Ik wil er een modelstad van Berkheide Stevie Wonder in de race voor het burgemeesterschap van Detroit ZATERDAG 22 APRIL 1989 EXTRA TH PAGINA 25 door Louis Du Moulin Stevie Wonder trekt zich nog steeds niets aan van de heersende gedragsregels voor supersterren die er een miljoenenbedrijf op na houden. Waar anderen het zakelijke credo 'geen nieuwe plaat, geen internationale toernee' hanteren, gaat Stevie Wonder op toernee zonder een nieuwe plaat te hebben uitgebracht. Zijn huidige serie Europese concerten kunnen immers bezwaarlijk worden gekoppeld aan zijn jongste langspeler 'Characters'. Die verscheen anderhalf jaar geleden en kon slechts even de publieke aandacht vasthouden. Vooruitlopend op zijn komst naar Ahoy' (30 april) noemt hij tijdens een interview in Parijs (Hotel Royal Monceau) de oorzaak van het matige succes van 'Characters': de interne problemen bij zijn platenmaatschappij Motown, waar hij liever niet te veel over uitweidt. Veel gretiger daarentegen laat de als Stevland Morris geboren popvedette zich uit over zijn politieke aspiraties, die moeten leiden tot het burgemeesterschap van zijn lijfstad Detroit, over zijn recente installatie als lid van de Rock And Roll Hall Of Fame en 'zijn' groots opgezette benefietgala voor Unicef op 24 juni'in Parijs. Eigen naam Het staat voor hem vast dat hij een gooi zal doen naar het ambt van eerste burger van Detroit. "In 1993, onder mijrv eigen naam, om nog eens extra te benadrukken dat ik niet gekozen wil worden op grond van mijn bekendheid als artiest, maar om mijn idealen en vaardigheden", stelt Stevie, die zichzelf in de loop van het gesprek ook vaker Morris dan Wonder noemt. "Om beslagen ten ijs te komen, ben ik al druk bezig met het bestuderen van de plaatselijke problemen, waarvan ik er natuurlijk al veel vaag ken. Ik sta open voor ieders advies, of dat nou van Jesse Jackson is of van George Bush. Als het maar goed is". "Wat ik wil is van Detroit een modelstad maken opdat de hele wereld zegt: wij moeten het ook zo doen. Dat is een hele klus, ik zal er jaren mee zoet zijn. Ik beschouw deze uitdaging dan ook niet als een vingeroefening voor een ogenschijnlijk nog belangrijkere politieke rol. Ik hoef geen gouverneur of president te worden. Aan Detroit kunnen teruggeven wat de stad mij heeft geboden, dat zou al mooi genoeg zijn". Stevie Wonder/Morris, die op 13 mei 39 jaar wordt, denkt als burgervader vooral baanbrekend werk te kunnen verrichten op het gebied van onderwijs en als pleitbezorger voor meer naastenliefde. Zodoende moet de basis worden gelegd voor een welvarender lokale samenleving met gelijke kansen voor iedereen. "Ik weet, het is heel idealistisch gedacht en jij vraagt je onmiddellijk af of ik niet te eerlijk ben voor de politiek. Ik vind echter dat de politiek terug moet naar de idealen. Wat mij betreft is het afgelopen met het gekonkel, ruim baan voor de meest positieve gedachten! En laat het volk eindelijk weer eens de kans krijgen daarvoor te kiezen". Vooroordelen Op weg naar zijn kandidatuur dient hij nogal wat klippen te omzeilen, weet de zanger, die overigens in Saginaw (eveneens in de staat Michigan) ter wereld kwam. Hij doelt daarmee niet eens zozeer op de mogelijke vooroordelen rond zijn blindheid, eerder op de tegenwerking binnen zijn familie, die altijd haar lot aan zijn muzikale loopbaan heeft verbonden en in belangrijke mate afhankelijk is van de 'bv Wonder'. "De een is ervoor, de ander is ertegen. Begrijpelijk, maar die verdeeldheid zal mij niet van de wijs brengen. Dat kan volgens mij niet eens, want ik word gedreven door een innerlijke kracht. Zoals ik jarenlang heb gevoeld dat muziek mijn roeping was, zo is er nu een stem in mij die zegt dat ik me voor Detroit moet gaan inzetten. Welke gevolgen dat te zijner tijd zal hebben voor mijn carrière als artiest kan ik nu echt nog niet zeggen. Ik vermoed dat muziek toch zozeer een deel van mijn leven is dat ik er niet lang buiten zal kunnen". Stevie Wonder heeft zonder meer nieuwe inspiratie geput uit de recente