Stichting mosterd na de maaltijd Rijndijk kan maar één school hebben S0BIIS0S Brandweer Leiderdorp: '1988 een rustig jaar' Wijckersloot wil regionale acties verpleging BEVRIJDINGSCONCERT Rijnlands Chr. Mannenkoor 'VOX HUMANA' KOrt Ï/Vg ZATERDAG 22 APRIL 1989 REGIO LEIDEN PAGINA 13 Zoeterwoudse in actie tegen kappen iepen bij Nieuweweg ZOETERWOUDE - De rij van bij na 200 iepen aan de zuidkant van de Zoeterwoudse Nieuweweg hebben volgens directeur ge meentewerken D. Veen "meer lucht om te overleven" nodig. De weg moet daarom één meter noordwaarts worden verlegd. Daartoe dienen bijl en zaag wel de 200 iepen aan de noordkant om te leggen. Logica of kolder? De Zoeter woudse M. de Blok-Redelijk houSt het op het laatste. Uit haar pen vloeide een bezwaarschrift en samen met de Raad van Ker ken haakte zij in op het conciliair proces. Dit alles niet zonder suc ces want in de gelederen van Pro gressief Zoeterwoude lijkt het schoorvoetende ja te zijn omge slagen in een "pertinent neen te gen dit gekkenwerk". Inmiddels stromen bij de politieke partijen in het dorp de verontwaardigde reacties van nog veel meer Zoe- terwoudenaren binnen. "De op roep tot herbezinning vindt weer klank", zegt mevrouw De Blok. Om de herbezinning in een ho gere versnelling te krijgen, heeft zij een pamfletje gemaakt. In het tekstballonnetje bij de vier bo men die ze heeft getekend, staat: "Laat ons staan langs de nieuwe weg! Zo niet, dan zijn er vrienden en vriendinnen om ons te be schermen". Dat de 200 te kappen bomen van zo'n 20 jaar oud worden vervan gen door 200 nieuwe, stelt deze actievoerster geenszins gerust. "Dat is nou een voorbeeld van de wegwerpmaatschappij waar we juist vanaf moeten. Bovendien is de Nieuweweg juist een prachtige laan doordat de bomen aan beide zijden even hoog zijn. Komen er nu aan één kant van die ielige, boompjes te staan, dan is jaren de verhouding zoek". Directeur gemeentewerken Veen legt uit dat de huidige as- faltverharding aan beide zijden van de weg tot aan de stammen van de iepen reikt. Weg en bomen zitten elkaar in de weg. Er is geko zen voor een verschuiving naar de noordkant, richting fietspad, om dat aan de zuidkant een sloot loopt. Veen zegt dat er met de recon structie van de weg, die door re cycling van de te vermalen ver harding 'milieuvriendelijk' is, ook nog een ander doel wordt be reikt: de weg kan dan beter wor den gehandhaafd. Met de recon- strucite is 930.000 gulden ge moeid. De provincie neemt daar van 75 procent voor haar reke ning, de gemeente Zoeterwoude de rest. Volgens PZ-voorman Ooijen- dijk is de mogelijkheid om te be schikken over de provinciale sub- sidiepot welbeschouwd de enige aanleiding voor de reconstructie. De*1 Nieuweweg, die Zoeterwou- de-dorp met de Weipoort ver bindt, is "helemaal niet slecht en moet vooral een verkeersarme verbinding blijven". Banlo'ekening van 'Behoud Endegeest' is nog altijd leeg OEGSTGEEST - ABN- bankrekening 567013073 is nog helemaal leeg. De Stich ting Behoud Endegeest, die oproept adhesie te betuigen en tien gulden per jaar over te maken voor een restaura tiefonds voor kasteel Ende geest, voelt zich dan ook een roepende in de woestijn. door Wim Koevoet Vice-voorzitter mevrouw dr. M.C. van der Plas houdt vol dat haar stichting "alleen maar belangrijk is en gewicht in de schaal kan leggen" als Oegstgeestenaren en Leidena- ren de stichting steunen. Voorzitter mr. D. E. Krantz echter klinkt al be duidend minder strijdvaardig. "Als er nu toch nog wat tientjes binnen druppelen, kunnen we ze beter di rect terugstorten". Nu de Oegstgeester PvdA-wet- houder een raadsmeerderheid heeft