'Heel die afvalliandel, dat is milieu- mafia Bodemvervuiling nu ook van invloed op hoogte huur EXTRA TRIBUNE 125- Reportage Jaarlijks honderdduizend ton chemische troep zoek RAI PALACEI 5Kerken moeten gesprek met moslims opgang brengen DONDERDAG 20 APRIL 1989 DELFT/ROTTERDAM - Een paar maanden geleden tufte de luidruchtige actievoerder-pur-sang Remi Poppe in zijn autootje door een industriewijk, achter een vrachtwagen van Zegwaard aan. Om eens met eigen ogen te zien wat er zo allemaal werd opgehaald. "We gingen langs garages, verffa- brieken, dat soort bedrijven. Containers legen. Zogenaamd bedrijfsafval. Maar als je, wat ik deed, later in zo'n container keek, zag je de chemische troep nog zitten. En dat werd la ter in Delft in een grote loods regelrecht met gewoon huis vuil gemengd. Dat laatste hebben chauffeurs van Zegwaard mij verteld". door Jan Booister en Stef van Item Poppe, tegenwoordig actief voor de Socialistiese Partij, zit op zijn praat stoel. "Wist je dat die vrachtwagens van Zegwaard een mobilofoon heb ben? Die krijgen, als ze huisvuil op halen, tijdens een rit een oproep om even tussendoor bij een bepaald be drijf langs te gaan, er even een con tainer leeg te kieperen en dan weer verder te gaan met huisvuil opha len. En dat komt vaak voor. Dat alles wordt dan verbrand, meestal in Den Haag, midden in een woonwijk. En er komt wat troep vrij bij verbranding, zeker weten! Er zijn ook chauffeurs, die moesten bakken legen, die werden daar mis selijk van. Wat ook veel voorkomt, is dat iemand bij een bedrijf zegt: Hier heb je 100 gulden en neem dan dat vaatje mee". Poppe: "Heel die afvalhandel, dat is milieu-mafia. Ik heb ook weieens een telefoontje gehad dat de rem men het plotseling niet zouden doen als ik voor hun auto kwam". Milieu-mafia? De Rotterdamse offi cier van Justite mr. H. A. C. Smid hij zat maandag nog begraven on der het dossier van de Schiedamse afvalmakelaar Frans B., nuanceert dat enigszins. "Maar er is wel sprake van een vorm van organisatie onder deze af valmakelaars", zegt hij. "Je mag, niet spreken over een milieu-mafia. Dat veronderstelt dat lieden met gelden die zij hebben verdiend in het criminele milieu, macht probe ren te krijgen in de staat, de-overhe den. En daarvoor zijn geen aanwij zingen". Er is jaarlijks honderdduizend ton chemisch afval zoek. Zomaar. Weg. Niemand weet waarheen. Of hoe het verdwijnt. "Een zorgelijk lek in ons systeem", zo is het al in politiek Den Haag genoemd. Dat chemische (bedrijfs)afval verdwijnt deels in huishoudelijk afval. Vorig jaar nog probeerde Zegwaard 550 ton huisvuil uit Zoetermeer te slij ten bij de AVR. Maar daar werd moeilijk gedaan omdat monsters hadden aangetoond dat er ook cad mium en andere chemische troep tussen zat. Per ongeluk? Niet volgens Pop pe. Maar de 68-jarige vuilverwerker Johan Klip uit Lekkerkerk zegt: "Kijk, toch is Wim Zegwaard een eerlijke vent. Ze laten alle contai- nerbedrijven met de rotzooi zitten, dat is het punt. Zolang die huisvrou wen papier, batterijen en flessen niet uit het vuil houden is er rotzooi. En als iemand rotzooi in een contai ner gooit kan je daar niets aan doen". te olie, alleen al in Zuid-Holland. Daar mogen dan nog bij worden op geteld de 300.000 liter vloeibare, chemische afvalstoffen, zoals rem vloeistof, koelvloeistof en ontvetter. Inderdaad, even slikken. De kille cijfers: We produceren jaarlijks zo'n 25 miljoen ton aan bedrijfsafval. Daar komt nog een miljoen