LEIDSCH DAGBLAD Politie pakt 6 daders van acties tegen Shell ds09 Drinkwater duurder door strenge zuiveringseisen EG Verbod ontsmettingsmiddel grote schade bollenboeren Wilde achtervolging na doorsnijden slangen in Leiderdorp 1 Heembouw maakt het goed. Plannen voor bestrijding olierampen op Noordzee Essing claimt 7,5 miljoen van het NOC Vier Britse clubs halen hekken weg Nijpels wil inzameling koelkasten vanaf 1990 LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD DINSDAG 18 APRIL 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38911 Prijs fl. 1,25 Celstraffen van acht jaar voor babbellijn-moord DEN HAAG (ANP) - De Haagse rechtbank heeft vanmorgen een 24- jarige Haagse tot acht jaar cel en tbs veroordeeld wegens moord óp haar 33-jarige man. Ze pleegde deze moord samen met haar 22-jarige vriend, die eveneens acht jaar kreeg. Ze hadden elkaar leren kennen via de babbellijn. Het huwelijk van de Haagse bleek al na vier maanden een mislukking, en de vriend raad de haar aan te scheiden. Ze durfde dat niet, en de babbellijn-vrienden besloten op 15 december vorig jaar de echtgenoot te doden. Toen de vriend gewapend met een paralizer, een apparaat om stroomstoten te geven, een week la ter op bezoek kwam, ontstond uit eindelijk een gevecht. De echtge noot werd daarbij via een slag met een fles op het hoofd en enkele stroomstoten uitgeschakeld en vervolgens gewurgd. De vrouw kneep hem de keel dicht tot ze niet meer kon, waarna haar vriend het overnam en de man uiteindelijk doodde. De officier had 12 jaar te gen de man en 10 jaar en tbs tegen de vrouw geëist. BOLLENSTREEK - De bloembol lensector zal in vijf jaar een econo mische schade lijden van 340 tot 550 miljoen gulden, wanneer het ge bruik van het ontsmettingsmiddel dichloorpropeen wordt verboden. Dat blijkt, uit een verkennende stu die van het Landbouw Economisch Instituut in samenwerking met het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek in Lisse. Het middel dichloorpropeen wordt nu geregeld op de zandgron den van Noord- en Zuidholland ge bruikt om de grond te vrijwaren of te ontsmetten van schimmels en van uitgaan voor de kwaliteit van aaltjes. De ontsmettingstechniek het drinkwater op verder gelegen heeft het mogelijk gemaakt de bol- lengronden intensief te gebruiken. Omdat dit middel wegspoelt in het grondwater, zou er eeh dreiging gronden. Volgens minister Nijpels (Milieu) moet de kwaliteit van het grondwater onder de bollenvelden gaan voldoen aan de drinkwater- Behalve de verstrekkende gevol gen voor de bollenteelt zullen ook sectoren als de bloemisterij en vaste planten schade ondervinden, maar dat is vooralsnog buiten het onder zoek gelaten. Over de schade voor de bollen teelt kan het LEI alleen schattingen maken, omdat veel zal afhangen van eventuele alternatieven voor het dichloorpropeen. Ook braakleg ging en verplaatsing van de teelt van zand- naar kleigronden beho ren tot de alternatieven. Personeel van het Haagse bedrijf Allen-Rohé was vanochtend bezig de vernielde slangen van het Shell-pompstation aan de Van der Valk Bouw- manweg in Leiderdorp te herstellen. (foto wim Dijkman» Daarom bellen mensen met bouwplannen Q1713 -19706. Kosten 4 miljoen gulden per jaar DEN HAAG (ANP) - De hoeveel- die omvang één maal in de 50 heid materiaal en mankracht voor jaar kan voorkomen, bestrijding van verontreiniging op de Noordzee moet groot genoeg waterstaat) denkt worden om 30.000 kubieke meter teitsplan olie- Minister Smit-Kroes (verkeer en het 'Capaci- chemicaliënbe- olie binnen drie dagen te kunnen strijding Noordzee' tot 1992 4 mil- opruimen. Kansberekeningen heb- joen gulden per jaar nodig te heb ben aangetoond dat i APK wordt duurder en aantal 8 olie van DEN HAAG (ANP) - De Algemene het water kan worden opgezogen. ben. Het plan vies aan de Raad stuurd. Rijkswaterstaat heeft speciale schepen Indaag n Waterstaat ge- Periodieke Keuring (APK) van per- Daarnaast i sonenwagens wordt een flink stuk schepen i aantal bagger- particuliere bedrijven duurder. Volgens het ministerie onder contract om bij de bestrijding van verkeer en waterstaat en de van olie op de Noordzee te worden keuringsinstanties, de Rijksdienst ingeschakeld. De