Anne Frankschool in wijk Stevenshof groeit als kool Vereniging Koninginnedag wil aantal leden uitbreiden Ruzie over rol van De la Mar blokkade Shell-laboratorium KOFFIE DRINKEN OP WITTE SINGEL DONDERDAG 20 APRIL 1989 LEIDEN iiiiBsasSBy LEIDEN De zit-actie die personeelsleden van verzorgingstehuis Groenhoven rustig verlopen. Voor het eerst voerden de personeelsleden van Groenhoven actie verhoging kracht bij te zetten. Zij deden dit door op de Witte Singel ter hoogte vai blokkeren door middel van stoelen. Onder het genot van een kopje koffie kon eer hoe automobilisten rechtsomkeert maakten. In een schooljaar van 30 naar 100 leerlingen LEIDEN - De nieuwe openbare basisschool in de Stevenshof is nu nog een eenzame voorpost van de woonwijk die daar in aanbouw is. Voor de deur ligt titiMvcu v een grote, kale zandvlakte die bouw Het„m„«uiC de school scheidt van de laatst korte 'tijd ontworpen opgeleverde huizen. En aan de tussen de opdracht achterkant strekt zich een waar móeras uit, dat pas ophoudt bij het vele honderden meters ver- school die der gelegen buurthuis. door Wim Wegman De wijk is nog bij lange na niet af, maar de school draait sinds augus- tus vorig jaar in de vijf noodlokalen en vanaf het einde van de vorige maand in het permanente gedeelte. En de school draait goed. "We zijn vorig jaar begonnen met 30 kinde ren", zegt school-directeur John van Haasteren, "en nu lopen we al aardig tegen de 100 aan". Als de wijk helemaal klaar is, zal de Anne Frankschool, zoals de basisschool ling. Al die extra ruimte hebben we inmiddels is gedoopt, uiteindelijk nu moeten halen uit het budget tussen de 200 en 250 leerlingen moe- voor de permanente lokalen. Het is ten tellen. passen en meten geweest, maar ik De Anne Frank school is in een vind dat het uiteindelijk goed is ge- aantal opzichten een bijzonder ge- lukt", stelt Smulders. niet alleen in een zeer Om meer ruimte vrij te maken gebouwd - voor extra voorzieningen is er vol de archti- gens Smulders bewust, voor geko- tect en de oplevering zitten nauwe- zen de lokalen wat kleiner te maken lijks twee jaar- het is bovendien een en smalle gangen te vermijden, lie is gebouwd voor de prijs "Een gang waar je alleen maar kunt halve school. lopen, is zonde van de ruimte. Je Norbert Smulders, plaatsvervan- kunt hem beter zo inrichten datje er gend hoofd van de directie onder- voldoende plek hebt om er groepjes wijs van de gemeente: "De school te laten werken of om er gezamenlij- telt tien lokalen, waarvan vijf per- ke lessen te houden", manen te en vijf semi-permanente. Het budget voor de school was in Het punt was dat het ministerie elk geval te klein om er een aparte geen geld wilde geven voor extra gemeenschapsruimte en speello- voorzieningen bij die semi-perma- kaal bij te bouwen. "Maar daar heeft nente lokalen. Onzin natuurlijk, de architect - het bureau Treffers en want die lokalen moeten minstens Polgar - een heel aardige oplossing 15 tot 20 jaar blijven staan". voor gevonden: een grote aula die door middel van een demontabele, Klpinprp Inlral^n geluiddichte wand in twee afzon- meinere lOKaien derlijke ruimten kan worden ge- "Ook voor de kinderen die daar les scheiden. Nu kunnen we in die aula krijgen, heb je een aula nodig, een twee lesprogramma's naast elkaar speellokaal en noem maar op. Maar laten draaien zonder dat de kinde- eenmaal de rege- ren elkaar storen. Hebben we echter LEIDEN - De WD-fractie in de ge meenteraad wil dat het college aan Shellpompen. De la Mar: "Ik onderteken een oproep tot blokka- W afstand neemt van de op- de. Dat is aan de orde. Wat ik verder roep van wethouder H. de la Mar tot vind van doorsnijden van slangen Norbert Smulders, plaatsvervangend hoofd van de directie onderwijs, Judith Bart en Jan Kuilenburg van het architectenbureau Treffers en Pol gar, en directeur John van Haasteren (vlnr): "Er is een hele school gebouwd voor de prijs van een halve". (foto Jan Holvast) meer ruimte nodig, dan kunnen we die wand er in een