Recordactiviteit van de zon verwacht dit jaar Sahara-zandbak moet toeristentrekker worden VRIJDAG 21 APRIL 1 De aantrekkingskracht van Tunesië zit vooral in de overvloedige hoeveelheid zand aan de boorden van de Middellandse Zee. Europeanen hebben de weg naar de stranden van Monastir, Hammamet en Jerba gevonden. Tunesië heeft echter nog meer zand in de aanbieding. De Sahara. Omwille van de toeristenspreiding is het beleid van de Tunesische regering de komende jaren vooral gericht op het gele goud van het binnenland. Onafzienbare rijen zandduinen, Het andere 'strand' van Tunesië De mooiste van drie dicht bij el- Sahara en de Algerijnse grens. Een oases, dromedarissen i ingrediënten. door Hans Noot een bloedrode zonsondergang zijn de Jlaar liggende bergoases, Chebika, weg door een onafzienbare zandbak land van Tunesië amper uit te hou den. Met een zekere trots in zijn stem vertelt een Tunesische gids in de bergoase Tamerza, tegen de Al gerijnse grens, dat de thermometer weinig moeite heeft 45 Tamerza en Mides, is ongetwijfeld Chebika. Je rijdt het dorp binnen door een oerwoud aan palmbomen. Waar de invloed van het water op loopt ineens uit op een soort triomf boog, die de grens markeert van het stadje. De zandbak verandert al snel duizenden palmen die leven houdt, begint het dorp. In het oude dank zij het opborrelende water. Op een helling ligt het oude ge deelte van Nefta met zijn eigen oase, Chebika woont geen mens meer. Moordend heet de Corbeille (mand), die zijn i "Monsieur, madame, le musée - est ouvert maintenant". De Tu- i?£TlC^U^P.er£u"r,_ !.b„e; Het beekje waaraan het dorpje zijn ontleent aan de diepe put x bestaan heeft te danken is amper bronnen en de palmen liggen. Een de andere kant van het fort an- Het landschap ziet nex museum in Monastir vertel- uit. Veel zand inderdaad of een meter breed. Via paadjes, rotss- bezoek aan de Corbeille moet met pleten en trappen kun je de plek be- enige omzichtigheid worden onder- reiken waar het lauwe water uit e stugge be- rotsspleet stroomt. De plek is wild n, omdat de bron de plaatselij ke badkuip i len dat zojuist de poorten zijn groeiing, die bijna tegen alles be- begroeid en geheel omsloten door vooral het oude gedeelte van Nefta, opengegaan. Tien minuten eer der vroegen we hem tevergeefs naar de openingstijden. Hij stand lijkt. Alleen op de plaat waar het water uit de grond of rots- i borrelt gebeuren dingen die op moest het antwoord schuldig blijven omdat hij toerist was in eigen land en uit de naburige stad Kairouan kwam. Waarom kwam hij ons aan de andere kant van het fort waarschuwen dat we erin konden? "wil dat de toerist een goed beeld krijgt van Tunesië". Zijn vriendelijkheid was inderdaad niet overdreven. Het gemoedelijke Noordafrikaanse land wint de laatste jaren sterk aan populariteit bij de toeristen. De stranden van Egypte en Tunesië worden in toenemende mate be zocht door Europeanen. De Tunesi sche regering kijkt halsreikend uit naar de buitenlandse valuta in de tassen van toeristen. De Tunesische regering, sinds an derhalfjaar onder leiding van presi dent Ben Ali, doet de laatste jaren erg haar best toeristen het land in te krijgen. Daarbij verliest ze de voor zichtigheid niet altijd uit het oog. De Tunesische kust moet niet de aanblik krijgen van de Spaanse oostkust. De plaatsen Skanes, Mo nastir en Sousse beginnen daar al iets van weg te hebben. Op het ver maarde toeristeneiland Jerba pro beert men het bouwen in de hoogte wat in de hand te houden. Een hotel mag niet hoger zijn dan de hoogste palm op het eiland. Dit beleid werpt vruchten af want nergens zie je sto rende bouwwerken boven het stof fige groen uitsteken. Onbeslapen Tunesië wil piekbelastingen in het toerisme zoveel mogelijk vermij den. Het land is daar niet op voorbe reid en wil voorkomen dat voor twee of drie maanden in het jaar een grote hoeveelheid hotelbedden be schikbaar moet zijn, die de rest van het jaar onbeslapen blijft. Spreiding over het land is het credo. Een pottenbakker In de zomer is het in het binnen- raadpot. bergwanden, 's Zomers moet het moordend heet zijn. Op een plaats waar je geen leven