Warmond wil Groot Leerust opknappen ^totta to Ui spt&M al Zwarte stern broedt niet meer in Zoeterwoude maar vliegt er over op Shell-brief Leiderdorpse politie mislukt Leiderdorp: 'geen subsidie reformatorische begeleiding' Warmond trekt 225.000 gulden uit voor automatisering gemeente-afdelingen LEZERS LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD LET OP! *Z2e*a PAGINA 14 DONDERDAG 20 APRIL 1989 Ben W zoeken 20.000 voor nieuwe aanplant WARMOND - Het College nen het programma van de dienst gemeentewerken ruimte kan wor- bedrag om de toren, die op dit moment redelijke staat verkeert. Nu is vooral de muur er slecht aan toe". gaat hierbij denk dan a< dens". van Burgemeester en Wet- aa„ lüe houders in Warmond Wil klj- 20.000 gulden wordt op dit moment Wat de restauratie precies kost kan ken of er binnen het budget wel bekeken", zo meldt Lauten- Lautenbach niet zeggen, "1 van de gemeentebegroting bach. voor 1989 20.000 gulden kan Warmelda heeft het beplantings- worden uitgetrokken voor Pl?n ingediend, omdat het genoot- een opknapbeurt van park Ontwaken Groot Leerust. Het histo- "Vele bomen blijken ziek te zijn e risch genootschap War- moeten worden gekapt. Er zal nil melda, heeft hiertoe negen we aanplant moeten komen, weken geleden een com- pleet beplantingsplan inge- stuur onlangs in een notitie aan de *}oud diend. Hierin werd geïnven- leden mee. tariseerd hoe het bos kan worden aangepakt en opge- Oude toren knapt. Naast het plan voor het park Groot De toename Door het tonen van dergelijke ini tiatieven lijkt het alsof Warmelda, soort dat zich bezighoudt met de geschie de gemeente en het be- cultuur-historische waar den, na een lange periode van rust begint te ontwaken. Het genoot schap is het laatste half jaar ge groeid van zo'n 130 naar 170 leden. het aantal enthou- Leerust vertelt L. Dijkman, voorzit- siastelingen gaat voorzitter Dijk- binnenkort een opknapbeurt krijgt. Lautenbach ter van Warmelda, dat het genoot- mart nog lang niet ver genoeg. "Dit perfect dorp voor een histo- WARMOND - Park Groot Leerust. Het ziet ernaar uit dat het park evenals de theekoepel die links op de foto staat Gemeentesecretaris zegt dat de uitvoering van het plan schap onlangs een brief aan de ge- rr van Warmelda zo'n 50.000 gulden meente heeft gestuurd waarin zij risch genootschap. Er is nog zou kosten. Een meerderheid bin- haar bezorgdheid heeft uitgespro- hoop te doen. Een op de tien men nen het college zou dat bedrag voor- ken over de toestand van de Oude sen zou hier zeker lid kunnen wor- alsnog te hoog vinden. "Maar of bin- Toren. Lautenbach zegt dat er op dit den. Binnenkort presenteren wij moment tussen de gemeente en het een plan hoe we de meerdere leden kerkbestuur, de juridische eigenaar willen krijgen. Driehonderd leden de toren, overleg wordt gevoerd worden het zeker", aldus een opti mistische Dijkman. Leiderdorpse wijkverplegers steunen acties van collega's LEIDERDORP - Zeven ver pleegsters van de Leiderdorpse kruisvereniging hielden van middag een actie om de 'vijf- procents-eis' van hun collega's in ziekenhuizen te ondersteu nen. Op de markt In de Hoofd straat deelden ze in hun middag pauze ("actievoeren moeten we in onze eigen tijd") pamfletten en bitterkoekjes uit aan voorbij gangers. "Wij sympathiseren met de verplegers in de ziekenhuizen", zegt wijkverpleegster Jacque line Zwetsloot. "In principe worden wij ook de dupe van be zuinigingen in die sector. Pa tiënten worden eerder uit het ziekenhuis ontslagen en moeten dan thuis verpleegd worden. Wij ons werk". r erkenning v De Leiderdorpse wijkverple gers steunen de loon-acties van hun collega's in de gezondheids instellingen maar voerden te vens actie uit onvrede over hun eigen salaris. om te komen tot de oprichting een stichting. Voor deze constructie is gekozen op aanraden van monu mentenzorg. "Een afzonderlijke den begonnen met stichting zou meer claims kunnen tie van de boeken doen gelden op onderhoudssubsi- Hierbij dies vanuit de