Voodoo-magiër beïnvloedde overvallers PTT-kantoren In toekomst uitbreiding van bediijfsopvang voor kinderen ACTIE TEGEN LAGERE UITKERINGEN actief in vine tl d Helft van Leidse werklozen heeft na jaar nog geen werk '8} VRIJDAG 21 APRIL 1989 LEIDEN Celstraffen van 3 tot zes jaar geëist DEN HAAG/LEIDEN - Cen traal stond de vraag niet. Maar toch kwam zij steeds opnieuw om de hoek kijken. Hoe groot was de invloed van de voodoo- magiër? Want hij zou de overval op het PTT-postagentschap aan de Haven in Leiden begeleiden. overtuigen dat hij zich slechts had laten beïnvloeden eh meer niet. De gewenste uitwerking bleef uit. De i verkeert nog altijd in een soort der De officier roemde vooral ^le sa menwerking van diverse politie korpsen. Aan deze zaak werkten stress-toestand, vandaar zijn zoek om psychotherapie. Zware criminelen Op de overvallen de korpsen uit Leiden, Het kon niet misgaan had hij de de officier van justitie niet mild. mannen voorgehouden. Ja, hij Beide Haagse broers omschreef hij, had de verdachten zelfs gezegd ondanks hun nog jeugdige leeftijd, welke dag zij moesten toeslaan. ze?r z^vare criminelen. Ze had- Dan lag er een bedrag van ,en beschikking 35.000 gulden op hen te 1 ten. Een uur voor de overvallers op pad gingen had de 'geestesman' nog een boodschap: hij bezorgde hun uurwapens als pistoolmitrailleurs. Thuis trof de politie bij huiszoeking ook nog eens 100 gram heroïne aan en een hoeveelheid hasj. Ze waren met de man uit Emmen tijde lijk bij de vader van de Haagse overigens wel Den Haag, Alphen aan den Rijn Noordwijk nauw samen. Dank zij die samenwerking, benadrukt de officier, zijn deze zware criminelen opgepakt. Over hun motief van de berovingen was hij kort: een ge makkelijke manier, zolang het goed gaat. om aan geld te komen. Chauffeur Bekaaid kwam een andere 21-jarige Hagenaar eraf. Hij had als enige een rijbewijs en zorgde twee keer voor vervoer. Aan de overvallen zelf deed de jongen niet mee, hetgeen broers in Leiden ingetrokken, stukje menselijk bot, gedrenkt in al- dat de jongste eveneens uit de j hem cohol, dat op een afstand meter van het postagentschap moest worden verbrand Dan kon het niet meer kapot. Indien alles zou lukken, wilde de magiër 5000 gul- Hoewel de /angenis was ontsnapt. De officier van justitie beschouw de de jongste van de broers als het brein achter de drie overvallen. strafblad had. Ook hij 2 Het is uiteindelijk allemaal heel der invloed hebben verkeerd van de toe. vraagd. En in eerste instantie had hij ook 'ja' gezegd. Op weg naar de plek \Vaar de overval zou plaatsheb ben bedacht hij zich en krabbelde terug. Een vriend van de knapen die toevallig passeerde, werd gevraagd de 'opengevallen' plaats in te ne- Geen punt, hij hapte direct anders uitgepakt nen - drie Hagenaars, onder w twee broers, en eén uit Emmen - riërend in leeftijd van 21 tot 27 jaar, voodoo-magiër. Maar de officier keek daar heel nuchter tegenaan. "Mysterieuze krachten van in vloed? Ik kan dat moeilijk beoorde- De Hagenaar dacht dat hij niet z die gezamenlijk drie PTT-post- len. Maar het lijkt agentschappen overvielen: twee in waarschijnlijk. Ze hadden die j 1 Den Haag. In Leiden keerde adviezen gew maakten ze ruim 78.000 gulden buit. De overval op het Haagse agent- de spil schap leverde ruim 36.000 gulden duikt zijn op. Voor hun aandeel in de kwestie ten opvolgen. Deze jongeman was het clubje. Steeds weer aam op. Hij zorgde voor apens en dat waren geen klapper stonden ze gisteren voor de Haagse tjespistolen. Als je die wilt kopen rechtbank en hoorden de officier moet je wel goede