Libregts zoekt een noodverband DIOK-dames strijden tegen de vooroordelen Halfje scheidt Kuijf van schaaktitel PEC heeft nog hoop na winst 'Je moet niet vergelijken met mannen' Drie duels voor keeper Bondscoach zit omhoog met absentie van Gullit Dogger verder Veiligheid Kuip optimaal' Volgens Milan haalt Gullit EC-fïnale Uithof denkt topweclstiïj den binnen te halen ZATERDAG 22 APRIL 1989 PAGINA 19 ZWOLLE - PEC Zwolle kan zich ,na de overwinning op MW (3-0) '■weer enige illusies maken op het be houd van het eredivisieschap. Na .enkele weken, waarin de spelers nauwelijks vooruit te branden wa ren, de trainer daarvan de schuld kreeg, het bestuurlijk een chaos is "en ook de licentiecommissie nog een dreigende stok achter de deur houdt, was de zege een grote op luchting. Ofschoon de thuisclub sterk gere- „duceerde entreeprijzen hanteerde, kwamen slechts 3000 toeschouwers op het duel af. De overwinning van de thuisclub is eigenlijk geen moment in gevaar geweest. MVV probeerde met sterk defensief spel een punt uit Zwolle weg te slepen. Maar PEC liet het zo ver niet komen. Cooke prikte een vrije trap langs de grabbelende De Haan en Van der Waart, lang buiten de basis gelaten, haalde zijn gram op trainer Laseroms door een voor- zet van Cooke schitterend in de hoek te koppen. MW was nauwelijks gevaarlijk voor het Zwolse doel. Alleen Arts kwam in de eerste speelhelft in de buurt van doelman Abma, die ver der nauwelijks moeilijk werk te ver richten kreeg. PEC had moeiteloos door kunnen stomen naar een overwinning met hoge cijfers. Verdedigend klopte er -niets bij de Limburgers. Toen De- lahaye vlak na rust een kopbal van Duim uit de bovenhoek sloeg en Van der Waart van elf meter zijn ze- nuwen in bedwang hield, leek een 1 afgang voor MW in het verschiet. 1 De Maastrichtenaren werden ge- ■:spaard door de thuisclub, die ver zuimden om het tempo van de eer ste helft vast te houden. MW kreeg daardoor zelfs nog enkele kansjes. Kamstra haalde een inzet van Arts van de lijn, Francois mikte op de paal en Abma graaide een knal van invaller Vanderbroeck uit de bo venhoek. MW had nog een uur door kunnen voetballen, maar was waarschijnlijk niet aan scoren toe gekomen. Inspecteur neemt verantwoordelijk politieoptreden - Sheffield-drama SHEFFIELD (AP) - Een hoofdin specteur uit Sheffield heeft gisteren persoonlijk de verantwoordelijk heid op zich genomen voor de tak- tiek die zijn korps volgde bij het sta dion in de stad waar vorige week 95 mensen in het gedrang om het leven kwamen. Chief Constable Peter Wright zei tijdens een speciale vergadering van de politietop: „De agenten wa ren door mij aangesteld om de be slissingen te nemen en daaruit volgt dat ik de volledige verantwoorde lijkheid op mij neem voor het poli tie-optreden in verband met deze zaak." Er is kritiek geleverd op de poli tie, die een afgesloten hek opende, waardoor een groot aantal mensen zonder kaartjes de staantribune op- stroomde. Daar brak paniek uit en tientallen mensen werden onder de voet gelopen en doodgedrukt. Gisteren bracht ook rechter van Instructie Peter Taylor een bezoek aan het stadion, waar hij de situatie bekeek. Hij zei dat hij in het kader _van zijn onderzoek incognito een 1 voetbalwedstrijd zou bezoeken om aan den lijve te ondervinden wat er op een staantribune omgaat. Volgende week beginnen de hoorzittingen die uiteindelijk moe ten leiden tot een schuldvaststel ling over de ramp. LEIDEN Ze praat bij voorkeur over hét damesteam, vindt de benaming vrouwenrugby minder geschikt, bang als ze is dat de indruk wordt gevestigd dat er hier bij DIOK sprake zou