ontwikkelingen bij Motown, dat hem in 1962 introduceerde als The Twelve Year laatste jaren aan", meent Stevie Wonder, die het met Berry Gordy toch al nooit zo goed kon vinden, omdat hij niet naar zijn pijpen wenste te dansen. "Had Motown zijn zaakjes wel voor elkaar gehad, dan was 'Characters' een absolute bestseller geweest. Hoe ik dat weet? Ik merk dat aan de reacties van het publiek bij mijn optredens". "Verder was er die enorme belangstelling voor 'Get It', het duet met Michael Jackson. Dat nummer is een redelijk grote hit geworden, maar had een echte klapper kunnen zijn als ik een beter en eensgezinder promotie- apparaat achter me had gehad. Zelf was ik zo vol van dat album dat ik me al had voorgenomen die lijn door te trekken bij mijn volgende platenproject, dat dan dus ook 'Characters 2' zou hebben geheten. Die beroerde behandeling heeft me ertoe gebracht die titel te laten schieten". Over zijn zakelijke band met Motown praat Stevie Wonder niet graag. Van hem daarom geen duidelijke schets van het nieuwe beleid met zoals algemeen wordt aangenomen een grotere rol voor door de wol geverfde artiesten als Ross, Richie, Robinson en hijzelf. "Ik weet daar nog niet zo veel van. Vanzelfsprekend is het prachtig om zo veel kennis en talent in huis te hebben, maar het familiekarakter van Motown moet ook weer niet overtrokken worden. Elke artiest heeft zijn eigen contract, zijn eigen advocaten en zijn eigen belangen". Echte rocker Van onvoorwaardelijke verbroedering was wel even sprake op de avond van de achttiende januari, toen Stevie Wonder werd verheven tot Rock And Roll Hall Of Fame, zeg maar lid van het illustere clubje erkende rocklegenden dat sinds 1986 jaarlijks wordt benoemd. Onder zijn spontane aanvoering werd in het Waldorf Astoria een jamsessie op touw gezet, waarbij onder anderen Mick Jagger, Keith Richards, Bruce Springsteen, Tina Turner en The Temptations helemaal loos gingen. Gegeven Stevie Wonders enorme staat van dienst en het feit dat ceremoniemeester Paul Simon hem ook nog eens durfde uit te roepen tot 'de componist van zijn generatie', blijft het een beetje merkwaardig dat hij pas in het vierde jaar voor deze eretitel in aanmerking kwam. "Maar dacht je dat ik me daar zorgen om maakte? Ik ben veel te blij dat ik het zo ver heb geschopt. Ik kan nu tenminste zeggen dat ik 'n echte rock 'n roller ben". "Heus, ik ben zeer dankbaar voor deze blijk van waardering, die toch afkomstig is van een gezelschap van zeer wijze mannen (300 platenbonzen en critici - red.). Ik geef toe, ik had misschien eerder geïnstalleerd kunnen worden. Anderzijds, er zijn zo veel oudere collega's die er evenzeer recht op hebben, maar die kennelijk nog niet aan de beurt zijn". Dampend Stevie, die enkele uren later een regelrecht Wonder verricht door de totaal ongeschikte atletiektempel van Liévin om te toveren in een dampend danspaleis, maakt zich liever druk om belangrijker zaken. Na zijn geslaagde campagne voor een nationale feestdag voor Martin Luther King (15 januari), zijn medewerking aan Live Aid (1985) en het Nelson Mandela Gala (1988), stelt hij zijn strijdlust dit jaar in dienst van Unicef. Voor Parijs, zo langzamerhand geheel in de ban van de herdenking van de 200ste verjaardag van de Franse revolutie, betekent die steun een extra attractie in de vorm van een popspektakel op 24 juni, waarvoor Stevie Wonder ook Rod Stewart en George Michael heeft kunnen warm maken. Het zogenoemde Vrijheidsconcert, dat wereldwijd op de televisie komt, moet een miljoen dollar gaan opbrengen. Daarnaast zal Stevie Wonder ook de inkomsten van zijn zomersingle 'Parents Of The World' (een co-produktie met dochter Aisha en zoon Keita) aan de VN- organisatie schenken. Een van de meest rake stellingen uit dat door hem eventjes voorgezongen nummer luidt: "Als je een bezoeker van een andere planeet was, zou je denken dat het hier niemand kan schelen hoe het zijn medebewoners vergaat". Lichtelijk overdreven natuurlijk, geeft de zanger zelf meteen toe, maar hij is ook uit