OEKEN De scherpe pen van schaker Donner De opkomst van het nationalisme in Indonesië j£L Prachtige biografie van de liefde Een deftige heer achter het IJzeren Gordijn LITERATUUR René Appel valt tegen; Ken Follett analyseert Yuppies in de dodelijke routine van seks en drugs DONDERDAG 20 APRIL 1989 Boeken die zonder literaire preten ties zijn geschreven, zijn soms een verademing om te lezen. In het bes te geval bezondigt de schrijver van een dergelijk werk zich niet aan lite raire hoogstandjes, de trucendoos blijft op slot. Hij wil zo oprecht mo gelijk een verhaal vertellen zonder te vervallen in een van de vele vor men van behaagzucht. De Chinees Shen Fu is een schrij ver van dat kaliber. In het begin van zijn boek 'Verslagen van een vlie tend leven' zegt hij dat trouwens zelf: "Tot mijn spijt heb ik toen ik jong was maar weinig boven de boe ken gezeten; een bekwaam schrij ver ben ik daarom niet geworden. Maar ik wil alleen maar opschrijven wat de echte gevoelens, de ware fei ten zijn geweest". Waarna hij zich verontschuldigt: "Laat de lezer zich niet geroepen voelen mijn stijl van schrijven aan een kritiek naar de letter te onder werpen, dat is zoiets als een heldere weerkaatsing verwachten van een vuile spiegel". Een mooie zin waarmee Shen Fu in één klap bewijst dat hij wel dege lijk kan schrijven. Zijn taal is even helder als bergwater. Of zoals verta ler Daan Bronkhorst in zijn infor matieve nawoord schrijft: "In de eerste alinea van zijn boek noemt Shen Fu zijn eigen schrijverscapa citeit gering en verontschuldigt hij zich voor de critici over de 'vuile spiegel' van zijn waarneming. Die zelfwaardering is realistisch, maar tegelijkertijd een grove onderschat ting van zijn kwaliteiten". 'Verslagen van een vlietend le ven', dat werd geschreven rond 1809, heeft als ondertitel 'biografie van een liefde'. Die liefde heet Yun, een vrouw waarmee Shen Fu, een onfortuinlijke ambtenaar tijdens de laatste Chinese dynastie, 23 jaar ge trouwd is geweest. Gelukkig ge trouwd. Het thema van het boek is niet wat er in de liefde mis kan gaan, zoals Bronkhorst uitlegt, "maar de gevoelens van twee mensen die lang, een leven lang zelfs, van elkaar houden". Over hoe dat huwelijksgeluk be reikt kan worden, heeft Shen Fu zo zijn eigen opvattingen. Misschien zijn het wel typisch Chinese opvat tingen, maar dat weet ik niet. In elk geval schrijft hij: "Ik zou alle echte lieden van de wereld op het hart wil len drukken, treedt elkaar niet als vijanden tegemoet, maar zorg ook dat je gevoelens voor elkaar niet te hevig worden. Het gezegde luidt: "Een liefhebbend stel wordt niet oud". Voorde westerse lezer, zoals ik, is 'Verslagen van een vlietend leven' overigens meer dan een 'gewone' liefdesroman. Het is vooral een ont dekkingsreis door een cultuur die in vele opzichten verschillend is van de onze. Ik heb bijvoorbeeld nog nooit gehoord dat in de vorige eeuw een Nederlandse vader zijn zoon kon laten onthoofden wanneer deze het verdomde om carrière te maken. In China gebeurde dat toentertijd wel. Als Shen Fu zich afgeeft met 'allerlei volk' krijgt hij van zijn va der te horen: "Ik kan het niet over m'n hart verkrijgen je naar de beul te sturen, maar als je over drie da gen nog niet hebt beslist laat ik je onthoofden voor je ongehoorzaam heid". En zo is er meer: "Mijn vader, de heer Jiafu, adopteerde graag zo nen. Ik had daarom maar liefst zes entwintig oudere en jongere broers met een andere achternaam. Ook mijn moeder had aangenomen dochters - negen". Volgens Bronkhorst kan Shen Fu nooit de bedoeling hebben gehad een opzienbarend literair werk te schrijven, simpelweg omdat hij zich niet aan de literaire conventies hield die golden in het China van de vorige eeuw. Maar de tijd deed ge lukkig haar werk: intussen is het boek wel opzienbarend. 