TAD LEIDEN Partijen kiezen voor stationsplan Mabon Samenwerking op gebied milieutechnologie 'Enige plan dat voldoet aan de eisen' AUTO LEITHOS s LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 21 APRIL 1989 LEIDEN - Het plan van Mabon voor het toekomstig stationsgebied is het enige dat voldoet aan de eisen die de gemeente Leiden, het Academisch Ziekenhuis, de Nederlandse Spoorwegen en de NZH hebben gesteld. Dat is uit een vergelijkend onderzoek tussen de drie plannen gebleken. In een be stuurlijk overleg hebben de vier opdrachtgevers inmid dels afgesproken het Mabon-plan verder uit te werken. Het Leidse college van B en W heeft deze week het advies overgenomen van Metrum bv, het bureau dat de activiteiten van de vier opdrachtge vers coördineert en de plannen heeft vergeleken. Metrum heeft al leen de plannen van Mabon, Amro en MAB beoordeeld. Alternatieve plannen van de projectontwikke laar Erica Beheer, de architecten Hans Bik en Jan Splinter en de ste- debouwkundige Kees van der Wardt, werkzaam bij de gemeente Leiden, zijn door B en W terzijde ge legd. Ze overtuigen niet of zijn oi>. voldoende uitgewerkt. Volgens het advies van Metrum is het plan van Mabon in veel opzich ten het meest realistisch: het houdt rekening met het plan van de NS voor het nieuwe station, er zit een beter plan in voor de nieuwe ver- keers- en vervoersstructuur, het lijkt financieel het makkelijkst uit voerbaar en het is het makkelijkst aan te passen. Overschrijdingen Het adviesbureau, heeft een groot aantal overschrijdingen van de ge stelde eisen bij de andere plannen aangetroffen. Het plan van de Amro heeft teveel winkels en leidt tot sloop van panden aan de Stations gebied en die vallen buiten het plan gebied. Er is verder geen stede- bouwkundige invulling gegeven aan de AZL-zijde. Bovendien houdt de Amro geen rekening met het plan van dë NS voor een nieuw sta tion. De exploitatiekosten van de NZH stijgen, maar dat gebeurt bij alle plannen. Het plan van MAB heeft eveneens een groter gebied genomen dan be schikbaar is. Bovendien moet door de aanleg van een busstation op het AZL-terrein gebouw 38 worden ge sloopt. Ook in het voorstel van Mabon wordt het plangebied overschre- Bejaarde (84) bestolen LEIDEN - Een 84-jarige Leidse vroiiw is gistermiddag bedrogen door een onbekende man die zich als loodgieter uitgaf. De man belde aan bij de woning van de vrouw aan de Hoge Rijn dijk en zei loodgieterswerk zaamheden aan het toilet te moeten verrichten. Na even bij het toilet gekeken te hebben vroeg hij om een handdoek. Die bond hij om de afvoerpijp en vertelde de vrouw dat zij die heel stevig moest aantrekken om de pijp af te sluiten. Dan zou hij even naar de auto gaan voor wat gereedschap. De bejaarde vrouw kweet zich zeer zorvuldig van haar taak. Zo zorgvuldig dat de man alle tijd van de wereld had om het huis te doorzoeken. Hij vond een por temonnee met 275 gulden en is er vandoor gegaan. Na verloop van tijd ging de vrouw toch kij ken waar de loodgieter bleef en trof niemand meer aan. De be jaarde was hevig geschrokken van het voorval. Ze kon geen bruikbaar signalement van de man geven. den. Een deel van het universiteits terrein wordt erbij betrokken, maar daartegen heeft de Leidse universi teit geen overwegende bezwaren. Een belangrijk aspect in de plan nen is .de verkeers- en vervoers structuur die wordt voorgesteld. De Amro stelt voor het doorgaande ver keer voor het station te weren en via een nieuwe route over het AZL-ter rein te leiden. De MAB heeft ook een omleidingsroute maar staat nog steeds verkeer toe op het Stations plein. Mabon kiest voor een onder tunneling van het Stationsplein, zo dat doorgaande bussen en auto's voor het station verdwijnen. Metrum constateert dat de inves teringen voor het verkeer in de drie plannen vergelijkbaar zijn. Alleen is het effect van de investering Mabon groter dan bij Amro en MAB. Bovendien kleven er aan de door Amro en MAB voorgestelde verkeerstechnische oplossingen nog enige risico's. Metrum schrijft in het beoorde lingsadvies dat alle plannen een aanmerkelijk tekort hebben op de grondexploitatie. Maar ook hier krijgt Mabon de voorkeur. Er kan een sluitende