D 'Op bioscoopbezoekers reken ik niet' Geromantiseerd apen-avontuur Erotiek van voorlezen Frans Weisz filmt in Huis ter Leede in Sassenheim 'Leedvermaak' VRIJDAG 21 APRIL 1989 PAGINA 23 BIOSCOPEN SASSENHEIM - Geroeze moes in een overvolle feest tent. "Attentie, we gaan draaien, stilte graag", roept opnameleidster Marianna van Wijnkoop. Een tape met 'A whiter shade of pale' wordt gedraaid en de band begint te play-backen. Pier re Bokma en Marjon Brand- sma beginnen aan hun dia loog. De regisseur volgt hun handelingen uiterst gecon centreerd. Dan begint het tentzijl te wapperen: bezorg de blikken van de geluids man. Even later verstoort het geluid van een vliegtuig de opname. De tekst van bei de spelers is nauwelijks meer verstaanbaar. "Stop, dat doen we nog een keer". door Erna Straatsma Regisseur Frans Weisz is bezig met de opnames voor zijn nieuwste speelfilm 'Leedvermaak'. Plaats van handeling: Huis ter Leede in Sassenheim. Tijd: omstreeks mid dernacht. Met een voor filmbegrippen mini maal budget van een miljoen gul den is de opnametijd van 'Leedver maak' zo kort mogelijk gehouden. Weisz: "Nationaal gezien is 'Leed vermaak' een low-budget produk- tie, internationaal gesproken een no-budget-produktie". Slechts twintig dagen kan van Huis -ter Leede gebruik worden gemaakt. Eind april moet alles op band staan. Een bijna onmogelijke opgave vol gens Weisz: "Voor deze film komen we eigenlijk een week opnametijd tekort". De dagen in Huis ter Leede zijn daarom lang. Om een uur of vijf 's avonds wordt begonnen en tegen acht uur in de morgen gaat de film ploeg naar huis. 'Leedvermaak' wordt voor Frans Weisz de opvolger van 'Havinck', de film die tijdens de Filmdagen in 1987 twee Gouden Kalveren kreeg. De jury onderscheidde de film en de andere prijs ging naar hoofdrolspe ler Willem Nijholt. Frans Weisz (midden) geeft Pierre Bokma en Marjon Brandsma aanwijzingen. Andere films waar Weisz zijn re putatie als een van de belangrijkste Nederlandse filmregisseurs mee wist op te bouwen zijn: 'Het gang stermeisje (1967), 'Rooie Sien' (1975), 'Charlotte' (1980) en 'Een zwoele zomeravond' (1982). Het verhaal van 'Leedvermaak' is gebaseerd op het gelijknamige to neelstuk van Judith Herzberg. De schrijfster ontving hiervoor vorig jaar de Charlotte Köhler-prijs. De jury was uiterst lovend en sprak toen over het beste tonnelstuk sinds 1945. Voor Weisz is de samenwerking met Judith Herzberg niet nieuw. Eerder schreef hij samen met haar de scenario's voor 'Rooie Sien' en 'Charlotte'. Bruiloft 'Leedvermaak' gaat over een brui loft in het begin van de jaren zeven tig, Op de achtergrond van een ogenschijnlijk vrolijk feest blijkt het persoonlijke verleden van alle betrokkenen zo'n belangrijke rol te spelen dat het niemand lukt om echt feest te vieren. Oor logstrauma's en relatieproblemen, daar draait het om in 'Leedver maak'. Frans Weisz, zelf een zoon van de in de oorlog omgekomen'acteur Ge- za Weisz, omschrijft het als volgt: "Lacht aber weint, noem ik zoiets. 'Leedvermaak' wordt absoluut geen sombere film. Zou je de film zonder geluid zien dan ziet iedereen er gelukkig uit. Aan de oppervlakte is vrolijkheid, terwijl allerlei dingen scheef zitten, schrijnend zijn. De oorlog hangt als een donderwolk in de lucht en het rommelt al in de ver te". (foto Ellen Martens) Weisz 'mijlenver verwijderd van de toneelversie'. "Het grootste deel van de dialogen is ongewijzigd ge bleven, maar ik heb gekozen voor een hele nieuwe volgorde van de scènes", vertelt Weisz. "Het is wat epischer geworden. In het toneel stuk worden de dialogen achteraf, ergens buiten het feest gehouden. In de film heb ik feest en dialogen door elkaar gegooid. Wat ik nu doe is een hele grote choreografie, als een soort ballet. Er zijn minder inci dentele scènetjes. Verder heb ik een hele mooie cast waarin ook de leef tijden