College mag verder met onderzoek hal Overbos Rechtbank presenteert compromis in kort geding over vervuilde grond Unieke schoolclub in Leiderdorp 20 jaar oud Raad geeft gevraagde steun in de rug Engelse huisvrouwen ontvangen door Leiderdorpse burgemeester Bibliotheekdag in Leidse regio LEZERS LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD LET OP!! ALWEER VELE GULDENS KORTING VOORU REGIO LEIDEN VRIJDAG 21 APRIL 198S WARMOND - Het War- mondse college van B en W kan doorgaan met een haal baarheidsonderzoek naar een nieuwe sporthal in sportpark Overbos. Dat heb ben de drie fracties gister avond tijdens de gemeente raadsvergadering bena drukt. Hoewel de raad dit al eerder liet weten, vroeg waarnemend-burgemeester mevrouw C.E. Dalhuisen- Polano om een extra steuntje in de rug nu vereni gingen en scholen vele be zwaren tegen de hal op het 'verre' Overbos uiten. Vooral met voetbalvereniging War- munda kan moeilijk overeenstem ming worden bereikt. Dalhuisen zei gisteravond dat deze vereniging te hoge eisen stelt en een kantine, be stuursruimte en kleedaccommoda tie in eigendom wil hebben. "Als de voetbalvereniging niet krijgt wat ze eist kan er veel commotie rond de zaak ontstaan", waarschuwde ze. "We hebben uw steun nodig om het haalbaarheidsonderzoek naar een sporthal in het Overbos door te zet ten". Wethouder C.A. van Schagen maakte bekend dat hij brieven van verenigingen heeft gekregen, waar in ze aangeven een locatie op Over bos niet geslaagd te vinden. Vooral kleine verenigingen hebben weinig behoefte aan de hal en vinden Over bos te ver. Ook de twee Warmondse basisscholen hebben gezien de af stand hun twijfels en vinden de rou te naar Overbos gevaarlijk. 't Trefpunt Twee van de drie fracties, PW en de WD, hadden weinig moeite met de uitspraak dat B en W kunnen door gaan met het haalbaarheidsonder zoek. Het CDA was minder enthou siast. "Er is nooit goed gekeken naar het plan om bij 't Trefpunt een sporthal te bouwen. Er werd bij die locatie steeds gesproken over een Dalhuisen wees hem er fijntjes op dat wanneer de raad een voorstel af keurt het gebruikelijk is om de zaak af te doen. Ze wilde de discussie over de locatie niet opnieuw voeren. Het CDA legde zich daar, hetzij v/at mokkend, bij neer en ging akkoord met het haalbaarheidsonderzoek. De PW-fractie schaarde zich gis teravond geheel achter de wethou der. In een gloedvol betoog onder streepte A.G.M. Schavemaker dat de sporthalkwestie een van de moeilijkste zaken is waarmee hij te maken heeft gehad. "Het gaat hier om een afweging van een aantal za ken, er is geen sprake van belangen behartiging", lichtte hij toe. Scha vemaker memoreerde de bezwaren die aan zowel 't Trefpunt als Over bos kleven. Bij 't Trefpunt zou een mooi stuk Warmond verloren gaan, bij het sportpark zullen de afstand en de veiligheidsaspecten proble men opleveren. Toch stelt PW zich op als voorstander. Dat mensen voortaan binnen de gemeentegren zen kunnen sporten en er meer sportmogelijkheden komen, spelen in deze beslissing een belangrijke De Leiderdorpse burgemeester A.J.A.L. Bruggeman, Veiliger hal in de open ruimte en dat werd afgewezen. Maar er is niet goed on derzocht of de hal aan 't Trefpunt kan worden gebouwd. Louter pla nologische bezwaren mogen niet tot het wegvallen van dit plan lei den. Voor het CDA is deze oplos sing nog steeds nummer één", zei J.J. Bonnet. Stoep vaak open voor asfaltering van doorgaande route Warmond WARMOND - Raadslid Th. W.M. Duijnhoven van Progressief Warmond zei gisteravond tijdens de raadsvergadering dat hij klachten heeft gehoord over de werkzaamheden in verband met de asfaltering van de doorgaande route. "Ik hoorde berichten dat stoepen drie keer open en dicht gaan", zei hij. Duijnhoven wilde weten hoeveel invloed de gemeente heeft op de werkzaamheden van de verschillende maatschappijen die bezig zijn. Tijdelijk