De RVD schermt alles af De smalle marges van de Nederlandse royalty-pers ZATERDAG 22 APRIL 1989 PAGINA 23 BIJLAGE VAN HET LEIOSCH/ALPHENS DAGBLAD Tot het officieuze gevolg van de koninklijke familie behoort sinds jaar en dag ook de royalty-pers. Twee periodieken, te weten 'Ons Koningshuis' en 'Vorsten' besteden uitsluitend aandacht aan mensen van koninklijken bloede. Merkwaardig genoeg beschouwen ze zich niet als eikaars concurrenten. Sterker nog, ze vinden dat ze helemaal niets gemeen hebben. Oftewel: hoe tevreden is de een over de samenwerking met de Oranjes, en hoe frustrerend vindt de ander het te moeten schrijven over mensen die je nooit te spreken krijgt? door Gerard van Putten In dit land steken twee bladen elkaar al geruime tijd naar de kroon als het gaat om het brengen van reportages over vorsten en vorstenhuizen. 'Ons Koningshuis' richt zich volledig op de Oranjes, 'Vorsten' kijkt ook over de grenzen en dan in het bijzonder naar de tien monarchieën die er vandaag de dag nog in Europa zijn. Als hoofdredacteur/uitgever van 'Ons Koningshuis' zegt Richard Kaan lichtelijk jaloers te zijn op het aantal abonnees dat 'Vorsten' heeft. In Utrecht hebben ze er 50.000 ("en 10.000 in de losse verkoop"), terwijl 'Ons Koningshuis' het met 20.000 moet doen. Maar 'Vorsten' als pro- dukt kan Kaan nauwelijks bekoren. In belangrijke mate wordt het lees voer naar zijn mening 'voorgekookt' door archiefmateriaal, beweert hij, knipsels uit allerlei kranten en tijd-" schriften vormen de ingrediënten. De reactie van Mirjam Spiering, hoofdre dacteur/uitgever van 'Vorsten'; "Na tuurlijk hebben we onze knipseldien sten, maar het is onzin om te beweren dat we alles uit archieven opdiepen. Ik durf te zeggen dat 99 procent van wat in ons blad wordt geplaatst voort komt uit vrije nieuwsgaring". Flemiger Toch nog een blijk van waardering uit de mond van Richard Kaan: op de re dactie van 'Vorsten' zijn ze wel in staat een lezenswaardig artikel samen te stellen. "Wat waar is is waar, ze heb ben daar de betere schrijvers in huis. Maar het is geen journalistiek pro- dukt. Wat wij eens in de twee maan den op de markt brengen wel. Zij schrijven flemiger over de koninklij ke familie, servieler, met veel meer eerbied. Vandaar dat ze beter zullen aanslaan bij mensen die het koninklij ke huis tot hun interessegebied reke nen. Traditioneel hebben koningsge zinde mensen moeite met kritiek op leden van het vorstenhuis". Hij ondervond dat een half jaar ge leden nog. In het oktober-nummer legde Kaan zijn lezers uit dat hij zich behoorlijk had opgewonden over het feit dat koningin Beatrix via de Rijks voorlichtingsdienst had laten weten geen tijd te hebben voor een fotoses sie ter gelegenheid van haar vijftigste verjaardag, om vervolgens wel de En gelse fotograaf Reginald Davis in het gezelschap van een RVD-fotograaf tot Huis ten Bosch toe te laten. De RVD- fotograaf mocht het' binnenland be dienen, Davis was er voor het buiten land. Dat de Engelse fotograaf wel al le vrijheid kreeg z'n werk te doen, stak Kaan. "Als ik een verstandig hoofdredacteur was geweest had ik mijn ergernis nooit Zo nadrukkelijk mogen opschrijven. De RVD was ra zend op me. En er waren lezers die schreven: Kaan, dit is een zaak die al leen de familie aangaat". 'Ons Koningshuis' wordt veelal ge zien als het visitekaartje, of beter als het uithangbord van zijn bedrijf. En daar wordt Kaan wel eens niet goed van.'Van het blad moeten ze het dui delijk niet hebben in Voorburg, waar de verkoop van kleurendia's aan re clamebureaus en tijdschriften de voornaamste bron van inkomsten vormt. 