met het verhaal kloppen. In het toneelstuk waren de meeste te jong voor hun rol". - Waarom heeft Huis ter Leede gekozen als filmlocatie? "Dit huis ligt ten opzichte van de tuin heel mooi. Vanuit alle kamers is er een goed zicht op het feest. Bij scènes die binnen worden opgeno- Legende Het bewerken van een volgens Weisz "bijna heilig stuk" als 'Leed vermaak' vond de regisseur overi gens wel riskant. "Het stuk heeft een legende waar ik bang van was. Het heeft een enorme reputatie ge creëerd, ook bij de mensen die het niet eens gezien hebben. En er zijn maar weinig mensen die het gezien hebben. Zoiets gebeurde ook bij mijn eerste film, 'Het gangstermeis je'. Dat heeft ook een bepaalde naam, maar haast niemand heeft de film echt gezien". "Leedvermaak is mijn lastigste film tot nu toe geweest. Er zitten veel karakters in, het is waanzin- ning gecompliceerd. Ieder karakter maakt een ontwikkeling door, met een be^in, midden en eind. Het redi geren daarvan heb ik onderschat. Als ik dat eerder geweten had was ik nooit akkoord gegaan met die twintig dagen voor de opnames. Het is nu zo gejaagd, ik word er gestoord van. Ik heb niet eens de tijd om er gens van te genieten". "Daartegenover staat dat ik een hele goede groep acteurs heb van Toneelgroep Amsterdam. Een maand lang heb ik met alle mensen gerepeteerd in de schouwburg. Dat is eigenlijk heel lang. Zelfs met de mensen die gast spelen op de brui loft heb ik kunnen repeteren". Vreemde eend Aan 'Leedvermaak' doen bekende namen mee als Kitty Courbois en Rijk de Gooijer. Laatstgenoemde lijkt zo op het eerste oog een vreem de eend in de bijt. Weisz: "Nee, helemaal niet. Rijk past prima in deze film. Hij is een soort breekijzer in het geheel. Hij voert de normale wereld binnen, is opportunistisch en het minst neuro- tisch van allemaal. Rijk speelt een van de meest herkenbare figuren, die naarmate hij meer gedronken heeft, ook aangeslagen raakt door zijn verleden. Rijk kan trouwens ook heel ontroerend spelen, hij is soms zo lief. Maar als je dat tegen hem zegt reageert hij met 'oh bah". Over het succes van zijn nieuwste film, die eind zomer klaar moet zijn, maakt Weisz zich geen illusies. Hij rekent nergens op. "Dat is het voor deel van een een no budget-film. Bij dit soort produkties is iedere bio scoopbezoeker meegenomen. Op niemand wordt gerekend, alles valt mee. Ik denk dat ik iedereen die de film gaat zien persoonlijk kom be danken". 'Gorillas in the mist'; regie: Michael Apted; hoofdrollen: Sigourney Weaver, Bryan Brown; theater: Lido, Leiden Dian Fossey liet in 1967 uit Ken tucky huis en haard in de steek om in de rimboe van Afrika de berggo- rilla's te bestuderen. Ze was geïn spireerd door de beroemde antro poloog Louis Leakey, die de raad sels rond de afstamming van de mens hoopte te ontsluieren. Toen ze zich vestigde in een primitief kamp op een berghelling in het toenmali ge Congo kon ze nog niet vermoe den dat ze hier de liefde van haar le ven zou vinden. Bijna twintig jaar lang bleef ze tussen de gorilla's wo nen. Ze zette zich met hart en ziel in voor de bescherming van deze met uitsterven bedreigde dieren. Het maakte haar beroemd, maar leverde haar ook veel vijanden op. In 1985 werd ze vermoord. De door Michael Apted geregis seerde film 'Gorillas in the mist' is gebaseerd op Fosseys gelijknamige autobiografie. Het onderwerp is de moeite waard, de kijker kan genie ten van prachtige opnamen in de ongerepte natuur, en Sigourney Weaver staat garant voor een aan trekkelijke vertolking van de hoofdrol. Jammer genoeg doet de nadrukkelijke popularisering veel afbreuk aan deze in eerste instantie veelbelovende film. Kosten nog moeite worden gespaard om Dian als een onvervalste doorzetster te typeren. Bij haar aankomst in Afri ka krijgt ze te maken met een ex centrieke Leakey, die haar plomp verloren in de jungle dropt