'Theatersport' nieuwste trend Italië wijdt museum aan Don Camillo PODIUMBLIK De F-side in de loge Leidse Timdelerclub 'speelt' misdaadroman Twee Luceberts uit de container Brinkman wil structurele sponsoring Turkse lamst in Amsterdam DINSDAG 18 APRIL 1989 KUNST PAGINA 21 Redactie Pieter C. Rosier Paul Haenen Ja, hoor, vanavond hebben we hem dan eindelijk binnen de Leid- se vesten, columnist, toneelschrij ver, tijdschriftmaker en - niet te vergeten - cabaretier en conferen cier Paid Haenen, alias Margreet Dolman, alias dominee Grem- daat. In de Leidse Schouwburg brengt hij zijn nieuwe -program ma 'Frappant', door de NRC 'een bezienswaardige theaterattrac tie' genoemd, 'vermakelijk door zijn bizarre fantasie en innemend door zijn authentiek ogende blijd schap om het succes'. Een voorstel- 'Frappant'. ling dus met lekkere stukjes vlees of kleine piezeltjes vis erin, om maar eens te spreken met de likke baardende dominee Gremdaat. (foto Steye Raviez) Adriaan van Dis Van Adriaan van Dis zullen door de Theaterunie morgenavond twee nieuwe toneelstukken wor- Enkele spelers van De Theate van Dis' toneelstuk 'Een uur in de i den gespeeld in de Leidse Schouw burg. Dat zijn 'Komedie om geld' en 'Tropenjaren'. Over het alge meen is de pers lovend geweest de in een fragment uit Adriaans :d'. (foto Ben van Duin) over deze twee produkties van Van Dis, die zich hiermee profi leert als een talentvolle toneel schrijver. Centraal staan in deze twee stukken de ijdelheid en zwakte van de medemens. Het is Van Dis wel toevertrouwd deze menselijke eigenaardigheden met humor en cynisme tê slechten. Timdelerclub De Leidse Toneelgroep De Timde lerclub staat Vrijdagavond op de planken van de schouwburg met een toneelbewerking van een van de bekende misdaadromans van A.C. Baantjer. Voor verdere in formatie zie het artikel op deze pagina. Veldslagen Het LAK-theater heeft deze week enkele interessante produkties op het programma staan. Morgen avond en donderdagavond komt theatergroep 'De Trust Inde- pendance' met 'Veldslagen', het tweede deel van de trilogie 'Krieg- Schlachten-Kólik' van Rainald Goetz, die wel 'de nieuwe wilde' wordt genoemd onder de heden daagse toneelschrijvers. Veldsla gen is een 'verbaal mitrailleur- vuur en gaat in op de koude oor log tussen een vader en een doch ter. Het credo van de vader: 'Bier is nooit verkeerd'. Madame de Sade De Appel brengt vrijdagavond in het LAK 'Madame de Sade' van de Japanse, fascistisch georiën teerde, schrijver Yukio Mishima. Deze auteur schreef dit drama om te weten te komen wat voor vrou wen dat nu zijn geweest, die zich aan de beruchte markies met li chaam en ziel overgaven. Regis seur Erik Vos laat in zijn regie van dit stuk zien dat het meer om geruchten en fantasieën gaat dan om waarheid. Christine M. De Faktorij komt zaterdagavond in het LAK met 'De kritiek', een drama waarin de geheimzinnige dood van Christine M. centraal staat. Twee mannen die haar heb ben gekend nemen een duik in het verleden. Dat leidt tot een schuld bekentenis met een verrassend slot. LONDEN/ROTTERDAM (GPD) - 'Theatersport' laat zich nog het beste omschrijven als een wedstrijd in improviseren. Twee kleine teams dagen elkaar op het podium uit tot een veel- o heid van improvisaties waar- Statussen Kafka voor suggesties van het nauw Kathie di Stefano betrokken publiek als basis die- rende door Han van der Leur heel nuttig om die rollen te door- te draaien of te beseffen dat je ogenschijnlijk misschien die wel heel