Belgen blijven wantrouwig over bedoelingen met Wester schelde Achtergrond Ondanks 150 jaar vrije vaart Japan heeft speciale band met Nederland IN WELKE STAD KOOPT EEN DAME HAAR COMBINEERMODE? 'Cadeaus voor prinses Juliana aan asielzoekers geven' PAGINA 2 DINSDAG 18 APRIL 1989 Deze week is het precies anderhalve eeuw geleden, dat de vrije vaart op de Schelde definitief werd geregeld. Nadat Zeeuwen en Hollanders eeuwen lang de scheepvaart op Antwerpen hadden belemmerd, kon de Sinjoren stad zich eindelijk tot een haven van allure ontwikkelen. Nog altijd is het in 1839 opgestelde reglement de basis voor het reilen en zeilen in de Schel- demonding. Morgen wordt in Antwerpen een academische zitting aan de vrije vaart gewijd. In de Grote Kerk van Veere wordt twee dagen later een tentoon stelling over anderhalve eeuw Scheldevaart geopend. Een veelzeggende herdenking. Nog maar 150 jaar kunnen schepen van alle nationaliteiten ongehinderd naar Antwerpen en Gent opstomen. Daarmee is meteen gezegd dat de vaart over een veel langere periode niet vrij was. Alle reden voor Nederland en Belgie om met gemengde gevoe lens om te zien. Het was een onschuldig grapje. Zelfs als Nederland een eende- veer in het vaarwater gooit, vin den de Belgen dat er sprake is van eën obstakel. Directeur mr. M. van SoVen van het Director raat Généraal Scheepvaart eft Maritieme Zaken in Vlissingen bedoelde er niets kwaads mee. Maar hij had het over de Wester- schelde. Dus werd er in Antwer pen meteen grommend gerea geerd. De vrije vaaft op de Schelde is een principekwestie, waaraan volgens de Belgen niet zwaar genoeg kan worden gè- tild. Inmiddels heeft Van Boven van een medewerker een veertje cadeau ge kregen, dat hij in zijn werkkamer aan de muur heeft gehangen. Hij kent de gevoeligheden van zijn Bel gische tegenvoeters. Vorig jaar werd er op de boulevard van Vlis singen een antiek kanon onthuld. "Nu hebben we eindelijk weer con trole over de toegang van de Schel de", sprak een Vlissingse wethou der bij de officiële ingebruikname. Gedenkwaardige woorden, die in de Belgische havens met zwaar ge schut werden beantwoord. door Jan van Damme Hebben onze zuiderburen zulke lange tenen? Of is er iets anders aan de hand? Deze week wordt in Ant werpen en Veere anderhalve eeuw vrije vaart op de Schelde herdacht. In het Tractaat van 1839, dat de boe delscheiding regelde tussen de sinds 1815 in één koninkrijk vere nigde Nederlanders en Belgen, werd de vrije toegankelijkheid van Antwerpen en Gent zwart op wit vastgelegd. Schepen van élke natio naliteit moesten tegen een 'redelijk' toltarief de Belgische havens kun nen bereiken. En Nederland ver plichtte zich om de Schelde goed bevaarbaar te houden. De regels, die op basis van het Scheidingstractaat werden vastge steld, tonen aan dat het niet altijd heeft geboterd tussen de beide Noordzeestaten. Keiharde afspra ken, waarbij de Engelse minister Palmerston van buitenlandse zaken een bemiddelende rol speelde, wa ren noodzakelijk om ervoor te zor gen dat Antwerpen een plaatsje on der de zon werd gegund. Wellicht dat zonder dat tractaat de trotse Sin jorenstad nog altijd naar de pijpen zou moeten dansen van de niet be paald gewetensvolle Zeeuwen en Hollanders. Loop de geschiedenis maar na. De Belgische haven werd al in de la te Middeleeuwen geringeloord. Toen waren het vooral de Middel burgers, die ervoor waakten dat Antwerpen niet onbelemmerd aan het internationale handelsverkeer kon meedoen. De instelling van de Zeeuwse tol bij Iersekeroord in 