EIDEN 'De la Mar als privépersoon voor Shell-blokkade' Bewoners tegen nieuw Leids gemeente-archief Brief van college van B en W naar aanleiding van kritiek WD: Wethouder wil bouwen in Rijnsburg Tussen drie collegepartijen Akkoord over hogere belasting 'Aantasting van beschermd stadsgezicht' LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 22 APRIL 1989 LEIDEN - B en W hebben be vestigd dat Links-Leidenwet- houder De la Mar als privé persoon heeft gehandeld op het moment dat hij de oproep tot de blokkade van het Shell- laboratorium ondertekende. Het Leidse college schrijft naar aanleiding van schrifte lijke vragen van de WD'ers Van der Nat en Geertsema dat de gemeente geen financiële bijdrage heeft gegeven om de blokkade-actie te ondersteu nen. De la Mar was aanwezig bij de blokkade die gisteren in Amsterdam plaatshad. B en W geven overigens geen di rect antwoord op de vraag of zij, evenals de WD, vinden dat ge welddadige acties tegen Shell volstrekt verwerpelijk zijn. Het college volstaat met de verwijzing naar de nota Leiden en Zuidafri- ka die gaat over het boycotten van bedrijven die activiteiten in Zuidafrika ontplooien. De kritiek van de liberalen dat het standpunt van het college niet ter kennis is gebracht aan de raadsleden, zoals was toegezegd, verwerpt het college. Het stand punt staat ter kennisname op de agenda van de commissie onder wijs, samenlevingsopbouw en emancipatie die volgende week vergadert. WD-fractievoorzitter Van der Nat is tevreden over het feit dat de gemeente Leiden geen be- heeft gehad met de blokkade. "Het is een belangrijke zaak dat het standpunt van De la Mar een persoonlijk standpunt is. Maar het blijft een rare zaak dat de suggestie is gewekt dat de ge meente Leiden een en ander sanc tioneerde. Die suggestie kwam blijkbaar van De la Mar zelf'. 'Thuislanden' De WD'er vindt het bovendien van belang dat de gemeente geen geld aan deze - volgens Van der Nat gewelddadige - actie van gis teren heeft besteed. "Ik noem een actie waarbij mensen alleen naar hun werk kunnen onder begelei ding van de ME niet vreedzaam". Van der Nat betreurt het dat het college niet 'klip en klaar' afstand heeft genomen van de geweldda dige acties tegen Shell. Overigens heeft burgemeester Goekoop een brief gestuurd aan zijn Amsterdamse collega Van Thijn. In deze brief benadrukt hij dat de gemeente Leiden geen steun geeft aan de organisatie van de blokkade die door Van Thijn is verboden. De suggestie dat Lei den de blokkade steunt, werd ge wekt door een interviewer van het NOS-journaal. In de brief schrijft Goekoop verder dat De la Mar handelt als privépersoon. Over deze passage verbaast de wethouder zich. "Ik vind het raar dat hij mij niet even heeft aangeschoten over die brief. Daar zal ik hem dinsdag tijdens de collegevergadering even over aanspreken", zegt De la Mar, die gisteren op de vlucht moest slaan voor de ME die charges uitvoer de. "Het grootste deel van de de monstratie verliep uiterst prettig, behalve tussen negen en kwart over negen. Toen leek het wel even of de politie in de thuislan den had getraind. Kijk, daarover zou ik wel eens met Van Thijn willen praten". Tanken B en W van Leiden zijn niet van plan op korte termijn alle banden met oliemaatschappijen die za ken doen in Zuidafrika, te verbre ken. B en W hebben dat laten we ten aan het raadslid Van Lint die hierop had aangedrongen. Van Lint vindt dat de gemeente alleen zaken mag doen met bedrijven die niet in Zuidafrika zijn verte genwoordigd. B en W zijn echter bang dat der gelijke voorkeursmaatregelen worden vernietigd door de Kroon zoals eerder in Hilversum gebeur de. Daarom wordt gewacht op voorstellen van de vereniging 'Lagere Overheden Tegen Apart heid' (LOTA) waar Leiden on langs tot is toegetreden. B en W hopen dat door een gezamenlijk optreden van gemeentebesturen kan worden voorkomen dat de Kroon ingrijpt. LOTA bekijkt bo vendien welke juridische aspec ten aan een voorkeursbeleid ver bonden zijn. De voorstellen van LOTA zijn mogelijk al volgende maand gereed. Daarna zal het col lege concrete voorstellen aan de gemeenteraad doen. Uit een onderzoek van Van Lint is gebleken dat de dienstauto's Burgemeester Goekoop: brief lan collega Van Thijn. (archieffoto Wim Dijkman) van de gemeente op grote schaal benzine tanken bij pompstations van Shell. Van Lint vindt dat daar op korte