gekweekt voor de bouw van 37 vil la's bij het bos aan de westkant van Endegeest, ziet de praeses in dat zijn nieuwbakken stichting "eigen lijk mosterd na de maaltijd is". De voorzitter zegt zichzelf kwa lijk te nemen dat zijn stichting zo laat is begonnen met de fondsvor ming. "Ik ben er ook zo laat bij be trokken", klaagt de in Leiden woon achtige Krantz. "De discussie in Leiden over Endegeest ging hele maal niet zo over de plannen op zich en eigenlijk is het me ontgaan dat Endegeest Oegstgeester grondge bied is. Ik wist niet dat Oegstgeest zo veel te zeggen had. Anders had ik daar eerder op in kunnen spelen. Ik vind dat heel dom van mezelf'. Voorgekookt Door andere geldbronnen a den. Maar het debat over de villa's verloopt veel sneller dan de fonds vorming. Op 11 mei moet de laatste hamerslag in de Oegstgeester raad vallen. Eerder deze week bemoeide Krantz zich voor het eerst in het openbaar met Endegeest. Dat was in de raadscommissie ruimtelijke ordening die net die avond de laatste hand legde aan de besluit vorming. "Ik merkte dat alles al was voorgekookt", was zijn indruk, te bo- Krantz denkt dat z'Jn laatste kans n, hoopte de stichting de bouw JÜf£ de villa's tegen te kunnen hou- pr"c"* "'a nntr r>rfl Katholieke St. Bemardusschool Zoeterwoude jubileert uitbundig ZOETERWOUDE - Ook de direc teur van de rooms-katholieke St. Bemardusschool, J. de Vette, vindt tachtig een wat vreemd getal. Toch bouwt deze onderwijsinrichting een feestje rond het zestiende lus trum aan de Zoeterwoudse Rijn dijk. "We zijn helemaal niet zo feest- vierderig en vinden het niet nodig om elke vijf jaar feest te vieren. Zelfs toen de school 75 jaar bestond, hebben we dat niet gedaan. Maar het gaat nu uitstekend met de school, de sfeer is goed en daarom grijpen we deze mijlpaal wél aan als aanleiding". Omdat ijverige huishoudsters van de pastoors van De Goede Her der veel archiefmateriaal hebben weggegooid, is De Vette voor de ge schiedschrijving van St. Bernardus zelf op onderzoek uitgegaan. Vol gens de schooldirecteur kocht de kerk in 1907 een aan de Laan van Meerburg gelegen boerderij aan. Naast die boerderij verrees een school met drie lokalen. Later kwa men daar nog eens drie lokalen en een gymnastiekzaal bij. Het schooltje voorzag in een be hoefte omdat de buurt tussen Wil- helminabrug tot aan de Groenen dijk was aangewezen op Leider- dorpse scholen. Om die scholen te bereiken dienden fikse afstanden te voet te worden afgelegd. Het nauwe contact met de Groenendijk blijkt uit de naam van de school: Bernard us was de patroonheilige van die buurt. Het eerste schoolhoofd was meester Paardekooper. Hij stond bekend als een eigenwijze vent die - De directeur v ongenadig hard met de stok sloeg gen: "Aan de Rijndijk "en wel met de dikke achterkant", Zijn zoon is de bekende Leuvense hoogleraar P.C. Paardekooper. de jubilerende Zoeterwoudse basisschool St. Bernardus, J. de Vette, omgeven door zijn leerlin- plaats voor maar een hoogwaardige school". (foto Henk Bouwman) enige wat ik nog kan proberen wethouder Kuijers over te halen, maar ik geef toe dat de kans dat dat lukt nihil is". Mislukt ook deze missie dan wil Krantz zich richten op vijf van de 31 villa's in het weiland tussen bos rand en A44. Het bewuste kwintet, zo oordeelt ook buurtcomité Bos geest, ligt te dicht bij de bosrand en kan beter worden geschrapt of ver plaatst naar de oostkant van Ende geest aan de Geversstraat, tegen over het Texaco-benzinepompsta- tion. Het vreemde is echter dat bin nen de Oegstgeester raad alleen de WD daarvoor te porren is. PvdA-wethouder T. Kohlbeck (ruimtelijke ordening) denkt