Plan voor crematorium begraafplaats Rhijnhof actief in viije lijd Spijbelen op Leidse scholen dit schooljaar licht gedaald 'Wrange nasmaak over wijze van aanstelling Bijzondere uitgave kost ruim 12 mille 'Bouw uiterlijk half 1990 gereed' LEIDEN - Een pas opgerich te stichting heeft concrete plannen voor de bouw van een crematorium bij de be graafplaats Rhijnhof. De Stichting Crematorium Lei den heeft inmiddels een hin derwetvergunning aange vraagd voor de nieuwbouw die tussen het volkstuin complex Veldheim en de be graafplaats Rhijnhof moet verrijzen. B en W van Leiden hebben verheugd gerea- ge geerd op de plannen. Het rium crematorium moet uiterlijk jaar. Wij willen halverwege volgend jaar ge- reed zijn. i groot crematorium nen ter vervanging van de bestaan- ploiteren al ec de. De villa waarin mensen nu bij- in Den Haag", eenkomen, is verkocht, wordt ge- De Leidse stichting is een uit- restaureerd en zal als woonhuis vloeisel van een landelijke club, worden gebruikt. Dat het cremato- waarbij Swinkels eveneens nauw rium voor half 1990 gereed moet betrokken is. De landelijke Stich- zijn, houdt verband met die plan- ting Crematoria wil uiteindelijk zes nen: de villa gaat dan dicht. kleinere crematoria bouwen: drie in r-c 11 Trrn-. de regio rond Eindhoven en drie in G. Swinkels WD-wethouder in Zuid-Holland, waarvan Leiden er un/?0iz ,er van de stlchtlng' één is. De andere twee komen in de vertelt dat de plannen zeer serieus Rotterdamse regio. Er zijn verder zyn. In het verleden zijn er al plan- concrete plannen voor crematoria nen geweest voor een crematorium in uden en Best, de plaats waar beiden, maar die resulteerden Swinkels wethouder is. De bouw nooit tot de bouw ervan. Helgrote van zes verbrandingsovens levert verschil is dat vroeger werd uitge- een kostenbesparing op en daar- en grootschalig cremato- door beter exploiteerbaar, vooral duizend crematies per ook omdat ze één directie krijgen. kleinschalige Swinkels benadrukt dat het cre- j ,0f z?s-tot ze- matorium een puur zakelijke activi- venhonderd crematies. In het ver e- teit is. Er zit geen uitvaartverzeke. den werd gedacht dat dergelijke rjng Qf vereniging achter het initia- K J J u ,J. kleinschalige crematoria niet te ex- tief zoals bij andere crematoria wel de bedoeling dat de huidige ploiteren waren aldus Swinkels. vaak ket geval is. bouw van het Leidse cremato- um zal ook grote gevolgen hebben het begraven op Rhijnhof. De Als de aula in de villa bij Rhijnhof half volgend jaar dicht gaat, moet het nieuwe crematorium t Het entree van de begraafplaats dwijnt en er een nieuwe aula met gang aan de Haagse Schouwweg "En bovendien kwamen de plannen in het verleden van de Crematori umvereniging Nederland en de uit- aula zal ook die- vaartverzekeraar Dela. En die ex- entree de begraafplaats huist naar de Haagse Schouwweg en er komt een nieuwe aula bij het crematorium die ook voor begrafe nissen wordt gebruikt. Daarover voert Swinkels op dit moment over leg met het college van Kerkvoog den van de Hervormde Gemeente, de beheerder van Rhijnhof. Het col lege is ook vertegenwoordigd in de stichting. Pancras-West tegen lunchroom LEIDEN - De buurtvereniging Pan- cras-West heeft zich uitgesproken tegen de vestiging van een lun chroom in het voormalige pand van de boekhandel Kooyker aan de Nieuwe Rijn. Volgens de buurtvereniging is de lunchroom een horecavestiging en daarmee in strijd met een besluit van de Kroon, waarin uitbreiding van de horeca aan banden werd ge legd. In een brief aan B en W van Leiden vraagt de buurtvereniging of de gemeente ook vindt dat tegen de komst van de lunchroom moet worden opgetreden. Burgerlijke Stand LEIDEN - Gehuwd: