Nog geen compromis begroting Euthanasie: liever geen principiële discussie Harde botsing bij begin Shell-blokkade Vitaminetekort in voedsel ouderen door bezuinigingen op bejaardenzorg VRIJDAG 21 APRIL 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Ondanks gesprek Lubbers en Ruding DEN HAAG (GPD) Intensief politiek overleg tussen pre mier Lubbers en minister Ruding (financiën) heeft gister-, avond geen concrete oplossing opgeleverd voor de proble men rond de bezuinigingen voor 1990. Maar de meningsver schillen tussen de twee bewindslieden zijn tijdens een zake lijk gesprek op het Catshuis wel iets kleiner geworden. Lubbers en Ruding spraken gister- Lubbers ziet na de vele gesprek- avond bijna vier uur lang met el- ken die hij deze week voerde, moge kaar, in een poging een politieke cri- lijkheden een compromisvoorstel sis rond de bewindsman van finan- uit te werken om de verschillende ciën af te wenden. Ruding dreigde ministers op een lijn te krijgen. Het eerder deze week af te treden wan- is echter nog onzeker of het kabinet neer hij onvoldoende steun krijgt vandaag al de beraadslagingen voor zijn eis dat er volgend jaar 3,5 afrondt over de begroting voor 1990 miljard gulden moet worden bezui- en de financiering van het milieube- nigd. Voor die eis vond Ruding bij leid. de andere ministers geen enkel ge- WD-fractievoorzitter Voorhoeve hoor. Vooral onderwijs-minister toonde zich gisteravond niet som- WAGENINGEN (ANP) - De steeds verdergaande bezuinigingen in bejaardenoorden leiden tot vita mine c-tekorten bij de bewoners. Ook mensen die hun eten via maal tijddiensten zoals Tafeltje Dekje ontvangen, lopen de kans op een te kort aan vitamine c. Dat blijkt uit een onderzoek door de vakgroep humane voeding van de Land bouwuniversiteit in Wageningen. Gegevens uit het onderzoek wer den gisteren gepresenteerd tijdens de inaugurele rede van de bijzonder hoogleraar Van Staveren. Zij gaat zich op initiatief van de stichting Voeding Nederland bezighouden met de voedingsleer van de oudere Als de bezuinigingen in de bejaar denoorden verder doorgaan zal de vitamine c-opname van bejaarden vrijwel te verwaarlozen zijn, aldus Van Staveren. De belangrijkste oor zaak hiervan is dat bejaarden geen geld hebben om extra fruit te ko- pen. Alleenstaanden in een bejaar dentehuis krijgen per dag 3,06 gul den voor twee broodmaaltijden. Uit het onderzoek blijkt dat dit bedrag zo laag is dat ouderen er geen fruit meer van kunnen kopen. Daardoor is de vitamine c-voorziening margi naal, aldus het onderzoek. De dagelijkse behoefte aan vita mine c is berekend op ongeveer 70 mg. In een normale warme maaltijd zit daarvan ongeveer de helft. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat in warme maaltijden in be jaardentehuizen en van maaltijd diensten daarvan nog slechts een kwart over is. Daarom is aanvulling van vitamine c noodzakelijk. De beste aanvulling gebeurt door mid del van fruit, maar ouderen kunnen dat niet meer betalen. Ook de direc ties van bejaardenoorden kunnen dat extra fruit niet geven omdat als gevolg van de bezuinigingen daar geen geld meer voor is. De onderzoekers zijn geen voor stander van het verstrekken van vi tamine c-pillen omdat vers fruit meer vitamines, mineralen en voe dingsvezel bevat. Bovendien slik ken bejaarden al bijzonder veel me dicijnen en kan een extra pil tot ver warring leiden. De onderzoekers wijzen er op dat het gebrek aan vita mine c ook een geringere opname van ijzer veroorzaakt. Verdere be zuinigingen zullen bovendien lei den tot een toename van de hoeveel heid verzadigde vetzuren in het eten. Volgens Van Staveren is gezonde voeding niet alleen van belang voor jongeren, maar ook voor ouderen. Zeker bij jong bejaarden (65 tot 75 jaar) beschermt gezonde voeding tegen ziekten. Daarbij is het van be lang te weten dat de meeste oude ren niet de honderd willen passe ren, maar wel hun laatste levensja ren in goede gezondheid willen doorbrengen. Een ander