dat de andere fracties uit "zwaan-kleef- aan-angst" niet in gaat op deze mo gelijkheid om het weiland verder te ontlasten. "Al die losse postzegel plannetjes, dat is ook niet goed. Ik wil er best over nadenken. Maar dan wil ik de hele Geversstraat onder de loep nemen. Verder denk ik dat wo ningbouw aan de Geversstraat op die plek op heel serieuze weerstand van de omwonenden stuit". Vuurwerk Net als Leidenaar Krantz hopen Oegstgeester tegenstanders van het Endegeest-project, zoals buurtco mité Bosgeest, op nog wat Leids weerwerk. De gemeenteraad van de sleutelstad zal zich wederom bui gen over het contract Leiden-IBB Kondor nu dit door Oegstgeester toedoen is opengebroken. Boven dien moét de Leidse raad zich nog uitspreken over de 600.000 gulden voor de restauratie van het kasteel. De deal kan, nu er acht minder villa's worden gebouwd dan was overeengekomen, niet langer met gesloten beurzen worden afgedaan. PPR-raadslid G. van Eisen: "Mis schien dat mensen in de Leidse raad ineens ook aan de waarde van het gebied gaan denken". Dit weekein de werkt de Oegstgeester radicaal socialist aan een brief die de stads- politici wakker moet schudden. LEIDERDORP - Voor de Leider- verleend bij de landing van een heli- dorpse brandweer was 1988 een rus- copter voor een tv-opname. tig jaar. In vergelijking met het jaar In 1988 waren twaalf bedrijven en daarvoor moesten de bluswagens instellingen aangesloten op het au- 23 keer minder uitrukken. In totaal tomatisch brandmeldsysteem. Het Het werd 99 keer een beroep gedaan op brandweerkorps telde vorig jaar 36 de spuitgasten. 3 brandmeldingen ging leden. De spuitgasten hielden 28 oefen- het 32 keer ging het om kleine bran- avonden en deden daarnaast den, zo staat in het jaarverslag de Leiderdorpse brandweer. Een personeel keer ging het om een grotere brand kenhuis en 22 keer bleek het loos alarm te rode kregen les in het gebruik zijn.^In 12 gevallen moest de brand- kleine blusmiddelen, uitrukken voor een controle twee regionale oefeningen. Het in het St. Elisabethzie- verpleeghuis Leythen- keer werd alleen assistentie brandweerlieden Aan materieel beschikten de verleend. Voor andersoortige hulpverle- weerwagens, twee aanhangers en een personenauto. Om bluskleding te sparen werden twee zogenaamde ning werd het Leiderdorpse brand- waadpakken aangeschaft. Twee weerkorps vorig jaar 30 keer opge- de poederblussers werden vervan- roepen. Een maal werd assistentie gen door nieuwe. Laatste percelen industiiegrond Warmondse Veerpolder verkocht volwaardige school kan heb- Neergang Toen de nieuwe wet openbaar er bijzonder onderwijs in 1920 gelijk- schakelde, kreeg de school gen gang gerwetering. Er deugde kortom niets van en in samenspraak met de £,e*n. gemeente werd besloten een nieu- st. Bernardus is een we school te bouwen. In februari school maar iedereen kwam het schoolgebouw -gereed, mits de katholieke gezindheid jaarbedrag "Het gaat bij St. Bernardus kwa huist. Spoedig daarna volgde de i een toiletblok. Ook Eendekooi die de Drie Eendjes door toedoen van de diende te vervangen. nog altijd wordt gerespecteerd. Het bezoek den", zegt hij. "Wij zijn er dankbaar beschadigen GETUIGEN - De Oegstgeester poli tie zoekt mensen die gezien hebben - welke blauwe auto gistermiddag G.J. Vielvoije rond half vijf is doorgereden J ijverige pastoor Meijer twee lokalen bij voor een bewaarschool naaischool. De oude stal v In 1970 bereikte de neergang, die lingenaantal stabiel, enkele jaren eerder al was ingezet, een dieptepunt. Ouders zonden hun kinderen na de derde klas naar scholen in Leiderdorp. Daar kon- St. Bernardus is den