over nieuwe Strijd regels lintjesregen DE INFORMATICA KRING RIJNLAND Hoge Raad geeft Nijpels nieuw wapen in milieustrijd JOUW TOEKOMST? JOUW TOEKOMST! Koolfilters halen bentazon uit Noordhollands water CMHFpensioen hogere ambtenaar blijft achter Legerkolonel VS op Filippijnen doodgeschoten VRIJDAG 21 APRIL 1 -BBMiïMMHMf' /ÉCONOMIE DEN HAAG (ANP) - Alle commissarissen der konin gin willen hun coördineren de en adviserende functie op detw'ée rond de verlening van ko ninklijke onderscheidingen behouden. Daarmee keren ze zich tegen het plan van minister Van Dijk (binnen landse zaken) om de sluis- functie van de commissaris sen te laten vervallen. richten raad voor de civiele orden trokken kamerleden - zoals tot i ongewenste ontwikkeling. Mi nister Van Dijk wil dat echter wel opnemen in het nieuwe reglement land bestaande or den. De minister heeft de Tweede Ka mer onlangs een ontwerp voor een nieuwe regeling van de Orde van de Nederlandse Leeuw en de Orde van Oranje-Nassau toegezonden. aanmerking komen onderscheiding in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Een CDA-ka- merlid zei over die bepaling ver baasd en verbouwereerd te zijn. ANDIJK/ AMSTERDAM (GPD/ANP) - De watertransport- maatschappij Rijn-Kennemerland (WKR) heeft gisteren koolfilters in gebruik genomen bij het water- winstation Prinses Juliana te An- dijk. De filters moeten het land- bouwbestrijdingsmiddel bentazon uit het drinkwater van het Provinci aal Waterleidingbedrijf Noord-Hol land halen. De bouw van de installa tie duurde een jaar en heeft vijf mil joen gulden gekost. In het vooijaar van 1988 werd bentazon voor het eerst in het drink water aangetroffen. De stof was af komstig van de firma BASF in het Duitse Ludwigshafen. Aangezien er langen opnieuw uit het oog te ver liezen. „De vervuilers moeten met kracht worden aangepakt". Presi dent-directeur Gast van Rijn-Ken- nemerland, vroeg zich af of de wa terbedrijven wel op de goede weg zijn met het plaatsen van filters. Volgens Gast geeft het bedrijven misschien juist de mogelijkheden geeft om hun gang te gaan. „Ik denk luucsicu ci uiaauc cicïi ituiiicii SI cuc urc„. dat we er niet omheen kunnen dit herbeiteiongehafteonder d'e de Van^Geiderdre^driTstallatie soort barrières op te bouwen tegen veiligheidsnormen te brengen. symbolisch in gebruik stelde, ver- ongewenste stoffen aldus Gast. Het Rijn- en IJsselmeerwater, de klaarde dat het installeren van deze grondstof voor de bereiding van koolfilters geen vrijbrief mag zijn „Wel zullen drinkwater, passeert nu de koolfil- voor de lozers van bestrijdingsmid- het be ters. Gefilterd en voorgezuiverd delen om nu maar verder hun gang bron f komt het water aan bij de drie te gaan en de algemene milieube- maatregelen". geen sprake was van gezondheidsri- sicós besloot de Inspectie voor de Volksgezondheid niet in te grijpen. Wel moesten er maatregelen komen pompstations, waar het nen wordt geïnfiltreerd gepompt en gezuiverd. De Noordhollandse gedeputeer- n de dui- later op- beide moeten doen: het bestrijden van het kwaad aan de veiligheids- fouding nog niet veel te merken zijn. Het tot r doen ning Namens zijn collega's heeft de Orde Noordhollandse commissaris De Wit deze kwestie bij de Tweede Ka mer aanhangig gemaakt. In een brief noemt hij het overhevelen van de sluisfunctie naar een nog op te De Kamer is er niet erg gelukkig stelsel wórdt ook komende week mee. Vooral de bepaling dat de ka merleden (onder voorwaarden) vol- Bij de jaarlijkse lintjesregen - vol gende week - zal van die herziening DEN HAAG (ANP) De centrale