nadeel van de bezuini gingen op bejaardenzorg is dat de kans op isolement steeds groter wordt. „Als vrienden en kennissen niet meer uitgenodigd kunnen wor den omdat de koffie te duur wordt, dan wordt het bezoek aan anderen ook al gauw vermeden. By elkaar gaan eten behoort dan zeker niet meer tot de mogelijkheden en ver waarlozing van maaltijden dreigt", aldus Van Staveren. Uit het onderzoek komt naar vo ren dat niet alleen bewoners van be jaardenoorden en gebruikers van maaltijddiensten voedingsrisico's lopen. Ook zelfstandig wonenden, sociaal-economisch zwakkeren, kinderlozen en mensen die recent hun partner verloren, dreigen voe dingsproblemen te krijgen. Van Staveren gaat in haar leeropdracht met name de voedingsbehoeften van bejaarden bestuderen en de re latie tussen voeding en sociale as pecten. Deetman verzet zich tegen aanslagen op zijn begroting. Nog ruim helft junks gebruikt vuile naalden ber over de kansen op een oplossing van het conflict binnen het kabinet. Ook de liberale vice-premier De Korte zei met een redelijke optimis tisch gevoel de nieuwe vergadering van de ministerraad tegemoet te zien. In kringen rond het kabinet wordt er vanuit gegaan dat Lubbers en Ruding elkaar moeten kunnen vinden op een bezuinigingspakket van circa twee miljard gulden. Ruding dreigde zondagavond met aftreden, en voorspelde dat hij UTRECHT (ANP) - Zestig procent hele kabinet in zijn val zou mee- van de drugsgebruikers in Heerlen ?lePe,n' De minister van financiën en omgeving gebruikt nog steeds t°°"de "ch BeeTgerd °Yer he' feit vuile naalden. De meesten willen dat Lubbers mets wil weten van Ru- wel voorzorgsmaatregelen nemen, dlI)§s e,s volgend jaar 3.5 miljard maar in de praktijk gaan zij nog gulden te bezuinigen Ruding ver- steeds roekeloos te werk gaan. Yet Ylch verder tegen de voorgestel- Dit blijkt uit een enquête onder 87- de financiering van het milieube- drugsgebruikers in Heerlen leid. Premier Lubbers vindt de bezui- nigingseis van Ruding overdreven. De economie is de afgelopen jaren boven verwachting gegroeid, en daarom is het niet nodig in het ver kiezingsjaar 1990 3,5 miljard te snoeien. Volgens Lubbers kunnen sch'SAe "naidden te komen" Ve"! financieringstekort en belas- geving, die gisteren in Utrecht werd gepresenteerd door het Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs (NIAD). Door verkeerde planning en be perkte openingstijden van spuitom- uilprojecten, lukt het niet drugsgebruikers weten niet dat het fingdruk in het in het regeerak- delen van de spuitbenodigdheden, hoord afgesproken tempo dalen zoals lepels en watjes, ook besmet- d°or ffin P^et bezuinigingen v- dan 1,2 miljard. Politiek van belang is met name dat Lubbers onderwijsminister Deetman wil and'^s,ï¥63'docent l^ént'zijn'spuit Deetman heeft aangekon- tingsgevaar kan opbrengen. Ru de helft van de ondervraagden ge bruikt wel eens spuiten van iemand i de acties bij Shell. Een breakdancer bijvoorbeeld, die het 'opnam' tegen de ME. uit. Tachtig procent zit een paar keer per maand zonder spuit, dan wordt de eigen spuit opnieuw ge bruikt. De onderzoekers willen een gro tere verkrijgbaarheid van nieuwe spuiten en er moet een vaardig heidstraining voor drugsspuiters komen zodat veilig gedrag wordt aangeleerd. Binnenland kórt PTT heid op een feest ter De vereniging van Friese kleine ger Frank Sinatra.Op dat feest dorpen FLD heeft tegen de PTT een overigens ook Rudings grote kort geding aangespannen wegens beeld, oud minister van fina de sluiting of voorgenomen sluiting Andriessen aanwezig", aldus van zes postkantoren en -agent- betrokkene. Andriessen stapte schappen omdat die te weinig te doen hebben. De FLD vreest de digd niets meer te willen bezuini- AMSTERDAM (GPD) Waterkanonnen, gen op zijn begroting, die de afgelo- traangas en harde charges van 200 ME-ers wa pen jaren al fors is aangeslagen. Te- ren op de eerste dag van de blokkade bij Shell gemoetkomingen van Lubbers aan nodig om de achteruitgang