1321 was een eerste poging. Later werd geprobeerd een algemeen sta pelrecht te verkrijgen, zodat alle over de Schelde aangevoerde goe deren in Middelburg overgeslagen zouden moeten worden. Tever geefs. De stad had in die tijd nog de De mogelijkheid van êên hangbrug c wen in de gordijnen gejaagd. illusie tot de grootste haven in de Scheldedelta te kunnen uitgroeien. Later werden ook het concurreren de Vlissingén en Arnemuiden met hulp van landsheer Karei V in toom gehouden. Vuist Die onderlinge naijver werd tijdefts de Tachtigjarige Oorlog tegen Spanje (1568-1648) bijgelegd, zodat er een gezamenlijke vuist tégen hét onder Spaanse heerschappij ge brachte Antwerpen kon worden ge maakt. Reeds voor 1585 werd alle scheepvaart van en naar de Schel- destad zo zwaar belast, dat er van een vrije vaart geen sprake meer kon zijn. Die toestand werd in het vredesakkoord van 1648 bekrach tigd, en duurde tot het eind van de achttiende eeuw. De Zeeuwen slaagden er met steun van de Hol landers in 'den treyn van der coop- manschepen op Andwerpen te be letten'. Pas met de komst van de Fransen werd het slot van de Schel- demonding gehaald. De op winst beluste Noordneder landers waren er zich terdege van bewust dat de vaartbeperking een werkelijk ten hemel schreiend on recht was. In 1646 waren het de Sta ten van Zeeland die de Scheldeslui- ting als een tegen God en de natuur indruisende situatie omschreven. Maar de bijbelvaste bestuurders za gen daarin geen reden voor een soe peler opstelling. Achteraf is het niet moeilijk om te constateren dat de Zeeuwen op het verkeerde paard hebben gewed. Een rijk achterland was - en is - voorwaarde voor de ont wikkeling van een havengebied. Met de knechting van Antwerpen raakten Middelburg en Vlissingen hun Vlaamse en Brabantse afne mers kwijt. De Zeeuwse onderne mers sneden met hun steile hou ding uiteindelijk zichzelf in de vin gers. Misschien dat het zwaartepunt van de handel zich ook zonder de boycot van de Belgische havenstad naar het noorden zou hebben ver plaatst, maar waarschijnlijk heeft het zelfgekozen isolement die ont wikkeling wel versneld. De negentiende eeuw bracht voor Antwerpen ten langen leste de ver lossing. In het fiere koninkrijk van Willem I, dat Nederland en België omvatte, kreeg de havenstad alle kansen om de vleugels uit te slaan. De Belgische afscheiding (1830- 1839) dreigde nog even roet in het eten te gooien. Maar onder interna tionale druk werd er tenslotte een verdrag opgesteld, dat aan de eeu wenlange onderdrukking een eind maakte. Sober De nu 150-jarige vrije vaart mag met gepaste soberheid worden her dacht. Een papieren verdrag is ge duldig, en laat ruimte voor verschil lende interpretaties. De Scheldek- westie was dan ook na het opstellen van het reglement niet uit de we reld. Meteen al in 1846 zaten de ha venbaronnen aan weerszijden van de grens elkaar in de haren. De aan leg van een spoorweg van Venlo naar Vlissingen zou de Zeeuwse ha ven nieuwe impulsen moeten ge ven. De voor Antwerpen belangrij ke verbinding met de Rijn - via het Kreekrak en de Eendracht - moest daarvoor afgedamd worden. Con sternatie bij de zuiderburen natuur lijk. Was dat nu de praktische uit werking van de Nederlandse toe zegging, dat binnenvaarwegen ten allen tijde open zouden worden ge houden? Na veel heen en weer ge praat werd in 1867 het Kanaal door Zuid-Beveland gegraven. Een alter natief, dat slechts gedeeltelijk aan de Antwerpse wensen tegemoet kwam. De Schelde-Rijnverbinding bleef daardoor tot diep in de twin