ze echt wat leren, heette het. groot. Het gebouw was aan verkrotting onderhevig en het bestuur liet een bouwkundig rapport opstellen. Het werd een vernietigend stuk. tus De school was vochtig, bouwvallig heeft en zeer slecht te bereiken via een rottend bruggetje over de Meerbur- al snel w i geparkeerde van de vrijdagse schoolmis gebeurt voor dat wij het altijd hebben gekre- auto op de parkeerplaats bij de Lan- op basis van vrijwilligheid. De ge- gen, maar je moet ook begrip kun- ge Voort. Onder de ruitenwissers leidelijke afschaffing door de ge- nen opbrengen voor bezuinigingen van de beschadigde auto zat een meente van de speciale subsidie als deze. Tenslotte doet Zoeterwou- briefje met een kenteken, maar na- voor het godsdienstonderwijs aan de veel meer voor het bijzonder on- speuringen wezen uit dat dat kente- bijzondere scholen vindt de school- derwijs dan andere gemeenten". ken niet bestaat. OEGSTGEEST - Verpleeghuis gende instellingen: psychiatrisch le acties te organiseren. De actiebe- Wijckersloot in Oegstgeest heeft ze- ziekenhuis Endegeest, Academisch reidheid neemt, omdat er geen suc- ven gezondheidsinstellingen in de Ziekenhuis Leiden, Diaconessen- ces wordt-geboekt, ar', negen groepen Leidse regio gevraagd om gezamen- huis, St. Elisabethziekenhuis, ver- Als voorbeeld van een regionale lijk een regionaal actieplatform op pleeghuis Zuydtwijck, St. Elisabeth actie denkt Helvensteyn aan het Een gedeelte van het gebouw is in te richten. Nu de acties zo lang gaan Gasthuishof en verpleeghuis Ley- houden van 'estafettes' met zon- gebruik bij de protestants-christe- duren wordt het volgens P. Heiven- thenrode. dagsdiensten, zoals de ziekenhui- lijke school De Klimop, die 1 augus- steyn van het Wijckerslootse actie- Helvensteyn: "Als er een regio- zen in de regio Leiden die deze ordt opgeheven. De Vette comité steeds moeilijker om nog in- naai platform is ben je als huis ver- week hebben gehouden. Verpleeg- n deze school nooit een con- dividueel actie te voeren. lost van het elke week de straat op huizen in de Leidse regio hebben current gezien en wist vanaf het be- Het actiecomité van Wijckersloot moeten. Hoe langer het gaat duren, tot nu toe nog geen gezamenlijke ac- gin, in 1985, dat de Rijndijk maar heeft een brief gestuurd naar de vol- hoe moeilijker het wordt individue- ties georganiseerd. WARMOND - De gemeente War mond heeft de laatste twee stukken grond op het industrieterrein aan de Veerpolder verkocht. Het War mondse jachtbouwbedrijf Juffer mans heeft 1250 vierkante meter grond gekocht tegen een prijs van 135 gulden per meter. Meyra Neder land bv te Voorhout heeft voor de zelfde prijs 5.170 vierkante meter grond gekocht. Het water en de strook groen die achter beide terrei nen ligt, wordt gratis overgedragen. De bedrijven zijn verplicht om groen en water te onderhouden. De totale koopsom bedraagt 866.700 gulden, exclusief BTW. Nu de laatste percelen zijn verkocht, is duidelijk dat de gemeente de ver koop van het industrieterrein met een batig saldo heeft afgesloten. Bo vendien bespaart Warmond onder houdskosten door de overdracht van water en groenstrook. Tijdens de gemeenteraadsverga dering werd het collége van harte geluk gewenst door alle fracties. Vooral het feit dat en W er in zijn ge slaagd om relatief 'schone bedrij ven' op het terrein te krijgen, was Progressief Warmond een felicitatie waard. Tevens is de gemeenteraad akkoord gegaan met het verlenen van een krediet voor een verdergaande au tomatisering van de gemeentelijke afdelingen. Alleen C.A.M. Saris en 'j de WD weiger den in te stemmen met het uittrek ken van