Bond kiest eigen weg in cao-conflict Huurheffing en aanpak hypotheekrente 'illusies' Bouwen op het zuiden kan forse besparing opleveren Chinese studenten massaal op de been Politie zal niet optreden tegen blokkade bij Shell DINSDAG 18 APRIL 1989 BINNENLAND/BUITElJLAND/ECONOMIE Eenheid ziekenhuispersoneel verbroken UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Maatschappij voor Verpleegkunde (NMV, 12.000 leden) heeft besloten in het conflict over de cao voor het ziekenhuiswezen haar eigen weg te gaan. De bond houdt onverkort vast aan haar looneis van 5 pro cent voor verpleging en verzorging. Voor de overige circa 100.000 werknemers zou echter een loonsverhoging van 2,85 procent voorlopig voldoende zijn om te beginnen met het inhalen van de achterstand ten opzichte van vergelijk bare beroepsgroepen. Met dit plan neemt de NMV bewust afstand van de inzet van de overige vier bonden, die 5 procent loonsver hoging voor alle werknemers in het ziekenhuiswezen eist. De NMV wil voor de verpleging en verzorging 80 miljoen gulden extra om de loons verhoging te financieren. In totaal zou met het pakket 300 miljoen zijn gemoeid. Een loonsverhoging van 5 procent over de hele linie vergt 557 miljoen gulden. "Wij hebben een eigen verant woordelijkheid naar onze achter ban. We kunnen onze beroepsgroep niet verloochenen", aldus NMV- voorzitter C. de Ridder. Volgens De Ridder is een collectieve loonsver hoging van 5 procent niet alleen on haalbaar, maar ook onnodig. "Ik hoor steeds meer geluiden in de me dia en op directieniveau dat het pro bleem zich toespitst op de verple ging". Het zijn de verpleegkundi gen geweest die alles aan het rollen hebben gebracht. Het is met het oog op de toekomst bittere noodzaak voor deze groep de beloning te ver beteren. Van andere categorieën personeel staat dat veel minder vast", aldus De Ridder. Onderhandelaar A. Wirtz van de AbvaKabo zei verbijsterd te zijn over de wens van de NMV het geza- melijke eisenpakket nu te wijzigen ten gunste van de verplegenden- /verzorgenden. Volgens Wirtz zet de NMV met haar opstelling de solida riteit tussen verpleegkundigen en andere werknemers op het spel. Woensdag praten de vijf bonden verder over het nu gerezen conflict. Hendriks Ook het plan van de NMV om de hulp van een bemiddelaar in te roe pen, is mislukt. Voorzitter J. Hen driks van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid wil voorlopig niet bemiddelen in het cao-conflict. Oor zaak is de vrijwel onoverbrugbare afstand tussen de partijen. Hen driks wacht liever eerst de uitslag van het kamerdebat van aanstaande donderdag af. De NMV (Nederlandse Maat schappij voor Verpleegkunde) is te leurgesteld over de beslissing van Hendriks. De bond van verpleeg kundigen wilde dat hij allereerst tussen de bonden onderling zou gaan bemiddelen. De NMV betreurt ook de afwijzende houding van de collega-bonden op haar bemidde lingsvoorstel. Zonne-energie biedt meer perspectief dan wind Duizenden op weg naar het plein van de Hemelse Vrede. Zij eisen meer democratie in China. (foto api Lezers Schrijven S.J. de Groot Koopkracht In de krant van zaterdag j.I. las ik dat de heer S.J. de Groot wegens het bereiken van de vut-leeftijd af scheid heeft genomen van de kerk- redactie. Naar aanleiding hiervan wil ik gaarne publiekelijk mijn gro te waardering uitspreken voor de voortreffelijke wijze waarop de heer De Groot de rubriek 'geestelijk le ven' altijd heeft verzorgd. Door zijn grote kennis van zaken m.b.t. het wel en wee van de kerken, slaagde hij er steeds in zijn pennevruchten boeiend en lezenswaardig aan de le zer op te dienen. Vooral zijn gedegen onderbouw de commentaren trokken altijd bij zondere aandacht. Zonder te over drijven durf ik te stellen dat de ru briek 'geestelijk leven' voor een niet te onderschatten deel van invloed is voor de kwaliteit van het LD/AD. Van harte hoop ik dan ook dat de opvolger van de heer De Groot de intentie zal hebben het huidige peil voor