H.A.R. Verhoeve en M. Knöptels, M.C.C. Martens en J. de Bruin, J.R. Swartsenburg en J.M.A. Lip pens, F. Zweerus en M.J. Jongen, R.J. Heijnekamp en A. van Hal, F. van der Kaay en M.T. Hoogland, J.W. Massaar en r reeds staan. M.M.J. Rijsdam, A. van Hemert en K.l. van (archieffoto) (jer jop. Spreekuur De Hulp- en Informatiedienst van de So- cialistiese Partij houdt donderdagavond tussen 19.00 en 20.00 uur spreekuur in het pand aan de Groenesteeg 33. Men- i kunnen daar terecht met vragen op aan het uitzenden. Wie dat wil zien. kan Open dag Ter gelegenheid van het 30-jarig be staan is er zaterdag 22 april open dag bij de Radio- en Televisiedienst 'De Vrije Lijn', de ziekenomroep van het acade misch ziekenhuis. De 28 vrijwilligers die de radio- en televisieprogramma's ma ken, zijn zaterdag van 9.00 uur 's mor gens tot 18.00 uur 's avond continu live vrijwel elk gebied. Ruilavond In buurthuis 't Spoortje aan de Bernhard- kade houdt ruilvereniging Koningskerk vrijdag 21 april een avond waarop verza- terecht in de voormalige portierswoning aan de Rijnsburgerweg waar 'De Vrije Lijn' is gehuisvest. Voorjaarsmarkt 'Basisschool De Springplank heeft voor zaterdag 22 april een voorjaarsmarkt georganiseerd. De markt begint om 10.00 uur en duurt tot 14.00 uur. Alle ac tiviteiten hebben op en rond het school plein plaats. Film In het museum voor volkenkunde wordt zondag om 15.00 uur de 28 minuten du rende film 'De beschilderde vrachtwa gen' vertoond. De film handelt over een tocht met een vrachtwagen van de Af ghaanse hoofdstad Kabul naar de le gendarische vallei van Bamiyan. Voetbal Popmuzikanten en Leidse kroegbazen bestrijden elkaar zondagmiddag vanaf 14.00 uur op het voetbalveld aan de Voorschoterweg naast zwembad De Vliet. Na afloop van de wedstrijd treedt The Crippled Walter's Blues Session Band op in de kantine van De Sleutels, 's Avonds is er in The Jam aan de 2de Bin nenvestgracht een jamsession waarbij, in ieder geval alle voetballende popmu zikanten te horen zijn. Panfluit Bij Tuya, waar cursussen worden gege ven over Zuidamerikaanse muziek, staat zaterdagavond (vanaf 19.30 uur) en zondag (tussen 14.00 en 17.00 uur) de Bolivaanse panfluit centraal. In het pand aan de Hogewoerd 75 kan men tij dens een van de bijeenkomsten leren de panfluit te bespelen. Voor meer informa tie: 123481 (dagelijks tussen 19.00 en 20.00 uur). Personeel stedelijke musea over interim-manager: LEIDEN - Hoewel van de aan- het verzuim zou worden aangepakt gekondigde controle door de Alle scholen kregen een brief, waar- politie geen sprake was, is in het in medewerking werd gevraagd aar lopende schooljaar het spij- bet terugdringen van het ongeoor- belen afgenomen. "Vergeleken J°°fd verzuim- D u~' J~~ met de voorgaande jaren is er iJÏSÏÏSLSto sprake van een dalende ten- R f H- f, dpnc" alHnc H Niannth Wr Bovendien zou de afdeling jeugd- L' Niepoth, leer- en zedenpolitie regelmatig op straat plichtambtenaar bij de gemeen- controleren. De politie besloot tot te Leiden. samenwerking omdat zij steeds meer jongeren aanhielden voor het Aan het begin van het schooljaar plegen van strafbare feiten op mo- t kondigde de gemeente aan dat in sa- menten dat zij op school moesten gaan. De scholen reageren veel aler- menwerking met de Leidse politie zitten. Er zou een verband zijn tus- ter. Zij melden ongeoorloofd ver- sen het schoolverzuim en het van- dalisme. "Van het plan met grote regel maat de straat op te gaan Graveland kondigt wel aan dat de politie in de toekomst meer aan dacht aan het spijbelen zal geven. Op dit moment volstaat zij met het doorgeven van namen van scholie ren die overdag worden gepakt voor het plegen van strafbare feiten of het