di- dense 'Banana Cabaret'. "Sorry for the beer, mate," zegt een speler. Hij pakt het glas van het tafeltje en gooit de inhoud over de vloer. Daar- 'lage' status hebt, mee is een op dat moment volstrekt reet en sterk bent' logisch einde gekomen aan vijf nuten improviseren op basis niet meer dan één suggestie uit het De groepen die nu in Nederland optreden zijn nog relatief onerva- mogen niet zoals in Londen publiek: de overgelopen wasmachi- professionals worden verwacht, ne. Weer is een ronde in de strijd "Maar," zo zegt Di Stefano, "het is tussen 'The Bag Ladies' en 'The Pe- belangrijk om niet veilig in een stu- te Best Beatles' gestreden. Licht uit, dio te blijven hangen, volgende spel. Beide teams genieten voortdu rend lpide bijval. Uit het publiek gaan 1 komen originele suggesties ten, 1 afkeurend gesis valt de twee gezon- spelen, leer je hoe ver je bent". nebrilde scheidsrechters ten deel die er een sardonisch genoegen aan lijken te beleven juist die waarde ring te geven die niet wordt ver wacht.. Theatersport moet het in Londen elke avond wordt wel ergens 'wedstrijd' gehouden. Theatersport-spelers uit Rotter dam, Amsterdam en Utrecht volg den onlangs in Londen enkele da gen lang workshops van professio nals over de mentaliteit die hoort bij Theatersport, over de fysieke kan ten ervan, over het opzetten' van scè nes, het organiseren van een avond. Hoe zet, je mimend, pratend of zin gend in een paar minuten een zinnig verhaal neer met als uitgangspunt niet meer dan de soms onzinnige suggesties vanuit het publiek? Hoe kom je improviserend, liefst via een dramatische ontwikkeling tot een verrassende ontknoping? Gaat het enthousiasme bij Thea tersport uiteindelijk leiden tot de opkomst van vandalisme in de cul tuurpaleizen? Tot een Vak-S in de Rotterdamse Schouwburg, een F- Side in de Amsterdamse Stopera en Bunnik-boys in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht? Volgens Kathie di Stefano, die in Rotterdam de aanzet heeft gegeven NICOSIA (AFP) - Toufic Youssef Aouad, een 78-jarige ex-ambassa- ■mm Hmpp. deur van Libanon en in de ogen van töt*Thëatérsport,"zai dat'voorlo'pïg de literaire critici de grootste Liba- nog alleszins meevallen, al alleen al omdat het bij wedstrijd-i proviseren niet echt om winr gaat. Kathie: „Er komt bij Theater sport wel een winnaar, omdat het ene team waarschijnlijk beter is dan het andere, maar het is niet van be lang. Het gaat om goed improvise ren. Op het podium bestaat een vriendschappelijke sfeer. Het is bij na wezenlijk voor het spel: de spe lers moeten alert zijn, open staan voor medespelers, op elkaar reage- V1UUW Vö ren, eikaars ideeën accepteren. Net keert nog als bij voetbal kan het een wedstrijd van niks zijn, maar er kan ook het ene na het andere fantastische doel punt worden gescoord". Spontaan Theatersport is halverwege de jaren zeventig op de universiteit van het Canadese Calgary 'uitgevonden' door Keith Johnstone, die er de door maatschappij en onderwijs ge vormde mensen spelenderwijs weer spontaan mee wilde leren zijn. Hij ontwikkelde een techniek waar in die spontaniteit en het accepte ren van de medespeler, centraal staan, vooral voor volwassenen een moeilijke zaak. Kathie di Stefano kwam in 1986 in aanraking met Theatersport, toen Keith Johnstone een cursus gaf in Orvelte. Andere werkgroepen volg den en ze geeft nu al geruime tijd zelf les aan cursisten. Pas sinds en- nese romanschrijver van zijn gene ratie, is gedood toen zondag naat neerkwam op de woning