'Ons Koningshuis' wordt erbij gedaan, het tijdschrift maakt hooguit tien procent van de werkzaamheden uit. Trouw publiek Oranje verkoopt minder dan vroeger, al hebben ze daar bij 'Vorsten' duide lijk minder last van dan bij 'Ons Ko ningshuis'. Mirjam Spiering spreekt van een extreem trouw publiek dat in meerderheid een confessionele ach tergrond heeft en veertig-plus is, als ze een beschouwing geeft van het abonneebestand van 'Vorsten'. Waar Mirjam Spiering haar oprech te verbazing uitspreekt over de waar devastheid van de formule waarvoor ze in 1973 koos ("zelf ging ik er des tijds van uit dat we hiermee 10 jaar konden draaien, maar het produkt blijkt na 16 jaar nog vitaal. Er zit weer groei in"), daar spreekt Richard Kaan slechts de hoop uit dat zijn blad de twintigste jaargang haalt. "Ik moet dat nog zien", zegt hij. In eigen land vergrijst de doelgroep, jon ge abonnees worden amper inge schreven. De mensén kijken minder dan vroeger op tegen het vorstenhuis. Maar niet alleen daardoor is de inte resse voor het vorstenhuis volgens van de perfectionistisch ingestelde Beatrix. Pas vorig jaar is ze door een openhartige tv-documentaire in ie ders gratie gekomen, heeft Mirjam Spiering van het maandblad 'Vorsten' ondervonden. Bij 'Ons Koningshuis' vindt Ri chard Kaan echter dat onze vorstin toch niet helemaal inspeelt op de hei melijke wensen van de Oranje-be wonderaars. "Mijn lezers willen tegen iemand opkijken, die vragen om glamour. Maar Beatrix houdt zich van het begin tot het einde van een staats bezoek aan het protocol. Als het draai boek voorziet in een glimlach, tovert ze die op het gezicht. Met Juliana maakte je nog wel eens iets onver wachts mee. Die kon soms onvoor spelbaar reageren. Menselijker, ja". Sprookje De trouw die sommige abonnees van 'Ons Koningshuis' aan de Oranjes be lijden is soms zo groot dat Kaan zich er nóg over kan verbazen. En hun lijf blad lezen dergelijke mensen alsof ze kennis nemen van een sprookje dat onder geen voorwaarde in het heden mag worden geplaatst. Onlangs be landde een brief op z'n bureau van ie mand die schreef dat hij met ontstem ming had kennis genomen van de om gang van prins Willem Alexander met een burgermeisje. "Ik hoop niet dat die berichten over een verloving juist zijn. Anders zie ik mij genoodzaakt het abonnement op uw blad op te zeg gen", luidde in essentie de tekst van de brief. Het argument van de bewus te abonnee: "Van een echt koninklijk huis kan geen sprake meer zijn als er. steeds meer mensen uit de burgerij bij komen". "Dit is toch niet van deze wereld", meent Richard Kaan. "Maar ja, deze mensen hebben nu eenmaal een be paald beeld van de leden van het ko ninklijk huis. En daaraan mag van hen in geen geval worden getornd". Het is overigens niet zo dat Kaan een speciaal lijntje heeft met Willem Alexander om Zijne Koninklijke Hoogheid op de man af te vragen of hij thans een verlovingsring draagt. Zelfs is er geen stalmeester van wie bruikbare informatie valt te verwach ten. Af en toe moet Kaan dan ook smakelijk lachen als in de Privé weer eens wordt gesproken over een bron die dicht in de buurt van Huis ten Bosch is aangeboord. "Die bron is dan de moeder van hoofdredacteur Willem Smitt. Tot voor twee jaar volgde ik elk staatsbe zoek. Heeft geen zin, het levert niets op, er wordt nu van afstand geschre ven. Het verhaal dat we nu brengen over Juliana is grotendeels opge bouwd uit archiefmateriaal. Ik wil niet zeggen dat ik me na 20 jaar 'Ons Koningshuis' gefrustreerd voel, maar wel vind ik het frustrerend te moeten schrijven over mensen die je nooit te spreken krijgt. Geloof me, er is geen journalist die