meent de centrale een goede kans te niet veel te voor middelbaar en hoger over- maken de doorwerking via de rech- toe geldend heidspersoheel CMHF wil dat de ter gedaan te krijgen. Dat heeft de ïende week Voor dit jaar afgesproken verbete- CMHF gisteren bekendgemaakt, toegepast. Dat komt omdat de Ka- ringen in een aantal hogere ambte- De schalenaanpassing maakt on- het voorstel op sterk water hjke salarisschalen (vanaf schaal 12) derdeel uit van het arbeidsvoor- ngewijde. DOk doorwerken naar de van de sa- waardenpakket voor dit jaar, waar minister Van Dijk en een meer- toeken- heeft gezet, zo weet Binnenhof slecht gevallen. Strikte toepassing van het ontwerp-regle- ment zou immers inhouden dat be- elk geval dit vergaderjaar niet meer aan een bespreking van het voorstel zal toekomen. wegwerken van de salarisachter- tie eveneens werden onderbetaald stand van middelbare en hogere ten opzichte van collega's in de ambtenaren op het bedrijfsleven, marktsector. Daardoor is het pen- De schalenmaatregel (60 miljoen sioeninkomen een stuk lager dan gulden) is daar weliswaar voor be- het behoort te zijn, aldus de CMHF. doeld, maar de CMHF vindt dat te De centrale doet, gesteund door weinig. de ambtenaren van FNV, CNV en het AC, nu een poging de zaak op de _J| Bovendien stoort het de centrale agenda van het ambtenarenoverleg Mocht de CMHF de komende zijn geworden. De CMHF onder- het feit dat de schalenmaatregel te krijgen. Lukt dat niet of levert het tijd in het reguliere ambtenaren- schrijft het pakket niet, omdat overleg haar zin niet krijgen, dan onvoldoende wordt gedaan aan n de Bovendien moeten er nog adviezen larissen afgeleide pensioenen. Mi- het worden ingewonnen, zodat de Ka- nister Van Dijk voelt daar niets derheid van de centrales het MANILLA (GPD) - Een hoge Amerikaanse legerofficier is van ochtend in de Filippijnse hoofdstad wachten DEN HAAG - Sinds eind vorige week beschikt de overheid over een nieuw en krachtig wapen om milieuvervuilers mee te lijf te gaan. De Hoge Raad bepaalde dat de over heid de burgerlijke rechter mag in schakelen om milieuvervuiling on gedaan te maken. Een mijlpaal in de moeizame worsteling die milieurechtspraak heet. „Wij ver- wachten een vertienvoudiging van Manila doodgeschoten toen hij met het aantal gerechtelijke procedures zijn auto op weg was naar zijn kan toor. Een woordvoerder van het Fi lippijnse leger deelde mee, dat kolo- tegen milieufraude", glundert ambtenaar op het departement van milieu-minister Nijpels. Het had nel James Row in het hoofd werd niet veel gescheeld of het departe ment had de vlag uitgehangen. door Margreet Vermeulen geraakt, nadat nog niet geïdentifi ceerde mannen zijn auto met auto matische vuurwapens onder vuur hadden genomen. De chauffeur van de officier werd gewond. De Amerikaanse ambassa deur in Manila, Platt, noemde de da ders 'lafhartige moordenaars'. Kolo nel Row, een gedecoreerd Vietnam- veteraan, maakte deel uit van geza- Tot voor kort kon de overheid menlijk Filippijns-Amerikaanse ad- vervuiler slechts op twee viesgroep in Manila. - in de kraag grijpen. Met het straf- De adviesgroep coördineert de recht en het administratief recht. Amerikaanse militaire hulp aan de Aan beide instrumenten kleven een Filippijnen, waarvan het grootste groot aantal bezwaren. Strafrechte- deel gericht is op de bestrijding van hjke onderzoeken, zoals nu bij het komt het de communistische rebellen. Com- afvalbedrijf Zegwaard, ogen na- munistische opstandelingen heb- tuurlijk spectaculair, maar lopen ben in de afgelopen dagen herhaal- vaak met