EIDEN Autovrije binnenstad politiek bespreekbaar muÊÊm Diaconessenhuis beproeft mobiele galsteenvergruizer Man poogde informatie over olievelden aan Geo-Logic te verkopen Gebreken Stadsbouwhuis in loop 1989 aangepakt LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 20 APRIL 1989 Nog grote twijfels bij CDA en WD, maar: LEIDEN - De fractievoorzit ters van CDA en WD heb ben twijfels over plannen die binnen de PvdA naar vo ren zijn gebracht om een deel van de binnenstad auto vrij te maken. Zowel J. Walenkamp (CDA) als M. van der Nat (WD) menen dat de PvdA eerst met een goed plan moet komen voor de verkeersafwikkeling rond de binnenstad en de aanleg van voldoende par keerplaatsen buiten het au tovrije gebied. Slaagt de PvdA daarin, dan zijn beide bereid het voorstel serieus in overweging te nemen. Afgelopen vrijdag bracht een PvdA-commissie een eerste aanzet voor een verkiezingsprogramma uit waarin werd vastgesteld dat het ge bied tussen Breestraat en Haarlem merstraat autovrij moet worden ge maakt. Volgens deze commissie moet zowel rijdend verkeer als ge parkeerde auto's uit dit deel van de binnenstad geweerd worden. Aan de rand van het gebied zouden nieu we parkeerplaatsen moeten komen, onder anderen voor bewoners. De fractievoorzitters van CDA en WD wijzen het voorstel niet af, maar vinden het onvoldoende on derbouwd. Walenkamp: "Het is een interessant plan waar we zeker naar willen kijken. Een voorwaarde is echter dat de verkeersafwikkeling rond de binnenstad eerst beter gere geld wordt. Anders schuifje de pro blemen voor je uit. De mooiste op lossing lijkt mij om twee rondwe gen met tegengesteld eenrichtings verkeer te maken. Eén via de sin gels en één via de Breestraat, Hooi gracht, Langegracht en zo verder". Wakker Het is Walenkamp bovendien nog DEN HAAG/LEIDEN - Het Leidse Geo-Logic, een bedrijf dat bodem onderzoek verricht, heeft een rol ge speeld bij het oppakken van een geoloog uit Voorburg. De man bood de directeur van Geo-Logic tegen betaling van 5000 gulden uiterste geheime tekeningen van mogelijk nieuwe olievelden in de Noordzee aan. Tekeningen die hij, zo was de Haagse politierechter gisteren van mening, had gestolen van oliemaat schappijen. De geoloog, die in maart zijn doc torstitel hoopt te verkrijgen, sprak de beschuldiging echter met klem tegen. Volgens zijn zeggen had hij de tekeningen mee naar huis geno men om er een studie van te maken. Omdat hij naar een andere baan op zoek was, wilde hij iets tastbaars kunnen laten zien. Het vreemde deed zich echter voor dat toen de man met de directeur van Geo-Lo- gic telefoneerde, hij een andere naam noemde dan die van zichzelf. Een verklaring daarvoor had hij gis teren niet. De geoloog gaf wel toe dat dit 'stom' van hem was geweest. Over de vertrouwelijke tekenin gen zei hij dat hij aan alle had ge werkt en ze voor hem niets geheims hadden. De rpan zei er niet van op de hoogte te zijn geweest dat hij die tekeningen niet buiten de bedrijven had mogen brengen vanwege het ri sico dat concurrerende oliemaat- schapijen er kennis van haddèn kunnen nemen. Voorzover men heeft kunnen nagaan heeft de geo loog de tekeningen aan niemand an ders getoond. De man had van Geo-Logic, zo liet hij doorschemeren, niet zo'n ho ge pet op. "De directeur had toch di rect tegen mij kunnen zeggen dat hij geen interesse had voor de infor matie waarover ik beschikte? Maar dat heeft hij niet gedaan. Ik heb wel eens meer gehoord dat Geo-Logic kaarten heeft gekocht. Nu heeft het mij aangegeven waarschijnlijk om zichzelf van alle blaam te zuiveren". De advocaat, die namens de olie