Britten verstoren eenheid binnen EG grafts REM-, inspeMfe! Steeds meer EG-leden willen verder zonder Britten tofi Verwarring over steun kleine bedrijven JAN van denBROEK Milieuafspraken FNV en chemische industrie Bijenkorf op zoek naar nieuwe winkelketens CHIP OP DE TEKENTAFEL ;v>- remmenservice Handel Holdoh met voorkennis vermoed DINSDAG 18 APRIL 1989 ECONOMIE PAGINA 7 Verzet tegen economische en monetaire unie LUXEMBURG (GPD) De Britse regering voelt er niets voor om van de EG een volwaar dige economische en monetaire unie te maken. Minister van financiën Nigel Lawson veeg de gisteren in Luxemburg een rapport waarin voor zo'n unie wordt gepleit, van tafel. De Nederlandse minister Ruding het idee daarentegen juicht de aanbevelin gen uit het rapport van het zoge naamde 'comité Delors' toe. Ruding kritiek op het rapport sprak over 'een constructief rapport dat bevorderlijk kan werken bij de voortgang van de Europese integra- Europese munt e tie'. economische en monetaire unie Europese centrale bank. door te gaan. Maar Nederland is Lawson uitte gisteren scherpe daar niet voor. "Dat zou het Europa van de twee snelheden betekenen". Volgens Ruding zal de diskussie over de voorstellen volgende maand in het Spaanse S'Agaro AMSTERDAM (ANP) - Ondanks kritiek van betrokken bestuurders en bedenkingen van werkgeverszij de hebben de Industriebond FNV en de Vereniging van de Nederland se Chemische Industrie (VNCI) gis teravond formeel het milieu-conve nant ondertekend. Met de overeen komst hopen industriebond en VN CI het overleg binnen de onderne mingen over milieumaatregelen te stimuleren. Het convenant is de eerste uitwer king binnen een bedrijfstak van het convenant dat FNV en VNO eerder dit jaar sloten. Bondsvoorzitter Van der Weg zei op een persconferentie in Amsterdam er op te rekenen dat het convenant bijdraagt aan de ver wezenlijking van de cao-eisen op het gebied van het milieu, zoals be scherming van werknemers. Het convenant staat afspraken op bedrijfsniveau zoals bij Shell zeker niet in de weg. De betrokken districtsbestuurders hebben eerder de vrees geuit dat de werkgevers door het convenant geen verdere af spraken per onderneming willen maken. Dat zou ook blijken uit een interne notitie van de werkgevers- organsiatie VNO. De VNCI kan geen bindende ad viezen aan zijn leden geven, omdat de vereniging geen cao-partner is. VNCI-voorzitter Bresser zei wel te vinden dat de chemische industrie haar verantwoordelijkheid voor het milieu niet uit de weg gaat. hoewel het voortbestaan van bedrijven niet ter discussie kan staan. In de chemi sche industrie in Nederland werken zo'n 90.000 mensen. De meeste be drijven zijn bij de VNCI aangeslo ten. In het convenant zijn bond en VNCI overeengekomen jaarlijks te overleggen over de manier waarop het milieubeleid in de chemische industrie gestalte krijgt. In dat over leg wordt onder meer gesproken over nieuwe initiatieven om de milieuverontreiniging terug te drin gen, de voortgang van ondernemin gen en van de werkgelegenheid. Ook zaken als verwezenlijking van, handhaving van en voorlichting over milieumaatregelen komen aan de orde. Voor het overleg in de onderne mingen moeten milieuplannen wor den opgesteld. In zo'n plan moet de opsomming staan van de proces sen, produkten, uitstoot en milieu risico's en ook een jaarlijks plan voor investeringen om milieuver ontreiniging terug te dringen. "Waar mogelijk dient als uitgangs punt van beleid te worden gehan teerd dat milieuproblemen aan de bron worden aangepakt", zo staat in het convenant. Industriebond en VNCI bekijken nog of zij aan werk gevers en werknemers aanbevelin gen ove doen. het milieubeleid kunnen té Delors. Er kan volgens hem geen sprake van zijn dat Groot-Brittan- nie afstand zal doen van zijn soeve reiniteit in economische en mone- juni in Madrid in alle hevigheid los- taire vraagstukken, zo verklaarde barsten. Hij verwacht in elk geval hij. niet dat de Europese economische