'Verslagen van een vlietend le ven' verscheen bij een nieuwe uit geverij: Uitgeverij Chinaboek te Groningen. Ik hoop dat ze meer boeken van dit niveau gaan uitge ven. Het is alleen niet te hopen dat die boeken in eenzelfde jasje als 'Verslagen van een vlietend leven' worden gestoken. Het omslag, dat doet denken aan de cover van een stripboek, is beslist lelijk. Verder geen kwaad woord. WIM BRANDS Shen Fu; Verslagen van een vlie tend leven; Uitgeverij Chinaboek; ver taling en nawoord: Daan Bronkhorst. Dat de vorig jaar overleden J.H. voor volwassenen opspaart, maakt Donner niet alleen prachtige stuk- plaats voor een goedmoedige uonnei nieL «meen pracnuge öiuk.- plaats voor een goedmoedige ge- jes over schaken kon schrijven, .troffenheid over het onvoorspelba- zich ook op meer dan onder houdende wijze uitliet over tal van andere onderwerpen, is natuurlijk bekend. Voor hij getroffen werd door een beroerte en op zijn ziekbed tot zijn sublieme korte stukjes kwam, gebundeld in "Na mijn dood geschreven" (1986) en "Slecht nieuws voor iedereen" (1987), was hij zeer produktief in bladen als Avenue, De Gids, De Groene, Haag karakter en het wonderlijke "geestelijk leven" van de jeugd. i voorbeeld daarvan 't lijf', waarin de auteur zijn jonge Een n "Weinig vertelt van een simultaanserie het zuiden des lands. Een tegenstanders is een meisje van tien maar per ongeluk'. Als ik dan zo voelens van hemzelf of anderen, die moest winnen, was voor haar de lol het aardügst zijn en een extra, literai- eraf, werd mij vinnig toegevoegd, re, dimensie geven aan veel van de Ze stond op en liep weg". essays en columns. Een klein incident, maar teke- 'Van vroeger' geeft een uitste- nend is Donners reactie. Pijnlijk ge- kend beeld van het oudere werk van troffen door de onredelijkheid van de betreurde schaker-schrijver, al vrouwelijke tegen- moet me van het hart dat de uitge- stander houdt hij een betoog over ver nogal achteloos de bundel heeft zijn de schaamte: "Ik stond daar, toen samengesteld. Elke verwijzing naar die gapende afgrond, jaartal of blad waarin de stukken - jaai lal ui wau waai 111 UC SIUILILCII evlas die vreselijke leegte die iedere man oorspronkelijk zijn verschenen, geve Post, Hollands Diep, NRC Han- zelfs op attent maken, dat zij twee schaamte" zetten achter elkaar had gedaan. De hulpeloosheid 'Nietes', zei ze. Ik voelde me blozen ontdekking gepaard gaat, bestrijdt knap kan ergeren, met veel glimlachjes probeerde de auteur vervolgens door een uit- delsblad en De Tijd. Die columns werden voor een deel gebundeld in "De Nederlander en andere korte w vv.ivui C440 „W1 verhalen" (1974) en "Van compu- ik nog uit te leggen: 'Kijk* het stond voerige verhandeling tegev ters, politiek, Amsterdam en een zoen toen deed je dat, en toen deze schaamte. Het zijn juist deze klem meisje (1983). was je dat alweer vergeten en toen stukjes Behalve uit deze bundels heeft deed je dat, niet expres natuurlijk, uitgeverij Bert Bakker ook uit Don- ners verspreid gepubliceerde stuk ken geput om een overzicht te ge ven van zijn beste "niet schaak"-ge- schriften uit de periode 1961-1983, getiteld 'Van vroeger'. De onder werpen die de auteur heeft aange- sneden zijn uiterst gevarieerd. Van r bevat veel: over godsdienst, zijn leven móet ontbreekt. Een >uw heeft geen verschilligheid doet denken liefhebbers van het proza i beminnelijke auteur ROB VOOREN Jan Hein Donner in 'denkpose' René Appel had met het schrijven van artikelen voor een aantal bla den en als recensent voor het NRC Handelsblad al een zekere naam op gebouwd, toen