rijkspot voor monu mentenzorg. Op flie manier is een zo hoog mogelijke onderhoudssubsi- die haalbaar". Inwoners discussiëren over verkeer en milieu Het is nog niet eens zo lang gele den dat de Oude Toren werd opge- Warmondse verenigingen knapt. "Maar het ging toen met De afgelopen maanden zijn de le- iventarisa- Warmond. ZOETERWOUDE - Na de vraag van was op het projectiescherm. om het eerste instantie een lijst VVD-wethouder mevrouw H. Gra- Vol aandacht luisterde het gezel- wicht" gemaakt van boeken, die eigendom niewski (welzijn) wat Zoeterwoude- schap naar prof. P. Hakkesteegt, zijn van de vereniging. Warmelda naren zelf bereid zijn b« te dragen hoogleraar verkeerskunde aan de wil een bibliotheek opbouwen van aan een verbetering van het milieu Oelftse TU die ervoor pleitte dat ge- komstvisie boeken'en tijdschriften van War- bleef het gisteravond angstvallig bouwen die niet op milieu-vriende- mond en de directe omgeving. Met stii ln ons Huis aan het Zoeter- h-ike wijze kunnen worden bereikt naar jubileumuitgaven van de woudse Kosterspad. Daar discussi- (openbaar vervoer, fiets) niet ge- instel- eerden onder auspiciën van de her- bouwd mogen worden. Woonwü- HILVERSUM (GPD) - De rijkspo litie van Leiderdorp heeft donder dagmorgen tevergeefs geprobeerd met een dwangbevel van de rechter commissaris beslag té leggen op een brief van het actiecomité Max Hevelaar, die in bezit is van dagblad De Gooi- en Eemlander in Hilver sum. Op grond van een fout in het bevelschrift weigerde de hoofdre dactie van het dagblad de brief af te staan. De brief werd twee weken gele den bezorgd bij het dagblad. In het schrijven eiste het comité verant woordelijkheid op voor het toevoe gen van duizenden liters water aan de ondergrondse benzinetanks van een Shell-station in Bodegraven in de nacht van 4 op 5 april. In dezelfde brief deelde Max He velaar mee dat de actiegroep Kwik sinaasappel en Cyaankali-druif op 20 maart eenzelfde actie uitvoerden bij Shell-bezinestations in Bussum, Bergen en Zeist. De politiekorpsen van Bussum en Hilversum hadden al eerder ge vraagd of De Gooi- en Eemlander de brief wilde afstaan. Deze verzoeken werden geweigerd. Bij de krant be stond aanvankelijk niet het voorne men ziph te verzetten tegen de be slaglegging. Bij overhandiging van het dwangbevel bleek echter dat het parket in Den Haag abusievelijk de naam van het ANP in plaats van die van De Gooi- en Eemlander op het bevelschrift had ingevuld. Het pers- Prof. Hakkesteegt maakte echter bureau werd eerder deze week ge- subtiel korte metten met de toe- dwongen een brief van actiegroep ïinister Smit- RaRa af te staan. Daarin eiste de af- lingen wordt nog gezocht. LEIDERDORP - Om principiële redenen wil de raadscommissie onder- wijs de Stichting Begeleidingscentrum Gerformeerd Schoolonderwijs ,jge djö o ool niet subsidiëren. De Leiderdorpse reformatorische basisschool Gomarus gemaakt1 Meer reVente pl'aatjês"to- staan en maakt bovendien zélf ge had hierom gevraagd, omdat het schoolbestuur zich vanwege levensbe- nen aan dat de natuur en het milieu bruik van de A4 waarin hij wel een schouwelijke overwegingen niet wil aansluiten bij de regionale schoolbe- ook in het overigens nog zeer groe- bedreiging voor zyn dorp ziet. geleidingsdienst Rijnland. ne dorp aan de verliezende hand is. Verder is er in Zoeterwoude wo- De CDA-fractie, evenals het college van burgemeester en wethouders, Kikkerconcerten ziin al jaren gele- ningnood. "We kunnen onze eigen wil de gereformeerde stichting wel een minimale subsidie van 6.000 gul- den verstomd en de zwarte stern inwoners niet eens huisvesten en den geven om 'pragmatische redenen'. De Raad van State heeft namelijk broedt niet meer in Zoeterwoude dus ontstaat een schokeffect als vormde jeugdraad zo'n dertig Zoe- ke? die meer,da" drie kwartier r terwoudenaren over verkeer en tljd va" werkgelegenheid zijn ver milieu wijderd, dienen te worden ge- Vóór Graniewski's hamvraag had schrapt Dit om het woon-werkver- het