij Oklahoma nog nauwelijks belasting maar wel een tot pianola omge- prairie van Oklahoma nonschot, gevolgd door hoorn geschal. Soldaten wendden hun ding paarden. Het was 22 april 1889, vroeg de grens geglipt waren. In de maand tussen de de wet waardoor Oklaho- de eerste verliezers. Er werd opleverde, werd dat loon niet uitbe- het gebied over- op grote schaal gefraudeerd bij het taald in eerlijke dollars, bouwde vleugel. Die is van zijn j ke echtgenote. Als de 'vleugelola' wordt aangezet, blijkt het instru- ma's centrale deel zou worden ver deeld en het geluid van het kanon- Vijftigduizend havelozen stortten schot van 22 april 1889, Na i race wonderlijke horde naar het gebied 150 bij 150 gekomen. Mannen met paarden en het grijpen. Wie geweren, anderen met racewagens slangen. Maar het land tien hectare had achter paarden, met antieke fietsen De vlakte behoefde - wielen, sommigen met zich over de startlijn om land. Een gebied kilometer lag v het eerste stuk afgepaald, kon zich als eigenaar 40 hectare laten registreren. In de kaartjes voor de trein, die overigens steden waren de stukken die te geef niet harder mocht gaan dan schuldbewijzen van de staat le ambtenaren. Rechter Edwards ment ontstemd te zijn, net als John, jaar had Oklahoma het werd bankier. Hij kocht de schuld- die door het valse geraas uit zijn iso- boerenstaat gekre- bewijzen voor driekwart van de lement wordt gerukt, waarde op voor klinkende munt, hij verkocht ze verre Chicago kende munt. gen. Overal stonden houten huizen, razendsnel opgetrokken, met aan gestampte lemen vloeren, vergeven de insecten, muizen, ratten en groots, omge ploegd te worden om als akker te "Olie is veel te belangrijk om er de banken in het auto's op te laten rijden", verklaart nog meer klin- John Edwards. "Dit i Minister Ellis Edwards is 41 jaar e dat beweerde ik al toen ik op Prin ceton studeerde. Ik verwacht dat we spoedig een nieuwe brandstof hij heeft zullen optdekken en dan kan de dienen. Het recht van de sterkste het bankbedrijf van zijn grootvader aardolie worden aangewend lagen kleiner, ren profijtelijker. door Paul Hollaar voor handela- paard kon lopen, hadden zich aan de startlijnen verzameld. Op die aprildag een eeuw gele den, beleefde het Wilde Westen nog eenmaal een dramatisch hoogte punt. Om klokke twaalf stormde de beendermeel stinkende en schietende en schel- was voorbij. Ambtenaren, school meesters, politiemannen, en rech ters stroomden op gezag hington binnen. Een van hen was Robert Edwards, voormalig handelaar zijn vader vaarwel gezegd. Hij minister van financiën Was- Oklahoma. Zijn naam staat in den letters op alle deuren verdieping chemicaliën en zo mee te maken". Oklahoma vaart er wel bij, want in gou- haar honderdjarig bestaan hebben zijn de lokale oliebaronnen de olie uit hun staat zien wegpompen Öklahoma-City. Öp zijn kamer hebben er alleen volle rekeningen i advocaat uit Dal- hangen de enige prenten van groot- Een etmaal iater had Oklahoma Ci ty 10.000 inwoners. Het probleem dende horde zich centraal Oklaho- - main, waar het land te geef lag; voor het grijpen voor de eerste de beste i dat de stad was verzonnen Washington, 1500 kilometer naar het oosten. De inwoners waren er wel, maar de stad was er niet. Die bestond uit tenten, karren en hut ten. Het Wilde Westen keerde nog eenmaal meedogenloos terug. Het recht van de sterkste op de kale vlakte. Het idee was afkomstig van presi dent Benjamin Harrison, die pas drie weken tevoren