hij twee jaar geleden debuteerde met zijn psychologi sche thriller 'Handicap'. Hij ont moette een bijna uitbundige pers en werd prompt genomineerd voor de zogenaamde 'Gouden Strop', de on derscheiding waarmee elk jaar de beste Nederlandse misdaadroman wordt gehonoreerd. Onlangs is onder de titel 'Spijt' zijn tweede boek verschenen. Min der psychologisch dan zijn eerste en nog minder thriller. Na de publica tie van 'Handicap' werd het door sommigen betreurd dat zo'n sterk en goed geschreven verhaal was voorzien van het etiket thriller. Het drukte het boek bij voorbaat in een bepaalde hoek, terwijl het verhaal meer verdiende. Dat bezwaar geldt nog sterker voor 'Spijt'. Zeker, er wordt onder verdachte omstandigheden een do de gevonden en een goed bedoelen de sociaal werker wil weten hoe en waarom die ex-drugsgebruiker om het leven is gekomen. Maar dat alles is meer middel dan doel. De moord is de kapstok voor een indrukwek kende en bewogen beschrijving van de drugsscène in Amsterdam, waar een handjevol idealisten poogt het schier onoplosbare op te lossen. Wanneer ergens ooit de uitdruk king 'dweilen met de kraan open' van toepassing is dan geldt het hier. Bovendien geeft Appel aan dat ook sociaal werkers niets mense lijks vreemd is. Angst, jaloezie, am- bitite en vooral de neiging tot pra ten. Vaak meer praten dan doen. Maar ze moeten zich tegen het als maar groeiende drugsgeweld toch ergens aan kunnen vasthouden. En juist die menselijke zwakheden ver lenen Appels verhaal ee legbare waarachtigheid. Ken Follett Eigenlijk heeft het weinig zin 'Pa piergeld' van Ken Follett aan welke beschouwing dan ook te onderwer pen. De schrijver heeft het boek zelf al volledig geanalyseerd. Onder het pseudoniem Zachapr Stone schreef Follett het verhaal in 1976, kort voordat hij met 'Door het oog van de naald' internationale waardering oogstte. Toen er daarna nog enkele bestsellers volgden achtte zijn Newyorkse uitgever zo'n twee jaar geleden de tijd rijp 'Pa piergeld' opnieuw uit te geven. On langs is het vertaald in het Neder lands. Follett schreef zelf de inlei ding en dat werd meteen zijn beste De schrijver wijst precies aan waar de zwakke en sterke punten uit het verhaal zitten. Een verhaal dat geen hoofdpersoon kent met wie men zich kan vereenzelvigen. Wel met een dozijn hoofdrolvertol kers die door dunne noodlotsdra den met elkaar zijn verbonden. In die veelheid van figuren blijft een ieder vaag omschreven. Het gegeven zit knap in elkaar maar is uiterst ingewikkeld. Binnen het tijdsbestek van één dag wordt een aantal, vooral financiële intri ges afgewerkt die letterlijk voor de een zijn dood en voor de ander zijn brood betekenen. Maar er is vol doende actie te beleven in de door Follett beschreven geldwinkel. Een levendig verhaal waarmee men zich goed kan vermaken en door de schrijver zelf omschreven als 'het beste van mijn minder succesvolle boeken'. KOOS POST Spijt, René Appel, uitg. Bert Bakker, f 24,90. Papiergeld, Ken Follett, uitg. Unic- i schrijver als Bruce Chat- ..U.TST. RH0 Je niet zo gauw een roman zijn dochtertje, politiek, Mulisch, de ye™aahtfwaann Porselein tratd staat. In het geestelijke ransel tuur. (natuurlijk toch) schaken en £a"feze au,teur' df de ™gste.Sa" schakers, om maar een greep te ^eden van de wereld heeft bereisd, doen. Het oudere werk is lang niet hJkt. v0°r zoiets breekbaars geen altijd briljant, maar wel met zorg ge- Plaats' MaaJ toch. Utzde laatste schreven, scherpzinnig en geestig. r°man van deze helaas zo vroeg ge- Het is moeilijk kiezen welke stuk- ff?