Volgens Lawson zal uitvoering en monetaire unie al in het magi- van de voorstellen alleen maar lei- sche jaar '1992' zijn beslag zal kun- den tot 'het politieke Europa', waar- nen krijgen, bij de dienst wordt uitgemaakt door enkele externe 'Brussel' en de regeringen van de lidstaten niets meer te vertellen wat in hun landen ge- Het rapport is gemaakt door een comité waarin behalve de voorzitter van de Europese Commissie, Jac ques Delors, voorts de presidenten van de nationale banken van de EG- lidstaten, EG- Frans Andriessen adviseurs zaten. Zij willen dat uiterlijk 1 juli vol- hebben gend jaar de eerste stappen worden beurt, gezet in de richting van een econo mische en monetaire unie. Daarin zullen de lidstaten in grote mate het rapport, De Europese Gemeenschap zal voegdheden Ruding zei geen de EG. "Het het economische en monetaire be leid van de lidstaten bepalen. Schommelingen tussen de munten verdwijnen. Er moet een Europese munt komen en een soort centrale EG-bank die het muntbeleid uit voert. Het comité is vorig jaar ingesteld door de regeringsleiders van de EG op hun topconferentie in Hannover. Ook toen al verzette de Britse pre mier Margaret Thatcher zich tegen wordt voor de parlementen veel moeilijker". De monetaire unie kan volgens Ruding dan ook alleen functione ren als de controlerende bevoegd heden van het Europees Parlement worden uitgebreid. Behalve Enge land heeft ook Denemarken daar de nodige moeite mee, zo zei Ruding. Hij sloot niet uit dat de andere EG-landen uiteindelijk zullen be sluiten om zonder de Britten met de )e Hema heeft geen gemakkelijk r achter de rug. De Hema is haar AMSTERDAM (GPD) - Koninklij ke Bijenkorf Beheer (KBB) wil de komende jaren de omzet beter spreiden over verschillende secto ren in de detailhandel. Het concern wil niet alleen bestaande activitei ten uitbreiden, maar is ook op zoek naar winkelketens die kunnen wor den overgenomen, vooral in West- duitsland, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. De voorzitter van de raad van be stuur van KBB, A. Maas, kondigde dit aan tijdens een toelichting op de jaarcijfers. Onder KBB vallen nu de Bijenkorf, de Hema, Praxis, M S mode en Ideta. Sinds vorig jaar be zit het concern ook 60 procent van de aandelen in RetailNet (onder meer Prénetal, Babyhallen, Free- kids en Amici). Maas zei ook de res terende 40 procent van de aandelen in RetailNet graag te willen overne men. De aandeelhouders, waarvan Blokker verreweg de grootste is, moeten dan wel van hun pakket af willen. De omzet van M S nam vorig jaar met 4 procent toe tot 300 mil joen gulden. Dertig procent van de omzet van KBB komt uit de kle- dingsector. In de totale detailhan del in Nederland is dit 10 procent. "De kledingmarkt in niet alleen in Nederland ingezakt. De hele wes terse wereld heeft met dit verschijn sel te maken. De consumenten die vanaf de jaren vijftig zijn geboren hebben een heel ander koopgedrag waar het kelding aangaat. Zij kopen kleding erbij, in plaats van dat ze een nieuwe outfit aanschaffen", al dus Maas. Ondanks het relatief grote aan deel van kleding in de totale omzet van KBB, heeft het concern over het boekjaar 1988/89 toch nog een nettowinst van 79,2 miljoen gulden behaald. Dit is ongeveer gelijk aan de nettowinst van het voorgaande jaar. Het bestuur verwacht dat de nettowinst volgend jaar niet veel zal verschillen met die van vorig jaar. Milieu Bedrijven die zich in de Rotterdam se haven willen vestigen, maar die het milieu onaanvaardbaar schade kunnen berokkenen zijn, krijgen in de huurcontracten te maken met strenge milieuvoorwaarden. Die zijn gericht op lozingen, opvang van verontreinigd bluswater en beheer van afvalstoffen, zo meldt het Ha venbedrijf Rotterdam. Uitkeringen De Federatieraad van de FNV en de Verbondsraad van het CNV hebben gisteren besloten samen met de aangesloten bonden in actie te ko men voor de uitkeringsgerechtig den, van 29 mei tot en met 1 juni. De vakcentrales willen