bestrjjdingscapa- r het Wegverkeer en de ANWB, citeit van de laatste is 80 procent i 50 gulden van het totaal, de schepen van Rijkswaterstaat nemen 20 procent voor hun rekening. Bestrijding van De prijsverhoging die nog dit olievervuiling met chemicaliën is al in de ban vanwege de gevolgen het zeemilieu. jaar ingaat bedraagt in elk geval meer dan 10 gulden. De exacte da tum hangt af van de snelheid in het overleg tussen betrokken partijen. Vrij koud Half tot zwaar bewolkt en vooral over dag enkele buien, het meest in het oos ten van het land. Minimumtempera- tUUr de frond? S2£SZ2£ bSve^ dan Voor het voor onmiddelijk ge bruik gereed houden van dit mate rieel is jaarlijks 4 miljoen nodig. Daarbij, zijn inbegrepen uitgaven voor opsporingsvliegtuigen, proef nemingen, hulpschepen en exploi tatie van eigen en gecontracteerde schepen. Gaan olielozingen de Ne- ^«fvffrfofradfrövfreS kan op grond van interna,ionale matige wind tussen west en noord, overeenkomsten een beroep vannacht landinwaarts weinig wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: eerst vrij koud met vooral landinwaarts enkele buien bij een middagtemperatuur van rond 10 graden en plaatselijk vorst aan de grond. Tegen het weekeinde! overwe gend droog en iets zachter. Woensdag 19 april zon op: 06.35 uur, zon onder: 20.44 maan op: 19.21 Waterstanden te Katwijk hoog water: 03.29 en 15.43 i ter: 11.35 en 23.55 uur. den gedaan op bestrijdingsschepen van buurlanden. Het capaciteitsplan is onderdeel van een breder beleidsplan. Daarin zullen meer aspecten aan de orde komen dan alleen het opruimen en bergen van gevaarlijke stoffen. In dat beleidsplan zal worden bepaald wanneer moet worden overgegaan tot het bergen van gevaarlijke stof- onder: 05.45 fen, de financiering van dergelijke operaties, de juridische aansprake lijkheid en de mogelijkheid voor verhaal van gemaakte kosten. ir; laag v ALKMAAR (GPD) - Ben Es sing, in de jaren zestig impresa rio van de bekende Blokker-fes tivals, en later organisator van acties voor goede doelen, heeft een schadeclaim van 7,5 miljoen ingediend bij onder meer het Nederlands Olympisch Comité. Essing zegt op papier te kun nen aantonen dat hem indertijd de organisatie van een inzame lingsactie bij het 75-jarig be staan van het NOC is gegund. Toen hij bijna twee jaar bezig was en naar zijn zeggen 850.000 gulden kosten had gemaakt, be steedden de opdrachtgevers de actie uit aan producent Joop van den Ende. Essing eist nu een vergoeding van 7,5 miljoen voor de door hem gemaakte kosten, het gele den verlies aan inkomsten en rente. Ook de Nederlandse Sport Federatie, de Stichting Sport Support en twee bij deze instellingen betrokken be stuursleden zijn aansprakelijk gesteld, alsmede de stichting Nationale Sporttotalisator en de TROS. De zaak dient op 8 juni bij de rechtbank Haarlem. Vol gens de gedaagden is met Es sing nooit een contract opge maakt. LEIDEN/LEIDERDORP/HAZERSWOUDE - Na een wilde achtervolging heeft de politie vannacht in Leiden drie mannen (16,18 en 21 jaar) aangehouden die 14 benzi neslangen hadden doorgesneden bij het Shell-station Rijnland in Leiderdorp. Ook bij benzinestations in Ha- zerswoude, Waddinxveen, Reeuwijk en Nieuwerkerk aan den IJssel werden vannacht dergelijke acties uitge voerd. Agenten in een toevallig passeren- Personeel de surveillancauto zagen in Leider- auto signaleerde dorp rond kwart over één drie n surveillance- verdachte auto benzinepomp. In de auto trof i wegrennen bij het benzinesta- de politie restanten van een slang tion. De politie kreeg argwaan toen die bij een ander benzinestation het drietal in een wagen met gedoof de lichten wegreed. Bij de achter volging kreeg de politie uit Leider dorp al spoedig assistentie van een politiewagen uit Leiden. De achtervolging voerde van de Van der Valk-Boumanweg de omgeving was doorgesneden. Ook werden vijf vulpistolen aange troffen. De politie is bijzonder tevreden met de vangst van zes actievoerders in één nacht. "Al jaren worden slan gen bij benzinestations doorgesne- Zijldijk en de Willem de Zwijger- den zonder dat we al te veel succes laan naar de Leidse binnenstad. On- boeken bij het achterhalen i derweg