'Lagere werkdruk nodig in verpleging' Winstnemingen drukken topniveau Rente 0,5 procent omhoog Kamer tegen grotere loonsverhoging MODERNE KLASSIEKER Overleg landbouwministers EG vordert zeer moeizaam In buitenland sparen zinloos Winst van Nedlloyd en Internatio-Müller stijgt Britse havenstaking dreigt 98! VRIJDAG 21 APRIL 1989 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (GPD/ANP) Minister De Koning (sociale zaken) en staatssecretaris Dees (volksgezondheid) gaan op korte termijn met de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) en de bonden maatregelen bespreken die de werkdruk van verpleegkundigen moeten verlich ten. Er wordt niet over een grotere loonsverhoging voor verpleegkundigen en verzorgen den gesproken dan de geboden 0,75 procent. AMSTERDAM (ANP) - De meer voudige economische kamer van de Amsterdamse rechtbank heeft gis teren het warenhuisconcern Vroom en Dreesmann veroordeeld tot een boete van 900.000 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk, wegens overtreding van de winkelsluitings wet. De officier van justitie had 1,8 miljoen gulden geëist Het grootwinkelbedrijf organi seerde eind vorig jaar twee speciale koopavonden waarbij het personeel met 25 procent korting inkopen kon doen. Elk personeelslid mocht vier introducé's meenemen. Het verweer van V D dat van feitelijke openstelling van de filia len eigenlijk geen sprake was om dat slechts het personeel mocht in kopen, werd door de rechtbank ver- Negen ton boete voor koopavond personeel V D worpen. "Er is hier van overtreding sprake omdat de warenhuizen voor een zeer groot publiek werden ge opend", zo oordeelde de rechtbank. Van de koopavonden maakten naar schatting 80.000 mensen gebruik. De omzet bedroeg bijna 50 miljoen gulden waarover het concern een winst zou hebben gemaakt van krap 77.000 gulden. De politie en de economische controledienst maakten tijdens de koopavonden proces-verbaal op waarbij bleek dat de controle aan de personeelsingangen niet altijd wa terdicht was. Justitie stelde het con cern in februari een schikking voor van 1,5 miljoen gulden, onder voor waarde dat de schikking vergezeld zou gaan van een persbericht. V D ginghier niet op in en wrlde dat de rechter een beslissing zou ne- Directie-woordvoerder J. Lem- kers van V D toonde zich gisteren teleurgesteld over de uitspraak. "Wij zijn altijd uitgegaan van vrij spraak. We zien het niet als een pu blieke koopavond maar als een be sloten gelegenheid voor het perso neel. Het is nog niet bekend of we in hoger beroep gaan, daar gaan we ons nu over beraden", aldus de woordvoerder. Dit is de uitkomst van een debat over de verpleegkundigen dat giste ren in de Kamer werd gehouden. De maatregelen om de werkdruk te be perken, moeten nog dit jaar aan de Kamer worden voorgelegd. De fi nanciële gevolgen ervan moeten worden verwerkt in de begroting voor 1990 die op Prinsjesdag wordt gepresenteerd. Er wordt nog beke ken of het beraad onder leiding van een onafhankelijke derde moet ge beuren, of dat de betrokken partijen het onderling af kunnen. Het voorstel om te gaan praten over de werkdruk van verpleegkun digen was afkomstig van het SGP- kamerlid Van der Vlies. Volgens het kamerlid moet worden gesproken over intensievere scholing, gerichte werving van personeel, een betere samenhang tussen hoogte van de opleiding en te verrichten werk zaamheden, een verhoging van de kwaliteit in de gezondheidszorg en het eventueel inschakelen van werklozen via werkervaringsplaat sen in de gezondheidszorg. De NZR liet weten graag bereid te zijn tot het gesprek over de werk druk. Bij de bonden werd voorals nog afwijzend gereageerd op de wens van de Kamer, die uiteindelijk zonder een tegenstem werd ver woord. Direct na het kamerdebat staken