wethouder W.A.B. de Vos zei dat hij geen klachten had gehoord over de werkzaamheden. "Maar ik ben me er van bewust dat het een en an der de nodige overlast geeft. Misschien kunnen we iets aan die klachten doen, maar de coördinatie van de werkzaamheden is altijd lastig. De ver schillende maatschappijen kunnen hun werkzaamheden in verband met hun eigen planning maar moeilijk op elkaar afstemmen". Toch, zo gaf De Vos aan, gaat de planning van de werkzaamheden rede lijk naar wens. "De laatste organisatie die aan het werk gaat is 'het electra'. Die doet het licht aan en de stoep dicht", aldus de WD-wethouder. De PW-fractie had nog wel de nodi ge wensen. De fractie wil een veili ger route naar Overbos en hoopt dat de nieuwe hal niet te duur zal uitval len. De bouw van de sporthal is na melijk gekoppeld aan de knelpun tennota. Wanneer de hal er staat zul len andere instellingen in het dorp, zoals de bibliotheek en het jeugdcir- cus opschuiven naar andere accom modaties. Voor de gehele operatie is in de Voorjaarsnota 3,7 miljoen ge reserveerd. Des te minder de hal kost, des te meer geld er over blijft voor de verhuizing van deze instel lingen. De WD toonde zich nogal ver baasd over de extra steun die het college wil hebben. "Het plan van een hal achter 't Trefpunt is verwor pen. de locatie die wij opperden op het industrieterrein in de Veerpol- der viel af door verkoop van de grond en zo'n sporthal kan niet op ooievaarsnest worden gebouwd. Daarom geven wij het groene licht en hopen op een oplossing voor de geuite problemen", zei het liberale raadslid G.J. Vielvoije. Het CDA en PW meenden dat de rapportage van de gemeentelijke werkgroep die zich met de sporthal- kwestie bezighoudt, wat duidelijker zou kunnen. G.E den Ouden (CDA) wil een volledige rapportage. Op dit moment zou de informatie te be knopt zijn. Omdat elke fractie een afgevaardigde in de werkgroep heeft, achtte wethouder Van Scha gen deze kritiek niet terecht. Maar ook Schavemaker stelde vast dat de informatie beter zou kunnen, door bij bijeenkomsten van de werk groep voor extra ambtelijke onder steuning te zorgen. Het verslag zou onder raadsleden en de pers kun nen worden verspreid. De waarne mend-burgemeester wil deze sug gestie nog in het college bespreken. LEIDERDORP - De Leiderdorpse burgemeester A.J.A.L. Bruggeman heeft gistermiddag 16 huisvrouwen ontvangen uit de Zuid-Engelse pro vincie Dorset. De vrouwen zijn te gast bij 16 Leiderdorpse leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (NVH), die vorig jaar naar Engeland afreisden. De vrouwen bezoeken de Keu kenhof, het bloemencorso, een kaasboerderij en kasteel 't Loo. Ook maken ze een tochtje door de Leid- se grachten en wordt tussendoor het nodige gepraat over vrouwen en vrouwenorganisaties. Volgens NVH-bestuurslid mevrouw H.M. Frederiksz is het interessant de ver schillende werkwijzen naast elkaar te leggen. Bij het bezoekje aan Dor set is haar bijvoorbeeld opgevallen dat de Engelse dames minder doen aan vorming en bewustwording dan de Nederlandse tegenhangers. De NVH Leiderdorp organiseert elke maand excursies en de nodige cursussen, variërend van taal- en beleggingsstudies tot een cursus beter bewegen. Ook besteden de da mes de nodige aandacht aan het Eu ropa na 1992, de positie van 18-jari- ge dames na een wetswijziging in 1990 en het milieu. Bij hun activiteiten waken de da mes ervoor verstrikt te raken in par tijpolitiek. Om die reden bemoeien ze zich dan ook niet met de komst van de omstreden puinstort in hun gemeente. De vrouwvriendelijk heid van de gemeente wordt links en rechts geprezen. "Men heeft gro te interesse in onze activiteiten en gaf in het verleden de aanzet tot het Leiderdorps Vrouwenoverleg, waarin alle vrouwenorganisaties participeren", zegt mevrouw Frede riksz. Toen de dames naar hun Engelse collega's afreisden, kregen ze een gemeenteschildje