zijn van stelle tje troela's, een soort maffe man-wijven die op het rugbyveld ook zo nodig moeten. Cathie Leuering is van mening dat zij en haar collegaatjes in het beoefenen van haar hobby al genoeg worden gedis crimineerd en wil elke verdere negatieve benadering daarom direct in de kiem smoren. Dames dus, en zo zal het zijn. De dertig-jarige Leidse is de nestor tweede is er geen sprake van conti net zeventien koppen tellende nuïteit. Damesteams moeten nu eenmaal werken met het gegeven gezelschap dat in de schaduw y de grote broer en landskampioen al dat als er eentje uit het team trouwt, acht jaar lang tevergeefs aan de weg die meestal ook stopt met spelen, timmert. Tevergeefs, want hoe de Ze krijgt een kind en het sporten is meiden ook haar best doen, echt afgelopen. Maar die tegenwerking, de grond komen doet het da mesrugby in Nederland niet. Dit jaar weer hoopvol gestart met 22 teams in de competitie, vielen er on derweg inmiddels al weer 7 af. "En zo gaat het elk jaar", verzucht ze. Twee hoofdredenen blijken oor zaak te zijn voor het feit dat die groei-spiraal maar niet naar boven wil krommen. "Ten eerste worden we binnen het wereldje zelf nog al tijd niet voor vol aangezien en ten HILVERSUM (ANP) - Peter Gelp- ke heeft de nationale titelstrijd schaken beroofd van alle spanning. De Leidenaar trapte gisteren in Hil versum in de tiende en voorlaatste ronde in hoge tijdnood in een een voudige truc van zijn met wit spe lende stadgenoot Rini Kuijf en kon direct'opgeven. Het resultaat was fataal voor een opwindende slotronde. Door verlies van Piket en Blees kwam Kuijf door zijn vijfde overwinning op een half je van zijn eerste nationale schaakti tel. Hij nam een punt voorsprong op vier achtervolgers: Piket, Van der Wiel, Van der Sterren en Blees. Remise met zwart in de slotronde tegen Brenninkmeijer volstaat voor de eindzege en de cheque van 6500 gulden. De tiende speeldag had in de Avro-studio een doldwaas en strijd lustig karakter. Nijboer joeg tegen Cuijpers de zwarte koning binnen tien minuten over het hele bord, keek niet op een of twee stukken en stapte na bijna drie uur winnend uit Catastrofe Kuijf zag de ontwjkkelingen met gemengde gevoelens aan. Een over- Deventenaar had de catastrofe winning op Gelpke beloofde vrijwel van de dag ervoor tegen Nijboer nog zeker het kampioenschap, maar zijn niet verwerkt. Uit latere analyses openingsvoordeel was in het mid- bleek dat hij in die partij gewonnen denspel langzaam maar onverbid stond, maar zich volledig van de delijk weggeëbd. De Boskoper kook liet brengen door het wan- kreeg in de Panov-variant van de hoopsoffensief van zwart. De neder- Caro-kann de positionele overhand \fr u j verregaande gevolgen, door zwarts paniekerige reactie (f5) Winst had de introverte Blees vrij- Gp de opmars van de witte h-pion. wel zeker de titel opgeleverd. Tegen Compensatie voor zwart bestond Vanheste ging hij vrijdag opnieuw ujt schamele dreiginkjes, die wit ge- m de fout. Na een kwaliteitsoffer makkelijk had kunnen pareren, van wit beging hij op zijn zeventien- Kuijf overschatte zijn kansen en de zet een forse blunder. Hij overzag veroorloofde zich enige nonchalan- een kleine combinatie en gaf twee ce, die Gelpke ten koste van veel be- Z0^ei? denktijd terugbracht in de partij. Met de tweede nederlaag was zijn jvja 27 zetten bevrijdde hij zich met rol in het toernooi uitgespeeld. Acht e5 van zijn verzwakking en moest ronden voerde hij het veld dapper aan, gebrek aan mentale hardheid 1 voorkwam een echte machtsgreep. Piket werd het tweede slachtoffer van de top drie.'Met zwart