gezelschap een schokkende dia- keer ,n te dammen, serie van dorpsgenoot F. Hulsbos Wethouder Graniewski, die de gezien. Eindeloze poldervlakten, discussie voorzat, bleef echter doorsneden door poldersloten in de nuchter. Ze sprak over de Zoeter- Zuidbuurt, dromerige weggetjes en woudse mentaliteit die met wezen- de broedende zwarte stern in de om- hjk verschilt van die uit andere ge geving van het Papemeertje. Prach- meenten. De gemiddelde Zoeter- wel 25 jaar geleden woudenaar laat zyn auto niet i Kroes. Zouden haar plannen den uitgevoerd ("en dat moeten niet doen") dan wordt in het gun- Shell-gebouw. stigste geval hooguit een vertraging in de 'algehele congestie", bereikt daar waar een absolute trendbreuk pure noodzaak is. "Dat lukt nooit als de overheid nog zo veel prioriteit aan auto': geeft, er dens op en maar een paar miljard aan openbaar vervoer. 68 procent de verplaatsingen gebeurt met de de Van der Valk Boumanweg De rijkspolitiemensen kregen in Hilversum wel een kopie van de brief van Max Hevelaar mee. De werkgroep Leiderdorp tegen apartheid heeft zich inmiddels ge- veel miljarden gul- distantieerd van de 'gewelddadige tunnels en snelwegen acties'. Zaterdag 22 april (vanal 10.00 uur) deelt de groep pamfletten uit bij twee Shell-pompstations aan s dat niet dan moeten ka. Leiderdorp, als protest tegen de wezigheid van Shell in Zuidafri- een uitspraak gedaan, die het mogelijk maakt dat scholen in het bijzonder "maar vliegt er alleen „VCi- onderwijs zo'n subsidie kunnen afdwingen. Die uitspraak is gebaseerd op heen" de Wet op Onderwijsverzorging, die 1 januari 1987 in werking is getreden. Het gevolg van onder meer de uit- Voorwaarde is dan wel dat de regionale schoolbegeleidingsdienst geen dijende en steeds intensiever ge- hulp kan bieden die in overeenstemming is met de identiteit van de school, bruikte A4, een meer op doelmatig- Schoolbegeleidingsdienst Rijnland acht zich wel in staat de Gomarus- heid dan fraaie vergezichten stoe- school op gepaste wijze begeleiding te geven maar kan, als die eis wordt lende ruimtelijke ordening gesteld, geen begeleider garanderen die dezelfde geloofsovertuiging heeft de omzetting als de school. complex niet meer wordt gebouwd omdat er geen werkgelegenheid in de buurt is". De wethouder liet doorscheme ren meer heil te zien in "bedrijfsver- plaatsing" dan in gedwongen ver plaatsing van mensen. Met die laatste opmerking rea- "oïkstuinen- geerde zij op de inbreng van Piet de Cronesteijnpoi- Lansbergen, ex-raadslid,_ tegen- Of de Gomarusschool bij e Raad van State wil stappen i Hulsbos telkens als er wat te woordig PZ-bestuurslid. Lansber- Frans 6en 's voor meer overheidsdwang. ferd. "Doen over de lege bussen die over de Ho ge Rijndijk rijden en over de lange reistijd om van Zoeterwoude bij sta tion Leiden te komen. Zijn Zoeter- woudenaren bereid om daadwerke lijk consequenties te trekken uit hun mooie woorden?", stelde hij a dermaal een vraag waarop geen ant woord kwam. Hakkesteegt, een grootverbrui ker van spreektijd, stelde vast dat ZOETERWOUDE -120 Zoeterwou- het structuurschema verkeer en denaren waren gisteravond van de rijkswëg 11- west partij tijdens de door de CDA-frac- de A4-verbreding zijn vastge- tie belegde bijeenkomst over het laatste bestemmingsplan Zoeterwoude in de rij voor huizen in Bloemenweide Onbekende fietser geeft zich bloot in Leiderdorp LEIDERDORP - "Hoe krijgt-ie het voor elkaar?", vraagt een Leider dorpse politieman zich af. De agent heeft het over een man die fietsend openbare schennis pleegt. Dit heeft hij binnen veertien dagen al zeker drie keer gedaan op het fietspad langs de Engelendaal in Leider dorp. De man is ongeveer 20 tot 25 jaar oud en draagt een lange zwarte mantel die hij opengooit op het mo ment dat er jonge meisjes langsfiet sen. Gistermiddag om kwart voor vijf was het weer raak. Een 13-jarige Leiderdorpse deed aangifte. DIEFSTAL - Bij een flat aan de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp is gisteravond een twaalf jaar oude wagen gestolen. De politie stelt een onderzoek in. Rommelmarkt Het Voorschotense Rode Kruis organi seert morgen van tien tot zeven uur een rommelmarkt in het Rode Kruisgebouw aan de Anthonie van Leeuwenhoekka de. In de aula van het Warmondse Ma- riënhaven is zaterdag tussen elf en vijf uur een fancy fair met rommelmarkt. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van een rolstoelbus. De bus kost 58.000 gulden, aanpassingen aan de bus ver gen 34.000 gulden. Klaverjasnacht Con Bravura organiseert morgenavond de eerste Leiderdorpse klaverjasnacht in het clubgebouw aan de Beuken schans. Voor het inschrijfgeld krijgen de kaarters een koud buffet en een ontbijt. Een in het basisonderwijs veranker de milieu-opvoeding, waarvoor een plaatselijke leerkracht pleitte, is te vrijblijvend en rekeningrijden is niet meer dan "een kunstgreep, want niemand zal er zijn auto voor laten staan". Lansbergen wil een'meer regule rende overheid". Hij beseft dat daarmee een van de pijlers waarop het tweede structuurschema ver keer en vervoer is gebaseerd, wordt ondergraven. In die toekomstvisie wordt namelijk uitgegaan van de vrijheid van het individu. Voor dat structuurschema zat De Jong, hoofd van de rijksverkeersin spectie van dit deel van de provin cie Zuid-Holland, reclame te ma ken. "U kunt dat schitterende boek werk voor het vriendenprijsje van 45 gulden in uw bezit krijgen". Be halve de vrijheid van het individu staat in dat structuurschema leef baarheid van het milieu en de be reikbaarheid centraal. "De rijks overheid wil aan geen van die drie een prioriteit toekennen, het gaat i feite toch weergeeft v r hebt gekozen". "Of u moet dorp, Bloemenweide, bereid zijn op heel andere partijen te stemmen met veel duidelijkere prioriteiten. Ik denk dat wat dat be treft meneer Lansbergen (Progres sief Zoeterwoude, red.) zijn tijd mee heeft", gaf hij een soort stemadvies. Wethouder Graniewski (WD) ver blikte of verbloosde niet. Overheidsdienaar De Jong kreeg neerzetten. Hogenelst vraagt zich af vervolgens de vraag voorgeschoteld de kandidaat-kopers andere aanne- of de kentering in het milieudenken mers dan Noorlander, die tweeder- er al is en zo ja hoe het dan komt dat de deel van de grond in eigendom rijkswaterstaat rijksweg 11-west, heeft (de gemeente de rest) kunnen rin 230 woningen zijn opgenomen. Volgens fractievoorzitter Hoge nelst is komen vast te staan dat er een "overweldigende belangstel ling" voor de 60 vrije sector wonin gen bestaat. Veel Zoeterwoudena- willen al dan niet groepsgewijs kavel kopen en er zelf hun huis wegen door Delfland en Benelux- tunnels toch doordrukt. "Wordt er nog steeds alleen maar asfalt ge draaid", aldus PZ'er Lansbergen. De Jong: "Een land staat of valt met als inschakelen. Ook maakt het CDA zich bezorgd over wat er gebeurt met de huizen die Zoeterwoudenaren achterlaten Bloemenweide verhui- Gevreesd wordt dat die worden of wegen of open- betrokken "door mensen van bui- r én én". ten". Van een doorstroming voor de Hakkegesteegt vergeleek de ken- eigen ingezetenen komt dan niet goede infra-structuur. Het geen kwestie baar tering met het bijsturen mammoettanker. "Je kan draaien aan het roer wat je wil maar schuift-ie nog even door en wordt rijksweg 11-west nog aangelegd en de A4 verbreed", veel terecht. Hogenelst pleit ervoor van Bloe- toch menweide een heel gedifferentieer- dus de wijk te mhken. Het huidige aan wen bod is wat te eenzijdig met te veel accent op eengezinswoningen. WARMOND - De gemeente Warmond gaat de komen de tijd de verschillende afdelingen van de gemeente verder automatiseren. Tijdens een gecombineerde vergadering van de commissies financiën en bestuur lijke aangelegenheden gingen de commissieleden gis teravond moeizaam akkoord met het voorstel van B en W om hiervoor 225.000 gulden uit te trekken. - Voor veel raadsleden bleek de materie nogal on- WASSENAAR - Burgemeester Mr. P H. Schoute van Wassenaar heeft gistermiddag rond