Studenten ondanks verbod de straat op Palestijnen Israël houden hart vast bij rellen Jordanië icHiagri NAVO komt met vaag slotcommuniqué Gespannen rust bij Hitiers honderdste geboortedag Leger Suriname in staat van paraatheid gebracht VN veroordelen optreden Israël VRIJDAG 21 APRIL 1989 BUITENLAND PAGINA 5 Autoriteiten China dreigen met hard optreden PEKING Opnieuw zijn vandaag honderden Chinese studenten de straat opgegaan om voor democratie te betogen, ondanks een demonstratieverbod en fikse straffen die de au toriteiten overtreders in het vooruitzicht hebben gesteld. Gisteren verzamelden in een druilerige regen de studenten op het Tainanmen plein, het plein van de Hemelse Vrede, dat sinds afgelopen zaterdag een ontmoetingsplaats is van de studenten. Zij herhaalden de eis voor democratie, eerherstel van de overleden ex-partijleider Hu Yaobang, en einde aan de dictatuur. ook kritiek geleverd op sterke partij, waar de leiders wonenen stratieverl n die werken. gen een m tot de De studenten eisten ook van de ganiseerd. i van communistische leiders, dat zij hun n. Hu inkomen openbaar maken, een eind door maken aan de corruptie BRAUNAU - Braunau, de in een vesting herschapen geboortestad van Adolf Hitler, heeft gisteren de 'bruine' toeloop vrijwel probleem loos weerstaan. De gevreesde op mars van Europese (neo-)nazi's bleef uit. De enkele honderden ou- nationaal-socialisten die door de uiterst scherpe contro- voerd. Jonge Italiaanse fascisten dat ze met grof geweld werden afge- marck-Duitsers'"Öf Anne Frank les kwamen, konden het geboorte huis van hun idool maximaal tot op beIc,ke,n 150 meter naderen. door Hans Hoogendijk Is dat democratie?" In het postkantoor lieten oud en De tactiek van de Oostenrijkse poli- jong honderden ansichtkaarten af- tie om door middel van een enorme stempelen. Braunau met het politiemacht potentiële geweldda- dagstempel 20^ april, bij gebrek dige Hitier-vereerders af te schrik kleine groepjes achter de en minuut stilte in acht. Op het commando 'salute' legden ze hun hand op het hart. Franse rechts- dagboek wordt de ergste propagan extremisten reageerden woedend distische vervalsing van na de oor toen. ze tegen werden gehouden, log genoemd. In het pamflet wordt "Waarom mogen we geen foto vai het huis van ons voorbeeld maken Vooral veel jongeren, die gezien de massale politiemacht terug schrokken voor een mars op het Hitler-huis, hingen aan hun lippen. De lucht was vol irontervaringen en onverholen Hitler-verering. "Als Adolf nog leefde, betaalde ik nu niet zulke hoge sociale premies en zat niet in 1945 gestorven en heeft het "?u|island n'f,tvo1 negera en„stel|g- manuscript nog in 1951 bijgewerkt, da Turken. Wij van de Waffen-SS. - - - elite. Zelfs een Amerikaanse gevangen zat, dat hij respect 1 had". Jonge neo-nazi's lieten zich uit- ken, ging volledig op. Er vonden slechts acht arrestaties pl^ts. De Cobra's, zoals de foto voor het Hitler-huis. Maar er vonden ook zeer onfrisse acties plaats. Overal lagen plotseling pam fletten met de kop 'Vervalsingen in verder het bestaan van gaskamers moerig interviewen. "Hij is in nazi-Duitsland ontkend. De en- beeld- De jj kele tientallen exemplaren waren snel verdwenen. Op het stadsplein leverdén oude nazi's felle discussies met tegen standers. Kernthema's: 'Niet Hitier ME'ers worden genoemd, hadden Dagboek Anne Fr-ank bewezen' man Deng Xiaoping. De tien jaar geleden de aanzet gaf tot de hervormingen, maar later e de fervenste aanhangers erv Yaobang, liet vallen, wordt r de studenten voor de keuze