een speciale band heeft met ons vorstenhuis". Leren kennen Ook een overtuigd republikein zou dit werk kunnen doen, meent Kaan op grond van bijna 20 jaar ervaring. Niet dat hij voorstander is van af schaffing van de monarchie, wat hem betreft moet die blijven bestaan zo lang het niet is aangetoond dat er een beter bestel bestaat. "Maar je hoeft niet per se monarchist te zijn om over het koningshuis te kunnen schrijven. Net zo min dat je boer moet zijn om een landbouwblad te kunnen uitge- Toen Mirjam Spiering in 1973 al leen maar een gat in de markt zag, was haar kennis omtrent de Oranjes te verwaarlozen. "Ik kon niet eens alle namen van de kleinkinderen van Juli ana opnoemen. Pas na een intensieve studie van alle aspecten van de vor stenhuizen, o.m de geschiedenis, ge nealogie en het staatsrecht, heb ik die wereld leren kennen. Een wereld die zich overigens heel moeilijk laat ken nen omdat het een gesloten wereld Voor haar hoeft het koninklijk paar geen speciaal gebaar naar haar en haar lezers te maken. Spiering, die te vreden is over de medewerking uit vorstelijke kringen, kan zich vinden in de opvatting van koningin Beatrix dat ze naast haar plichten ook recht heeft op een familieleven dat ontoe gankelijk is voor buitenstaanders. De hoofdredacteur van 'Vorsten' meent namens haar lezers te kunnen zeggen dat niemand verlegen zit om een arti- kêl over het lievelingseten van prins Claus. Liever neemt haar publiek kennis van 's mans gedetailleerde me ning over de Derde Wereld. Geen lintje Kaan van 'Ons Koninghuis' respec teert het Oranje-geheim van de huise lijke kring eveneens, maar na twintig jaar bevreemdt het hem dat de royal ty press bij de Oranjes geen streepje voor heeft op anderen. "We hebben een fotograaf gehad die hier vijftien jaar heeft rondgelopen. In die tijd is hij ik weet niet hoeveel keer met de le den van het Koninklijk Huis op pad geweest. We hebben hem voorgedra gen voor een lintje. Maar nee hoor, niks. Wel die chauffeur die een keer een buitenlandse gast heeft rondgere den kreeg zo'n ding. En dan kan ik niet anders dan vaststellen dat de Oranjes maar bitter weinig hebben te ruggegeven voor al het pr-werk dat we in de afgelopen twintig jaar voor hen hebben verricht". Juliana heeft de hoofdredacteur van 'Vorsten' niet gedacht. "Het was niet het goede moment voor een inter view", meent ze. Ze voelt er weinig voor die uitspraak nader toe te lich ten. Spiering volstaat met te zeggen dat ze precies weet hoe haar groot moeder zich voelt op haar tachtigste, daardoor kan ze het zich levendig voorstellen dat het prinses Juliana zwaar zal vallen zich op haar leeftijd te onderwerpen aan een vermoeiend vraaggesprek. Bovendien heeft ze er mee leren leven dat de tv wat dat be treft eerder in aanmerking komt, om dat het bereik van dit medium nu een maal groter is. Frustraties zal Mirjam Spiering daaraan niet overhouden, wel zegt ze het jammer te vinden dat prinses Juli ana er niet in heeft toegestemd te po seren voor een recente foto. Maar ze weet dat de prinses nooit veel met fo tografen heeft op gehad, zeker de laatste tien jaar niet. En dat kan ze zich indenken, Juliana kan niet tegen flitslicht. "Ze krijgt dan pijn in haar ogen. Ie dereen weet van die handicap, maar toch zijn er altijd weer fotografen die Richard Kaan ('Ons Koningshuis'): "Er waren lezers aie suueu.n Kaan, dit is een zaak die alleen de familie aangaat hem verflauwd. Kaan houdt het er op dat vooral het terugtreden van Julia na als koningin daarmee te maken heeft. "De belangstelling voor het vorstenhuis was eigenlijk Juliana-be- langstelling. De generatie die met