Limburg in rouw na Verlies' Brand MASSAAL OP DE BEEN IN DEN HAAG Reportage Predikanten zijn zo onzakelijk als wat' Heineken wint het van de emoties PAGINA 2 VRIJDAG 21 APRIL 1989 "De ontwikkelingen zijn niet gunstig. Er is sprake van een on toelaatbare achteruitgang in het salaris van de dominee. En dat is al tien jaar gaande. Aan deze situatie moet een halt wor den toegeroepen". Dominee B. J. G. Roolvink uit Baarn laat vakbondsachtige taal horen. Hij vindt dat daar alle aanleiding toe is, gezien de "relatieve ar moede onder predikanten". Roolvink, voorzitter van de Ge reformeerde Predikantenvereni ging, wordt steeds vaker gecon fronteerd met signalen uit het land, dat collega's financieel in i moeilijk parket terecht zijn gekomen. "Onder hen zijn begin nende predikanten die met een behoorlijke studieschuld het werk instappen, maar ook oudere predikanten die er moeilijk voor staan". Hoewel Roolvink heel duide- lijk stelt dat dominees over het al gemeen niet "tot de slechtst be taalde groepen" in ons land beho- pleit hij toch voor een hoger inkomen voor de gereformeerde zieleherders. Hij stelde dat nog is heel nadrukkelijk tijdens de enige tijd geleden gehouden jaar lijkse conferentie van de vereni ging. Hoewel de verenigingsvoorzit ter beseft dat de grootste groep landgenoten die het werkelijk i heeft tot de minima en de uit keringsgerechtigden behoren, vindt hij toch dat er wat gedaan moet worden aan het inkomen van de gereformeerde dominee. De slechte financiële situatie heeft volgens hem te maken met de opbouw van het salaris. "De meeste pijn wordt geleden in de sfeer van de ziektekosten vergoedingen. Vergeleken met andere beroepsgroepen betalen predikanten een erg groot eigen aandeel. In elk geval meer dan gangbaar is. Dit geldt ook voor de pensioenregeling". Volgens de verenigingsvoorzitter worden al le records gebroken met de vut. "Voor zover bekend, vormen pre dikanten de enige beroepsgroep die de vut voor honderd procent zelf betalen. Dat komt nergens Een predikant moet veel geld uittrekken voor representatieve verplichtingen; met zijn declara ties k3n hij nergens terecht. Nu heeft een dominee nog enkele fis cale aftrekposten, maar als het zo geheten plan-Oort (belastingher vorming) volgend jaar wordt in gevoerd, vallen ook deze 'voor deeltjes' weg. De praktijk leert dat een predi kant zich geplaatst ziet voor een oplopende schuldenlast. Hij moet leningen afsluiten. "Niet voor het kopen van een huis, maar geld dat moet worden uitgegeven in de consumptieve feer, gewoon om dat de rekeningen betaald moe ten worden. En dat neemt hand over hand toe". Toch vindt Rool vink dat collega's van hem de hand ook in eigen boezem moe ten steken, "want ze zijn zo onza kelijk als wat. Daarin moet veran dering komen. Het zakelijk-zijn hebben ze niet van huis uit". Geen wonderen Het ligt voor de hand dat ook een predikant in salariëring vooruit gaat, naarmate hij langer het ambt uitoefent. "Je mag dan ho ger worden ingeschaald, maar te gelijkertijd wordt je pensioenbij drage procentueel ook hoger". Tien jaar geleden was het salaris van een jonge predikant nog ge koppeld aan de inkomens in het middelbaar onderwijs. Daarna is de koppeling losgelaten en werd de eerste aanval ingezet tegen het salaris van de dominee. Voor een prijscompensatie komt hij ook niet in aanmerking. "En dat is door de jaren heen zo gebleven". Roolvink verwacht op korte termijn geen "grote wonderen". Hij schetst de huidige situatie voor de gereformeerde dominee als onbehoorlijk. "Het is niet soli dair, zo kun je als kerk niet met degenen die belangrijk werk doen in die kerk, omgaan". Als de financiële nood onder predikanten aanhoudt, zou