'Eigen kind ook voor homoparen' MET DE KLBNtlES VOORDEUG IN 'N BUNGALOW? Isolement drijft Ruding tot krachttaal MENDOMDO Milieudefensie breidt mflieutelefoon uit 'Mogelijk discriminatie bij dodelijk schot agent CDA neemt dreigen Ruding niet zwaar Eis 3 jaar voor grote fraude chemisch afval DINSDAG 18 APRIL 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Kamer wil ruimte bij lainstmatige bevruchting DEN HAAG (GPD) Een meerderheid in de Tweede Kamer meent dat alleenstaanden en lesbische paren niet mogen worden uitgesloten van kunstmatige bevruchting. Het kabi net wil kunstmatige bevruchting alleen toestaan bij heteroseksuele paren. Een daadwer kelijk verbod zien de ministers Brinkman (WVC en Korthals Altes (justitie) echter niet zit ten, omdat zoiets niet te handhaven is. Er kan immers vrij eenvoudig gebruik worden ge maakt van mogelijkheden die buiten het medische circuit om worden geboden, met alle risico's van dien. Brinkman verklaarde gisteren in de Kamer dat de voorkeur van het ka binet gebaseerd is op het belang van het kind. Volgens de bewindsman is het kind er bij gebaat op te groei en met een vader en moeder. Brink man gaf toe dat niet duidelijk is wat de gevolgen voor het kind zijn wan neer het opgroeit bij één ouder of bij een lesbisch paar. Een onderzoek zou daarover dui delijkheid kunnen verschaffen, maar de minister kent geen door slaggevende waarde toe aan de uit komsten van zo'n onderzoek. PvdA, D66 en WD drongen in dat ver band aan op de instelling van een staatscommissie, die gevraagd en ongevraagd advies geeft over de manier waarop de politiek moet omgaan met de snel voortschrijden de technieken van kunstmatige be vruchting. Korthals Altes wees op de regel geving in andere Europese landen. Zo wordt in Frankrijk en de Bonds republiek kunstmatige inseminatie alleen bij heteroseksuele paren ge doogd. Met het oog op de Europese eenwording en de afstemming van nationale wetgeving op andere EG- lidstaten 'heeft de Nederlandse re gering niet een geweldig buitennis- sig standpunt ingenomen', aldus Korthals Altes. Maar WD, PvdA en D66 willen verder gaan dan de regering. Het CDA daarentegen vond het rege ringsstandpunt niet strict genoeg en pleitte voor een verbod op het toepassen van kunstmatige be vruchting bij alleenstaanden en les bische vrouwen. Volgens Souten- dijk (CDA) is een dergelijk verbod wel degelijk te handhaven. Een ver gunning voor kunstmatige be vruchting zou bijvoorbeeld kunnen worden gekoppeld aan de schrifte lijke instemming van een man en een vrouw, meent Soutendijk. Die hoeven niet gehuwd te zijn om voor kunstmatige bevruchting in aan merking te komen. Soutendijk vreest medisch toerisme naar Ne derland wanneer in andere EG-lan- den wel een verbod geldt. Donor De CDA-fractie wil bovendien de anonimiteit van spermadonors op heffen. „Kinderen hebben er recht op te weten waar hun biologische wortels liggen. Dat houdt in dat de identiteit van de biologische ouder achterhaalbaar moet zijn". Maar Korthals Altes beklemtoonde dat het kabinet er geen moment heeft gedacht de anonimiteit op het heffen. Ervaringen in Zweden leren dat opheffing van de anonimiteit er toe leidt dat het aantal spermado nors fors vermindert. De minister wil 'nog eens rustig nadenken' over een manier waarop aan het belang van het kind tege moet kan worden gekomen. Wil het kind zijn of haar biologische vader kennen, dan moet dat in principe mogelijk zijn. Voorwaarde is dan wel dat de donor instemt met het opheffen van zijn anonimiteit. Kort hals Altes meent wel dat de zaaddo nor een zekere mede-verantwoorde