gesteld heid vertellen over het aftreden i rustige dag. Een paar oude nazi's konden e keer de kreet 'sieg heil' slaken, vo Doelend op kleine veranderingen die vader Frank na de oorlog had aangebracht, beweert de groep 'Bis- k niet, dat mag je niet". En: "Ik had verwacht dat de Oostenrijkse politie meer op onze hand zou zijn". Een politieofficier maakte 's avonds een eerste positieve balans de wereldoorlog in 1939 begon- °P: ,"0nze tac'iek is, geslaagd. We nen, maar- Engeland, nadat de Rus- dan geweld voorkomen Dat is sen en Duitsers een lokaal conflict gelukt doordat we ze middels een met Polen wilden uitvechten". Ou- 8r°te, politiemacht hebben afge- de nazi's bekenden zich openlijk tot schrikt Een jonge neo-nazi. Wij hun SS-verleden en poseerden vol komenJerug en die gedenksteen trots, met jeugdfoto's in de hand. Hu Yaobang als secretaris- generaal van de partij. Zij hadden ook een audiëntie geëist met premier Li Peng. De autoriteiten hebben gewaar schuwd, dat als de onrust voort duurt er nog krachtiger maatrege len zouden worden genomen tegen de demonstranten. De houding van de Chinese leiders is verhard nadat 'Weg met de autocratie' en 'Lang de studenten hadden geprobeerd "waardig of te treden of zich te derwerpen aan het oordeel van het volk via de stembus". door Bob Mantiri leve de democratie' de meest gehoorde leuzen tijdens hun het volk achter zich te krijgen i demonstratie voor het hoofd kwartier van de communistische dat zij straft r democratie. Kremlin: geen zenuwgas in Tbilisi gebruikt MOSKOU (AP) - Bij het neerslaan van de nationalistische betogingen op 9 april in de hoofdstad Tbilisi van de Sovjet-republiek Georgië is geen op zenuwgas lijkend middel gebruikt. Dat heeft een woordvoer der van het Sovjet-ministerie van buitenlandse zaken gisteren ge zegd, nadat de Russische media hadden gemeld dat niet alleen traangas was ingezet tegen de de monstranten. Bij botsingen tussen betogers en soldaten kwamen 20 "Het zou ongegrond zijn om over zenuwgas te praten", zei woord voerder Gremitskych tijdens een persconferentie. Hij verwees naar persberichten over het gebruik van traangas door Sovjet-troepen en zei dat sterk geconcentreerd traangas letsels kan hebben toegebracht die door sommige functionarissen wor den toegeschreven aan andere gifti ge stoffen. De officiële media meldden de te genstrijdige berichten over het ge bruik van een andere en gevaarlij kere substantie dan traangas. De re geringskrant Izvestia citeerde woensdag de Georgische miijister van volksgezondheid Menagarish- vili volgens wie prominente Sovjet toxicologen geloven dat het tegen de Georgische demonstranten ge bruikte gas een 'irriterend en met atropine vergelijkbaar effect' had. Atropine is een giftige stof die in grote doses kan leiden tot zenuw- verlamming en delirium. Het gif kan de dood tot gevolg hebben door een combinatie van een hartaanval met ademhalingsstoornissen. Intussen wordt de Sovjet-repu bliek Georgië geplaagd door sneeuwlawines, aardverschuivin gen en overstromingen. Er zijn ze ker 52 mensen door het noodweer omgekomen. Om verdere ongeluk ken te voorkomen is beslo,ten. onge veer 3000 mensen uit het bergachti ge gebied te evacueren. De aardverschuivingen en over stromingen deden zich voor het in het autonome gebied Adzjarië. Het Sovjet-persbureau Tass berichtte gisteren dat meer dan 500 huizen verwoest of zwaar beschadigd wa ren. Meer dan 700 gezinnen waren al naar veiliger oorden overgebracht. Buitenland kort De studenten zijn gewaarschuwd zouden worden ge- r zij de