een sisser af. In feite boek- delijk gewaarschuwd* dat iedere te de overheid alleen in 1985, i Amerikaanse functonaris, die be- grootscheepse milieu-proces tegen trokken is bij de campagne van het de directie van het afvalverwer- Maar in vrijwel alle andere geval len vormt de ingewikkelde bewijs voering tijdens het proces een wel haast onoverkomelijk struikelblok. Als het al tot een proces komt, want officieren van justitie zijn druk be zette mensén. Niet zelden verdwijnt een ingewikkeld dossier over milieu-fraude onder op de stapel en wordt de zaak met een waarschu wing afgedaan. Over de dreiging die van het straf recht uitgaat, moet men zich even min grote illusies maken. Die drei ging valt vaak in het niet bij de woe kerwinsten die met milieufraude binnen gesleept kunnen worden. En als de dader dan eenmaal achter slot en grendel zit, moet het afval nog worden opgeruimd. Olifanten Ook het administratieve recht blijkt in de praktijk een wat krakkemik kig wapen in de strijd voor een schooa milieu. Niet voor niets ma ken gemeente- en provinciebestu ren maar weinig gebruik van de mo gelijkheid om bedrijven die hun boekje te buiten gaan, een dwang- op te leggen. Nog minder vaak lokaal of pro- gen vervuilers. vinciaal bestuur besluit de vergun ning in te trekken en het bedrijf te ieder geval uitstel van sluiten. len te bedingen. Dergelijke procedures vergen, Daarnaast bedenkt bestaande dwangsommen. Die zijn als het milieu al is aangetast laag dat er vrijwel geen dreiging overheid noodgedwongen met de vanuit gaat. Met propjes op olifan ten schieten, noemen ze dat op het departement van Nijpels. Want de hij op eigen kosten en binnen twee of drie weken de container weg haalt en de verontreinigde grond opruimt. Dat alles op straffe van een forse dwangsom van bijvoorbeeld ae innnnn miMan 100.000 gulden per dag. Dan kun- nen de ambtenaren van Nijpels met schoopmaak 'S begonnen. Kortom, de armen Qver elkaar gaan zitteni tot de twee of drie weken om zijn. Of- Nijpels: grote fraudeurs steken bekeuringen van 10.000 gulden met een brede grijns in hun vestzak en trekken ze vervolgens van de belasting af. Volgermeerpolder Om het kale instrumentarium van de overheid wat aan te vullen intro duceerde de wetgever in 1986 de in- terimwet bodemsanering. Op grond van deze wet kon de overheid voor het eerst een (bodem)vervuiler voor de burgerlijk rechter dagen - en hem financieel aansprakelijk stel len voor milieuschade. Met deze wet in de hand heeft de landsadvo caat inmiddels honderd procedures aangespannen. Daar horen ook ge ruchtmakende affaires bij als de Volgermeerpolder (Duphar) en Gouderak (Shell). Op het milieu-ministerie noemt men dit geheide zaken. Maar affai res waarin de overheid niet zo zeker is van een overwinning, blijven lig- delijk snel optreden te- gen, want ook in deze procedures is (foto anp) de bewijsvoering een lastig ding. Zo moet bijvoorbeeld het bewijs gele de maatrege- verd worden dat er sprake is van aantoonbare schade aan de volksge- stadsbe- zondheid. Wat is dat dan? Als er één als het leed is geleden. Deurwaarder „Dat gaat nu allemaal veranderen", rij ij„ „uiliet t wel de troep is opgeruimd zaak gesloten. Danwel ze gaan met c 1. x-j x, het vonnis opnieuw naar de rechter zegt het hoofd schade-u.tkenngen die vervolgens een deurwaarder op Rijkswaterstaat op feestelijke het bedrijf afstuurt Dan rinkelt de mo<* kassa een tijdje, maar met dergelij ke dwangsommen duurt dat toon. Vanaf nu mag een overheid zich net als iedere burger bij de bur- gerhjk rechter - bijvoorbeeld in kort tuurlyk