werd hij in een konings-indiër van het bord gedrukt door Van der Sterren. Piket ZEIST (ANP) De tuchtcommis- offerde in een razend gecompliceer- sie van de KNVB heeft Van der de stelling een pion, maar verwierf Meijden, doelman van Helmond de hakpartij. Tien minuten daar- daarvoor geen enkele compensatie. Sport, voor drie wedstrijden ge- Het verlies van het kleinood was fu- schorst naar aanleiding van de rode r de kaart, die arbiter Luyten hem in het wit vechten voor remise. Kuijf had evenwel nog een truc achter de hand. Een simpel paardvorkje weliswaar, maar wel een met dode lijke afloop. In grote tijdnood nam Gelpke fa tale beslissingen. Zijn 28e zetLb7 was te traag, zijn 29e e4 funest en zijn tolerante reactie op het binnen dringen van de witte loper op h5 ca- - - - 3 tastrofaal. Zijn 35e zet (g5) vormde trokken. In die optiek leggen de da- dat is nog het grootste probleem". Tegenwerking Cathie Leuering kan er van meepra ten, want ooit poogde ze samen met Desiree Loriaux en Plona Vermeer al in 1977 het damesrugby binnen de club van de grond te krijgen. "Door pure tegenwerking van het toenmalige bestuur liep dat een jaar later op een mislukking uit", herin nert ze zich nog. "De tweede po ging, driejaar later, had wel succes. Nou ja, succes. Het kostte nog heel wat moeite om een plaatsje binnen de club te verwerven. Maar inmid dels is dat bij DIOK wel gelukt. Ze nemen ons in elk geval serieus, ook al moeten we dan onze zaakjes wel allemaal zelf regelen". Een en ander heeft natuurlijk te maken met het feit dat het rugby al sinds jaar en dag zo'n beetje wordt beschouwd als de meest mannelij ke van alle sporten, een tak waar binnen geen plaats is voor 'watjes', zo min als voor vrouwen. Die legen de houden vele 'heren' het liefst in leven, desnoods alleen nog aan de bar. De vergelijking is dan snel ge- de inleiding voor een eenvoudige combinatie, die door de zwartspeler in zijn gevecht tegen de klok niet ste^ J1®* n,^s werd doorzien. Het betekende het verlies van de zwarte dame, het ein de van de partij en indirect de be slissing over het schaakkampioen schap. Blees voor de tweede opeen volgende dag zijn koning omge legd. Ook Sturing, aanvoerder tesse, kreeg een schorsing van drie t°ch wedstrijden, maar van die straf is één duel voorwaardelijk, met een proeftijd tot 1 januari 1990. PSV'er Ronald Koeman kreeg één wed strijd. Serieus Zelf nemen de meiden sport in elk geval wél NOORD WIJK (GPD) De knieblessure van Ruud Gullit betekent een fikse streep door de rekening van Thijs Lib regts. „En een forse aderlating voor het Nederlands elftal", meent Rijkaard, „Er is geen tweede in Nederland die de rol van Gullit kan spelen, evenmin trouwens die van Wouters". „Het scheelt een slok op een borrel", verzucht Huistra, „of Gullit er wel of niet bij is. Alleen al vanwege z'n uitstraling". „We missen met Gullit niet alleen de aanvoerder maar voor al de leider van de ploeg", sloot Libregts zich bij de interna tionals aan. PORTO (ANP) Paul Dogger en .Michiel Schapers hebben zich ge- plaatst voor de kwartfinales van het Challenger-tennistoernooi in de .Portugese stad Porto. Dogger, die vorig jaar het toernooi won, ver sloeg de Portugees Margues met 7- 5, 6-4. De Amsterdammer speelt nu tegen de Sovjet Tsjerkasov. Schapers, vorig jaar finalist, ver sloeg achtereenvolgens de Nigeri- aan Odizor (6-1, 6-2) en de Italiaan Cferro (4-6, 6-0, 6-2). Richard Ma- tuszewski is verrassend doorge drongen tot de laatste vier bij het Grand Prix-tennistoernooi in de Ja panse hoofdstad Tbkyo. De 24-jari- gë Amerikaan versloeg in de kwartfinales de