dat per 1 juli 200 miljoen gulden op tafel komt voor de uitkeringsgerechtigden. Bouw De Bouw- en Houtbond FNV en de Hout- en Bouwbond CNV gaan ac tie voeren voor een betere cao voor uitvoerders en het technische en ad- ministratieve personeel in de bouw. De UTA-cao-gesprekken zijn twee weken geleden zonder resultaat af gebroken. Swarttouw Terwijl de cao-onderhandelingen tussen het Rotterdamse overslagbe drijf Frans Swarttouw en de bon den de afgelopen nacht zijn vastge lopen, hebben werknemers op de terminals aan de Vulcaanhaven in Vlaardingen en in de Europoort de hele nacht in de kantine gezeten. Ongeveer 200 werknemers waren bij de wilde actie betrokken. De Hema jaar; voorsprong op de concurrenten kwijt, waardoor het bedrijf steeds meer last heeft van hen. De Hema- omzet kwam met 2225 miljoen toch nog iets hoger uit dan in het voor gaande jaar. De gang van zaken bij Praxis (doe-het-zelf centra) was gunstig. De omzetgroei lag met 10 procent tot 323 miljoen gulden aanmerke lijk boven de algemene groei in de sector. Er werden drie nieuwe vesti gingen geopend, voor dit jaar staat opening van zes zaken op het pro gramma. Belg meldt weer samenwerking KLM en Sabena BRUSSEL/HAARLEM (GPD) - Voorzitter Van Rafelghem van de Belgische luchtvaart maatschappij Sabena heeft gis teren weer gezegd dat KLM, Bri tish Airways en Sabena 'verre gaand' gaan samenwerken. Zo wel de KLM als British Airways zullen participaties nemen in Sabena. De regeringen van Bel- gie, het Verenigd Koninkrijk en Nederland moeten nog over de samenwerking praten. Van Rafelghem deed deze uit latingen gisteren tijdens een bij eenkomst van de Belgisch-Ne derlandse Vereniging in Brus sel. Volgens hem zal het nieuws nog voor het eind van deze maand officieel bekend worden gemaakt. De samenwerking tus sen de drie luchtvaartmaat schappijen zou in de loop van volgend jaar rond móeten ko- Niet duidelijk is of Sabena op haar beurt gaat participeren in de KLM en in British Airways. Een woordvoerder van de KLM zei gisteren dat de KLM is ge sprek is met verschillende bui tenlandse luchtvaartmaat schappijen, om te onderzoeken of er kan worden samenge werkt. "Niets is uitgesloten. Zo lang we praten en er geen cocn- rete beslissingen zijn genomen, doen we over het verloop van die besprekingen geen medede lingen naar buiten", aldus de woordvoerder. y*\ .v* yiy id **- «-1»/ SUNNYVILLE Marianne McGaw werkt aan een diagram van de meest geavanceerde chip van Motorola, e 32-bits microprocessor. De nieuwe 68332 meet ongeveer 6,25 vierkante centimeter en bevat zo'n 420.000 transistors. Daardoor komen de mogelijkheden van grote computers beschikbaar voor apparaten als cd-spelers, high defini tion tv, telefooninstallaties en kantoorapparaten. Texas Air ziet af van verkoop Eastern Airlines NEW YORK (KRF/ANP) - Het Amerikaanse luchtvaartconcern Texas Air is niet langer uit op de verkoop van zijn in financiële moei lijkheden verkerende dochtermaat schappij Eastern Airlines. "Ver koop zou niet in het belang zijn van Texas Air of Eastern, en evenmin in dat van de schuldeisers van Eas tern", aldus toprpan Lorenzo van Texas Air gisteren. Eastern Airlines moest vorige maand uitstel van betaling aanvra gen wegens een staking voor loons verhoging. Begin deze maand leek de maatschappij voor 464 miljoen dollar te zullen worden verkocht groep beleggers onder lei ding van Peter Ueberroth, de orga nisator van de Olympische Spelen in Los Angeles van 1984 en tot voor kort voorzitter van de Amerikaanse honkbalcompetitie. De transactie ging niet door wegens problemen met de vakbonden. Later werden kandidaten genoemd als Carl Icahn, de topman van Trans World Airlines, en miljardair Jay Pritzker. Tex^g Air steunt nu het streven van de directie van Eastern Airlines om de maatschappij te reorganise ren. Overwogen wordt om een aan zienlijk deel van de bezittingen te verkopen. