Bouterse zegt leiding politie de wacht aan Britse steun voor 'rakettencompromis' Bolkestein Doden bij rellen Jordanië tegen prijsverhogingen HÏELGESNEDEN WIT of BRUIN Conflict in Suriname loopt verder op Sovjetschip komt olie in baai Alaska opruimen Palestijnen bezig met verkiezingsplan Israël GEENlMMAAR DONDERDAG 20 APRIL 1989 BUITENLAND PAGINA 5 DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP/GPD) Het leger in Suriname heeft de samenwerking met de leiding van de politie opgezegd. Tijdens een bijeenkomst met officieren, man schappen en burgerpersoneel in de Memre Boekoekazerne zei legerleider Desi Bouterse gisteren dat er duidelijkheid moet komen van de kant van de regering „want met deze lei ding van de politie doen we geen zaken meer". VALDEZ (AP) - De olie die in zee is gestroomd na de ramp met de olietanker Exxon Valdez op 24 maart bij de Prins William Baai in Alaska, heeft inmiddels de plaats Seward bereikt, 320 kilometer ver derop langs de kust in de Baai van Alaska. De autoriteiten daar heb ben hun hoop gevestigd op een i Russisch schip dat op weg is gende eilanden en het natuuireser- Seward om de olie van zee op vaat op het Kenai schiereiland, te zuigen voor die de stranden daar masaal vervuilt. Seward ligt aan de Golf van Alas- vangen, Exxon-voorzitter Rawl reageerde furieus op die kritiek: het lag vol- De kustwacht had wel een paar gens hem juist aan de klungelige schepen ter plaatse om de olie op te actie van de overheid dat de schoon- w de pompen ervan zijn maakoperatie ka, waar veel hogere golven zijn dan bezweken, omdat de olie steeds dik- kwam. Op in de eilandrijke Prins William Baai. De tot 3,5 meter hoge golven bij Se- de kleine schoonmaakoperatie in Valdez leidt, dinsdag laat op gang persconferentie regenng- dant: „Het Junglecommando heeft een relatie met de buitenlandse ar restanten. Nu de politie staakt, lo pen zij het risico in handen van de de militaire politie te vallen. Dat moet Het leger staat volgens Bouterse pa- terse werd het politiekorps raat om de taken van de politie over waarloosd. Maar d te nemen. „Als het moet, zullen we Shankar wil het korps alle politiebureaus overnemen, ook geven. het hoofdbureau", zei Bouterse on- Een ander punt van conflict luid applaus. Bouterse onthulde recente cocaïnevangst van 200 kilo. voorkomen worden", dat hij dinsdag de opdracht gaf tot Volgens de legerleiding zit er een he.V?P j.en van °rlando Swedo, de luchtje aan de illegale landing van militair die in een cel van de burger- het vliegtuig dat de cocaïne vermoe- Politie opgesloten zat in verband delijk heeft aangevoerd. De aan- met het onderzoek naar het bloed- houding van vier buitenlandse in- PadiP het bosnegerdorp Moiwana zittenden werd uitgevoerd door de in 1986. Hij gaf die opdracht nadat burgerpolitie. Toen de militaire po- hij president Shankar een ultima- litie het autonummer onderzocht turn had gesteld tot 10.00 uur, dat op van een Surinamer wiens wagen ge- verzoek van de president met een signaleerd werd bij het smokkel- half uur werd verschoven. vliegtuigje, bleek dat van een bur- Direct na de militaire actie, die gerpolitieagent te zijn. Na aanhou- door ambtenaren een „operette" ding door de militaire politie, liet de werd genoemd, begon politiek man zich naar een politiebureau overleg tussen Bouterse, de presi- brengen „om zijn spullen op te ha dent, de frontleiders en de ministers len" en vluchtte toen weg. Bouter van justitie en defensie. Volgens re- se: „De man loopt nu vrij rond", genngswoordvoerder Truideman is ln Paramaribo wordt het opmer- „mgewikkeld