maatschappijen het woord voerde, benadrukte nog eens dat het om zeer geheime informatie ging waar mee heel veel geld was gemoeid. "De geoloog moest daarvan op de hoogte zijn", zei ze. "Indien concur renten hiervan op de hoogte zouden zijn gekomen, dan was het nadeel zo groot geweest dat bij lange na geen schatting kan worden gemaakt in hoeveel geld dat zou moeten wor den uitgedrukt". De officier van justitie verweet de geoloog dat hij 'ernstig misbruik' had gemaakt van zijn vertrouwens positie waarin hij verkeerde. "U be naderde Geo-Logic met een valse Geldboete voor dodelijke aanrijding LEIDEN - Een 27-jarige vrachtwa genchauffeur uit Bodegraven is ver oordeeld tot een boete van 1000 gul den en voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor een pe riode van een jaar. De man reed vo rig jaar een vrouw aan op de krui sing Volmolengracht/Langegracht. De vrouw kwam daarbij om het le ven. De man verklaarde de vrouw niet te hebben gezien. Op de auto die niet zijn eigen vrachtwagen was, ontbraken de gebruikelijke trottoir- naam, daarom wist u precies wat u deed. Ik hecht geen geloof aan uw mooie verhaal." De officier eiste vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaar delijk en een proeftijd van twee jaar. De advocaat van de man pleitte voor vrijspraak, omdat er geen spra ke van verduistering zou zijn. Bo vendien vroeg pleiter de politie rechter rekening te houden met de toekomst van de geoloog. De advo caat vroeg om hem vrij te spreken. De rechter informeerde of de man eventueel dienstverlening zou wil len doen. Toen hij daartegen geen bezwaar had, zei ze over twee we ken schriftelijk uitspraak te doen. niet duidelijk of er buiten het auto vrije gebied voldoende parkeer plaatsen kunnen worden aangelegd voor bewoners van de binnenstad. Dat is ook de twijfel van WD-frac- tievoorzitter Van der Nat. "Het lijkt mij niet goed mogelijk om de bin nenstad nog meer autovrij te maken dan hij nu al is. Ik ben bang dat er dan een onwerkbare situatie gaat ontstaan", aldus Van der Nat. Volgens de WD'er kan er geen sprake van zijn dat de auto volledig wordt verbannen uit de binnenstad. "Laad- en losverkeer moet mogelijk blijven, terwijl ook bewoners bij hun woning moeten kunnen ko men. Bovendien moeten er betere parkeervoorzieningen komen dan nu het geval is. Als die zaken zijn opgelost, is het plan zeker niet on bespreekbaar", aldus van der Nat. De fractie van Links Leiden heeft minder reserves. "Wij pleiten al ja ren voor een autovrije binnenstad. Ik ben erg enthousiast over dit plan", aldus fractievoorzitter Van Lint. Volgens Van Lint is het niet nodig nieuwe parkeerplaatsen aan de rand van het autovrije gebied aan te leggen. "In de straten die je auto vrij gaat maken, zijn niet veel par keerplaatsen. Misschien dat er en kele tientallen verdwijnen. Daar lig ik niet wakker van. Bovendien, door de bouw van parkeergarages zijn er de laatste jaren juist parkeer plaatsen bijgekomen". Taboe Nieuw in het PvdA-plan is de be reidheid om als gemeente eventueel geld beschikbaar te stellen voor een parkeergarage aan de westzijde van de binnenstad. De socialisten heb ben jarenlang geweigerd om mee te betalen aan parkeerplaatsen. Van der Nat noemt deze ommezwaai 'een lichtpunt', maar is het met Walenkamp eens dat het wel erg lang heeft geduurd voordat de PvdA 'verstandig' wordt'. Van der Nat vindt daarbij dat met de bouw van een nieuwe parkeerga rage het totale aantal parkeerplaat sen moet toenemen. Links Leiden daarentegen is tegen de bouw van nieuwe parkeergarages omdat 'de ervaring heeft geleerd dat het aantal parkeerplaatsen