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Evenhuis (economische zaken) heeft de verwarring over het voort bestaan van investeringssteun voor kleine bedrijven (de kleinschalig heidstoeslag, kst) gisteren verder vergroot. Voor de radio noemde de bewindsman de berichtgeving over het afschaffen van de kst zoals die het afgelopen weekeinde de ronde deed 'in hoge mate speculatief. Van de andere kant benadrukte hy dat bij de discussie in het kabinet over de begroting 1990 "het hele beleid in bespreking is". In een reactie op de geruchten als zou de kst verleden week vrijdag om middernacht door het kabinet worden geschrapt, zei Evenhuis gis teren: "Bij leden van het kabinet was dat niet bekend en niet de be doeling". Hij ontkende ook een rela tie tussen het eventueel schrappen van de kst, waarin jaarlijks 700 mil joen gulden omgaat, en de financie ring van het Nationaal Milieube leidsplan (NMP). Evenhuis gaf te kennen dat de kst als zodanig geen onderwerp van discussie is binnen het kabinet. "De faciliteit blijft zeker bestaan, denk ik, voor het bedrag dat daar nu voor staat". Vervolgens maakte hij op merkingen over de discussie bin nen het kabinet rond de begroting 1990 en de door minister Ruding (fi nanciën) bepleite extra bezuinigin gen van 3,5 miljard gulden. "Daarbij staat alles ter discussie", aldus Evenhuis gisteren voor de radio. Overigens haalde de bewindsman fel uit naar de middenstandsorgani satie NCOV. Deze riep haar leden verleden week vrijdag op in het weekeinde nog snel kst aan te vra gen voordat de regeling zou ver dwijnen. Evenhuis daarover: "Zeer onverstandig en als je de regeling wilt afschaffen, moet je het zó doen". Het NCOV maakte zondag bekend dat ondernemers naar schatting voor 200 miljoen gulden aan KST hebben aangevraagd in het weekeinde. De actie van het NCOV heeft ook tot felle kritiek van de zusterorgani satie KNOV geleid. Voorzitter Kam- minga sprak van een overdreven en onnodige" actie van het NCOV. Hij zei zich erg boos te hebben gemaakt over de wijze waarop het NCOV de kwestie had opgeklopt. Volgens hem kan de wijze waarop andere middenstandsorganisatie nu is op getreden, zich ook tegen de sector keren. "Het risico is dat er nu onei genlijk gebruik gemaakt is van de kst. Dat je het onheil over je heen trekt", aldus Kamminga, die zei daar het NCOV voor verantwoorde lijk te houden. Minister Ruding heeft het kabi net enkele weken geleden voorge steld de kst te laten vallen. Kort daarna deden Evenhuis en minister Braks (landbouw), daarin gesteund door KNOV en NCOV, een tegen voorstel. De kst zou daardoor nog meer op kleine bedrijven worden toegesneden door de te subsidiëren investeringsbedragen te verlagen terwijl de subsidie procentueel om hoog zou gaan. Evenhuis erkende "dat de kst in die context wel in dis cussie is". ORIGINELE REMDELEN VOORAF PRIJSOPGAVE GRATIS SCHOKDEMPERTEST LEIDERDORP Lijnbaan 9 071-891308 geopend 8-17.30 uur zaterdags 8.45-13 uur. AMSTERDAM/COEVORDEN (GPD) - Het handelen in effecten op basis van voorwetenschap is nog geen twee maanden wettelijk strafbaar, of de eerste zaak dient zich aan. Holdoh-Houtunie in Coevorden en Jongeneel in Utrecht maakten gistermorgen bekend te praten over samenwerking, terwijl de koersen van het Coevorder bedrijf eind vorige week opvallend ste gen van 515 naar 615 gulden per aandeel. Holdoh-Houtunie liet de commissaris van de note ringen van de Amsterdamse effectenbeurs afgelopen vrijdag nog weten niet op de hoogte te zijn van enige ontwikkeling, die de koersstijging zou kunnen recht vaardigen. Het beursbestuur twijfelt hieraan en stelt nu een officieel onderzoek in. Bovendien zijn alle transacties Holdoh-Houtunie van afgelopen woens dag, donderdag en vrijdag geschrapt. De hamvraag is dus of beide bedrijven vorige week al in gesprek waren, of dat de eerste contacten pas van het afgelopen weekend dateren. Holdoh-Houtunie noch Jongeneel wil commentaar geven. Beide bedrij ven lichten morgen de mogelijke samenwerking toe. Voor mr. R.A.E. De Haze Winkelman, directeur