lijkheid heeft voor het kind. Maar de minister is huiverig voor het op heffen van de anonimiteit, omdat de donor dan bij voorbeeld het risico loopt dat moeder en kind aanspraak maken op (fïnanoiële) ondersteu ning door de biologische vader. AMSTERDAM (GPD) - De milieu telefoon van de Vereniging Milieu defensie is sinds gisteren op alle werkdagen te bereiken. De milieu telefoon is een informatielijn voor iedereen die thuis of op het werk met milieuvervuiling te maken krij gen en daar zelf iets aan wil doen. De informatie is gratis. „Tot nu toe beantwoordden we alleen op maan dag en donderdag telefonisch vra gen, maar het aantal vragen neemt zo snel toe dat we hebben besloten onze capaciteit uit te breiden", al dus Silvia Borg van de milieutele foon. Op het ogenblik komen er dage lijks ruim tachtig vragen binnen, terwijl de milieutelefoon in decem ber vorig jaar nog gemiddeld dertig vragen per dag beantwoordde. „Steeds meer mensen lijken zich er van bewust te worden dat het be langrijk is tegen milieuvervuiling te strijden en zoeken uit hoe ze dat kunnen doen", aldus Ronald Jan sen, een van de dertien collega's van Silvia. De milieutelefoon draait nu twee jaar. „Steeds vaker belden leden, maar ook niet-leden ons op met vra gen over het milieu. Het was een enorme puzzel om op al die vragen antwoorden te vinden. Na een tijdje besloten we alle informatie in één ruimte te verzamelen, zodat we die vragen zo snel mogelijk konden be antwoorden. Dit was het begin van de müieutelefoon", zo vertelt Silvia. Nu hangen in de kamers van de milieutelefoon ruim zeshonderd mappen met informatie over onder werpen uiteenlopend van wasmid delen tot tropisch hardhout. In veel gevallen is het antwoord binnen een paar minuten gevon den, als regel binnen een week. „De vragenstellers worden dan terugge beld of we sturen ze schriftelijke in formatie toe", vervolgt Ronald. Een gedeelte van de schriftelijke infor matie is door de medewerkers van de milieutelefoon zelf geschreven. Elke maand wordt een onderwerp waar veel vragen over binnenko men, zoals spuitbussen, wasmidde len en klein chemisch afval, door een van de medewerkers uitgespit. Deze medewerker stelt dan een brochure over dat onderwerp sa- Omdat^r zoveel vragen over pro- dukten binnenkomen, schroomt de milieutelefoon niet namen te noe men van produkten waarvan vast staat dat die niet schadelijk of het minst schadelijk voor het milieu zijn. Silvia: „In deze informatie zul len we niet volledig zijn. Dat ligt niet aan ons maar aan de producen ten die verzuimen voldoende infor- Activeren Ronald en Silvia benadrukken dat de milieutelefoon geen milieuvoor lichtingsdienst is. „Wij krijgen voor de milieutelefoon wel subsidie van de overheid, maar we zijn absoluut geen overheidsinstelling. Bellers die de milieutelefoon als een ver lengde van de overheid zien, maken wij duidelijk dat we een particuliere instelling zijn, die lang niet alles dat de overheid ventileert voor zoete koek slikt", zegt Ronald. En de milieutelefoon geeft niet al leen informatie. Naast informeren is het activeren van de bellers een belangrijke doelstelling. „We pro beren zoveel mogelijk mensen aan te sporen om daadwerkelijk iets te gaan ondernemen tegen de milieu vervuiling. Al is het maar een heel klein beetje, zoals thuis zo min mo gelijk schadelijke produkten ge bruiken", zegt Ronald. De milieutelefoon is van maan dag tot en met vrijdag van 9.00 tot 14.00 uur te bereiken op i 020 - 262620. AMSTERDAM (ANP) De Am- voelde dat ik de situatie niet mees- maand voorwaardelijk geëist pakken. Ik gaf hem nog tegen een 30-jarige Amsterdamse schuwing en trok toen mijn wapen. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft gisteren opnieuw be raadslaagd over de problemen op weg naar de vrijdag te bereiken overeenstemming over de kader- brief van minister Ruding (financi- want zij ziet geen echt politiek alleen maar naar de kosten, niet naar de baten". Oomen-Ruijten gelooft ondanks Rudings dreigement af te treden niet dat er sprake is van een crisis, de daarmee samenhangende financiële invulling van het Natio naal Milieubeleidsplan (NMP). flict: er moet meer geld komen voor het milieu, en het financieringspro bleem van minister Deetman Volgens kringen rond het kabinet onderwijs dient verlicht te worden. Iedereen moet wat over hebben r__ het financieringstekort, meent financi- zij. Als dat er toe leidt dat het kabi- geen sprake geweest van speci- fieke beraadslagingen tussen pre mier Lubbers, minister van financi ën Ruding en vice-premier De Kor- net zich niet strikt kan houden aan te met de individuele bewindslie- het regeringsakkoord, vindt den over de financiële perikelen hun departementen. Noemens- ramp. waardige resultaten zijn dan ook nog niet geboekt. De gesprekken de problemen gaan zoals afgesproken gewoon rijksfinanciën door, maar beperken zich door gaans tot telefonisch onderhoud de verder te volgen koers. Oomen-Ruijten dat geen CD A-fractieleider De Vries acht het kabinet over de het milieu niet c beperken zich door- overkomelijk. Hij reisde gewoon af ïlefonisch onderhoud naar het Holland-festival in Tokio. „De soep wordt in het algemeen Voorzitster Oomen Ruijten niet zo heet gegeten als zij wordt op- (CDA) van de kamercommissie gediend", aldus De Vries over het milieu heeft gisteren in Was- dreigement van Ruding. Het festi- Japan omdat Nederland i 1609 als eerste westers land han delsbetrekkingen met Japan aan- politie-agent. Hij schoot dens een worsteling ee dammer dood. De agent werd der veroordeeld tot twee maanden afging", aldus de politieman, voorwaardelijk wegens dood door schuld. Samen met een collega ging hij op 29 maart 1986 naar de woning van het slachtoffer. De bovenbuurman had gegil en gehuil van een vrouw gehoord. Bij aankomst reageerde het slachtoffer volgens de politie man agressief en wilde de agenten niet binnenlaten. Hierop ontstond een worsteling. Korvinus sloot niet uit dat de huidskleur van het slachtoffer een rol heeft gespeeld. „Ik suggereer niet dat het zo is, maar ik kan het ook niet uitsluiten. Uit onderzoek in Amerika blijkt dat er vaker foutief geweld door politiefunctionarissen wordt gepleegd tegen kleurlingen dan tegen blanken". Politiemensen in de zaal reageerden verontwaar digd op deze uitspraak. De agent ontkende het categorisch. „Ik ging er naar toe om hulp te verlenen". Hij verklaarde dat hij eerst ge tracht had zijn'wapenstok te pak ken, maar hij kon daar niet bij. „Ik Binnenland kort SCHIPHOL De Griekse president Sartzetakis en hij liet zijn echtgenote zijn gisteren bij een rondvaart door Amsterdan na hun aankomst voor een staatsbezoek van drie dagen geconfronteerd met een al maanden lang slepende rechtszaak. De ouders van de 31-jarige Volgens Korvinus is het niet toe- Elly Kuijk uit Geldrop stonden met een spandoek langs 1986 tij- Ik wilde hem intimideren Amster- mij ook los. Tegelijkertijd gaf hij mij een vuistslag waardoor het pistool gestaan het vuurwapen te trekken de route. Ze zit al een halfjaar vast i intimidatiek, maar alleen als gericht moet worden geschoten. „De politieman heeft hier i Griekse cel wegens de illegale invoer van een auto. Volgens haar ouders