politiek spel kelijk gevonden dat de politie de ge- hij^geen mededelin- vonden partij cocaïne nog steeds niet heeft getoond aan de pers. Ook de poli- de advocaten van de verdachten kregen de partij cocaïne niet te zien. Bouterse: „Als we straks de politie bureaus moeten overnemen, laten ze dan tevoren die 200 kilo cocaïne Anders word ik daar ward zijn teveel Amerikaanse schoonmaakschepen, Maar de 11.400 ton metende Vaido- port uitgebracht gubsky moet wel is staat zijn de dik- Bush, ke smurrie van de zee op te zuigen. Het schip werd gisteravond ver wacht in de Resurrection Baai, waai Seward ligt. De autoriteiten in Se- loor nadat ward hopen dat de Rus de olie kan Prins William Baai, ker werd. Intussen heeft admiraal New York zei hij: "Ik kan u niet ga de kustwacht Yost, die de randeren dat over een jaar niet hier daar Yost zei eraan te twijfelen of Exxon, eigenaar van de Exxon Valdez die 38 miljoen liter olie zwarte vlek te zien zal Washington rap- zijn op een of andere rots, maar ik president kan u verzekeren dat we er alles aan doen om het op te ruimen". Gisteren begon de milieucom missie van de Senaat aan een debat over de trage start van de schoon- rif liep in de maakwerkzaamheden in Valdez. zou slagen Minister van transport Skinner i opvangen voor die de stranden zal minimaal 500 kilometer kustlijn belangrijkste functionaris die zich vervuilen. Het beetje olie, een dikke r de winter te hebben schoonge- gaande' gen over kan doen Volgens de militairen tietop „bewust chaos a< ëren". Bouterse: „We zijn bezig met een amnestiewet en de politie arres teert een gewone soldaat voor een onderzoek naar.de acties in Moiwa- na. Als er daar iets onderzocht moet ook weer van beschuldigd" worden, dan moeten ze zo flink zijn Gistermiddag deed zich een nieu- om bij mij te komen. De militair we ontwikkeling voor toen één van voerde bevelen uit". de commandanten van het Jungle- Leger en politie staan al op ge- commando van Ronnie Brunswijk spannen voet met elkaar Sinds de eén boodschap doorbelde naar de staatsgreep in 1980, die begon met Surinaamse dagbladen De West en het beschieten van het hoofdbureau De Ware Tijd waarin werd gezegd van politie. Onder het regime-Bou- dat de Spaans sprekende arrestan- de cocaine-affaire moeten worden vrijgelaten". De man, die volgens de redactie van De Ware Tijd volstrekt serieus te nemen is, dreigde dat het Jungle commando politieposten en rege ringsgebouwen in Paramaribo zal opblazen. De betreffende Hoge magistraat El Salvador bij aanslag gedood SAN SALVADOR (AP) - De procu reur-generaal van El Salvador, Ro berto Garcia Alvarado, is gisteren om het leven gekomen by een bom aanslag. Onbekenden legden een bom op het dak van zijn jeep, toen die voor een stoplicht stond te wachten. De chauffeur van de magi straat, die bij de aanslag ongedeerd bleef, heeft dit verklaard. Ook de lijfwacht van Garcia Alvarado bleef ongedeerd. Eveneens gisteren werd bekend AMMAN (Rtr) dat een Argentijnse arts. en een den jn de zuidelijkë stad Ma'ai Franse verpleegkundige samen met Jordanië tussen politie en betogers verwondingen opliepen, onder w.v die protesteerden tegen priisverho- twaalf politiemensen. De kroon- jen, zyn minstens vyf me het leven gekomen. Zeker r de die twijfel ge- antwoorden. zal moeten i - - -Commissieleden hebben hebben vuild strand, het milieudepartement van de felle kritiek geleverd op de aanpak gezegd na de ramp. "Reeksen vergissingen met dramatische gevolgen", zo werd het optreden in Valdez be stempeld. De plaatselijke en federa le overheid, Exxon en de directie van de