van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB), is de zaak duidelijk. Het lijkt hem "uiterst onwaarschijnlijk" dat er vrijdag nog niets bekend was over de mogelijke sa menwerking, terwijl de koersen al flink stegen. "Daar kun je donder op zeggen. Het is schandalig. Laten we hopen dat dit de eerste zaak wordt na de strafbaarstel ling van misbruik van voorwetenschap". Tot voor kort was een openbare berisping van het beursbestuur de meest verregaande sanctie, maar sinds 19 februari kan een bedrijf strafrechtelijk wor den vervolgd. Op handelen in effecten op basis van voorwetenschap staat maximaal twee jaar gevange nisstraf en een boete van een ton (personen) of een mil joen gulden (rechtspersonen, dus bedrijven). Stage boeren uit Sovjetunie in Nederland ROTTERDAM (GPD) - Een groep van twintig Russische boeren zal waarschijnlijk nog deze zomer een landbouwstage in ons land lopen. De boeren, in leeftijd variërend van zo'n 25 tot 30 jaar, kunnen in drie maanden kennis opdoen over het Neder lands agrarisch bedrijf. Het plan sluit aan op een aan tal landbouwprojecten waar mee het bedrijf Cebeco zo'n zes jaar geleden in de Sovjetunie is begonnen. Doel van het project is internationale samenwerking op het gebied van de agrarische produktie. Er zijn al Nederlan ders in de Sovjetunie om boeren te leren omgaan met moderne landbouwwerktuigen. De stage-adressen zijn over heel het land verspreid. De stagiaires worden in boerenbe drijven ondergebracht. Vooraf krijgen ze een cursus Engels van twee maanden. LUXEMBURG - Uiterlijk 1 juli volgend jaar moeten de eerste stap pen worden gezet om van de EG een echte economische en monetaire unie te maken. Daarin zullen de lid staten in verregaande mate hun zelfstandigheid op dit terrein verlie- De EG zal het economisch beleid in de landen gaan bepalen. Schom melingen tussen de munteenheden zullen niet meer voorkomen. Uit eindelijk moet er een Europese munt komen in plaats van de be staande munten en een centrale EG-bank die het monetaire beleid uitvoert. door Hans de Bruijn Dat adviseert het comité Delors over de economische en monetaire samenwerking. Daarin zaten onder anderen de presidenten van de na tionale banken (voor Nederland Duisenberg), voorzitter Delors van de EG-Commissie en EG-commis- saris mr. Frans Andriessen. Het comité werd vorig jaar juni ingesteld door de regeringsleiders van de EG, toen die het op hun top conferentie in Hannover niet eens konden worden over de instelling van een Europese Centrale Bank en een Europese munt. Vooral de Britse premier That cher verzette zich toen fel tegen te snelle besluiten en uit de eerste re acties van de Britse minister van fi nanciën Nigel Lawson, gisteren in Luxemburg, blijkt wel dat de Brit ten hun verzet allerminst hebben opgegeven. Londen wil vooral niets weten van het overdragen van nationale economische bevoegdheden aan 'Brussel'. Thatcher heeft daar niet alleen in Hannover maar later ook in een rede in Brugge fel tegen ge fulmineerd. Zij ziet de EG als een samenwer kingsverband van soevereine sta ten. Meer niet. De EG hoort niet op de stoel van de regeringen te gaan zitten. Maar dat is nu juist hetgeen het comité Delors wil. Europese eenwording waarbij de lidstaten op economisch en monetair gebied hun eigen gang blijven gaan is geen Europese eenwording, zo luidt de boodschap. Het creëren van de vrije binnenmarkt (in 1992) is onmoge lijk als Europa economisch en mo netair verdeeld blijft. Het beeld dat het comité schetst is voor de Britten een gruwel. De 'Verenigde Staten van Europa' zijn dan immers niet ver weg meer. De lidstaten zijn alleen nog zelfstandig als het gaat om onderwijs, justitie, defensie en ruimtelijke ordening. In het rapport wordt zelfs aanbe volen Brussel de bevoegdheid over te dragen richtlijnen te geven voor het loonbeleid in de lidstaten. En een minister van financiën die met een tekort zit moet Brussel om toe stemming vragen over d« waarop hij dat wil