tigste eeuw onderwerp van ge sprek. Pas in 1975 kon een nieuwe vaarweg in gebruik worden geno men, die vrijwel helemaal het trace volgde van de oorspronkelijke ver binding met de Rijn. Een .ander twistpunt was de Scheldetol, die Nederland na 1839 mocht blijven heffen. Het bedrag van anderhalve gulden per ton leek aanvankelijk overkomelijk, maar naarmate de scheepvaart op Ant werpen en Gent toenam, groeide de onvrede. Ook bij deze kwestie kre gen de Belgen internationale steun. De tol werd in 1863 voor 17 miljoen gulden afgekocht. België betaalde een derde deel, terwijl twintig ande re zeevarende naties de rest van het bedrag voor hun rekening namen. De Vlissingse oud-loods D. Roos noemt dat in zijn recente artikel over dé Scheldevaart een onwaar schijnlijk gebaar van solidariteit, dat typerend was voor het interna tionale streven naar vrije handel. Aangezien de Westerscheide ai- tijd een moeilijk bevaarbaar water is geweest, werden de schepen door loodsen naar de plaats van bestem ming geleid. Daar lag een onvermij delijk conflictpunt. In principe kon iedere schipper zijn eigen loods kie zen. Daarmee werd een harde con currentiestrijd tussen de Neder landse en Belgische diensten in de hand gewerkt. Aanvaringen en vechtpartijen waren aan de orde van de dag. Heden ten dage is een wedstrijd tussen loodssloepen een folkloristische attractie, maar in de vorige eeuw was het bittere ernst. Wie het eerst zijn loods aan boord van een schip had, mocht de klus klaren. Het duurde tot 1939 voor er een definitieve regeling werd ge troffen, die de belo.odsing in rusti ger vaarwater bracht. Afgesproken werd dat de Belgen 72,5 procent van de in- en uitgaande schepen voor hun rekening zouden nemen, het restant viel aan Nederland toe. Dat er met halve procenten moest wor den gewerkt om tot overeenstem ming te komen geeft aan dat er van moeilijke onderhandelingen sprake moet zijn geweest. Dat gegeven is kenmerkend ge bleven voor de Scheldeperikelen tot op de dag van vandaag. Hoewel de verhoudingen ontegenzeglijk verbeterd zijn, wordt er nog altijd tot achter de komma doorgerekend. Het reglement van 1839 krijgt de kans niet om stoffig te worden, het wordt nog dagelijks geraadpleegd. Minister Neelie Smit-Kroes is de verpersoonlijking van het Neder landse 'voor wat hoort wat'-princi- pe. Zo kan er pas aan verdieping van het vaarwater worden gedacht, als België de rivier niet langer als open riool gebruikt. Gordijnen Met de plannen voor een Wester- schelde-oeververbinding werd re centelijk nieuwe olie op het immer smeulende vuur gegooid. De moge lijkheid van een hangbrug ter hoog te van Terneuzen joeg de Antwerp se stadsbestuurders en havenba ronnen in de gordijnen. Een brug zou te allen tijde een belemmering voor de scheepvaart kunnen gaan vormen, redeneerden zij. Zelfs als op dit moment geen enkel schip ter wereld hinder ondervindt van een 54-meter hoge oeververbinding, dan is dat voor de Belgen onvol doende garantie voor de toekomst. De ontwikkeling van de scheeps bouw - zeggen ze - laat zich niet voorspellen. Het nieuwe geschilpunt past niet in het recente streven om het West- europese havengebied meer als een groot economisch blok te beschou wen. De aanstaande opheffing van de Europese binnengrenzen ver sterkt het verlangen naar een eens gezinder optreden. Voor het zover is, zullen er toch in elk geval figuur lijke bruggen tussen Nederland en België geslagen moeten worden. Met name vanuit Rotterdam wor den de laatste jaren voorzichtige po gingen ondernomen om de