Tb 'In België zouden ze levenslang krijgen' Politie verweert zich fel na voetbaldrama Oranje-trio leidt Milan naar 5-0 SPOoTTV Dees wil nieuw overleg met de KNVB en supporters over clubkaart \1 IIr «3 Mechelen uit cup-strijd geschopt Real Madrid afgeslacht in ware voetbalshow Wampers bevestigt klasse met zege in Seheldeprijs DONDERDAG 20 APRIL 1989 SPORT PAGINA 17 DEN HAAG (ANP) - Een kamer meerderheid is allerminst ingeno men met de wijze waarop de door de overheid beoogde veiligheidspas door de KNVB is omgetoverd in een oranje-pas, waaraan allerlei voor deeltjes zijn verbonden. „Het lijkt wel of met 650.000 gulden over heidsgeld de Nederlandse leeuw in een oranjeshirt is gestoken", aldus PvdA-woordvoerder Worrell giste ren tijdens de commissie-vergade ring met staatssectretaris Dees. Worrell en Keja (WD) zouden graag willen weten, wanneer nu ei genlijk begonnen gaat worden met het experiment van de veiligheids pas. De bedoeling is dat de vaste supporters van Ajax, Feyenoord, PSV, FC Utrecht en FC Den Haag bij de uit-wedstrijden van hun club zich met een dergelijke kaart legiti meren. De overige voetballiefheb bers kunnen zich, wat de politici be treft, de uitgave van 35 gulden be sparen. Ook staatssecretaris Dees wil aan die opzet vasthouden. „Wij hebben de combinatie clubkaart-veilig- heidspas allleen gedoogd als aan de gestelde veiligheidsaspecten wordt voldaan". De situatie is door de KN VB gecompliceerd, omdat houders van de clubkaart een voorkeurs recht is toegekend bij de plaatstoe wijzing van Nederland - Westduits- land, volgende week woensdag. Dees wil over het eventueel onei genlijk gebruik nog eens overleg gen met de KNVB, maar ook met de federatie van supportersverenigin gen, die de invoering van de kaart in het geheel niet ziet zitten. Daarbij zal waarschijnlijk ook de vraag ter tafel komen of de KNVB in de hui dige opzet de privicy-afspraken niet schendt door namen van clubkaart houders commercieel uit te baten. De voetbalramp in Sheffield met zijn bijna honderd doden heeft de vraag opgeworpen hoe het staat met de veiligheid in de Nederlandse sta dions. De stelling van de KNVB, dat een dergelijke ramp zich in Neder land niet kan voordoen, werd door Keja „op zijn minst rijkelijk voorba rig" genoemd. Dees heeft in dat verband de KN VB en de bezitters van de stadions (voor 95 procent zijn dat de gemeen ten) uitgenodigd voor een gedach- tenwisseling. Evaluatie van een rap port uit 1985 staat hem daarbij voor ogen. Ook gaat het om de vraag of het draagbare observatie-systeem niet moet worden uitgebreid. De staatssecretaris heeft nogal wat enthousiaste reacties ontvan gen van gebruikers van het contro le-experimentent per camera, waar voor zijn departement drie ton four-' neerde. De politie zegt dat het niet alleen preventief werkt, maar dat het ook eventuele aanhoudingen vergemakkelijkt. Bij Ajax - Feye noord van afgelopen zondag, waar het nogal heet toeging, werd het systeem overigens niet gebruikt. Dees wees erop dat sinds dat de laatste jaren - mede door de inmid dels afgeschafte terugploegregeling - bij twintig stadions voor zo'n ze ventig miljoen is verbeterd. Hij zeg de toe het probleem van het voet balvandalisme ook internationaal andermaal aan de orde te zullen stellen. Bondscoach Thijs passeert Scifo BRUSSEL (RTR) - Guy Thijs, bondscoach van België, heeft Enzo Scifo (23) niet opgenomen in zijn se lectie voor de WK-kwalificatiewed- strijd tegen Tsjechoslowakije. De spelverdeler van Italiaanse afkomst heeft bij zijn club, Bordeaux, geen basisplaats meer. Voor Thijs is dat de