van het Shell-labo- Ruding gaan snel te koste van de ratorium in Amsterdam vrij te houden. On- positie van de onderwijsminister. danks een uitdrukkelijk verbod van burge- Tr_„- meester Van Thijn hadden demonstranten toch ivaviaar-eters een kordon rond de achterpoort gelegd. Toen Rudings positie in het kabinet is een vrachtwagen rond het middaguur een door- niet alleen verzwakt doordat hij al- gang wilde forceren door op de menigte in te rij- leen staat in de onderhandelingen den, escaleerde de zaak. Netto-resultaat: zeven- over de bezuinigingen en het tien gewonden (onder wie twee agenten) en vier milieubeleid. Ook bestaan er irrita- arrestaties, waarvan twee wegens verboden'wa- ties oyer het feit dat de bewindsman penbezit. van financien zijn collega's De Kor- Tot dat moment had de politie de blokkade te, Nijpels en Smit-Kroes (allen oogluikend toegelaten. Immers, het Shell-per- VVD) omschreef als een stelletje ka- soneel was al binnen, voordat de 'levende muur' viaar-eters vanwege hun aanwezig- werd opgebouwd. Burgemeester 'van Thijn zei de geweldsexplosie te betreuren. Hij wijt het het aan een kleine groep demonstranten, die weigerde gevolg te geven aan de oproep van de financiën politie de achterpoort van Shell vrij te houden. De Voedingsbond FNV heeft in een brief aan Van Thijn hun afschuw uitgesproken over het het kabi- 'agressieve en provocerende optreden zijn be- Mobiele Eenheid bij de achterpoort van Shell', veelste aanslag op de leefbaarheid zuinigingseisen. Wanner de onder- De bond zegt uit eigen waarneming geconsta- van het platteland' als de kantoren handelingen binnen het kabinet teerd te hebben dat de ME zonder enige aanlei- verdwijnen. Het kort geding dient vastlopen en Ruding toch besluit op ding geweld gebruikte tegen de demonstran- maandag voor de Leeuwarder te stappen, zal dat volgens kringen ten. Het hardst werd opgetreden op het ogen- rechtbank. rond het kabinet niet eerder dan blik dat het Shell-laboratorium weer bereikbaar volgende week dinsdag gebeuren, was, aldus de Voedingsbond. Dan keert CDA-fractievoorzitter de Er zijn twee mogelijkheden, zo schrijft voor- Vries terug van een reis naar Japan, zitter Greetje Lubbi in de brief. „Of u heeft uw Longkanker Van lijders aan longziekten die ro ken krijgt de helft longkanker. Ro ken en cara (onder meer astma) ver sterken namelijk elkaar effect, al dus de Groningse hoogleraar long ziekten Koëter in het huisartsen- blad Cara Visie. Zowel cara als ro ken veroorzaakt chronische ontste king in de longen, die tot kanker kan leiden. Koëter vindt een jaar lijks onderzoek van rokende cara- patiënten niet vanzelfsprekend, omdat ze zelf het risico nemen. Vogeljacht Tot nu toe hebben 132 gemeenten gehoor gegeven aan de oproep van de Vogelbescherming om de jacht op tien soorten trekvogels en een standvogel, de patrijs, op hun grondgebied te staken. Vijftig ande re gemeenten hebben afwijzend ge reageerd. De Vogelbescherming vroeg daar om, omdat minister Braks (landbouw) ondanks herhaal de verzoeken deze vogelsoorten niet uit de jachtwet wilde halen. Polen De Poolse minister van buitenland se zaken Tadeusz Olechowski zal op 16 en 17 mei een officieel bezoek aan Nederland brengen. Voornaam ste onderwerp van de besprekingen die hij met zijn ambtsgenoot Van den Broek zal voeren zijn de Oost- Westbetrekkingen en wapenbe heersing. Daarnaast zal ook de be narde toestand van de Poolse eco nomie aan de orde komen. Reclamecode De reclamecode die onlangs is op gesteld door de producenten en im porteurs van alcohol is hypocriet, schrijft de Algemene Nederlandse Drankbestrijders Organisatie (AN- DO) in een brief aan staatssecretaris Dees (volksgezondheid). De organi satie wijst op de 650.000 verslaafden en vindt de 'gretige, hitsige, indrin gende' vorm van reclame voor alco hol ongepast. slecht in de hand, of u hebt opdracht gegeven het geweld tot escalatie te laten ko men. Om een herhaling van 'een dergelijke on verantwoord