werd diverse malen ge- daders. Dat dit i de de IJssel en Leiden wel is ge lukt, melden we dan ook met gepas te trots", aldus een politiewoord voerder. Gisternacht richtte brandstich ting in een kantoor van Shell in Hil versum voor 1,5 miljoen gulden schade aan. De groepering Revolu tionaire Anti Racistische Actie (RA RA) heeft de verantwoordelijkheid van deze brandstichting opgeëist. tracht de vluchtwagen klem te rij den wat keer op keer mislukte om dat de politiewagen van de weg ge drukt dreigde te worden. Ook weg versperringen hadden geen resul taat. De vluchtwagen reed zich uitein delijk klem op het kruispunt Oude Vest-Klokpoort waar deze werd op gewacht door wagens uit Leiden, Voorschoten en Hazerswoude. Met getrokken pistolen werd het drietal uit de wagen gehaald. Eén van hen liep hierbij een schaafwond op. De 16-jarige bleek bovendien door drenkt van benzine die hij bij het doorsnijden van de slangen over zich heen had gekregen. Hij had het erg benauwd. In de auto werd een mes gevon den dat vermoedelijk is gebruikt bij het doorsnijden van de slangen. Twee mannen bleken afkomstig uit Leiden, de derde uit Oegstgeest. Volgens de rijkspolitie in Leider dorp is niet bekend of zij tot de ac tiegroep RARA behoren. De drie zijn geen bekenden van de politie en werden vandaag gehoord op de politiebureaus in Leiderdorp en Leiden. ^.ÜHÜ Onduidelijk was vanochtend of doordat water dat het drietal ook actief is geweest Hazerswoude Dorp waar bij e benzinestation aan de Gemeneweg 7 slangen werden doorgesneden. Ook in Nieuwerkerk aan werden vanochtend drie aangehouden die ervan worden dacht slangen bij een Shell-station i Nieuwerkerk In het White Hart Lane-stadion in Londen, waar Tottenham Hotspur zijn thuiswedstrijden speeltwerd vanmorgen een begin gemaakt met het verwijderen van de hekken tussen de tribunes en het veld. Het besluit viel na de ramp in Sheffield<ioto ap> LONDEN - Liverpool en drie andere Engelse clubs gaan de hekken tussen tribunes en speelveld in hun stadions weg halen. Liverpool-directeur Peter Robinson wil dat het nog voor de eerstvolgende thuis wedstrijd van zijn club ge beurt. Het merendeel van de 95 mensen, die omkwamen bij de tragedie in het Hillsborough- stadion in Sheffield, werd doodgedrukt tegen het hek dat de tribune scheidt veld. te doen wat zij kunnen het met het besef dat mensen hun leven hebben gegeven voor De Engelse voetbalbond wil voetbal," betoogde FA-top- in verband met de ramp de strijd om de FA-beker niet af gelasten. De FA heeft de nieu- Graham Kelly. De i zitter van Nottingham heeft laten weten dat zijn club de r ontmoeting Liverpool- 6 minuten gestaakte wedstrijd Nottingham al vastgesteld op 7 graag wil overspelen. vergadering van het Liver- Wimbledon te spelen. Het be- pool-bestuur niet afwachten. stuur van de Engelse voetbal- Dat bestuur beraadt zich bond ging gisteravond niet in vanmiddag over de vraag of de op het verzoek van de Londen- club, die in 1985 ook al betrok- sen club de ontmoeting tegen ken was bij het drama in het Wimbledon te verschuiven. De Heizelstadion, waarbij 39 do den vielen, zich niet moet te rugtrekken. bond gaf eerder wel aan Liver pool en stadgenoot Everton toestemming de komende „We moeten doorgaan. We duels op te schorten. „Wij voelen mee met de in woners van Liverpool, na de trieste gebeurtenis in Shef field. Het is ongepast zo snel na de ramp weer te spelen", verklaarde Arsenal-voorzitter Ken Flair. 24 PAGINA'S Voorzuiveiing nodig voor opslag in duinen drinkwater in Leiden en omgeving afkomstig uit Boezem van Rijn land, dus via een omweg afkomstig uit de Rijn. Vewin-voorzitter Martijn heeft op zichzelf geen problemen met zware kwaliteitseisen van het in de duinen opgeslagen drinkwater. "De grote steden in de Randstad zijn er van af hankelijk", zegt hij. Maar naar zijn mening wordt de aandacht van het i Waterbedrijf Rijnland han- eigenlijke probleem afgeleid. In fei- Leiden en wijde omge- te moeten de waterleidingbedrijven DEN HAAG/LEIDEN (GPD) - De eerste plaats voor zorgen dat de ri- prijs van het drinkwater zal moge- vieren schoon zijn. En dat is vooral lijk op korte termijn met twintig tot de verantwoordelijkheid van de