LEIDSCH DAGBLAD Leidse wethouder voor rechter OOK SLEUTELTJES! Gearresteerd trio ontkent betrokkenheid met RaRa van daag Veronica begint alleen met commerciële satellietzender Shell: 'Oproep tot blokkade onrechtmatige daad' Treinramp in India mogelijk sabotage 'Berkheide' beschermd staatsnatuurmonument Vordering te licht voor faillissement Suriname Ontslag leraren door intimiteiten LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD WOENSDAG 1S APRIL 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38912 Prijs fl. 1,25 LEIDEN/HAZERSWOUDE - De drie mannen die gisternacht wer den betrapt bij het doorsnijden van slangen bij het benzinestation Rijn land in Leiderdorp, hebben toege geven dat eerder die avond ook te hebben gedaan bij het Shell-station Van der Niet aan de Gemeneweg in Hazerswoude. Het drietal (twee uit Leiden en een uit Oegstgeest) ontkent elke be trokkenheid met de actiegroep Ra- Ra, al zijn zij volgens woordvoerder De Jong van de rijkspolitie Leider dorp wel sympathisanten. Zij ver klaarden met hun actie te willen protesteren tegen de aanwezigheid van Shell in Zuidafrika. Uit de verhoren is niet gebleken dat de drie mannen op enige wijze bij eerdere acties in Leiden en om geving waren betrokken. In hun au to, die na een achtervolging in Lei den werd klemgereden, lagen vul- Nieuwe anti-Shellacties in Haarlemmermeerpolder pistolen en werd het mes gevonden dat bij de actie was gebruikt. Bo vendien was één van de verdachten doordrenkt met benzine. Volgens de politie konden zij op heterdaad worden betrapt omdat Shell-stations extra in de gaten wor den gehouden. Shell-woordvoerder Stroink zegt dat door veiligheids maatregelen die Shell heeft geno men, al veel aanslagen zijn voorko men. Ook het vullen van opslag tanks met water, zoals onlangs ge beurde, is onmogelijk gemaakt. De gedupeerde Hazerswoudse pomphouder Van der Niet leed door de actie ongeveer 3.000 gulden schade. Hij zegt niet te begrijpen waarom de actievoerders het op hem hebben gemunt. "Ik ben ook tegen apartheid maar ik heb geen inspraak in het beleid van Shell. Als ze per se willen actie voeren, laat ze dan naar het hoofd kantoor in Rotterdam gaan. Dat pomphouders de dupe worden is te gek om los te lopen. Ze zitten aan je eten". De politie moet volgens hem een voorbeeld stellen en zo'n acti vist een paar jaar in de gevangenis zetten in plaats van hem al na twee dagen vrijlaten. De afgelopen nacht waren actie voerders overigens opnieuw actief. Bij Shell-stations aan de Hoofdweg oostzijde in Nieuw-Vennep en aan de Kruisweg in Hoofddorp werden in totaal 8 slangen doorgesneden. Bij twee tegenover elkaar gelegen Shell-stations in Aalsmeer waren het er 16. Het doorsnijden van slangen in Nieuwerkerk aan den IJssel, gister nacht, blijkt een gewone benzine diefstal te zijn. "Bij een Fina-pomp wilde een drietal zo op een goedko pe manier aan benzine komen. Er is geen enkel verband aangetoond met acties tegen Shell", aldus de po litie. X NEW DELHI (UPI/Rtr) - De autori teiten in India sloten vandaag sabo tage niet uit als oorzaak van een treinongeval in de centrale deel staat Madyar Pradesh, waarbij ze ker 67 mensen om het leven zijn ge komen. In de hoofdstad New Delhi arri veerden vanochtend speciale trei nen met overlevenden en gewon den van het treinongeluk. Op een af gelegen traject bij Lalitpur, op 500 km ten zuiden van New Delhi, ont spoorden gisteren 12 van de 21 wa gons van een expresstrein die van de zuidelijke stad Bangalore op weg was naar de