aanleiding voorlopig geen be roep meer te doen op de 32-voudig international. De voormalige speler van Anderlecht en Inter was vier jaar spelverdeler in de ploeg van België. Bij Bordeaux is hij naar het tweede plan verwezen, wegens het goede spel van de twee andere bui tenlanders, Clive Allen en Jesper Olsen. De selectie bestaat uit de vol gende spelers: Doel: Preud'homme, Bodart. Verdediging: Albert, De- mol, Gerets, Grun, De Wolf, De Sart. Middenveld: Frank van der Eist, Versavel, Vervoort, Veyt, Emmers, Sanders. Aanval: Ceulemans, De- gryse, Nilis, Van der Linden. t .°«t GENUA (GPD) - Tussen de opvattingen over een wedstrijd van de winnende en de verlie zende trainer ligt niet zelden een wereld van verschil. Zo ook in Genua, waar KV Mechelen gisteren zijn Europese Waterloo vond. Na zestien Europa-cupduels ongeslagen te zijn ge bleven, moest de aanstaande Belgische kampioen er in een geweldige schoppartij tegen Sampdoria met 3-0 diep buigen. Toninho Cerezo mikt nauwkeurig raak en breekt de ban i En dus sprak Mechelen-trainer Aad dienst bij FC Den Haag en Feye- de Mos, zeer terecht overigens, van noord, verblind door het succes van "falende arbitrage". Maar sprak Vu- het moment, jadin Boskov, diens collega van Sampdoria Genua-KV Mechelen Sampdoria, over een "uitstekende was 87 minuten lang trekken, du- r Sampdoria. Michel Preud'Homme valt vergeefs scheidsrechter". Wellicht was de wen, gooien, smijten, schoppen en (foto ap) emotionele Joegoslaaf, ooit in slaan. Pas toen Salsano drie minu- LONDEN (GPD) Politieagen ten die eerste hulp verleenden aan gewonden, zijn tijdens de ramp in het Hillsborough stadion in Sheffeld aangevallen en mis handeld door dronken Liverpool- aanhangers. Met deze verklaring verweert de korpsleiding zich fel tegen de kritiek in perscommen taren en van Liverpool-suppor ters. Volgens de politie waren dronkenschap en straatschende rij belangrijke factoren. Omdat in de stadions een alco holverbod geldt, doken de fans zaterdag uren voor de wedstrijd de kroegen in. Pas enkele minu ten voor aanvang van het beladen duel bereikten zij het stadion. Daar kregen zij te maken met een lange wachttijd, terwijl de wed strijd inmiddels was begonnen. De supporters reageerden furi eus. De verhitte stemming deed de politie besluiten de poorten alsnog te openen. Suppoosten hebben inmiddels verklaard dat zij de dienstdoende politiefunc tionarissen hebben gewaar schuwd niet voor de gevolgen in te zullen staan. Die noodkreet werd genegeerd. „Sommige supporters hadden zich laveloos gedronken en ble ven te lang in de kroeg om tijdig het stadion te bereiken. Suppor ters urineerden over agenten die eerste hulp boden aan slachtof fers en rolden de zakken van de doden", aldus de politiefederatie van Zuid Yorkshire. „Ik word er misselijk van te ho ren hoe braaf de menigte zich ge droeg. Sommigen zaten barstens vol drank en maakten de situatie voor de controlerende agenten verschrikkelijk moeilijk", klaag de Federatie-secretaris Paul Mid- dup. Irvine Patnick, een Conser vatief Kamerlid uit Sheffield be vestigt dat hij bont en blauw ge slagen politie-agenten zag. „Tot vandaag hebben wij geen commentaar geleverd. Wij heb ben gezwegen uit respect voor de nabestaanden en de gewonden", aldus secretaris Bill Braben van de Federatie Merseyside, waaron der het korps uit Liverpool valt. Het Labour-kamerlid Terry Fields uit Liverpool reageerde fel op de beschuldigingen dat sup porters dronken waren en doden beroofden. „Een grof schandaal. Ik kan deze dingen alleen in ver band brengen met politiepogin- gen om de