mum van tijd tus- uit halen", aldus Van Haaste- Leidse bibliotheek houdt fotowedstrijd blokkade van het Shell-laboratori um in Amsterdam. WD-fractie- voorzitter Van der Nat noemt de op roep 'hoogst ongelukkig'. Van der meer Nat meent bovendien dat de blok kade 'niet door de beugel kan' en heeft de wethouder nadrukkelijk gevraagd afstand te nemen van ge- weldadige acties tegen Shell. "De indruk wordt gewekt dat De la Mar als lid van het college heeft gesproken", zegt Van der Nat: "En dat geeft geen pas. De gedachte zou kunnen ontstaan dat het college vindt dat werkelijk èlles mogelijk is tegen Shell". De WD heeft het col lege bovendien gevraagd of er vanuit Leiden financiële steun wordt verleend aan de acties. Dat zou, volgens de VVD'er 'onaccepta bel zijn'. De la Mar weigerde gisteravond in een vergadering van de commis sie sociale zaken de acties van RaRa te veroordelen. Hij kwam daarover in aanvaring met het WD-raadslid A. Geertsema. De la Mar weigerde dat, omdat hij geen enkel verband zag tussen de blokkade van het Shell-laboratorium in Amsterdam, waarbij hij betrokken is, en de aan slagen op benzinepompen en derge- bij Shellpompen is niet terzake. Net zo min als wat ik vind van een Opel. Ik vraag aan u toch ook niet of u donkere dan van blonde houdt? U kunt mij wel een enquêteformulier sturen". Geertsema concludeerde daarna dat het voor De la Mar "kennelijk een probleem is" zich tegen dit soort strafbare feiten uit te spreken. Die conclusie schoot bij De la Mar in het verkeerde keelgat. "Als voor zitter van deze vergadering kan ik u gewoon buiten de orde verklaren. Dat vind ik wat goedkoop. Daarom voor de laatste keer: ik verdom het om dit soort vragen te beantwoor den omdat ze niets met het onderte kenen van de oproep te maken heb ben". 'Nette' gedeelte Judith Barth, een van de architec- LEIDEN - De bibliotheek houdt ter ijjke' ten van de school, wijst op een an- gelegenheid van het 30-jarig jubile- De VVD'er wilde eerst weten van der probleem van de noodlokalen. um een fotowedstrijd met als thema De la Mar hoe B en W hadden gerea- Je moet voorkomen dat die letter- 'Leiden leest'. Bij de wedstrijd is geerd op een verzoek een financiële lijk of figuurlijk los komen te staan ook de Leidse Amateur Fotografen bijdrage te leveren aan de organisa- van de permanente lokalen. Anders Vereniging betrokken. De jury die tie van de blokkade. B en W hadden krijg je het effect dat de ene helft de inzendingen gaat beoordelen, beloofd het antwoord aan de raad van de school wordt gezien als het staat onder leiding van burgemees- mee te delen maar vlak voor de 'nette' gedeelte, en de andere helft ter Goekoop. als de 'hoodschool'. We moesten daarom proberen het gebouw Man opgepakt tijdens venten gestolen waar LEIDEN De politie heeft gisteren een 35-jarige Leidenaar aangehou den wegens diefstal van een aantal speelgoedpoppen en -dieren, mes sigaretten in verschillende i Leiden. werd in Den Haag aange- blokkade begon, had Geertsema zaken nog niets gehoord. De r o De la Mar, net terug uit Amster- houden wegens illegaal venten van zHn fbibliotheken, plaatselyke fotohan- dam waar hij in kort geding door onder meer speelgoedpoppen en zijn, zonder dat dit echter extra geld delaren en de boekhandels Kooy- shell was gedagvaard, vertelde dat bekende dat hij zijn handelswaar in het college geen reactie had ge- Leiden bij elkaar had gestolen. Een mocht kosten". "We hebben het probleem opge- lost door het ontwerp van de nood- geven met lokalen iets aan te passen, en het dingen. Een aantal kleurgebruik en dergelijke af te gen wordt bovendien tentoonge- stemmen op die van de permanente steld in de Pieterskerk tijdens de lokalen. Daardoor valt het nen wij, nauwelijks meer op dat het september om noodlokalen gaat". Mevrouw Barth heeft de 'eenheid' van de school verder benadrukt door over de hele lengte in het oog springende neerzetten. "Die ker, De Kier en Zandvliet. Deze zijn plan te zijner tijd een boek uit te stuurd. Het