dit wel eens een negatieve uitwer king kunnen hebben op de theo logische studie, zo vreest Rool vink. "Want het beroep van predi kant wordt er dan niet aantrekke lijker op". "Voor predikanten is er tegen woordig in de samenleving erg veel en erg belangrijk werk te doen. Ze staan voor een behoorlij ke uitdaging. De kerkelijkheid mag dan afnemen, maar de reli gieuze behoefte van de mens neemt toe. Predikanten moeten die uitdaging aanvaarden. De do minee zal het moeten hebben van twee dingen: het ontwikkelen van een eigen spiritualiteit. Hij zal iets moeten uitstralen van het ge heim waaruit hij leeft. En hij moet zakelijker worden. Daartoe be hoort ook het maken van een dui delijk arbeidscontract met kerke raden". Walesa bij paus De paus heeft de poolse vak bondsman Lech Walesa gisteren in particuliere audiëntie ontvan gen. De leider van Solidariteit was direct na de legalisering van het Poolse vakverbond naar Ro me gereisd. Hij wilde de Poolse paus bedanken voor diens steun aan Solidariteit in de jaren dat het vakverbond was verboden. "Het bestaan van Solidariteit en van mij is zonder de gestalte van deze edele Pool en grote man, Johannes Paulus II, niet voor te stellen", aldus Walesa gisteren tij dens een bijeenkomst in de rooms-katholieke universiteit van Rome. Daarvoor had Walesa, die werd vergezeld door zijn vrouw Danuta en een aantal naas te medewerkers, een mis bijge woond in de crypten van de St. Pieter. Het was de tweede keer dat Walesa en de paus elkaar in het Vaticaan ontmoetten. In tegen stelling tot de ontmoeting op 15 januari 1981, waarbij Walesa en de paus elkaar in het publiek toe spraken, had de ontmoeting van gisteren een privé-karakter. De paus sprak woensdag tij dens zijn wekelijke algemene au diëntie zijn vreugde uit over de le galisering van Solidariteit. Hij wijdde het vakverbond toe aan de Zwarte Madonna van Czestocho- wa en riep alle Polen op "met de daarvoor onontbeerlijke bedacht zaamheid en evenwichtigheid" te werken aan de economische, poli tieke en maatschappelijke veran deringen in hun land. Beroepen Hervormde Kerk: aangenomen naar Epe (buitengewone wijkge- meente) K. de Graaf De Krim. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Middelstum J. C. van Eg- mond Emlichheim (BRD); aange nomen te Waalwijk drs. J. A. A. de Boer kandidaat Amsterdam. Geref. Kerken vrijgemaakt: be roepen te Lisse in combinatie met Voorschoten drs. J. W. Boer- ma kandidaat Kampen. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Middelburg-centrum Th. van Stuijvenberg Terwolde, De Vecht, te Nijkerk Chr. van der Poel Yerseke. Kerkendag Lisse. Terwijl zondag 30 april in alle lidkerken van de plaatselijke Raad van Ker ken in de diensten aandacht wordt geschonken aan de the ma's van het conciliair proces (ge rechtigheid, vrede en behoud van de schepping), begint om half een 's middags een speciaal program ma in De Klister (Heereweg). Tot vier uur staan er respectievelijk een broodmaaltijd, een inleiding, een vidio-presentatie en ge spreksgroepen op het program ma. Tevens is er een informatie markt. 'Evensong'. In de Hooglandse Kerk in Leiden wordt zondag avond (zeven uur) opnieuw een 'evensong' gehouden. Medewer king verleent de Leidse Cantorij o.l.v. Joop Brons. Ds. A. Alblas verzorgt de liturgie. Ds. K. J. Jansen. In de Dorps kerk van Boskoop zal zondag middag (half drie) de bevestiging en intrede plaatsvinden van de hervormde predikant ds. K. J. Jansen. Ds. Jansen heeft was daarvoor sinds 1983 aan de ge meente van Leiden verbonden. Verbijsterd en radeloos toont Karl Franssen, voorzitter van de ondernemingsraad van Brand Bier, zich gisteren, toen hij hoorde van de overname van de