termijn een einde aan moet komen. Hij is wel bereid de voorstellen van LOTA af te wach ten. "Wanneer het echter te lang gaat duren, moet de gemeente toch een eigen beleid ontwikke len", aldus Van Lint. LEIDEN - De gemeente Leiden zou rond het jaar 2000 nieuwbouw aan de Rijnsburgse kant van de rijks weg A44 moeten realiseren. PvdA- wethouder Marietje van der Molen (ruimtelijke ordening) zei gister avond tijdens een ledenvergadering van haar partij dat zij deze variant in de discussie over de toekomstige bouwlocaties moet worden betrok- f. ken. Van der Molen betoogde dat tege>- lijkertijd met de Leidse uitbreiding een railverbinding langs de nieuw bouw naar Katwijk kan worden aangelegd. Voor deze railverbin ding tussen Leiden en Katwijk wordt al veel langer gepleit. De PvdA-wethouder meent dat de discussie zich niet alleen moet toespitsen op de drie bekende pol ders waar Leiden (in sommige ge vallen met instemming van de buurgemeenten) na 1995 kan bou wen. In dat jaar zijn namelijk alle beschikbare plekken in Leiden vol. Van der Molen heeft eerder al be toogd dat wat haar betreft de Oost- vlietpolder, de Boterhuispolder en de Broek- en Simontjespolder even tueel voor woningbouw in aanmer king komen. Ter discussie stond gisteravond tijdens de ledenvergadering het voorstel van de commissie Grote Lijnen voor het verkiezingspro gramma van de PvdA. In dat voor stel wordt de bouw in een van de drie genoemde polders niet uitge sloten. Van der Molen benadrukte dat door de bouw nabij Rijnsburg mogelijkerwijs de drie polders groen kunnen blijven. LEIDEN - De drie collegepartijen zijn het eens geworden over de be lastingverhoging die per 1 januari 1990 ingaat. PvdA, WD en Links Leiden hebben ingestemd met een verhoging van de onroerend-goed- belasting en een gelijktijdige verla ging van de reinigingsrechten en het lozingsrecht. De bewoners van de goedkopere woningen zullen Instemming PvdA met autovrij maken van de binnenstad LEIDEN - De PvdA-leden hebben in overgrote meerderheid inge stemd met het zoveel mogelijk auto vrij maken van de Leidse binnen stad. Op een ledenvergadering gis teravond bleken de PvdA'ers ook voorstanders van een onderzoek naar de bouw van een parkeergara ge aan de westkant van de stad. De PvdA-afdeling schaarde zich daarmee achter het standpunt dat eerder werd verwoord door de com missie Grote Lijnen die ter voorbe reiding van het verkiezingspro gramma een aantal voorstellen heeft geformuleerd. De commissie vindt dat een groot deel van de his torische binnenstad moet worden ontdaan van de éuo's. Dat gebied ligt globaal tussen Breestraat en Haarlemmerstraat. door het bereikte compromis wor- gulden stijgen de belastingen i den ontzien bij de verhoging van de mensen die een huis bezitten van plaatselijke belastingen. 240.000 gulden. Gekozen is voor een algemene De belastingverhoging moet de verhoging van de onroerend-goed- gemeente jaarlijks anderhalf mil- belasting, zo vertelde PvdA-wet- joen gulden opleveren. Zij maakt houder Bordewijk (financiën) gis- deel uit van een veel omvattender teravond tijdens een ledenvergade- plan dat in 1995 moet leiden tot eèn ring van zijn partij. Zowel eigenaren totale bezuiniging van 25 miljoen als gebruikers gaan in de toekomst gulden. Van het merendeel van de- meer betalen. Om de eigenaren- ze bezuiniging merkt de Leidse be- /huurders van goedkoper woningen volking weinig tot niets. Het gaat te ontzien is besloten zowel de reini- dan vooral om het uitstellen van gingsrechten als het lozingsrecht nieuw beleid en het omzetten van (voor elke woning worden hierbij leningen tegen gunstigere voor dezelfde bedragen geïnd) te veria- waarden. gen. Volgens PvdA-wethouder Borde- In de praktijk betekent het com- wijk is uiteindelijk het PvdA-stand- promis dat mensen die een woning punt gekozen, omdat dat het mid- bezitten met een voor de onroerend- den hield tussen de wensen van de goedbelasting getaxeerde waarde WD en Links Leiden. Overigens van 80.000 gulden in 1990 niets ex- heeft het college van B en W nog tra's hoeven te betalen. Mensen met geen officieel standpunt ingeno- een woning waarvan de waarde is men over het compromis. Dat ge- getaxeerd op een ton betalen jaar- beurt zeer waarschijnlijk volgende lijks een tientje meer. Met honderd week dinsdag. ADVERTENTIE 'n ondernemende makelaar voor ondernemers bedrijfsgebouwen Kantoren winkels beleggingen taxaties/ bedrijfshypotheken hanson bedrijfsmakelaardij 023 - 32 99 55 dreef 4, 2012 hr Haarlem LEIDEN - Onder de bewo ners van de Vliet is onrust ontstaan over de plannen van de gemeente voor de nieuwbouw van het Ge meentearchief aan het rus tieke grachtje. Het is het der de bouwplan in enkele jaren dat het beschermd stadsge zicht van het grachtje gaat verstoren, vrezen de bewo ners. Inmiddels zijn 160 handtekeningen opgehaald van mensen die zich verzet ten tegen het bouwplan. 