nu en voor de toekomst te waarborgen. P. van Diggelen Vijf Meilaan 51 Leiden 'De Nederlander' Ten onrechte wordt in het af- scheidsartikel over collega S.J.de Groot (zaterdag j.I.) gezegd, dat het Christelijk-Historisch dagblad 'De Nederlander' in de oorlogsjaren is blijven verschijnen en daarom (na de oorlog) een verschijningsverbod kreeg opgelegd. Om legendevor ming te voorkomen en terwille van een goede geschiedschrijving het volgende. Het laatste nummer van 'De Ne derlander' verscheen op 15 oktober 1941, derhalve in het begin van de oorlog. Die opheffing was een ge volg van de besliste weigering van hoofdredactie èn redactie verder nog de voorschriften op te volgen van de Presseabteilung van het Rijkscommissariaat, gepersonifi eerd in de figuur van Herr Janke, die in Den Haagzijn dagelijkse 'persconferenties' hield en daarin een lange reeks voorschriften placht uit te delen. Ik kan met ken nis van zaken spreken, want ik heb het opheffingsdrama van 'De Ne derlander', als redacteur Buiten land van dat blad, van het begin tot het einde meegemaakt. Die weige ring nog langer met de Duitse bezet ters mee te werken werd in hogere regionen 'voorgekookt', maar - zeer democratisch - aan alle redactiele den voorgelegd. Zonder één uitzon dering werd daarmee ingestemd, ofschoon dat toch verlies van een weliswaar niet best betaalde, maar veel voldoening gevende positie be tekende. Wie zich in de geschiedenis van 'De Nederlander' en de na-oorlogse 'Nieuwe Nederlander' wil verdie pen, leze het uitstekende proef schrift van dr. Jan Wieten, 'Dagblad en Doorbraak' (1986 uitg. Kok, Kampen). C.J.Rotteveel Boerhaveplein 14 Oegstgeest Met verbazing heb ik vorige week in de krant gelezen dat MAAR 10.000 mensen er op achteruitgaan. Hoe durft men bekend te maken dat al leen werknemers die een gezin moeten onderhouden van een mini mumloon er in koopkracht op ach teruitgaan. Als alle andere werkne mers er op vooruitgaan, dan vraag ik mij af waarom deze 10.000 men sen er dan op achteruit moeten gaan. Zij hebben toch al zo weinig. Voor deze relatief kleine groep moet het toch mogelijk zijn dat ook zij wat meer krijgen. Een achteruit gang in deze tijd van herstellende economie is een aanfluiting voor het kabinet, met name voor de mi nister van financiën en economi sche zaken. P.E.Wendt-Nijlarid Leuvenstraat 48 Leiden PEKING (AFP/GPD) - Op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking hebben duizenden studenten de overleden oud-partijleider Hu Yao- bang te herdacht. Zij grepen op nieuw de gelegenheid aan om te de monstreren voor democratie en vrijheid. Er verzamelde zich vrij snel een menigte van bijna 4.000 Chinezen, waardoor het verkeer in het centrum van Peking werd vast gezet. Desondanks trad de politie niet op tegen de demonstranten die voor de demonstratie geen toestem ming van de autoriteiten hadden. Hu Yaobang (73) overleed zaterdag aan een hartaanval. Op de campuB van zeker vijf uni versiteiten hingen nog steeds muur- kranten waarin lof wordt toege zwaaid aan de politicus, die als een voorstander van politieke hervor mingen begin 1987 door de conser vatieve garde werd gedwongen af te treden na massale studentende monstraties voor meer vrijheid en democratie. Hu Yaobang wordt be schouwd als het symbool van de strijd voor democratie in China. De studenten eisen onder meer dat Hu wordt gerehabiliteerd. Zijn stoffelijk overschot moet worden bijgezet in het mausoleum waar ook het gebalsemde lichaam van Mao Zedong ligt opgebaard. Hij over leed zaterdagochtend op 73-jarige leeftijd aan de gevolgen van een hartaanval. Hu werd eens gezien als de opvol ger van sterke man Deng Xioping. Hij trad januari 1987 af als secrtaris- generaal van de partij onder druk van conservatieve leiders. Hem werd verweten, dat hij niets had ge daan om de golf van demonstraties van studenten, die democratie yril- len, te stoppen. NOORDWIJKERHOUT - Door hui zen zoveel mogelijk op het zuiden te bouwen, is een besparing