Limburgse brouwerij door Heineken. "We zijn zwaar teleurgesteld. Brand Bier, ons eigen Limburgs bier. Met dat geweldige imago, de oudste brouwerij van het land, cultureel geliefd, winstgevend, hofleverancier, koninklijk, de Van Lanschotprijs, en nu ineens overgenomen door Heineken. Ik kan nog steeds niet geloven dat het waar is". Maar even later, als de emotie is weggeëbt, spreekt het gezond verstand: "Op termijn gezien is het een verstandig besluit. Dat zeg ik op basis van de vele en keiharde garanties die door Heineken, aan onze directie en raad van comissarissen, afgegeven zijn. Niet alleen is de werkgelegenheid gegarandeerd, er komt zelfs nog een uitbreiding. Maar gevoelens hè, die kan niemand op papier zetten..." Dan is het even stil aan de andere kant van de lijn. Vervolgt met een brok in zijn keel: "Vlak voordat meneer Guus (Guus Brand, de man die Brand Bier groot heeft gemaakt -red.) stierf, heeft hij mij nog gezegd: 'Karl, ik wil tegenover het brouwhuis begraven worden. Dan kan ik alles horen. En als daar binnen iets loos is, dan sta ik op". Franssen neemt niemand iets kwalijk. "Ik zal mezelf de komende tijd elke dag proberen voor te houden dat emoties plaats moeten maken voor rationaliteit. Maar dat zal niet makkelijk zijn. Voor niemand bij ons". door Jos van Wersch WIJLRE - "Ik kan iedereen recht in de ogen kijken. En ik zal mij, ko mend weekend, in Maastricht, het hart van Brand, nadrukkelijk laten zien. Want ik kan ook na vandaag met opgeheven hoofd de Vogel Struys (het beroemdste café van Limburg) binnenstappen. En al vra gen mij duizend mensen 'Math, wat heb jij nou gedaan?', dan zal ik het keer op keer uitleggen. Althans, proberen uit te leggen. Want ver geet niet dat ik zelf ook al negentien jaar met deze brouwerij ben ge trouwd. Wat nu plaats heeft gevon den, gaatje niet in de kouwe kleren zitten". Drs. Mathieu Jaminon (44), direc teur van de Koninklijke Brand Bier brouwerij, reageert op de spraak makende overname door Heineken, die gisteravond bekend werd ge maakt. Al sinds 1340 wordt er in Wijlre bier gebrouwen. Het is dan ook de oudste brouwerij van Nederland. In 1871 begon Frederik Egmond, de eerste brouwtelg uit de Brand-dy- nastie, in dit dorp met de handel in gerstenat. Maar in het Land van Brand is, 118 jaar later, aardig wat aan de hand. Limburgs meest ver maarde biermerk gaat over in han den van Heineken. Alsof Limburg zélf aan de Randstad is verkocht, zo ervaren velen deze transactie. "Brand Bier heeft, en ik ben er zelf als jongen in de korte broek be gonnen, grote historische en cultu rele waarde voor onze provincie. De wortels zitten zeer diep en hecht, en ons bier is inderdaad emotioneel ge laden binnen de Limburgse ge meenschap", vertelt Jaminon be grijpend. Meneer Guus Jaminon, als jong econoom pijlsnel de rechterhand geworden van 'me neer Guus' Brand, accepteert dat er onbegrip zal heersen. Een jaar gele den begon het, toen Heineken een verlies van het marktaandeel in Ne derland noteerde. Denk eens na, zeiden de bazen van Heineken te gen de bazen van Brand. Kijk naar de situatie nü, maar vooral na 1992, als de Europese grenzen open gaan en kapitaalkrachtige buitenlandse brouwers wellicht met een dikke portemonnee komen rammelen in het Land van Brand. De eerste, puur gevoelsmatige re actie van Jaminon, én collega-direc teur Thijs Brand toen: "Pardon he ren? Wat een onzindelijk voorstel. Brand is kerngezond en heeft prima jaarcijfers". De tweede keer, maanden later, gingen ze er toch eens over naden ken. En toen een overname voor de derde maal aan de orde kwam, tja, toen ging de trein opeens akelig snel rijden. "Omdat", zegt Jaminon "Heineken ons keiharde garanties