dekken. Het "comité wil de economische en monetaire unie stapsgewijs tot stand brengen. Maar zodra het pro ces op gang is, is er geen weg meer terug, zo wordt gewaarschuwd. "Wie a zegt moet ook b zeggen", zei Delors gisteren. Zoals het er nu naar uitziet zullen de Britten geen a zeggen. Dat That cher in Hannover akkoord ging met het instellen van het comité Delors was vooral bedoeld om tijd te win nen en zeker niet omdat zij het met de doelstelling eens was. Pikant detail is wel dat het rap port volledig wordt onderschreven door Robin Leigh-Pemberton, de president van de Bank of England. Maar nationale-bankpresidenten hebben in de wereld nu eenmaal een unieke, onafhankelijke positie. Het comité denkt dat voor de uit voering van al haar aanbevelingen een wijziging van het EG-verdrag of zelfs een nieuw verdrag nodig is. Ook daartegen verzetten de Britten zich. Zij menen dat het huidige ver drag voldoende ruimte biedt voor meer samenwerking. Maar er zit hier een addertje on der het gras. Een nieuw verdrag be tekent dat de andere elf, mits die het eens worden, eventueel zonder de Britten zouden kunnen verdergaan. Of dat reëel is is de vraag, maar als waarschuwing aan Londen kan het zijn effect hebben. Het zou definitief het 'Europa van de twee snelheden' betekenen. Voor de Europese eenwording geen hoopvol vooruitzicht, maar het aan tal mensen dat liever eensgezind zonder de Britten dan verdeeld met hen doorgaat, groeit. Veiligheidshalve bevat het rap port geen tijdschema. De enige da tum is die van het begin: 1 juli 1990. Wat daarna gebeurt, zoals de opstel ling van een nieuw EG-verdrag, moeten de regeringen van de twaalf zo snel mogelijk daarna beslissen. In de eerste fase zouden de twaalf meer moeten gaan samenwerken op economisch gebied en hun be leid meer op elkaar moeten afstem men. Ook zou een Europees Reser ve Fonds kunnen worden opge richt, dat later tot een Europees Sys teem van Centrale Banken kan lei den. Het comité zou het een teken van goede wil vinden als alle landen zouden toetreden tot het Europees Monetair Systeem, waarin nu de verhoudingen tussen de munten worden vastgelegd. Gfoot-Brittan- nie, Spanje, Portugal en Grieken land zijn daar nu nog geen lid van. In een tweede fase kan de econo mische en monetaire samenwer king verder worden verbeterd. De EG zou centraal het economisch be leid van de lidstaten moeten vast stellen. Ook zouden in EG-verband regels worden gesteld voor de hoog te van begrotingstekorten. NEDLLOYD Nedlloyd heeft de Italiaanse onderneming Messag- geria Emiliana overgenomen en de aandelen ondergebracht in haar on derneming Faxion in Amsterdam. De nieuwe aanwinst behaalde vorig jaar een omzet van ruim 180 miljoen gulden. Er zijn 1000 werknemers, van wie 500 in vaste dienst. Ned lloyd heeft dit vanochtend bekend gemaakt. De overneming past in het streven van Nedlloyd ook op het ge bied van het gespecialiseerde ver voer Europese netwerken op te bouwen. In die fase moet ook het Europees Systeem van Centrale Banken de monetaire bevoegdheden van de huidige nationale banken overne men. Het zou geheel onafhankelijk moeten staan van de regeringen, zoals bij veel nationale banken nu ook het geval is. Herschikkingen van de verhou dingen tussen de Europese munten zouden dan nog mogelijk blijven. Die moeten in de derde en laatste fa se verdwijnen. Dan zou elke munt in een vaste verhouding tot de ande re moeten komen. De Belgische frank bijvoorbeeld zal dan voor altijd 5,5 cent waard blijven. Uiteindelijk zouden de na tionale munten, en dus ook onze gulden, echter vervangen kunnen worden door een echte Europese munt, de 'European currency unit' ofwel ecu. Die is er nu ook al maar is niet meer dan een gemiddelde van de munten van de EG-landen. Een munt, met bankpapier en munt stukken, is het nog niet. De ecu wordt nu vooral gebruikt als reken eenheid. Zo wordt de EG-begroting t ecu's uitgedrukt.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7