mogelijk op de stookkosten van 10 tot 30 pro cent. Dat blijkt uit een studie van TNO, één van de zaken die vandaag en morgen ter sprake komen op de Nationale Zonne-energie Conferen tie in Noordwijkerhout. Volgens de studie is het mogelijk, zonder extra kosten, 80 procent van een stedebouwkundig plan zo in te richten dat maximaal profijt ge haald wordt uit de warmte van de zon. Dat hoeft niet ten koste van de stedebouwkundige kwaliteiten te gaan. Een woning op het zuiden ver bruikt volgens TNO per jaar 100 tot 150 kubieke aardgas minder dan de zelfde woning op het westen. Als de woning vervolgens 'zongericht' wordt ontworpen, kan de besparing oplopen tot 400 kubieke meter gas peijaar. Op die manier kan de zon in grote delen van het voor- en najaar de taak van de verwarmingsinstal latie overnemen. Naast deze vorm van passieve zonne-energie zijn er op het ogen blik vele mogelijkheden door mid del van collectoren en andere appa ratuur direct gebruik te maken van de straling van de zon. Het poten tieel aan zonne-energie is veel gro ter dan dat van de wind, aldus het bestuur van ISES-Nederland (Inter national Solar Energy Society), dat de conferentie in samenwerking met ECN (EnergieCentrum Neder land) en Novem (Nederlandse Maat schappij voor Energie en Milieu) or ganiseert. Voorzitter prof. C. van Koppen en bestuurslid prof. W. Turkenburg, zijn dan ook van mening dat de re gering meer geld moet uittrekken voor onderzoek naar de mogelijkhe den van zonne-energie. Dit is naar hun mening niet alleen nodig om de schaarser wordende grondstoffen te sparen, maar tevens om de toene mende luchtverontreiniging door het stoken van fossiele brandstof fen, met als gevolg de dreigende op warming van de aarde (broeikasef fect), te verminderen. Het ISES-bestuur heeft bij de mi nisteries van Economische Zaken, Milieubeheer en Wetenschappen aangedrongen op een verhoging van het budget voor het onderzoek van zonne-energie. Dit is nu vijf mil joen gulden per jaar. De bestuursle den achten op zijn minst een ver dubbeling van dit bedrag op zijn plaats. In vergelijking met het onder zoek naar windenergie komt dat ma van de overheid wordt voor de periode van 1985 tot 1991 150 mil joen gulden voor windenergie uit getrokken, terwyl het onderzoek naar zonne-energie het in deze pe riode met slechts 28 miljoen gulden moet doen. De organisatie wijst de overheid in dit verband op de inspanningen die bij voorbeeld de Bondsrepu bliek op dit terrein levert. Voor on derzoek naar de omzetting van zon ne-energie geeft dit land jaarlijks meer dan 100 miljoen gulden uit. Daarnaast investeert de Westduitse industrie zelf ruim het dubbele van dit bedrag. Ook in Amerika en Ja pan is een groeiende interesse van energiebedrijven voor deze vorm van energie-opwekking. Door de situatie op de brandstof- markt zijn de ontwikkelingen op het gebied van de zonne-enerige de laatste jaren in Nederland afge remd. De investeringen in deze duurzame energie waren door de la ge brandstofprijzen minder aan trekkelijk. De situatie is zich momenteel aan het veranderen, meent het ISES-be stuur. De systemen voor zonne- energie worden steeds goedkoper. Kostten zonnecelpanelen in 1973 nog 200.000 gulden per kiloWatt, nu is dat ongeveer 10.000 gulden. Een verdere daling tot beneden de 2.000 gulden ligt in het verschiet. Dit biedt volgens Van Koppen en Tur kenburg perspectieven voor een vergaande toepassing van zonne- energie. Zij schatten dat na de eeuwwisseling een substantieel deel van de Nederlandse energiebe hoefte uit de energie van de zon ge haald kan worden. AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse politie zal een blokkade van de hoofdingang van het Shell- laboratorium op donderdag en vrij dag accepteren. Tegen blokkade van een achteringang van Shell zal echter worden opgetreden. Dat heeft burgemeester Van Thijn van Amsterdam schriftelijk meege deeld aan het comité 'Shell uit Zuid- Afrika'. Het actiecomité heeft al la ten wetep