kele maanden treden de groepen uit Rotterdam, Amsterdam en Utrecht in de openbaarheid. Theatersport is behalve met wed en free jazz vergeleken botsing tussen Shake- vrij-worstelen, een krui- cartoon. het fascine- "In het normale be staan leer je zo veilig mogelijk te le- met improviseren wil c nen. Pratend, zingend en mend worden scènes van vaak niet meer dan vijf minuten durf je dingen te doen die je anders •neergezet'. Een presentator n,et wüt of durft. Normaal steek je zorgt voor introductie en uitleg, de vaak omstreden scheids- je blind de straat op rechters geven de punten en het stapt en helemaal plat wordt gere- eindoordeel is aan het publiek, den". "Het heeft zeker ook een thera peutische kant. In het rollenspel dat in het dagelijkse leven om je heen wordt gespeeld, zie je mensen met een zogenaamde hoge of lage status. De eerste praat hard, heeft heel veel M'n pint of bitter speelt plots een rol ruimte nodig, terwijl de tweede op het kleine podium van het Lon- fluistert en heel voorzichtig is. Het LOS ANGELES - Sidney Chaplin poseert voor een levensgroot portret van zijn legendarische vader in de oor spronkelijke Chaplinstudio's in Los Angeles. Daar werd een galafeest gehouden ter gelegenheid van de honderd ste geboortedag van Charlie Chaplin. (foto ap> Een agent met uitstraling LEIDEN - De Timdelerclub heeft een primeur. Aanstaande vrijdag avond staat deze Leidse vereniging in de schouwburg met een toneel bewerking van één van de bekende misdaadromans van A.C. ('Appie') Baantjer. De Timdelerclub is de eer ste toneelgroep die deze bewerking iop de planken brengt. door Wijnand Zijlstra Het gaat om 'De Cock en de moord in seance'. Tijdens de wekelijkse se ance in het huis van de blinde Jen nifer Jordan valt één van de aanwe zige vrouwen dood van haar stoel. Is het moord of de wraak van een geest?! Rechercheur De Cock ("met Cee-O-Cee-Ka") en zijn assistent Vlêdder mogen het zaakje oplossen. Nico van Leeuwen speelt De Cock, Ernst Jan van Heijningen Vledder. eens een boek vai Riet Krispijn-de Wolf heeft de regie maar op het toneel en speelt tevens de rol van medium tot nog toe niet te Jennifer Jordan. nieuwd, hoe dat e Gevraagd naar een reactie blijkt Bèantjer en zijn vrc gepensioneerd rechercheur en sue- ook zeker kjjken cesvol misdaadromanauteur Appie ling Baantjer zeer verguld met het initia tief van de Timdelerclub. Baantjer: "Ik vind het prachtig. Ze hebben al A.C. Baantjer: "Met het script heb 2 niet bemoeid" e verfilmd, mijn a verk buiten te treden. Het is natuurlijk handicap om je fantasie te laten Kathie di Stefano noemt het posi tieve van Theatersport als één van de redenen waarom ze zo'n hoge verwachting heeft van dit wed strijd-improviseren. Zeker wanneer de Rotterdamse Kunststichting zonder subsidie stellen, maar bijna vergelijkbare instellingen in andere steden bereid zijn tot subsidiëring, verwacht ze dat er in Nederland bin nen een jaar tientallen teams zullen zijn, steeds meer cursussen - ook op scholen - en steeds vaker wedstrij den in steeds grotere zalen. Kathie: „In Theatersport moet je je fantasie laten gaan, positief reage ren, niet blokkeren. Het dwingt je open te zijn en te luisteren. Je moet rekening houden met de andere spelers en het publiek. Je ego komt in de tweede plaats en van dat alles profiteer je ook in het dagelijkse le- Libanees auteur bij aanslag op ambassade gedood Don Camillo situeerde, museum geopefid dat gewijd is aan het leven van deze bevlogen film pastoor. Alle