'Samen eind maken aan Libanese burgerstrijd' Suzuki Alto heeft laagste gebruikskosten AUTORIJDEN! Alfa 164 automaat - luxe en snel Meer dan 40 jaar Porsche-historie in Autotron u K 1 Ruding wijst voorstel Lubbers van de hand DONDERDAG 20 APRIL 1989 PAGINA 11 AUTO-ALLERLEI Een onderzoek van de Consumen tenbond naar de kosten van het au torijden heeft de Suzuki Alto als de zuinigste in het gebruik opgeleverd. Bij dit onderzoek onder de meest voorkomende modellen op de Ne derlandse wegen, werd gegeken naar de variabele en vaste kosten van het autorijden. Als variabele kosten worden de brandstof, het on derhoud en de reparatie gerekend. Vaste kosten zijn de verzekering, de rente en de afschrijving van de aan schafprijs. In de 'top 3' van de lage kosten staan de Suzuki Alto, de Citroën 2CV en de Fiat Panda. De Japanse auto is de enige die met 497,- maandelijkse totaallasten onder de vijfhonderd gulden grens zit. De 'le lijke eend' zit daar iets boven en de Panda zit al dicht in de buurt van de In de vergelijkingen met ee 600,- per maand. schil in gebruiksduur S AUTOMEER B.V. Suzuki en AutoMeer Z zorgen voor uw LEIDEN HOGE RIJNDIJK4125259 maandelijkse lastenverlaging KATWUK AMBACHTSWEG 9 01718-31925 ver- jaar/41.000 km, 5 jaar/81.000 km en 6 (2.5 jaar/96.000 km) komt de Suzuki Alto van 12.495,- er als beste investe ring voor privé-vervoer uit. Als je de autokosten zo voor je ziet is het nauwelijks voor te stellen dat men voor die bedragen blijft hechten aan de 'vervoersvrijheid'. Gerekend over vijfjaar kost het mi nimaal ƒ26.460,- om de simpelste auto 81.000 kilometers te kunnen la ten afleggen. Er zijn auto's die het dubbele kos ten oftewel tien mille per jaar. Een Opel Kadett of een VW Golf kost de eigenaar al gauw ruim 700,- per maand. De duurste auto die de Con sumentenbond heeft onderzocht is de Volvo 240. Die Zweedse auto be sturen komt op bijna ƒ1500,- per maand! BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE Eigenaars van een Alfa Romeo zijn niet direct mensen die voorkeur hebben voor een automatische ver snellingsbak in hun auto. Bij een sportieve auto geniet het schakelen met de hand doorgaans de voor keur. Begrijpelijk, de automaat wordt vaak toebedacht aan de meer behoudende automobilist, voor wie autorijden meer noodzaak dan lief hebberij is. Nadat Alfa enige tijd terug al de handgeschakelde 164-versie intro duceerde, presenteerde het Itali aanse concern deze maand in Mil aan de automatische versie van dit model. Uiterlijk en qua interieur vanzelfsprekend gelijk, maar an ders in transmissie. Belangrijkste vragen waren natuurlijk hoe de au tomaat zich in prestatie liet vergelij ken met de handgeschakelde drie li ter moter van het 164-broertje en met automaten van concurrerende merken van hetzelfde niveau. Tijdens onze proefrit van zo'n 160 kilometer over Italiaanse autosnel wegen en kronkelige bergwegge- tjes, toonde de automaat zich niet alleen comfortabel, maar vooral in sportief opzicht verrassend. Enig comfort mag natuurlijk verwacht worden van een auto, die meer dan zeventig mille kost. Moeilijker is het een automaat ook dat sportieve ka rakter te geven, gelijk een handge schakelde automobiel. Meestal lukt dat helemaal niet. Dat de ene automaat de andere niet is, bewijst Alfa. De Italiaanse deskundigen hebben het bij de 164- automaat, sportief gesproken, alle maal ingenieus opgelost. Dank zij een speciaal voor deze automaat ontwikkelde transmissie kan vloei end en snel geaccelereerd worden. Een slim mechanisme draagt zorg voor feilloze automatische schake lingen. 