contacten van justitie straffen drie jaar. De broers zes jaar, de an dere twee drie jaar. De invloed van de voodoo-magiër s nog altijd niet voorbij. De overal- onderwereld hebben. Ik ben echt verbaasd dat hij nooit'eerder met justitie in aanraking is geweest". In alle gevallen was de officier mening dat er sprake Ier uit Emmen merkt nog dagelijks afpersing met geweld. Daar tilde hij zijn 'aanwezigheid'. De 27-jarige zwaar aan. "Ik laat dat duidelijk in verdachte drong er dan ook bij de mijn eis blijken. De samenleving en rechtbank op aan om hem psycho- de slachtoffers die onder schot zijn therapeutische hulp toe te staan, gehouden, zullen we laten merken Niemand lijkt hem van die gedach- dat we zoiets als dit niet pikken. In te af te kunnen brengen. Er kwam Leiden is er zelfs een schot afge- zelfs een deskundige op voodoo-tët- gaan, vermoedelijk per ongeluk, rein aan te pas om de man ervan te maar het viel toch". LEIDEN - De Leidse politie greep gisteren niet in tijdens een actie die enige jongeren hielden bij de Leidse socia- veel kwaad had gedaan. 'Slechts' le dienst aan de Langebrug. Een aantal jongeren van de Jongerenbeweging verbonden met de FNVbond zich gereden had hij, meer niet. Tegen de rond het middaguur met touwen aan elkaar voor de ingang van de sociale dienst. Dit deden zij om te symboliseren overval op zich had hij immers op dat zij tegen de verlaging van uitkeringen zijn. "Jongeren zijn afhankelijk van de maatregelen van de regering. het laatste moment 'nee' gezegd. Dat geeft een gevangen gevoel", zo licht Elvira van der Weste van de jongerenbeweging toe. Daarmee dacht hij niet zo'n ernstig Om dit extra kracht bij te zetten werden er boven de ingang van de sociale dienst twee spandoeken opgehangen vergrijp te plegen. De officier van met de kreten 'Uitkeringen verlagen jongeren de straat op jagen' en 'Door de plannen van de staat kunnen jon- justitie had daar duidelijk andere geren op straat'. Ook deelden actievoerders gisteravond folders uit in de Haarlemmerstraat om zo hun standpun- gedachten over. "Want", zei hij, "als ten duidelijk te maken. u niet zou heben gereden, was die De actie wordt door wethouder Hans de la Mar en door een aantal organisaties als de rechtswinkel, de onder- overval niet mogelijk geweest. Ook wijswinkel, de stichting vrouwen in de bijstand en de Leidse studenten Ekklesia gesteund. (foto Jan Holvast) hem werd afpersing ten laste ge- legd. hoewel hij voor zijn deelname aan twee overvallen het schamele bedrag van in totaal 1500 gulden kreeg. Nog niet eens anderhalf pro cent van de buit, had zijn advocaat berekend. De pleiter vroeg de recht bank daarmee rekening te houden. De officier deed dat in elk geval niet en eiste een celstraf van drie jaar waarvan één jaar voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. De ad vocaat vroeg de onvoorwaardelijke straf minimaal te halveren. Iets wat de andere pleiters eveneens deden. Uitspraak is op 2 mei. LEIDEN Door het op grote schaal invoeren van bedrijfsopvang zal in de toekomst voor een veel gro ter aantal kinderen in Leiden op vang beschikbaar zijn. Ouders die nu een beroep doen op de gesubsi dieerde opvang, kunnen in de toe komst mogelijk via hun werkgever een bedrijfsopvangplaats realise ren. Daardoor komen er plaatsen vrij in de algemene kinderopvang voorzieningen. Wethouder Van Dongen zei dit gistermiddag bij de officiële ope ning van kinderdagverblijf De Compagnon, dat tijdelijk is geves tigd aan het Eksterpad. Het is het eerste verblijf in Leiden waar wordt gewerkt volgens het joint-venture principe: bedrijven en instellingen kunnen tegen kostprijs een opvang- LEIDEN -Tradi tiegetrouw werd gisteren in de Stadsgehoorzaal de korendag voor ouderen gehou den. Twintig ou- derenkoren, waaronder het vrouwenkoor Ma- tilo. bracht een aantal liedjes ten gehore. Verder waren er optre dens van volks dansers en gym- Weidevogels Het IVN afdeling Leiden houdt zondag 23 april een weidevogelexcursie. Om 18.00 uur moeten de deelnemers (met fiets) zich verzamelen op de parkeer plaats bij de LOI aan de Leidsedreef in Leiderdorp. Voor meer informatie: 125887. Kaarten/sjoelen De muziekvereniging De Burcht houdt zondagmiddag 23 april haar maandelij- ke kaart- en sjoel wedstrijden. Plaats van handeling is het pand aan de Aalmarkt 9. Aanvang 14.00 uur. plaats in een gesubsidieerde instel ling 'kopen' voor de kinderen van hun werknemers. Het Energiebe drijf Rijnland heeft hierin overigens het voortouw genomen door acht plaatsen 'af te nemen'. Er zijn mo menteel achttien plaatsen beschik baar, maar dat aantal loopt na de verhuizing naar het definitief on derkomen aan het Broekplein op tot vijftig. Volgens Van Dongen is het de be doeling dat geleidelijk een aantal plaatsen op kinderdagverblijven voor bedrijfsopvang wordt be stemd. De gesubsidieerde plaatsen die hiermee wegvallen, zouden moeten terugkeren door elders in de stad nieuwe kindercentra op te zetten. De gemeente zal, zei de wethou der, over enkele maanden zelf ook kinderopvangplaatsen voor het per soneel kopen. Aangezien er hier voor een landelijk fonds is, gaat dat volgens haar niet ten koste van het bestaande gemeentelijk budget voor kinderopvang. De Stichting Bedrijfsgerichte Kinderopvang waaronder De Com pagnon ressorteert, is een initiatief van de Stichting Welzijn Leiden. Met een startsubsidie van de ge meente en drie wvm-medewerk- sters is de stichting in februari be gonnen met bedrijfsgerichte kin deropvang voor kinderen van zes weken tot (voorlopig) vier jaar. De voordelen voor de bedrijven zijn volgens de Stichting onder meer dat werknemers verzekerd zijn van een plaats in het centrum Dr. L. den Engelse bijzonder hoogleraar LEIDEN - Dr. L. den Engelse heeft vanmiddag het ambt van bijzonder hoogleraar in de biochemische on cologie aan de Leidse universiteit. Den Engelse heeft als bijzondere leeropdracht de chemische carci- nogese, het onderzoek waarbij de vraag centraal staat hoe chemische stoffen bijdragen tot het ontstaan van kanker. In zijn oratie ging Den Engelse in op de behandeling van kankerpa tiënten met chemische stoffen, die zelf weer kanker kunnen veroorza ken. De bijzonder hoogleraar, die werkzaam is bij de vereniging 'Het Nederlands Kanker Instituut en na mens haar is benoemd, zal zich vooral richten op de DNA-schade die door het geneesmiddel ontstaat. Hardere acties verwacht in Diaconessenhuis LEIDEN De bereidheid onder het personeel van het Diaconessen- huis om over te gaan op harde actie is groot. Tussen de 75 en 90 procent van de werknemers vindt dat ook acties waarvan patiënten last onder vinden niet uit de weg moeten wor den gegaan. Het draaien van zon dagsdiensten en stiptheidsacties zijn de twee actiemiddelen die het meest gewenst zijn. Verwacht wordt dat in de loop van volgende week de acties van start gaan. Dit blijkt uit een enquête die on der het personeel van alle afdelin gen van het Diaconessenhuis is ge houden door het actiecomité. Dit comité organiseert de actie in het ziekenhuis om de eis van vijf pro cent loonsverhoging bij de cao-on derhandelingen kracht bij te zetten. Het personeel wordt waarschijn lijk aanstaande