niet voor niets te hebben gekozen voor het middel van een al gehele blokkade van het bedrijf. Deze zal daarom onverminderd plaatsvinden. Van woensdag tot en met vrijdag voert het comité 'Shell uit Zuid- Afrika' in Amsterdam actie tegen de aanwezigheid van deze multinatio nal in Zuidafrika. Speerpunt van de grotendeels culturele manifestatie vormt een muzikale blokkade rond het Shell-laboratorium aan het IJ in Amsterdam-Noord. Het idee van de manifestatie onstond in september vorig jaar en heeft inmiddels van een groot aantal anti-apartheids groeperingen, politieke partijen en vakbonden ondersteuning gekre gen. De blokkades zijn gepland op donderdagmiddag, waarbij melijk leveranciers en bezoekers worden getroffen, en vrijdagmor gen. Dan zal het personeel de toe gang tot het laboratorium worden belet. In februari dit jaar liet burge meester Van Thijn weten zich te kunnen verenigen met demonstra ties. Het blokkeren van de poorten van Shell was wat hem betrof toen echter uit den boze. Hij heeft nu la ten weten dat de politie zal optreden tegen pogingen om de achteringang te blokkeren. Bovendien heeft hij een vaarverbod afgekondigd voor het water rondom het laboratorium binnen een afstand van vijftig me ter. De politie houdt vier pelotons met in totaal tweehonderd ME'ers achter de hand. Op geruchten dat mogelijk ook hardere acties te wachten staan, zegt het comité: "Mensen die zich niet aan de regels wensen te hou den, zijn wat ons betreft niet wel kom. Mochten zij de manifestatie toch willen verstoren, dan zullen wij ingrijpen. Wij geven de prioriteit aan inhoudelijke kritiek boven de ethische of morele kritiek. Hooguit zal er sprake zijn van enkele inci denten". LONDEN (GPD) - Werden drie ongewapende IRA-leden vorig jaar met opzet door Engelse sol daten in Gibraltar gedood? Het openbare onderzoek heeft die cruciale vraag nooit overtuigend kunnen beantwoorden. Dat con cludeert Amnesty International in een vandaag gepresenteerd rapport. Werden de dodelijke schoten gelost uit vrees voor aanslagen van de drie Ira-mensen? Of had den de Engelse autoriteiten het scenario voor de aanslag op de drie al geschreven, ongeacht de mogelijkheid hen te arresteren? Deze vragen konden tijdens het onderzoek hiet worden behan deld, aldus het Amnesty-rapport, omdat de regering verbood in te Onderzoek naar Britse actie in Gibraltar geëist gaan op het overheidsbeleid, de voorbereiding van de operatie en de wijze waarop de inlichtingen zijn verkregen. Ook ontbreekt in het openbaar onderzoek het be wijsmateriaal van Spaanse poli- tie-officieren, die de drie Ira-le- den voor hun komst naar Gibral tar schaduwden. Amnesty is ook kritisch over het bewijsmateriaal. Bovendien zouden de advocaten van de drie door de gevolgde procedures ern stig zijn benadeeld in hun werk. In tegenstelling tot de advocaten van de soldaten en de politie had den zij vooraf geen inzage in de verklaringen en bovendien wis ten zij meestal niet welke getui gen zouden worden opgeroepen. De Amnesty-waarnemers, on der leiding van de Canadese ad vocaat en ombudsman van de provincie British Columbia Step hen Owen, ontdekten bovendien dat veel gerechtelijk bewijsmate riaal door de politie van Gibraltar is vernietigd. De waarnemers die het gehele onderzoek bijwoonden, stellen bovendien vast dat een groot aan tal getuigenverklaringen tegen strijdig was en onvoldoende om zich een duidelijk beeld te vor men van de gebeurtenissen. Het ShelUgebouw langs het IJ in Amsterdam. DEN HAAG (ANP) - Wanneer in Nederland over het volkshuisves tingsbeleid wordt gediscussieerd steken al snel twee thema's de kop op, die inmiddels de status van 'evergreen' hebben verworven: het invoeren van èen huurbelastingen het afschaffen van de hypo theekrente-aftrek. door Funs Kockelmans/ANP In het debat rond de nota Volks huisvesting in de jaren '90 van staatssecretaris Heerma, waarvan deze maand de definitieve versie verschijnt, is het al niet anders. Dat lijkt