gaf. Behoud van eigen identiteit en strategie en niemand zal ooit aan Wijlre tornen als vestigingsplaats. Jaminon: garanties. (foto anp> Plus absolute zekerheid voor de werkgelegenheid, een eigen raad van commissarissen, een eigen on dernemingsraad en geen wijziging in onze directie. Dan ga je toch eens even nadenken". Bij de twee Brand-directeuren ging toen het besef leven dat een krachtenbundeling lang zo gek nog niet zou zijn. Enerzijds omdat met het enorme distributie-netwerk van Heineken achter de hand deuren kunnen worden geopend die tot nu toe voor Brand gesloten bleven (ex port bijvoorbeeld). Heel speciaal Anderzijds krijgt Heineken er een even ambachtelijk als modern be drijf bij dat een sterke marktpositie heeft in de sektor van het super- kwaliteitsbier. En Freddy Heine ken, die vlak voor zijn pensioen (volgende week) nog een flinke rol heeft gespeeld bij deze overname, beseft maar al te goed dat juist dit segment van de markt niet bereik baar is voor zijn concern. Want Hei neken is heel groot, maar Brand heel speciaal. "Een directeur die alleen gevoels mens is, noem ik geen professio nal", zegt Jaminon. Ook toen er, an derhalf jaar geleden, even gespro ken werd over een nauwe samen werking tussen Brand, Gulpener en De Leeuw, drie brouwerijen van bronsgroeneiken bodem, wonnen de cijfers het van de clubliefde. "Dat plan was ook geen haalbare kaart. Met z'n drieën waren we zo waar nog te klein om zelfs maar een vuistje te maken". Heineken sluit, volgens Jaminon, als brouwer goed aan bij de filosofie zoals die in Wijlre wordt uitgedra gen. Heineken ziet Brand als com plementair vennoot. Oneerbiedig gezegd: Heineken verzorgt de grote plas pils in de wereld en Brand brouwt het sjiekere werk. En nog Koninklijk ook, en dat predicaat doet 't prima, zeker in het buiten land. Brand gaat zich nu ook extra toeleggen op de thuismarkt in Ne derland. "Omdat", zegt Jaminon "in de horeca weinig uitbreiding mogelijk is. Negentig procent is im mers verplicht (contractueel aan een brouwerij gebonden, red.) en van die resterende tien procent is lang niet alles geschikt. Dan blijft er dus weinig over". Grootste Heineken heeft er patent op overal ter wereld verkrijgbaar te zijn. Maar sta niet verbaasd te kijken als U straks, tijdens de vakantie, een Im perator kunt bestellen bij Chez An- toine in Monaco. "Inderdaad, nü is alles mogelijk", en hij moet er zelf hartelijk om lachen. "Heineken is, hoe je het ook wendt of keert, nu eenmaal de grootste bierexporteur ter wereld". Hij wijst er ook fijntjes op dat met deze overname is voorkomen dat "te zijner tijd zomaar een steenrijke buitenlandse brouwer ons had kun nen kopen, en dat wij dan mis schien als springplank gebruikt zouden worden. Zo'n nieuwe eige naar zou misschien meer geld op ta fel leggen dan Heineken nu doet, maar verder moet je dan ook braaf je mond houden. Maar die cultuur kennen wij in Wijlre niet". Brand krijgt, en dat telde bij het ja-woord vanuit Wijlre ook mee, een status aparte binnen het concern (dochter-vennootschap van Heine ken Nederland Beheer). Dat komt neer op een directe lijn naar de top in Zoeterwoude. De huidige raad van commissarissen van Brand telt (nu nog) zes man. Drie daarvan (al len aandeelhouders) krijgen van Heineken hun aandeel uitgekeerd in contanten, en stappen daarna op. De vierde commissaris, die overi gens geen voorzitter wordt, komt uit de raad van beheer van Heine ken. "Wij behouden ook onze eigen ondernemingsraad. Ik wil er alleen maar mee zeggen: Brand blijft toch een Limburgse onderneming. En wij, directie, zullen onze mensen nooit in de steek laten. Heineken heeft tijdens de gesprekken ook voortdurend tegen ons