oliepijpleiding in Alaska, al len bleken nauwelijks voorbereid op een catastrofe dis die met de Exxon Valdez. De Senaats-commissie wil ook het verhaal horen van de directeur van de landelijke milieubescher ming Reilly, gouverneur van Alaska Cowper en Exxon-directeur Rawl. Volgens een zegsman binnen het Congres wil de Senaatscommissie vooral weten waarom de Ameri kaanse kustwacht en de federale milieubescherming niet sneller hebben gereageerd. Exxon heeft Yost beloofd dat be gin juni maximaal 4000 schoonma kers aan het werk zullen zijn en tal loze schepen zullen zyn ingezet. Niemand weet precies hoeveel kilo meter strand is vervuild met olie. Een eerste onderzoek van meer dan 50 stranden in de Prins William Baai kwam op zo'n 600 kilometer Exxon heeft 500 kilometer te zul- de olieramp in de eerste dagen *en schoonmaken. Bij ongeregeldhe- regent, verklaarde eerder dat bij de -gen afkondigde voor benzine, tele- op zelfbeschikking voor de Palestij nen in het kader van een onafhanke lijke Palestijnse staat die zou gaan streven naar een federatie met Jor danië. De Jordaanse koning Husayn heeft na een ontmoeting met de Amerikaanse president Bush giste ren vastgehouden aan zijn stand punt dat een internationale vredes conferentie met deelname van de PLO de enige mogelijkheid is om een duurzame oplossing te vinden voor het bevredigen van het Pales tijnse recht op zelfbeschikking. Bush zei na afloop dat de VS het vage plan-Shamir blijven steunen, omdat verkiezingen op 'wederzijds aanvaardbare' voorwaarden als "be- ginmaatregel bijdragen aan een po litiek proces dat leidt tot onderhan delingen" over een definitieve op lossing. Husayn meende dat de de tijd rijp was voor een 'doorbraak'. Bush meende dat er een einde moest ko men aan wat hij noemde 'steriele debatten'. Terwijl Husayn evenals de PLO en de andere betrokken Arabische staten en de Sovjetunie blijft pleiten voor een internationa le vredesconferentie onder auspici ën van dè Verenigde Naties, zien de VS een veel kleinere rol voor de VN steden in Zuidkorea is gisteren op den twee jaar lang de definitieve on- weggelegd: "op een geschikt mo- grote schaal door studenten tegen de derhandelingen tussen de PLO en ment zou een dergelyke conferen- regering van president Roh Tae- Israel voorbereiden. Die voorberei- tie hoogstens kunnen bijdragen Woo gedemonstreerd. In de hoofd- dingen zouden uitsluitend T~ JERUZALEM (AFP/AP) - Drie vooraanstaande Palestijnen, af komstig uit de bezette gebieden, zouden momenteel in Cairo in over leg met de Egyptische regering een 'compromisformule' uitwerken om verkiezingen in de door Israël be zette gebieden mogelijk te maken. Dit hebben Palestijnse bronnen gis teren in Jeruzalem bekendgemaakt. Het idee van verkiezingen in de Gaza-strook en de Westelijke Jor- daanoever met als doel een groep Palestijnen uit de bezette gebieden naar voren te laten treden met wie de Israëlische regering op haar voorwaarden kan onderhandelen, is voor bepaalde Palestijnen aan vaardbaar onder de volgende voor waarden: de verkiezingen moeten 'vrij' en 'democratisch' zijn en plaatsvinden onder supervisie van Egyptische, Amerikaanse en Russi sche waarnemers. Momenteel zijn de voorzitter van het Arabisch onderzoek- en studie centrum in Oost-Jeruzalem, Hussei- ni, voorzitter van de federatie van Palestijnse vakbonden, Saas, en een notabele uit Nablus, Kanaan, op bezoek in Cairo. De compromisformule is qua fa sering veel sneller dan het Shamir- SEOUL - In ten minste zes grote PIanJ de gekozen Palestijnen stad Seoul gooiden betogers brand- raeuscn-raiesiynt