De Koning, Dees en de NZR- delegatie al de koppen bij elkaar. In het kamerdebat keerden allë fracties behalve PSP en PPR zich tegen de looneis van vijf procent zoals de verpleegkundigen die heb ben gesteld. De oppositiepartijen drongen er bij De Koning op aan meer ruimte voor loonsverhoging te geven dan de nu geboden 0,75 pro cent. Minister De Koning toonde zich zeer bevreesd voor een algemene loongolf indien de looneis van ver pleegkundigen wordt ingewilligd. Hij zag ook geen mogelijkheden zo iets in dat geval te voorkomen. De bewindsman wees opnieuw op de mogelijkheid om door verlaging van pensioenpremies ruimte voor loonsverhoging te scheppen. De be windsman zei het ook aantrekkelij ker te willen maken om in de ge zondheidszorg te werken. Hij ver weet de actievoerders daarjuist niet toe bijdragen. Ondanks het succes van de ruim 50.000 koppen tellende demonstra tie, gisteren in Den Haag, is de sfeer tussen de diverse bonden om te snijden. AbvaKabo, CFO, GOB (ge specialiseerde medische beroepen) en FHZ (hoger personeel) staan met hun opstelling lijnrecht tegenover NMV en actiegroep WIO. De NMV (13.000 leden) en de WIO zijn bang dat voorstellen van de AbvaKabo ertoe leiden dat de looneis van 5 procent voor verpleegkundigen en verzorgenden zo niet wordt ge haald. De NMV liet begin deze week we ten bij de looneis van 5 procent voorrang te willen geven aan ver pleegkundigen en verzorgenden. De VVIO schaarde zich achter deze LUXEMBURG (GPD) - Na vier dagen van vrijwel non-stop onder handelen zijn er eindelijk tekenen dat er schot begint te komen in het EG-prijsoverleg. De Europese Com missie heeft de afgelopen nacht voor het eerst bereidheid getoond meer ruimte bieden. Wel wordt in grote lijnen worden vastgehouden aan een vermindering van de steun voor akkerbouwers, aan een daling van de garantieprijs voor suiker en aan forse bezuinigingen voor pro- dukten van zuidelijke landen, zij het in afgezwakte vorm. Maar concessies kunnen worden verwacht ten aanzien van de zoge naamde 'groene munten', de valuta waarin landbouwprijzen, -heffin gen en -subsidies worden uitge drukt. Vooral voor Duitsland is dit een essentieel punt daar CSU-mi- nister Klechle onmogelijk thuis kan komen met een prijsverlaging voor zijn boeren zo kort voor de Europe se verkiezingen. De door de Com missie voorgestelde 'groene' aan passingen leiden voor Duitsland, en in mindere mate ook Nederland, tot prijsdalingen. Minister Braks eist een gelijke behandeling van de Ne derlandse boeren als Kiechle toch zijn zin krijgt. Wel beloofde de Commissie giste ren een onderzoek te zullen instel len naar de probleemgevallen in de zuivelsector en in september met voorstellen te komen. Melkprodu centen in benadeelde landbouwzo- nes van de EG zullen waarschijnlijk ook volledig worden vrijgesteld van de medeverantwoordelijkheidshef fing van twee procent. In andere ge bieden zullen boeren een half pro cent minder gaan betalen voor de eerste 60.000 liter geleverde melk en voor de hoeveelheid daarboven de gewone heffing van twee procent. Gehoopt wordt dat het vanmid dag te hervatten beraad van land bouwministers uiterlijk dit week einde tot een akkoord zal leiden. Zo wel Commissie als Raad hebben weinig zin de moeizame en politiek zwaar beladen prijsonderhandelin- gen een rol te laten spelen in de campagne voor de Europese verkie zingen, die binnenkort van start zal gaan. opstelling van de NMV. AbvaKabo en CFO zijn inmiddels bereid voor lopig met 1,5 procent loon en 1 pro cent voor leerlingen en toeslagen genoegen te nemen om de impasse in de cao-onderhandelingen te doorbreken. De actie worden volgende week harder, zo heeft de WIO aangekon digd. "De patiënten moeten er zo weinig mogelijk hinder van hebben en zeker niet de dupe