'Leger niet gericht op Lagrouw geschoten' A Journalistendelegatie terug uit El Salvador Ministers: geen ruzie sterkteverdeling politie 'Samenvoegen kabelnetten niet ten koste nieuwe diensten' Politie China treedt hard op tegen betogers KATWIJK AAN ZEE DIJKSMAN, LEIDERDORP OUDSHOORN, SCHIPHOL (GPD/ANP) De dood van de Nederlandse cameraman Cornel Lagrouw in El Salvador is niet het resultaat van een gerichte actie door het Salvadoraanse leger. Tot die voorlopige conclusie komt de missie van de Internationale Federatie van Journalisten (IFJ), die in El Salvador de omstandigheden onderzocht waaronder Lagrouw een maand geleden om het leven kwam. dan 200 meter van de persauto Gisteravond keerde het Nederland- wyderd zijn geweest. Op de auto se lid van de IFJ-delegatie, Rob Bakker uit Zuid-Amerika terug. Hij zei dat bij het onderzoek niets is ge vonden waaruit blijkt dat het Sal- - - vadoraanse leger doelgericht op La- waarde moeten hechten grouw heeft geschoten. De Neder- J Secretaris Verploeg v£ landse cameraman kwam om het le- derlandse Vereniging va ven in het dorpje San Francisco Ja- hs'fn verklaarde desgevraagd: "Wij r hü voor de actualiteiten- wlllen °P basls te geloven. Je hebt daar een leven onder en boven de streep. Voor de stond overduidelijk 'pers'. Toch is buitenwereld nemen ze boven de geschoten. Dat soort onjuisthe- streep allerlei maatregelen. Maar el dat we aan de ver- onder de streep gaat het geweld on- het leger niet veel verminderd door. Zeker in El Sa- vador. Een land waar ze nauwelijks de Ne- nog de moeite nemen, de misdaad Journa- te camoufleren". In een eerste reactie zei Kenmerk- dit onderzoek eindredacteur Schenk door de be de IFJ-delegati« DEN HAAG (GPD) - De ministers Korthals Altes (justitie) en Van Dijk (binnenlandse zaken) ontkennen met elkaar overhoop te liggen over de nieuwe sterkteverdeling van de politie. Die moet zo snel mogelijk doorgang vinden, beklemtoonden beide politieministers gisteren tij dens een interpellatie door PvdA- kamerlid Stoffelen. Volgens Stoffelen zijn Van Dijk en Korthals Altes het wel degelijk oneens dver de manier waarop een nieuwe verdeling van de politie sterkte moet worden doorgevoerd. Van Dijk, verantwoordelijk voor de gemeentepolitie, kwam enkele maanden geleden met Korthals Al tes (rijkspolitie) tot overeenstem ming over het versterken van de korpsen in de middelgrote gemeen ten. Volgens dat voorlopige rege ringsstandpunt moeten zo'n 600 plaatsen bij de rijkspolitie worden overgeheveld naar de gemeentepo litie. Korthals Altes zou onlangs in een brief aan Van Dijk hébben laten we ten dat de operatie moet worden uit gesteld, vanwege de grote financië le problemen die zich bij de rijkspo litie zouden voordoen. Van Dijk rea geerde op die vertrouwelijke brief door tijdens een spreekbeurt in Schiedam te stellen dat de sterkte herverdeling zo snel mogelijk door: gang moest vinden. Maar van Dijk stelde gisteren dat zijn opmerkin gen in Schiedam niet tot Korthals Altes waren gericht. Stoffelen vond het wat merk waardig dat collega-ministers met elkaar communiceren middels brie ven en spreekbeurten in het land. Volgens Korthals Altes was zijn brief, waarin hij de problemen rond de sterkteherverdeling en prioritei ten had aangegeven, niet bedoeld om de operatie uit te stellen. De mi nister had zijn opvattingen in een brief neergelegd, eenvoudig omdat Van Dijk die week op vakantie was. Om het overleg met zijn collega niet te laten