begrafenis plechtigheid van Hu Yaobang, die morgen plaats vindt, gebruiken om de wet te overtreden. Afgelopen nacht zijn tientallen studenten op gepakt tijdens een demonstratie voor het hoofdkwartier van de com munistische partij. Ooggetuigen zagen dat de politie tijdens haar actie verscheidene stu denten heeft geschopt en geslagen. De officiële media meldde dat ten minste vier politiemannen gewond zijn geraakt door bakstenen en fles sen die de betogers naar hen had den gesmeten. Volgens het staatsagentschap Xinhua hebben de studenten 'reactionaire en anti- regeringsleuzen' geroepen voor het hoofdkwartier, waar de Chinese lei ders slapen en werken. De stadsautoriteiten van Peking hebben voor morgen een groot deel van de stad, inclusief het Plein voor de Hemelse vrede, afgesloten in ver band met de begrafenis ceremonie van Hu Yaobang. Maar de studen tenleiders hebben aangekondigd, dat zij lak hebben aan het demon- PARAMARIBO (ANP) Het leger vervolgens te vernietigen. Niet lang van Suriname is in verhoogde staat nadat Sital om overdracht van de van paraatheid gebracht met het buitenlandse gevangenen vroeg, oog op verwachte acties om vier ge- liet de politie de partij cocaine aan arresteerde buitenlandse drugs- de pers zien. smokkelaars te bevrijden en een Volgens politie-inspecteur Hun- grote hoeveelheid cocaine te be- sel zijn in verband met de affaire 16 machtigen. De acties worden ver- mensen aangehouden. Het gaat om gen van de verdachten vast te staan dat de ruwe Suriname was verwerkt drugskartel 'Alfa-60'. Dit heeft mandant Sital gisteren op een pers conferentie meegedeeld. Als de bevolking meer activitei- doorverkocht zou worden, ten van de militairen bemerkt, hoeft Er bestonden plannen om een la- zij zich niet ongerust te maken, al- boratorium op te zetten, zei Hunsel. dus Sital. Alfa-60 is een terreurorga- "Dit geeft een nieuwe dimensie aan nisatie die zijn basis in de Domini- het drugsprobleem in ons land. We Republiek zou hebben. Het houden rekening met het feit dat Suriname in het produktieproces kan worden ingezet", te dragen aldus de politie-inspecteur. Hij zei ook dat de politie het ster- ke vermoeden heeft dat er eerder Sital doelde op de vier buitenlan- vliegtuigjes met drugs in het Tibiti- ders die in een Boliviaans vliegtuig- gebied zijn geland. Hunsel wilde je zaten dat drie weken geleden ille- niet zeggen of er internationale or- militair gezag heeft de regering middels voorgesteld de vier buiten landse arrestanten ove aan het leger dat beter voor hun ligheid zou kunnen zorgen, Gifvaten Italië laat de politie een onderzoek instellen bij verdachte bedrijven en schepen naar aanleiding van een mededeling over het aanspoelen van ongeveer 900 lekgeboorde va ten giftig afval aan de Turkse Zwar te Zeekust. Volgens Italiaanse en Turkse milieubeschermers dragen sommige van deze vaten namen en etiketten van Italiaanse chemische of industriële bedrijven. Doodseskaders De Colombiaanse president Barco heeft gisteren gezegd dat hij een 1000 man sterke politiemacht op richt om de strijd aan te binden te gen de rechtse doodseskaders die worden gecontroleerd door drugsmokkelaars. Nicaragua De Nicaraguaanse regering zal de gevallen bekijken van 39 voormali ge leden van de Nationale Garde van de verdreven dictator Somoza, die niet onder de amnestiemaatre gel in maart vielen. Met de toezeg ging komt Managua tegemoet aan de kritiek van de Interamerikaanse Commissie voor de Mensenrechten, ICHR, een orgaan van de Organisa tie van Amerikaanse landen. Walesa Lech