is er sprake van een misver stand, maar ze kunnen de borgsom van 25.000 gulden vraagd Sartzetakis niet te ontvangen. CDA-kamerlid Soutendijk-Van Appeldoorn heeft minister Van den Broek (buitenlandse zaken) gevraagd de zaak bij Sartzetakis aan te kaarten, maar het is nog niet be kend of de bewindsman dat ook zal doen Vanavond bezoekt het Griekse staatshoofd het Rijks museum van Oudheden in Leiden voor de expositie 'l'activité editorial des Grecques dans la renaissance Verder staan de Rotterdamse havens, de Deltawerken hington gezegd dat alle ministers, inclusief Ruding water in de wijn moeten doen. „Bij het onderwijs en het milieu gaat het om de toekomst knoopte. De Vries wilde geen van onze mensen. Het kost geld op mentaar leveren op het feit dat vice- korte termijn, maar het levert geld premier De Korte zijn bezoek aan op op de lange termijn. Ruding kijkt Japan een paar dagen heeft uitge steld. ROTTERDAM (GPD) Zand er- Huizen zat in 1985 met honderden over, zei de 51-jarige Schiedamse af- tonnen produktieafval. Per maand valtransporteur. En zo werden ber- kwam er 20 ton by. De verdachte gen verfslib, oliehoudende grond hoorde daarvan. Hij presenteerde en giftig metaalafval langs de Belgi- zich bij het bedrijf als 'drs. ir.. sche douane geloodst en daarna ge- milieudeskundige, in het bezit van stort in een groeve bij Mellery, vlak alle benodigde vergunningen'. Na onder Brussel. Daarmee zat hij dub- wat heen en weer geschrijf kreeg hij bel fout. Want buitenlands afval uit Huizen de order om het verfslib- mag in België al jaren niet worden gestort en Mellery is alleen bestemd voor huisvuil, niet voor chemisch afval. Frans wist dat wel, maar zag geen andere uitweg. Hij maakte twee jaar lang gebruik van de Belgi- deelkundig en hoogst onvóorzich- niet opbrengen. Ze is volgens de ouders aan het eind en onder meer het Westland op het programma. Vrij- sche route. De Rotterdamse officier tig gehandeld", aldus Korvinus. Het hof doet op 1 mei uitspraak. i haar krachten, en de moeder van Elly Kuijk heeft koningin Beatrix vorige week donderdag nog ge dag - de laatste twee dagen van het bezoek zijn niet-of- ficieel - vertrekt het staatshoofd weer. (foto anpi DEN HAAG - Minister Onno Ru- „Of de WD Ruding zal blijven steu- afgetast ding van financiën voelt zich in het nen, hangt af van de aard en de ernst zelf met gedreven. De steun waar hij van de problemen", zo lieten de li- r hun grenzen liggen, eindbod komen, het kabinet dan ja of nee tegen het kabinet nog op kan rekenen, beralen weten. Ruding kan deze zeggen. Probleem daarbij tot het absolute nulpunt gedaald, waarschuwing niet misverstaan, De financiële eisen die Ruding bij q. zijn collega's op tafel heeft gelegd, oteun worden zo langzamerhand met een Hoe heeft het zover kunnen ko- bedenken, meewarig glimlachen afgedaan, men? Tot nu toe was het juist de Premier Lubbers is niet uit op het WD die Ruding door dik en dun premier is, dat de elkaar liggen dat het nog niet voudig zal zijn een compromis te van justitie Smid eiste gisteren voor de Rotterdamse rechtbank driejaar gevangenisstraf. Volgens Smid lichtte de verdach te niet alleen de Belgen op. Hij nam ook de gifleveranciers (gemeenten die met zwaar vervuilde grond za ten en fabrieken die van hun afval af moesten) in het ootje. Door ze ver valste facturen voor te leggen, door te doen alsof er PCB's waren vernie tigd en door hen ook nog een mil ieuheffing op te leggen. Die dan ver volgens in zijn eigen zak terecht kwam, in plaats van bij het ministe rie van Volksgezondheid, Ruimte lijke Ordening en Milieuzaken (VROM). Want de verdachte kon na tuurlijk geen milieuheffingen afdra- De spanning in politiek Den Haag gen over chemisch afval dat hij he- nog niet erg hoog opgelopen, lemaal niet bij het ministerie had Ondanks het feit dat Lubbers niet vertrek van Ruding maar heeft in- steunde als het om bezuinigingen erg geneigd is zijn ex-vriend Ru- tern laten weten dat Ruding kan op- ging. In woorden staat de WD nog ding te hulp te schieten, zal hij hem CDA-fractievoorzitter Bert de Vries gemeld, stappen, als hij zijn halsstarrige steeds achter het principe, dat de toch ook niet helemaal in de kou kunnen laten staan. Een eventueel houding niet laat begrotingsoverschrijdingen s zelfs naar Japan afgereisd. Als hij bang was geweest voor een Hij geweest door Henri Kruithof Aalberse Oud-lid van de Raad van State Aal berse is zondag op 78-jarige leeftijd in Den Haag overleden. Hij x 1963 tot 1969 lid mer voor de KVP, i 1962 tot 1968. compenseerd moeten worden. Maar vertrek van de minister van financi- feer, zou hij zeker in Nederland zijn king staande veel grotere bedrijven het probleem daarbij is, dat zo lang- ën, waar deze openlijk op heeft ge- gebleven. Maar ingewijden wijzen als Zegwaard in Delft, Omega in zamerhand teveel WD-ministers speculeerd, werpt toch een smet op erop dat die sfeer aan het eind van Krimpen aan de Lek en Kemp uit daarvan de dupe dreigen te worden, het blazoen van het kabinet en dus de week vrij plotseling kan om- Hazerswoude. Bovendien beginnen de verkie- op de premier. Aan de andere kant slaan. Gezien zijn uitspraken is mi- De verdachte gaf de gewraakte derwerp yerfslib. Een fabriek zingen hun schaduw ver vooruit te zijn de eisen die Ruding stelt, ook nister Ruding daarbij de grootste ri- giftransporten toe. Zoals bij het Zondagavond zat het de minister werpen. Het duurt weliswaar nog objectief gemeten, niet reëel, kennelijk zo hoog, dat hij bij Vara's meer dan een jaar voordat we naar Achter het Nieuws openlijk met de de stembus moeten om een nieuwe de Tweede Ka- interviewer mee filosofeerde over Tweede Kamer te kiezen, maar er trtijvoorzit- zijn mogelijk heengaan als minister, wordt nu al gewerkt aan de begro- ri jaar daar- „Als ik ga, ga ik niet alleen", zei hij. ting voor 1990. Al teveel vervelende op volgde zijn benoeming tot lid Ruding dreigde met andere woor- maatregelen mogen daar niet in zit- i State. Bij het berei- den met een kabinetscrisis. Een ten, vinden zowel CDA als WD. met-teroentine te verwerken. De Schiedammer bood het chemi sche afval bij verscheidene verwer kingsbedrijven aan. Maar die kon den er niks mee aan, of ze waren te duur. Toch moest de leverancier uit Huizen een bewijs hebben dat de terpentine onschadelijk was ge maakt. De oplossing was om aan VROM en aan het bedrijf te melden dat de verfresten onschadelijk wa ren gemaakt door er 'immobilise rende stoffen en chemicaliën' aan toe te voegen. Een mooi woord voor het toevoegen van zand. Officier van justitie Smid wees er op dat in het strafdossier nog maar een selectie zit van alles wat er door hem illegaal aan gif is getranspor teerd en gestort. Hij is een milieu- fraudeur die jaren bezig is geweest, aldus Smid. Hij eiste drie jaar. De raadsman van de Schiedamse transporteur ontkende niet dat er met gif was gerommeld, maar er wa ren bijvoorbeeld geen monsters ge nomen van het bewuste afval. Bo vendien waren de stukken niet door de verdachte zelf vervalst, maar door zijn vrouw (die niet wist dat ze dat deed) in zijn opdracht. „En dat is leiding geven aan valsheid in ge schrifte, niet het plegen, of doen plegen ervan", aldus