>P 'Lmchtingen bundelen c grote schaal' Intrekken van blokkade-oproep zinloosv 11 EUROPAMEUBEL 'Benthuizen BENTHUIZEN Tel079 31120° Schadeclaim NS bij uitstel ov-jaarkaart WVC-topman over zwakzinnigenzorg: Rechtszaak tegen vader brengt geen licht in Bolderkar-affaire DONDERDAG 20 APRIL 1989 BINNENLAND PAGINA 3 NEN Binnenland kort Radioactief afval De aanleg van een groot opslag- en verwerkingscomplex voor radio-ac tief afval in het Sloegebied (Zee land) is uit den boze. Dit zegt de Commissie Milieu-Effect Rapporta ge (MER) naar aanleiding van plan nen van de Centrale Organisatie Voor Radioactief Afval (COVRA). Bij de opslag mag geen voorschot worden genomen op eventuele uit breiding van de kernenergie, aldus de MER. Bij vergunningen moet worden uitgegaan van bestaande hoeveelheden. Ook moet meer re kening worden gehouden met de publieke opinie. Politie Vanwege de slechte arbeidsomstan digheden heeft de dienstcommissie van de rijkspolitie Limburg de hulp ingeroepen van de arbeidsinspectie in Maastricht. Door bezuinigingen is er te weinig geld voor overuren en te weinig personeel voor nachtdien sten. Veel technisch rechercheurs hebben zich ziek gemeld. Vrouwengevangenis Om te voorkomen dat veroordeelde vrouwen door plaatsgebrek een ge vangenisstraf ontlopen, moet de ge vangenis 'De Bospoort' in Breda zo snel mogelijk een vrouwengevange nis worden. Dat zei staatssecretaris Korte van Hemel (justitie) gisteren in de Tweede Kamer. In 1988 ontlie pen 150 vrouwen hun straf. Zij vindt dat een onaangename en niet te ver antwoorden zaak. Overijssel Uit onderzoek blijkt dat 40 procent van de eiken in Overijssel in slechte staat verkeerd. Provinciale Staten gaat een campagne voeren om de 40.000 hectare bos weer in goede staat te brengen. Zij wil de aanleg van bos stimuleren, met als doel een economisch rendabele bosbouw. De provincie wil hiervoor in 1990 4,5 ton uit trekken. Geneesmiddelen Vanaf 1 mei zullen alle op dokters recept voorgeschreven homeopa thische en antroposofische genees middelen door het ziekenfonds worden vergoed. Op die datum wor den enkele wijzigingen van kracht in het Besluit farmaceutische hulp ziekenfondsverzekering. Tegelij kertijd worden geneesmiddelen die "in enigerlei handelsverpakking" ook buiten de apotheek verkrijg baar zijn, van vergoeding uitgeslo ten. Dat zijn er nu 347. Rechter wijst eis Shell tegen politici van de hand AMSTERDAM (GPD) - De veer tien ondertekenaars van een adver tentie, waarin wordt opgeroepen tot een blokkade bij het Shell-laborato- rium in Amsterdam, hoeven deze niet te rectificeren. In hét kort ge ding dat Shell in Amsterdam tegen de veertien had aangespannen, be paalde president mr. H. van Breda, dat herroepen van de advertentie op een te laat tijdstip zou komen en dan een loos gebaar zou zijn. Boven dien zou een afgedwongen nieuwe advertentie 'escalerend' werken, al dus de rechtbankpresident. door Thea van Beek Shell Research in Amsterdam had uit de gewraakte advertentie in Trouw en de Volkskrant, veertien van de in totaal negentig onderteke naars geselecteerd. De directie van het chemieconcern had juist deze waaronder de wethouders Hans de la Mar (Leiden), Verduyn Lunel (Den Haag) en het Amster dams gemeenteraadslid Roel van Duijn gekozen omdat zij een pu bliek functie vervullen. Shell-advocaat H. Ter Kuile noemde het bijzonder verwerpelijk dat mensen met gezag oproepen tot het plegen van strafbare feiten. "Anderen zullen zich erdoor ge sterkt voelen dat jegens Shell alles mag; smaad, vernieling