hierdoor toe neemt'. Van Lint noemt het 'princi- Het autovrij maken van de Leidse binnenstad, tussen Haarlemmerstraat e ke partijen in de Leidse gemeenteraad bespreekbaar. Jaar celstraf na mishandeling met dodelijke afloop LEIDEN - De 30-jarige Leidenaar die op 9 september vorig jaar zijn moeder zo zwaar mishandelde dat zij overleed aan de verwondingen, is vanochtend door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 12 maanden on voorwaardelijk. Tegen de man was 18 maanden onvoorwaardelijk ge- eist. De aan heroïne verslaafde man was na de dood van haar ex-man bij zijn aan de alcohol veslaafde moe der ingetrokken. Bij een ruzie tus sen moeder en zoon vielen enkele rake klappen waarna de moeder en kele uren later aan inwendig letsel overleed. Psychiatrisch onderzoek wees uit dat de man verminderd toerekeningsvatbaar was. Voor acht mille brillen gestolen LEIDEN Uit de winkel van Van der Wiel Optiek aan de Nieuwe Rijn zijn gistermorgen ruim dertig zon nebrillen met een totale waarde van 8000 gulden gestolen. De brillen za ten in een zogenaamde molen, die vermoedelijk in een auto is geladen. pieel onwenselijk' dat de gemeente geld investeert in een parkeergara ge. Kamer van Koophandel-secreta ris Broekstra ziet een 'heleboel mit sen en maren' aan het voorstel. "Ik zeg niet dat het onbespreekbaar is, maar er moet nog heel wat gebeuren wil het uitgevoerd kunnen wor den", aldus Broekstra. Hij doelt on der meer op de bouw van parkeer garages op de hoeken van het stads centrum en de aanleg van een vol waardige cityring. "Dat betekent dat de Breestraat open moet voor verkeer maar ook dat de Hooigracht aangepast moet worden. De capaciteit van de Hooi gracht is nu te klein. Maar op aan passing van de Hooigracht rust een taboe, dat onderwerp is voor de ge meente al jaren onbespreekbaar", zegt Broekstra. Vergif PvdA-raadslid Geradts - hij maakte deel uit van de commissie die het voorstel lanceerde - is ervan over tuigd dat de binnenstad er op voor uitgaat wanneer de auto's van de straat verdwijnen. "Je kunt er ver gif op innemen dat er in het begin weerstand tegen zo'n plan bestaat maar dat de middenstand er na en kele jaren niet meer van af wil". Het raadslid beschouwt het plan als 'een wat radicalere en conse quente voortzetting van het huidige beleid dat wat halfslachtig is'. "Er zitten drie problemen aan ons plan die nader uitgewerkt moeten wor den: de aan- en afvoer voor de win kels, de auto's van bewoners en het alarmverkeer. Het probleem is niet zozeer dat er een beperkt aantal au to's van bewoners de binnenstad in mag, maar dat daarvan door ande ren onmiddellijk misbruik wordt gemaakt". Hoewel hij de plaatsen niet direct kan aanwijzen, is Geradts ervan overtuigd dat aan de rand van het stadscentrum ruimte gevonden kan worden om nieuwe parkeerplaatsen te maken: "We moeten maar eens goed zoeken". Het raadslid is opti- mistich: "Het is geen omstreden punt dat de binnenstad niet ge schikt is voor autoverkeer. Ik denk dat de filosofie achter ons voorstel door iedereen wordt gedeeld". Mocht het initiatief ooit uitge voerd worden, moet de gemeente geld beschikbaar stellen om het au tovrije gebied aardig aan te kleden, vindt Geradts. "Het probleem is dat het een kostbare zaak is. Het gaat om miljoenen guldens. Dat geld hoeft niet onmiddellijk beschikbaar te zijn maar op langere termijn wel vrijgemaakt worden op de begro ting". LEIDEN - Het opheffen van achter stallig onderhoud aan het Stads bouwhuis en het nemen van ener giebesparende maatregelen kost de gemeente Leiden ruim 1,5 miljoen gulden. Voor het wegnemen van een