gezegd: Blijf zo zelfstandig mogelijk opereren. Ons bier hééft een eigen status. En dat moet en zal zo blijven ook". Nuchter Zou Guus Brand, de Grote Leider die in augustus 1985 stierf, zich van daag niet in zijn graf omdraaien? "Ik weet zeker van niet!", stelt Ja minon, voor het eerst met stemver heffing, en vol emoties. "Ik ben vele jaren met hem opge trokken. Ik denk dat meneer Guus zou zeggen: Math, als dit goed is voor de toekomst en de werkgele genheid van onze brouwerij, dan is het goed. Want hoe emotioneel hij ook bij de zaak betrokken was, een nuchtere, zakelijke visie kon hem niet ontzegd worden. Hij zou er wél bijgezegd hebben: doe maar, mits er niet aan het karakter en het bier van ons bedrijf wordt getornd. Nou, en dat staat zwart op wit. Anders had ik zelf niet eens meer op deze stoel willen of durven zitten". Een hossende meute op het Binnenhof. Volgens de organisatoren i r 60.000 mensen op de been. DEN HAAG - Eén enkel incident verstoorde gisteren de rustige maar massale demonstratie van verpleegkundigen, verzorgenden en ander ziekenhuispersoneel in Den Haag. Op het Bin nenhof trok een politieman zijn pistool te mid den van een opgewekte menigte, die vrolijk de polonaise liep. door Theo Haerkens Het incident deed zich voor toen een man de politie belette een stapel brandende spandoe ken te blussen. Er ontstond een vechtpartijtje waarbij een agente dicht bij het het vuur op de grond werd gegooid. Haar collega voelde zich bedreigd en trok zijn pistool. Geschoten werd er echter niet, ook de haastig opgetrommelde mobiele eenheid hoefde nauwelijks in actie te komen. De problemen werden veroorzaakt door „een groepje dat er duidelijk niet bij hoorde", aldus de Haagse politie. Een poging van een twintigtal demonstran ten om de hal van de Tweede Kamer te bezetten, werd in de kiem gesmoord. Veiligheidsbeam- ten wisten het groepje snel buiten de deur te zet ten. Een querulant die zich met een ijzeren pijp in de menigte ophield, werd door omstanders ontwapend. Volgens de organisatoren waren er 60.000 mensen op de been, de politie hield het op ruim 50.000. De demonstratie verliep rustig en in een ongedwongen sfeer. Eensgezind trokken ver pleegkundigen, verzorgenden en andere mede werkers in deze sector, zoals analisten en tech nici, de hele dag met elkaar op. Beter dan de bonden slaagden zij erin de gelederen gesloten te houden. De bonden spraken na afloop van „een gigan tisch succes" en noemden de protestmars „een historische gebeurtenis in de gezondheids zorg". 's Ochtends nog werd gerekend op 40.000 werknemers uit de gezondheidszorg naar Den Haag zouden komen. De demonstratie was de grootste sinds de be togingen tegen de kruisraketten, in het begin van de jaren tachtig. De opkomst was zo mas saal dat het Malieveld feitelijk te klein was om alle mensen te herbergen. Noodgedwongen be gon de protestmars door de binnenstad dan ook een uur eerder dan gepland. Verzoeken van de organisatoren om op het veld te blijven werden genegeerd, met als gevolg dat de politie in aller ijl straten moest afsluiten voor het verkeer. Hier en daar leverde dat chaotische taferelen op doordat automobilisten hun weg plotseling afgesloten zagen door de kilometerslange op tocht. Via het ministerie van sociale zaken trok ken de demonstranten vrolijk zingend naar het zonnige Binnenhof. Ook de aan- en afvoer van de deelnemers met zo'n 660 bussen, veroorzaak te enorme verkeersopstoppingen op de wegen rond Den Haag. „Een regelrechte ramp", aldus de politiewoordvoerder. i het verplegend personeel geen misverstanden: 5%. i politieman trekt zijn pistool temidden van de de-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2