hoofdstad. Reddings ploegen hebben tot dusver 67 do den geborgen uit de trein. Zeker 260 mensen liepen verwondingen op en zijn in ziekenhuizen opgenomen. De Indische minister van spoor wegen, Madhavrao Scindia, ver klaarde op de plaats van het onge luk dat de oorzaak nog niet bekend is, maar dat niets kan worden uitge sloten, ook sabotage niet. Het was het ernstigste spoorweg ongeval in India sinds vorig jaar juli 150 mensen het leven verloren toen bij de zuidelijke stad Trivandrum een trein in een meer stortte. Toewijzing kind aan vader in uniek vonnis BUSSUM(GPD) De Amsterdam se rechtbank heeft vorige week donderdag voor het eerst in de ge schiedenis van de Nederlandse rechtspraak een kind dat niet is er kend door zijn biologische vader, toch aan hem toegewezen. De man die het kort geding had aangespan nen, woonde negen jaar samen en kreeg zeven jaar geleden een zoon. De ouders kwamen overeen dat de vader zijn kind niet zou erkennen. De Bussumer stopte na de ge boorte van zijn zoon met werken en voedde het kind op, terwijl de moe der ging studeren en daarna een full-time baan aannam. Toen de re latie vorig jaar eindigde, bleef het kind bij de vader en bezocht in het weekeinde zijn moeder. Toen de moeder het kind na een weekeinde niet terug wilde brengen, stapte de vader naar de rechter. De Amsterdamse rechtbank oor deelde vorige week dat de Bussu mer recht had op het kind. „Hij heeft immers vanaf de geboorte en tot voor kort de eerste verantwoor delijkheid voor de verzorging en op voeding van het kind gedragen, op gelijke wijze als de moeder dit in de klassieke gezinssituatie pleegt te doen", aldus het vonnis. Koude buien Af cn toe een opklaring en vooral over dag enkele regen- of hagelbuien, het meest in het binnenland. Minimum temperatuur rond 2 graden met plaat selijk vorst aan de grond. Middagtem- peratuur rond 9 graden. Weinig wind, aan de kust matige wind tussen west en De vooruitzichten voor vrijdag tot cn met maandag: af cn toe een opklaring en vooral op vrijdag nog enkele buien. Middagtemperatuur oplopend van 9 tot 12 graden. In de nacht een aanhouden de kans op vorst aan de grond. Donderdag 20 april zon op: 06.33 uur, zon onder: 20.46 uur; maan op: 20.33 uur, maan onder: 05.55 Waterstanden te Katwijk hoog water: 03.58 en 16.08 uur: laag wa ter: 12.26 uur. AMSTERDAM (ANP) - Shell Research bv heeft 14 onderte kenaars van een advertentie in de Volkskrant en het Parool, waarin wordt opgeroepen tot deelname aan de blokkade bij het Shell-laboratorium in Amsterdam, vanmiddag in kort geding voor de rechter gedaagd. Het gaat om mensen die publieke functies bekleden, onder wie de Leidse wethouder Hans de la Mar, het Amsterdamse gemeenteraads lid Roel van Duyn en de Haagse wethouder Verduyn-Lunel. Shell noemt het ondertekenen van een advertentie waarin wordt opgeroe pen tot een blokkade een onrecht matige daad en eist dat de onderte kenaars de oproep publiekelijk rec tificeren, op straffe van een dwang som van 10.000 gulden. Het geding diende vanmiddag bij de Amster damse rechtbank. De la Mar is coördinator van alle veertien gedaagden. "Ik schrok me rot toen ik gisteren die dikke enve loppe van de deurwaarder in mijn bus vond. Ik dacht dat ik de belas ting had opgelicht of zo. Totdat bleek dat het van Shell kwam, toen moest ik wel even lachen". De la Mar is niet echt onder de in druk van het kort geding. Het enige wat wordt geëist, is dat we de op roep intrekken, maar de blokkade gaat natuurlijk gewoon door. Nie mand zegt dat we