haar opgroeide leefde mee met haar lief en met haar leed. En hoe tragi scher de gebeurtenissen, hoe gelief der ze werd". De buitenlandse en meer bepaald de Westduitse markt is ook niet meer wat die is geweest. Als correspondent Benelux van diverse Westduitse bla den kon Kaan een jaar of twintig gele den de vraag naar foto's van Beatrix en Claus bij wijze van spreken niet aan. De Duitse periodieken konden er maar niet genoeg van krijgen, van re portages over de Oranjes waarvoor grif bedragen van twintig tot vijfen twintigduizend gulden werden neer geteld. Voor Richard Kaan reden ge noeg om zich af te vragen of er hier ook geen markt voor een oranje-ge tint blad was. Zijn idee bracht hij on der bij een Nederlandse uitgever. Betrapt Later begon Kaan voor zichzelf en ging hij bovendien rustig door met het afzetten van foto's aan periodie ken in de Bondsrepubliek die hij niet kon gebruiken voor zijn eigen blad. Want Kaan is slim genoeg om te we ten wat zijn lezers wèl accepteren en waarop zijn lezers duidelijk niet zitten te wachten. Een acht jaar geleden ge schoten prent van onze vorstin, tij dens een werkbezoek aan Urk 'be trapt' met opwaaiende rok, was niet geschikt voor 'Ons Koningshuis'. Maar elders vond de foto wel gretig af trek. Maar nu, nu hebben ze het alle maal wel gezien, hooguit drukken de Duitsers nog een postzegelfotootje af, en dat is dan dat. "Wij hebben een saai koningshuis, vinden ze in Duitsland", zegt Richard Kaan. "Sensatie, schandaaltjes willen ze daar hebben. Duitsers hebben nu eenmaal niet de Oranjeliefde die hier wel bestaat. Ik heb hier free lance-fo- tografen aan de deur gehad met foto's van Willem Alexander rr\et zijn meis je. En daar wilden ze dan 20.000 gul den voor hebben. Ik heb ze wegge stuurd. Zo'n foto brengt niet eens een tiende van dat bedrag op". "Zou ik die platen voor 'Ons Ko ningshuis' hebben willen gebruiken, dan had ik me eerst tot de RVD moe ten wenden", zegt Kaan ook. "Om te vragen of het serieus is tussen de prins en dat meisje, of dat het om zo maar een vriendinnetje gaat. En voor de Duitse pers is het nieuwtje er af. Kijk, voordat Beatrix op haar 28ste door fotograaf John de Rooij werd be trapt met Claus, had ze nooit een affai re gehad. Dat was dus nieuws, van daar dat De Rooij 40.000 gulden heeft gevangen voor die foto. Maar Willem Alexander had al omgang met Paulet- te Schroder. Daardoor is er al sprake van gewenning, van afstomping". Niet in bosjes Wat Mirjam Spiering betreft hoeven er helemaal geen fotografen in bosjes te duiken om het moment vast te leg gen dat Willem Alexander met z'n jas over het hoofd op verjaardagsvisite gaat bij een vriendin. "Zoals iedere andere jongen laten we hem in zijn waarde. Je hoort iemand niet te sto ren bij het onderhouden van relaties met anderen. Afgezien daarvan hoeft aan een ontmoeting met een vriendin niet onmiddellijk een huwelijksspe culatie te worden ontleend. Ik vind dit een misselijke vorm van journalis tiek, waarmee inderdaad veel geld is te verdienen. Waar het ons in hoofd zaak om gaat is wat leden van konink lijke families doen met hun taak. Wat hun functie in deze tijd is en wat het nut ervan is". Eigenlijk het enige dat Mirjam Spie ring over 'Ons Koningshuis' zegt te weten, is dat dat tijdschrift meer op een kranteachtige manier nieuws over de koninklijke familie brengt. In haar blad wordt tijdschriftjournalis- tiek bedreven, dat wil zeggen dat men zich meer met achtergronden en het verband tussen feiten bezighoudt, zegt ze. "Ik leg zwaardere journalistie ke maatstaven aan. Wij begeven ons op een breder terrein door behalve nieuws ook alle