Australiër Stolten- berg in drie sets. In de laatste dien de de tiebreak de beslissing te bren gen. Vier dagen voor de prestigeslag met de Westduitsers moet de bonds coach weer een tegenvaller incasse ren. „Na Van Breukelen, Kieft, Bos man en Wouters is Gullit nu al de hij daarom ook automatisch speelt". Voor alle zekerheid heeft Libregts de niet optimaal fitte Wil lem Kieft gevraagd op afroep be schikbaar te zijn. „Het hoeft niet al- vijfde speler die sinds januari door leen een blessure te zijn", herinner- blessure wegvalt. Samen met de spelers zullen we nu de meest lo gische oplossing moeten vihden. de Libregts aan het plotse vertrek Wouters daags voor de inter land tegen de Sovjetunie, „Het kan Op dit moment kan ik niet zeggen ook noodzakelijk zijn dat ik alsnog een beroep op Kieft moet doen". Noodverband Door de blessures van Gullit, Bos man en de revalidatie van Kieft, is de weelde van drie toonaangevende welke de beste is. Er zijn drie, vier alternatieven". Libregts houdt dus een slag om de arm wie woensdag avond de rol van Gullit gaat overne- de speelwijze. Om die reden houdt spitsen naast Van Basten daarmee hij Roy bij de groep als concurrent voor Huistra, mag Van Loen als pin- chhitter blijven en haalde hij Eykei kamp bij de selectie van twintig. Die wordt morgenavond terugge bracht tot zestien. „Eykelkamp is de directe kandidaat voor de positie van Gullit", wilde Libregts best kende hij dat Eykelkamp het medio Van Basten. „Het heeft tot luc kwijt, „maar dat wil niet zeggen dat november in Rome tegen Italië 'niet met elke spits geklikt, met Meijer geweldig' heeft gedaan. „Hij speel- Van Kooten en Small, dan moet het de toen in een andere rol dan hij bij toch ook met Van Basten kunnen i verdwenen. Met alle respect voor Eykelkamp blijft er voor Libregts derhalve wei nig anders over dan een noodver band te leggen. Ajacied Brian Roy wordt op handen gedragen door Frank Rijkaard en Marco van Basten. Het wordt echter vrij- Zo cru wilde de bondscoach het uitgesloten geacht dat de linkerspits zal debuteren in Oranje tegen de Duitsers. (foto anp> uiteraard niet formuleren, wel ROTTERDAM (GPD) - De KN VB vindt het nog 'té vroeg' om te discussiëren over het weghalen van hekken en het vervangen van staanplaatsen door zitplaatsen in de Nederlandse voetbalstadions. De voetbalbond, de Rotterdamse politie en het bestuur van Stadion Feyenoord verwachten dat de veiligheidsmaatregelen, die in het kader van de interland Neder- land-Westduitsland worden ge nomen, voldoende zijn om pro blemen te voorkomen. Het inzetten van een grote poli tiemacht - zo'n zevenhonderd agenten - en fors leger begelei ders. controleurs en suppoosten moet ervoor zorgen dat er niets fout gaat voor, tijdens en na het treffen in de Kuip. „De belang rijkste maatregel," zegt KNVB- veiligheidsman Rob de Bakker, „is te zorgen dat de vakken niet te vol raken. Ik zie geen reden om de plannen, waar we al maanden aan bezig zijn, te wijzigen. Dat geldt dus ook voor de structuur van het stadion." Om niets aan het toeval over te laten, is de video-installatie van De Kuip (die onlangs al is ver nieuwd) aangevuld met twaalf ca mera's. In en rond het stadion zul len 1.600 mensen zich bezighou den met het begeleiden en contro leren van de supporters. Verwacht wordt dat zo'n 9.400 Westduitsers woensdag de inter land zullen bijwonen. Het leeu wendeel daarvan zit in een paar speciaal gereserveerde vakken, terwijl een kleine duizend plaats neemt op de ere-tribune. De supporters wordt geadvi seerd zo vroeg mogelijk naar het stadion te komen. De Bakker: "Het liefst met