zou verwachten ligt Nefta. Een oase groeit met 18.000 inwoners. Het ligt inge- dags. klemd tussen twee zoutmeren, de Net als in de Tunesische badhuizen (een bain maure oftewel een Moors bad) baden de vrouwen en kinderen ochtends en de mannen 's mid- Souks Na het vergeefse ochtendbezoek aan de Corbeille vergoedt een be zoek aan het oude Nefta veel, zo niet alles. Het stadje is nog geen prooi van het massatoerisme en je waant je in het alledaagse leven van de Tu nesiër, een gevoel dat in de souks (markten) van de meer toeristischer steden hardnekkig weigert te ko- Nefta heeft van dat alles nog geen last. De dorpsstraat biedt een leven dige aanblik. De stoffige straat wordt omzoomd door kleine win kels die vaak even breed zijn als de dubbele houten deuren waarmee de toegang tot de nering wordt afgeslo ten. De winkels zijn niet veel dieper dan breed waardoor de pakken en blikken tot onbereikbare hoogte liggen opgetast. Bon voyage De ene handelaar heeft een winkel die aan een Winkel van Sinkel in le vensmiddelen doet denken. Zijn buurman houdt de handel lekker overzichtelijk: eieren op de toon bank en een gigantische kuip vol graan ervoor. De man lacht als hij ons ziet en roept meteen: 'Bon voya ge'. Wat hij daarmee precies wil zeg gen is niet duidelijk. Het kan zijn dat hij toeristen het liefst meteen ziet vertrekken maar de vriendelijk heid van de man spreekt dat tegen. Ik vermoed dat hij het voor onmo gelijk acht dat toeristen gechar- ringcars op die toeristen Een sieradenwinkel op Jerba. buiten op de stoep. Het is daar een drukte van belang. De barbier heeft Frans duidelijk een sociale functie. Je gaat naar een barbier om te kletsen. Het maaien van het stoppelveld is maar bijzaak. Het 25 kilometer verderop gele gen Tozeur is aanzienlijk groter en heeft ook een bekendere klank bij kaar, niet i Uithangborden De overdekte souk van Tozeur is een bezoek waard. De winkeltjes van de bakker, de groenteboer en de slager liggen broederlijk naast el- dan i i toonbank meerd zijn van Nefta doorreis zullen zijn. toeristen. Een aantal jaren geleden en .vat ruimte om achter te staan, is de stad ook etappeplaats geweest De slager heeft de gewoonte via een in de rally Parijs-Dakar. Onze uithangbord duidelijk te maken chauffeur wijst met nauwelijks ver- wat voor vlees hij verkoopt. Hij holen trots op een half afgebouwde hangt de kop van een zojuist ge- muur rond een stuk woestijn: 'De slacht dier op ooghoogte aan het parkeerplaats van Parijs-Dakar', plafond. De koeiekop hangt vredig glimt hij. te schommelen met z'n ogen dicht. Als je niet te veel naar de bloedige In Tozeur duiken de grote tou- achterkant kijkt lijkt ze rustig te sla pen. Schuin aan de overkant dus wel op centrum van de stad brengen. Zoals markt hangt de kop v veel steden blijven ze ook hier de drukkere 'winkelstraat' hangen, de straat Het cultuur-archeologische muse- Tozeur, gelegen drome- Guèllala op het schiereiland Jerba, bewerkt e stuk of zes op een rijtje, de concur- schitterend straatje buiten het cen- rentie moet verschrikkelijk zijn. trum, krijgt waarschijnlijk zelden Ook een barbier neemt genoegen bezoek va met een klein hokje. De stoel voor piepkleine de klant kan erin en hijzelf kan er twintig me omheen lopen. De wachtkamer is Het gastenboek laat een veelheid daris inclusief zijn complete, ge stroopte, nek. Bij de aanblik van dergelijke uithangborden kan een paar keer slikken noodzakelijk zijn. Bij het verlaten van de souk komen we een man tegen die in iedere hand buslading. Het een nijdig met de achterpoten trap- m kan amper pend konijntje vasthoudt. Twee uit- twintig mensen tegelijk verwerken, hangborden in wording. In de buurt van een toeristische (foto's GPD) attractie moet je om de haverklap een verkoper van het een of ander afpoeieren. Op het plein voor de graftombe (zeg maar gerust paleis) in Monastir, waar oud-president Habib Bourguiba na zijn dood bij gezet moet worden, laat een van de verkopers, zijn negotie bestaat uit lange slierten ansichtkaarten, blij ken dat Tunesiërs een trots volk vormen. Op het wat al te grof uitge sproken standaardzinnetje: Nee, dank je, tot