be- dertig procent worden verhoogd, drijven. Die moeten niet langer af- doördat water dat in de duinen valstoffen in de rivieren storten. De wordt gepompt eerst moet worden kosten moeten dan maar worden bij een voorgezuiverd. Dit vloeit voort uit doorberekend naar de consument", een EG-richtlijn voor de opslag van aldus Vewin-voorzitter T. Martijn. Rijn- en Maaswater, die moet wor- De gemiddelde waterprijs in Ne- de IJssel den opgenomen in de Nederlandse derland bedraagt op dit moment ~jfijËH|wet. 1,50 per kubieke meter. Het Ener gie- ei De Nederlandse Vereniging van teert i te hebben doorgesneden. De drie Waterleidingbedrijven (Vewin) ving een tarief van 1,55. "Of dit zal nu compenseren wat de industrie mannen ontkennen met welke ac- maakt zich grote zorgen over de veranderen, hangt af van de vraag of nalaat te doen. "En dat excessief tiegroep dan ook te maken te heb- prijsverhoging en vindt eigenlijk de op 17 mei in gebruik te nemen voorzuiveren kost de consument de verdachten heeft dat de vervuilende industrie in eer- voorzuiveringsinstallatie in Kat- geld", aldus Martijn. «..i—x—iste instantie m0et opdraaien voor wijk technisch aan de EG-eisen vol- voorzuivenng. "We moeten er in de doet. EWR-woordvoerder Verduijn zegt op dit moment niet precies te NIET GEVAARLIJK - Asbest in weten of dat het geval is. "Zo ja, dan voeding of drinkwater levert geen is een prijsverhoging niet nodig", gevaar op voor de volksgezondheid, aldus Martijn Er zijn geen aanwijzingen dat het De EG-richtlijnv betreft uitslui- kanker kan veroorzaken. Dit ant- tend oppervlaktewater dat uit de woordt minister Nijpels op vragen Rijn, Maas en het IJsselmeer wordt van de PvdA-kamerleden. Hij ba- onttrokken en in de duinen wordt seert zich daarbij op een recent rap- gepompt om voorraden te vormen port van het Rijksinstituut voor voor het geval van een milieu-ramp Volksgezondheid en Milieuhygië- op een van de grote rivieren. Het ne. ben. Eén wel een volledige bekentenis op zijn celdeur geschreven. DEN HAAG (GPD) - Minister Nij- Nijpels kondigde aan de schade- pels (milieu) wil dat vanaf 1990 alle lijke uitstoot van afvalverbran- afgedankte koelkasten worden in- dingsinstallaties verder aan banden gezameld, zodat ze zonder schade te willen leggen, overeenkomstig de fluorkoolwaterstoffen (cfk's) die de kent dat alle oude verbrandings ozonlaag aantasten, Momenteel wordt in verschillen de provincies geëxperimenteerd vóór 1995 vernieuwde rook gasreinigingsfilters moeten aan brengen in hun schoorsteenpijpen. met technieken om deze cfk's af te Verbrandingsovens die op die da- tappen. Om dit rendabel te maken, wil Nijpels dat tegelijkertijd andere onderdelen van de koelkasten ge schikt worden gemaakt voor herge bruik. Dat zei de bewindsman van daag op een symposium in Apel doorn over het gescheiden inzame len van afval. Elk jaar worden in ons land circa 400.000 koelkasten en 150.000 vrie zers weggegooid. Het uit elkaar ha len van één koelkast kost 50 gulden, maar het geheel is kostendekkend als ook het metaal en aluminium worden teruggewonnen en ver kocht. Hoe de inzameling moet richtlijr ijld geslo- Voedselvergiftiging dreigt op vrijmarkt ROTTERDAM (ANP) - Bezoekers van vrijmarkten en braderieën kun nen gemakkelijk het slachtoffer worden van voedselvergiftiging omdat verkopers van etenswaren zich in veel gevallen niet houden aan de regels voor hygiëne en be den gefinancierd, is nog niet be- waartemperaturen. Dit schrijft de kend. Er wordt onder meer gedacht i een extra reinigingsheffing van kele guldens per huishouden per Rijkskeuringsdienst van Waren Rotterdam in het jaarverslag over 1988. Keurmeesters troffen op jaar. Het idee voor een statiegeld- markt in het centrum van Rotter- systeem is voorlopig verworpen, dam op vele plaatsen kokswaren als omdat Nijpels ook de 4 miljoen Vietnamese loempia's, roti's en der- koelkasten die nu in gebruik zijn, gelijke aan, afkomstig uit de privé- milieuvriendelijk wil verwerken. keuken van de verkopers. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! per maand* 24,45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Opsturen naar: Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1