en brand stichting". De la Mar, Van Duijn, Verduyn Lunel en het Bredase gemeente raadslid M. Garritse waren aanwe zig bij de rechtzaak. De la Mar vergeleek de blokkade met soortgelijke acties van Green peace en verpleegkundigen, die eveneens een demonstratief karak ter hadden en niet zijn verboden. Hij kaatste de bal naar Shell terug: "De blokkade is mijns inziens niet strafbaar, en moet Shell doen inzien dat zij onrechtmatig handelt door haar aanwezigheid in Zuid-Afrika. Shell probeert via justitie de mani festatie nu te criminaliseren. Eco nomisch kunnen we Shell nooit op de knieën krijgen, maar moreel wel", aldus De la Mar. De Haagse wethouder A. Ver- duyn-Lunel vond dat in een land waar "racisme tot staatsvorm is ver heven, actieve investeringen afkeu ring verdienen". Hij noemde de op roep volstrekt rechtmatig, passend in de vrijheid van meningsuiting en moreel noodzakelijk. Roel van Duijn, ex-provo en nu gemeenteraadslid voor Groen Am sterdam, beklemtoonde dat hij te kende omdat van meet af aan is be nadrukt dat het om een vreedzame actie zou gaan. "We leven gelukkig in een land waar vrijheid van me ningsuiting en demonstratie in ere gehouden wordt. Shell moet niet proberen inbreuk te maken op dat hoge goed". De politici lieten weten, ongeacht de uitspraak, morgen bij de blokka de aanwezig te zullen zijn. Hun i Duijn en de Haagse wethouder Verduyn Lunel kunnen lachen. Links advocaat mr F. (foto ANP) raadsman, mr. A. van den Biesen betoogde dat een advertentie, waar in de oproep van de veertien onder tekenaars wordt herroepen, een blokkade niet in de weg staat. Bo vendien zouden alle overige onder tekenaars hun oproep gewoon kun nen handhaven. "Noch de blokka de, noch de oproep zijn daarmee dan van de baan". Dat de blokkade onrechtmatig zou zijn, had Shell volgens de advo caat al veel eerder aanhangig kun nen maken. Al in januari werd die blokkade aangekondigd. "Shell handelt zelf onrechtmatig. Bij voortduring werkt zij mee aan grootschalige schending van de mensenrechten en actief verlenen van medewerking aan in de ogen van de Nederlandse wetgever straf bare onrechtmatige handelingen." Ganzenjacht Van den Biesen haalde ook een in 1986 uitgesproken vonnis aan van de Amsterdamse rechtbank. Daarin werd bepaald dat Kritisch Faunabe heer de ganzenjacht hinder mocht toebrengen. Van den Biesen: "Als verzet tegen de ganzenjacht is toe gestaan, dan zal verzet tegen men senjacht toch niet zo bezwaarlijk zijn". Namens Shell eiste mr. H. ter Kui le dat de rectificatie al vandaag in de ochtendbladen moest staan, op straffe van een dwangsom van tien duizend gulden. "Een sympathiek doel geeft geen vrijbrief voor het verrichten van onrechtmatige da den. Het aan de kaak stellen van apartheid als politiek richtsnoer verdient steun, maar men zal bij de keuze van zijn middelen eisen aan zichzelf moeten stellen". Hij betoogde dat het niet de kri tiek op Shell was, die het bedrijf naar de rechter deed stappen. Maar blokkeren van een huis, kantoor of labratorium was volgens hem een ontoelaatbare methode. Vooral om dat het bedrijf daarmee in haar werkzaamheden wordt gehinderd. "Het oproepen tot zo'n blokkade is uitlokken van een onrechtmatige daad. De uitlokking door mensen met gezag is in het bijzonder ver werpelijk, omdat sommige anderen zich daardoor gesterkt voelen". De raadsman hoopte met een rectifica tie nog te bereiken dat in de omge ving van de ondertekenaars dit tot bezinning zou leiden en voor deug delijker methodes werd gekozen. Mr. Van Breda