werd aan de individuele stuk of tien poppen stal hij bij twee selectie van de inzen- leden van het college overgelaten, zaken in het winkelcentrum aan het de inzendin- "Vanuit mijn persoonlijke overtui- Vijf Meiplein, vier speelgoedbees- jÉififiÉjH ging maar ook vanwege mijn porte- ten stal hij in Winkelhof in Leider- feuille waarin anti-discriminatiebe- dorp. leid zit, heb ik besloten de oproep manifestatie 'Van boom tot boek' i: Bij Albert Heijn aan het Bevrij- tot de blokkade te ondertekenen", dingsplein had de Leidenaar veer- zo verklaarde hij. tien pakjes sigaretten en vijf keu- Geertsema vond dat antwoord kenmessen ontvreemd. Ook bleek onvoldoende. Hij eiste van De la hij verantwoordelijk voor de dief- verklaarde hij. Geslaagd aan TU Delft hpt (Jchmiw ppn onvoiaoenae. n dpmunrtplatpn DELFT Aan de Technische Uni- Mar dat hij zich zou uitspreken te- stal van een spijkerbroek uit neerzetten "Die muur trPkt dP twPP vers,i.teit te Delft is geslaagd voor de gen acties zoals afgelopen week in zaak op de Breestraat en een fiets, eedeelten biiepn" ctplt mpvrn.™ studie werktuigbouwkunde de heer Leiderdorp en Hazerswoude waar- De messen heeft de politie in de wo- - - J A.M. Schoute uit Leiden. bij vernielingen werden aangericht ning van de man teruggevonden. Barth. Als de noodlokalen op den duur overbodig worden, kunnen ze vol gens haar overigens vrij eenvoudig van de school worden 'afgepeld'. Als ten slotte alle noodlokalen zijn verdwenen, is het de bedoeling dat de muur als een herinnering aan het noodgedeelte blijft staan. "Maar dat zal de eerstkomende 20 jaar nog wel niet geval zijn", verklaart Smulders. Het noodgedeelte, waar de leer lingen tijdens de bouw van het per manente gedeelte in zijn onderge bracht, is na de gereedkoming van de school buiten gebruik gesteld. hard dat n Leiden vanmorgen hielden is m hun eis voor 5 procent loons- o de Witte Rozenstraat de weg te De school groeit echter tiental personeelsleden toezien directeur Van Haasteren verwacht LEIDEN De Vereniging Konin- dat volgend schooljaar Om extra activiteiten te kunnen betalen Sommigen daarvan lieten merken achter de actie te staan, zoals de buschauffeur van bus 43. Samen met de ver- ste noodlokalen benut moeten plegers dronk de chauffeur een kopje koffie en gaf hun een stuiver om op die wijze de actie ludiek te steunen. Enke- den. Ie andere weggebruikers stapten woedend uit de auto om vervolgens de stoelen opzij te zetten en door te rijden. De Anne Frank school, die in to- Anderen schreeuwden dat deze actie alleen leidt tot negatieve publiciteit. taal ruim drie miljoen gulden heeft De actie duurde een half uur en werd gehouden tijdens de pauze van de verplegers zodat de bejaarden hiervan gekost, wordt volgende maand offi- niet de dupe werden. Van de 70 personeelsleden x Haag. n Groenhoven gaan er vandaag drie tevens actie v - heeft tot nu toe 6 nieuwe spon- andere wijkverenigii gmnedag Leiden wil het aantal le- sors opgeleverd. Het totaal aantal wil de vereniging eer den drastisch verhogen. Naast het sponsors bedraagt nu 26. ken v - aantrekken van meer sponsors. Op dit moment zijn er ruim 200 der n moeten die extra leden geld opleve- burgerleden van de Vereniging Ko- penkasten. dat de vereniging nodig heeft ninginnedag Leiden. "Dorpen in de uitbreiding van de activiteiten omgeving van Leiden hebben le- komt. Ook •rochure ma- informatie staat over on- verhuuradressen van pop- Den cieel geopend door onderwijs-wet- op 30 april. Een brievenactie van de denaantallen die vele keren groter 250 gulden betalen. De o wim Dijkman) houder Van Dongen, vereniging naar 575 Leidse bedrij- zijn als dat van Leiden. De conclu- het komt dan op het briefpapier Tweemoedergezin Een kind met twee moeders: mi nister Brinkman wil het eigenlijk niet hebben. Lesbische vrouwen die via kunstmatige bevruchting een kind willen, moeten volgens de minister afgewezen worden. Uit vrees dat de jonggeborene de exclusieve aandacht van twee vrouwen krijgt en