en zelf het eerste vliegtuig terug neemt. Hoewel volkomen onvoorbereid (haar koffer bevat zelfs een haardro ger) weet ze verbazend goed stand te houden. De grootste ontberingen krijgen haar niet klein. Sterker nog, ze laten nauwelijks sporen na. Ook wanneer de burgeroorlog in Congo haar dwingt naar Rwanda uit te wij ken laat ze zich niet uit het veld slaan. De historische feiten zijn ver sierd met romantische cliché's. Dit is kennelijk bedoeld om de film on derhoudend te maken, maar ze ho ren thuis in een avonturen-kome- die. En dat is 'Gorillas in the mist' beslist niet. Het verhaal concentreert zich op twee love story's. In de eerste plaats Fossey's liefde voor de apen, daar naast haar relatie met Bob Camp bell, een fotograaf van de National Geographic. Campbell (de Australi sche acteur Bryan Brown) is bereid voor haar te scheiden, maar kan het niet opbrengen om levenslang tus sen de gorilla's te blijven. Op een goede dag pakt hij zijn spullen. Dian blijft alleen achter. Die liefdesgeschiedenis van Fos sey en Campbell is een romantische zijlijn die wat al te veel nadruk krijgt. De schermutselingen van Fossey met de stropers die het op haar dieren gemunt hebben zorgen voor de spanning in de film. Maar eigenlijk gaat het natuurlijk om het avontuur van Fossey en haar apen. Jammer genoeg is de film er niet in geslaagd dat op een interessante manier uit te werken. Wat haar nu precies zo fascineert, wat ze daar al lemaal ontdekt, daar worden we nauwelijks iets wijzer van. Het sen timent overheerst, en wordt door de muziek op nadrukkelijke wijze on derstreept. De kijker wordt vooral gepaaid met spectaculaire plaatjes van Si gourney Weaver die stoeit tussen de angstaanjagende, maar in wezen goedmoedige gorilla's. Die opna men zijn in het wild gemaakt. De gorilla's uit het reservaat waren weliswaar aan de aanwezigheid van mensen gewend, maar blijven ge woon zichzelf. De filmploeg is daar voor met de hele uitrusting te voet de berg opgeklommen. Die inzet valt te prijzen, en ook aan de goede bedoelingen hoeft niet getwijfeld te worden. Toch was een documentai re over het maken van 'Gorillas in the mist' waarschijnlijk boeiender geweest dan de speelfilm zelf. LEO BANKERSEN 'La Lectrice'; regie: Michel Deville; hoofdrollen: Miou-Miou, Patrick Chesnais en Christian Ruché; theater: Kijkhuis, Leiden. Van de talloze films die jaarlijks in Frankrijk gemaakt worden bereikt slechts een enkele ons land. Toch lijkt de laatste tijd de belangstelling voor films voor veelal jonge Franse regisseurs weer op te leven. Een film als "La lectrice' smoort een eventuele nieuwe bloeiperiode van de Franse cinema echter in de kiem. Miou-Miou speelt een jonge vrouw die haar vriend 's avonds in bed voor het slapen gaan nog wat voorleest. Het boek heet 'La lectri ce' in het Nederlands heel onchar mant vertaald met 'De voorlezeres'. In de film neemt Miou-Miou de rol van de hoofpersoon uit het boek over. Dat betekent dat wij getuige zijn van een aantal ontmoetingen met nogal vreemde mensen, die zij tegen betaling voorleest. Een ge handicapte jongeling leest zij ero tisch getinte verhalen voor, een ou de dame passages uit Marx, voor odnieuw 'Gorillas in the mist' - Lido, Leiden blijvers 'Working girl' - secretaresse Melanie Griffith grijpt de macht - Lido, Leiden 'Twins' - Arnold Schwarzenegger maakt zijn debuut in een komedie met Danny Devito - Luxor, Leiden en Eu ro, Alphen 'Rain man' - Dustin Hoffman kreeg een Oscar voor zijn rol van hoogbe gaafde autistische man - Lido, Leiden en Euro, Alphen "The accused" - Jodie Foster ontving een Oscar voor haar rol in deze 'recht- bankfilm' over verkrachting - Lido, Leiden 'The bear' - 'acterende' beren in senti mentele natuurfilm van Jean Jacques 'Cocktail' - romantisch niemendalletje 'Who framed Roger Rabbit' - knap spektakel brengt acteurs en stripfigu