deed zijn uit spraak onmiddellijk na het kort ge- 'HFT COMPLETE WONEN IN HFTGROF.NF. HAHT VAN HOLLAND' bliciteitsgolf rond de 'Bolderkar-af faire. Raadsman mr. D. Vermaat blies in zijn pleidooi alle 'bewijzen' van mr. Moraal omver. De kinderarts van De Bolderkar had bij het doch tertje blauwe plekken en bloeduit stortingen rond de anus geconsta teerd. Er waren ook nog andere aan wijzingen 'dat er iets bij haar was binnengedrongen' en dat ze seksu eel benaderd was. Maar volgens mr. Vermaat is de dochter een springerig, speels kind, dat door een handicap aan haar been veel valt. Daaraan zouden de blauwe plekken ook te wijten kun nen zijn. Bovendien had het kind vaak verhoging; de vader nam haar temperatuur dan met een thermo meter in de anus op. Veel meer aan wijzingen voor seksueel misbruik had de Bolderkar volgens mr. Ver maat ook niet gehad. Hij vond het dan ook een be roepsfout dat het kind niet meteen verder was onderzocht, toen het eenmaal in het Vlaardingse kleuter dagverblijf was opgenomen. Mr. Vermaat vond verder het 'poppen- onderzoek' een beroepsfout op zichzelf. Het duurde veel te kort, het had een aantal keren moeten wor den herhaald en het was geen 'vrij spel', want de onderzoekster ging er al van uit dat het kind seksueel was misbruikt. Volgens de advocaat gebruikt De Bolderkar een lijst met 52 soorten aanwijzingen voor incest. Op het kind van W. waren er 'maar' vijf van toepassing. En voor die vyf aanwij zingen waren ook andere, heel nor male oorzaken aan te wijzen. De beweringen van de moeder, dat W. een man is die van 'extreme seks' houdt, betwijfelde de raads man. Zij is ten eerste nauwelijks een evenwichtige getuige te noemen en ten tweede had zij wraakgedachten omdat zij vond dat W. haar het kind had afgenomen. Mr. Vermaat bestreed ook dat zijn cliënt z'n verklaringen bij de politie in volle vrijheid had kunnen afleg gen. Hij was geestelijk in de war en dus niet 'verhoorsbekwaam'. "Vijf tot zes mensen die de verdachte in die tijd hebben gezien, verklaren dat hij aangeslagen was, in lekaar geklapt. Ze troffen hem steeds ont redderd aan. Er is kortom geen spoor van bewijs dat W. ontucht pleegde. En evenmin is bewezen dat hij de dader was, en niet iemand anders - als er wel sprake is ge weest van ontucht bij het kind". De rechtbank doet uitspraak op 2 DEN HAAG (GPD) - De NS en het streekvervoer overwegen een scha declaim bij de overheid in te dienen, als invoering van de OV-jaarkaart voor studenten niet per 1 september wordt gehaald. Dat die streefdatum niet gehaald wordt, staat al vast. Door een fikse ruzie tussen de rege ringspartijen CDA en VVD is de po litieke besluitvorming over de ge wraakte kaart voor onbepaalde tijd opgeschort. Over de hoogte van de schade claims is nog niets bekend. Of uit stel de prijs van de OV-kaart voor studenten zal opdrijven, is even eens onduidelijk. De NS acht dat niet noodzakelijk. Het streekver voer twijfelt. "Wij hadden deze week haring of kuit moeten hebben", aldus woord voerder Meijer van de NS. Volgens hem is een schadeclaim vrijwel on vermijdelijk nu de politieke besluit vorming is opgeschort. "We hebben voor 1 september alvast een nieuwe dienstregeling gemaakt. Dat terug draaien is natuurlijk een kosbare zaak", meent de woordvoerder. Bovendien heeft de NS alvast Belgisch materieel gehuurd om de extra passagiers mee te kunnen ver voeren. "En dan heb ik het nog niet over het grote aantal NS-werkne mers dat zich dagelijks met invoe ring van de OV-kaart voor studen ten bezig houdt", aldus