ton che misch afval per jaar bij. Bijna acht miljoen ton is er aan huishoudelijk afval. Dat het mengen van bedrijfsafval met huishoudelijk afval lucratief is, kan uit de bijbehorende prijskaart jes worden afgelezen. Bij de Afval verwerking Rijnmond (AVR) is de rekening voor het verbranden van één ton huisvuil f 40,-. Chemisch af val (bedrijfsafval) verwerken is duurder: gemiddeld f350,- per ton, met uitschieters tot f 1500,- per ton. De AVR krijgt jaarlijks in totaal één miljoen ten afval aangeleverd. Bedrijfsafval moet op het stortbor- des gedeponeerd worden, waarna de stortbazen van de AVR bekijken of er geen luchtje aan het transport zit. Eventueel wordt het eigen labo ratorium van de AVR aan het werk gezet. Op tilt Sjoemelen is in theorie mogelijk, zegt woordvoerder L.A. Chevalier van de AVR. "Als bedrijfsafval in de vuilniswagen met huisafval is ge stort, dan zien wij het niet. Met meetapparatuur zien we wel wat er door de schoorsteen naar buiten gaat. Als er op grote schaal gerot zooid is, dan slaan de meters op tilt. We hebben dat overigens in de vijf tien jaar dat we nu draaien maar zeer zelden meegemaakt". Die meters zijn overigens wel zo afgesteld dat ze niet meteen door slaan. In het gewone huisafval wordt immers nog steeds een grote hoeveelheid chemische troep ge gooid: batterijen, cosmetica-artike- len, plastics, medicijnen, etc. Het is dus best mogelijk dat de meetappa ratuur het gerommel Van afvalma kelaars niet opmerkt. Landsadvocaat mr. B. Wubs sprak eind november 1985 koene taal bij de rechtbank in Den Bosch. Binnen twee tot drie jaar, zei hij ferm, zal een honderdtal bedrijven in ons land terecht moeten staan wegens een milieu-misdrijf. Al was. het alleen maar om de schoonmaak kosten te verhalen, honderden mil joenen guldens. Wubs had Philips gedagvaard, dat in Stadskanaal grond zou hebben vervuild. Later werd ook Duphar aangeklaagd. Shell volgde ook. En de kleineren. Ome Gerrit B. (EMK) was al veroordeeld, ene Frans B. uit Schiedam stond deze week terecht. Invallen waren er bij het Bergschenhoekse bedrijf Ver boon, bij twee Goudse bedrijven, bij Simon Kemp, de vriend van Zeg waard, recent bij Omega Randstad in de Krimpenerwaard, plus nog wat Drentse ondernemingen en dan uiteraard bij Zegwaard in Delft. Om maar een greep te doen. Vijf procent Het net rond de vervuilers en de vervuilende vuiltransporteurs wordt langzaam gesloten. Dat is buiten kijf. Is dat voldoende? Justi tie in het arrondissement Rotter dam krijgt jaarlijks, volgens officier van justitie mr. Smid, met ongeveer vijf procent van alle milieudelicten te maken. Het bekende topje van de ijsberg. Justitie is volgens hem niet vol doende uitgerust voor de aanpak van milieudelicten. "Remi Poppe blijkt met Zegwaard gelijk te heb ben gehad. Wij wisten ook dat het in Delft fout zat, alleen konden we er nog niets mee. Wij moeten het hard zien te maken". Smid vindt het prima politie negentig miljoen gulden ex tra zou kunnen lospeuteren voor de bestrijding van milieudelicten, zoals het Coördinerend Politiebe raad vorige week heeft voorgesteld. Echter: de werkdruk van de recht banken neemt dan ook toe, en daar wringt volgens Smid de schoen. Bovendien, zegt Smid, kunnen er wel meer milieu-misdadigers wor den opgepakt, maar voor tal van an dere criminelen is de afgelopen ja ren al geen plaats meer in de gevan genissen. Hoe controleer je als het ondoen lijk is om iedere plastic vuilniszak open te maken? Burgemeester