optreden van de politie te voorko men', dringt de Voedingsbond er bij Van Thijn op aan bij de blokkade-actie van vandaag lijfe lijk aanwezig te zijn. Afstappen van het idee tot een algehele blok kade van Shell, wil het actiecomité niet. „Dan zou het bij een demonstratie blijven. Juist met een blokkade kunnen we een zo groot mogelij ke druk op Shell uitoefenen. De organisatoren zijn zeer verontwaardigd over het harde optre den van de politie gisteren. Vooral over de aan wezigheid van als demonstranten verklede agenten. Die zouden volgens het actiecomité juist hebben opgeroepen tot het gooien van ste- Honkbalknuppel Naar schatting zo'n 3000 demonstranten waren gisteren naar Amsterdam-Noord gereisd voor de eerste blokkadedag van het Shell-gebouw. Het merendeel begaf zich onmiddellijk naar de achteruitgang van het bedrijf. Dit was de enige poort die nog toegang gaf tot het bedrijfsterrein. De politie probeerde die vrij te houden door het inzetten van 200 ME-ers. Aanvankelijk leek dat ook te slagen. De demonstranten werden ver weg gehouden van de Shell-ingang. Het ging mis toen een chauffeur van een vrachtwagen wilde passeren en daarbij vrij wild op het publiek inreed. Vervolgens sprong de Haags college overleeft motie van wantrouwen DEN HAAG (GPD) - Het linkse college van burgemeester en wet houders in Den Haag mag blijven zitten. Gisteravond staakten de stemmen over een motie van wan trouwen: 22 tegen 22. Bij de vorige stemming, twee weken geleden, staakten de stemmen eveneens. De gemeentewet schrijft voor dat de motie in zo'n geval is verworpen. De motie van wantrouwen tegen de zeven wethouders van PvdA, D66 en Links Den Haag (CPN- /PSP/PPR) was twee weken gele den aan het einde van een tumultu eus debat over de vooijaarsnota in gediend door klein rechts, met steun van CDA en WD. De drie rechtse partijen bezetten 22 van de ,45 zetels in de Haagse gemeente raad. Omdat enkele raadsleden ont braken, gaf de stemming toen geen uitsluitsel. Gisteren ontbrak een raadslid van de PvdA, waardoor de stemmen opnieuw staakten. Volgens fractievoorzitter Noorda- rius van de PvdA was het niet nodig om het afwezige raadslid van va kantie terug te roepen. „We wisten dat de motie verworpen zou zijn, als de stemmen staakten. Het was dus niet nodig om de man zijn vakantie te laten onderbreken". Volgens de PvdA heeft de motie geen enkele betekenis gehad. „Driejaar geleden stemden de rechtse partijen al tegen de samenstelling van dit college. Dat is nu nog een keer herhaald". Binnenkort wacht het college van Den Haag een nieuwe krachtme ting. Dan moet de gemeenteraad be slissen over de bouw voor een nieuw stadhuis. De collegepartijen zijn verdeeld. Links Den Haag is te gen het voorstel van het college en zal vandaag een alternatief plan pre senteren. Het college heeft de steun nodig van het CDA, dat nog geen definitief standpunt heeft ingeno men. Maar alles wijst erop dat het college niet op de stem van de chris ten-democraten hoeft te rekenen, nu die het vertrouwen in de linkse wethouders hebben opgezegd. Een meeerderheid van de raad zal dan tegen het bouwplan stemmen. man uit zijn auto en belaagde de demonstranten met een honkbalknuppel. Daarop greep de poli tie in en vond een eerste charge plaats. Daarbij vielen rake klappen. Om de demonstranten nog verder te verwijderen volgden in de loop van de middag nog drie charges, waarbij gebruik werd gemaakt van de wapenstok, traangas en een wa terkanon. Dit tot grote verontwaardiging van de demonstranten. Zij waren van mening dat voor het gebruik van dit geweld geen enkele aanlei ding bestond. De politie houdt het erop dat en kele demonstranten met stenen gooiden. Ludiek De gewelddadigheden bij de achterpoort stond in schril contrast met de ludieke en vrolijke sfeer bij de hoofdingang van het Shell-laborato- LEEUWARDEN (ANP) Conform Boete voor veilen van nazi-lectuur Daar was wel een blokkade toegestaan. Maar Shell was de actievoerders voor