niet naar Amster dam mogen. Dus ga ik vrijdag ge- De Haagse wethouder Verduyn- Lunel zegt dat het hem zou verba zen als de rechter Shell in het gelijk stelt. "Misschien moet ik maar een tegeneis indienen bij de rechter waarbij Shell wordt gevraagd zich uit Zuidafrika terug te trekken". GELDBOETE (ANP)- De Roer- mondse rechtbank heeft de Rabo bank in Roermond voor valsheid in geschrifte, meermalen gepleegd, veroordeeld tot een geldboete van 50.000 gulden. Over de advertentie ontstond al eerder commotie omdat de Pers combinatie. waaraan de advertentie werd aangeboden, in eerste instan tie plaatsing ervan weigerde. Onder druk van de hoofdredactie van de Volkskrant en het Parool verscheen de oproep gisteren uiteindelijk wel in de kranten. Alleen het dagblad Trouw vond de weigering terecht omdat daarin werd opgeroepen tot blokkades. Ook NRC-Handelsblad weigerde de advertentie te plaatsen. I ZEG MAAR TEGEN KAMSTEEG (OCCASION KATWIJK/WASSENAAR Het duingebied Berkheide tussen Katwijk en Wassenaar krijgt de status van beschermd staatsnatuurmonument. Mi nister Braks van landbouw en visserij heeft de procedure voor die aanwijzing in gang gezet, zo is gisteren door het ministerie bekendgemaakt. De status van staatsnatuur monument betekent dat de duinen beter kunnen worden beschermd. De bestaande na tuurwaarden mogen in princi pe niet verder worden aange tast. Elke ingreep zal moeten worden getoetst aan een nog op te stellen beheersplan voor het gebied, waarna het minis terie een vergunning moet af geven. Berkheide is een ongeveer 1000 hectare groot gevarieerd duinlandschap. In het gebied komen veel zeldzame plant- sensoorten voor en het is ook een belangrijke broedplaats voor ongeveer 100 soorten vo gels. In de winter is het een rustplaats voor trekvogels. Berkheide is tevens een wa terwingebied, maar daarin wil Braks op termijn verandering brengen. De infiltratie van op pervlaktewater zal geleidelijk moeten worden vervangen door diepte-infiltratie, waar bij het zuiveringsproces op grote diepte plaatsheeft. De Stichting Duinbehoud is bijzonder tevreden met de aanwijzing van Berkheide als staatsnatuurmonument. "We hebben hier de afgelopen ja ren sterk op aangedrongen. Het is ons streven het hele Ne derlandse duingebied voor de eeuwwisseling deze status te bezorgen. Braks heeft dat in middels toegezegd", aldus se cretaris A.J. Salman. (Regio-pagina: Stichting Duinbe houd: dit is goed voor het duingc- 26 PAGINA'S bied) Samenwerking met AVRO en TROS op tocht De organisatie van de blokka de van het Shell-laboratorium i Amsterdam was vanochtend druk in de weer met de aanvoer van voedsel en kookattributen bij het actiecentrum, naast Pa- radiso in Amsterdam. Voor de 3000 tot 4000 demonstranten die morgen worden verwacht is eten gerekend. (foto a VERHUUR .luxe auto's v.a. 30,- p/dag bij PRANGERS Hoofdstraat 104, Leiderdorp,, tel. 071-89.40.40 HILVERSUM (GPD) - De samen werking tussen AVRO, TROS en Veronica staat op losse schroeven, nu Veronica vergevorderde plan nen heeft om binnenkort zelfstan dig met commerciële omroep per satelliet te beginnen. Een defini tief besluit daartoe is volgens VOO-directeur Rob Out „binnen een paar dagen" te verwachten. Handtekeningen zijn nog niet ge zet, maar de plannen zijn in een vergevorderd stadium. Ruding noemt WD-collega's 'kaviaareters' DEN HAAG (GPD) - CDA-mi- nister Ruding (Financiën) heeft zijn WD-collega's De Korte, Smit-Kroes en Nijpels gisteren in de Eerste Kamer afgeschilderd als Icaviaare- ters'. De