Van 't Laar van Nederlek heeft daar als voorzitter van de stichting Beheer sing Overbrenging Afvalstoffen (BOA) wel denkbeelden over. In zijn stichting werken transporteurs en overheid samen aan oplossin gen. En aan het verbeteren van het imago van de bedrijfstak. Via-via zijn Zegwaard en Omega aangeslo ten. Dat was dus schrikken van die invallen? Witte lijst "Ja, inderdaad. Een aantal maan den geleden had ik dit niet voor mo gelijk gehouden. Er was ook de ver wachting en, ja, toch ook het ver trouwen dat geknoei tot verleden behoorde. Beide bedrijven ontken nen natuurlijk vrij fundamenteel, dat wil ik wel voorop stellen, dus wat waar, half waar of onwaar is moet nog blijken, maar ik ga er vanuit dat Justitie voldoende ver moedens heeft voor deze aanpak". Uit de aanpak van de stichting BOA is een witte lijst gerold. Wie een vuiltransporteur nodig heeft kan zo een bonafide uitkiezen. Op die lijst, die komende herfst voor het eerst wordt opgesteld, komen geballoteerde bedrijven. Er is animo genoeg. Met de na men van Fliko, Waco, Jannes Vos, Verkerk, Wijnstekers, De Klok, Omega, Arfaz, Reyn Charter, Cord hebben we er nog maar een paar ge noemd. Om te zwijgen van Zeg waard zelf dat tientallen BV's kent, Olieplas Druk heeft Zegwaard het in ieder geval wel gehad. Hij was de groot ste. Het vuilaanbod was dan ook, bijna letterlijk, verpletterend. Laten we maar eens onze eigen auto ne men. Die helpt mee aan de jaarlijkse 'plas' van 3,6 miljoen liter afgewerk DE BILT Als huizen gebouwd zijn op gifgrond is dat minstens zo erg als het ontbreken van een toilet met stromend water of gas- en elek triciteitsleidingen die zo slecht zijn dat ze moeten worden afgesloten. In volkshuisvestingsjargon is dan sprake van 'een absoluut nulpunt'. Bij een dergelijk ernstig gebrek kan de rechter besluiten de huur te be- door Theo Haerkens Ambtenaren van justitie nemen monsters uit een container bij Zegwaard. Justitie "wist dat het fout zat in Delft", maar moet dat nog zien hard te maken. (foto anp> De rechter heeft deze week, in de zaak van de Merwedepolder in Dordrecht, voor het eerst een direk- te koppeling gelegd tussen bodem vervuiling en de huurprijs van hui zen. Voor 1986 kon dat wettelijk niet omdat toen de lijst van 'absolute nulpunten' nog niet bestond. De rechter moest zich in geval van ex treme hindér behelpen met het af trekken van maximaal twintig pun ten op de schaal, waarmee de huur prijs van een huis wordt bepaald. Indirect had dat toch gevolgen voor de huur. De Nationale Woningraad, de over koepelend organisatie van woning corporaties, kan de gevolgen van de uitspraak van de Dordtse rechter nog niet overzien. Maar W. van Leeuwen van het NCIV, de organi satie van christelijke corporaties, verwacht niet dat die verstrekkend zullen zijn. Huurders van huizen in gifwijken werden toch al overal door de rechter in het gelijk gesteld. Binnen de mogelijkheden deden de rechters wat ze konden om de aan tasting van het woongenot te ver goeden. De corporaties hebben leergeld betaald. Steeds vaker verlangen zij - mede op aandringen van hgt minis terie van volkshuisvesting en milieu - een 'zuiverheidsverklaring' van de leverancier van de bouwrij pe grond. In de meeste gevallen is dat de 'gemeente. Overigens betekent het bevriezen* van de huur niet, dat er helemaal geen huurverhoging mogelijk is. Als de huur voor een huis relatief te laag is, gaat de verhoging die nodig is om hem op te trekken tot het