merkwaardig, omdat beide in strumenten in hele nota niet wor- dén genoemd. Het is echter niet moeilijk te beredeneren waarom ze zo populair zijn. Het extra belasten van mensen die, gezien hun inkomen, in een te goedkoop huurhuis wonen, lijkt een kwestie van eenvoudige recht vaardigheid. Die goedkope huur woningen zijn immers bedoeld voor de lagere inkomensgroepen. Wat ligt er meer voor de hand dan het in stellen van een doorstromingsbe- vorderende huurheffing. Tegelijkertijd lijkt het niet eerlijk dat iemand die (zeer) veel verdient en zich dus een dure koopwoning kan permitteren, fiscaal nog eens extra in de watten wordt gelegd met een volledige aftrek van zijn hypo theekrente. De overheid zou haar geld wel beter kunnen besteden, zou je zeggen. Onuitvoerbaar Met name het invoeren van een huurheffing is Heerma dan ook van diverse zijden (de grote steden, de huurdersorganisaties, de PvdA) met klem geadviseerd. Deskundi gen als algemeen directeur Drs. B. Kempen van de Nationale Wo ningraad en hoogleraar volkshuis vesting Prof. H. Priemus hieven tij dens een congres in Amsterdam vo rige maand echter de waarschu wende vinger. Huurbelasting leidt tot ghetto- achtige "inkomensbuurten" voor de minder draagkrachtigen en is, gezien de enorme bureaucratie die er het gevolg van is, praktisch onuit voerbaar, luidde hun kritiek. Priemus wees erop dat de eerste voorstellen voor een huurbelasting al in 1964 door de toenmalige minis ter van volkshuisvesting Bogaerts werden gelanceerd. Daarna hebben zijn opvolgers Schut en Gruijters het ook nog eens geprobeerd, maar verder dan pogingen is het nooit ge komen. Gelukkig maar, concludeerde Priemus, die nog badinerend op merkte dat huurbelasting een mooie illusie is, die "eeuwig gekoes terd" moet worden, maar die door invoering terstond haar "magische glans" zal verliezen. Nu moet gezegd worden dat de maatregelen die Heerma voorstelt om de doorstromingen te bevorde ren ook allerminst met gejuich zijn begroet. De staatssecretaris wil te goedkoop wonende huurders dwin gen door te stromen door te werken met tijdelijke woonvergunningen en huurcontracten. De stroom van kritiek op dit on derdeel van zijn ontwerp-nota heeft er inmiddels toe geleid dat de ge dwongen doorstroming een "lage prioriteit" heeft gekregen in de defi nitieve versie van zijn werkstuk, verzekert een ingewijde. Hypotheekrente De tweede 'tophit' in de volkshuis vestingsdiscussie, het aanpakken van de volledige hypotheekrente aftrek voor bewoners van een koop- "De politieke onduidelijkheid en zwakheid ten top", zo kwalificeerde Bokx de opmerkingen van de pre mier en hij riep in één adem het be drijfsleven op de rijen te sluiten te gen ieder die het waagt een vinger naar de hypotheekrente-aftrek uit te steken. Hoogleraar volkshuisvesting Priemus schaart zich aan zijn zijde. "Die hypotheekrente-aftrek duikt de laatste tijd weer overal op", zo zegt hij desgevraagd. "Bij de PvdA en ook bij het CDA, kennelijk onder het motto 'draagt elkanders woon lasten'. Maar voorstellen om iets aan de aftrek te doen zijn niet te ver dedigen. Dat je de rente van een le ning van je belastbaar inkomen mag aftrekken is ingebouwd in ons fiscaal stelsel, evenals het feit datje belasting moet betalen over ontvan gen rente". Priemus: waarschuwende vinger. (foto ANP) huis, mag zich vooral verheugen in een warme belangstelling van de PvdA. In hun recent verschenen rapport 'Uitgangspunten volks huisvestingsbeleid 2000', dat een al ternatief voor Heerma's nota moe ten bieden, doen de sociaal-demo craten het voorstel iedereen een even groot percentage hypo theekrente-aftrek toe te staan. Dat zou kunnen door de aftrek te beper ken tot de eerste schijf van het nieu we belastingstelsel Oort. Maar ook premier Lubbers meng de zich onlangs in de strijd door op te merken dat in de tweede fase van Oort de hypotheekrente-aftrek niet langer buiten schot mag blijven. Hiermee haalde Lubbers zich de woede op de hals van voorzitter C. Bokx