geweest, door zelf twee forse hekken te plaatsen. Muziek van bands en straatartiesten verhoogden de sfeer, en de ontluikende zon zorgde dat ijsven ters goede zaken deden. Het had alles weg van een generale repetitie voor koninginnedag. Van botsingen tussen demonstranten en politie had niemand hier weet. Bij het Shell-laboratorium was men redelijk tevreden over het verloop van de blokkade. Ook tijdens de demonstratie werd iedereen normaal in het bedrijf toegelaten. Wel zegt Shell het te betreuren dat onder de groep demonstranten 'bepaalde elementen zaten die het bewust lieten aankomen op een confrontatie met de politie', argwaan moeten krijgen toen hij de aldus een woordvoerder van Shell. geschriften onder ogen kreeg. de eis heeft het Leeuwarder ge rechtshof in hoger beroep gisteren een Groningse veilinghouder ver oordeeld tot 750 gulden boete we gens het veilen van nazi-lectuur in opdracht van weduwe van de lijf wacht van NSB-leider Mussert, me vrouw Nooijen. De stichting bestrijding antisemi tisme deed aangifte tegen de vei linghouder, waarna justitie de ruim 600 geschriften en boeken in beslag nam. Volgens de procureur bevatte een deel van de partij ziekmakende theorieën en had de veilinghouder DEN HAAG - Het kabinet hoopt op een zakelijke discussie bij de be handeling van het wetsvoorstel eu thanasie, vanaf volgende week in de Tweede Kamer. In de schriftelijke voorbereiding hameren de minis ters Korthals Altes (justitie) en Brinkman (WVC) erop, dat zij geen heil verwachten van principiële be schouwingen over het op verzoek beëindigen van een leven. Het kabinet heeft het zelf al heel moeilijk gehad bij de vaststelling van het wetsvoorstel. De bewinds lieden verwachten dat het nog moeilijker wordt ook in het parle ment overeenstemming te berei ken. Het wetsvoorstel vormt vol gens de bewindslieden een genuan ceerd standpunt, waaraan niet één bepaalde politieke visie ten grond slag ligt. door Bart Jochems Net als in de voorbereiding wil het kabinet zich beperken tot de wet tekst en niet in breedvoerige discus sies treden. „Zouden wij dit wel doen, dan zouden wij daarmee naar onze stellige overtuiging de moge lijke verdeeldheid over de inhoud van dit wetsvoorstel mogelijkerwijs aanwakkeren", schrijven Korthals Altes en Brinkman. Zelden zijn de batten in de Kamer zo voorzichtig voorbereid; omzichtig moet rond de lange tenen van de kamerfracties worden gemanoeuvreerd. Om nog maar te zwijgen van de diverse actiegroepen, belangenver- Brinkman: geen principiële dis cussies. foto GPD) enigingen en niet in de laatste plaats de juristen, die er blijk van hebben gegeven eveneens over lange tenen te beschikken. Toch kan deze pijn lijke operatie niet worden uitge steld; „Een uitspraak van de wetge ver is dringend gewenst", schrijven de ministers. Verbod In het wetsvoorstel wordt het abso lute verbod op euthanasie gehand haafd. Artikel 293 van het Wetboek van Strafrecht moet overeind blij ven, meent het kabinet. „Wij zien niet in dat met dit wetsvoorstel grensverlegging zou optreden", melden de bewindslieden aan de kleine rechtse fracties, die menen dat het uiteindelijke effect van het voorstel euthanasie legaliseert. Op euthanasie blijft dus een ge vangenisstraf van maximaal 4,5 jaar of een geldboete van 25.000 gulden staan. Ook de arts die euthanasie op een patiënt pleegt, valt onder artikel 293, maar voor de rechter kan hij een beroep doen op wat in de juris terij heet 'overmacht in de zin van noodtoestand'. Of dat terecht is, moet de rechter beoordelen. Het kabinet heeft artsen en pa tiënten een handreiking willen doen om te kunnen bepalen of een beroep op overmacht kans maakt. In de wet op de geneeskunst moet daartoe worden bepaald in welke gevallen van euthanasie geen spra ke is. Het moet dan gaan om afzien of staken van de behandeling op uit drukkelijk verzoek van de patiënt of als die behandeling naar medisch inzicht zinloos is. Daarnaast wordt niet onder euthanasie verstaan het