feiten in de doofpot te stoppen. De propaganda-oorlog is begonnen", aldus het kamerlid. Vastgesteld is'dat de voetbalau toriteiten in het Hillsborough-sta- dion een verzoek negeerden om de aftrap een kwartier te vertra gen. Dat verzoek kwam van de politieman die dodelijk gedrang buiten het stadion wilde verlich ten en vierduizend ongeduldige supporters toeliet via een nood uitgang. Rechter Taylor, die het openbaar onderzoek naar de oor zaak van de ramp leidt, beloofde het effect van alcohol op de sup porters in te schatten. Politiecommandanten in Shef field walgen van herhaalde be schuldigingen dat hun falen de ramp veroorzaakte. De politie van West Midlands zal „in het beleids onderzoek van het korps in Shef field de waarheid ontrafelen en de mythologie wegsnijden die nu be gint te groeien". Een Liverpool-aanhanger geeft aanvallen op de politie toe tijdens het hoogtepunt van de ramp. Vol gens Kevin Body was de oorzaak frustratie onder de supporters. LONDEN (GPD) - De Engelse voetbalbond heeft de clubs toe stemming gegeven hun wed- strijden van aanstaande zater- dag uit te stellen uit eerbied voor de slachtoffers van de Hillsborough ramp. Na vijf en een half uur vergaderen in het managementcomité zei voorzit ter Jack Dunnit dat de bond de wensen respecteert van alle clubs die hun wedstrijden za terdag willen afgelasten. Zijn verklaring betekent een volledige ommekeer. Gisteren zei Dunnit dat het leven moet doorgaan en dat het onterecht zou zijn als clubs buiten Mer seyside hun wedstrijden zouden afzeggen. Het is een overwin ning voor zijn medecomraissie- lid en Christal Palace-voorzit ter Ron Nodes, die het recht van elke clubbestuurder verdedigde om zijn geweten te volgen. „omdat politieagenten werkloos toekeken terwijl hun vrienden la gen te sterven". De regering verzekert het La gerhuis dat de lancering van een wetsontwerp voor supporters-re gistratie afhankelijk is van de on derzoeksresultaten. Douglas Hurd, de minister van Binnen landse Zaken, staat onder kabi- netsdruk om het aantal toeschou wers per vierkante meter voetbal stadion zodanig te beperken, dat een herhaling van de Hills borough ramp onmogelijk wordt. Diezelfde Hurd verklaarde dat hij de staantribunes van de verou derde stadions in Engeland wil vervangen door zitplaatsen. „Ik weet dat die volgepakte tribunes achter het doel bij het voetbal ho ren en dat de fans er graag staan. Maar de prijs die daarvoor wordt betaald, is wel erg hoog". Sinds de ramp worden ook de Engelse clubs hevig bekritiseerd omdat hun beleid slechts is afge stemd op de aankoop van spelers. De luxe voor de supporters laat daardoor ernstig te wensen over. Diezelfde fans worden nu waar schijnlijk de dupe, want geld voor zitplaatsen kunnen zij niet beta len. Acht Conservatieve en Labour- kamerleden protesteerden in het Lagerhuis tegen de „afschuwelijk smakeloze" publikatie van pers foto's van de Hillsborough-ramp. In een motie steunden zij het voornemen van de Persraad om te onderzoeken waarom foto's van stervende voetbalsupporters zijn gepubliceerd. MILAAN (GPD) Met een ware Nederlands getinte voet balshow heeft AC Milan rigoureus, ten koste van Real Ma drid, de finale van de Europa Cup van landskampioenen, gehaald. Maar de uitzinnige feestvreugde na de sensatione le 5-0-overwinning, waarin de Hollanders Rijkaard, Van Basten en Gullit met een doelpunt een belangrijk aandeel hadden, werd meteen overschaduwd door de knieblessure die die laatste opliep. geleerd te reageren. En dat zullen we nu weer doen". Waarmee hij ei genlijk al liet weten niet meer op een rentree van Gullit voor de eindstrijd tegen Steaua Bukarest te rekenen. DONDERDAG 19.00-19.30 SKY: Motorsportnews. 