bommen naar een Amerikaanse mi- aangelegenheden raëlisch-Palestijnse 'binnenlandse' Daarna zouden PLO en Israël een het totstandkomen van directe on derhandelingen tussen Israël, de PLO, Jordanië, Syrië en Egypte. Is raël wil geen VN-conferentie. Intussen raakten negentien Pa- studentenbetoging van 19 april 'definitieve oplossing' moeten uit- lestijnen gewond toen Israëlische I960, die indertijd het begin inluid- werken 'de VS garant soldaten in de bezette Gaza-strook i de regering-Syng- zouden staan'. Die oplossing moet niet plastic en rubberkogels op hen garantie bevatten voor het recht begonnen te schieten. rellen in Ma'an dinsdag 18 foon, irrigatiewater en een reeks consumptiegoederen. De regering van premier Zaid ar-Rifai voerde prins zei te vrezen dat de protesten economische hervormingen ;r- nog heviger worden. Van Ma'a dood door het Salvadoraanse leger. De beide buitenlanders werden gei- ».v#B wU1Ucu dentificeerd als de Argentijn Gust- tien personen*raakten gewond. Dit spreidde5het geweld zich gisteren telefo- steden Kerak, Tafileh, Wadi Moussa netaire Fonds (IMF) en Mreygha. In Kerak zouden vyf steun, n, 216 kilome- mensen zijn gewond. De demon- Kroonpri: Islas Caceres en de Francaise hebben Madelaine Languedoc. nisch meegedeeld. Volgens de radiozender van het inw0ners van Ma'aR ÜRMR ff BI linkse verzet werden Caceres. Lan- terten zuiden van de hoofdstad Am- stranten koelden hun woede op guedoc en drie guerrillastrijders ge- man. noemden de namen van vijf to's en officiële instellingen dood nadat ze tijdens een aanval mannen die waren gedood tijdens bankgebouwen van het leger op een veldhospitaal- vuurgevechten met politie- en le- Nabij de bei»»»»» duiuam.be tje van de rebellen in de provincie gereenheden. In de stad is sinds toeristische trekpleister, de ruïne- San Vicente gevangen waren geno- dinsdag een uitgaansverbod van stad Petra, bekogelden jongeren, men-Volgens een communique van kracht. De politie gebruikte ook dinsdag lege, wachtende autobus- het Salvadoraanse leger betrof het traangas om demonstranten, onder sen. Dit verklaarde zuinigingsmaatregelen door de overleg met het Internationale Mo- verdere Hasan verklaarde dat de veiligheidstroepen in de zuidelij ke provincies zijn versterkt. Hij liet doorschemeren dat de rellen in Nabij de bekendste Jordaanse Ma'an zijn uitgelokt door islami- leristische trekpleister, de ruïne- tische fundamentalisten. Hasan stad Petra, bekogelden jongeren noemde de toestand in het zuiden twee buitenlandse gewapende guerrillastrijders die samen met ze ven Salvadoraanse opstandelingen, door het regeringsleger werden ge dood. Buitenland kort China In de Zuidchinese stad Changsha zijn 21 middelbare scholieren ge wond geraakt toen een granaat in een klaslokaal ontplofte. Een scho liere had de granaat meegenomen om hem te gebruiken als een hamer bij het herstellen van haar lesse- Belfast In de Noordierse hoofdstad Belfast werd gisteren een man gedood en raakte een andere gewond bij twee afzonderlijke aanslagen. De twee slachtoffers hadden geen banden met de politie of de Britse strijd krachten, aldus de Noordierse poli tie. Italië De Italiaanse paramilitaire politie heeft gisteren een arts bevrijd die een maand geleden werd ontvoerd en vastgehouden in het ruige berg gebied van Sardinië. De ontvoer ders wisten echter te -ontkomen. Het incident deed zich voor op on geveer 100 kilometer van Cagliari, de hoofdstad van Sardinië. Wapenverkoop Het kopen van wapens in België wordt aanzienlijk jninder gemakke lijk. Minister van justitie Wathelet gaat de