't Gevolg is, dat de 164-auto- maat zich een felle sprinter toont, in de stad, maar ook in de bergen. Automaat is eigenlijk ook een ver keerde aanduiding voor dit type. Want ondanks de automatische ver- {^roenen^, leiden^^^K snellingsbak, kan de bestuurder als hij toch wil schakelen via een simpele verschuiving van het inge nieuze pookje zelf nog een keuze maken uit één van de vier versnel lingen. Eén en ander natuurlijk af hankelijk van de gewenste snelheid en het te rijden traject. Vooral in de eerste en tweede ver snelling (via een koppelomvormer) doet de automaat niet onder voor het handgeschakelde broertje. Die koppelomvormer ontbreekt bij de derde en vierde versnelling. Maar ook in de hogere versnellingen boet de automaat nauwelijks in aan pres taties. Door het inventieve mecha nisme is een speciale „sport-stand", zoals bij veel concurrerende mer ken het geval is, overbodig geble ken. Vooroordeel De Alfa-automaat 164 is luxe, snel, solide, voorzien van de nieuwste snufjes en sportief. Vooral dat laatste is een verdienste. Het imago van het merk blijft behouden. En te vens rekent Alfa een beetje af met het vooroordeel dat menigeen altijd nog heeft tegen een auto met een automatische versnellingsbak. De Officieel Porsche dealer Oók voor onderhoud en reparatie Automobiel Maatschappij Wittebrug bv Laan van Nieuw Oost Einde 100, Voorburg: 070-86.54.53 AUTOTELEFOONS worden door de PTT niet meer verkocht als handbediende modellen. Het rij dend telefoneren met een hand aan het stuur komt nog te vaak voor. Bjj de introduktie van het derde autote lefoonnet waarop 150.000 abonnees kunnen worden aangesloten, maak te de PTT bekend voortaan alleen nog maar de zogeheten 'hands freè' autotelefoons te leveren. ABS. het vernuftige remsysteem dat door Mercedes Benz een aantél jaren geleden voor het eerst werd toegepast, vindt steeds meer aftrek. In Duitsland neemt de vraag naar auto's voorzien van een anti-blok- keersysteem nog steeds toe. Voor dit jaar denkt men dat 1 op de 4 au to's met ABS zal zijn uitgerust. In tussen zijn ook de kleinere automo dellen (o.m. Kadett en Fiesta) ge schikt gemaakt voor ABS. Die uit breiding leidt in Europa naar ver wachting tot een dekkingspercenta ge van 12%, voor de toepassing van ABS op auto's. LOTUS leent zijn naam aan de 'high performance' Opel Omega die on langs zijn debuut op de Salon in Gej- nève maakte. General Motors ver wierf een paar jaar geleden hét meerderheidsbelang van het prestj- geuze Britse racemerk Lotus en men wil er in de toekomst wereld wijd hoogwaardige technologische sier mee maken. Na de produktie van de 387 pk sterke V8 motor voor de Chevrolet Corvette ZR I, heeft men de aandacht op de Lotus Ome ga gericht. Een 24-kleppen 6-cilirJ- der lijnmotor van 360 pk, een 6-ver- snellingsbak, twee katalysatoren, twee turbo's en drie bobines, mé- ken van deze Opel technisch iets ex clusiefs. Parijs streeft naar internationale samenwerking PARIJS/BAYRUT (Rtr/D- PA/ANP/AFP) - De Franse rege ring streeft naar internationale sa menwerking bij de diplomatieke pogingen om een eind te maken aan de burgerstrijd in Libanon. Deze pogingen - of ze worden onderno men door de Verenigde Naties, de Europese Gemeenschap of de Ara bische Liga - moeten op elkaar wor den afgestemd, zo heeft de woord voerder van het presidentieel pa leis, Hubert Vedrine, voor de Fran se radio verklaard. De Franse president Mitterrand besprak dinsdag telefonisch de cri sis in Libanon met de Amerikaanse president George Bush, Sovjet-lei der Michail Gorbatsjov en andere leiders. Libanon stond ook op de agenda van de Frans/Westduitse topconferentie in Parijs. Frankrijk, DEN HAAG (GPD) - Minister Ru- ding (financiën) keert zich tegen een voorstel van premier Lubbers om een tegenvaller bij de aardgas baten van de overheid voor een be drag van 900 miljoen gulden te com penseren door een heffing op de prijs van het aardgas, die evenveel oplevert. De bewindsman is wel bereid het door hem voor 1990 geëiste bezuini gingsbedrag van 3,5 miljard gulden met 20 procent (700 miljoen gulden) te verlagen. De minister zal daar echter alleen toe overgaan indien zijn collega-ministers enige bereid heid tonen om te bezuinigen. Tot nu toe is dat niet het geval geweest. De tegenvaller in de opbrengsten van het aardgas wordt veroorzaakt door een lagere dollarkoers en een lagere prijs van een vat olie. Eerder vroeg Lubbers het Centraal planbu reau (CPB) om nog eens goed naar de voorspelde tegenvaller te kijken. Dit gezien het feit dat de koers van de dollar en de prijs van een vat olie de laatste weken stijgen. Gisteren hebben diverse