exploitatie ontstaan als het plan in zijn geheel wordt uit gevoerd en de gemeente en het Rijk hun bijdragen leveren. Van het Rijk wordt verwacht dat het zo'n vijftig procent van de verkeersmaatrege len betaalt. Maar er zijn nog tal van financiële onzekerheden, omdat er in de plan nen geen rekening is gehouden met inflatie, voorfinanciering of rente. Mabon heeft bovendien diverse op brengsten te positief geraamd, meent Metrum. Het bureau vindt verder dat een eventuele stijging van de kosten voor de NZH kunnen worden teruggedrongen. Voor het plan van Mabon geldt dat het van de drie de meest flexibele is, waardoor aanpassingen mogelijk zijn. Metrum adviseert B en W in over leg te treden met de andere partners en Mabon over de verdere uitwer king van het plan. Tijdens dat over leg zal duidelijk moeten worden welke risico's de diverse partijen lo pen bij uitvoering van het plan. LEIDEN - De gemeente heeft slechts 69 reacties binnengekre gen op de plannen voor het sta tionsgebied. In het merendeel van die reacties wordt een voor keur voor het Mabon-plan Uitge sproken. Slechts vijf mensen kie- zen voor één van de andere twee plannen. In vergelijking met het aantal reacties dat doorgaans op klein schaliger bouwplannen bij de ge meente binnenkomt, is de res pons op de ontwikkelingen in het Stationsgebied bijzonder laag. Toch heeft het stationsgebied over belangstelling niet te klagen gehad. De speciale tentoonstel ling in Het Gulden Vlies trok zo'n duizend belangstellenden. De in formatie-avond daarentegen Gering aantal reacties op stationsplan werd slechts door enkele tiental len bezoekers bijgewoond. Eén van de instellingen die ge reageerd heeft, is het bureau Zijaanzicht dat door de gemeente werd aangezocht om de plannen op hun sociale veiligheid te be oordelen. Het bureau komt tot de conclusie dat het plan van Mabon de beste garanties biedt voor de sociale veiligheid. Vooral de com binatie van bus- en spoortunnel die in de twee andere plannen zit n, komt de sociale veilig heid niet ten goede, vindt Zijaan zicht. Ook de AZL-emancipatiecom- missie heeft zich uitgesproken over de sociale veiligheid. De commissie twijfelt of de drie plan nen wel voldoende rekening hou den met de veiligheid. De bewoners van het Stations plein spreken ook een voorkeur voor Mabon uit maar vragen de gemeente voordat de werkzaam heden beginnen, hun woningen te isoleren. Zij maken van de gele genheid gebruik om de gemeente te vragen het binnenterrein ach ter de stationsflat in de toekomst op te heffen als algemene par keerplaats en aan te wijzen voor bewonersparkeren. Dan zou er ook een parkje kunnen komen. LEIDEN - Staatssecretaris Ginjaar-Maas heeft gistermiddag de manifestatie 'Kijk op bouwen' geopend. Van daag en morgen wordt voor leerlingen en belangstellenden (tot 15.00 uur) open huis gehouden, die een indruk wil len krijgen van hoe er gebouwd wordt. Daartoe is het nog niet afgebouwde deel van het AZL en het Pesthuis dat thans wordt verbouwd om straks de natuur-historische presentatie te huisvesten. Doel van de manifestatie is vooral leerlingen in het lager beroepsonderwijs te interesseren voor een baan in de bouwsector. Die branche zoekt gekwalificeerd personeel. Als zij interesse hebben, krijgen zij na hun schooloplei ding een nog vier jaar durende opleiding, zowel op de praktijk als de theorie gericht. 'Kijk op bouwen' is ook be doeld om de bouwsector van het slechte imago af te helpen. Te veel mensen dehken nog dat er geen werk is in de bouw, terwijl die branche juist zit te springen om vakmensen. De belangstelling voor de opening van de bouwma- nifestatie in het Pesthuis was groot. (foto Jan Holvast» Taalcursussen voor minderheden sluiten niet aan op behoefte LEIDEN - Cursussen voor Suri naamse, Antilliaanse en Molukse volwassenen sluiten niet aan bij de leerbehoeften van deze groepen mensen. Dat blijkt uit een in op dracht van het ministerie van wvc gehouden onderzoek van drs. C.W. Gelauff-Hanzon, verbonden aan het Centrum voor Onderzoek van Maat schappelijke Tegenstellingen van de Leidse universiteit. De overheid stelt geld beschik baar voor het organiseren van alfa betiseringscursussen en