ministerraad een wetsont werp voorleggen dat een grondige wijziging betekent van de huidige, uit 1933 daterende, Belgische wa penwet. Het ministerie van justitie in Brussel deelde dat gisteren mee. Burma Het Burmaanse leger heeft het op een na grootste kamp van het Ka ren-verzet aan de grens met Thai land ingenomen na een offensief van twee maanden. Er vielen hon derden doden en gewonden aan bei de zijden, aldus een regerings woordvoerder in Rangoon. veel studenten, te verspreiden ooggetuige. Buitenlandse toeristen Het was echter te vroeg militante i: die in straten barricades oprichtten werden later onder begeleiding en regeringsgebouwen aanvielen. De Jordaanse kroonprins Hasan, die wegens het verblijf van koning lamieten openlijk de schuld te ge ven van het geweld, verklaarde de Jordaanse kroonprins, maar hij Het geweld brak uit nadat de noemde het vreemd dat het zich Husayn in Washington optreedt als Jordaanse regering prijsverhogin- snel heeft verspreid. PARIJS (GPD) - De Fransen krijgen een zogeheten 'punten- rijbewijs'. Dat heeft de Franse ministerraad gisteren besloten. Iedere verkeersovertreding zal - naast een boete of celstraf - be straft worden met een vermin dering van het aantal punten dat aan het rijbewijs is gekoppeld. De Fransen krijgen zes punten. Wie door z'n punten heen is kan een tijdje zijn rijbewijs inleve ren. Iemand die een overtreding heeft begaan maar zich gedu rende drie jaar gedraagt als de Frankrijk gaat op punten rijden spreekwoordelijke 'heer in het verkeer' ziet zijn puntentotaal weer opgetrokken tot de aan vankelijke zes. Het puntenrijbewijs is een van de hoofdpunten in het be leid van de Franse regering voor meer veiligheid op de wegen. Vorig jaar vielen 10.548 doden op de Franse wegen. Dat is bijna het dubbele van het aantal ver keersdoden in Groot-Brittannië. Georges Sarre, de Franse minis ter van Verkeersveiligheid zei dat de regering van premier Ro- card er naar streeft om het do dental met minimaal de helft te verminderen. De Franse Twee de Kamer zal nog dit vooijaar het voorstel van de regering-Ro- card goedkeuren. Critici van de Franse regering vinden echter dat de echte oorzaak van het ho ge dodental op de weg - het rij den onder invloed - niet wordt aangepakt. BIJ ONS ELKE DAG VERS GEBAKKEN BRUSSEL (GPD/AP/Rtr) - De NAVO-bondgenoten kunnen het nog niet eens worden over de mo dernisering van de kernwapens voor de korte afstand. Dat bleek gis teren in Brussel waar de ministers van defensie bijeen waren in het ka der van de Nucleaire Plan Groep (NPG). Wel kreeg minister van defensie Bolkestein daar bijval voor de Ne derlandse poging om een uitweg uit dit probleem te vinden. Vooral de Britse minister Younger "was het eens- met mijn verklaring", zei Bol kestein na afloop. Bolkestein legde een gecompli ceerd Nederlands compromisvoor stel op tafel, waarmee hij probeert voorstanders (vooral de VS en En geland) en tegenstanders (West- duitsland en België) te verzoenen. Hij noemde de Britse bijval overi gens 'opmerkelijk'. Londen heeft zich immers steeds voluit achter de VS opgesteld. De Amerikanen willen zo snel mogelijk beslissen over modernisering en voelen er niets voor om met het Warschaupact te gaan onderhande len over vermindering van de korte- afstandswapens. De VS kondigden bij monde van minister van defensie Cheney aan dat de defensiebegroting met tien miljard dollar zal worden vermin derd. Dit, om militaire uitgaven ge lijke tred te laten houden met de in flatie. Op welke punten die bezuini gingen zullen worden doorgevoerd, wilde Cheney niet kwijt. Voorts