ren in één film - Greenway, Voorscho- 'A fish called Wanda' - John Cleese in sprankelende komedie over haat-lief de-verhouding tussen Amerikanen en Engelsen - Lido, Leiden, City, Katwijk en Greenway, Voorschoten 'Cocktail' - Tom Cruise als behendige barkeeper die snel geld wil maken - Ci ty, Katwijk en Greenway, Voorscho- 'Mujeres' - Greenway, Voorschoten 'Big' - innemende Tom Hanks als vol wassen kinderziel - Euro, Alphen 'Een avontuur met een staartje' - Euro, Alphen 'The seduction of Amy' - Rex, Leiden 'The dead pool' - Clint Eastwood schiet er weer op los als inspecteur Harry Callahan - City, Katwijk - 'Frank en Frey' - Walt Disney-succes opnieuw in roulatie - Greenway, Voor schoten 'De nieuwe avonturen van Pippi Lang kous' - Greenway, Voorschoten 'Lady en de Vagebond' - Lido, Leiden den haag 'The accused' - Asta (463500), 16 jr. 'Working girl' - Asta, al. 'Nicky and Gino' - Asta, al. 'Rituelen' - Babyion (471656), al. 'Mississippi burning'- Babylon, 12 jr. 'Madame Sousatzka' - Babylon, 16 jr. Twins' - Cineac (630637), al. The dead pool' - Cineac, 16 jr. •Rain man' - Cineac, al. 'Rain man' - Metropole (456756), al. The accidental tourist' - Metropole, al. 'The bear' - Metropole, al. 'A fish called Wanda' - Metropole, al. 'Another woman' - Metropole, al. 'Cocktail' - Odeon (462400), al. 'Gorillas in the mist' - Odeon, al. 'Twins' - Odeon, 16 jr. 'Hellhound: Hellraiser II' - Odeon, 16 amsterdam 'Mississippi burning' - Alfa (278806), 12 jr. 'The accidental tourist' - Alfa, al. 'Another woman' - Alfa, al. 'Bagdad café' - Alfa, 16 jr. Rain man' - Alhambra (233192), al. 'The bear' - Alhambra, al. 'Working girl' - Bellevue Cinerama (234876), al. 'Gorillas in the mist' - Cinerama, al. 'Rituelen' - Calypso (234876), al. 'Big' - Calypso, al. 'Madame Sousatzka' - Cinecenter (236615), 16 jr. 'The bear' - Cinecenter, al. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Cinecenter, al. 'Dead ringers' - Cinecenter, 16 jr. 'Working girl' - Cinema, al. 'Twins' - Cinema, al. 'Nicky and Gino' - City (234579). al. 'A fish called Wanda' - City, al. 'Die hard' - City, 16 jr. 'Twins' - City, 16 jr. 'Hellhound: Hellraiser II' - City, al. 'The dead pool' - City, al. 'Cocktail' - City, al. 'Vincent' - Kriterion, 16 jr. 'Salaam Bombay' Kriterion, 16 jr. 'Voltati Eugenio" - Kriterion, 16 jr. 'Stoute schoolmeisjes' - Parisien, 18 jr. 'Up 'n coming' - Parisien, 18 jr. 'Souersweet' - The Movies (245790), 16 jr. 'Cartas del parque' - The Movies, 16 jr. 'La lectrice' - The Movies, 16 jr. 'Betrayed' - Tuschinski (262633), 16 jr. 'Madame Sousatzka' - Tuschinski, 16 jr. 'The moderns' - Tuschinski, al. 'The accused' - Tuschinski, al. 'Rain man' - Tuschinski, al. 'Dead ringers' - Tuschinski, 16 jr. 'A fish called Wanda* - Tuschinski Ci neac (243639), al. Track 29' - De Uitkijk (237460), 12 jr. TELEVISIE Jan Wolkers is de meest 'verfilm de schrijver' in Nederland. 'Turks fruit' en 'Terug naar Oegstgeest' zijn een paar geslaagde bewerkin gen. Over 'Kort Amerikaans' is nooit veel goeds gezegd. In deze film van Guido Pieters beeldt De- rek de Lint de schrijver/vrouwen gek uit. Van zijn beeldhouwstu- die komt niet veel terecht: zijn broer sterft, zijn vriendin smeert 'm en zijn vriend De Spin pleegt zelfmoord (zaterdag, Nederland 2, 00.21 uur). Bond, James Bond, moet in 'You only live twice' ingrijpen als een of andere engerd een oor log wil veroorzaken. Om succes vol te kunnen opereren moet Sean Connery eerst een schijn dood sterven. De rol van vrouwe lijk schoon is voor Karin Dor (za terdag, Duitsland 1, 20.15 uur). De BBC zendt zaterdag; in een programma over het Londense Filmfestival de Noorse film 'Is slotter' uit. Het gaat daarin over de hechte vriendschap tussen twee 11-jarige meisjes. De weder zijdse gevoelens worden zo innig dat een van de twee er helemaal van in de war raakt (zaterdag, BBC 2, 00.25 uur). In 'Elvis' wordt het verhaal van de rockzanger nog eens van begin tot eind verteld. Zijn jeugd, zijn succes en het einde van zijn car rière in het nachtclubcircuit. Met onder anderen Shelley Winters en Pat Hingle (zondag, Super Chan nel, 22.25 uur). Marina de Graaf werd als tiener bekend door haar rol in 'Het de buut'. In deze Nederlandse film van Nouchka van Brakel is ze het zeer jeugdige vriendinnetje van Gerard Cox. Hij is de veel oudere kennis van haar ouders; ze gaat er met hem vandoor (dinsdag, Ne derland 2, 21.30 uur). Charlie Chaplin is een ontsla gen bankbediende in 'Monsieur Verdoux'. Zijn financiële nood wordt zo hoog dat hij met rijke weduwen gaat trouwen (woens dag, Duitsland 2, 22.45 uur). 'Hiver 60' gaat over de Waalse proteststaking in december I960 en januari 1961. Een Belgische film met onder anderen Philippe Leotard en Frangoise Bette (don derdag, BRT 2, 22.10 uur). FILMHUIZEN een meisje van wie de moeder te hard moet werken wordt Alice in Wonderland gelezen, een oude rechter verheugt zich in de voor dracht van De Sade en een over spannen zakenman moet het met Duras doen, terwijl hij alleen met Miou-Miou naar bed wil. De film eindigt heel voorspelbaar met het dichtslaan van het boek, de vriend gaat slapen en Miou-Muoiu komt op het idee om als 'lectrice' wat geld te gaan verdienen en zegt tegen het bioscooppubliek dat het nu pas gaat beginnen. Het doet mij allemaal veel te veel denken aan die eerste klas opstellen die eindigen met 'toen liep de wekker af. De we reld zoals Deville die in zijn film componeert is steriel en oninteres sant, al doet hij nog zo zijn best ons duidelijk te maken dat voorlezen iets enorm erotisch heeft. De spran kelende aanwezigheid van Miou- Miou alleen is niet genoeg om het enthousiasme voor de Franse film weer aan te wakkeren. LEONARD ENGEL 'Distant voices still lives' is de zeer persoonlijke hommage van regisseur Terence Davies aan zijn moeder, broer en zussen. Herin neringen aan het arbeidersleven van de jaren veertig en vijftig worden erin aan elkaar geregen. Een beklemmend en overtuigend beeld van een uitzichtloos en grauw bestaan (Kijkhuis, t/m zon dag, 20.00 en 22.15 uur). Ralph Bakshi verfilmde de ro man van Tolkien, 'The Lord of the the rings'. 'In de ban van de ring' is een fantastische vertelling over 'kosmische principes' (Kykhuis, maandag, 20.00 uur). Cineast Jean-Jacques Beineix maakte met 'Betty blue' zijn der de speelfilm. Het Franse talent schetst het verhaal van een jong, naïef en sensueel meisje dat soms last heeft van gewelddadige bui en. Haar impulsieve passie gaat niet gepaard met enige realiteits zin, en 'Betty blue' heeft dan ook een dramatisch einde. Een onge wone film met af en toe verbluf fende opnamen (Kijkhuis, dins dag. 20.00 en 22.15 uur). 'Drowning by numbers' is een volslagen maffe komedie van Pe ter Greenaway over dood, verval en rekenkunde. Drie vrouwen brengen hun echtgenoten door verdrinking om het leven. Een film die vanwege*de vele grappige details eigenlijk meer dan een keer gezien moet worden (Kijk huis, woensdag, 20.00 en 22.15 uur). Jack Nicholson, te zien in 'The Shining'. (archieffoto) Jack Nicholson is in 'The shi ning* te zien als doorgedraaide echtgenoot die wild om zich heen zwaait met bijlen. Zijn familie wordt er zenuwachtig van. Vooral ook omdat Jack zijn aanvallen krijgt in een afgelegen hotel er gens hoog in de bergen. Soms spannend, maar het gehak wordt op den duur vervelend (Filmhuis LVC, t/m morgen, 21.15 uur). Monty Python-medewerker Terry Gilliam maakte in 1985 'Brazil', een soort science fiction over een totalitaire staat. Met on der anderen Robert de Niro (LAK-theater, dinsdag, 20.00 uur). >y Weaver in 'Gorillas in the mist' ANP) Patrick Chesnais en Miou-Miou in 'La lectrice.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23