Walesa, de leider van de vrije Poolse vakbond Solidariteit, heeft gisteren in Rome paus Johannes Paulus II geprezen als de man die Solidariteit in leven heeft gehou den. De vakbondsleider besprak tij dens een audiëntie met de paus de politieke akkoorden met de Poolse regering. Bedrijven BRD hielpen Pakistan aan atoombom BONN (Rtr) - Twee Westduitse bedrijven hebben materiaal ver scheept naar Pakistan waarmee een atoombom kan worden ge maakt, zo maakte Bachmaier, die voorzitter is van een West duitse parlementaire commis sie, gisteren bekend. Twee openbare aanklagers uit Hanau hebben tegenover de commissie verklaard dat de uit rusting voor de verwerking van tritium, een radioactief isotoop van waterstof, louter een militai re toepassing had. De bedrijven zijn Neue Technologie en Physi- kalisch Technische Beratung. "Duitse bedrijven hebben Pakistan aan de bom geholpen", aldus Bachmaier, die lid is van de oppositionele sociaal-demo cratische SPD. De levering van de uitrusting, die in een militair gebied is geplaatst, is volgens hem strijdig met de Westduitse exportregels. Volgens de SPD'er is soortge lijk materiaal geleverd aan India en Zuidafrika, die net zo min als Pakistan het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens hebben ondertekend. De aan klagers zeiden verder dat een vroegere Pakistaanse ambassa deur in Bonn betrokken is ge weest bij de levering van nucle air materiaal aan Pakistan. DOVER Met een plechtige herdenkingsceremonie heeft de Amerikaanse marine gisteren afscheid genomen van 47 omgekomen bemanningsleden van het slagschip Iowa. De mannen werden woensdag tijdens een oefening gedood toen in een van de geschutskoepels zich een explosie voordeed. <roto ap> NEW YORK (Rtr) De Algemene ke conferentie. De vergadering ver- en dat het een oplossing niet dich- Des.„„ „pnnmpn Vergadering van de Verenigde Na- zocht ook secretaris-generaal, Perez terbij brengt". De Amerikaanse af- T Israël»? nnlitipk in rlo fïiollar rocrolmaticr imrclaa ia PPvaarrliaria 1it»t ir» Ho7o)frlü Ko. P laten gaal landde in het Tibiti-gebied de vangst van 200 kilo cocaïne. De verdovende middelen zijn twee we ken geleden in het Tibiti-gebied ge vonden nadat zij waren gedropt door het toestel. Sital zei van de president een snelle beslissing te verwachten over het verzoek de arrestanten in mili taire cellen onder te mogen bren gen. Het militair gezag heeft de re gering gevraagd de door de politie beslag genomen deze de Cuellar, regelmatig verslag te gevaardigde liet zich in dezelfde be- doen over de ontwikkelingen op de woordingen uit. Volgens hem zal de RRT T umirACPAD Tnrrloonnmmr Ho rpcnlllfio clochfc oon QimPOfthtcc ..it. n.E,I_,L.ILiN IVLA1JAUAbtAK Drie personen zijn gedood en ongeveer zestig gewond geraakt bij een ge- De Arabische landen hadden de ""ondpr dp lanHpn Hip vnnr Hp tpsg welddadige demonstratie die zich VN verzocht de situatie in de bezet- lutie stemden bevonden zich onder .™™sd?g heeft v00r«edaan An- te gebieden te bespreken. Directe andere Nederiand en alle overige een °Pfnbare £«<*>>- aanleiding was een incident in het Europese staten komst van de oppositie. De bijeen- dorpje Nahalin op 13 april waarbij komst van de oppositie stond in vier Palestijnen om het leven kwa- Gisteren werd in de Gaza-strook. rechtstreeks verband met de beëdi- men en vijftien gewond raakten, opnieuw een Palestijnse jongere êinS Yan president Ratsiraka. De De Israëlische vertegenwoordi- doodgeschoten door het Israëlische oppositie verdenkt de regeringspar- ger bij de VN zei dat