maandag per brief op de hoogte gebracht van de plan nen. De acties beginnen pas aan het eind van volgende week omdat er een lange voorbereidingstijd nodig is. Zo moeten 48 uur voor het begin van die acties directie en medische staf op de hoogte zijn gebracht, er minder kos- Het actiecomité is overigens te- of scholen van leurgesteld over de weigering van nieuw personeel moeten worden de directie om een minimale perso- gemaakt. Wanneer een bedrijf winst neelsbezetting in te stellen. Door maakt, kunnen de kosten voor kin- het programma op een laag pitje te deropvang bovendien worden op- zetten zouden zoveel mogelijk men- gevoerd als bedrijfskosten en hoeft sen naar Den Haag afgevaardigd daarover geen vennootschapsbelas- kunnen worden. De directie vond ting te worden betaald. dat goed 'zover dit niet in strijd is Van Dongen zei het een goede met de aan de patiënten te verlenen ontwikkeling te vinden dat bedrij- zorg'. Dit hield in dat er geen afspra- ven zelf ook met elkaar praten over ken konden worden afgezegd. Van bedrijfsopvang. "Het is mijn vaste de 750 werknemers van het Diaco- overtuiging dat we in Leiden toe nessenhuis zijn er gisteren onge- moeten naar een uitgebreid net- veer 100 naar Den Haag gegaan, werk waarvan allerlei soorten op- Tijdens de open dag die komende vangvoorzieningen, verspreid over zaterdag in het Diaconessenhuis de stad deel uitmaken". De Com- wordt gehouden zullen perso- pagonon zal zich waarschijnlijk in neelsleden bezoekers over de acties de toekomst aansluiten bij de Cen- inlichten. Op de route die door het trale Organisatie voor Kinderop- ziekenhuis loopt, heeft het actieco- vang. mité een stand. LEIDEN - De kans dat een werkloze in Leiden binnen een jaar werk vindt, bedraagt nauwelijks meer dan vijftig procent. Dat heeft het ar beidsbureau berekend. In het jaar verslag van het arbeidsbureau over 1988 wordt gesteld dat de werkloos heid in Leiden zorgelijk is maar ver gelijkbaar met die in de 17 grote ste den in Nederland. De kans om in REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Aids I "Gaan ze m'n dochter op school vertellen hoe ze veilig kan vrijen. Moet ik dat goed vinden?" U herinnert zich die vraag vast nog wel uit de televisiespotjes van een paar maanden geleden, die dienden ter introductie van een landelijke voorlichtingscam pagne over aids, speciaal gericht op het voortgezet onderwijs. Te gelijk met de landelijke campag ne ging ook een regionale cam pagne van start. In de Bedrijfs- technische School (BTS) aan de Vondellaan werd vorig jaar no vember een bijeenkomst georga niseerd voor jeugdartsen, docen ten, dekanen en directieleden uit het voortgezet onderwijs, onder meer over de manier waarop do centen informatie over aids kun nen geven. Ook kwamen jonge ren zelf aan het woord over wat ze weten en wat ze willen. Hoe is het de eerste aids-gene- ratie intussen vergaan? Op welke wijze is op Leidse scholen aan dacht besteed aan aids? En heb ben scholieren die aids-voorlich- ting nuttig gevonden? Wij spra ken met drie leerlingen van de Rembrandt-sScholengemeen- schap over hun ervaringen. "In de biologielessen is uitge breid gesproken over aids", ver tellen Nienke Kruidenier (16), Selma Wijsman (16) en Arnold Rooijmans (17). "Voordat de cam pagne van start ging kwam het onderwerp aids al uitgebreid ter sprake tijdens de les, compleet met foldermateriaal en con dooms. Ik denk dat het Rem brandt daar eerder op is inge sprongen dan andere scholen", aldus Arnold. De lessen over aids waren niet vrijblijvend. "Er zat zelfs een proefwerk aan vast, nog