19.30-20.00 SKY: Surfer Magazine: vanuit Hawaii. 20.00-22.00 SKY: Tennis: vrouwen toernooi van Monte Carlo. 22.00-22.30 BBC 2: Snooker: samen vatting van de zesde dag van het toer nooi in Sheffield. 22.00-00.00 SKY: Australian Rules Football. 23.05-23.20 Ned 2: Het Nederlands Kampioenschap Schaken 1989: ana lyse van de vandaag gespeelde partij- 0a00-01.00 SKY: IJshockey: WK vanuit Stockholm. 00.00-01.20 BBC 1: Snooker: samen vatting van de zesde dag van het toer nooi in Sheffield. VRIJDAG 13.05-14.00 BBC 1: Snooker: verslag van de zevende dag van het toernooi in Sheffield. „Dat het daarom gaat, is voor 80 procent zeker", liet het hoofd van de medische afdeling van de Italiaanse landskampioen Rodolfo Tavano na de wedstrijd, die de Milanese club het toegangsbewijs voor de Europa- Cup-I-finale op 24 mei in Barcelona opleverde, Thijs Libregts onom wonden weten. De bondscoach was getuige geweest van een roodzwar te show met een goudoranje rand. Rijkaard, Van Basten èn Gullit had den allen gescoord in het absolute topduel. Maar de Rotterdammer, die eerder al onder meer de naam van Jan Wouters voor het duel te gen de Bondsrepubliek moest door strepen, was uiteraard al meer met zijn hoofd bij die andere Europese vóórfinale, die van de landenteams tussen de Europese kampioen en zijn grootste rivaal. „Ik houd reke ning met het ergste. En dat bete kent: een geweldig verlies. Maar voordat ik het over consequenties voor de selectie heb, wil ik eerst de donderdag afwachten". Volgens planning zou Gullit, die acht minuten na rust bij het geven van een voorzet zijn rechterknie verdraaide en even later zittend op een brancard het veld verliet, zich vanochtend met een privé-jet van zijn werkgever Silvio Berlusconi naar Rome begeven om zich door-de specialist Perugia te laten onder zoeken. Een directe ingreep een zogenaamde kijkoperatie of eventu eel zelfs al de definitieve meniscus operatie werd voor vandaag niet uitgesloten. De te bezoeken chirurg heeft in Italië een grote faam. Hij opereerde eerder dit seizoen Carlo Ancelotti aan de meniscus. Deze was na 29 dagen alweer speelklaar. Theoretisch zou Gullit dus de finale eind volgende maand kunnen ha len, maar in de praktijk gelooft daar nauwelijks iemand in. Trainer Arri- go Sacchi: „Het is niet zozeer de me niscus die me verontrust, als wel het herstel. Voordat Ancelotti weer de oude was, waren we drie maanden verder. Hoe dan ook: de afgelopen tijd met al die blessures (Evani haakte een dag voor de wedstrijd met letsel aan zijn enkel af en werd tegen Madrid uitstekend vervangen door Costacurta red.) hebben me Show De eerder veel bekritiseerde oefen- meester toonde zich echter in het geheel niet aangeslagen. De vreug de, ontstaan door de fantastische show die zijn ploeg had opgevoerd, was daar te groot voor. „Ik ben ge lukkig. Het is echt jammer datje dit soort wedstrijden als trainer nig meemaakt", zei hij stralend, ein delijk ontdaan van de nervositeit die hem altijd in haar greep houdt. Daaraan toevoegend: „Eigenlijk hebben we het alleen de eerste tien minuten moeilijk gehad". Na die fase waarin Madrid met zijn drie spitsen, Butragueno, Hugo Sanchez en Pacollorente en zijn viermansmiddenveld een kortston dige pressie uitoefende, was Milan de schrik voorgoed te boven. Het was uitgerekend Carlo Ancelotti die voor Milan de ban op weg naar de fi nale openbrak. De 29-jarige speler, die in zijn tijd bij AS Roma ooit met een ernstige knieblessure moest toezien