toedienen van een grote dosis pijn stillende geneesmiddelen om het ernstig lijden van de patiënt te ver zachten, ook al sterft de patiënt sneller. Een groot aantal zorgvuldigheids eisen wordt door de medici ook in de praktijk al toegepast. De arts zal een collega om advies vragen en overleg plegen met de naasten van de patiënt als deze daartegen geen bezwaar heeft. Ook de Hoge Raad, het hoogste rechtscollege in ons land, heeft zich daarover uitgesproken. Het moet om een zeer ernstig zieke patiënt gaan, die naar algemene medische opvattingen niet meer beter wordt. Kan het zware lijden niet worden verlicht en dreigt de patiënt de mo gelijkheid op een waardig sterven te worden ontnomen, dan bevindt de arts zich in een situatie van nood toestand. De medicus komt dan in conflict met plichten terecht. Overmacht Maar, stelt de regering, de naleving van de zorgvuldigheidseisen is geen garantie. Heeft de arts aan alle zorg vuldigheidseisen voldaan, dan nog is het mogelijk dat de rechter hem een straf oplegt. Omgekeerd geldt: voldoet de arts niet aan de zorgvul digheidseisen, dan kan de rechter toch besluiten hem niet te bestraf fen. Steeds dient de rechter, en hij alleen, uit te maken of sprake is van overmacht. De zorgvuldigheids eisen bieden hem een handvat waaraan hij zijn vonnis kan toetsen, maar hij kan dat handvat ook onge bruikt laten. Het is de rechter die beslist, in elk individueel geval. In een initiatiefwetsvoorstel van D66, dat volgende week ook aan de orde komt, wordt voorgesteld een stap verder te gaan. De D66-fractie, gesteund door de PvdA, wenst op neming van een bepaling over die gevallen waarin euthanasie straffe loos blijft. De wet dient de bijzonde re gevallen aan te geven waarin de arts met succes een beroep op over macht kan doen. Die suggestie stuitte echter op be zwaren van de Raad van State, die oordeelde dat overmacht een alge mene strafuitsluitingsgrond is, ook toepasbaar op andere strafbare fei ten dan euthanasie. Het kabinet sloot zich by die redenering aan en meldde bovendien dat opneming van zo'n bijzondere strafuitslui tingsgrond slechts in zeer vage be woordingen zou kunnen. Artsen en patiënten zyn daarmee niet ge diend; zy wensen meer zekerheid. Voor zover mogelijk wil het kabi net die zekerheid verschaffen. Ab solute zekerheid kan en wil het ka binet niet geven. In elk individueel geval van euthanasie is het aan de rechter te beoordelen of de arts straffeloos blijft. Voor de praktijk betekent het wets voorstel dat er weinig verandert. De arts blijft in onzekerheid over de vraag of hij zal worden vervolgd, de rechter kan zich by zijn vonnis wel richten op de wet, maar dient in elk individueel geval opnieuw een af weging te maken. Het CDA heeft vrede met die situ atie. Het gaat de christen-democra ten er in eerste instantie om dat het verbod op euthanasie gehandhaafd blijft. De WD zit in een wat lastiger parket. Tot nog toe hangen de libe ralen de redenering aan dat het wetsvoorstel niets verandert, maar de rechters de gelegenheid biedt ju risprudentie te ontwikkelen. Toch kan de WD daarmee niet ontko men aan een antwoord op de vraag waarom zij steun aan het liberalere initiatief-wetsontwerp van D66 ont houdt. De kracht van het wetsvoorstel van het kabinet ligt in deze vaag heid: zowel het CDA, dat euthana sie afwijst, als de WD, die een rui mere euthanasie-regeling wil, kan met het voorstel van wet instem men. Ieder leest erin wat hij erin le zen wil. Vandaar dat het kabinet, dat het eigen wetsvoorstel liefst on geschonden door de Kamer loodst, een principiële discussie uit de weg wil gaan. Het nadeel van principiële discussies is immers dat de tegen stellingen duidelijk naar voren ko men, wat de verschillen in opvat ting tussen de regeringspartijen duidelijk voor het voetlicht brengt. Behalve ruzie tussen de coalitie partners kan dat de ondergang van het wetsvoorstel euthanasie beteke nen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3