en een brief van de burgemeester mee. Op die ma nier begon een soort uitwisseling met de gemeente Dorchester in Dorset. Het ledental van de Leider dorpse afdeling schommelt al jaren tussen de 270 en 300. Rommelmarkt Het Voorschotense Rode Kruis organi seert morgen van tien tot zeven uur eer rommelmarkt in het Rode Kruisgebouv. aan de Anthonie van Leeuwenhoekka de. In de aula van het Warmondse Ma- riênhav.en is zaterdag tussen elf en vif uur een fancy fair met rommelmarkt. Dt opbrengst is bestemd voor de aanscha van een rolstoelbus. De bus kost 58.000 gulden, aanpassingen aan de bus ver gen 34.000 gulden. Toneel Het toneelstuk 'Stuur mij geen bloemen wordt vrijdag- en zaterdagavond opgei- voerd in het Wassenaarse cultureel cen trum Warenar aan de Kerkstraat. Het stuk is geschreven door Norman Ba- rasch en Caroll Mooore, Shireen Strook-: er tekende voor de vertaling. De voor-I stellingen beginnen om kwart over acht. Vogelwerkgroep Weide- en watervogels, struwelvogels en doortrekkers staan zaterdagmorgen1 centraal tijdens een vogelexcursie van de regionaal opererende vogelwerk groep Koudekerk/Hazerswoude. Het; startpunt is de parkeerplaats bij het sportcentrum De Ridderhof. Kerklaan 20. Koudekerk aan den Rijn. De wande ling begint om acht uur en duurt ander-1 half tot twee uur. Verrekijkers en laarzen zijn handig, opvallend gekleurde kleding niet. Aanmelden kan vrijdagavond tus sen half acht en negen uur bij A. Ren- niers, telefoon: 071 - 411315. Hardrock De Westduitse hardrock-formatie Mor gan Ie fay treedt zaterdagavond op in J het Wassenaarse jongerencentrum i Tent aan de Van Zuylen van Nijevelt- straat. De avond begint om negen uur l en de toegangsprijs kan in guldens en Duitse marken worden voldaan. Schaaksimultaan Gevorderde en beginnende schakers kunnen zaterdagmiddag de strijd aan binden tijdens de traditionele schaaksi multaan in het Voorschotense Lucas j College. H. de Haan neemt het tegen de sterksten op. A. Wilken en M. Pietersma geeft de minder sterken simultaan. Het i is ook mogelijk tegen een computer te spelen. De simultaan begint op half twee in het hoofdgebouw aan de Van Beetho- venlaan. Wassenaar én wasserij moeten samen vervuiling onderzoeken DEN HAAG/WASSENAAR - De aard van de vervuiling onder het terrein van de wasserij Heidinga aan de Hofcampweg in Wassenaar kan het beste door gemeente en Heidinga samen worden onder zocht. Deze raad gaf mr. J. Holtrop van de Haagse rechtbank gisteren in het kort geding dat Heidinga te gen de gemeente had aangespan- Holtrop stelde tevens voor om de extra kosten, boven het onderzoek dat al door de Heidemij in opdracht van de gemeente wordt verricht, te delen. Heidinga had geen moeite met deze oplossing. Voor de ge meente Wassenaar lag dit compro mis gevoeliger omdat zij tot dusver re iedere verantwoordelijkheid voor de verkoop van de vervuilde grond heeft afgewezen. Wethouder A.F. Cocheret de la Morinière was enkele weken geleden dan ook niet ingegaan op een vergelijkbaar voor stel van Heidinga. De meerkosten worden geschat op 20.000 tot 30.000 gulden. LEIDERDORP - Uileballen be kijken, slootwater onderzoeken en vetballen maken. Dat zijn een paar activiteiten van Ranger schoolclub de Eekhoorn in Lei derdorp. Driekwart van de leer lingen van de Kastanjelaanschool is lid van deze enig overgebleven jeugdclub van het Wereld Natuur Fonds (WNF), die morgen zijn 20- jarig bestaan viert. Ooit waren er tien jeugdclubs in Nederland, maar de animo bij de scholen is langzamerhand ver dwenen. Eef Niezing, leerkracht van de Kastanjelaanschool: "Ze zijn ontstaan door een initiatief van het WNF om jongeren meer te betrekken bij de natuur. Op een aantal scholen is men toen ge start met zo'n club, maar de be langstelling ervoor ebde bij de meesten al snel weg. Het kost ook erg veel tijd. Nu is onze club als enige overgebleven". De club