openbaar vervoer. De trein stopt per slot van reke ning voor de deur". Groningen gewend is", nam Lib- lukken" regts hem in bescherming. „Toch i hij een van de logische kandidaten voor die positie. Hij is de laatste we ken bovendien in vorm en hij is fit". Eykelkamp heeft in elk geval zijn lengte mee en is in staat een bal vast te houden. Zelf rekent de onbere kenbare aanvaller echter nergens op. „Toen ik woensdagavond zag dat Gullit geblesseerd raakte, ver wachtte ik een telefoontje van de bondscoach. Ik ben blij dat ik er weer bij ben, de rest is alleen maar meegenomen". Slecht Eykelkamp beaamt grif dat hij in de Italiaanse hoofdstad 'verschrikke lijk slecht heeft gespeeld' en terecht werd vervangen. Hij laat echter in het midden of dat nu een gevolg was van de desinteresse bij Van Basten of dat de oorzaak De absentie van Gullit en Wou ters heeft Libregts zo mogelijk nog voorzichtiger gemaakt dan hij al was. „Na de 0-0 in München ver wacht het publiek een overwinning van ons. Dat zal ook de basisge dachte zijn, maar het zou best kun nen dat een gelijk spel het maxi maal haalbare is. Daar zullen we dan tevreden mee moeten zijn. Zo'n resultaat houdt de race naar Italië volledig open". Het staat daarmee al op voorhand vast dat Oranje niet op de winst zal jagen en dat Libregts kiest voor een voorzichtige aanpak, met een viermansmiddenveld en met twee spitsen (Van Basten en Huistra). „Het publiek zal moeten accepteren dat bij kwalificatiewed strijden elk punt telt". Zijn collega Franz Beckenbauer denkt daar net zo over. Een puntendeling ligt daar om voor de hand. Tb het qua fysieke kracht uiter aard af tegen de mannen, derhalve dus waardeloos. "Maar je hoeft helemaal niet te vergelijken", neemt Cathie Leue ring afstand van die verhalen, "je kan het toch gewoon als een op zichzelf staande sport beschouwen. Natuurlijk zijn wij minder hard en minder snel en natuurlijk is dames- rugby niet zo spectaculair. Dat geldt trouwens ook voor basketbal en volleybal. Maar wij hebben er wel Vi. net zoveel plezier in. En daar gaat MILAAN (GPD) Arrigo Sacchi rekent op Ruud Gullit voor de Euro pa-Cupfinale die AC Milan op 24 mei in Barcelona zal spelen. ten. trainen tweemaal per week onder leiding van Mario van Teylingen en Richard Huisman. We staan mo menteel vijfde in de competitie, dat moet beter kunnen. We zijn nog wel eens wat te lief voor onze tegenstan ders. En voor de rest doen we alles zelf. Voor een wedstrijd ontbijten we gezamelijk, of we gaan na afloop met z'n allen uit eten. We zijn ook al tweemaal op trip geweest, naar Brussel en Parijs. Uiteraard om te spelen", aldus de spreekbuis Cathie Leuering. De organisatie van het nationale seven-a-side toernooi is ook in han den van de dames zelf. Dat vindt morgen plaats op de aanpalende velden van de v.v Leiden (het com plex van DIOK wordt gerenoveerd). Daaraan doen twintig teams uit heel Nederland mee. Het seven-a-side (met zeven speelsters) is een variant op het gewone vijftienmans rugby. Snelheid en techniek zijn de sleutel woorden. "Dachten we eindelijk eens wat leuke propaganda te kun nen maken voor het damesrugby, gaat de bond weer dwarsliggen. Wat denk je dan? Geven ze ons deze da tum op om dit evenement te organi seren, houden ze op dezelfde dag de voorronde van de nationale sevens typisch voorbeeld van tegenwer king. Zo kan het ook nooit wat wor den". AD VAN KAAM DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van de kunstijsbaan de Uithof in Den Haag rekent er op in aanmer king te komen voor belangrijke in ternationale wedstrijden, zo gauw de verbouwing van het