uithalen van kattekwaad. Volgens Niepoth is er ondanks het uitblijven van de politiecontro les toch sprake van een daling van "Van de brief is een preventieve werking uitge- veel sneller, zodat wij ook sneller kunnen reageren", aldus Niepoth. De leerplichtambtenaar bena- LEIDEN - De medewerkers van Die problemen zijn bij de directie is met i De Lakenhal, Molen de Valk en stedelijke r a, waaronder De La- de i om een 'normale' opvolging moesten worden gemaakt. Op c troleren is weinig terechtgeko- drukt dat snel handelen belangrijk men", vertelt politiewoordvoerder is bij spijbelaars. Niepoth: "Een Dick Graveland. Hij wijst erop dat leerling die drie, vier maanden uit het oog is verloren, is heel moeilijk terug te krijgen in het reguliere on- "erwijs". Hoewel het aantal spijbelaars daalt, wordt de problematiek steeds r de laatste tijd een groot aantal denmisdrijven heeft plaatsgehad. "Als er zedendelicten zich aandie- derwijs", nen, dan worden de leerplichtigen even terzijde geschoven". Boven- Kunstuitleen voelen zich aan de kenhal, Molen de Valk en Kunstuit- waarop Kuijers de opvolging mogelijk te maken. Ook het besluit bezorgdheid, argumenten Wurfbain heeft geregeld. "Wij van Kuijers om de kant geschoven door wethou- leen vallen, ontstaan na het vertrek zijn nooit als volwaardige gespreks- reorganiseren kortom geen acht gesla- oPvft; gegaan, leen dien zijn twee ervaren rechercheurs moeiiijker. "De gevallen worden de jeugdpolitie met pensioen steeds triester. Er komen steeds r de werkdruk al- der Kuijers van cultuur. De r eind vorig jaar van Wurfbain als di- partners behandeld. Ze hebben turele zaken ook als tijdelijk direc- r kinderen in hele diepe proble- terecht", vertelt Niepoth. nier waarop de aanstelling van ^«'7" J. Kleijne als interim-manager soneei van culturele zaken tot stand is tie. wa gekomen heeft 'een wrange over onze hoofden heen i i-manager aangesteld", onhoudbare situa- Moerman, conservatrice snel mogelijk een eind vervangend directeur vi moet komen. Kleijne moet nu orde kenhal smaak' achtergelaten bij het op zaken stellen bij culturele zaken daarbij tevens de directeursfunc- directie stedelijke musea be kleden. De boosheid van de werknemers van het personeel niet personeel. Wel wil het perso neel met Kleijne samenwerken J'fJ! om de problemen op te lossen. -.1 inte- teur van directie stedelijke 3 zegt I. is in verkeerde aarde gevallen, plaats- Moerman: "We hebben ons elke Kleijne uitspreken. "Dat zou niet De La- keer in allerlei bochten moeten eerlijk zijn, want hij heeft nog niets wringen om onze stem te laten ho- kunnen laten zien. Wat dat betreft ren. En nog wordt er niet geluisterd, moeten we afwachten. We hebben Sinds september 1988, toen be- Bij de vergaderingen ter voorberei- ook beslist geen bezwaar tegen de kend werd dat Wurfbain De Laken- ding van de komst van Kleijne wa- figuur van Kleijne. Het kan een hele hal ging verlaten, zijn de verlangens geen stukken klaar. Er werd bekwame man zijn", aldus Moer- geno- zelfs gevraagd of er wel notulen Een van de fraaie miniaturen uit 'Les Petits Heures'. foto pr> LEIDEN - Een boek van ruim 12.400 gulden. Ten minste, voor de mensen die voor 1 september van dit jaar intekenen. Daarna kost het boekwerk de somma van bijna 15.000 gulden. Toch zijn er reeds drie exemplaren van die prijzige werk verkocht. Het is dan ook niet zomaar een boek. Het gaat om een facsimile-uit gave van het beroemde getijden boek 'Les Petits Heures' uit de veer tiende eeuw. Het getijdenboek staat bekend om de fraaie miniaturen die rijkelijk met goud en zilver zijn ver sierd. Het boek is in opdracht van Jean de Berry gemaakt. Hij gaf de op dracht in 1372. Tot 1390 -18 jaar dus - is er door vijf bekende boekver- luchters aan gewerkt. 