reeks gebreken aan het pas tien jaar oude gebouw wordt 950.000 gulden uitgetrokken, de energiebe sparende maatregelen vergen een investering van 600.000 gulden. De gemeenteraad vergadert maandag over het beschikbaarstellen van de noodzakelijke gelden. In de loop van dit jaar worden de werkzaam heden uitgevoerd. In 1985 bleek na een onderzoek, dat werd ingesteld na klachten van de 350 ambtenaren die er werken, het Stadsbouwhuis vol gebreken te zitten. Volgens het onderzoeksbu reau waren de klachten het gevolg van fouten en bezuinigingen tijdens de bouw. Het voegwerk is slecht, er zitten scheuren in het beton en er is regelmatig sprake van lekkages. Bovendien vreet het gebouw door allerlei onvolkomenheden energie. Het Stadsbouwhuis werd in 1978 in gebruik genomen. Bouwer IBB Kondor moest het pand in een hoog tempo neerzetten. Daardoor zou ook een groot deel van de klachten zijn ontstaan. Oorspronkelijk was elf miljoen voor de nieuwbouw uit- getrokkem. Ondanks bezuinigingen liepen de kosten op tot vijftien mil joen. Nu is tien procent van dat be drag nodig voor het wegnemen van de gebreken. De 1,5 miljoen gulden wordt ge bruikt voor het aanbrengen van dubbel glas, het schoonmaken van de gevels, het repareren van het voegwerk, het aanbrengen van een betere afvoer voor regenwater en het vervangen van de dakbedek king op de platte daken en de bal kons. Verder wordt ook een deel op nieuw geschilderd. Nadat de werkzaamheden zijn uitgevoerd, zal de jaarlijkse onder- houdslast van het Stadsbouwhuis fors dalen. Door de fouten betaalde de gemeente jaarlijks bijna een hal ve ton per jaar aan onderhoud. Toepassing bij eerste patiënten verloopt succesvol LEIDEN - De eerste mobiele galsteenvergruizer ter wereld is gisteren in het Diacones senhuis in Leiden voor de tweede keer in Nederland ge bruikt. Eerder deze week had den bij een proefopstelling in Eindhoven de eerste twee be handelingen in de vergruizer op wielen plaats. Gisteren werden in Leiden officieel de eerste twee Nederlandse pa tiënten van hun galsteen afge holpen. Beide ingrepen ver liepen succesvol, hoewel pas over een aantal weken is te zeggen of het gruis ook daad werkelijk is verdwenen. door Simone van Driel Het Diaconessenhuis gaat na of het, zo mogelijk met het Elisa- bethziekenhuis in Leiderdorp of een ander ziekenhuis in de regio, een huurcontract voor geregeld gebruik van de vergruizer kan af sluiten met de eigenaar: het Cen traal Bureau voor Keuringen/Mo biele Medische Diagnostiek in Voorburg. Daarover is volgens di recteur patiëntenzorg Boesten van het Elisabethziekenhuis nog helemaal niets beslist: "Eerst moet duidelijk zijn of dit wel een kwaliteitsverbetering voor een ziekenhuis is. Het is een tech nisch hoogstandje, maar is het het beste? Die discussie moet eerst worden gevoerd, de galsteenver gruizer is nog zo nieuw". Het verwijderen van galstenen door middel van vergruizen heeft volgens radioloog dr. T. J. A. Bernt van het Diaconessenhuis een aan tal voordelen boven de huidige methode, het weghalen van de galblaas. Patiënten hoeven niet zeven of acht, maar hooguit twee dagen in het ziekenhuis te blij ven. Bovendien is vergruizen een snelle en minder gevaarlijke be handeling. Deze beide gegevens leiden tot het derde voordeel: ver gruizen is goedkoper dan opere ren. Per dag zouden acht tot tien patiënten met de mobiele ver gruizer kunnen worden gehol pen. Een vergruizer kost twee- tot drie miljoen gulden, wat voor veel ziekenhuizen een te hoge investe ring is. De mobiele versie een dag huren vergt 12.000 gulden. Hoe wel deze methode aantoonbaar minder