stadion is voltooid. In mei wordt een begin ge maakt met de overkapping van de piste, zodat Nederland er na Heerenveen een tweede overdekte schaatsbaan bijkrijgt. Vooralsnog zijn alle grote toernooien door de KNSB aan de Thialf-hal toebe deeld. De Uithof wordt geen kopie van het Thialf-stadion in Friesland. Er komt, boven het middendeel van de baan, een gat in de overkapping. „We houden daardoor een natuurlij ke ventilatie in de hal", aldus direc teur Künz. „Waarschijnlijk worden de omstandigheden daardoor nog beter dan in Heerenveen. Van droge lucht zal bij ons geen sprake zijn." De kosten van het project bedra gen 5 1/2 miljoen gulden. De baan zelf moet vier miljoen daarvan op hoesten, het ministerie van econo mische zaken draagt één miljoen bij. Het restant moet worden opge bracht door sponsors. Zo bestaat bijvoorbeeld de mogelijkheid een certificaat te kopen dat voor 25 jaar recht geeft op een plaats in het sta dion. Russische boksbond houdt de poot stijf MOSKOU (SID) - De boksbond van de Sovjetunie geeft geen goed keuring aan het plan zes boksers in de Verenigde Staten professional te laten worden. Een Amerikaanse promotor-organisatie, Momentum Enterprise, kondigde deze week aan dat er een overeenkomst voor tien jaar was afgesloten met de Rus sen. De boksers uit het Oostblok land zouden in de Verenigde Staten voorbereid worden op gevechten om de wereldtitels. „De Russische boksbond weet al leen niets van zo'n overeenkomst af', verklaarde Gleb Tolstikov van de boksbond. Van Duyn en Bon opgenomen in amateurteam ZEIST (ANP) Floor van Duyn van Quick Boys en René Bon van ARC zijn geselecteerd voor het Ne derlands amateurelftal dat op 10 en 23 mei twee vriendschappelijke wedstrijden speelt. Eerst komt het Canadees Olympisch elftal in Zeist op bezoek. Dertien dagen later fun geert in Haarlem Middlesex Wande rers uit Engeland als tegenstander. Bondscoach Ron Groenewoud heeft voor deze twee duels de vol- voerder van Oranje, die woensdag avond met een blessure aan zijn dermaatse spel bij hemzelf lag. Zijn rechterknie in het duel met Real hernieuwde selectie beschouwt hij Madrid voortijdig uitviel, onder- zal er alles als een 'herkansing' en als een gele- ging gisterochtend eei genheid bij uitstek om zonodig het ingreep. Daarbij werd bewijs te leveren dat hij wel dege- van zijn buitenmeniscus wegge- „Ik ben Ruud er tegen Steaua Boekarest bij is", liet Sacchi, Milans trainer giste ren telefonisch weten. „Hij heeft ongelooflijk sterk karakter. Hij er alles voor doen om op tijd geslaagde klaar te zijn. En die wil zal ervoor stukje zorgen dat hem dat lukt. Ik ver wacht dat hij over ongeveer koppel kan vormen met haald. Hij zal dit weekeinde al de week al weer de eerste voorzichtige dr. Perugia veria- trainingsoefeningen kan gaan doen". Carlo Ancelotti bleek eerder deze gende spelers geselecteerd: Suiker overtuigd, dat competitie ook binnen een maand (DHC), Beuzenberg (Achilles'94), al speelklaar na een zelfde soort Hendriks (EDO), Hindriks (Oranje operatie. Eraldo Pecci, de 34-jarige Nassau), Te Paske (Hollandia), Ver- middenvelder van Bologna, vestig- steeg en Reglero (beiden Elink- de dit seizoen een record door elf wijk), Rontberg (RVC), Janssen (SC dagen na een meniscusingreep al Enschede), Leenders (Geldrop), De weer een competitieduel af te wer- Groot (Wilhelmina), Van Duijn ken. Net als bij Gullit, wiens opera- (Quick Boys), Bijl (Kozakken Boys), tie in totaal een half uur in beslag Van Trigt (NSW), Van Keeken nam, heette de chirurg Perugia. (Hoek) en Bon (ARC).

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19