ziens, repliceert de ver koper: "Ik ben hier degene die tot ziens zegt. Ik hoor hier thuis en u bent onze gast, dus zeg ik tot ziens". Gastvrijheid staat hoog in het vaandel in het gemoedelijke Noord afrikaanse land, het is bijna een hei lige plicht van de Tunesiër. Iedere verkoper wil iets aan je kwijt maar als je de weg vraagt, wordt dat om standig en vriendelijk uitgelegd. Geen enkele handelaar dringt daar na aan op het aanschaffen van zijn waar in ruil voor de geboden infor matie. Hij neemt vriendelijk af scheid (inderdaad is hij degene die au revoir zegt) en gaat op zoek naar andere, duidelijk herkenbare, toe risten. In de avond van 13 maart leek de hele noordelijke hemel volgehangen te zijn met wazige, veelkleurige gordijnen. Veel ooggetuigen van dit spookachtige verschijnsel dachten dat er ergens een enorme brand woedde en belden verontrust politie en brandweer. Het was dan ook een in Nederland betrekkelijk zeldzaam verschijnsel: Noorderlicht. door Ben Apeldoorn Ongeveer drie dagen-ervoor had zich op de zon een serie enorme uit barstingen voorgedaan en de gela den deeltjes daarvan veroorzaakten enkele dagen later hoog in onze dampkring dat schitterende natuur verschijnsel Noorderlicht. Geleer den verwachten dat het een voorbo de was van wat nog gaat komen: on ze zon staat aan de vooravond van een ongekend hevig maximum. Enkele honderden jaren geleden wist men niet (precies) wat de zon nu eigenlijk was. Oude volkeren za gen dan al wel het grote belang van de zon voor het aardse leven, maar het zou toch nog tot onze eeuw du ren voordat men de ware aard van de zon kon doorgronden. Het is een gewone, gele dwerg ster, 'slechts' anderhalfmiljoen maal groter dan de aarde en door de heersende, enorm hoge temperatu ren geheel bestaande uit superhete, wervelende gasmassa's. De zon put zijn onmetelijke energie-huishou ding uit kernfusie. In het zonneli- chaam smelten bij buitengewoon hoge drukken en temperaturen wa terstofkernen samen tot helium en daarbij komt geweldig veel energie vrij. Hier op aarde probeert de mens al jaren dat ontzagwekkende proces langs kunstmatige weg op gang te brengen en naar het schijnt begint men daarmee nu resultaten te boer ken. Omdat het zonnelichaam geheel uit gas bestaat en er zulke hoge tem peraturen heersen is de buitenzijde van de zonnebol vrijwel onafgebro- Een tijdopname van het Noorderlicht genomen vanuit Alaska. De draperie-achtige lichtstroken zijn duidelijk te zien. Naar ver wachting zal dit in Nederland vrij zeldzame verschijnsel zich de komende maanden kunnen herhalen. (foto gpd> ken in grote beroering, al merken we daar met het blote oog zo op het eerste gezicht niets van. Oplettende waarnemers zal het zo af en toe mis schien opgevallen zijn dat de zonne bol toch niet helemaal 'schoon' oogt. Het lijkt of er een puntje, een donker vlekje op zit en soms zijn het zelfs meerdere vlekjes. Deze ver schijnselen zijn reëel en ze zijn het beste te zien als de zon laag staat en het zonlicht dus niet zo fel is. Elf jaar Van deze 'zonnevlekken' werd ove rigens al duizenden jaren geleden melding gemaakt. We weten tegen woordig dat deze vlekken gebieden op de zon markeren die wat minder heet zijn dan hun omgeving en daar om donker afsteken. Wat we sedert 150 jaar ook weten is dat de zon wat die vlekken betreft een elfjarige cyclus doorloopt; elke elf jaar is het aantal vlekken maxi maal en vijf tot zes jaar na zo'n maximum is er gedurende een tijd soms geen enkele vlek te bespeu- Met speciale (zonne)kijkers blijkt het zonsoppervlak rond zonnevlek ken het toneel van heftige, explosie ve processen. Er vinden uitbarstin gen plaats op een schaal groter dan de aarde; miljoenen kubieke kilo meters gloeiend gas worden tot honderdduizenden kilometers hoogte weggeslingerd en de flarden blijven soms dagenlang, lichtend en trillend langs de daar heersende sterke magnetische veldlijnen han gen alvorens weer terug te vallen. Zulke processen zich te zien vol trekken is een even machtig als adembenemend schouwspel dat, zoals gezegd, alleen met zonnekij kers is waar te nemen. Met gewone kijkers onbeschermd naar de zon kijken