besloten de Amerikanen in het kader van de besprekingen in Brussel uitgebreide informatie van inlichtingendiensten in de strijd te gooien, om te bewijzen dat de Sov jetunie helemaal niet bezig is zijn kernraketten voor de korte afstand te moderniseren. De VS zien het bondgenootschap steeds verder verdeeld raken over de modernisering met de Bondsre publiek en België voorop. Deze lan den twyfelen of de nucleaire Lance- raket, die halverwege de jaren ne gentig zal zyn verouderd, wel moet worden vervangen. België blijft voor Bolkestein een dwarsligger. Het wil nog niet beslis sen, wil meteen onderhandelen met Dick Cheney. (foto ap) het Warschaupact en vindt dat eventuele nieuwe wapens geen gro ter bereik mogen hebben dan de ou de. Bolkestein wijst dat standpunt af. Gisteravond laat zochten diplo maten nog naar formuleringen waarmee in het slotcommuniqué van de vergadering het 'Belgische' probleem kan worden omzeild. "We willen voorkomen dat in dit com muniqué een Belgische voetnoot komt",.zei een diplomaat. Het Nederlandse voorstel is een poging daartoe. Bolkestein lanceert een soort drietrapsraket: eerst mo derniseren, dan het Oostblok vra gen om hun korte-afstandswapens te verminderen tot het lagere NAVO-peil en pas dan onderhande len over verdere beperking. Bolkestein is tegen de Duitse en Belgische pleidooien om meteen te gaan onderhandelen. Hij vreest dat dat zou leiden tot een volledige denucleairisering van Europa, de 'derde nul-optie'. En daar voelt voL- gens Bolkestein "geen van de NAVO-landen iets voor". De minister wil dat de NAVO snel beslist tot modernisering. Dat komt neer op het kiezen van een vervan ger voor de in 1995 verouderde Lan- ce-raket en de introductie van een nieuwe raket die door vliegtuigen (zoals onze F-16's) kan worden afge schoten. Die beslissing hoeft volgens de minister niet per se te vallen op de topconferentie van de regeringslei ders van de NAVO, eind mei in Brussel. Dat kan ook gebeuren op de volgende NPG-vergadering, die in oktober in Portugal wordt gehou den. Omdat die nieuwe wapens beter zijn, kan de NAVO met minder dan het huidige aantal volstaan. "Min der maar beter", is Bolkesteins mot to. Hy verwacht dat de NAVO straks nog maar zo'n 3000 kernkop pen in Europa zal overhouden. Nu zijn dat er nog ruim 4000. "Dat geeft een goede basis om de Sovjetunie te vragen om eenzijdig hun aantal korte-afstandswapens te verlagen tot datzelfde niveau", zei de minister. Pas als dat bereikt is, zou met het Warschaupact onder handeld kunnen worden over ver dere verlagingen. Maar dat kan alleen als tegelijk in Wenen concrete resultaten worden geboekt bij de onderhandelingen over vermindering van de conven tionele bewapening in Europa. De NAVO wil dat het Warschaupact zyn niet-nucleaire strijdkrachten meer dan halveert. Bolkestein meent dat zodra de modernisering in de NAVO in 1996 achter de rug is, het aantal nucleaire kanonnen van de NAVO sterk kan worden verminderd. Daarmee zou het NAVO-streven om de dracht van kernwapens te verlengen, wor den gesteund. Dat is vooral bedoeld om tege moet te komen aan de bezwaren van Westduitsland. De kernwapens voor de korte afstand worden im mers in oorlogstijd vooral van Duits grondgebied afgevuurd. Hoe korter de dracht hoe meer Duitsland zelf zal worden getroffen. Daarom ver zet Bolkestein zich ook tegen de Belgische eis dat nieuwe kernwa pens geen langere dracht mogen hebben. "Dat is in strijd met eerdere afspraken die al in 1979 binnen de NAVO zyn gemaakt", aldus de mi nister.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5