™" schrijver, gaat over porse- ken nu nog het meesi te genieten lem" 9f "e,e' eigenIlJ}c over een on" ar miin eicen voorkeur eaat yerbeterlijk verzamelaar vanporse- zijn, uit naar de mildheid en zelfverwon- dering die spreken uit zijn observa ties van dochter Marian en andere kinderen. Veel van het venijn dat hij ADVERTENTIE Prinsessekade 3-4 2312 DA LEIDEN TEL. 071-140208 Meneer Utz woont in Praag. Hij is van adel, hij is een baron. Met de komst van het communistisch regi me is hij met zijn titel en zijn grote verzameling kostbaar Meisnerpor- selein natuurlijk meteen verdacht. Maar Utz is gewiekst. Hij krijgt het elkaar dat zijn collectie in zijn eigen huis mag blijven nadat hij heeft beloofd dat deze na zijn dood aan een staatsmuseum zal worden vermaakt. Utz mag zelfs buitenland, naar Vichy, o: herstellen van een slepende kwaal. I Die kwaal is een leugentje om bestwil, Utz mankeert niets. Hij ge bruikt zijn reizen om geldelijke transacties te regelen bij buiten landse banken, banken waar hij nog een appeltje voor de dorst in de kluizen heeft liggen. Maar het gek ke is nu, dat Utz op geen enkele ma nier probeert om zijn kostbare por selein weg te smokkelen uit Praag. Hij neemt zelfs peperdure nieuwe aanwinsten mee terug. zijn verdwenen. De ik-figuur komt Daarnaast staan er ook aardige tot de conclusie dat Utz die voor- bespiegelingen in deze roman over bije, porseleinen, wereld aan de de stad Praag. Chatwin schrijft er- kraakwagen heeft meegegeven. Dit. gens dat het een metropool is die als een soort eerbetoon aan zijn door reuzen wordt geschraagd, huishoudster, een meisje van arme door vermoeide reuzen. Wie wel komaf. Deze huishoudster heeft eens in deze stad is geweest, zal dit haar leven lang gezorgd voor Utz, moeten bevestigen. Onder elk piep- maar echt op prijs gesteld heeft hij j^in balkonnetje staat een atlas of dat nooit. een andere geweldenaar. Wat ook Hij gaf zich in zijn decadente erg g0ed is waargenomen is, dat de boudoir liever af met operazange- kerken altijd in de steigers staan, resjes en dametjes wier bezigheden Maar er wordt nooit echt aan ge. enige beschaving ademden. Maar werkt Die steigers zijn een middel Bruce Chatwin De ik-figuur, e< het deze Utz tijdens daar te krant ontmoet, i dag beantwoordt hij de diepe liefde van de huishoudster en trouwt met haar. Het is een mooi en ontroerend ge geven dat Chatwin ons in déze ro man presenteert. Een gegeven dat goed en strak is uitgewerkt. Ner gens wekt de roman de indruk van onwaarachtigheid, nergens tref je zaken aan die uit alle macht naar het journalist die thema toe zijn gebogen, reis voor de Utz is geschreven met wat ik een r gefascineerd 'journalistieke vaart' de blikken van de belang stellenden te onttrekken. Het ka tholicisme gekneveld als Gulliver. CEES VAN HOORE Utz, Bruce Chatwin, uitg. Bert Bak- ADVERTENTIE Hij ontdekt dat Utz willen Met grof schrijven heeft zijn verzameling porseleinen fi- dat niets te maken. Chatwin heeft guurtjes zo koestert omdat ze het oog voor het beeldende detail. Bij- verfijnde, luxe, leven van weleer voorbeeld wanneer hij schrijft: "De weerspiegelen. Hij probeert 'de ele- zonnestralen die door de esdoorns gantie van het Europese hofleven in heen vielen, deden spiralen van i microkosmos te bewaren'. De muggen oplichten en kwamen r UITVERKOOP BIJ KOOYKER 20 T/M 29 APRIL fragiele beeldjes zijn 'kleine getu genissen van stijl om te tonen dat elkaar hij zich niet gewonnen had gege ven' aan de machthebbers. Na de dood van Utz blijkt de op de bemoste grafstenen die, tegen hangend, deden denken met zeewier bedekte rotsen bij Op een zeer indringende ma- schetst hij hier de vergankelijk- zameling op raadselachtige wijze te heid van het menselijk bestaan. KOOYKER sinds 106 J Boekhandel Breestraat 93, 2311 CK Leiden. Tel. 