hoe zijn ploeggenoten een Europa-Cup-l-finale afwerkten (en die van Liverpool na strafschoppen verloren) verraste al na 18 minuten Real-doelman Buyo vanaf 20 meter met een dwarrelbal: 1-0. Hoogtepunt De voorbereiding van de doeltref fende actie kwam van Ruud Gullit. De actie bleek achteraf de inleiding te zijn van een show waarin alle drie de Nederlanders een letterlijk doel treffende hoofdrol zouden opeisen. Eerst, na 24 minuten, kopte Frank Rijkaard, die vanaf zijn geliefde plek op het middenveld mocht spe len, raak na een voorzet van rechter vleugelverdediger Tassotti. En op slag van rust was het de aanvoerder van het Nederlands elftal, die toen nog een fitte indruk maakte, zelf die ook al met het hoofd de voortijdige beslissing bracht: 3-0. Ruud Gullit kopt onder toeziend oog van Marco van Basten het derde doelpunt van AC Milan binnen. (foto ap> Het hoogtepunt in het Oranje-aan deel in de nu al historische zege - een evenaring van Madrids grootste Europa-Cupnederlaag bij Kai- serslautern in het seizoen 1981/82 - moest echter nog komen. Tien mi nuten voordat Roberto Donadoni met een afstandschot voor de 5-0 eindstand aantekende was het Frank Rijkaard die met een diepe pass Ruud Gullit bereikte. De laatste bereikte op zijn beurt Marco van Basten, die vervolgens de mooi ste goal van de avond scoorde. Leo Beenhakker was na het 5-0- verlies - de uitslag bepalende goal kwam van Donadoni verre van ontredderd. „De uitschakeling te gen PSV was erger. We weten nu tenminste waar we aan toe zijn. Milan heeft fantastisch gespeeld. We kwamen gewoon tekort. Bij 1-0 gingen de koppies al naar beneden. Dat had ik nog nooit meegemaakt. Wat in de Spaanse competitie en in de meeste Europa-Cupduels niet duidelijk wordt, toonde deze wed strijd wel aan: deze generatie is over zijn hoogtepunt heen". MARTIN SCHOOTS zijn SCHOTEN (ANP) - Jean-Marie Wampers heeft zijn triomf in de klassieker Parijs-Roubaix dunnetjes over gedaan in de Grote Seheldeprijs. De Belg uit de ploeg van Peter Post kwam gisteren in Schoten bij Antwerpen licht afgescheiden van zijn landgenoot Frank Hoste over de eindstreep. Met deze overwinning bracht Wampers zijn ploegleider aan het verstand meer dan een mooiweerfietser te zijn. Het wedstrijdverloop in de 77ste Seheldeprijs werd bemoeilijkt door windstoten en slagregens. In dit weertype kwam Jean-Paul van Poppel, de winnaar van 1986 en 1988 niet tot zijn recht. De sprinter zoekt nog steeds naar zijn vorm. Hij werd bij het begin van de finale gelijk met de van een griepaanval herstel lende Adri van der Poel door het peloton gelost. Wampers maakte na 120 kilometer al deel uit van een vluchtgroep van tien renners, waartoe Hans Daams als enige Nederlander behoorde. Tij dens de eerste van de twee plaatselijke omlopen werd de kopgroep bijge haald door het eerste deel van het peloton. Wampers en Hoste zagen dit tijdig aankomen, versnelden en zouden het onderling kunnen uitvechten. In de laatste kilometer reed Wampers de be tere sprinter uit het wiel. Juist voor het sprintende peloton kwam de Ne s-prof John van den Akker als derde over de streep. Eric Van ten voor tijd 3-0 liet aantekenen en Sampdoria zich na de 2-1 nederlaag in België zeker wist van een fina leplaats in het EC Il-toernooi, keer de de rust in de arena terug. Scheidsrechter Stiegler had de vechtenden daarvoor vrplijk hun gang laten gaan. De Tsjech sprak af en toe wat sussende woorden na weer een grove overtreding, maar toonde nooit ruggegraat, en liet de wedstrijd volledig uit de hand gie- Voor de Italiaan Vierchowod, die samen met diens