be windslieden onder leiding van Lub bers gezocht naar oplossingen voor de impasse over de opstelling van de begroting 1990. Daarbij komt ook de financiering van het Natio naal milieubeleidsplan (NMP) aan de orde. Wat de crisisdreiging van minister Ruding betreft werd er al gemeen van uitgegaan dat de minis ter een waarschuwingssignaal heeft willen afgeven aan zijn collegae en premier Lubbers. Mocht Ruding toch heengaan, dan staat zijn opvolger al klaar: CDA-minister Brinkman (WVC). In diens plaats zou dan de secretaris generaal op WVC, De Boer (ook CDA) minister worden. Korthals Altes Minister Korthals Altes (justitie) heeft intussen olie op het vuur ge gooid door op zijn volgende begro ting extra geld te eisen voor de uit voering van het akkoord van Schen- gen. Op grond van dit verdrag zul len de grenzen vervallen tussen de Benelux-landen, Frankrijk en de Bondsrepubliek. Dat brengt "hoogst noodzakelijke" extra uitga ven met zich mee, met name voor de controle op het vreemdelingenver keer in het binnenland. Korthals Altes wilde tijdens over leg in de Tweede Kamer niet aange ven hoeveel geld is gemoeid met het Schengen-akkoord. De Kamer krijgt daarover uitsluitsel op Prins jesdag. Maar de minister maakte duidelijk dat de plannen voor de Europese eenwording (Schengen volgend jaar, de EG in '92) "zwaar drukken" op een aantal begrotin gen, waaronder de zijne. dat tussen de wereldoorlogen Liba non bestuurde, zal "zijn diplomatie ke initiatieven voortzetten", ver klaarde Vedrine. De Franse staatssecretaris voor humanitaire zaken, Bernard Kouchner, keerde gisteren in Parijs terug na een bezoek van een week aan Libanon. In Bayrut wist Kouch ner na onderhandelingen met de ri valiserende christelijke en islami tische regeringen de evacuering van gewonde burgers van beide zij den gedaan te krijgen. Ze werden overgebracht naar het Franse hos pitaalschip "Rance", dat dinsdag vertrok naar Cyprus. In Bayrut zelf heerste gisteren een ongemakkelijke rust, terwijl in woners de schade opnamen na vijf weken van verwoestende gevech ten en beschietingen. In grote delen van de Libanese hoofdstad is geen flatgebouw gespaard voor inslagen van granaten en raketten. De mees te inwoners brengen de tijd door in schuilkelders. Bij de jongste strijd, de zwaarste in de veertien jaar du rende Libanese burgeroorlog, zijn in vijf weken 250 mensen, en moge lijk meer, om het leven gekomen en liepen 900 verwondingen op. Vanuit de stad is een exodus van burgers op gang gekomen. De chris telijke bewoners trekken met hon derden tegelijk per boot weg naar Cyprus en naar het noorden van het land. De moslim-bewoners van Bayrut gaan naar het zuiden, het gaat te ver te zeggen dat de stad ont volkt raakt, maar met de huidige be schietingen is er in de stad geen an dere keus meer dan in overvolle schuilkelders bivakkeren of met met levensgevaar de straat opgaan om eten te kopen. Een groep van 23 christelijke par lementsleden riep dinsdag op tot een staakt-het-vuren in de strijd tus sen de troepen van de christelijke legercommandant Michel Aoun en Syrische troepen, die worden ge steund door hun islamitische bond genoten. Niet alleen de Volkswagen 'Kever' dient op het technisch scorebord van de geniale constructeur prof. dr. ing. H. C. Ferdinand Porsche vermeld te worden. De legendari sche Kever, die in de 2de helft van de jaren dertig z'n uiteindelijke vorm kreeg, is het laatste grote wa penfeit van professor Porsche ge worden. De in 1875 geboren Ferdi nand Porsche heeft een ongekend aantal geniale constructies voor het voetlicht gebracht en dat waren niet alleen motoren voor automobielen en vliegtuigen, maar ook wielop hangingen, versnellingsbakken en het totaal concept in de vorm van een complete automobiel. Uit de Kever ontstond voor sportief ge bruik de Porsche sportwagen. Over deze Porsches en over het 'constructie' leven van Porsche wordt een unieke tentoonstelling in het Autotron in Rosmalen gehou gemiddelde van 222.30 km per en in totaal 5335.16 km afleg den. En wel gedurende een aantal maanden, zodat het niet een snel haasten wordt om