kloof te dichten. Roos haalt in zijn herden kingsartikel voorzitter R. P. M. de Bok van de Rotterdamse Kamer van Koophandel aan: „Gedacht moet worden aan een Europees ka der. We moeten ons in de komende jaren meer richten op de verster king van de Rijn-Schelde delta, en daar heb ik ook Antwerpen mee op het oog". Een utopie? Belgie kampt ook nog met onderlinge concurren tie van de eigen zeehavens. Antwer pen en Gent volgen de uitbouw van Zeebrugge met argusogen. In de relatie met de noorderburen heeft het verleden onuitwisbare sporen nagelaten. Zeeuwen en Hol landers hebben de ontluikende bloem, die de Antwerpse haven ooit was, geknakt. Een volkenrechtelij ke misdaad, die aan gene zijde van de grens niet licht wordt vergeten. Is het dan verwonderlijk, dat de Belgen een zekere overgevoelig heid hebben ontwikkeld, als het over hun Schelde gaat? DEN HAAG - Nederland mag zich in Japan verheugen in een wel heel bijzondere belangstelling. EG-am- bassadeur Van Agt mag dan van mening zijn dat de Nederlandse be langen zijn geschaad door de afwe zigheid van zwaar politiek geschut bij de begrafenis van keizer Hiro- hito, de Nederlandse oud-ambassa deur in Tokyo, L. J. Goedhart, denkt daar heel anders over. „De andere Europese landen zijn verrekte jaloers op ons. Ze vragen mij hoe we het voor elkaar hebben gekregen dat er een heel Neder lands dorp in Japan is nagebouwd. En waarom geen Duits of Zwitsers dorp". De gepensioneerde ambas sadeur is door het ministerie van buitenlandse zaken ingehuurd als voorzitter van het Comité Neder land-Japan Manifestatie '89. door Leo Maat/ANP Hij schetst in een notedop de ach tergrond van de bijzondere band tussen Nederland en Japan. Het is nu 380 jaar geleden dat twee sche pen van de Verenigde Oostindische Compagnie de haven van Hirado binnenvoeren. Nederlanders kre gen van shogun Ieyasu een vergun ning handel te drijven met Japan. De eerste Nederlandse handelsne derzetting was daarmee een feit. Eeuwenlang (om precies te zijn tot 1855) waren de 'roodharige barba ren' uit Holland de enige westerlin gen die toegang hadden tot Japan. Een relatie die zo'n historische diepgang heeft, wordt niet door een enkel protocollair incident ver stoord. De Japanners schreven met veel respect over de Nederlandse scheepsbouwkunde, de water bouwkunde en de medische weten schap. Tegelijkertijd waarschuw den Japanse schrijvers: „Maar als je Hollanders op zee tegenkomt, weet je zeker datje wordt beroofd en ver moord". Nadat in 1984 op initiatief van Rotterdam een manifestatie werd gehouden ter gelegenheid van 375 jaar handelsbetrekkingen, heeft nu Japan in de persoon van parle mentslid Taro Nakayama het initia tief voor de herdenking genomen. Het hele jaar 1989 door vindt ver spreid over verschillende Japanse steden een reeks van evenementen plaats. In het middelpunt van de festiviteiten staat de havenstad Osa ka en de datum 19 april. De datum heeft een historische achtergrond en houdt verband met het binnenlo pen van het eerste Hollandse schip in een Japanse haven. In Osaka is een 27 hectare metend themapark ingericht dat geheel is gewijd aan de Nederlands-Japanse betrekkingen. Vorige maand werd in het bijzijn van staatssecretaris Berend Jan van Voorst (buitenland se zaken) de poort geopend en Goedhart weet met enthousiasme te melden dat in de eerste week al meteen meer dan honderdduizend Japanners belangstelling toonden. Staatssecretaris Van Voorst was de eerste in een lange stoet van hoogwaardigheidsbekleders, die in verband met de