ploeggenoot Salsano en de Nederlander Piet den Boer op de bon werd geslingerd, had de boeking tot gevolg dat de Europa Cup Il-finale op 10 mei in het Wankdorfstadion van Bern van wege een schorsing aan zijn neus voorbij gaat. Maar de beenharde ex- international van Russische af komst, had een rode kaart verdiend toen hij zich na ruim een half uur zonder pardon vergreep aan Dewil- de. En Toninho Cerezo had zelfs een dubbele rode kaart te zien moeten krijgen toen hij Geert Deferm in tweeën probeerde te klieven. Stiegler vond de aanslag zelfs nog geen gele kaart waard. Het waren ondermeer deze momenten waar aan Aad de Mos naderhand refe- reerde. „Als zoiets in België gebeurt krijgen ze levenslang", foeterde hij. „De overtredingen die Sampdoria maakte waren ongehoord...buiten proporties. De uitschakeling ligt niet aan ons, maar aan de leiding. Op de centrale scheidsrechterstrai- nigen bij ons op de Heizei zou deze man al afgekeurd worden". Van De Mos' oordeel over Stiegler is geen woord Maar om de eliminatie va ploeg alleen op te hangen i verfoeilijke arbitrage voert te ver. KV Mechelen was op het door de vele regen loodzware veld te zeer uit op 0-0 en kreeg ook daardoor het lid op de neus. Al was De Mos het daar dan geheel mee oneens. „Wij heb ben gespeeld zoals wij moesten spe len. Ik kan mijn jongens niets ver wijten. Maar omdat elk duel een veldslag was, kwam ons circulatie voetbal niet uit de verf. En ik vind ook dat Mechelen zeer correct ge speeld heeft". Die laatste opmerking klopte van geen kant. De Supercup-winnaar liet zich in alle geweld ook bepaald niet onbetuigd. De Belgen noteer den zelfs de meeste overtredingen, 33 in aantal, tegen 20 voor de Italia nen. Al moet daar wel by worden aangetekend dat de veruit brutaal ste charges door de thuisclub wer den uitgevoerd. „Toen zij ons door midden begonnen te schoppen moesten wij de beuk er ook wel in gooien," verontschuldigde Erwin Koeman zich na afloop. „Wij kon den ons toch moeilijk de kaas van het brood laten eten. Maar uiteinde lijk hebben ze ons met hun intimi datievoetbal toch op de knieen ge kregen". Op de spaarzame momenten dat er wel gevoetbald werd, maakte Sampdoria duidelijk ook voetbal- technisch het meest in de mars te hebben. Vooral Cerezo trok daarbij de aandacht. De Braziliaanse strateeg heeft onlangs zijn verbinte nis met 'Samp' met een jaar ver lengd. De contractondertekening kwam op een even wonderlijke als grappige wijze tot stand. Gezien zijn leeftijd (33) wilde de nummer vier in de Serie A eigenlijk afscheid van de 77-voudige international nemen, maar zijn clubgenoten staken daar een stokje voor. Bij het huwelijk van collega-middenvelder Victor duwde aanvoerder Stefano Pel legrini voorzitter Mantovani een menukaart onder de neus met de tekst 'wij willen dat Cerezo blijft'. Het verzoek, door alle spelers on dertekend, werd nog ter plaatse ge honoreerd. Signor Mantovani hoeft daar geen spijt van te krijgen. De manier waarop Cerezo twintig minuten na de rust de openingstreffer voor zijn rekening nam was van grote schoonheid. Schitterend in de diep te bediend door Mancini, passeerde hij Preud'homme met een beheer ste schuiver, die via de paal doel trof. KV Mechelen verwaarloosde daarna de tot dan hechte defensie en ging massaal op jacht naar de ge lijkmaker. De sluwe Italianen profi teerden daar onmiddellijk van. Dos- sena en Salsano velden met puntga ve counters het vonnis over de Mechelen en schoten Sampdoria voor het eerst in zijn bestaan in een Europese bekerfinale.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17