071-160500. Manhattan, New York City, 1988. De dertigers die tien jaar geleden nog het volle vertrouwen hadden in hun exceptionele talenten en schit terende carrières, worstelen nu met middelmatigheid, oninteressante of slecht betaalde banen en uitgeblus te relaties. Ze hebben het niet ge haald, die top die in het snelle, artis tieke wereldje van Manhattan al leen maar telt. Blijven hangen van hun vroegere flamboyante levens tijl zijn een dodelijk saaie routine van seks en drugs. Erbij gekomen zijn frustraties, verbetenheid of moedeloze pogingen om de sleur te doorbreken. Met de verhalenbundel 'Niet netjes' gunt de Amerikaanse schrijfster Mary Gaitskill ons een uitzonderlijk intieme blik in het le ven van deze mensen. Haar heldere en humoristische verteltrant laat de absurde en buitenissige situaties - heel normaal lijken, en vooral heel menselijk. In de meedogenloze manier van zich afzetten tegen hen die het nóg minder ver hebben geschopt en het afgunstig opzien naar de 'happy Nieuwe uitgaven few' die het wèl hebben gehaald, kan iedere lezer wel iets van zichzelf - of een ander - herkennen. 'Niet netjes' legt in negen verhalen de ziel bloot van een gedesillusioneerde middenklasse, die even makkelijk afglijdt naar de zelfkant van de maatschappij als zich een miskend genie voelt. Dit debuut van Gaitskill doet ver langen naar meer. Vooral het laatste verhaal 'Zalig' dat qua gegeven af wijkt van de andere acht - het speelt zich geheel 'thuis' af in een gezin - zou de opzet van een voldragen ro man kunnen zijn. Het nadeel van de bundel is dat zeven van de negen verhalen over een en hetzelfde ge geven lijken te gaan, als evenzovele variaties op een thema. Wellicht dat 'Zalig' daarom ook zo verfrissend anders overkomt. De indruk dringt zich op dat Gaitskill de bundel als een vingeroefening heeft gebruikt voor het grotere werk. Laten we daar maar op hopen. NIEK VADERS Het Indonesisch nationalisme ont stond niet in 1945, niet in 1936, maar al voor de Eerste Wereldoorlog. Dat blijkt uit de serie historische ro mans die de Indonesische auteur Pramoedya Ananta Toer onlangs heeft voltooid. De vier boeken heb ben hun literaire kwaliteiten, hqn intrigerende personages en hun be langwekkende ideeën, dat zeker. Maar belangwekkend is vooral de bijstelling van ons beeld van de ko loniale geschiedenis. Pramoedya had veertien jaar ge vangen ge2eten en was nauwelijks vrijgelaten, toen in de zomer van 1980 het eerste deel van zijn serie uitkwam: 'Aarde der mensen'. Deze roman was in Indonesië zeer popu lair en werd spoedig gevolgd door 'Kind van alle volken'. Op dat moment greep de over heid in. Waarschijnlijk deed de on derdrukking van het Nederlandse koloniale bewind, waartegen Pra- moedya's hoofdfiguur Minke zich verzet, te veel denken aan de prak tijken van de regering-Soeharto. De overheid nam beide boeken uit de handel en stelde het bezit ervan strafbaar. Het derde deel 'Voetspo ren' kreeg een voorlopig verschij ningsverbod. 'Het glazen huis', het slotdeel, mag zelfs helemaal niet in Indonesië worden uitgebracht. —Waarover gaat Pramoedya's ro manserie? In de eerste drie delen laat hij de jonge adellijke Javaan Minke zijn levensverhaal vertellen. Minke, geboren op dezelfde dag als koningin Wilhelmina, groeit onder bevoorrechte omstandigheden op. Als een van de weinige niet-Europe- anen wordt hij toegelaten tot de HBS. Daarna schrijft hij stukjes over het Indische leven voor een Nederlandstalige krant. Zodra Minke door krijgt dat er grote tegenstellingen bestaan tus sen kolonialen en inlanders, beïn vloedt dat zijn journalistieke werk. Hij begint over misstanden onder fabrieksarbeiders te schrijven en constateert tot