inwoners van Brescello had den hun steentje bijgedragen aan de totstandkoming van h de manuscripten In het kleine zijn personages een moeilijk karak- eens een "driedubbele idioot", de Emilia-Ro- ter. De voormalige Italiaanse com- dat deze in het openbaar de Italu se communisten had beledigd. De verstandhouding van Guare- schi met de christen-democraten rm n -.was niet veel beter. Hij beschuldig- Theaterfestival Ik ben be gaat uitzien", [w komen dan ir de voorstel de Timdelerclub. Het idee van de toneelbewerking is afkomstig van John Bakkenho ven. Baantjer: "John is een goeie vriend van me, die vond dat er nu maar eens een toneelbewerking moest komen. Met het script heb ik me verder niet bemoeid. Dat is nogal een vak apart, geloof ik. Des tijds bij die film wilde ik al niet veel met het script te maken hebben. Als een burger zich met mijn recherche werk was gaan bemoeien, had ik ook gezegd: Zeg, hoor eens, je bent braaf, maar dit is mijn vak. Zo is ook vak apart. Het liefst wil ik op het script geen enkele invloed uitoefenen. Hele- want Gaspari bombardeerd. Guareschi werd AMSTERDAM (ANP) - Jonge, be- oordeeld, weigerde beroep aan te te- Guare- ginnende groepen nemen van 11 tot kenen en vertoefde enige tijd in de gevangenis. toe c schi te zien zijn evenals de affiches en met 20 mei deel pn originele scenario's van de Don theaterfestival 'Circuit du Theatre'. Dit festival is een vervolg op het 'Grand Prix du Theatre' dat de afge lopen drie jaar in het Amsterdamse theater De Balie plaats had. Om half acht 's avonds parkeren opzet drie bussen Camillofilms, talloze foto' nirs van de schrijver en zelfs een au to die in een van de laatste films is gebruikt. Don Camillo, in de films gespeeld door de Franse acteur Fernandel, is onafscheidelijk van de communisti- De Balie aan het Kleine Gartman- Fernandel als Don Camillo. sche burgemeester Peppone, als de pastoor immens populair in Italië. Het museum besteedt dan ook veel aandacht aan Peppone. plantsoen. Het publiek wordt volgens langs twee voorstellingen in twee theaters gevoerd die begin- 120.15 en 22.15 uur. In totaal Tentoonstelling joods-Russische avant-garde De in 1968 op 60-jarige leeftijd doen in de speelperiode negen klei- Kippa" overleden Guareschi had evenals nere theaters mee. Mag je verkopen wat een schilder weggooit? BERGEN (GPD) - Zijn vijf schilde- 1963 in rijen van de Bergense kunstenaar vijf a Lucebert gestolen of is de bewering laatst, opgevouwen op i van een 27-jarige Amsterdammer het atelier van haar man had gezien, juist dat hij de in stukken gesneden Het veilinghuis had als richtprijs de schilderijen 5000 en 10.000 doeken al eind augustus 1987 u een vuilniscontainer bij de woning gulden aangehouden, van de schilder heeft gehaald? Over die vraag zal de Alkmaarse officier j ustitie zich volgende week bui-| ■Idehand van het proces beoordeling te vragen" "Als romanschrijver kijk je nu eenmaal niet zo nauw op een loka- tie, maar bij een toneelbewerking ben je gebonden aan een klein aan tal plekken. Ach, een paar dingetjes in de toneelbewerking heb ik wel veranderd. Als ik bijvoorbeeld een monoloog iets te lang vond, heb ik dat aangepast. Het stuk moet een beetje sprankelen". Hoe kijkt een schrijver naar zijn romanpersonages, die straks op het toneel door acteurs gespeeld gaan worden? Baantjer: "Ja, ik heb na tuurlijk een bepaalde voorstelling van die romanfiguren. Voor mij is AMSTERDAM - In het Joods Histo- het spannend om te zien, in hoever- risch Museum te