Meijer. regeling moet worden terugge draaid. Bovendien wenst met terug gave van de kosten die gemaakt zijn door de onlangs opgerichte bv OV- jaarkaart, nu daar per 1 september geen inkomsten binnenkomen. Al leen daarbij gaat het al "om enkele tonnen per maand", aldus een woordvoerder van de vereniging van streekvervoerondernemingen. De Tweede Kamer besloot giste ren op aandringen van de VVD de eindstemming over de voorstellen van minister Deetman tot bezuini ging op de studiefinanciering voor lopig van de politieke agenda af te 1 voeren. WD-woordvoerder Kort hals wil eerst politiek beraad met het CDA over financiële dekking van een gat van tenminste 20 mil joen gulden dat CDA'er Lansink wil slaan in de onderwijsbegroting. Lansink wil uitwonende studen ten in het middelbaar beroepson derwijs tegemoet komen door hen te vrijwaren van Deetmans maatre gel een thuiswonendenbeurs toe te kennen als zij binnen een straal van 60 kilometer van de ouderlijke wo ning onderwijs kunnen volgen. 'Ruding maakt geen vrienden' TOKYO (ANP) - "De uitspraken van Ruding waren uiteindelijk niet zo hard gesteld als ik aan vankelijk had vernomen. Maar, inderdaad, het blijft niet fraai. Zo maak je geen vrienden". Dat zei CDA-fractieleider De Vries in Tokyo, waar hij deel uitmaakt van een parlementaire delegatie onder leiding van kamervoorzit ter Dolman. De kritische uitspraken van Ruding over de gesponsorde aanwezigheid van drie WD-mi- nisters bij het optreden van Frank Sinatra waren zeer snel in Tokyo bekend geworden. Een medewerker van oppositielei der Kok had de moeite genomen om dinsdagnacht naar Tokyo te bellen. Kok, wiens humeur in Tokyo met de dag beter wordt, vertelde het verhaal bij het ont bijt aan De Vries. Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken), die gisteren in Japan arriveerde, was ook op de hoogte gebracht van Rudings uitspraken. "Van een afstand kun je erom glimlachen", was zijn enige commentaar. ADVERTENTIE Gemakkelijk Ie bereiken vanaf rijksweg A12 Den Haag Utrecht (afslag Bleiswijk) door Arnoud Riethof APELDOORN (ANP) - Voor een optimale zorg voor zwak zinnigen is een "grootscheeps fusieproces" noodzakelijk. Dat heeft de directeur-generaal Welzijn van het ministerie van WVC, mr. J. Richelle, vandaag in Apeldoorn gezegd op een congres over woonvormen voor verstandelijk gehandi capten. Zo'n fusie zou moeten leiden tot grote bestuurlijke organisaties met een divers dienstverleningsaanbod voor zwakzinnigen. De diensten die inrichtingen en ge zinsvervangende tehuizen (GVT) nu aanbieden, zijn volgens Richelle vaak te veelomvattend. "De voor zieningen bieden vaak meer dan er in feite gevraagd wordt", zei hij. Het zou in zijn ogen beter zijn als grote organisaties diensten aanbieden waaruit een keuze mogelijk is, zoals verblijf, verzorging en verpleging. Veel vragen bij ouderen over standaardpolis UTRECHT (ANP) - De FNV en de Stichting de Ombudsman in Hilver sum wil dat particulier verzekerde bejaarden meer tijd krijgen om te kiezen voor de zogenaamde stan daardpakketpolis. Volgens hen is- de voorlichting onvoldoende ge weest en verkeren veel 65-plussers in onzekerheid. De standaardpakketpolis, die on geveer hetzelfde biedt als het zie kenfonds, kost 181 gulden per maand. Tengevolge van een beslüit van de Tweede Kamer hebben be jaarden tot 30 april de tijd op deze polis over te stappen. Dat kan voor delig zijn voor mensen die nu meer betalen of een beperkt verzekerd pakket hebben. Er zijn echter ook maatschappijen die de polis voor