van worden. Maar mensen buiten de ziekenhui zen en instellingen zijn gewoon wat weerbaarder, die kunnen hartgron dig gaan vloeken als ze er last van hebben. Dat zullen ze. In heel Ne derland". EG strijdt tegen onveilig produkt BRUSSEL (ANP) - EG-commissa- ris Karei van Miert heeft gisteren een Europese richtlijn gepresen teerd, die ervoor moet zorgen dat er na 1 januari 1991 alleen nog maar veilige produkten op de Europese markt komen. Dat is van het groot ste belang voor de 320 miljoen Eu ropese consumenten, zo zei hij. Tot nu toe hebben slechts zes van de twaalf EG-lidstaten een goede wetgeving inzake veiligheid van produkten. Behalve Nederland zijn dat Groot-Brittannië, Spanje, Frankrijk, de Bondsrepubliek Duitsland en Portugal. In België en Italië wordt eraan gewerkt. De Commissie wil met de nieuwe richtlijn een wapen in handen krij gen om op te kunnen treden tegen gevaarlijke produkten die eventu eel op de markt worden gebracht. De BEUC, dat is de Europese con sumentenorganisatie, reageerde meteen al positief op de Commissie plannen. Als de richtlijn door de EG-ministerraad wordt goedge keurd worden alle fabrikanten, im porteurs en handelaren in de EG verantwoordelijk voor de veiligheid van hun produkten. Twentse prof: hef Landbouw op DEN HAAG (GPD) - Opsplit sing van het ministerie van Landbouw en Visserij is heel goed denkbaar en spaart 2500 arbeidsplaatsen uit. De bespa ring voor de schatkist kan oplo pen tot 250 miljoen gulden per jaar. Dat schijft prof. dr. P.B. Boorsma, hoogleraar bestuurs kunde aan de Technische Uni versiteit van Twente en tevens CDA-senator, in Economisch Statistische berichten (ESB), het vakblad voor economen. Volgens Boorsma kan het landbouwonderwijs worden on dergebracht bij het ministerie van Onderwijs, hoort natuurbe scherming bij het ministerie van Vrom thuis en is het algemene landbouwbeleid een taak van Economische Zaken. Alle 12.000 ambtenaren van Landbouw (op 2500 mensen na) zouden dan ook, in zijn visie, naar die minis teries moeten worden overgehe veld. Boorsma meent dat de ka- binetsformatiein 1990'eenge- DEN HAAG (ANP) - De kosten van het overschrijven van spaar geld zijn zo hoog dat sparen in het buitenland niet zinvol is. Boven dien behoort de rente die de Neder landse banken bieden op spaarre keningen, korte termijndeposito's en spaardeposito's, tot de hoogste in Europa. Dit schrijft de Consu mentenbond in de nieuwe Consu- mentengeldgids van april. De in het buitenland genoten ren te is in principe in Nederland belast baar. Maar ook in het buitenland wordt de aldaar verkregen rente vaak belast. In de meeste Europese landen moet bronbelasting worden betaald, dat is een vast percentage dat de bank inhoudt. Deze bronbe lasting is weliswaar meestal terug te vorderen, maar dit gaat wel met een heleboel formaliteiten gepaard. Daarnaast kunnen Nederlanders die giraal geld naar het buitenland willen overmaken, te maken krij gen met kosten van het overmaken en provisie die de buitenlandse bank berekent voor bedragen die binnenkomen en bedragen die uit gaan. Ook moet rekening worden gehouden met renteverliezen door dat er gemiddeld drie en een halve werkdag tussen het afboeken in Ne derland en het bijboeken in het bui tenland zit. Tenslotte is er nog het risico dat de betaling zoek raakt. Van de 144 overschrijvingen raak ten er tijdens een vorig jaar gedane praktijkproef vijf kwijt. Het persoonlijk brengen van geld raadt de Consumentenbond even eens af vanwege het risico, tijd en de ongunstige koers van de bank biljetten. De kosten kunnen in to taal twee tot vier procent van de be legging belopen. Ook de methode om per bankcheque geld over te maken is niet aan te bevelen. Behal ve de provisie voor de uitvoer moet 6,50 gulden aan