liberale ministers woonden op kosten van het be drijfsleven het recente con cert van Frank Sinatra in Ahoy bij, waaraan ook een gala maaltijd was verbonden. Ruding zei .geestelijk on wel' te zijn geworden van het gebeuren in Rotterdam: 'Mijn animo voor het concert zakte nog verder weg toen ik de toe gangsprijzen hoorde. Ik had er geen cent voor over". Voor het concert kocht het bedrijfsleven tafeltjes inclusief diner voor 20.000 gulden. Ruding zei zelf niet uitgenodigd te zijn. De minister maakte zijn op merkingen, daartoe uitgelokt door PvdA-senator Zoon tij dens het debat over de beper king van de aftrekbaarheid van kosten, die deels privé, deels zakelijk zijn per 1 janua ri 1990. De minister erkende dat er iets aan gedaan had kun nen worden als het concert een jaar later was gehouden. DEN HAAG (ANP) - Een staat die niet meer aan zijn betalingsver plichtingen voldoet kan in Neder land in principe failliet worden ver klaard. Er kan dan beslag op de goe deren van de ambassade worden ge legd als dat de werkzaamheden van de ambassadeur maar niet in gevaar brengt. Dat oordeelde de Haagse vice- rechtbankpresident mr. J.W. Wes tenberg vandaag over de aanvraag van publicist Willem Oltmans om Suriname failliet te verklaren. De betwiste vordering van Oltmans van 70 mille is volgens de rechtbank echter te gering om tot faillissement te leiden zodat deze werd afgewe zen. Mr. Westendorp achtte de recht bank wel degelijk bevoegd om te oordelen over de aanvraag van Olt- de, waarin Zaïre in een soortgelijke zaak failliet werd verklaard. Volgens de vice-president kan een staat slechts in zoverre aan spraak maken op de diplomatieke onschendbaarheid dat bij een fail lissement de werkzaamheden van de ambassade niet in gevaar mogen komen. Goederen die daarvoor noodzakelijk zijn mogen niet TROS-directeur Cees Wolzak rea geerde vanochtend teleurgesteld op het Veronica-besluit. „Het wordt nu wel wat lastiger om nog met ATV door te gaan. Als Veronica alléén begint met commerciële satelliet omroep, dan wordt de spoeling wel erg dun. Het betekent in ieder geval een aanslag op de beschikbare re clamegelden". De plannen van Veronica voor zien in een spoedig besluit om een tweede organisatie op te richten, die landse kabelexploitanten. Die moe- VOO. Als directeur van de satelliet- ten besluiten, of ze het signaal door zender wordt Veronica-radiodirec- zenden naar de huiskamers, teur Lex Harding genoemd. Ook Volgens Rob Out zal de naam Ve- oud-Nieuwslijn-eindredacteur ronica zeker niet verbonden wor- Een 33-jarige Ruud Hendriks is bij het project be- den aan de nieuwe satellietzender. bevestigde Out vanmor- Algemeen bekend is dat in Luxem- De AVRO zegt geen problemen te hebben met de plannen van een aantal Veronica-medewerkers. „Als ATV-club gaan we gewoon door", aldus een AVRO-woordvoerder. Maar de TROS overweegt nu ook een eigen alternatief van stal te ha len. Wolzak: „Het is onverstandig om op één paard te wedden, want als dat paard kreupel wordt, moetje altijd nog op een reserveknol kun nen springen". De TROS heeft al eerder laten weten een eigen plan voor commerciële omroep gereed te hebben. Advocaat verduistert 4,5 ton: 1,5 jaar cel in TROS-directeur Wolzak (foto gpd> LEEUWARDEN (ANP) - Het hof in Leeuwarden veroordeelde vandaag een ex-advocaat tot 1,5 jaar gevan genisstraf wegens verduistering van bijna een half miljoen gulden uit faillissementen. De 41-jarige man uit Groningen stortte het geld in 1987 op zijn eigen rekening. Hij was aangewezen als