de resolutie leger en raakten twaalf mensen ge- Uien va" geknoei met de uitslag van niet op "serieuze en objectieve wij- wond bij onlusten, aldus een leger- de vorige maand gehouden presi- ze het werkelijke probleem aanpakt woordvoerder. dentsverkiezingen. ganisaties zijn ingeschakeld, i zei wel dat het onderzoek in verge vorderd stadium verkeert. Verpleegster in Weens ziekenhuis: slechts 22 moorden bevolking te beschermen. De lutie die opriep tot de veroordeling werd na twee dagen vergaderen aangenomen met 129 stemmen voor en één onthouding. Alleen Israël en de VS stemden tegen. De Algemene Vergadering sprak zich ook uit voor de 'urgente nood zaak' om spoedig een internationale vredesconferentie te houden over het Midden-Oosten. Israël heeft zich altijd verzet tegen een dergelij- BRUSSEL De minsters van de fensie van de NAVO-landen hebben gisteren ogenschijnlijk eensgezind ingestemd met een vaag en weinig zeggend slotcommuniqué. Uit de verklaring blijkt geen enkele onder linge verdeeldheid. Er wordt met name niet ingegaan op de bezwaren van Duitse en Belgische kant tegen de voorgenomen modernisering van de oude 'Lartce-raketten'. door Louis Burgers sentiële rol spelen in de strategie kaanse en Britse zijde, die beide het bondgenootschap. Alleen voorstander zijn van modernise- verwijzing te aanvaarden. Bolkes- WENEN (AP) - De 30-jarige assis tent-verpleegster Waltraud Wagner, die aanvankelijk had bekend dat ze in het Weense Lainz-ziekenhuis 39 patiënten had vermoord, zegt nu dat ze nog maar van 11 moorden ze ker is, en twijfelt over de naam van 11 andere slachtoffers. Een hoge po- litie-officier, Edelbacher, heeft dit gisteren gezegd. Edelbacher zei dat Wagner vorige week haar eerdere bekentenis om trent de 39 moorden had ingetrok ken. Hij zei dat de politie aan Wag ner gisteren de foto's van een aantal mogelijke slachtoffers he^ft ge toond, in een poging haar geheugen op te frissen. Begin april werden Wagner en beetje in te schikken' door deze haar collega's Irene Leidolf (27), Ma- a Grüber (26), en Stephanie Mayer nisters verwijdering van alle kern- gen vergroting van de reikwijdte Het communiqué herhaalt bijna Bonn voelt er niets wapens uit Europa afwijzen Uit de verklaring ters valt verder op te maken dat be- houden door sluiten over de kernwapens (het verwijzing woord 'modernisering' wordt angst vallig vermeden) zullen worden ge- raai Galvin. nomen wanneer dat nodig is. Daar- Deze vindt dat mee komt de NAVO tegemoet aan de Duitse wens dat voor de komen de verkiezingen (in 1990) geen be slissing over de kernwapens wordt genomen. de kernwapens (van 100 tot bij- 500 kilometer), is tevreden ge- weinig zeggende ïn recente studie Navo-opperbevelhebber, gene- tein wilde overigens geen oordeel (49) door de politie gearresteerd. De uitspreken over berichten in de politie verklaarde aanvankelijk dat Westduitse pers dat kanselier Kohl de vier vrouwen sinds 1982 49 pa- bereid zou zijn met de Sovjetu- tiënten hadden gedood. Leidolf te onderhandelen de' nuloptie. Tot nu NAVO zich altijd gen voorstellen van de kant Warschaupact om ook te onderhan en verschui- delen over de korte-afstandswa- wapens met pens. In Westduitsland is vooral de libe- de 'der- heeft gisteren haar bekentenis her toe heeft de haald dat ze zelf drie patiënten heeft verzet te- gedood; Grüber wordt verdacht van het de moord op twee patiënten, voor Mayer is geen cijfer opgegeven. Leidolf heeft in de beginfase van de verhoren verklaard dat Wagner volgens haar wel 200 patiënten kan artillerie en de 