cursussen Nederlands voor etnische minder heden. Surinaamse, Antilliaanse en Molukse volwassenen die behoefte hebben aan cursussen Nederlands als tweede taal, rekenen en sociale vaardigheden, komen volgens Gel- auff echter tussen wal en schip te recht. Bij zowel cursussen voor et nische minderheden als die voor 'gewone' Nederlanders wordt na melijk geen aandacht besteed aan de specifieke taalproblemen van Surinamers, Antillianen en Moluk- kers. Bij cursussen speciaal voor Marokkanen en Turken zijn er vol gens Gelauff andere problemen, zoals verzuim, geringe leerresulta ten en weinig doorstroming naar vervolgopleidingen. Oorzaak hier van ligt gedeeltelijk, stelt Gelauff, in de kenmerken van het cursus aanbod. Zo bleek dat bij alle cursus sen Nederlands als tweede taal, het Nederlands als instructietaal wordt gebruikt, ook bij deelnemers die geen woord Nederlands kennen. Opgesloten in LAK-theater LEIDEN - Een 22-jarige Leidse me dewerker van het LAK-theater heeft enige tijd opgesloten gezeten in het gebouw aan de Cleve- ringaplaats. De jongeman was om 's nachts om twee uur nog bezig in de doka van het theater met de laatste werkzaamheden. Op dat moment dacht iemand anders dat hij de laatste was en sloot het gebouw van alle kanten af. Een telefoontje naar de politie hielp weinig, omdat die niet over een sleutel beschikte. Ten slotte werd hem geadviseerd het inbraak alarm te laten afgaan. Dat had wel resultaat. Even later kwam de be veiligingsorganisatie de Leidenaar uit zijn benarde positie bevrijden. Eerste aanzet universiteiten tot milieu-servicebedrijf ADVERTENTIE LEIDEN - Een experiment, zo wordt de eerste concrete samenwerking op het ge bied van milieutechnologie tussen de drie Zuidholland se universiteiten voorzichtig genoemd. Het woord milieu servicebedrijf gaat veel te ver. "Van een bedrijf is nog geen sprake", benadrukt dr. H. van der Starre, medewer ker van het Transferpunt van de Leidse universiteit. Van der Starre is de initia tiefnemer van de samenwer king tussen de drie universi teiten. door Henny van Egmond "Er zijn in Leiden een heleboel vak groepen die interessante dingen doen op het gebied van milieutech nologie. Ook aan de Rotterdamse Erasmus-universiteit en de Techni sche Universiteit Delft heeft veel milieu-onderzoek plaats", schetst Van der Starre de situatie. In eerste instantie werd er direct gedacht aan het oprichten van een bedrijf dat de universitaire kennis zou kunnen le veren aan allerlei ondernemingen. De provincie Zuid-Holland raak te enthousiast over het plan en steunde een marktonderzoek dat mede werd betaald door de drie uni versiteiten. "Er bleek een heleboel milieutechnologische kennis aan wezig, die ook kon worden toege past. Maar de basis bleek te smal voor de oprichting van een bedrijf'. Van der Starre gaf het plan niet op en ging op zoek naar een manier om de basis te verbreden. Hij kwam uiteindelijk uit bij de Vereniging Krachtwerktuigen, een vereniging die vijfhonderd bedrijven op het ge bied van energie en milieu als leden kent. Er is met deze vereniging een aanzet gegeven tot samenwerking. Bij de vereniging is iemand aange wezen, waar de bedrijven met hun vragen terecht kunnen. Die worden doorgespeeld aan Van der Starre en in onderling overleg wordt bekeken of de universiteiten onderzoek kun nen uitvoeren. Motivatie Volgens de initiatiefnemer is er bij bedrijven een steeds sterkere moti vatie aanwezig om mee te werken aan verbetering van het milieu. En in veel gevallen zijn er ook maatre gelen te treffen. Maar daarvoor ont breekt vaak de kennis, die aan de universiteiten wel is te vinden. Van der Starre benadrukt dat er al veel bedrijfjes actief zijn op het ter rein dat nu ook door de universitei ten wordt betreden. "Maar het is ab soluut niet de bedoeling routi- 'inkel opt dat de universiteiten geld proberen te halen uit de dingen waarin ze uniek zijn". De drie universiteiten sluiten wat het milieutechnologisch onderzoek betreft goed op elkaar aan, meent Van der Starre. "In Leiden is er veel fundamenteel onderzoek: wat ge beurt er eigenlijk? Delft houdt zichl meer bezig met het toepassingsge richte en toegepaste onderzoek: hoe kun je bepaalde