begon in 1969 met 38 le den en is in 20 jaar uitgegroeid naar 150 leden. Leerlingen begon nen met de Rangers, maar nu zijn de ouders stuwende kracht ach ter de club. Maandelijks ver schijnt een krantje en is er een ac tiviteit voor de kinderen. "Dat kan een excursie zijn of een be zoek van een boswachter aan on ze school. Dat is voor de kinderen heel bijzonder. Ze hebben van zo'n man vaak het idee dat die al leen maar achter stropers aan zit en weten niet dat een boswachter ook hele andere dingen doet", Leerkracht Eef Niezing midden) met enkele leden van de Rangersclub tijdens een vorig jaar gehouden vaar tocht door de Biesbosch: v.l.n.r.: Baukje Messemaker, Davina Juffermans, Dana Thé, Petra Verboon en Jo- annne van der Bom. (eigen foto) zegt Niezing. "Of er is een doe-ac- tiviteit, zoals uileballen ontleden. Verder worden films gedraaid en gaan we elk jaar naar de landelij ke Rangerdag van het WNF. Dit jaar gaan we naar de Flevohof De leden krijgen hun extra na tuurlessen wel op school maar niet tijdens de officiële lesuren. Een keer in de maand blijven de 'Rangers' tussen de middag over. Af en toe wordt iets georgani seerd op een vrije zaterdag. Ouder Marga Lansink vertelt over het begin van de club. "De leerlingen kozen toen nog zelf een hoofdranger, een redacteur voor het krantje en een secretaresse. Ze voerden actie voor een groter cavia-hok in de klas en haalden dode eenden uit de sloot en zorg den voor weggelopen katten. De kinderen werkten per toerbeurt op de kinderboerderij en hielpen De Houtkamp schoonhouden. Maar toen was Leiderdorp nog echt een dorp, nu kan zoiets niet meer, daarvoor is de plaats te groot geworden". De Rangerstaf anno 1989 be staat niet meer uit kinderen maar uit ouders en leerkrachten. Marga Lansink: "Als de kinderen nog steeds de activiteiten zouden or ganiseren, zouden we nu nog steeds op het niveau zitten van de dode eenden en de weggelopen katten". Rangerie Morgen houdt de Leiderdorpse schoolclub, ter gelegenheid van het 2P-jarig bestaan een feestelij ke 'Rangerie'. Het schoolplein komt vol te staan met kraampjes van milieuorganisaties en er kan van alles worden gekocht. De op brengst van onder meer wens kaarten, stekjes en zelfgemaakte kaas is bestemd voor de bever-ac tie van het WNF. Het WNF is zelf aanwezig met een grote Panda Natuurbus. Deze truck met oplegger is ingericht met een tentoonstelling over die ren, die voor iedereen toeganke lijk is. Burgemeester A.J.A.L. Bruggeman opent de dag om tien uur. De Rangerie gaat door tot 14.00 uur. De geméènte moet nu binnen een wëek beslissen of zij het voorstel van Holtrop aanvaardbaar vindt. In dien zij akkoord gaat dan wordt het kort geding aangehouden tot 22 ju ni. Op dat moment moet uit het on derzoek meer bekend zijn over de ernst van de vervuiling. Neemt de gemeente het voorstel van de rech ter niet over dan zal Holtrop binnen enkele weken een oordeel geven. Olie Heidinga kocht de grond in decem ber 1987 met de verplichting hierop binnen drie jaar te bouwen. Op 20 februari 1989 ging de eerste spade in de grond maar stoottem werkers na twee dagen op met creosootolie ver ontreinigde grond. Vermoed wordt dat een tot 1967 aan de Hofcamp weg gelegen houtbewerkingsbedijf restanten in de bodem heeft ge loosd. Na de vondst werd de ge meente geïnformeerd en stopte de bouw. De provincie adviseerde een bo demsaneringsonderzoek te laten in stellen door een milieutechnisch bureau. De gemeente weigerde hieraan mee te betalen maar zegde wel toe dat ze zal helpen de kosten zo laag mogelijk te houden. Heidin ga nam hier geen genoegen mee. De ondernemer stelde vast dat de ge meente had kunnen weten dat de grond verontreinigd was en ten on rechte een bodemonderzoek achter wege heeft gelaten bij de verkoop. Vandaar dat de wasserij gisteren in een kort geding van de gemeente eiste dat de vervuilde grond binnen twee