'oude' Lance, rale minister Genscher (buitenland- hebben gedood. De politie heeft ïik. se zaken) voorstander van deze on- voor die bewering geen aanwijzin- mi- derhandelingen. Met hem -zo blijkt gen gevonden, maar geeft tegelij- dit uit opiniepeilingen- wil een groot kertijd toe dat het waarschijnlijk dat de nisters geen oordeel uit wrr»orHoliilr oorHoro MAUfl „orLlo uu uvci un uil uyiiiiCHcmiiscii- wu ccu giuui «.CIIAJU lue uai nel WaarSCnijniljH woordelijK eerdere NAVU-verkla- verkiezingscampagne wordt belast voorstel. Daardoor kon de Belgi- deel van de Westduitse bevolking onmogelijk zal zijn om het werkelij- Tinfren. waarin ^ast geteld door een besluit tot modernisering, sche minister van defensie, Koom- de verwijdering van kernwapens ke aantal slachtoffers vast te stellen. a gerust met een kort bereik. Deze zullen im- De patiënten werden gedood met vooral op Duitse (oost of west) overdoses kalmeringsmiddelen, in- nngen dat de kernwapens voor de korte af- dat door grote delen van de Duitse en, het communiqué met stand up-to-date moeten worden bevolking wordt afgewezen. Bonds- geweten ondertekenen. mUlH °Pnieuw kanselier Kohl had daarover al eer toezegging gekregen van Ameri Volgens de Nederlandse minister bodem terecht komen Bolkestein bleek Koomen bereid oorlog. suline, of door hen water i gen te gieten. OOST-JERUZALEM - Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever vol gen met bezorgdheid de ontwikke lingen aan de andere kant van de ri vier, waar in de afgelopen drie da gen acht doden vielen bij economi sche onlusten. Veel bewoners van de Westoever hebben een Jordaans paspoort en de zakelijke en familie banden met de inwoners van het Hashimitisch koninkrijk zijn tal rijk. Dit komt dagelijks tot uiting in een druk verkeer over de Jordaan- bruggen. Spaartegoeden en salaris sen worden nog altijd uitgedrukt in 'dzjeddies', Jordaanse dinars. door Ad Bloemendaal Pessimisme of optimisme over de toestand in Jordanië hangt bij de Palestijnen in Oost-Jeruzalem, het financiële centrum van de Westoe ver, nauw samen met hun politieke voorkeur. Aanhangers van koning Husayn en zijn familie zijn geneigd de onlusten in Zuid-Jordanië af te doen als 'broodrellen'. Ze maken gretig vergelijkingen met soortgelij ke manifestaties in de afgelopen ja ren in landen als Egypte, Tunesië, Algerije en Sudan. Conclusie: de regering hoeft maar een paar populaire maatregelen te nemen en de problemen zijn achter de rug. Een kwestie van saamhorig heid, het hoofd koel houden en zor gen dat de zaak niet escaleert. De enig overgebleven pro- Jordaanse krant in Oost-Jeruzalem, An-Nahar, hamert op de broeder schap tussen de bevolking aan weerszijden van de Jordaan, onder het motto: 'Wat nu in Jordanië ge beurt, gebeurt morgen hier'. Vol gens hoodredacteur/uitgever Hal- lak, tevens eigenaar van onderne mingen in Jordanië, zijn de huidige economische problemen een gevolg van de Golfoorlog, de lage olieprij zen en het in gebreke blijven van een aantal Golfstaten bij het inlos sen van financiële beloften. In 1978 was een jaarlijkse steun van in totaal 1,2 miljard dollar toe gezegd. Alleen de Saoedi's hebben aan hun financiële verplichtingen voldaan, maar aan die reeks betalin gen is nu een eind gekomen. De Jordaanse buitenlandse schulden last van zes miljard dollar kan naar het oordeel van Hallak slechts wor den weggewerkt door drastische bezuinigingen en die zijn alleen mo gelijk als iedereen zijn loyaliteit aan de regering toont. Voor nieuws over gevoelig lig- Husayn. gende gebeurtenissen