chequekosten en de kosten voor het aangetekend ver zenden worden betaald. UTRECHT In opperste concentratie bewerkt kok H. van Uhm van het Oosterbeekse restaurant Klein Hartenstein zijn moderne klassieker 'atlan- tische zeebaars op groene kruidensaus'. In de Utrechtse Jaarbeurs was gis teren de horecawedstrijd om de Jaap Klossetrofee. (foto anp> Economie kort Douaneactie Voor de Belgische grens op de route Breda-Antwerpen is gisteren aan het begin van de middag een file van zo'n drie kilometer ontstaan als gevolg van een stiptheidsactie van de Belgische douane. De Belgische douaniers voeren actie voor meer geld, aldus een woordvoerder van de rijkspolitie Breda. Alle vracht wagens worden uitgebreid volgens de regels gecontroleerd waardoor een flinke vertraging ontstaat. Hal verwege de middag hebben de Bel gische douaniers de stiptheidsactie gestaakt en loste de file op. Snelle trein Frankrijk en Westduitsland zijn het erover eens dat bij de opening van de spoortunnel onder het Kanaal in 1993 ook een tak van de snelle trein naar Amsterdam moet komen. De lijn moet lopen van Parijs via Brus sel en Aken naar Keulen en dan naar het noorden vertakken naar Amsterdam en in zuidelijke rich ting naar Frankfurt. Crematoria De werknemers van de crematoria in Groningen, Rotterdam, Velsen, Utrecht, Dieren en Den Haag sta ken vandaag. De verenigde crema toria ert de Dienstenbond FNV heb ben gisteren weliswaar overleg ge voerd over de omstreden kwestie van zaterdag als werkdag, maar het gesprek heeft onvoldoende resul taat opgeleverd. Fusie De Unie BLHP (administratief, technisch en commercieel perso neel, 50.000 leden) en de Vereniging Gelddiensten Personeel VGP (per- 'soneel werkzaam bij de Postbank, 1400 leden) fuseren met ingang van 1 januari van het komend jaar. Van- de Belgische douane. AMSTERDAM (GPD) - Nadat de Bundesbank in Frankfurt gisteren verrassend de officiële rentetarie ven met een 0,5 procent had ver hoogd, heeft ook de Nederlandsche Bank onmiddellijk het disconto verhoogd. Rood staan wordt hier dus duurder. Het wisseldisconto komt nu op 5,5 procent, de voor schotrente op 6,25 procent en het promessedisconto op 6,75 procent. Het laatste is het tarief, waarop de banken de rente voor hun klanten baseren. In Westduitsland is de geldhoe- veelheid volgens de Centrale Bank veel te hard gegroeid. Dat betekent dat er een opwaartse druk op de prijzen ontstaat: inflatie. Bestrij ding van inflatie zit de Duitse geld- hoeders als het ware ingebakken en daarom hebben ze de rente ver hoogd. Als de prijs van het geld (de rente) omhoog gaat, ontstaat er im mers minder vraag naar en neemt de groei van de geldhoeveelheid af. Het monetaire beleid van de Ne derlandsche Bank is gericht op het zo stabiel mogelijk houden van de gulden. Dat houdt in de praktijk in dat de gulden gekoppeld is aan de Duitse mark. Een verhoging van de rente in de Bondsrepubliek, waar door de mark aantrekkelijker wordt, moet dan wel haast per defi nitie gevolgd worden door een ver hoging van de rente in Nederland. Een Nederlands renteniveau, dat meer van dat in het buitenland zou afwijken dan door beleggers accep tabel wordt geacht, zou trouwens niet lang stand houden. Er vindt dan een correctie plaats, veelal ge paard gaande met de uitvoer of in voer van kapitaal. De renteverande ringen in het buitenland, en vooral in Duitsland, komen dan ook in be langrijke mate in de Nederlandse rente tot uiting. Het is de tweede keer dit jaar dat de centrale bank haar tarieven ver hoogt. Op 20 januari ging het dis conto over de hele linie eveneens met een half procent omhoog. Van af 1 juli vorig jaar is steeds sprake geweest van renteverhogingen. De tarieven zijn voor het laatst ver laagd op 22 januari vorig jaar. Vanaf 1 juli vorig