vier uur de eerste paal doorgrondelijk en men aarzelde om het geld beschik- geslagen voor de bouw van de Amerikaanse school by de Rijksstraatweg m Wassenaar. Naast de burgemeester baar te stellen Van de n00dzaak tot aanschaf van extra waren tal van hoogwaardigheidsbekleders aanwezig, onder wie het hoofd van de school dr. Gail D. Schoppert, computerschermen was men wel doordrongen. Maar verschillende bestuursleden en de plaatsvervangend Amerikaanse ambassadeur. ie(jere afdelingschef nu de beschikking over zo'n In zijn toespraak ging Schoute in op de sterke band die er bestaat tussen Amerikaanse burgers en Wassenaar. apparaat moet hebben was, met name voor WD-frac- Met de komst van de school wil de gemeente die band bevestigen. De burgemeester noemde de school een aanwinst tievoorzitter C.A.M. Saris de vraag. voor de omgeving. "Daarom denk ik dat de buren weldra trots zullen zijn op 'hun' school", aldus Schoute. Wethouder C A van Schagen vónd echter dat een Of zijn wens uitkomt is de vraag. Buurtbewoners hebben in het verleden flink geprotesteerd tegen de komst van chef uitgerust met een terminal vanachter zijn bureau de school. Vooral het verlies aan ruimte en groen en een toename van het aantal wegen leidde tot protesten. De op de hoogte kan blijven van alles wat er omgaat op de afdeling. En net zo gemakkelijk kan hij materiaal op- iet nemen van beleids- raad stemde echter unaniem in met de bouw van het scholencomplex. oiucui De bouw van het complex kost volgens een gemeentewoordvoerster zo'n 20 tot 25 miljoen gulden. Een aantal vragen dat belangrijk Amerikaanse bedrijven en Nederlandse bankinstellingen betaalt hieraan mee. De kosten zijn zo hoog, omdat er beslissingen. Overigens is het niet grote sporthal, een theater met zitplaatsen en een grote sporthal t gebouwd. Er worden zo'n 40 nationaliteiten op de school verwacht. i een parkeerplaats bij het complex worden tisering' nu voorlopig v 5 dat het onderwerp 'automa- n de raadsagenda verdwenen is. Volgens gemeentelijk automatiserings-coördinator Rutting staan er de komende jaren veel duurdere pro jecten op stapel. In 1990 komt er een halve kracht bij die een deel van Ruttings taken overneemt, zodat deze dan meer tijd krijgt voor het opstellen van een zoge naamd informatieplan. Met het opstellen ervan zulen maanden gemoeid zijn. Het informatieplan moet uit gangspunt vormen voor verdere automatisering van afdelingen van de gemeente Warmond. Verder moeten binnen twee jaar alle gegevens over woningen, riolen, en groenvoorzieningen volgens lan delijke richtlijnen in de computer moeten worden op geslagen. De kosten die hiermee gemoeid zijn worden geschat tussen 160.000 tot 600.000 gulden. Wethouder van Schagen, groot voorstander van de automatiseringsprojecten, geooft niet dat de burgers hun privacy in de toekomst kwijt zullen raken. Er zul len voldoende veiligheden in het systeem ingebouwd worden. Vanaf de verschillende afdelingen heeft men alleen toegang tot bepaalde, voor die afdeling relevan te, informatie. "In feite wordt de privacy met de invoe ring van de automatisering, eerder groter dan klei ner", aldus van Schagen. De speciale trein, waarin ook lezers van de Nieuwe Noordhollandse Cou rant, het Haarlems Dagblad en dagblad De Typhoon zullen zitten, ver trekt om 8.32 uur vanaf spoor 8* uit Utrechten komt om 11.15 uur in Keu len aan (terugreis vanuit Keulen om 18.10 uur; aankomst in Utrecht 20.53 uur). U dient dus op eigen gelegenheid van en naar Utrecht te reizen. Als u dat per trein doet, hoeft u daar niet extra voor te betalen. De trein van Leiden naar Utrecht vertrekt om 7.20 uur vanaf station Leiden en doet om 7.35 uur Alphen aan. Speciale vervoersbewijzen zijn tegen inlevering van de bon uitsluitend verkrijgbaar bij de kantoren van het Leidsch/Alphens Dagblad: Witte Singel 1 in Leiden, Julianastraat 19 in Alphen en Vuurbaakplein 11 in Katwijk* .onder voorbehoud vanaf spoor 8!

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14