'Les Petits Heures' behoort dan ook tot de fraaiste en kostbaarste handschrif ten van de wereld. Het 586 bladzijden tellende boek werk wordt thans bewaard in de Bi- bliothèque Nationale in Parijs. Nog weinig wetenschappers hebben toe gang tot het boek. Bovendien draagt het toch de sporen van de tijd. Om het getijdenboek voor het nageslacht te bewaren heeft de Bi- bliothèque Nationale besloten tot een facsimile-uitgave. In Leiden wordt deze bijzondere uitgave tot en met 13 mei tentoonge steld in de Gutenberg-kelder van boekhandel Kooyker aan de Bree- straat 93. Voor meer informatie tel. 160500, vragen naar Willemijn Fi scher. De uitgave heeft een formaat van 14,5 bij 21 centimeter. De oplage be draagt 980 exemplaren. De prijs bij intekening voor 1 september be draagt 12.432 gulden, daarna 14.504 gulden. Er is tegen betaling van 120 gulden een informatiemap over het boek beschikbaar. REDACTIE: JAN RIJSDAM. TELEFOON: 161444 Van Leiden... In de B en W-kamer van het Leid se stadhuis, anders het toneel voor zwaarwichtige besluitvor ming, schalde gisteren het Hol landse lied. Het waren niet burge meester en wethouders die uit volle borst hun sleutelstad bezon- 'gen, maar de Leidse zangeres van het Hollandse lied, Wies Cavé. De zangeres presenteerde bur gemeester Goekoop gisteren haar nieuwe grammofoonplaat met de welluidende titel 'Van Leiden zal ik mij nooit laten scheiden'. Vele Hollandse steden zijn al bezon gen. Van 'Geef mij maar Amster dam' tot 'Oh, oh, Den Haag, mooie stad achter de duinen'. Maar Leiden viel die eer nog niet ten beurt. Zelfs de Zangeres zon der Naam, vorig jaar nog tot ere burgeres van deze gemeente ge kroond, heeft haar geboortestad nimmer als onderwerp van haar repertoire gekozen. "Wel Mexi co", herinnerde burgemeester Goekoop zich. Dat heeft hij zelfs nog meegezongen, al was het niet van harte. Vers van de pers kreeg burge meester Goekoop gisteren het eerste exemplaar van Wies Cavé's nieuwe single aangeboden, ge produceerd door R. Beltman en C. Aaftink die ook achter de pro- dukties staan van niemand min der dan BZN. Het grammofoon plaatje van Wies Cavé ligt vanaf vrijdag in de platenzaken. Niet al leen in Leiden, maaittn gans het land. Platenmaatschappij Cordu roy heeft er hoge verwachting van en ook manager Gerard Kluts hoopt op een doorbraak voor Wies. "Als de nieuwe single de tipparade haalt ligt er binnenkort ook een cd van Wies in de win kel", verzekerd hij ons. Burgemeester Goekoop, gister middag in de rol van Chiel Mon- tagne, zei ook benieuwd te jzijn hoe het zal uitpakken en hij hoopt dat de naam van Leiden binnen kort door heel de wereld zal schal len. "Nou ja", wilde de burge meester wel iets bescheidener zijn, "ik hoop dat het in elk geval meer dan alleen plaatselijk iets zal doen". Dat laatste lijkt wel ze ker want alle Leidse, kroegen kun nen er op reken'en dat ze de nieu we single van Wies Cavé nog voor het weekeinde bezorgd krijgen. Natuurlijk kan een gebeurtenis Burgemeester Goekoop neemt de i dat de naam van Leiden binnenkor als het aanbieden van de nieuwe grammofoonplaat niet verstoken blijven van muziek. En dus had manager Kluts zijn geluidsappa ratuur in de B en W-kamer opge steld om Wies in de gelegenheid te stellen haar nieuwe single, in het bijzijn van de burgemeester, ten gehore te brengen. Eerste de b-kant en vervolgens de a-zijde. "Niet meezingen hoor", zei de zangeres nog tot de burgemees ter. "Nee, nee, ik kan niet zingen", beloofde Goekoop die het vervol gens toch niet kon laten en er zelfs nog een paar danspasjes aan waagden. Maar zegt u nou zelf: wélke rechtgeaarde Leidenaar kan nu wel zijn tanden op elkaar en zijn voeten stil houden bij zo'n vlammende tekst over zijn stad. 