in Jordanië kan men zich beter verlaten op de pers in Oost-Jeruzalem dan op de Jordaanse media. De Jordaanse staatstelevisie deed woensdag avond de onlusten in Ma'an af met een sussend nieuwsitem van een minuut, gevolgd door een half uur geruststellende commentaren van ministers over de ongewijzigd ge bleven subsidies op eerste levens behoeften. Lang niet alle Palestijnen op de Westoever zijn ervan overtuigd dat ze zich nu eensgezind om de Hashi- mitische troon moeten scharen. Volgens critici van de regering in Amman is het gebrek aan geloof waardigheid van de Jordaanse me dia een van de directe oorzaken van de rellen van deze week. Die braken immers niet uit als gevolg van een vermindering van subsidies op eer ste levensbehoeften, een belangrijk verschil met de 'broodrellen' in Egypte en Algerije, maar na geruch ten over een ernstig tekort aan le vensmiddelen. Een diep pessimistische visie valt te vernemen van de Palestijnse econoom Hashem al-Khatib. Hij is directeur van de Economische Ont- wikkelings Groep, een instituut dat beginnende Palestijnse onderne mers op de Westelijke Jordaanoe ver adviseert en steunt met onder meer door de Europese Gemeen schap beschikbaar gestelde lenin gen. Khatib is ervan overtuigd dat de onlusten snel in hevigheid zullen toenemen, zodat het regime in Am man "binnen een paar maanden tot een jaar" ineen zal storten. De economische problemen zijn volgens hem in het begin van de ja ren tachtig begonnen en snel uit de hand gelopen, omdat in Jordaanse regeringskringen de politieke wil ontbrak pm tegenmaatregelen te nemen. "De oorlog tussen Iraq en Iran en de gebeurtenissen in Liba non zorgden in Jordanië voor een gevoel van economische veiligheid. Vooral Palestijnen die in het Golf- gebied werkten, investeerden er grote bedragen. Maar van het begin af aan is er geld gestoken in verkeer de projecten. Er had moeten wor den geïnvesteerd *in produktie, maar de dinars verawenen in land en andere speculatieve objecten". De ongeremde consumptiedrift in de eerste helft van de jaren tachtig is naar het oordeel van Khatib de di recte oorzaak van de huidige pro blemen. Het besluit van koning Husayn, in de zomer van het vorig jaar, om de banden met de Westelijke Jor daanoever te verbreken, was mede ingegeven door economische mo tieven. Het had voor Jordanië ver lichting moeten brengen, maar het pakte anders uit. Jordaanse Pales tijnen besloten van de ene dag op de andere niet langer in het land te in vesteren of, erger nog, hun geld op Jordaanse banken terug te trekken en elders onder te brengen, uit angst dat uiteindelijk ook hun sta tus zou worden aangetast. Omstreeks 1985 begon de rege ring in Amman in te zien, nog steeds volgens Khatib, dat het zo niet door kon gaan. Maar de stappen die in de loop van de volgende jaren werden genomen, zoals een importbeper king op luxegoederen en maatrege len tegen geldwisselaars die snel rijk werden door dollar-dinar spe culaties, waren te beperkt van om vang en kwamen te laat. Volgens Khatib ziet de Jordaanse regering zich nu niet zo zeer ge plaatst voor een economisch als wel voor een politiek probleem. Meer fi nanciële hulp uit Amerikaanse of Saoediarabische bron zal daarom niet meer baten. "Er moet drastisch worden bezuinigd. Het is hoog tijd dat het mes wordt gezet in de toren hoge subsidies op rijst, brood en an dere levensmiddelen. De produktie moet omhoog en de import dras tisch omlaag. Een kwestie dus van het stevig aanhalen van de broek riem".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5