van de Nederlandse Vereni ging van Bouwondernemers (NVB). Niet realistisch Priemus meent dat het verzet bin nen de PvdA tegen de volledige hy potheekrente-aftrek vooral voort komt uit de gelederen van lokale be stuurders, zoals de wethouders van de grote steden. "Ik heb wel eens de indruk dat het bij hen vooral een roep om symbolisch beleid is. Diep in hun hart beseffen ze best dat het niet realistisch is om de hypo theekrente-aftrek aan te pakken, maar het is een mooie manier om hun achterban rustig te houden. En ze hebben niets te verliezen". Veel feller nog formuleert drs. H. van Herwijnen, directeur van de consumentenorganisatie Eigen Huis, z(jn kritiek op degenen die af willen van de hypotheekrente-af trek. "Van die aftrek wordt vaak ge zegd: wat kost dat de overheid niet allemaal? Dat zijn fabels. De huur sector kost de overheid twee keer zoveel. Sinds 1982 analyseren wij de kosten van de huur- en de koopsec tor. Vanaf dat jaar is voor huren 30 miljard meer uitgegeven". Dat betoog wordt echter aller minst gedeeld door Priemus. "Pro fijtstudies van het Sociaal-Cultureel Planbureau (SCP) hebben uitgewe zen dat de subsidies juist terechtko men bij de hogere inkomensgroe pen. In de volkshuisvesting komt dat vooral door de koopsector. Die is niet nivellerend. Alleen de indivi duele huursubsidie werkt binnen die sector enigszins nivellerend". Huurwaardeforfait Het SCP heeft destijds wel voorge steld om iets aan de hypotheekren te-aftrek te doen om de nivellering te bevorderen. Priemus voelt daar dus niets voor. "Als je iets aan de be voordeling van de koopsector wil doen, moet je het zoeken in het huurwaardeforfait", zo stelt hij. Dat laatste is volgens hem in feite een subsidie. Het huurwaardeforfait is de ge schatte huurwaarde van een wo ning. De belastingwetgever gaat er vanuit dat een huiseigenaar/bewo ner zijn huis aan zich zelf verhuurt en verplicht hem daarom het huur waardeforfait bij zijn belastbaar in komen op te tellen. Momenteel bedraagt het huur waardeforfait 1,3 procent. Per 1 ja nuari gaat het, in kader van de ope ratie Oort, naar 1,8 procent. Nog al tijd veel te laag, meent Priemus. Zelf acht hij een percentage van vijf of zes reëel. "Anderen komen uit op 3 a 4, maar niemand op 1,8". Het advies dat de Sociaal Econo mische Raad (SER) uitbracht over de ontwerp-nota van Heerma, noemt Priemus dan ook "logisch". De SER stelt dat de huren de ko mende jaren wat meer kostendek kend mogen worden, maar dat dat dan ook zijn equivalent moet heb ben in de koopsector. Dat zou dan bereikt moeten worden door verho ging van het huurwaardeforfait. De SER vindt dat dat wel gepaard moet gaan met het verminderen van de thans bestaande overdrachtsbe lasting van zes procent, die bij de aankoop van een woning op tafel moeten worden gelegd. Daardoor zou de broodnodige doorstroming worden bevorderd. Heerma heeft inmiddels in interviews te kennen gegeven veel voor deze suggestie te voelen. Van politieke zijde (PvdA, CDA) is ook al welwillend gerea geerd. Afschaffen Bokx van de NVB en Van Herwij nen van Eigen Huis zijn eveneens warm voorstander van het vermin deren, of liever nog afschaffen, van de overdrachtsbelasting. Laatstge noemde wijst erop dat veel kopers bij de koop van een woning ook de zogeheten kosten-koper moeten fi nancieren. Verdwijnt die over drachtsbelasting dan worden die kosten flink verlaagd en wordt de mogelijkheden voor veel mensen om een hypotheek te nemen ver groot, zo luidt zijn.redenering. Het gelijktijdig optrekken van het huurwaardeforfait zou naar zijn mening echter neerkomen op het "presenteren van een sigaar uit ei gen doos" aan de huiseigenaar. "Die theorie van de SER: huren omhoog, dus ook de koopsector duurder, dat is onzin. We hebben in Nederland de huren sinds de tweede wereld oorlog onder de kostprijs gehou den. Laten we die eerst maar eens op kostprijs brengen, dan zien we daarna wel weer verder".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9