minder dan 181 gulden aanbieden aan mensen die een goedkopere verzekering hebben. Hun oude pre mie wordt dan in driejaar opgetrok ken tot 181 gulden. De Stichting de Ombudsman wil dat de keuzeperiode wordt ver lengd tot 1 september. De FNV zegt signalen te krijgen van ouderen die' erop achteruitgaan als ze op de stan daardpakketpolis overstappen of die door hun verzekeraar worden gedwongen om deze polis te nemen. Om dat te bereiken is een be stuurlijke reorganisatie op grote schaal nodig, meent hij, met als uit eindelijk doel "een cliëntvriende- lijk systeem dat in staat is zorg op maat te leveren". Daardoor is het niet langer nodig dat er voor elke verstandelijk ge handicapte een voorziening buiten de deur wordt gezocht. Dat zou re sulteren in een verkorting van de wachttijd. Momenteel wachten 4.400 mensen urgent op een plaats in een inrichting of een GVT. Om het voor verstandelijk gehan dicapten mogelijk te maken als vol waardig lid van de samenleving te functioneren is een "procesmatige aandacht" voor hun situatie nodig, vindt Richelle. "Dat betekent bij voorbeeld dat peuterspeelzalen, crèches en gewone basisscholen meer ruimte zouden moeten bieden voor mensen met een geestelijke handicap en dat het aantal speciale, specifieke voorzieningen zoveel mogelijk wordt beperkt". Gemeenten zouden meer aan dacht moeten besteden aan de huis vesting van zwakzinnigen "om mensen met een geestelijke handi cap zolang mogelijk een plaats te geven binnen de samenleving", al dus Richelle. Hij pleitte voor extra financiële ondersteuning voor gees telijk gehandicapten die thuis blij ven wonen. Specifieke hulpvormen zoals thuishulp en gezinsbeghelei- ding verdienen volgen hem een ste vige stimulans, evenals dienstverle- ningsvormen die de belasting voor het gezin tijdelijk verlichten. Staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) plaatste op dezelfde bijeenkomst in Apeldoorn het huis vestingsbeleid voor zwakzinnigen op één lijn met het algemene huis vestingsbeleid. Dat is gericht op de centralisatie en vërzelfstandiging. Huisvesting voor zwakzinnigen dient volgens de bewindsman "een integraal onderdeel" van het ge meentelijk huisvestingsbeleid te worden. ROTTERDAM - Ongeacht het vonnis over 'Bolderkar-vader' W., blijft het een open vraag of de man al dan niet ontucht pleegde met zijn vieijarig dochtertje en zo ja op wel ke manier. Evenmin zal duidelijk worden of de methode met 'anato misch correcte' poppen die het Me disch Kleuterdagverblijf De Bol derkar in Vlaardingen hanteert om seksueel misbruik op te sporen, eni ge waarde heeft. Dat bleek tijdens de rechtzaak over W., gisteren voor de Rotterdamse rechtbank. Want raadsman mr. D. Vermaat had afgezien van het in het openbaar verhoren van een hele reeks getuigen: artsen, deskundi gen, politiemannen en behandelend personeel van het kleuterdagver blijf. Al deze mensen waren de afgelo pen weken wel bij de rechtercom missaris gehoord, maar tijdens deze zitting kwam er maar weinig van hun verklaringen naar buiten. De buitenwereld moest het doen met de interpretaties van verdediger en officier van justitie. Van de veertien door De Bolder kar 'aangewezen' incestgevallen zijn nu er in totaal acht door de justi tie vervolgd. Twee daarvan zijn af gevoerd wegens gebrek aan bewijs; een verdachte is inmiddels vrijge sproken, vier zaken wachten nog op eerdere vervolging en één zaak (die an W.) ligt nu bij de rechter. Officier van Justitie mr. H.J. Mo- aal eiste een jaar onvoorwaardelijk egen de 27-jarige