redelijk moeilijk ook", reageert Nienke. Het drietal is zeer te spreken over de aanpak van hun lerares biolo gie. "Vaak hoor je van andere scholen dat leraren heel moeilijk doen, alleen maar technische ter men gebruiken en een rooie kop krijgen als je de dingen gewoon bij de naam noemt. Op zo'n ma nier heeft het geen enkele zin. Dan krijg je alleen maar ge giechel". Arnold: "Bij ons op school is seksualiteit een onderwerp waar aan gewoonlijk al aandacht wordt geschonken, alleen merk je dat dit jaar meer de nadruk is komen te liggen op aids. Dat wordt nu het belangrijkste gevonden. Ook door de leerlingen. Vorig jaar kwam het onderwerp aids nog maar kort ter sprake en werd ook wel gereageerd met de bekende machopraatjes. Dit jaar werd er juist heel serieus op ingegaan. Het is nu echt een onderwerp dat iedereen interesseert Hoewel het aantal jongeren met aids in Nederland nog zeer gering is, wordt de bedreiging die van deze besmettelijke ziekte uitgaat heel serieus genomen, denkt Ar nold: "Ik merkte tijdens de les dat er veel minder grappen werden gemaakt dan vorig jaar Van angst voor aids is niet echt spra ke. "Maar je merkt wel dat ieder een er rekening mee houdt dat het hen ook kan overkomen", al dus Nienke. Een positief effect van de voor lichtingsactie over 'veilig vrijen' is volgens Selma dat hef taboe om over condooms te praten is door broken. "Meisjes durven nu ook een winkel binnen te gaan om condooms te kopen. De eerste keer is natuurlijk altijd moeilijk. Maar dat geldt ook voor jongens. Die komen ook eerst met drie rol len drop naar buiten voordat ze om condooms durven te vragen". Alle drie zijn ze overtuigd van het nut van aidsvoorlichting op de scholen en dat er het nodige Arnold Rooijmans, Nienke Kruidenier e je die bij de schoolarts kon krijgen". van wordt opgestoken. Selma: "Ik weet zeker dat iedereen nu wel twee keer nadenkt voordat ze met iemand naar bed gaan zonder een condoom te gebruiken. Ik zou er wel tien keer over nadenken". Arnold meent dat jongeren die op vakantie gaan of naar een feestje er ook altijd aan zullen denken dat ze condooms bij zich hebben. Het wordt ze ook steeds gemak kelijker gemaakt. "Er zijn in de handel nu zelfs spijkerbroeken met een speciaal vakje, en sleutel- Aids (2) Uit onderzoek bleek onlangs dat een kwart van de middelbare scholieren homoseksualiteit zou willen verbieden om verdere ver spreiding van aids te voorkomen. Arnold, Selma en Nienke verkla ren zulke reacties nooit op school te hebben gehoord. "Ik kan mij niet voorstellen dat mensen zo iets serieus menen. Ik denk dat het vooral ouderen zijn die den ken dat het voornamelijk jonge ren en homoseksuelen zijn die met aids in aanraking komen. Ou deren pretenderen vaak alles over seks te weten, maar jongeren zijn over actuele zaken met betrek king tot aids juist veel beter geïn formeerd". Thuis praten Nienke en Selma ook niet vaak over aids-preventie. "Wel over het virus, maar niet over hoe je besmetting kunt voor komen", aldus Selma. De ouders praten er zelf niet over maar blij ken wel belangstellend als seksu aliteit en aids op school aan de or de zijn geweest. Arnold denkt dat het in de meeste gezinnen zo toe gaat en vindt de bijdrage van school aan voorlichting en pre ventie daarom onontbeerlijk. "Misschien dat het goed is als ook de ouders van scholieren worden voorgelicht". De drie leerlingen van de Rem- brandt-scholengemeenschap zijn het eens met het Landelijk Cen trum Gezondheidsvoorlichting en Opvoeding dat er. voor pleit om de voorlichting over aids een vas te plaats op het lesrooster