nor male peil, wel door. Bevriezing - voor maximaal drie jaar - betekent alleen dat de trendmatige verho ging uitblijft. De laatste jaren be droeg die steeds twee tot drie pro cent. Voor huizen die 450 gulden in de maand doen, betekent dat over een periode van drie jaar 450 tot 500 gul den minder opbrengst. Als een cor poratie duizend van die huizen be zit, komt ze over die periode dus ruim vier ton tekort op haar exploi tatiebegroting. "Dat zijn geen leuke dingen", erkent Van Leeuwen. Maar hij wijst erop dat bewoner uiteindelijk toch de dupe is. De be groting wordt in die gevallen im mers sluitend gemaakt door het aanspreken van de reserves. En dat gaat weer ten koste van onder meer woningverbetering. Ook .mensen met een eigen huis kunnen ernstig worden gedupeerd door de ontdekking dat hun huis op een gifbelt staat. Als zij het verko pen, levert het veel minder op dan de gangbare marktwaarde. Bewo ners van gifwijken in Maassluis en Dordrecht hebben in het verleden al met succes processen gevoerd te gen de gemeente, de leverancier van de grond. De rechter stelde toen vast dat de huizen inderdaad min der opleverden dan normaal. Wie in de toekomst een nieuw bouwhuis koopt in de sociale sec tor, hoeft niet bang te zijn voor on aangename verrassingen. Het nieu we model 'koop-aanneemovereen- komst' dat is opgesteld in overleg met makelaars, aannemers en con sumentenorganisaties, voorziet in een schaderegeling als de bouw grond niet deugt. ADVERTENTIE 27APRIL AMSTERDAM Kaarten verkrijgbaar in de winkels vai Free Record Shop en bij alle VVV- bespreekburo's en telefonisch bij VVV/TBB, tel. 020 - 20 41 11. Sponsored by Moslims, zo blijkt uit al het tu mult rondom 'De Duivelsver zen', hebben vaak grote moeite om door de cultuurschok die ze in een veelkleurige westerse sa menleving beleven, de vrijheid van meningsuiting juist te waarderen. Tegelijkertijd ont moeten zij ook weinig begrip binnen diezelfde samenleving, wanneer het om de beleving van hun geloof gaat. Juist de kerken kunnen bij uitstek een open dia loog met moslims bevorderen. Dit staat in een verklaring die de islam-commissies van de Con ferentie van Europese Kerken (KEK) en de Europese r.-k. bis schoppenconferentie (CCEE) hebben opgesteld, na een geza menlijke hoorzitting in Gassada, nabij Milaan. Moslims moeten in zien dat de mensenrechten de beste basis vormen voor een vreedzaam samenleven en dat el ke uitzondering hierop vroeg of laat ten nadele van welke minder heid dan ook uitvalt, zo werd uit gesproken. Ook het lastige vraagstuk van de blasfemie (godslastering) is door de kerken besproken. De vergelijking met de film 'De laatste verzoeking van Christus' wijst erop dat de weigering van christenen om Mohammed als de profeet te erkennen, of de afwij zing door de moslims van de krui siging en opstanding van Chris tus, in zeker opzicht ook als we derzijdse blasfemie kan worden verstaan, aldus de commissie. Wat men ook van de literaire kwaliteit van het boek van Rush die kan denken, hij heeft volgens de Europese kerken in ieder geval twee fundamentele vragen aan de orde gesteld. Enerzijds de voor waarden voor de integratie vaa immigranten, anderzijds de waar heid en waarde van de openba ring van de Koran in haar histori sche context en met haar godde lijke en menselijke kant. Een botte afwijzing door mos lims van het boek van Rushdie versterkt volgens de commissie de polarisatie binnen de moslim wereld tussen gematigden, die