evenementen dit jaar Japan aandoen. Deze maand volgt minister Van den Broek (bui tenlandse zaken), die op 19 april de officiële opening van de manifesta tie verricht. Dan is er ook - voor zover de oud ambassadeur zich kan herinneren - de zwaarste parlementaire delegatie die ooit naar Japan is gereisd. De twee grootste partijen vaardigen hun fractieleiders af. De Vries (CDA) en Kok (PvdA) worden ver gezeld door de liberale vice-fractie- voorzitter Hermans en fractiesecre taris Groenman (D66). De delegatie wordt gecompleteerd door kamer- voorzitter Dolman, de liberale sena- tor Heijne Makkreel, ondervoorzit- ter van de Eerste Kamer, en Bas de Gaay Fortman (PPR). Het is de bedoeling dat deze week ook vice-premier De Korte arri veert. Met in zijn kielzog een club van ondernemers onder leiding van voorzitter Andriessen van het Ne derlands Christelijk Werkgevers verbond NCW. Topmensen van het bank- en verzekeringswezen, van Philips en van de voedingsmidde lenindustrie geven acte de présen- Prinses Margriet brengt een vijfdaags bezoek aan het land en verder is er een delegatie van weten schappers en één van zogenaamde opinieleiders. Onder de laatste groep bevinden zich jonkheer mr. Van Lennep, voormalig secretaris generaal van de OESO, oud-KVP- leider Schmelzer en VNO-voorzitter Van Lede. Terwijl het bezoek van de parle mentaire delegatie wordt omschre ven als louter protocollair, komt De Korte er niet alleen om linten door te knippen. Hij zal er ook gesprek ken voeren met de Japanse regering en de Japanse werkgeversorganisa tie Er is zeker aanleiding om met Ja pan te overleggen over mogelijkhe den om de presentie van het Neder landse bedrijfsleven te vergroten, antwoordde De Korte onlangs op vragen uit de Senaat. Kamerbreed hadden de senatoren De Korte aan gespoord om zich teweer te stellen tegen de onevenwichtige handels balans van Japan en de EG. De Korte erkende dat het han delssaldo van Japan met de EG zich vrijwel stabiliseerde op ruim 20 mil jard dollar, de handelsbalans met Nederland op ruim 4 miljard gul den. Niettemin ziet De Korte ook positieve ontwikkelingen. Hij wees erop dat Nederland de grootste Eu ropese investeerder is in Japan. Al leen de VS en Hong Kong investe- Verder zei De Korte dat de ex- portgroei van Japan achterblijft bij de groei van de wereld-export markt, zodat er marktverlies op treedt. „Een voor Japan betrekke lijk nieuw verschijnsel", aldus De Korte. Bovendien neemt de binnen landse vraag in Japan sterker toe dan de economische groei. Met deze kanttekeningen relati veerde de minister het probleem van de onevenwichtige handelsba lans. Niettemin overtreffen Japanse investeringen in Nederland de Ne derlandse investeringen in Japan, zo erkende hy en is er reden voor overleg. Behalve problemen ziet oud-am bassadeur Goedhart ook mogelijk heden voor het Nederlandse be drijfsleven. Zo wijst hij op de toene mende belangstelling in Japan voor interieurverzorging. Wellicht een gat in de binnenlandse markt in een land waar de woningen vanouds zeer klein zijn en traditioneel inge richt. In Japan bestaat ook belangstel ling, aldus Goedhart, voor een tech nologie waarin Nederland in verge lijking met Japan zeer geavanceerd is: de aanpassing van woningen ten behoeve van gehandicapten. Maar een moeilijkheid is, zo er kent de voormalig diplomaat, dat Japanners meer geïnteresseerd zijn in westerse know-how, dan in de produkten. En aan de. verkoop van know-how is nii eenmaal veel min der te verdienen. Dat neemt niet weg dat het volgens Goedhart