'Het is hier toch geen Roemenië', voegde een bewoner aan zijn handtekening toe. Het Gemeente-archief - op de hoek van de Boisotkade en de Vliet - moet dringend uitgebreid worden. Het archief kampt met ruimtege brek. Momenteel is zo'n vier kilo meter archiefruimte beschikbaar, dat moet met circa 10 kilometer uit gebreid worden. Ook komt er een ruimere studiezaal. Volgens ge meentearchivaris is er dan tot 2030 voldoende ruimte beschikbaar. Voor de nieuwbouw wordt het pand waarin de doorlopende ten toonstelling van de Pilgrim Fathers is ondergebracht, afgebroken. Van af de hoek aan de Boisotkade is langs de Vliet een nieuw gebouw geprojecteerd waarvan de kosten circa 4,5 miljoen gulden bedragen. Getracht is het gebouw in te passen in de bestaande bebouwing door het in diverse geledingen op te trek ken. Een belangrijk deel van de ge vel bevat geen ramen maar glazen nissen. Hierachter bevindt zich de archiefruimte waarin geen daglicht mag doordringen. Ook langs de Boisotkade gaat worden gebouwd. De bestaande n Leiden is gisteren in de Groenoordhallen kampioen geworden i 'schoenendoos' terzijde van het his torische pand van het archief wordt daarvoor gesloopt. Het is de derde keer dat de Vliet wordt 'verrijkt' met een grootscha lig bouwplan. Enkele jaren geleden werden de bewoners opgeschrikt door de komst van een schoolge bouw en onlangs werd begonnen met een omstreden wooncomplex op het Consciëntieplein. "Wij zijn in het geheel niet tegen nieuwbouw van het archief', zeg gen buurtbewoners Thea Koppen aal en Bert Pijnacker: "Maar waar om houdt de gemeente zich met de ze nieuwbouw niet aan de bepalin gen van het bestemmingsplan. We beseffen dat het geen makkelijk op dracht is om op deze plaats nieuw bouw te ontwerpen. Een nieuw ge bouw valt al snel uit de toon op de Vliet". Het huidige ontwerp voor de nieuwbouw gaat volgens beide buurtbewoners letterlijk en figuur lijk alle perken te buiten. "De ge meente gaat te keer als een dolle stier in de porseleinkast", zegt Pijn acker. Beide buurtbewoners vinden dat het gebouw te hoog is in verge lijking met de bestaande bebou wing en dat ten onrechte een kap constructie ontbreekt. Ook over schrijdt de nieuwbouw de grenzen van de bestaande bebouwing. Deze zaken zijn volgens de buurtbewo ners in strijd met het uit 1981 date rende bestemmingsplan. Uiterlijk Ook het uiterlijk van het gebouw valt bij de omwonenden niet in de smaak. Vooral de hoekbebouwing aan de Boisotkade/Vliet wordt te 'hoekig' en te 'zwaar' bevonden ter wijl de glazen nissen ondanks de pogingen van de architect niet lij ken op de ramen die zij voorstellen. "Het zijn meer op hun kant ge plaatst brievenbussen", zegt Pijnac ker: "Het komt er op neer dat er een blinde gevel van 13 meter lang langs de Vliet komt te staan". De bewoners hebben hun bezwa ren inmiddels bij de gemeente ken baar gemaakt. Het gemeentebe stuur moet binnenkort een voorbe- reidingsbesluit nemen waarna er bezwaarschriften kunnen worden ingediend. De bewoners zijn boven dien doende een alternatief bouw plan voor het gemeentearchief te ontwerpen. Dat wordt volgende week tentoongeteld in een exposi tie in de Pieterskerk over 12,5 jaar bouwen en restaureren in de wijk. "Juist voor het onderkomen van het gemeentearchief is het van groot belang dat het past in de histo- distrxct rische bebouwing", zegt Piinacker: »r,othn J_ 5 LEIDEN - Het eerste politieteam UxUUa„1116 West. Zij wonnen na verlenging met 2'1 van Schiphol 1. De twee finalisten mogen naar de landelijke zaalvoetbal- "Het gemeentear kampioenschappen die op 1 november in Utrecht worden gespeeld. Niet alle teams die zich hadden ingeschreven zelf de bewaarder van ons cuïtüreêl konden meedoen omdat zij bijstand moesten verlenen bij de Shell-blokkade in Amsterdam. (foto Jan Holvast) erfgoed". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11