de advocaat. Op grond van deze en andere fouten die het openbaar ministerie zou hebben gemaakt, vroeg hij vrij spraak. Uitspraak op 1 mei. ADVERTENTIE _n de Raad ken van de 70-jarige leeftijd legde herhaling van het geval Andriessen Dat zou maar negatief kunnen uit- (de minister van financiën die 1980 opstapte omdat ook toen de an dere ministers het bezuinigen moe waren) acht hij uitgeloten. werken op de verkiezingsuitslag. Ruding zelf heeft enige maanden geleden al aangekondigd niet terug te zullen keren in parlement of kabi net. Hij ambieert weer een mooie functie in het bankwezen. Die kan sen wil hij niet verspelen, door de wnaam te krijgen niet zuinig genoeg Ook de ministers hebben met de overheidsfinanciën te zijn daar van gehoord. Zij voelen er dan omgesprongen. Maar aan de andere koolzwavelstof, waarschijnlijk door ook niets voor opnieuw grote bedra- kant mag hem ook niet verweten vervuild rubber dat tijdens de proe- gen te moeten bezuinigen, alleen worden te snel voor de problemen uit onder- omdat Ruding het wil. De verhalen te zyn weggelopen, van de minister van financiën over financieringstekort en belas- De zekerheid dat Ruding niet te- tingdruk kennen ze inmiddels wel. rugkeert in de politiek, heeft zijn positie in het kabinet echter niet Het dreigement van Ruding, dat versterkt. Zelfs premier Lubbers, hij die functie per 1 mei 1980 Drinkwater Het drinkwater in drie wijken van de stad Groningen was vorige week niet verontreinigd. Schone water monsters uit de Drentsche Aa wer den op het laboratorium van het Ge- ziet dat het veel beter gaat met de meentelijk Waterleidingbedrijf Groningen verontreinigd met i werd gebruikt, zoek gebleken. Populariteit De Utrechtse politie gaat de komen de maanden de bevolking vragen i het korps vindt. Vier- zijn aftreden een kabinetscrisis be- tot nu toe altijd een trouwe bondge- krijgen tekent, wordt in Den Haag laconiek noot van de schatkistbewaarder, quête toegestuurd en driehonderd afgedaan. Eerst roept hij dat hjj in heeft hem in de steek gelaten. Hij mensen worden bezocht. Wie de 110 een politiek isolement is komen te vindt de eisen van Ruding veel te vragen uit de enquête invult, krijgt staan, om vervolgens te suggereren hoog. Dat leidde vorige week dan dat de andere ministers ook wel zul- ook tot een knetterende ruzie tus- de beide ministers. Die is welis- ir inmiddels bijgelegd, maar erg Den Haag. WD-fractievoor- hartelijk is verhouding niet meer. Kom dit voorjaar eens een midweek of week met de kleintjes noar een van de 5-sterren bungalow parken von Vendorado. Bijvoorbeeld bohorst of Weerterbergen in ons mooie Limburg, of Heilbach- see in de Duitse Eifel. Dan profiteert u von een leuk voordeeltje: u krijgt 25% korting op de bungalow huurprijs! Deze regeling geldt alleen voor ouders met kinderen t/m 4 jaar. hiervoor 25 gulden. Diè bewoners, schoolhoofden, winke- len opstappen, als hij gaat. Dat liers - zijn al geselecteerd. De men- geen logische redenering, zo vindt sen die geïnterviewd worden, zijn men in Den Haag. WD-fr« uitgezocht omdat zq al eens contact zitter Voorhoeve liet gisteren al met de politie hebben gehad, bij- meteen blijken dat Ruding niet op I^inUDUU voorbeeld voor het doen van aangif te of omdat zij zijn aangehouden. de onvoorwaardelijke steun van de Aan het eind van de week zal Lub- WD-fractie zou hoeven te rekenen, bers, na bij alle ministers te hebben Bel voor informatie en reservering: 020 6 65 65 65 bij V8D, ABN Bonk. O-Reizen, Arke, Toerkoop, Rottink en de grole postkantoren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3