Amsterdam wordt re dat overeenkomt. Ik wacht ge- op 1 mei de tentoonstelling 'Traditie woon af. wat e[ komt. Als het stuk en revolutie: joodse kunstenaars in maar met enthousiasme gebracht de Russische avant-garde 1912- wordt en dat idee had ik per se - 1918' geopend door W.A.L. Beeren, da" 1S dat toch mooi? directeur van het Stedelijk Museum De, ?telrol bijvoorbeeld wordt ge- Amsterdam speeld door iemand die zeker geen In deze tentoonstelling, die duurt negentig kilo weegt. Baantjer: "Ha, tot en met 10 september 1989, is ha, nou die De Cock anders wel. voor het eerst werk bijeengebracht Ach, dat geeft toch helemaal niet. van progressieve joodse kunste- Als ie zich maar een beetje als poli- - )r en na de Rus- tieman beweegt, en iets van uitstra- 1917. Deze kor- hng heeft dat vind ik voor een to neelspeler wel belangrijk". Zelf voor toneel schrijven heeft Baantjer nooit overwogen. Toch Nadat Lucebert zijn Amsterdam- advocaat Scheltema bij Sothe by's onmiddellijk beslag op de doe- de politie bevestigd, aldus eU«- - woordvoerder van de politie. naars uit de jaren Volgens zijn verklaring heeft de fische revolutie v Amsterdammer de stukken lange *e' maa^ intensieve, periode a tijd eerst thuis laten liggen en ver- Jood» onteklnd'zowS'lin ^an.jer noott overwogen. Toen rnd\e™ntoutnwfrkP™van0LueèJ 2TS wordt wel gezegd, dat hij 'volks- bert herkende heeft hh Aukevan als bimUn de moderne kunstge- £>neel' schrijft. Baantjer: "R.nus oen nemende, neen nij AUKe van vnnrhM-PiHinMn Ferdmandusse heeftaar der Werff, expert hedendaagse scnieaenis. ue voorDereiamgen zijn schoonzoon, de ambassadeur q T iUnnnn Tic,™ "n^V. gen aan ucTianu van Heirpiocco'Vci- uj s uiiiiiiuuciiijn. ucsidg uj; ue uoe- ,?1 f; baal, dat werd opgemaakt nadat Lu- ken had laten leggen, meldde de kwam cebert aangifte van diefstal had ge- Amsterdammer zich vrijwillig bij r,™ o daan. Die aangifte kwam nadat de vrouw van Lucebert vorige week maandag op een veiling van Sothe- |by's in Amsterdam de ongedateer- niet gesigneerde schilderijen r deze tentoonstelling, samenge- ze?,d dat ik volkstoneel schrijf; puur - - - volkstoneel, met alles wat daarbij daarbij ook om het leven. Zijn dochter, Samia Aouad Tout- oungi, vond eveneens de dood bij het neerkomen van de granaat in Hadeth, in het christelijke deel van Bayrut. Zijn andere dochter, de als die a i haar r de politie Bergen als rechtmatige ei genaar. De man vertelde dat hij in 1987 tijdens een bezoek aan zijn ou ders in Bergen de doeken verknipt en versneden uit de container aan de Boendermakerhof had gevist, Vanwèee de waarde die de steld door het Israël Museum in Je- volkstoneel, met alles wat daarbij ■r aan tllktnch, de lin ruzalem, dateren al van voor de tijd 5°°?: flinke emoties, geaccentueer- raan toekende, liet de vin- de figuren en situaties". Baantjer blijft naar zijn zeggen dat 'Volks toneel' in romanvorm schrijven, en vertelt dat hij zojuist zijn nieuwste 'De Cock' bij de uitgever, heeft ge- expert er aan toekende, liet de vu.