een vaderfi guur zal missen, vindt het hele ka binet eigenlijk dat kunstmatige inseminatie voorbehouden moet blijven aan heteroseksuele paren. Een meerderheid in de Tweede Kamer is het niet eens met het ka binetsstandpunt en, als zo vaak in dit soort kwesties, loopt de rege ringsnotitie over kunstmatige be vruchting ook ver achter bij de praktijk. In Leiden vinden de spermabank van het Academisch Ziekenhuis en het Medisch Cen trum voor Geboorteregeling dat ook mensen met een niet-hetero- seksuele voorkeur recht hebben op een gezinsleven. Met andere woorden: twee moeders zijn net zo goed als een vader en een moe der. Marjolein (38) en Ineke (28), twee Leidse vrouwen, besloten ruim drie jaar geleden dat ze sa men een kind wilden. Daarmee ging een lang gekoesterde wens in vervulling. Marjolein: "Eén van de eerste gedachten die door mijn hoofd schoot toen ik voor het eerst op een vrouw viel was dat ik dan géén kinderen zou kun nen krijgen. Dat heeft heel lang door mijn hoofd gespookt. Op een gegeven moment was ik 33 jaar en waren de kunstmatige bevruch tingstechnieken zo sterk verbe terd dat ik alle voors en tegens op een rij heb gezet en tot het positie ve besluit kwam dat ik echt een kind wilde grootbrengen". Van twee vriendinnen hoorden Maijolein en Ineke over het Me disch Centrum voor Geboortere geling aan het Kort Rapenburg. "Daar kregen we toentertijd eerst een gesprek met Dat je afhankelijk bent in het programmaboekje te staan dat dit jaar in een oplage van 3500 'Ik leef de dageraad mijn bestaan, liefde is (foto Jan Holvast) voorafgegaan mands ja of nee vond ik eerst wel ontzettend moeilijk, maar ach teraf viel dat gesprek erg mee en begrijp ik het ook wel: het is geen paar schoenen datje komt uitzoe ken. Eigenlijk werd ons alleen ge vraagd hoe we later dachten om te gaan met de afwezigheid van een vader en of er voldoende mannen in onze omgeving zou den zijn waarmee het kind zich zou kunnen identificeren. Nou, ik heb zes broers, dus dat zit wel goed". De bevruchting via kunstmati ge inseminatie bleek heel wat moeilijker te verlopen dan Mar jolein en Ineke hadden gehoopt. Marjolein werd in twee jaar 25 keer geinsemineerd (gewoonlijk is één op de zes raak), moest een ingrijpende medicijnkuur volgen en een operatie ondergaan. Toen daarna nog geen bevruchting tot stand was gekomen werd in sep tember 1986 gekozen voor een toen nieuwe methode via reageer buisbevruchting. Die techniek slaagde. Marjolein werd zwanger. In augustus 1987 werd Kim gebo ren. Marjolein en Ineke zijn dol gelukkig met hun nu anderhalf- jarig dochtertje: een meisje met mooie blonde haartjes en blauwe ogen, net als haar moeder. Met de acceptatie van het 'tweemoeder gezin' blijkt het in de praktijk erg mee te vallen. De ouders van Ine ke beschouwen het kind van de vriendin van hun dochter echt als hun kleinkind. "Ik had nooit ge dacht dat ze er zo gelukkig mee zouden zijn", aldus Ineke. De moeder van Marjolein heeft het er in het begin wel moeilijk mee gehad. "Ze is katholiek en al over de tachtig. Nadat ik haar ver telde dat ik langs de weg van kunstmatige bevruchting een kind zou krijgen, heeft ze er met de pastoor gepraat. Die vroeg haar alleen: Is het kindje ge wenst? En toen mijn moeder daar bevestigend op antwoordde zei hij: Dan zou ik mij maar geen zor gen maken". "Andere familieleden, kennis sen en omwonenden reageren al tijd positief of ze reageren hele maal niet", vertelt Ineke. "Soms proef je uit het zwijgen van men sen wel hoe ze er over denken maar daar dat kan ons niet zoveel schelen. Veel hinderlijker zijn de praktische problemen waarop je stuit bij allerlei instellingen en het ontbreken van enige rechts positie. Dat begint al meteen na de geboorte. Ineke: "Toen ik het kind bij de burgerlijke stand in Leiden had aangegeven was het eerste dat die ambtenaar daarna deed de kinderbescherming en de kantonrechter inlichten dat er een onecht kind was geboren en een toeziend voogd moest wor den toegewezen". Vrouwen