vastlopen, had Korthals Al tes de brief geschreven, te meer om dat hij bij terugkomst van Van Dijk een week afwezig zou zijn. Van een „verkilling van de verhoudingen" tussen hemzelf en Van Dijk was en is geen sprake, verklaarde Korthals Altes. Stoffelen betoogde dat het kabi net de moed moest hebben extra geld uit te trekken voor de politie. De financiële problemen doen zich volgens de PvdA'er niet alleen bij de rijkspolitie voor, zij gelden voor het hele politie-apparaat. D66-ka- merlid Wolffensperger onder schreef dat en meende dat de minis ters „nu keihard aanlopen tegen de gevolgen van hun eigen beleid. De problemen worden niet door de sterkteherverdeling veroorzaakt, maar door het ontoereikende poli tiebudget". De beide ministers willen eerst op 29 mei ingaan op de eis het politie budget te verhogen. Op die datum worden alle problemen bij de poli tie in de Kamer besproken. Dan ook moet er een definitief regerings standpunt over de sterkteherverde ling op tafel liggen. Van Dijk en Korthals Altes bekijken nu een groot aantal adviezen van onder an dere de korpsbeheerders en het Openbaar Ministerie. Geen van die adviezen ontkent de noodzaak van een nieuwe verdeling van de politie sterkte over het land, zo liet Van Dijk weten. rubriek Kenmerk (Ikon) een repor- opnieuw een gesprek met minister vindingen tage verzorgde over de presidents- Van den Broek van buitenlandse za- 'verontrust' te zijn door de wijze verkiezingen in El Salvador. "De militair die het fatale schot pen eigen onderzoek. Wellicht gelost heeft, zal waarschijnlijk nooit Jlet definitieve rapport voor Den gevonden worden", zei Bakker. }*aa? aanle,dmg dat standpunt te "Onder normale omstandigheden is «erzien de dader natuurlijk te achterhalen. V° |ePs Hakker heeft de regering Alleen kun je als vertegenwoordi- in E1 g^vador beloofd maatregelen gers van de pers geen vuist maken te trefftmdie de veiligheid van jour- land. Daarvoor zou de poli ken. Tot dusver wenste de regering waarop delen van het onderzoek algemene zaken Haan vraagtekens bij zet. "Ik heb 6 jaar in Argentinië gewerkt. Ik ken de militairen. Ja, v.v. die zijn in heel Zuid-Amerika het- ihet ïëgêr. "Nadat "ik 2e),fde" tiek zich hard moeten maken. Wij kunnen geen ijzer met handen bre ken". Volgens Bakker zitten er ver schillende onjuistheden klaringen van het leger. ter plekke verschillende ooggetui- A Hebben allemaal op dezelfde gen heb gesproken, ben ik daar ze- Amerikaanse officiersopleiding ge- ker van. Het leger zou niet hebben zeten- Het ls naief dat soort kunnen zien dat het om persmen- sen ging. Het dacht met guerrilla's te maken te hebben". In de offciële verklaring staat dat de helikopter zeker op 500 meter af stand de auto achtervolgde. "Dat is onzin als je het terrein hebt gezien. Dan hadden ze namelijk in een diep ravijn gelegen. Ze moeten minder zijn uitgevoerd. Zo noemt Schenk het 'ongeloofwaardig' dat de dele gatie er niet in is geslaagd te spre ken met de soldaat of de soldaten die direct verantwoordelijk zijn voor het schot dat Lagrouw dode lijk heeft getroffen. De IFJ-delegatie heeft volgens Een uitspraak waar Ikon-directeur Bakker pogingen in het werk ge steld de direct betrokken militairen te spreken, maar dit bleek een on doenlijke zaak. De delegatie heeft zich daarbij mede laten leiden door de Salvadoraanse legerleiding, die meent dat niet meer te achterhalen is welke soldaten het betreft. Schenk trekt dit ernstig in twijfel. DEN HAAG (ANP) - PTT, kabelex ploitanten en gemeenten mogen zelf op basis van een al gesloten wilsovereenkomst proberen tot in tegratie van alle kabelnetwerken in Nederland te komen. Minister Smit-Kroes van verkeer en water staat dient echter de vinger aan de pols te houden en te voorkomen dat de PTT invoering van geavanceerde diensten frustreert. Dit bleek gisteren tijdens een ver gadering van de vaste kamercom missie voor Verkeer en Waterstaat. De commissie kwam over dit onder werp weer eens bijeen, nadat in sep tember vorig jaar de vergadering wegens te grote verschillen van me ning was geschorst. De regering wil, evenals de Ka mer, dat alle kabelnetten op den duur worden samengevoegd tot één geavanceerd (digitaal) netwerk, waarover zowel telefoon en dataver keer als de radio- en televisiepro gramma's verspreid kunnen wor den. Om dat te bereiken is afgespro ken dat de PTT de gemeentelijke kabeltelevisienetten zal overne men. Maar de manier waarop deze overname zou worden ingevuld, via wettelijke overgangsbepalingen, zinde de Kamer niet. Oorspronkelijk waren daar in het regeringsstandpunt voor de PTT gunstige afspraken over gemaakt, met name ten aanzien van de ver goeding die het inmiddels gepriva tiseerde staatsbedrijf voor de over name moest betalen. Investeringen in nieuwe diensten vielen niet on der de vergoeding. Na de schorsing zijn de bij de in tegratie betrokken organisaties kennelijk tot de slotsom gekomen dat zij er beter zelf uit konden ko men. In maart van dit jaar kwamen de PTT, Vecai (kabelexploitanten) en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) tot verrassing van zowel Kamer als regering tot een wilsovereenstemming om tot samenvoeging van de netwerken te komen. Deze wilsovereenstemming is nu in grote lijnen door de com missie aanvaard, wat betekent dat een wijziging van de Telecommuni catiewet voor het vastleggen van de overgansgbepalingen, overbodig is geworden. Het voordeel van de nu gekozen route is dat de tijdsdruk voor inte gratie van tafel is. De samenvoeging van de netwerken kan nu eerst aan organisatorische kant worden uit gewerkt. Vervolgens kan tot over name worden besloten op een mo ment dat de (PTT-)techniek zover is gevorderd dat het digitale netwerk daadwerkelijk in zicht komt. Bo vendien worden volgens de over eenkomst de betrokkenen als ge lijkwaardige partners in de onder handelingen aangeduid. Voordat de Kamer echter vol mondig instemt met deze marsrou te wil de commissie nog duidelijk heid over de verantwoordelijkheid van de regering bij de integratie. CDA, PvdA en D66 vroegen zich met name af of de wilsovereenstem ming nog wel zo hecht zal zijn als daadwerkelijk over overname wordt onderhandeld. De commissie wil voorts van de minister zeker heid dat de PTT geen vetorecht krijgt als kabelexploitanten in de tussentijd nog nieuwe investerin gen willen doen ten behoeve van geavanceerde diensten. PEKING (AP) - De Chinese politie heeft haar lankmoedige houding la ten varen en is vanmorgen hard op getreden tegen zo'n 6.000 betogers die van het centrale Tiananmen- plein in Peking optrokken naar het gebouw van de communistische partij. Zeker twee personen werden gearresteerd. De politie trad veel hardhandiger op dan bij soortgelij ke protestacties gisteren. Demon stranten die niet ogenblikkelijk ge hoor gaven aan de sommatie om zich te verwijderen werden ge schopt en geslagen. Ook van de zijde van de demon stranten werd voor het eerst énig geweld gebruikt in