- der ze bij een bedrijf in Amstelveen van, glasnost en perestrojka. Er restaureren. Daarna werden ze door "f.rk te zien van Chagall, Lissitzky, Sotheby's op de veiling gebracht. Altman, Tchaikov, Ryback en "Hoewel meneer Lucebert be- Aronson. weert dat ze gestolen zijn, hebben herkende. Ze Verschillende getuigen uit niet fa- wist alleen dat ze de werken, die in miliaire kring hebben dat tegenover Opvallende wijziging in koersbeleid WVC AMSTERDAM (GPD) - "Het zou Deze uitspraak betekent een op- goed zijn als sponsoring minder in- vallende koerswijziging in het over- cidenteel, maar op structurele basis heidsbeleid. Tot nu toe benadrukte plaats vond. Ik kan me voorstellen Brinkman immers altijd met klem, dat er bepaalde bedrijven zijn die dat sponsoring alleen aanvullend structureel een bepaald deel van de mocht zijn. Onder geen beding zou financiering van een grote instel- een tot nu toe door de overheid ge ling voor hun rekening willen ne- subsidieerde instelling afhankelijk men". Dat zegt minister Brinkman mogen worden van een of meer in een interview met het nieuwe sponsors, maandblad 'Sponsoring', geen reden aan te nemen dat het verhaal van de vinder onjuist is. We (hebben verschillende getuigen ge hoord die zijn uitleg hebben beves- tigd", aldus wachtmeester F. Schar- roo van de Bergense politie. "Voor dat je iemand als dief aanmerkt, zul je toch eerst met harde bewijzen moeten komen. En we hebben na augustus 1987 nooit een aangifte AMSTERDAM (ANP) - De Stich- van diefstal of inbraak van de heer Kulsan, die is opgericht om Ne- Lucebert binnen gekregen", zo derlanders ker\nis te laten maken voegt hij er aan toe. met kunst en cultuur uit Turkije, or- Lucebert, niet voor commentaar ganiseert van 17 tot 28 april in het soort tover- bereikbaar, gelooft volgens de poli- Amsterdamse Soeterijntheater velerlei uitleg vat- tie het verhaal van de Amsterdam- culturele manifestatie. Het is baar is. De minister ziet het blijk- mer niet. Hij wil dat de officier baar als een mogelijkheid om een gaat tot een strafrechtelijke vervol gedeelte van zijn verantwoordelijk- ging. Mocht die er niet komen, dan treedt, heid af te stoten. En veel instellin- zal de affaire waarschijnlijk uitmon- gen rekenen zich by voorbaat rijk, den in een civiele procedure, omdat het eerst dat de i staande stichting niet beseffend dat de spoeling gistermiddag in Amsterdam het eerste nummer werd gepresen teerd. De uitspraak van Brinkman is il- ste btw-tarief, zal die situatie lustratief v ge stand Het programma bestaat uit de on- beide partijen het eigendomsrecht derdelen muziek, lezingen, films en Nederland nog altijd dun is. Zolang opeisen. De vinder, die inmiddels een expositie. Op 17, 19, 20 en 24 sponsorgelden niet fiscaal aftrek- de Amsterdamse advocaat Fruitier april worden recente Turkse speel baar zijn en vallen onder het hoog- heeft, aangetrokken, verweert zich films gedraaid die zijn bekroond op door te zeggen dat hij het nooit in internationale filmfestivals. bracht. Het is de dertigste, en heet: 'De Cock en de bloedwraak'. Deze roman komt waarschijnlijk in sep tember van dit jaar uit. Voorlopig kunnen de fans van De Cock vrij dagavond naar de Leidse Schouw burg om te zien, wat de Timdeler club met 'De Cock en de moord in seance' gaat doen. Franse acteur Vanel overleden twee jaar be- PARIJS - De Franse acteur Charles [buiten Vanel, die in ruim 300 films heeft gespeeld, is zaterdag in Cannes overleden. Dit hebben zijn artsen meegedeeld. Vanel is 96 jaar gewor den. Zijn laatste rol speelde de nestor van de Franse film vorig jaar in het blijspel 'Les saisons du plai- sir' van Jean-Pierre Mocky. Vanel heeft allerlei rollen gespeeld e r de huidige schimmi- lopig ook niet ingrijpend verande- zijn hoofd zou halen gestolen kunst films hebben een Duitse ondertite- werkt met regisseurs als Alfred zaken. Sponsoring ren. het openbaar te verkopen. ling. Hitchcock en Luis Bunuel.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21