zijn verbazing dat zijn krant belangen in de betreffen de industrieën heeft. Vervolgens richt hij zelf een krant op en staat aan de wieg van een aan tal inlandse belangenorganisaties. De houding van de overheid is aanvankelijk welwillend. Gouver neur Van Heutz - de moordenaar van Atjeh, maar ook een aanhanger van de 'ethische politiek' - nodigt Minke enige malen uit voor een ge sprek en biedt hem zelfs financiële steun voor zijn activiteiten. Maar Minke gelooft niet in ethische poli tiek, die de koloniale tegenstellin gen immers handhaaft. Na enige tijd meent het gouverne ment dat het nationalisme uit de hand loopt. De tegenstellingen ver scherpen zich. Minke blijkt niet in staat de Javaanse adel voor zijn ideeën te winnen en heethoofden uit eigen gelederen in de hand te houden. Hij wordt gearresteerd en voor zevenjaar naar een afgelegen Tirto Adhi Soerjo, die als inspiratiebron diende voor de romans van Pra moedya Ananta Toer. (archieffoto eiland verbannen. Daarmee eindigt het derde deel 'Voetsporen'. Pramoedya's romans bieden meer dan de levensgeschiedenis van de Javaan Minke. Hij komt met tal van interessante mensen in aan raking. Verlicht denkende Neder landers, marxistische journalisten, gedesillusioneerde soldaten, Japan se prostituées en Chinese revolutio nairen. Via hen krijgt Minke nieuws over de ontwikkelingen in het toen malige Azië en inzicht in de kolonia le situatie. 'Het glazen huis'het slotdeel van de serie, is onlangs vertaald uitge bracht. Met een literaire kunstgreep blijkt Pramoedya niet alleen een verrassende roman te hebben ge schreven, maar bovendien heeft hij een nieuwe dimensie aan de serie als geheel toegevoegd. Werd het verhaal tot nu toe verteld door Min ke zelf en eindigde deel drie met zijn verbanning, in 'Het glazen huis' komt een nieuwe verteller: zijn gro te tegenstander Pangemanann, de politieman onder wiens leiding Minke is gearresteerd. Pangemanann is een op de Fran se universiteit geschoolde inlander, die het gouvernement adviseert hoe het de opkomende nationalistische beweging in de hand zou kunnen houden. De rebellen Bevinden zich in een 'glazen huis', niets ontgaat Pangemanann. Is deze ontwikkelde Indonesiër, die zijn kennis en talen ten aanwendt om het opkomende nationalisme tegen te werken, een negatief spiegelbeeld van Minke? Gedeeltelijk wel, maar zo eenvou dig ligt het niet. Pangemanann collaboreert welis waar, maar niet uit principe. Hij is juist een bewonderaar van Minke en ziet met enthousiasme de nieuwe nationalistische organisaties groei en. Hij is zelfs teleurgesteld wan neer hij moet toezien hoe de organi saties na Minkes verbanning stuur loos raken. Waarom blijft deze man dan zo braaf zijn werk doen? Het antwoord is eenvoudig: hij wil zijn inkomen, status en pensioen niet de waagschaal stellen. Zo wordt Pangemanann ver scheurd tussen zijn bewondering voor Minke en de drang te voldoen aan zijn plicht als spion. Met als re sultaat dat de man zijn ziel verliest, wordt geplaagd door dromen en geestesverschijningen en aan de drank raakt. Het boek eindigt met het overlijden van Minke en het be sluit van Pangenamann om met zijn, verleden te breken. Hoe blijft on duidelijk. Evenals de vorige delen heeft 'Het glazen huis' een nawoord met een korte samenvatting van de in houd en een beschrijving van Pra moedya's perikelen met de cen suur. Wat ontbreekt is een lijst met de belangrijkste personages uit de romanserie: soms duizelt het de le zer temidden van die 1500 pagina's. Ook ontbreekt enige informatie over wie sommige personages in werkelijkheid zijn geweest. Wie dat laatste zoekt, zal veel van zijn gading-vinden in Pramoedya's biografie 'De pionier'. Het