deze keur-collec- tie te kunnen bekijken. Wat in het Autotron bijeen is gebracht, stond eerder in het Verkehrshaus in Zu rich en daarna in Bologna in Italië. Zijn constructieve ideeën werden voor het eerst in 1897 ten uitvoer ge bracht. Hij werkte verder voor beroemde automobielfabrieken, daarbij na men als Austro-Daimler, Daimler- Benz in Stuttgart, Steyr-Werke. In 1930 legt hij de grondslag voor een eigen constructiebureau, dat hem de volgende jaren enorm veel werk bracht. In Chemnitz, het tegen woordige Karl-Marx-Stadt in de DDR, begon hij met het ontwikke len van een 6-cilinder auto voor het merk Wanderer. In datzelfde jaar begonnen pok de voorbereidingen voor een prototype van een Volks wagen in opdracht van Zündapp. Een jaar later stond een 16-cilinder kompressor-motor op stapel en in 1934 won een Auto-Union Grand Prix race-auto met deze 16 cilinder- motor de Grote Prijs van Duitsland. In 1935 werd zijn idee om een au to voor het volk te ontwerpen door de Duitse regering geanimeerd, waardoor zijn constructie-bureau aan de slag kon gaan. In 1936 werd deze opdracht officieel en in 1938 werd de eerste steen gelegd voor het immense VW-Werk bei Fallersle- ben, later Wolfsburg. In 1939 kon de Kever, zoals hij tientallen jaren lang geproduceerd werd, in Berlijn op de Internationale Automobil-Ausstel- lung worden gepresenteerd. Een feit dat naast een positief fa cet vele negatieve aspecten kreeg. De Tweede Wereldoorlog was uitge broken. In 1945 had hij zijn bedrijf naar Gmünd in Karinthië verplaatst en werd op basis van de Kever de eerste Porsche sportwagen ge bouwd. In 1948 werd de eerste Por sche van het type 356 toegelaten en in 1949 kwamen de eerste 50 exem plaren klaar en verhuisde Porsche naar Stuttgart, waar nu nog de mo derne fabrieken zijn gevestigd. Gedenkwaardig Veertig jaar Porsche met vele ge denkwaardige momenten. Gewij zigde modellen, snellere motoren, successen op de circuits, vooral bij lange-afstandsraces, heel speciale modellen voor hoge snelheden. Een Grand Prix in 1962 was de enige stap op die trede van de motorsport. Parijs-Dakar, dat men tweemaal won met een 4x4 van het type 911, werd eveneens een hoogtepunt in de historie van dit beroemde en sportieve merk. Pon importeert dit jaar voor het 40ste jaar Porsches en dat was mede een belangrijk punt om deze unieke verzameling Porsches naar het Au totron te brengen. Temidden van de tientallen Porsches staat ook de 917 jonkheer Gijs van Lennep dr. Helmut Marko in 1971 de 24 rs-race van Le Mans wonnen met Hun zege en dus hun record heb ben aan een zijden draad gehangen. Drie 'Langheck' en drie 'Kurzheck' Porsches reden in 1971 Le Mans. Twee Porsches kwamen aan de fi nish, de anderen vielen uit met mo torische schade, doordat de bouten van het schoepenwiel afbraken die de motor van de nodige koellucht voorzag. Zo is er van elke Porsche veel te vertellen. Dat wordt op bor den verteld, tevens veel exclusieve foto's. Filatelisten komen ook aan hun trekken. Van zeldzame postzegels zijn grote afdrukken gemaakt. Daarbij staat de gehele Autotron- collectie opgesteld en dat maakt een bezoek nog boeiender. Deze ex positie duurt tot en met 1 oktober aanstaande. De Suzuki Alto heeft de laagste maandelijkse lasten. (foto gpd> Het dashboard met ingenieus pookje t bestuurder rijdt als een vorst in de- met de 164-automaat op de Ameri- ze auto, die vanwege de prijs slechts kaanse markt begeven. Omdat ie- voor een select clubje mensen te be- dereen daar bijna in een automaat talen valt. In Nederland verwacht rijdt, zal de 164 mede vanwege het Alfa er enkele honderden van te zul- sportieve karakter - een goed te len afzetten. verkopen auto blijken. Zo verwacht Anders ligt dat voor Amerika, het Italiaanse concern. Voor het eerst zal Alfa Romeo zich PETER CONTANT 'Amerikanen' bij Het Motorhuis LEIDEN - Het Motorhuis in Leiden is door General Motors aange steld als rechtstreeks importerende dealer van Amerikaanse auto's met de merken als Chevrolet, Pontiac, Oldsmobile, Buick en Cadillac. GM wil mede door de gunstige dollarkoers een come-back maken in Euro pa. Veel is er standaard, maar er is een grote keuze in modellen en uit voeringen zoals sedan, coupé, sport, stationcar, bestelwagens en luxe personenbussen. Het Motorhuis houdt aan de Vondellaan van 21 t.e.m. 29 april een introductieshow van vele modellen. DEN HAAG (ANP) De consump tie van frisdranken is het afgelopen jaar met vier procent gestegen. Mi neraal- en bronwater bleek favoriet. Het verbruik daarvan steeg in 1988 met 15 procent. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Algemene Ne derlandse Bond van Frisdrankenfa brikanten en Groothandelaren in Dranken (BBM), dat gisteren werd gepubliceerd. Per hoofd van de bevolking werd vorig jaar 61,9 liter frisdrank inge nomen. In 1987 was dit 59,5 liter. De consumptie van mineraal- en bron water nam toe van 10,2 tot 11,9 liter per hoofd van de bevolking. Deze stijgende lyn heeft zich in de eerste maanden van dit jaar voortgezet. In 1980 dronk de Nederlander gemid deld slechts 5,5 liter van deze pro- dukten. De bond verwacht een geleidelij ke vermindering van de afzet van al- Nederland drinkt meer frisdranken coholhoudende dranken. Zo is de consumptie van bier per hoofd van de bevolking teruggelopen van 84,3 liter in 1987 naar 83,3 vorig jaar. In 1983 was dit nog 87,5 liter. Hierop is volgens de frisdrankindustrie de overheidscampagne "Drank maakt meer kapot dan je lief is" een merk bare invloed. Deze teruggang in het gebruik van alcoholhoudende dran ken wordt volgens BBM slechts ten dele gecompenseerd door de toene ming van de afzet van alcoholvrije bieren, frisdranken, mineraal- en bronwater. Kritiek Voorzitter H. Vonhoff van de Bond van Frisdrankfabrikanten uitte gis teren felle kritiek op het voornemen van minister Nijpels de terugbreng- premie op de eenmalige PET-fles te verhogen. Vonhoff acht een derge lijke maatregel noch nodig, noch zinvol. Vonhoff keerde zich ook te gen een eventuele wettelijke maat regel die alle kunststofverpakkin gen voor frisdranken verbiedt. Hij klaagde erover dat de frisdrankin dustrie bij het stellen van milieu-ei sen veelal als "kop van Jut" fun geert, terwijl andere industrieën met dezelfde soort verpakkingen (zuivel- en zeepindustrie) buiten schot blyven. BREDA (ANP) - De Bredase recht bank heeft twee Haarlemse vredes activisten veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf voor het inhak ken op enkele Hawk-raketten op de vliegbasis Gilze en Rijen. De offi cier had eerder tien maanden cel ge ëist. De twee richtten in februari op de basis een schade aan van ten minste driekwart miljoen gulden. Het ging om een protest tegen de bewape ningswedloop en een uiting van so lidariteit met de actievoerders die dezelfde dag voor soortgelijke fei ten terechtstonden voor de Bredase rechtbank. Volgens de rechtbank hebben de twee Haarlemmers opzettelijk een deel van het luchtafweersysteem voor de landsverdediging bescha digd. Poor het juist op die dag te doen eh niet eerst de uitspraken in de zaken tegen hun geestverwanten a te wachten, hebben zij bewust de rechtsorde geprovoceerd. Daarmee hebben zij naar het oor deel van de rechtbank in strijd ge handeld met de democratie en een slecht voorbeeld gegeven aan ande re mensen die bepaalde idealen na streven. F-16 stort neer in Ardennen DEN HAAG (ANP) - Een Neder landse straaljager van het type F-16 is gistermiddag in de Belgische Ar dennen neergestort. De piloot, een 27-jarige luitenant van de vliegbasis Twente, heeft zich met behulp van zijn schietstoel in veiligheid kun nen brengen. Hij raakte slechts lichtgewond. Een woordvoerder van de Koninklijke Luchtmacht heeft dit gisteravond bekendge maakt. Door bet neerstorten van het toe stel is geen schade aan derden toe gebracht. Het toestel, van de vlieg basis Twente, is neergekomen op een stuk land bij Javinque, ten zuid oosten van Florennes. Inmiddels heeft de commissie van onderzoek van de luchtmacht ter plaatse een onderzoek gestart naar de oorzaak, aldus de woordvoerder. De F-16 is overigens totaal vernield. Zes maanden cel voor inhakken op raketten

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11