jaar tot en met nu is steeds sprake geweest van verho gingen. De verhoging per 21 april is de zesde. LONDEN (GPD) In Engeland wordt binnen een maand een nationale havenstaking verwacht nu het overleg tussen de werkgevers en de groot ste transportbond is vastgelopen. Het conflict draait rond een 42 jaar gele den onder een Labour-regering ingesteld systeem waarbij de banen van georganiseerde dokwerkers in 40 Britse havens voor hun leven lang wordt gegarandeerd. Regering en havenwerkgevers willen van dit systeem af. Volgens de leiding van de transportbond TGWU is het merendeel van de 9400 aangesloten leden voor een nationale staking. Maar dat moet eerst blijken uit een stemming. Men is daartoe verplicht onder de door de rege- ring-Thatcher ingevoerde Wet op de industriële verhoudingen. Daarin wordt bepaald dat een staking alleen wettig is wanneer de bondsleden hun mening hebben kunnen geven. De TGWU wil het spel volgens de huidige wetten spelen om inbeslagna me van bondseigendommen te voorkomen. Op die manier werd de mijn staking van enkele jaren geleden gebroken. Geheel volgens de regels werd de havenwerkgevers gevraagd concessies te doen. ROTTERDAM (ANP) - Nedlloyd heeft in 1988 een nettowinst ge maakt van 153,6 miljoen gulden. In deze winst is niet begrepen de op brengst van de verkoop van 60 pro cent van de aandelen van de lucht vaartmaatschappij Transavia. Die verkoop zal dit jaar plaatsvinden. Mede op grond van de ervaringen in de eerste maanden van dit jaar ver wacht Nedlloyd dat de winst dit jaar verder zal stijgen, zelfs als de op brengst van het Transavia-belang buiten beschouwing wordt gelaten. Nedlloyd zag vorig jaar ondanks de verkoop van een aantal bedrij ven de omzet toenemen van 4.834 miljoen gulden tot 4.951De situatie op de markten van Nedlloyd verbe terde en reorganisatie-maatregelen sorteerden effect, aldus de raad van bestuur. Het bedrijfsresultaat kwam uit op plus 231,3 miljoen gulden, tegen over 880,1 miljoen negatief in 1987. In de sector zeescheepvaart verbe terde het bedrijfsresultaat van 66,3 miljoen tot 111,8 miljoen. In het ove rig transport (wegvervoer, lucht vaart) steeg het bedrijfsresultaat, in de energiesector werd het verlies verkleind. Internatio-Müller (handel, trans port en techniek) heeft een uitste kend jaar achter de rug. De winst steeg in 1988 met 20 procent tot 44 miljoen gulden. De bedrijven in de havens, onder meer het stuwa- doorsbedrijf Müller-Thomsen, toonden een zeer grote vooruitgang. In het transport, de distributie en opslag waren er wel aanloopproble men met een nieuwe distributiecen trum voor het wegvervoer. De winst in de luchtvracht nam verder toe. DASSAULT De Franse fabrikant van militaire vliegtuigen Avions Marcel Dassault-Breguet Aviation sluit een fabriek met 1400 werkne mers om de winstgevendheid van het concern te verbeteren. Het is de zesde fabriekssluiting bij Dassault in een jaar tijd. Bij de eerdere sane ringsmaatregelen gingen al 1200 ba nen verloren. AMSTERDAM De hausse op vele aandelenbeurzen die zich al gerui me tijd bezig is zich te ontwikkelen hield ook deze week aan. Vooral toen een aantal belangrijke finan- cieel-economische gegevens van Amerika positief werd uitgelegd was er geen houden meer aan. Wall Street schoot dinsdag zelfs 41 pun- door Jan Wagenaar ten omhoog naar een nieuwe top sinds de beurskrach van oktober 1987 ën voerde daar nadien zelfs nog een nieuwe top aan toe. Dit had ook een positief effect op de andere aandelenmarkten, zoals Amster dam, Frankfurt en Londen. Zelfs Tokio draaide weer een flink aantal dagen af met oplopende koersen. Ook hier werden, zoals in Frankfurt en Amsterdam, nieuwe toppen aan geslagen. Vorige week vrijdag werden in Wall Street een aantal gegevens bekend die deze