'Van Leiden zal ik mij nooit laten scheiden, sleutelstad ik hou van jou. grammofoonplaat van In goede en slechte tijden, ik blijf je altijd trouw. Van Leiden zal ik mij nooit la ten scheiden, sleutelstad ik hou van jou. Een week met vakantie is leuk voor een keer, maar dat in dan wel genoeg. Want nergens is toch een leukere sfeer, dan thuis in een echt Leidse kroeg'. En zo werd het toch nog gezellig in de vergaderkamer van het ge meentebestuur. Cultuur Leiden Weer Gezellig-raadslid Bernard Stöxen heeft het college van B en W enkele suggesties aan de hand gedaan om 'de culturele droogloop van onze geliefde sleu telstad' een keer ten goede te la- Wies Cavé in ontvangst: "Ik hoop (foto Jan Holvast) ten nemen. Volgens Stöxen wor den bij de ontwikkeling van plan nen voor het Stationsgebied de culturele aspecten verontacht- zaamd, terwijl dit juist een uitge lezen moment zou zijn om een tweetal hier ter stede onderge waardeerde kunstenaars, die in hun dagen inwoner van deze stad waren, eindelijk de hun toeko mende waardering te geven. Daar is allereerst Theo van Doesburg, de grote pionier van De Stijl en het Dadaïsme. Hij ont wierp in 1917 een fontein voor het Stationsplein van Leeuwarden. Dit plan werd echter nooit uitge voerd maar zou, alweer volgens Stöxen, uitstekend passen in de plannen voor het Leidse stations gebied. "Een model op schaal van deze allereerste abstracte sculp tuur is te bewonderen in het Haags Gemeentemuseum", weet het raadslid. 75 Jaar geleden schreef Van Doesburg: "In een stadje als Lei den waar het artistiek verkeer to taal dood was, stelt zich een jong scheppings-enthousiasme tegen over de koele wetenschappelijke faculteiten". Hoe passend zou het niet zijn, redeneert Stöxen, deze internationaal zo inspirerende kunstenaar op een zo prominente plek te gedenken. "Maar ook, hoe schitterend zou zo'n ontwerp niet tot zijn recht komen op een ver keersluw Stationsplein". Stöxen, niet op zijn achter hoofd gevallen, doet het college vervolgens nog een belangwek kende suggestie aan de hand be treffende "de tragische visionair David Pierre Giottin Humbert de Superville", de eerste directeur van het Prentenkabinet. "Zijn naam alleen al duidt op grootste delijke trekken", meent het raadslid. "Zijn schetsen voor ide alistische wereldgebouwen be vatten elementen die het verdie nen om ontrukt te worden aan vergeling en vergetelheid. Te denken valt aan zijn ontwerpen voor een opzet voor een klassiek museum met een aan de Griekse oudheid ontleende beeldengale rij: een treffend visitekaartje voor ons Bataafs Athene", aldus Ber nard Stöxen. Wat een wijsneus die Stöxen, horen wij u denken. Straks neemt het college van burgemeester en wethouders Stöxen nog serieus. Wy slaan het geachte raadslid voorwaar niet laag aan, als kroeg baas was hij al gezegend met een vlotte pen (waarmee hij in record tijd de rekening opmaakte). Maar na zoveel culturele kennis ten toongespreid te hebben, moeten wij toch eerlijk bekennen dat wij bijna zouden gaan vermoeden dat er ten stad(sbouw)huize al een in terim-manager cultuur rond loopt, die Stöxen al die wijsheid influistert. Wij vinden het idee van 'De Stijl-fontein' best aardig. Het ge meentebestuur misschien ook wel. Alleen, die breken nog liever allebei hun benen dan dat ze straks zullen verklaren een idee van 'spuit 11' van de Leidse ge meenteraad te realiseren. Dus wil het echt wat worden met die fon tein, dan moet de geestelijk vader van deze LWG-ideeënrijkdom zich snel bekend maken. Wil de echte Stöxen opstaan?

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15