een krediet voor het hele automatiseringsplan. De fractie toonde zich weliswaar bereid om geld uit te trekken voor drie pc's en de daaraan gekoppelde opleidin gen, maar wilde niet verder gaan. De nieuwe WD-wethouder De Vos stemde wel met het voorstel in. De twee WD-leden eigen pc moet kunnen beschikken. De WD aast op een informatieplan dat een handvat moet vormen voor knelpunten die ontstaan wanneer verschillende gemeentelijke afde lingen eikaars informatie moeten gebruiken. Volgens de huidige plannen duurt het nog twee jaar voor die no ta er ligt, de liberalen willen die ter mijn met behulp van een externe adviseringsdeskundige te lijf. De andere fracties hadden daar een hard hoofd in en volgens de ge meentelijke automatiseringscoör dinator H.J. Rutting kost het tijd om een dergelijke deskundige in te werken. Kinderfeest In de Sjelter in Leiderdorp is zondag een Turks kinderfeest. Aanvang 13.00 uur Sessie Dolf Delprado treedt zondag met een sessie-band op in boerderij Meerrust in Warmond. Aanvang 15.00 uur. Concerten Organist Reitze Smits geeft zondag een Bachconcert in de Wassenaarse Dorps kerk aan het Plein. Aanvang 19.00 uur. Orkest Camerat '54 geeft zondagmid dag in de Zoeterwoudse Dorpskerk een concert met werk van J. Haydn. Hoornist Jaap Prinsen, van het Concertgebouw Orkest, is als gast aanwezig. Aanvang 14.30 uur. Silvain en Vincent Kroon geven zondag een lunchconcert in De Pauwhof (Pauw laan 2a) in Wassenaar. Het duo speelt werken van onder anderen Mozart en betere bestuurlijke onderbouwing Beethoven. Aanvang 12.00 uur. zorgde nieuwbouw in de buurt een explosieve groei en moesten twee lokalen worden bijgebouwd. i de nota. Bovendien is de partij er nog steeds niet van overtuigd of elke chef op zijn werkplek over een LEIDERDORP - De Hoofdstraat in Leiderdorp krijgt in het gedeelte tussen de Mauritssingel en het via duct van de A4 een nieuwe bestra ting. De straat wordt bovendien an ders ingericht. Langs de ene kant komen parkeerhavens, langs de Manege Ruitervereniging Vreehorst houdt zon dag een western-wedstrijd in de mane ge aan de Veurseweg in Voorschoten. Aanvang 14.00 uur. Wandeling Op het terrein van Kasteel Duivenvoor de wordt zondag een landgoederen- dere kant (de Rijnkant) kan langs wandeling gehouden door het IVN-Lei- het trottoir worden geparkeerd. Er den- De wandeling duurt ongeveer twee paar groenvakjes 14.00 uur bij het loket Dinsdag 2 mei as. geeft het R.C.M. 'Vox Humana' in samenwerking met het Leidse 5 mei-comité wederom het traditionele bevrijdingsconcert in de Pieterskerk te Leiden. Aanvang 20.15 uur. Het bekende koor weet zich hierbij verzekerd van de medewerking van de Chr. Muziek- en Showband 'Concor dia' en de 'The Hague Highland Pipe Band'. Het orgel zal worden bespeeld door de befaamde organist Dirk Out, terwijl de vleugel is toevertrouwd aan de jonge virtuoos Jan Veenje. De algehele leiding is in handen van Sander van Marion. Het programma voor de pauze staat in het teken van de herdenking. In het tweede gedeelte wordt de bevrijding benadrukt, met als thema 'de wereld rond in zestig minuten', een muzikale rondreis langs diverse landen die op 5 mei het einde van de tweede wereldoorlog herdenken. De toegangsprijs is 12,50. J Lezers van het Leidsch/Alphens Dagblad die toegangsbe wijzen halen bij één van de verkoopkantoren van deze krant ontvangen tegen inlevering van de bon een korting van 2,50 per kaart (max. vier kaarten per bon). Kanioren Leidsch/Alphens Dagblad: Witte Singel 1; Leiden Vuurbaakplein 11; Katwijk Julionastraat 19; Alphen a/d Rijn

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13