was beëdigd. De regels voor de landuitgifte wa ren simpel: elke man of alleenstaan de vrouw van 21 jaar of ouder kon proberen een stuk land af te palen. Voorwaarde was dat men zich om twaalf uur op 22 april 1889 buiten het centrale gebied van Oklahoma bevond. De controle daarop was streng, maar gebrekkig. De uit zwarte manschappen be staande troepen die het gebied had den uitgekamd, hadden ieder die geen iqdiaan was, geprobeerd voor zich uit te schieten. Maar iedereen wist ook dat in de droge kreken, on- las, Texas. In 1893 werd hij op 25-ja- vader 'Judge Edwards' die nog he rige leeftijd tot federaal en reizend waard zijn. overgehouden. Cadeau Ellis Edwards geeft zijn paard de "Dit huis was het huwelijksge- sporen en galoppeert een stuk v schenk van mijn vader", zegt John ADVERTENTIE NU PEPSi-UGHÏ BIJ 'N HAMBURGER SPECIAAL! uit naar een ontbost gebied op het grinnikend. "Genereus? Ja, maar honderd hectare metend landgoed mijn vader had de middelen om het zijn familie. "Kijk, hier hebben te doen en hij deed het. Elk kind 2 destijds een van de eerste oliebo ringen in Oklahoma gedaan. Er zat deau. Het olie, maar te diep. Gelukkig Anders ook kreeg bij zijn trouwen een huis |deau. Het onze is heel goed ge- bouwd. Wij zijn nu bijna 55 jaar ge- wij waarschijnlijk trouwd. Weet u hoe dat komt, van moeilijkheden gekomen, dat huis? Mijn vader had een partij Oklahoma heeft te lang op de olie gebruikte stenen en balken gerekend. Toen in het begin van de afgebroken school op de kop getikt, de olieprijzen kelderden, Het hout was toen wij het bouwden hier bij tientallen bank- allang uitgewerkt en de stenen zijn oud. Van het begin jaren gingen roet. En na de olieboeren trof de banken eenzelfde lot, gevolgd door Oklahoma. Zo blijft alles zoals het de landbouwers. Dat ga ik verande- hoort. Hecht en onwrikbaar". let op mijn woorden". Zijn paard lijkt ja te knikken. Ellis Edwards is niet veel tegenspraak gewend. Het huis op het landgoed draagt het verweerde naambord van John John Edwards: "Olie is veel te belangrijk om er auto's op te laten rijden". John Edwards blijft een oude heer uit het Amerikaanse zuidwes ten. Hij woont op de olie, maar hij blijft eraf. Hij kan het zich veroorlo ven. Zijn zoon Ellis, noemt zichzelf conservatief democraat. Hij Edwards. 85 Jaar, bankier in ruste, gaat het 100-jarig Oklahoma vanjie goed gezond, doof en met een krachtige weerzin tegen gehoorap paraten. Hij gebruikt het apparaat hem is in elk geval bekend dat hij wist waar zijn belangen en die van de jonge staat Oklahoma samen kwamen. Virginia Edwards is nu de dame van het landgoed. Haar gas ten kennen haar als gastvrij, thuis en op de Country Club, waarvan nog steeds geen enkele zwarte hoe welvarend ook lid blijkt te zijn. Vandaag staan ze alledrie bij het eeuwfeest in Oklahoma. Tussen de talloze lege wolkenkrabbers die ge tuigen van een recente tegenspoed, geven de fanfares, bierwagens met Belgische paarden, indianen te voet, carnavalswagens en soldaten van de Nationale Garde luidruchtig kennis van hun vertrouwen in de volgende eeuw. Bij de startlijn, waar het een eeuw geleden allemaal begon, giert de wind door het struikgewas. Daar heersen de herin neringen aan stank, honger, dorst, bedrog en het plan van een presi dent die niets beters wist te beden ken dan de Oklahoma-run, de groot ste race in de geschiedenis om een onverdeeld land onder paupers en bedriegers te verdelen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2