weken door schone wordt ver vangen. Daarnaast dientdeHeidin- ga een schadeclaim van 472.000 gul den in omdat hij door onzorgvuldig bestuur van de gemeente met een strop is komen te zitten. Zo kan hij een machine, die hem 55 arbeids uren per week bespaart, niet in ge bruik nemen. De kosten van de sa nering worden door hen geschat op 250.000 tot 400.000 gulden. Recht bankpresident Holtrop vond het gisteren echter voorbarig over deze claim een oordeel uit te spreken om dat de mate van de vervuiling nog niet bekend is. Burgerlijke Stand M„ dv. R.J. - mas S., zv. E.M.C.G. Himmelrèich en J.M. Broers: Sophia V.M., dv. F. Shehata en M.J. Huijg; $enol, zv. S. Güler en H. Güler; Lennarl H.J.. zv. J.M.J. Baijeren I.M. Kosters: Maartje, dv. R.C.L.M. Karremans en I.M. Bijeman; Ma deleine A., dv. J.G.A. Sirks en A. Dekker; Mar- got E„ dv. J.J.V. van Elk en K.E. Topsvoort. Ondertrouwd: Th.J.A. Schipper met J.G.M de Jager; R. van Santen met B.E. Pronk. Gehuwd: L.W.P. Klaver met J.S. Wielogroch. Overleden: J A. van der Lans, oud 76 jaar; J.L. Veldhuijzen van Zanten, oud 85 jaar; J.C.D. Spiegeler, oud 41 jaar; A. Smit wv Smit, oud 95 jaar; F. Hogervorst. oud 59 jaar; A. Koster wv Knoops, oud 90 jaar; H.M.B.W. Mous, oud 46 jaar. BEKLEMD - Een 22-jarige Leider dorper is gistermiddag beklemd ge raakt tussen twee vorkheftrucks. De man stond in een bedrijf aan de plaatselijke Touwbaan voor een stilstaande heftruck en werd over het hoofd gezien door de bestuur der van naderende, hoogbeladen heftruck. De man is met inwendig letsel overgebracht naar het AZL in Leiden. REGIO - Ook in de Leidse regio wordt morgen de bibliotheekdag gevierd. In de Leiderdorpse bibliotheek tekent sneltekenaar Wout Koster van tien tot twaalf uur gratis portretten. Ook worden afgeschreven boeken voor een gulden per stuk verkocht en is er een tentoonstelling van mini-etalages, ge maakt door leerlingen van de eerste klassen van de Leidse Mondriaan scholengemeenschap. De Wassenaarse bibliotheek houdt een open dag en in Zoeterwoude staat antiquair P. van Winden klaar om de waarde van oude boeken te schatten. Ook zijn er demonstraties tekenen, boekbinden en zijdeschilde ren in de Zoeterwoudse bibliotheek en is er een verkoop- en of ruilbeurs. Mensen die geleende boeken te lang in huis hebben, kunnen ze boetevrij inleveren. Op de eerste dag dat u gaat reizen, ruilt u aan het NS-loket de cheque in tegen een echte Gezinstour (plus)kaart. Indien u niet in het bezit bent van een geldige NS-gezinsstamkaart dient u daarbij pasfoto's va de gezinshoofden in te leveren. Tevens moeten alle meereizende gezinsleden zich kunnen legitimeren. Uw dagblad biedt u in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen ƒ40,- korting op de Gezinstourkaart en/of de Gezinstourpluskaart. Met één van deze kaarten kunt u dan gedurende de maanden juni, juli en augustus met uw hele gezin vier dagen kris kras door Nederland reizen, als u dat maar binnen een periode van tien dagen doet. De Gezinstour pluskaart geeft gedurende deze dagen bovendien recht op onbeperkt r Roop bij één van onze kantoren voor 30 april as. een cheque. U betaalt dan voor de Gezinstourkaart: i het stads- en streekvervoer in Nederland. 2e klas: geen 160,-- maar 120,— 1e klas: geen 200,-- maar 160,-- I voor de 2e klas: geen 200,- Gezinstour^Ujskaart: -|g |(|as: geen 240,- maar 160,-- maar 200,-- De NS vat het begrip 'gezin' zeer ruim op: moeder en/i vader (of twee personen die tenminste een jaar samenwonen) en verder alle eigen kinderen, stief- of pleegkinderen to loket de leeftijd Overigensi en met 18 jaar. U dient echter aan h an de kinderen te kunnen bewijzen, e hond mag ook mee. Kaarten verkrijgbaar bij de kantoren van het Leidsch/Alphens Dagblad: Witte Singel 1, Leiden Julianastraat 19, Alphen a/d Rijn Vuurbaakplein, Katwijk

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14