de vorm van het gooien van objecten. Volgens het persbureau Xinhua werden vier agenten verwond door rondvliegen de flessen en stenen. Naar schatting 6.000 demonstran ten trokken van het Tiananmen- plein naar het nabijgelegen kantoor van de communistische partij. Zij daagden premier Li Peng uit naar buiten te komen en riepen leuzen voor democratie en tegen corruptie en bureaucratie. De meeste demon stranten waren studenten, maar er bevonden zich ook oudere mensen onder de menigte. Rond middernacht probeerde de politie op vreedzame wijze een eind te maken aan de bijeenkomst, door. de menigte in tweëen te splitsen en van het plein voor het partijgebouw te verwijderen. Twee uur later kwam het echter alsnog'tot botsin gen, toen ongeveer 3000 betogers weigerden de hoofdstraat Changan vrij te maken, en de politie harde charges begon uit te voeren. De meeste mensen vluchtten in paniek weg. Ongeveer 200 studenten die na de eerste politie-actie voor het partij gebouw waren blijven zitten wer den in bussen geladen en naar een onbekende bestemming afgevoerd. Rond zes uur vanmorgen waren de straten schoongeveegd en kon het verkeer weer op gang komen. Watertemperatuur van oceanen stijgt sneller dan verwacht NEW YORK (AP) - De watertem- peratuur van de oceanen is de afge lopen zes jaar meer gestegen dan verwacht. Dat is de conclusie van een studie, waarvan in het Britse wetenschappelijke tijdschrift Natu re melding wordt gemaakt. Van januari 1982 tot medio verle den jaar steeg de oceaantempera- tuur gemiddeld 0,4 graad per jaar, zo heeft een Amerikaanse klimaat onderzoeker aan de hand van talrij ke satellietopnamen van het oce aanoppervlak vastgesteld. De stijging is aanzienlijk groter dan klimatologen op grond van het broeikaseffect al hadden voorzien. De wetenschapper zegt echter dat het te vroeg is om hieruit te conclu deren dat dit aan het broeikaseffect is te wijten. ROEMENIË - De lidstaten van de Europese Gemeenschap zullen hun ambassadeurs uit Bukarest terug trekken om te protesteren tegen vermeende schendingen van de mensenrechten in Roemenie. Dit schrijft de Süddeutsche Zeitung. Een andere Westduitse krant, die Welt, schrijft dat Bonn zijn ambas sadeur al opdracht heeft gegeven naar huis terug te keren. Beetje depri van al die saaie auto's? Snel naar de Mitsubishi dealer. Want daar staat een auto waar je heel vrolijk van wordt: de nieuwe Colt. Z'n ontwapenende karakter straalt je tegemoet. En hij stuurt zoals hij eruit ziet: als een duvel tje. maar niet van z'n stuk te brengen. Even wat vrolijk- stemmende hoofdzaken. De vormgeving wordt dé lijn van de komende jaren. Hij biedt (zeker van binnen) veel en veel meer luxe dan zijn prijs doet vermoeden. Alle motoren zijn verbazend pittig voor hun cilinderinhoud. Op één na heb ben alle versies een katalysator en rijden dus puur schoon. Hij vraagt nauwelijks parkeerplaats, maar is twee keer zo ruim als hij eruit ziet. En je kunt er details bijkopen als twee open daken. Er is al een 1.3 EL v.a. f 22.995,-. Er zijn negen (ECI) inspuiters waarvan de 1.6 GTi zestienklepper de top is: f 37.295,-. En wie met grijs kenteken wil rijden, die neemt de 1.3 EL 2-seater: f 18.480,-. Word je daar vrolijk van of niet? De prijzen zijn inklusief BTW, MIISUBISHI af Sassenheim. Wijzigingen voorbehouden. MOTORS MITSUBISHI/DE GESTAALDE PERFEKTIE lie a Sluisweg 29-31, tel. 01718-72344. Touwbaan 5, tel. 071-410141.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9