aspecten van de mo narchie aan bod te laten komen. Bij voorbeeld door verband te leggen tus sen onze monarchie en andere monar chieën. Waarom heeft de ene monar chie het wel overleefd en de andere weer niet, die vraag stellen we ons als redactie. En in een achtergrondver haal proberen we onze lezers het ant woord erop te geven. In ons tijdschrift worden ook de historische achter gronden van een dynastie belicht. En welke plaats de monarchieën straks zullen innemen in een Verenigd Euro pa". Spiering zegt dat haar tijdschrift wordt beschouwd als een bewaar- nummer. Heel wat abonnees ("vrou wen, maar hun mannen lezen net zo hard mee") schijnen de jaargangen te laten inbinden, omdat ze 'Vorsten' zouden zien als een document. Al thans, die indruk heeft de hoofdre dacteur/uitgever overgehouden aan de talloze contacten met haar lezers. En van samenlezen is geen sprake volgens haar, hooguit vijf procent van haar publiek leest ook 'Ons Konings huis'. "Met 'Vorsten' is het net als met een politieke partij, de mensen kiezen daar bewust voor", zegt Spiering uit ervaring te weten. Dan missen die koningsgezinde mensen door die bewuste keuze wel het een en ander, vindt hoofdredac teur Kaan van 'Ons Koningshuis'. Het blad mag dan al lang "erbij worden gedaan", hij zegt er wel voor in te staan dat er in zijn blad een compleet beeld wordt geschetst over al datgene wat zich rond de Oranjes afspeelt. Ter gelegenheid van de 80ste verjaar dag van prinses Juliana heeft de re dactie uitgepakt met een speciaal feestnummer. Punctueler Maar toch. Bij nader inzien moet Ri chard Kaan toegeven dat hij als hoofdredacteur een ander, niet onbe langrijk feit over het hoofd heeft ge zien. Daar is hij achtergekomen na raadpleging van het concurrerende blad 'Vorsten' waarin een exclusief interview viel te lezen met Pieter van Vollenhoven, ter gelegenheid van diens vijftigste veijaardag op 30 april. Mirjam Spiering is dus punctueler te werk gegaan. Binnen drie weken had ze het vraaggesprek met de echt genoot van prinses Margriet geregeld. Nee, aan een interview met prinses haar close flitsen. Onbegrijpelijk. Zoals ik het ook onjuist vond dat er toch ook weer collega's naar de begra fenis van prins Aschwin zijn gegaan. In mijn blad heb ik de lezers geschre ven dat wij geen foto's van die plech tigheid publiceren, omdat de konink lijke familie in besloten kring af scheid wilde nemen". Zakelijker Het werk is er voor de koninklijke pers niet aantrekkelijker op gewor den. Althans, dat vindt Kaan van 'Ons Koningshuis'. Beatrix heeft zich in al le opzichten laten kennen als een an dere koningin dan haar moeder Julia na. Ze geeft aan de vervulling van haar taak een beduidend zakelijker uitleg en karakter. "Alle contacten met de koninklijke familie lopen via de RVD, de Rijksvoorlichtingsdienst. Die schermt alles goed af. Met Juliana en Bernhard was het wel mogelijk om buiten de RVD om in contact te tre den. Met name Bernhard was nogal pers-minded. Je kon destijds de parti culiere secretaris van de koningin bel len. En je wist wie er tot de hofhou ding behoorde". Na haar inhuldiging tot koningin heeft Beatrix het net rond haar gezin dichtgetrokken, zegt Kaan. De sa menstelling van de hofhouding is in grijpend gewijzigd en dat gebeurt bo vendien om de driejaar. "Zodoende is het nauwelijks mogelijk goede con tacten op te bouwen. Hooguit met de tweede generatie gaat dat, met Mar griet, Pieter van Vollenhoven en met Christina". Het aan défilés gewende volk heeft moeten wennen aan de nieuwe zake lijkheid, aan de no nonsense-aanpak

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23