be langrijk is goede contacten te on derhouden met een economische grootmacht, die Japan nu eenmaal is.Vandaar dat men in Nederland, bedrijfsleven en overheid samen, graag bereid was een bedrag van zo'n vijf miljoen gulden op tafel te leggen om de festiviteiten te steu nen. Japan steekt er overigens een veelvoud van dat bedrag in. Mode voor de fijnste jaren van uw leven. Het kerkelijk netwerk voor hulp aan uitgeprocedeerde asielzoekers roept de gelovigen op cadeaus en giften die voor prinses Juliana bestemd waren, aan uitgeprocedeerde asielzoe kers te geven. De giften en ge schenken zouden daartoe bij een plaatselijke kerk moeten worden afgegeven. Prinses Juliana, die 30 april tachtig jaar wordt, heeft de bevol king opgeroepen haar voortaan geen geschenken te sturen, maar de hartelijkheid die haar altijd ten deel is gevallen, op anderen te richten. In het netwerk werken vrijwil ligers en professionele hulpverle ners samen die met steun van de kerken zich het lot van asielzoe kers en migranten zonder ver blijfsvergunning aantrekken. Door het beperkende toelatings beleid van het ministerie van Jus titie is de laatste jaren een groei ende groep van uitgeproceerde asielzoekers ontstaan. Volgens het netwerk maken zij geen kans op toelating in Nederland maar kunnen evenmin terugkeren naar hun land. De deelnemers aan het overleg hebben- er bij staatssecretaris Korte-Van Hemel van justitie en de vaste karnercornmnissie voor justitie op aangedrongen meer aandacht te besteden aan de "toe nemende materiële en psychi sche nood" van de uitgeproce deerde asielzoekers en andere mi granten zonder verblijfsvergun ning in Nederland. Volgens het netwerk moeten de uitgeprocedeerde asielzoekers die niet naar hun land van her komst kunnen terugkeren, op grond van menselijke overwegin gen in ons land worden toegela ten. Voor degenen wier terugkeer wel mogelijk is, moet een goede regeling voor vrijwillige terug keer worden ingevoerd. De Raad van Kerken heeft nog onlangs voor zo'n regeling gepleit. Minimuminkomens "Wij weten van de armoede in Nederland, van de problemen van vrouwen in de bijstand, maar de weg die u voorstelt brengt ons af van de*>plossing van het pro bleem en leidt ons terug naar het Dat zei minister De Koning van sociale zaken en werkgelegen heid gisteren tot een delegatie van DISK (Dienst in de Industrië le Samenleving vanwege de Ker ken). De minister weg onder meer vergezeld door staatssecretaris De Graaf, terwijl de DISK-delega- tie onder leiding stond van de Amsterdamse industriepredikant A. B. Harrewijn. De aanleiding voor het gesprek was een serie artikelen in het dag blad Trouw. Harrewijn verweet de bewindslieden van sociale za ken en werkgelegenheid daarin dat zij hebben meegewerkt aan een drastische verarming van de Nederlandse samenleving, waar op hij pleitte voor een verhoging van de minimuminkomens. De Koning en de Graaf noem den Harrewijn daarop "een beetje wereldvreemd". Zij erkenden dat er onder de mensen met een mini muminkomen "stellig" mensen zijn die hun situatie als armoedig ervaren, maar wezen erop dat ook mensen met een iets hoger inko men datzelfde gevoel kunnen hebben. Verhoging van de mini muminkomens wezen zij zonder meer van de hand. De bewindslieden nodigden Harrewijn uit zich eens "haarfijn" op het ministerie uit te laten leg gen op welke cijfers en modellen de regering haar beleid baseert. De Graaf zei gisteren dat DISK door ongenuanceerde pleidooien voor verhoging van de minimum inkomens verwachtingen wekt by