zoals Ineke, die wel meemoeder of sociaal-moeder ge noemd worden, zijn uitgesloten van juridische zeggenschap over het kind van hun vriendin. Dat is niet alleen discriminerend maar geeft ook veel onzekerheid. Mar jolein: "Het enige wat we konden doen is een samenlevingscon tract en een testament laten op maken om enigzins veilig te stel len dat, als mij iets overkomt, Kim bij Ineke kan blijven". Maijolein en Ineke geloven niet dan hun lesbische relatie nadelig zou kunnen zijn voor hun kind. Ze proberen een zo 'normaal' mo gelijk leven te lijden dat in tal van opzichten maar weinig verschilt van'andere jonge gezinnen. Over het ontbreken van een vaderfi guur maken zij zich geen zorgen. Volgens Marjolein en Ineke heeft hun kind voldoende mogelijkhe den voor het omgaan met de an dere sekse. "Het is echt niet zo dat wij alleen maar met lesbische vrouwen contact hebben. We hebben ook mannen onder onze vrienden. En Kim heeft een jon getjespop. Ik denk weieens dat we veel bewuster bezig zijn man nen in het leven van ons kind te betrekken dan andere moeders". "Van de zwangerschapsgym- nastiek hebben we veel kennis sen overgehouden, dat zijn over het algemeen ook heteroparen met kindertjes van Kims leeftijd. Die zeggen natuurlijk pappa te gen hun vader. En dan noemt Kim die mannen ook pappa. Ons noemt ze gewoon bij de voor naam. Dat ze twee mama's heeft is nu nog een beetje lastig uit te leggen. Daar is ze nog te klein "We zullen haar, zodra ze dat begrijpt, vertellen hoe we haar hebben gekregen en hoe gewenst ze is. Ik zou het verschrikkelijk vinden als Kim daar later proble men mee zou krijgen. Vanaf het moment dat ik besliste dat ik een kind wilde heb ik alles bewaard en een dagboek bijgehouden om Kim later zoveel mogelijk inden- tificatiemogelijkheid te bieden met haar achtergrond. Ik ben daar heel optimistisch over. Mis schien is ze wel veel beter af met twee mama's". (De namen in dit artikel en in het geboortekaartje op de foto zijn op verzoek van de betrokke nen veranderd.) dan dat de vereniging stad als Leiden een zeer gering tal leden heeft. Daaraan moet wat exemplaren verspreid wordt, gebeuren", aldus bestuurslid C.J.M. Langezaal. Hoe precies de leden werfactie onder burgers gaat verlo- pen weet Langezaal nog niet, omdat Voorschotense het nog om een voorlopig plan dat nadere uitwerking behoeft De heer P. de Clercq droeg giste- tijdens een bijeenkomst in het -- -orschotense restaurant Alle- voorlopig plan gaat mansgeest het voorzitterschap van de Vereniging Koninginnedag Lei den over aan A.G.M. van Houdt. De Glercq is 21 jaar voorzitter geweest. Vanwege onder meer die verdien- Hetafgelopenjaarisalwel denwerfactie gehouden onder be drijfsleven. Naar schatting hebben ste. kreeg hij gistermiddag uit han- r* 50 bedrijven als lid aange- den van burgemeester Goekoop de zich meld. Langezaal denkt dat er nog wel meer aanmeldingen binnen zul len komen, omdat de brieven pas een week de deur uit zijn. Het lid maatschap voor bedrijven kost 25 gulden en voor burgers 10 gulden. gouden gedenkspeld' van de ge meente Leiden. Daarnaast is de heer De Clercq bestuurslid van de vereniging De Ambachtsschool en was hij gedurende een groot aantal jaren lid van het bestuur van de Leidse Hockey Club en het departe- Het geld dat wordt ingezameld, ment Leiden van de Nederlandse komt ten goede aan de 23 Leidse Maatschappij voor Nijverheid en wijkverenigingen die zich dit jaar Handel. voor de festiviteiten hebben aange- De nieuwe voorzitter Van Houdt meld. Daarnaast wil de Vereniging van de Vereniging Koninginnedag Koninginnedag ook technische bij- is in het verleden onder meer voor stand verlenen. Dat wil zeggen dat zitter geweest van de feestcommis- een kop van jut dat door de vereni- sie die Koninginnedag in Zuid-West ging is aangekocht elk jaar bij een organiseerde. Burgemeester Goekoop speldt de heer De Clercq de gouden speld van de gemeente Op. (foto Ju Holvast)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15