niet lang. Bjj ernstige frau- geding beklagen omdat hij zich de kaJn achteraf nog all,jd het straf. ten onrechte benadeeld voelt. Tot recht worden ingeschakeld. i toe kon de overheid dat alleen i haar hoedanigheid van bij voor beeld huizenbezitter of eigenaar natuurgebied. Nu kan Kortom, geen slepende procedu- )s meer; een relatief simpele be wijsvoering; afschrikwekkende dat ook als het algemeen belang dwangsommen; niet langer afhan- (lees het milieubelang) dat vereist. De voordelen van het burgerlijk recht zijn talloos. Het belangrijkste terie of van gemeente- en provincie- is wel, dat er direct - eventueel bin- besturen die de belangen van het nen een paar dagen - gehandeld kan milieu en de werkgelegenheid te- worden. Zodra ergens in Nederland gen elkaar moeten afwegen. Een half lege, lekkende container doorbraak, verzuchten ambtenaren met gif wordt gesignaleerd, kan de op het departement overheid de eigenaar voor de bur gerlijk rechter dagen. De bewijsvoering, dat het hier de uitspraak gaat om een onrechtmatige daad, is helemaal als relatief simpel. De overheid hoeft daarbij niet terug te vallen op om zichtig geformuleerde wetteksten. milieu. Voor landsadvocaat Wubs komt de Hoge Raad niet ;n verrassing. Hy wijst op een eerdere uitspraak van de Hoge Raad in 1986. Toen werd bepaald dat milieuverenigingen ten Filippijnse leger tegen hen, kingsbedrijf Uniser, worden doodgeschoten. Vorig jaar overwinning. Drie directieleden werden drie Amerikaanse militai- kregen 2,5 jaar gevangenisstraf net als in het strafrecht veel, heel stuur zich wel drie maal, voor het in vogel doodgaat? Of twee? Daar daagde. Dat wil zeggen dat de veel tijd. Het zijn slepende procedu- tijden van grote werkloosheid een wordt dan over getwist, klinkende res, die niet snel genoeg tot resulta- bedrijf met 30 arbeidsplaatsen of Daarnaast geldt de interim wet ten leiden. Want tegen deze vormen meer om zeep helpt. Administratief bodemsanering - het woord zegt het van bestuursdwang gaan bedrijven rechtelijk ingrijpen is ofwel een te al - alleen voor bodemvervuiling, ogenblikkelijk in beroep bij de toch zwaar ofwel een te licht middel. Dat Water en lucht vallen erbuiten. De al overbelaste Raad van State om in laatste geldt bij voorbeeld voor de wet is bovendien alleen bruikbaar persoonlijk heid de rechter weet te overtuigen de dupe van een vervuiling. Als Na- van haar terechte angst uiteindelijk tuur en Milieu naar de rechter kan, INFORMATICA OPLEIDINGEN raisxai^Tpii/^è) Je wilt een baan in de INFORMATICA? Automatisering is DE groeisector van bedrijven. Bij nagenoeg alle administratieve processen is of wordt de computer ingeschakeld. Voor de invoering, uitbreiding, begeleiding etc. zijn specialisten nodig. Hier ligt je kans op een door de overheid gesubsidieerde opleiding! In september 1989 starten voor het regionale bedrijfsleven in Midden-Holland en Rijnland de GOA INFORMATICA DAGOPLEIDINGEN AG-Applicatie-gebruiker AB-Applicatie-beheerder AO-Applicatie-ontwikkelaar m AP-Applicatie-programmeur MLM-Medewerker Logistiek Management Alle cursussen duren 10 maanden: theorie (op de streekschool) en praktijk. VOORLICHTINGSAVOND (met de mogelijkheid van aanmelding): Dinsdag 25 april, aanvang 20.00 uur, in.het gebouw van Infotheek, Einsteinweg 2 in Leiden, ledereen is van harte welkom. Antwerpseweg 9 2803 PB Gouda Postbus 2123 2800 BG Gouda Tel.: 01820-38543 bestaat uit: INFOTHEEK GROEP KERNOPLEIDINGEN PROMACO INTERNATIONAL KUIPER INFORMATICA TECHNIEK RIJNHAVE AZL SIKKENS

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9