van scholen te geven. "Voorlichting aan scholieren over hoe je door veilig vrijen besmetting met aids kunt voorkomen, zou al in het eerste schooljaar van het voortge zet onderwijs moeten gebeuren", meent het drietal. Arnold: "Uit onderzoek blijkt dat ruim drie kwart van alle jongeren tussen hun 13de en 17de jaar voor het eerst met iemand naar bed gaat. Als ze die voorlichting pas krijgen als ze zeventien zijn is dat dus te laat". Tijdens de voorlichtingsbijeen komst voor allen die binnen het voortgezet onderwijs te maken hebben met vragen over aids, pleitte de geneeskundig inspec teur jeugdgezondheidszorg, F. Wafelbakker, er voor dat leerlin gen in het voortgezet onderwijs via de schoolartsen gratis con dooms zouden krijgen. Hij kreeg toen geen bijval van docenten en directies. Wel van de leerlingen van het Rembrandt: "Het blijft toch moeilijk om de eerste keer een drogisterij binnen te stappen. Als je condooms nodig hebt zou het goed zijn dat je bij de school arts terecht kunt. Dan kom je ook niet eerst met drie rolletjes drop naar buiten". één van de drie grootste steden werk te vinden, bedraagt slechts 45 procent. In 1988 was 16,1 procent van de Leidse beroepsbevolking werkloos en dat betekent een toename van 1,7 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. In de regio Leiden daalde de werkloosheid met 2,3 procent. "De doorstroming in de regio is groot en werkzoekenden vormen hier tot op zekere hoogte een nood zakelijke arbeidsreserve om de markt optimaal te kunnen laten functioneren", schrijft het arbeids bureau. De werkloosheid onder academi ci nam in 1988 sterk toe. Dit heeft te maken met de grote uitstroom vanuit de.universiteit door het tege lijkertijd afstuderen van studenten 'oude en nieuwe stijl'. Ongeveer 23 procent van het aantal ingeschre ven academici was vorig jaar sep tember langer dan een jaar werk loos. Vooral de taalwetenschappers, politicologen, sociologen, psycho logen en pedagogen kwamen moei lijk aan een baan. Twaalf procent van het totale aantal werklozen heeft een academische graad. Spectaculair was de daling van het aantal werklozen in een bouw dat vorig jaar met 53 procent. Dit wordt geweten aan de betere scho ling die in het kader van een experi ment vanaf maart 1987 aan aanko mende bouwvakkers kon worden gegeven. Bovendien werden betere afspraken gemaakt tussen arbeids bureaus en werkgevers over het aanmelden van vacatures. LEIDEN - Overleden: E van Erk (1907) vrl. geh. gew met H. de Pater, E_M. Evers (1907) vrl G Wijnkoop (1929) man. E C. Jasperse (1900) vrl. geh. gew. met G.H. Rekers, G. Groenbroek (1900) vrl. geh. gew. met G.C. Hubers, M.A. Iselhorst (1911) vrl geh. gew. met J Olk, M. den Heijer (1914) man, C.G. Lovink (1899) vrl., A. Hogewoning (1918) man, J.H. Pijnna- ken (1916) vrl. geh. gew. met K.H. Schmal, E.M.J, Korpershoek (1917) vrl. echtg. van A. Brouwer, M.H.C. Boes (1946) vrl. echtg. van J.C. Labouré, A. van den Ent (1902) vrl. geh. gew. met A. Hogenes, F. Schip pers (1904) man. CA. Turnhout (1924) man, W.A. van der Burg (1903) vrl. geh. gew. met T M. Overdijk, V M. Veldwachter (1989) man. P.W Schenkeveld (1911) man, K.L.B. Chnstiaens (1987) man, G.H van der Hulst (1918) vrl. echtg. van C. van Steijn, S. Benning (1914) vrl. geh. gew. met D. van der Blom, A. van der Meulen (1908) vrl. geh. gew. met C. van Eijk, A. Kooi (1903) vrl. geh. gew. met R.D. Thierry, A.M.P. van den Berg (1898) vrl. geh. gew. met P.J. de Water, C. van den Berg (1897) man, G. Ub.nk (1915) man. P.P. Pool (1936) man.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15