vader. Hij vond dat De Bolderkar niet over eeh nacht ijs is gegaan met de beschul diging tegen W.: verscheidene per soneelsleden hadden aanwijzingen dat er met 't dochteije ontucht is ge pleegd. Bovendien heeft de ex-echtgeno te van W. (die al jaren psychiatrisch patiënt is en nu in een inrichting zit) hem van incest beschuldigd. Zij heeft dat ook aan haar moeder en aan een buurvrouw verteld. En ten slotte hield de officier W. aan zijn (later weer ingetrokken) verklarin gen bij de politie en de onderzoeks rechter, dat hij een keer nadat z'n kind bij hem in bed was gekropen, tegen haar had 'liggen aanrijen'. W. hield zijn ontkenning voor de rechter staande. Strafkamerpresi dent mr. C.P. Brift: "Waarom heeft u bij de politie, en later bij de rech- ter-commissaris, wel ontucht toege geven?" De verdachte: "Ik was he lemaal in de war en overstuur. Die brigadier dreigde. Dat als ik zou ontkennen ik wel vier jaar kon krij gen, maar dat ik minder zou krijgen als ik bekende. Ze zetten me onder druk. Ik kon t^oen wat ik wou, maar bekennen moest ik". De rechter: "Maar uw verklaring, ook later bij de onderzoeksrechter toen u helemaal niet onder druk stond, was wel erg gedetailleerd." De verdachte: "Toch heb ik 't zo maar bedacht. En ik liet die beken tenis toen zo, omdat ik hulp wilde hebben, psychiatrische hulp. Die zouden ze me anders niet hebben gegeven." Een arts van de GGD, die W. tij dens het politieverhoor onderzocht, had gezegd dat W. niet abnormaal overstuur was, wel gespannen. Hij had de verdachte valiumpillen ge geven. In gesprekken, na het poli tieverhoor, met de reclassering en psychiaters en andere hulpverle ners, trok W. z'n bekentenis ook niet in. Dat deed hij pas, aldus mr. Mo raal, op het hoogtepunt van de pu- ROTTERDAM (ANP) - De geschiedenis en het ont staan van de stad Rotterdam behoeft vooralsnog niet drastisch te worden herschreven maar de aanleg van de Spoortunnel dwars door het huidige Rotterdamse centrum heeft de gemeentelijke archeologen niettemin al een aantal fraaie vondsten opgeleverd uit de perio de tussen 1400 en 1700. Het betreft onder andere aardewerk en glas, maar ook een vilten hoed uit de 16e eeuw en messen met fraai bewerkte grepen van messing. Daarnaast zijn door de graafwerkzaamheden de resten blootgelegd van hui zen, erven en beschoeiingen uit de 15de eeuw. De aan te leggen Spoortunnel loopt dwars door het oudste deel van Rotterdam. Al eerder werden tijdens de graafwerkzaamheden aan de Jacobsplaats uit het verleden van de stad zelf de fundamenten van de 14de eeuwse stadsmuur ontdekt. Mysterieus is de opgegra ven kookpot uit de 11de eeuw. Rotterdam, dat in 1340 stadsrechten verkreeg, bestond toen nog niet. Voor het archeologisch onderzoek is 1,3 miljoen be schikbaar. De Spoortunnel, waarmee 720 miljoen gul den is gemoeid, moet in 1996 gereed zijn. (foto anp> ding. Al voor de rechtszaak had hij zijn overwegingen gemaakt. Daar aan waren volgens hem geen nieu we feiten toegevoegd. "Voor de vorm had ik mij nog even kunnen terugtrekken, maar dat leek mij weinig zinvol", aldus de president in kort geding. Omdat het tijdstip van zijn uitspraak toch al te laat zou zijn voor het plaatsen van een ad vertentie in de ochtendbladen van vandaag, zou die pas vrijdag ver schijnen. "Bovendien", zo oordeelde hij, "is de oproep nu eenmaal gepubli ceerd en heeft deze al het door Shell gevreesde effect gehad". By rectifi catie zou ook nog de kans op escala tie kunnen ontstaan.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3