op een schok effect. "Want zolang er per dag nog steeds zo'n 40.000 mensen van de honger omkomen, kunnen we toch moeilijk spreken van een oprecht medeleven". Gift "We zullen echt hard moeten werken aan een andere mentaliteit, waarbij de minder gelukkigen worden geholpen door hen die in aangenamere omstandigheden leven. Het leven is immers een prachtige gift van God. waarvan iedereen moet kunnen genieten. De ene mens heeft daar niet méér recht op dan de andere, we zijn allemaal gelijkwaardig. Als dat besef nou eens alom beter zou doordringen, waren we binnen de kortste Iteren ook af van problemen als apartheid en godsdienstig fanatisme. Er is een bijbelse spreuk die een ieder als leidraad voor zijn functioneren als sociaal wezen zou moeten nemen: Wat gij niet wilt dat U geschiedt, doe dat ook een ander niet". Stevie Wonder: "Het leven is een prachtige gift van God, waarvan iedereen moet kunnen genieten". <foto gpd> Old Genius. Nu de grote baas Berry Gordy afstand heeft genomen van zijn maatschappij (in 1959 door hem opgericht) en er een ingrijpende reorganisatie heeft plaatsgevonden, treft Stevie Wonder daar eindelijk weer het nodige elan aan. De op stapel staande terugkeer van Diana Ross, die zich onlangs verzekerde van een fors deel van de aandelen, beschouwt hij als een welkome versterking. Verjonging Belangrijker voor hem met Smokey Robinson het trouwste paradepaardje uit de stal is echter de doorgevoerde verjonging. "Nieuwe mensen, die zich willen bewijzen. Daar ontbrak het de Voor veel Katwijkers is Berkheide een begrip. Natuurliefhebbers van elders is het vaak onbe kend. Dat is ook geen wonder, want het is de bijnaam van het-duingebied tussen Katwijk aan Zee en de Wassenaarse Slag en het is be ter bekend als Hollands Duin, eigendom van Staatsbosbeheer. Deze week werd het de status van beschermd staatsnatuurmonu- ment verleend. Dit ruim 2300 ha grote stuk is vrij toegankelijk vanaf het fietspad aan de zeezijde tussen de Wassenaarse Slag en Kat wijk: van de Cantineweg in Katwijk niet ver van de watertoren en vanuit het zuidwesten: het Panbos. De naam Berkheide is tussen twee haakjes terug te voeren tot het gelijknamige vissersdorp dat rond 1400 in dit gebied lag. Opvallend zijn de rails in het duin, aange legd om terreinwerkzaamheden te vergemak kelijken. Zo af en toe rijdt het treintje met een aantal wagons ook voor het publiek rond. De vele duinpiassen met hun vaak ruige begroei ing van o.m. brandnetels en andere hoog op schietende plantensoorten domineren Berk heide. Die schijnbare uitbundige vegetatie is er niet altijd geweest. De groei van deze planten duidt op de (te) hoge voedselrijkdom in en om de duinpiassen; een ongunstig gevolg van de infiltratie van vervuild rivierwater. De Leidse Duinwater Maatschappij (L.D.H.) heeft nood gedwongen tot deze infiltratie moeten beslui ten, omdat de beschikbare zoetwatervoorraad in het duin te veel door de waterbehoefte in de Leidse regio zou worden uitgeput. Twee kwaden De zoetwaterbei onder het duinzand heeft tot voor enkele decennia op natuurlijke wijze aan gevuld door de neerslag de onttrekking ten be hoeve van de drinkwatervoorziening kunnen overleven. Tot de balans uit evenwicht raakte en de voorraad ging slinken. Het reinigende vermogen van het duinzand werd dusdanig groot geacht, dat rivierwater (uit de Oude Rijn) de duinen in werd geleid om na zuivering als drinkwater opgepompt en gedistribueerd te worden. Een kiezen uit twee kwaden was het eigenlijk. Toenemende onttrekking van water zonder infiltratie waardoor de voorraad op raakt. Voor drinkwater moeten dan (letterlijk) andere bronnen worden gezocht. En de gevol gen voor het aqhterland zouden funest zijn zoals ik al meldde. Aan de andere kant: infiltra tie waarbij het reinigende vermogen van het duinzand op de proef zou worden gesteld, het geen in elk geval tot aantasting van de vegeta- van Berkheide is veel vogelleven. Soorten die buiten het duingebied eigenlijk alleen op de ho gere zandgronden van Oost Nederland voor