in een veelkleurige maatschappij hun weg zoeken, en radicalere groepen, die elk compromis als verraad beschouwen. Solidariteit Kardinaal Simonis twijfelt aan de solidariteit van de kritische Acht Mei Beweging met de paus en bisschoppen. De duidelijke sympathie die 'Acht Mei' op brengt voor de veel besproken Keulse Verklaring, waarin forse kritiek op Rome is geuit, is vol gens Simonis daarvan het bewijs. Het standpunt van de aartsbis schop van Utrecht valt te lezen in een brief aan de beweging, waarin hij meedeelt dat hij tot zijn "op rechte spijt" niet kan ingaan op de uitnodiging de Acht Mei-mani festatie op 6 mei in Den Bosch bij te wonen. Kardinaal Simonis noemt het echt tragisch "dat wij in onze kerkprovincie zo verdeeld zijn over wat de Kerk bij monde van het Tweede Vaticaans Concilie voor ogen staat". Volgens de bis schoppen is een gesprek met 'Acht Mei' niet zinvol. "Ik hoop en bid dat de tijd eens zal komen dat een gesprek weer vruchtbaar kan zijn. Momenteel zie ik echter nog geen tekenen die daar op wij- In Nederland heeft bisschop Bar van Rotterdam voor de KRO- microfoort ervoor gepleit dat de verklaring van Keulen onder werp van bespreking op de twee maandelijkse vergadering van de bisschoppenconferentie wordt. Op de laatste vergadering, eerder deze maand, is de verklaring ech ter niet ter sprake gebracht. Vredeskrant IKV Het oude Oost-Westconflict is snel aan het verdwijnen. Daar voor in de plaats komt een nieu we tegenstelling: die tussen het rijke West-Europa en het arme Oost-Europa. Tot deze conclusie komt IK V-secretaris Mient-Jan Faber in de vredeskrant 1989, die volgende week in een oplage van 200.000 exemplaren uitkomt. De vredesweek wordt dit jaar van 17 tot 24 september gehouden. Faber wijst op de rijkdom van West-Europa en noemt economi sche welvaart het hoofdmotief van de Westeuropese eenwor ding. Alle andere waarden, zoals het milieu, de sociale zorg, de nor men en waarden en de cultuur, worden daarvan afgeleid. "Onze samenleving verrijkt zich. En ver hardt als gevolg daarvan", aldus de IKV-secretaris. Sinds een paar jaar brengt het IKV de vredeskrant al in het voor jaar uit om de kerken en plaatse lijke kernen in staat te stellen zich goed op de vredesweek voor te bereiden. In augustus verschijnt nog het boek 'Volk Gods in een Westerse democratie' over het po litieke spreken van de kerken. Voorts komen dan enkele brochures uit over onder meer het conflict in het Midden-Oos ten. De vredeskrant begint met be schrijvingen van ooggetuigen over het geweld in Libanon, Co lombia, Mocambique en Eritrea. De secretaris buitenland van het IKV, Wim Bartels, wijst erop dat de 20e eeuw nu al de bloedigste eeuw van de mensheid is. Gere kend vanaf 1700 is 90 procent van alle oorlogsslachtoffers in de 20e eeuw omgekomen. L. J. Hogebrink, lid van het IKV-beraad en betrokken bij de voorbereiding van de Europese conferentie in het kader van het conciliair proces in Basel, keert zich tegen de vaak gehoorde op merking dat politiek in de kerk leidt tot verdeeldheid en wereld- gelijkvormigheid. "Als we in de kerk de harde politieke vragen mijden, omdat deze verdeeldheid zaaien, als we geen standpunten innemen, geen confrontatie van ideeën aandurven, handelt de kerk gelijk als andere maatschap pelijke instituten. De kerk wordt niet wereldgelljkvormig door po litieke vragen in haar midden toe te laten, maar juist door deze te ontwijken", aldus Hogebrink. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Santpoort (toezegging) drs. H. E. G. Reefhuis 's-Gravenhage-Loos- duinen, te Vroomshoop (toezeg ging) E. Kolkert Sint Johannesga- Delfstrahuizen. Geref. Kerken vrijgemaakt: be roepen te Grijpskerk in combina tie met Niezijl B. Schaaij Sneek- Koudum, te Mildam in combina tie met Nijega-Opeinde drs. J. W. Boerma kandidaat Kampen. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Aalburg W. Hage De Valk-Wekerom. Drukpers. De douane in Mos kou heeft op het vliegveld Sjere- metevo een drukpers in beslagge nomen die was bestemd voor de Russisch-orthodoxe dissident Alexander Ogorodnikov. Ogorod- nikov, die acht jaar gevangen heeft gezeten wegens de illegale uitgave van een tijdschrift, geeft nu zeswekelijks het 'Bulletin van de christelijke gemeenschap' uit, dat een oplage heeft van 1300 exemplaren. 'Wansmakelijk'. Het besluit van het gemeentebestuur van Venlo om de dodenherdenking op 4 mei samen te laten gaan met de viering van de aspergefeesten, is volgens het Centrum voor In formatie en Documentatie Israël (CIDI) 'wansmakelijk'. Het is vol gens het centrum een voorbeeld van de lichtzinnigheid waarmee in Nederland met de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog wordt omgesprongen. 'De Hoop'. Het evangelisch centrum voor verslaafden 'De Hoop' in Dordrecht start een nieuw project, waarbij ook kinde ren van met name verslaafde moeders opgevangen kunnen worden. De problematiek van de ze groep neemt volgens het cen trum hand over hand toe en het aantal moeders dat om hulp aanklopt groeit. Voor dit doel heeft 'De Hoop' drie nabij gelegen huisjes aangekocht. Chemisch (bedrijfs)afval verdwijnt deels in huishoudelijk afval. Door de aanwezigheid van cosmetica-artike- len, plastics en medicijnen in het huisvuil is dat niet altijd even gemakkelijk te constateren. als daar bij voorbeeld zijn Zeg waard Leidingrenovatie, Zegwaard Materialen, Zegwaard Ontstop- pingsservice, Zegwaard Vuilver werking, Zegwaard Vuilstort, Zeg waard Handelsonderneming en de Zegwaard BV. Moet het aan die bedrijven wor den overgelaten, het oplossen van de problemen? Of moet er gebeuren wat Poppe roept: 'Het geheel in handen van de overheid houden van het huisvuiltransport en -ver- werking?' Van 't Laar: "Nee, ik vind niet dat het ophalen van huisvuil per definitie een overheidstaak is. Er zijn ook bedrijven die al jaar en dag huisvuil ophalen en geen'kwa de reuk veroorzaken. Als je nu alles in handen van de overheid legt, dan komen die bedrijven ook in de kwa de hoek terecht". Hergebruik De BOA stelt als eis dat bij het ac cepteren van huisvuil soms gemon- sterd wordt. "Je kunt niet elke con tainer induiken, maar wel af en toe controleren". Er is ook een andere oplossing, weet de stichting Natuur en Milieu. "Dit soort lieden is brode loos te maken door er voor te zorgen dat we in de eerste plaats minder af val produceren, en in de tweede plaats hergebruik van afval veel va ker toepassen", zegt Marijke Brunt van de stichting. Ze pleit voor het plan om een ketenaansprakelijk heid in te voeren. Een gemeente die de vuilophaal geprivatiseerd heeft, blijft dan mede verantwoordelijk voor eventueel gerommel met het I afval. Over het bedrijfs- en chemisch af val zegt Brunt onder meer: "Fabri kanten zouden meer moeten naden ken over wat er met hun produkt j gebeurt, als het eenmaal afval is ge worden". Inderdaad, want daar begint het.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2