week hun invloed op de koersvorming konden uitoefenen. Zo viel het tekort op de Amerikaan se handelsbalans mee. Het fors naar beneden bijgestelde tekort over ja nuari maakte ook grote indruk, waardoor ook het nu bekend gewor den cijfer over februari van een te kort van 10,5 miljard dollar wel eens mee zou kunnen vallen. Reden tot ongerustheid was er dan ook niet en de dollar kwam niet hoger te staan. De Amerikaanse munt begon deze week zelfs terug te vallen omdat het inflatiegevaar minder acuut lijkt. Wel zou de Fed, het bestuur van de gezamenlijke Amerikaanse centrale banken, zeer bezorgd zijn over de omvang van de prijsstijgingen. Maar beurskringen reageerden op gelucht en lieten kopers van effec ten in brede massa's toe. Gevoelig Hierdoor kon de hausse op de mees te aandelenmarkten voortgang vin-- den en lieten ook de obligatiemark- ten enig herstel zien. Die bleven echter uiterst gevoelig voor het prijsbeloop en toen midden in de week de olieprijzen plotseling be gonnen te stijgen door een nieuw ongeval op het Britse deel van de Noordzee, keerde de stemming. Dit gaf ook het sein aan bezitters van aandelen voorzichtig te blijven nu het koersniveau op een kwetsbare hoogte terecht is gekomen. Woens dag deden zich bijvoorbeeld in Am sterdam al winstnemingen op rui me schaal voor die gisteren ook el ders hun invloed lieten gelden. Het teruglopende inflatiegevaar had een drukkend effect op de dol lar. Aangenomen wordt dat er nu minder reden is de rente verder op te schroeven of zelfs op het huidige hoge niveau te houden. Hierdoor kan de dollar niet meer op steun uit die hoek rekenen. De daling nam la ter zelfs een geprononceerde vorm aan toen het Duits disconto onver wacht werd verhoogd. Een sterke mark betekent een verzwakking voor de dollar. Hierdoor begon ook de rente- markt weer te aarzelen. Eerder had op Beursplein 5 de obligatiemarkt nogal opgelucht gereageerd op het onveranderde rentepercentage van 7 procent dat het ministerie voor een nieuwe staatslening aanbood. In beurskringen was op een cou ponrente van 7,25 procent gerekend zodat de nu gelijkblijvende 7 pro cent nogal wat verbazing teweeg bracht. Op een groot bedrag wordt dan ook niet gerekend. De Nederlandsche Bank moest zich inspannen om de gulden op het rechte spoor te houden. Zoals ge woonlijk in het voorjaar stond er ook ditmaal nogal druk op onze na tionale munt die pas kon worden af gewend door grootscheepse ruilin gen in andere valuta. Wel moest hierdoor de beleningsrente eniger mate omhoog, van 6,4 procent naar 6,5 procent. De hamvraag lijkt te zijn of de nieuwe minister van fi nanciën in Bonn de bronbelasting op renteinkomsten wil handhaven. Speculaties dat dit niet het geval zou zijn hadden vele buitenlandse beleggers geld doen overhevelen uit de gulden in de markensfeer. Tegenvaller Toch lijkt Bonn bij het reeds door gevoerde plan te willen blijven. Dit weerhield de Westduitse centrale bank er niet van donderdag in z'n tweewekelijkse topbijeenkomst tot een nieuwe discontoverhoging van een half procent te besluiten, het geen de Nederlandsche Bank in ons land dwong onmiddellijk te volgen. Een lelijke tegevaller voor minister Ruding en een onaangename ver rassing voor het Damrak. De aanhoudende aandelenhausse leidde in Amsterdam aanvankelijk tot een nieuwe reeks van koerstop- pen. Wel is hier nog niet de histori sche top van augustus 1987 bereikt, ook al wordt die afstand steeds klei ner en is nu al minder dan 10 pun ten. Wall Street worstelde om de barriëre van de 2400 te nemen. Overal deed de onverwachte rente verhoging in Westduitsland brede winstnemingsgolven op de effec tenbeurzen ontstaan waardoor ook in Amsterdam vele aanvankelijke koerswinsten, verloren gingen. De BEI JRS W E E K algemene beurscijfers