kost en ook de zieken fondsen er het nut van inzien, is volgens Bernt nog niet duidelijk of er ook geld zal vrijkomen voor een huurcontract. Eén van de re denen is volgens hem dat de poli tiek niet altijd even goed raad weet met veranderingen en tijd nodig heeft om aan iets r De mobiele galsteenvergruizer die gisteren stond geparkeerd bij het Diaconessenhuis in Leiden. o Jan Holvast) Het interieur van de mobiele galsteenvergruizer met links dr. Bernt en rechts mevrouw Kars, verbonden aan het Centraal Bureau voor Keu ringen. Om het beeld compleet te maken, ligt chirurg dr. Zonnevylle als Stand-in op de tafel. (foto Jan Holvast) Eén van de twee gisteren gehol pen patiënten is mevrouw G.E. Verheugd, die in Noordwijk een café runt. Zij heeft al sinds vorig jaar last van galstenen, maar wil de onder geen beding worden ge opereerd. "Die aanvallen vond ik minder erg dan een operatie". Na dat ze hoorde dat er in Duitsland zoiets als een vergruismethode bestond, wilde ze met behande ling wachten tot deze behande ling ook in Nederland mogelijk was. Behalve wat schokjes zegt ze van het vergruizen niets te heb ben gevoeld: "Ik vind dit gran dioos". Voor een derde van de 125 tot 150 mensen die jaarlijks voor deze kwaal in het Diaconessenhuis be landen, zou de vergruizer uit komst kunnen bieden. En dat is vooralsnog wel het nadeel van de vergruismethode: niet iedereen die galstenen heeft, komt er op dit moment voor in aanmerking. Zo moeten patiënten bij voorkeur niet meer dan drie stenen van to taal maximaal 3 centimeter heb ben, daarvan ook echt hinder on dervinden, niet zwanger zijn of een pacemaker dragen en even min kampen met een ontstoken galblaas, maag of alvleesklier. De steen moet verder met echo goed te zien zijn en dus niet te veel kalk bevatten. Bernt verwacht wel dat door het verfijnen van de metho de op den duur een veel groter aantal mensen van de vergruizer gebruik kan maken. Bijwerkingen kent deze behan deling ook: in dertig procent van de gevallen treedt lichte buikpijn op, één tot vijf procent van de pa tiënten kan lichte kolieken krij gen. Als complicatie kan onder meer een hele lichte ontsteking van de alvleesklier optreden. Nierstenen Tot nu toe zijn met de Dornier Lithotripter MPL9000, zoals deze mobiele vergruizer officieel heet, ruim 6200 mensen in de wereld behandeld. Een dikke 700 daar van is met het apparaat van nier stenen afgeholpen, want daar voor leent het zich in sommige ge vallen ook. De vergruismethode werd ontwikkeld door voormalig vliegtuigfabrikant Dornier en een Duits artsenteam. Dornier kwam erachter dat het doorbreken van de geluidssnelheid in het lichaam schokeffecten teweegbracht en bedacht dat dit gegeven wellicht medisch toepasbaar zou zijn. Het vergruizen zelf neemt niet langer dan een half uur in beslag en vergt geen narcose. Volgens Bernt gaat de vergelijking die een patiënt eens maakte met het lig gen op een zonnebank, goed op. Voor en na de behandeling moe ten patiënten wel bepaalde mid delen slikken om de ste(nen) zachter te maken en het overblij vende gruis verwijderd te krijgen. Ook moeten zij geregeld terugko men voor controle en in één pro cent van de gevallen nog een be handeling ondergaan omdat het gruis te groot blijkt om het li chaam te verlaten. Anders dan in andere landen heeft het Diaconessenhuis een uitgebreid team op de eerste ver gruisbehandelingen gezet, omdat men dat niet in de handen van één specialisme wilde geven. Zo zijn een chirurg, een radioloog, een anasthesist en een gastro-entero- loog erbij betrokken. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13