is het le vensverhaal van Raden Mas Tirto Adhi Soeijo. Hij stond model voor Minke in de romanserie. De verhou ding tussen de romanserie en de biografie is niet eenvoudig. Sommi ge figuren of gebeurtenissen uit de serie blijken verzonnen, andere weer niet. Pramoedya geeft met zijn serie een duidelijk beeld van het ont staan en groei van het Indonesisch nationalisme. De ik-vorm waarin we het een en ander vernemen maakt het geheel persoonlijker en boeiender. Met zijn romans heeft Pramoedya Ananta Toer niet alleen een onvergetelijk monument opge richt voor zijn Tirto Adhi Soeijo, maar ook voor de Indonesische lite ratuur. AUGUST HANS DEN BOEF Het glazen huis, Pramoedya Ananta Toer, uitg. Het Wereldvenster, f 39,50; De pionier, Pramoedya Ananta Toer. uitg. Novib. f 29,50. Literatuur 'De Mezzanino', Nicholson Baker. Ameri kaans debuut over de obsessies van een kantoorbediende. Uitg. Amber, f 27,50. 'Face-lift'Angela Nuyens. Debuutro man over vexjongingsroes van een 50-ja- rige vrouw na haar face-lift. Uitg. Man- teau, f29,90. 'Bal Masqué'. Stef VanCaenéghem. Een sleutelroman over een Vlaamse jour nalist die de praktijken van Belgische politici aan de kaak stelt. Uitg. Manteau, f29.90. 'Verzameld vertoog', Guillaume van der Graft. Verzameling lezingen, cause rieën, studies, essays, reisbrieven, cur siefjes en polemieken. Uitg. De Prom, f49.50. 'De put van Ba bel', Ludo Abicht De jaren zeventig: vier vrouwen in een com mune vertellen over een maandenlange staking in hun stad. Uitg. Manteau, f 29.90. 'Een mis voor de stad Atrecht', Andrzej Szczypiorski. Nieuwe roman van de Poolse auteur die deze maand de Oosten rijkse Staatsprijs voor Literatuur heeft ontvangen. Uitg. Amber, f 29,90. 'Langs de hartstocht', France Guwy in gesprek met de schrijfsters Elisabeth Badinter, Suzanne Lilar en Francoise Mallet-Joris. Uitg. Balans. 'De bokser' en andere verhalen. Geert van der Kolk. Uitg. Veen. f 22,50. 'De blinde vlek', Paul Koeck. Toneel stuk dat zich afsp in Spanje. Uitg. 'Het geheim i haile. Thriller ov de ontwikkeling 'spookdorp' ïdalus, f 14,90. t Apogee', John Tren- een machtsstrijd rond super-compu- Non fiction 'Multiple Sclerose'. Wat is dat eigenlijk? Auteur drs. Bert Klaassen. Uitg. La Ri- vière en Voorhoeve, f 8,90. 'Logische en onlogische paradoxen', Nicholas Falletta. Een handboek over be kende en minder bekende paradoxen. Ie dere paradox wordt ingeleid door een verhaal. Uitg. Aramith, f 34,90 'Snooker en Billiards', Ian Morrison. Techniek, tactiek, spelregels. Uitg. Gott- mer, f 17.50. 'Baanbrekende politiek', Wessel Vis ser en Rien Wijnhoven. De achterkant van de massale werkloosheid. Uitg. Kok; f24.75. 'Welzijn, zeggenschap en eigendom', S. Hogervorst. Refelcties over maatschap pij en welzijn. Uitg. Van Gorcum,f22,50. 'Atlas van de Europese falen", de ge schiedenis en ontwikkeling. Informatie in woord en beeld. Met ruim 140 kaarten en foto's. Uitg. Spectrum, f 29,90. 'Brandpunt Teheran', Nazir Fansa. Achtergronden van het Midden-Oosten conflict. Uitg. Omega, f 39,50. 'Vragen aan de geest van S. Vestdijk', Willem Diemer. Uitg. Servo te Garrels- weer, f 25,- 'Het herkennen van Iwan', Willem Al- bert Wagenaar. De identificatie van de dader door ooggetuigen van een misdrijf. Uitg. Swets en Zeitlinger, f 32,50. 'Het eindexamenboek', Pauline Re- mers en Ria Corveleyn. Studiehulp met tips voor de examentijd. Uitg. Unieboek, f 12,50. n Taiwan. Uitg. De Boekerij. 'Van parken der Staay. Over Uitg. Thoth. ADVERTENTIE ADRIAAN VAN DIS signeert donderdag 27 april 1989 van'17.00 -18.00 uur bij Boekhandel Kooyker Breestraat 93 2311 CK Leiden Tel. 071 160500

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23