komen, zijn drie soorten tapuiten: roodborstta- puit, paapje en (gewone) tapuit. Nerveus Deze laatste soort is een vogeltje zo groot als een mus, dat niet zozeer opvalt vanwege zijn verenkleed maar meer door zijn gedrag. Het trippelt nerveus buigend rond over de kale duingrond en vliegt af en toe even op om een insekt te verschalken waarbij de witte stuit op valt. Het mannetje, van het vrouwtje te onder scheiden aan zijn zwarte masker, is geen grootse zanger en de geluiden die hij meestal laat horen zijn nogal krassend. In tegenstelling tot hun laag-bij-de-grondse neef zitten paapje en roodborsttapuit vooral in het struikgewas, vaak op een uitstekende tak. Niet zelden zit een broedsel jonge roodborsttapuiten daar dicht opeen, luidkeels bedelend om voedsel. Pa en ma komen vleugels te kort om het kroost op hun wenken te bedienen. Zowel de zwart- koppige roodborsttapuit als het schuwere, van witte wenkbrauwen voorziene paapje, wippen voortdurend met hun staart net als hun familie lid. Ondanks de verarming in aantal als gevolg van de infiltratie, zijn er nog altijd meer dan honderd soorten planten aan te treffen. Opval lend is het slangekruid dat vanaf mei op wat kalere plekken bloeit met in de knop roze en eenmaal uitgekomen diepblauwe bloemen. Waaraan het zijn naam dankt laat de stempel van het vrouwelijk geslachtsorgaan zien: pre cies een slangetongetje. Zie je het slangekruid vooral op droge plaatsen, in de wat vochtiger duinvalleien is de ratelaar een algemene ver schijning. Felgeel zijn de bloempjes die in kransen rond de stengel zitten. In tegenstelling tot de meeste groene planten is de ratelaar niet 'zelfvoorzienend' wat zijn voedsel betreft, al thans niet geheel. Het is een zogenaamde halfparasiet omdat de wortels zich verstrenge len met wortels van grassen om hieruit voe dingsstoffen op te nemen. Vestingwerken Natuurlijk is er nog veel meer te beleven in Berkheide. De uitkijkplaatsen zoals hét Koe pelduin, niet ver van de Cantineweg bieden fraaie uitzichten. Restanten van vestingwer ken uit de Tweede Wereldoorlog in een van de grotere plassen geven de omgeving een on verwacht accent. Informatiepanelen bij de ver schillende ingangen tonen naast een over zichtskaart ook iets van het duinleven. Tenslot te zorgen paaltjeswandelingen ervoor dat je als bezoeker de weg niet kwijtraakt. Het aantal paden is echter beperkt en dat is maar goed ook. Zodoende blijven er rustgebieden over voor flora en fauna. Want we moeten wel be denken dat we te gast zijn bij Staatsbosbe heer, een organisatie ter bescherming van wat we nog aan schaarse natuur over hebben in ons land. Buiten de paden treden beschadigt de kwetsbare vegetatie en verstoort dierlijk le ven, dus dat moeten we ook hier in Berkheide achterwege laten. Omdat het soortelijk gewicht van zeewater door de opgeloste zouten hoger is dan dat van zoet water, blijft het regenwater op het zeewa ter drijven. Door waterbewegingen is de grens laag enigszins brak. Het zoete water dringt naar beneden toe het zoute water weg en toont zich zodoende op doorsnede als een soort ijs berg, waarvan immers ook het grootste deel zich onder de zeespiegel bevindt. Op deze wijze heeft zich gedurende vele eeuwen een zoetwatervoorraad onder de dui nen gevormd. Als gevolg van inpoldering van het achterland in de late Middeleeuwen (vanaf 1400) werd hier het grondwaterpeil ver laagd, waardoor het zoete water uit de duinen landinwaarts werd getrokken. Een te grote aanslag op de zoetwaterbei in de duinen uit zich dan ook door het naar boven komen van brak in plaats van zoet water in de polders. Gevarieerd Terug nu naar Berkheide. Een van de gevol gen van waterwinning, het droogvallen van duinmeertjes, trad hier ook op. De vochtige en voedselarme levensomstandigheden waarin bomen als eik en berk en planten zoals diverse orchideeën - en heidesoorten (vandaar de naam Berkheide) gedijden, verdwenen. Het duin dreigde uit te drogen maar de infiltratie met rivierwater bracht hierin verandering. De nieuw ontstane plassen hebben