mensen "die u niet kunt waar maken". Hy voelt niets voor een algemene verhoging van de bij standsuitkeringen. In plaats daar van wil het ministerie doorgaan met het beleid om gemeenten geld te geven voor bijzondere bij standsuitkeringen voor mensen die in acute financiële problemen zitten. Harrewijn hield de bewindslie den voor dat het langzamerhand een uitzondering wordt dat men sen met een minuminkomen kun nen rondkomen. Alleen als de fa milie dichtbij woont of zij zwart werken, redden ze het nog. De vrees voor een sterke styging van de loonkosten als alle minimum inkomens worden verhoogd vond hij "niet overtuigend". De Koning was op zijn beurt niet te overtuigen. Als de mini muminkomens worden ver hoogd, "gaat iedereen weer haas- je-over spelen en komen er verho gingen van de lonen boven het minimum, wat funest is voor het hele loongebouw". De econoom Y. S. Brenner, hoogleraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht en lid van de DISK- delegatie, drong bij de bewinds lieden aan op een ander beleid. "Ik ben er niet zeker van dat er be tere oplossingen zijn dan dit be leid, maar probeer eens iets an ders", aldus Brenner. De Graaf: "Ik kies voor onze wijze van bena dering, omdat die iets meer zeker heid biedt" Meer priesters Vorig jaar zijn in de Rooms-Ka- tholieke Kerk 7251 mannen pries ter gewyd, 7,6 procent meer dan in 1987. Het aantal priesterstu denten is vorig jaar met 3,3 pro cent toegenomen tot 90.424. Dat blijkt uit het nieuwe pauselijk jaarboek, de 'Annuario Pontifi- Volgens het jaarboek zijn er nu 154 kardinalen. De R.-K. Kerk kent 2463 bisdommen. Het aantal bisschoppen bedroeg per 1 janua ri van dit jaar 3970, onder wie 1062 hulpbisschoppen. Afgelopen jaar werden 180 priesters tot bisschop benoemd. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Ederveen (toezegging) A. van Herk Sint Annaland, te Harder wijk P. H. van Trigt Middelharnis. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Rotterdam-Hillegersberg- Geref. Kerken vrijgemaakt: be roepen te Pretoria (Zuidafrika, Die Vrije Gereformeerde Kerke) B. Luiten Dronten. Geref. Gemeenten: beroepen te Clifton (USA) G. J. van Aalst Benthuizen. Centrum Poelpolder. In het nieuwe sociaal cultureel centrum in de Poelpolder in Lisse, zal op zaterdag 7 mei (half zeven) het kerkelijk centrum plechtig wor den ingezegend door vicaris-ge neraal J. Zuidgeest van het bis dom Rotterdam. Zondag 7 mei (half elf) vindt er een speciale eu- charistie-viering plaats. Belang stellenden zijn 7 mei van twee tot vijf uur welkom in het hele cultu reel centrum. Verdronken. Een predikant en een vrouw zijn zondag ver dronken bij een doopplechtig heid in een Zuidafrikaanse rivier. Nelolitha Mapatsela (26) raakte in paniek toen ds. Payi (32) haar hoofd onderdompelde. Zij trok hem mee onder water. De predi kant wist zichzelf te bevrijden. Toen hy zag dat de vrouw niet bo ven kwam, dook hij het water weer in om haar te redden. Dui kers vonden later de lichamen van de slachtoffers die behoorden tot de Zionskerk in de zwarte woonwijk Khayeletsha by Kaap stad. Collecte. Het dagelijks be stuur van de Gereformeerde Ker ken heeft, na de hervormden, de kerkeraden opgeroepen een extra collecte te houden voor het cor liair proces. Oorspronkelijk z den de gereformeerden geen aparte collecte houden. Het be stuur veranderde van mening toen het uit de kranten moest ver nemen dat de Samen op Weg- partner, de Hervormde Kerk, wel een eigen collecte zou houden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2