is gevaarlijk; zelfs een gewo ne verrekijker kan daarbij blijvende schade aan het oog berokkenen. Behalve zichtbaar licht en vele andere stralingssoorten komt er bij zo'n uitbarsting ook een overmaat aan energie vrij in de vorm van stro men geladen deeltjes die met dui zenden kilometers per seconde worden weggestoten. Enkele dagen na een heftige zon- ne-uitbarsting kunnen die de aarde bereiken waar ze, in de buurt van de magnetische polen, botsen met ato men in de hogere luchtlagen. Dit veroorzaakt een lichtproces dat vanaf de aarde met het blote oog zichtbaar kan worden: het pool- licht. Bij ons op het Noordelijke Halfrond spreken we van Noorder licht. Tegelijkertijd treden sterke storin gen op in het aardmagnetische veld; poollicht gaat dan ook altijd met dergelijke zogeheten 'magnetische stormen' gepaard. Het Noorderlicht van 13 maart miljoen kilometer. werd veroorzaakt door een reeks kolossale uitbarstingen op de zon die op 10 maart optrad nabij een uit gestrekte groep zonnevlekken. De activiteit van de zon, die zich onder andere uit in het aantal zonnevlek ken, is het laatste jaar zo ongekend sterk toegenomen dat men het maximum daarvan al eind dit jaar verwacht inplaats van medio/eind 1990 zoals aanvankelijk werd veron dersteld. Nu al is de zonneactiviteit sterker dan in het recordjaar 1957. Men ver moedt dan ook dat in de elftarige zonnecyclus ook van een op en neer gaande lijn sprake moet zijn als functie van stralingsvariaties van het zonnelichaam over veel langere perioden. Tijdens een internationale bijeen komst van sterrenkundigen in Lon den in februari werd uit de doeken gedaan dat de zon, naast de elfjarige cyclus, bepaalde 'ritmen' doorloopt met perioden van 85, 200, 950 en zelfs 2300 jaar. Men baseert de klei nere waarden op regelmatige waar nemingen van zonnevlekken sedert het jaar 1700, terwijl de grotere pe rioden zijn terug te vinden in het ge halte aan radioactief koolstof-14 (C- 14) dat is opgeslagen in de jaarrin gen van bomen. Met die methode kan men de fluctuaties in de zonne activiteit tot 9.000 jaar terug aflezen. 'Kleine ijstijd' Naast de elfjarige periode is de pe riode van 200 jaar het duidelijkst af te lezen in de jaarringen van bomen. Onderzoekers van de universiteit van Arizona zijn speciaal in die laatste periode geïnteresseerd. Charles Sonett van de universiteit van Arizona vertelde tijdens de bij eenkomst in Londen duidelijke aanwijzingen te hebben gevonden dat die periode gedurende de laatste duizend jaar verantwoorde lijk is geweest voor ongewoon kou de decennia met zeer strenge win ters en koele j Het duidelijkste voorbeeld daar van is een ongewoon koude periode in het begin van de 17e eeuw die thans bekend staat als de 'kleine ijs tijd'. De barre winters van die tijd inspireerden de toen levende Hol landse schilders tot de overbekende ijstaferelen waarbij hele volksstam men, overigens behorend tot de meer gegoede burgerij, zich mas saal en al dan niet voorzien van paard en wagen, op massieve ijs vloeren begaven. Ook het begin van de 19e eeuw kende een gemiddeld lage tempera tuur nadat juist in het jaar 1790 spra ke was van een zeer hoge activiteit- piek van de zon zoals onder andere bleek uit een ongewoon groot aan tal zonnevlekken en intens pool licht. In het licht van die periode van 200 jaar behoeft de plotselinge ge weldige toename van de zonneacti viteit gedurende het laatste jaar niet vreemd te worden genoemd. Per slot van rekening valt eind 1989 na genoeg 200 jaar later als 1790. Zowel de 'piek' van de elflarige cyclus als die van de 200 jarige vallen dan sa men en het uiteindelijke effect is de som daarvan. Onduidelijk is echter nog hoe de totale stralingshoeveelheid van de zon varieert bij dergelijke grote schommelingen en hoe de invloed daarvan is op het wereldklimaat. Hoe het ook zy, we kunnen de ko mende maanden nog wel wat ver wachten van onze zon en met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid kan worden gesteld dat het intense Noorderlicht van 13 maart niet het enige natuurfenomeen van dit jaar zal blijken te zyn.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11