processen beïn vloeden? En Rotterdam bekijkt vooral de bedrijfskundige aspecten van de milieutechnologie: hoe pas je oplossingen in een bepaald be drijf in?" De combinatie van de drie maakt het initiatief vooral interessant. Van der Starre: "Fundamenteel onder zoek in Leiden, toepassingsgericht in Delft en bedrijfsgerichte toepas singen in Rotterdam. Wat is er prachtiger dan zo'n samenwer- kinB?" Dr. W.J. Heijser (40) Unieke samenwerking Hoogleraar datatheorie STOUPIER CONCOURS Zaterdagmiddag, 29 april van 12.00 tot 14.00 uur op de Haarlemmerstraat. OPROEP voor deelnemers. Een stoupier is een man/v die op de stoep voor een w grappige en originele i naar binnen praat. Hoofdprijzen van 1000,-, ƒ500,- en 250,-. Vergoeding per stoupier 50,-. Inschrijving: dinsdagavond 25 april bij Lunchroom Hendriks (ingang Stille Mare), tussen 20.00 en 21.00 uur 's avonds. Tel. inl. 071-122075. Dr. H. van der Starre van de Leidse universiteit: "Uniek als uit het experiment één bedrijf ontstaat. <r„io win, Dijkman) neklusjes uit te voeren. Dat is niet onze taak. Universiteiten zijn er voor om fundamenteel onderzoek te doen, gekoppeld aan het geven van onderwijs". "Het is ook niet de bedoeling dat wij allerlei dingen gratis aanbieden. De bedrijven zullen een normaal ta rief moeten betalen. Het is voor ons een commerciële activiteit in die zin Het voordeel van de combinatie i vooral dat het onderzoek zich niet hoeft te beperken tot korte termijn- oplossingen. Van der Starre vindt dat bij elk project moet worden be keken of er ook een oplossing op de lange termijn mogelijk is. "Je kunt bijvoorbeeld een nieuwe methode verzinnen om de uitstoot van een bepaalde stof te verminderen om dat de normen worden aange scherpt. Een trucje, een korte ter mijnoplossing. Maar je kunt ook be kijken of je het produktieproces kunt veranderen waardoor de stof helemaal niet meer wordt uitgesto ten". Een heel andere kant van het ex periment is dat er voor het eerst daadwerkelijk wordt samenge werkt door de drie universiteiten op het gebied van milieutechnologie. "Als uit het experiment een bedrijf zou ontstaan, zou dat uniek zijn", al dus Van der Starre. "De bereidheid tot samenwerken is zeer duidelijk aanwezig. Op bestuurlijk niveau is de bereidheid tot samenwerken uit gesproken, maar het krijgt pas ge stalte als er concreet iets gebeurt. En wat is er dan mooier dan een sa menwerking die op de werkvloer door de medewerkers zelf wordt op gericht?" LEIDEN - Dr. W.J. Heijser (40) is benoemd tot hoogleraar in de data- theorie aan de Leidse universiteit. Heiser is sinds 1975 aan de universi teit verbonden. In 1982 werkte hij een jaar bij de Bell Telephone Labo ratories in Murray Hill in New Jer sey. Een jaar daarvoor promoveer de hij cum laude op het onderwerp 'Unfolding analysis of proximity data'. Betrapt met 26 spijkerbroeken LEIDEN - Een 40-jarige Leidenaar en een 44-jarige Hagenaar zijn van nacht om half vijf betrapt bij een in braak in een kledingwinkel aan de Nieuwe Rijn. De mannen werden aangetroffen met plastic zakken met in totaal 26 spijkerbroeken. Enige tijd daarvoor was het tweetal al onder verdachte omstandighe den aangetroffen bij een winkel voor elektronika aan het Vijf Mei plein. De politie liet hen toen lopen, omdat ze nog geen strafbare feiten hadden gepleegd. Contract tussen Mogen en Avebe LEIDEN - Het coöperatieve aardap- pelmeelconcern Avebe heeft een vierjarig onderzoekscontract ter waarde van 1,2 miljoen gulden ge sloten met het Leidse Mogen, een onderneming die zich bezighoudt met plantenbiotechnolgie. Avebe verwerft door deze samen werking de rechten op het gebruik van kennis die Mogen heeft op het gebied van weerstand tegen schim mels in zetmeelaardappelgewassen. Indien de aardappelen beter tegen schimmels bestand gemaakt kun nen worden zullen minder bestrij dingsmiddelen noodzakelijk zijn. Avebe werkte al met Mogen samen op andere terreinen. ADVERTENTIE TALS2ZJ Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Het succes van de Peugeot 405 laat niet op zich wachten! Zie de Peugeot advertentie elders in dit blad. Peugeot dealer voor Leiden e.o. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13