hielden nau welijks enig avance over. Rond 5 procent meer aan beurswaarde bleef nog overeind voor de olies en Hoogovens alsmede voor de KBB, VNU en Pakhoed. BAM kwam op 10 procent meer en de Houtunie kon door fusiegeruchten een kwart in beurswaarde oplopen. De Europese optiebeurs had een grootse werkweek. De dagomzetten liepen fors op en kwamen enkele dagen op 97.000 contracten. In to taal leverden de vijf beursdagen 410.000 contracten op tegen 303.000 in de voorgaande werkweek. Hoog ovens was op meerdere dagen kop loper maar werd na dinsdag door Koninklijke Olie overvleugeld. Voor dit aandeel kwam het tot dag omzetten van maar liefst 22.000 op ties. Ook de indexopties scoorden hoog. De resultaten in de technische in stallatie-sectoren (onder meer Van Rietschoten Houwens) waren stukken beter. De metaalverwer kende bedrijven (onder andere Daalderop en Dru) zijn na een jaren lange periode van verliezen weer in de zwarte cijfers gekomen. In de be drijfssector van de informatie- en communicatietechniek daarente gen liepen de resultaten fors terug. Volgens Internatio-Müller is dat echter een tijdelijke terugslag. Min der goed deden het ook de brandbe veiligingsactiviteiten (Saval-Kro- nenburg). De netto-omzet van de groep be droeg vorig jaar 2,6 miljard gulden tegen 2,4 miljard in 1987. Het resul taat uit gewone bedrijfsuitoefening (voor belastingen) was 52,8 miljoen gulden tegenover 43,4 miljoen in 1987. 'Heineken was enige kandidaat voor overname' (vervolg van pagina 1) AMSTERDAM (GPD) - Met Brand koopt Heineken een stokoude Lim burgse brouwerij: de oudste schrif telijke stukken dateren uit de veer tiende eeuw. De brouwerij in Wijlre, die sedert 1871 in handen is van de familie Brand, blijft onder dezelfde directie in de huidige vorm voortbe staan. Er zal alleen een nieuwe raad van commissarissen komen. Volgens Brand is er geen sprake van dat de familie-aandeelhouders geld wilden zien. "Het besluit om de aandelen te verkopen is een ratione le beslissing van het management van Brand geweest. Een beslissing waar de familie verdomd loyaal ach ter staat. Hetgeen niet wil zeggen dat ze niet met pijn in het hart af stand doen van het bedrijf'. Van de aandelen Brand is 10 tot 15 procent in handen van de APM, de participatiemaatschappij van de ABN, en het pensioenfonds van DSM. Die hadden vooruitlopend op de mogelijke introduktie op de Am sterdamse effectenbeurs, een be lang genomen in de brouwerij. Volgens Brand is er alleen ge praat met Heineken. Dat was het enige bedrijf met dezelfde filosfie. Volgens de vice-voorzitter van de raad van bestuur van Heineken G. van Schaik, zijn brouwers mensen die buitengewoon amicaal en gezel lig met elkaar omgaan. Al vier jaar geleden waren er al eens oriënteren de gesprekken gevoerd met Brand. Volgens Van Schaik past Brand uitstekend in het streven van Hei neken op de Nederlandse markt te komen tot een breder pakket. Brand zit in dat bovenste deel van de markt, waar Heineken zelf niet zit. "Het Brand bier is in feite in Ne derland hetzelfde wat Heineken is in het buitenland", aldus Van Schaik. "En dat bier had een opval lende aantrekelijkheid voor onze klanten. Eigenlijk hebben we tot nu toe knap last van Brand gehad". Brand hoopt nu, door gebruik te maken van de internationale distri butiekanalen en de kennis van Hei neken verder te kunnen groeien in Europa en de Verenigde Staten. In Limburg, waar Brand een markt aandeel heeft van 20 procent, is het nieuws van de verkoop volgens als een bom ingeslagen. Volgens Van Schaik zie je echter dat bij dergelij ke overnemingen het marktaandeel van de overgenomen partij wat te rugloopt. "Maar meestal komen ze na verloop van tijd wel weer terug".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7