curator van 13 COCAÏNE (ANP) - Een 33-jarige Ruud Hendriks is bij het project be- den aan de nieuwe satellietzender, failliete bedrijven. De man, die zijn Hagenaar en zijn 31-jarige vriendin trokken, zo bevestigde Out vanmor- Algemeen bekend is dat in Luxem- beroep niet meer mag uitoefenen, zijn vanmorgen op Schiphol aange- gen. Zelf maakt Rob Out de over- burg regelmatig gesproken wordt stak het geld deels in een nieuw houden omdat zij voor vijf ton aan stap niet. Hij blijft voorlopig direc- over 'Veronique'. kantoor in Delfzijl, cocaine ons land wilden binnen- teur bij VOO. slag worden genomen. Op privégoe- juridisch *?-s te s^an deren, zoals bij voorbeeld auto's, A' 1 1 mag wel beslag worden geleed. smokkelen. De man had de cocaïne De uitzendingen van Veronica's eerder vanuit Suriname verstuurd, satellietomroep (met reclame) zou- Een drugshond pikte het pakje uit den vanuit Hilversum worden Dit ondanks het feit dat het de poststukken. Vanmorgen werd doorgeseind naar Luxemburg, hof verleden jaar een eerder vonnis man op Schiphol door zijn vrien- waar ze worden doorgestraald, via van de Haagse rechtbank vernietig- d'n en de P°hfie opgewacht. de Astra-satelliet, naar de Neder- binnen de school aan te wijzen en een klachtenprocedure op te zetten. Ook moeten er gedragsregels en een beroepscode voor docenten worden opgesteld. De inspecteurs vinden het voorts van belang dat in de lera- HPHrenopleidingen aandacht wordt be- teurs'va'ndaag hebben'uitgebracht staat niet. In vrijwel alle gevallen (97 steed aan het verschijnsel van de ZOETERMEER (ANP) - Klachten Bij de klachten ging het om onge- over ongewenste intimiteiten bij de wenste aanrakingen, onzedelijk be- vier vertrouwensinspecteurs in het tasten en seksueel misbruik. De wij- ze van behandelen laten de inspec teurs in sterke mate afhangen onderwijs hebben in 1988 geleid tot het ontslag van 24 personen, voor namelijk leerkrachten. Dit blijkt uit de wensen van de klager of klaag' het verslag dat de onderwijsinspec- ster. Een standaardprocedure be over het eerste jaar dat zij het ver trouwenswerk doen. De inspecteurs namen 99 klach- i de 99) gen een rr Hoewel de klacht gericht te- aldus het verslag, inspecteurs elke de ten van of namens leerlingen tegen klacht er een te veel vinden, achten ongewenste intimiteiten. De minis ter van onderwijs wordt gevraagd organisaties te steunen die voor lichting geven over ongewenste ïn- iemand binnen de school in behan- zij het totale aantal meldingen niet timiteiten en de mogelijkheden deling. In 80 zaken zijn reeds maat regelen genomen. In 10 gevallen r hoog, gezien het aantal scholen i leerlingen. Ook moet worden be- werd aangifte bij justitie gedaan. De dacht dat ongeveer eenderde van de meeste klachten (57) kwamen uit klachten betrekking heeft op het basisonderwijs en het (voortge zet) speciaal onderwijs. De vertrou- gere ervaringen, zo schrijven zij. wensinspecteurs vinden dit aandeel schoolbesturen De inspecteurs adviseren de project die intimiteiten te voorkomen. Minister Deetman en staatssecre taris Ginjaar-Maas willen het onder wijs voorstellen een voorlichtings leerlingen, docenten vertrouwens- en schoolbesturen te beginnen, al- verontrustend hoog. ongewenste intimiteiten dus het ministerie van onderwijs. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis >n de bus! per maand» 24.45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam. Tel.: (i.v.m. bezorging) Opsturen naar: Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1