een voedsel- Riet is rond de nieuw ontstane plassen volop aanwezig. tie zou leiden. Overigens werd de verminde ring van de zoetwatervoorraad geconstateerd door een verlaging van het grondwaterpeil, waardoor duinpiassen droog vielen. Dit had ook nadelige gevolgen voor de vegetatie. Ge lukkig is dank zij rioolwaterzuivering de kwali teit van het Rijnwater verbeterd en heeft infil tratie daardoor tegenwoordig een minder schadelijke uitwerking op het duinmilieu. Hoe is die zoetwaterbei onder de duinen te recht gekomen en hoe zijn de duinen nu eigen lijk ontstaan? Daarvoor moeten we terug in de tijd, niet alleen tot de vroege Middeleeuwen toen het duinlandschap zoals we dat tegen woordig kennen vorm kreeg, maar tot zo'n 20.000 jaar geleden, kort na de laatste ijstijd. Bressen In die laatstgenoemde periode was veel oceaanwater als ijs vastgelegd. De waterstand van de Noordzee was daardoor ongeveer 100 meter lager dan nu. De Nederlandse kustlijn lag dan ook veel verder naar het noordwesten. Zandlagen werden op de toen bevroren vader landse bodem door-de wind afgezet. In de daaropvolgende 10.000 jaar smolten de ijs kappen, waardoor de zeespiegel ging rijzen en ons land terrein moest prijsgeven aan de zee. Zo'n 7000 jaar geleden lag de kustlijn onge veer waar die nu ook ligt. De Noordzee die een zandige bodem heeft, zette zand af voor de kust waardoor een soort waddengebied ont stond. Erachter werd door de zee slib afgezet. Omdat de stijging van de zeespiegel niet gelijk matig verliep, werden geregeld bressen in de strandwallen geslagen en elders werden in een rustige periode weer nieuwe gevormd. Op den duur ontstond een reeks van strandwallen die niet verder werd aangetast doordat de zee spiegel minder rees. Rivieren als Rijn en Maas doorsneden het standwallenlandschap en ga ven hier aanleiding tot veenvorming, terwijl de Noordzee voor aanvoer van klei zorgde. In het begin van de Middeleeuwen 1000) had vrij plotseling kustafslag plaats en het vrij gekomen zand werd als een laatste afsluiten de duinenreeks afgezet als de ons bekende duinen. In feite de meest recent afgezette zandlagen, dus eigenlijk de jonge dui,nen. De oude duinen omvatten dan het strandwallen- landschap landinwaarts. Alleen aan de hoogte ten opzichte van de omgeving en de zandige bodem zijn ze als duinen herkenbaar. Op deze oude duinen werden nederzettingen gesticht als Voorschoten, Leidschendam en Voorburg (de oudste meest oostelijke strandwal), de om geving van de Rijksstraatweg in Wassenaar en het landgoed de Horsten en op de jongste strandwal o.a. de dorpskern van Wassenaar en Katwijk. Maar hoe komt het zoete water in de dui nen? De ondergrond van klei en zand bevat dusdanig kleine poriën, dat het zeewater daar niet doorheen dringt maar af zou vloeien naar het land. De al genoemde kwelvorming van zout water achter de duinen zou plantengroei belemmeren dus bijvoorbeeld ook bloembol lenteelt. Dat het zo'n vaart niet loopt komt door de neerslag. Jaarlijks valt er 700 Itr. per m2 in de duinen. Ruim 60% verdampt voortijdig, de overige hoeveelheid zakt door het duinzand en komt terecht op de klei- en veenlaag eronder. Het ontstaan hiervan heb ik reeds besproken. Een deel van het regenwater stroomt horizon taal af naar zee en naar het achterland. De rest wringt zich door het moeilijk doordringbare klei- en veenpakket heen en komt terecht bo ven het zoute zeewater. minnende maar soortenarmere begroeiing van vooral riet, lisdodde, brandnetel, leverkruid en harig wilgeroosje. Het dierenleven is gevari eerd. Amfibieën als groene en bruine kikker, gewone pad en rugstreeppad, reptielen in de vorm van de duinhagedis en veel vogelsoorten zijn rond de infiltratieplassen te zien. Bijzonder algemeen zijn grasmus, hegge- mus, nachtegaal en diverse rietvogels: rietzan ger, kleine karekiet, sprinkhaanrietzanger en rietgors. Maar ook in de wat drogere gebieden Strandjes en meertjes, typerend voor het duingebied tussen Katwijk en Wassenaar.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 25