'Waarom moest dit gebeuren' Ml IJIOEI \m ILI FA wil bekertoernooi uitspelen Staanplaatsen zijn levensgevaarlijk' Regering Thatcher eist drastische maatregelen DINSDAG 18 APRIL 1989 SPORT PAGINA 17 Liverpool zoekt troost na voetbaltragedie redactie Rob Onderwater. Rob van der Zanden. Jaap Visser door Weert Schenk LIVERPOOL (GPD) De stilte is onwaarschijnlijk. Zwij gend schrijdt een oneindig lange stoet mensen door het An- field-stadion van de voetbalclub Liverpool. Mannen, vrou wen, kinderen, opa's en oma's, duizenden mensen tonen hun verdriet over de dood van 94 Liverpool-aanhangers bij de ramp in Sheffield. Ze hebben bedrukte gezichten, bijten op de lippen of huilen gewoon openlijk. De armen ineenge strengeld zoeken ze troost bij elkaar. Liverpool is in rouw. haven aan de rivier de Mersey. Voor die tijd was Liverpool een welva rende stad, waar suiker, katoen, olie en walvis werd binnen gebracht. De teruggang heeft mensen in alle la gen van de bevolking van hun werk beroofd. Deze ellende heeft de trots van de inwoners ernstig aangetast. De twee voetbalclubs, die beide in de landelijke competitie aan de top meedraaien, betekenen daarom veel voor het zelfbewustzijn. Veel van wat Liverpool op dit moment te bieden heeft, is te danken aan finan ciële injecties van buitenaf. Maar Everton en FC Liverpool hebben ze zelf opgebouwd. Met name de FC is een successtory. Zo vormt voetbal het hart van Li verpool. Het is het enige wat de mensen in de stad gaande houdt. De hele week wordt gesproken over de wedstrijden. Er is een grove geogra fische scheiding tussen de aanhan gers van Everton en Liverpool, maar die is verder nauwelijks te dui den. Het voetbal is vaak een familie happening. de liefde voor de club gaat over van vader op zoon, van moeder op dochter, als het moet volgen ze hun club tot aan het einde van de wereld. De supporters zijn zo hartstochtelijk voor hun club dat zij geen stap zetten in het stadion van de ander, tenzij Liverpool en Ever ton tegen elkaar moeten spelen. Do minee David Parkins zegt dat de ge zinnen vaak bijna religieus betrok ken zijn bij hun voetbalclub. "De ramp in Sheffield betekent daarom voor de meesten een persoonlijk drama." Maar Liverpool is ook een echte nationale club. Mede daardoor is heel Engeland onder de indruk van de wijze waarop het noodlot zater- middag toesloeg. Bij de opvangcen tra voor mensen die als gevolg van de ramp in problemen zijn geraakt, komen continu telefoontjes binnen van landgenoten die hulp aanbie den. "Psychiaters bieden zich aan, psychologen, verpleegsters, men sen die gewonden een vakantie aan bieden, mensen die voor ons met hun auto willen rijden. Het is one- glooflijk", zegt Moira Andrews, maatschappelijk werkster in een van de opvangcentra. Ook veel mensen bellen op om hun leedwe zen te betuigen. "Ze moeten dat kwijt." Bij het toegangshek en in het doel voor de Kop, de staantribune waar de fanatiekste aanhangers hun vas te plek hebben, worden bloemen gelegd en vaantjes, vlaggen en sjawls opgehangen. In de dug-out ligt slechts een petje met daarop een rode anjer. 'Kev. W. Hij stierf met liefde voor FC Liverpool', staat er bij geschreven. Op kaartjes bij de bloemen komt vaak de tekst 'You'll never walk alo ne' voor, de titel van het clublied van Liverpool. Dat blijkt nu eens te meer waarheid. In dit soort tijden kunnen de inwoners van de haven stad van elkaar op aan. Supporters van Everton, de andere grote club in Liverpool, willen nu niets van riva liteit weten. Ook zij voelen zich ver slagen door de gebeurtenissen in Sheffield. "Everton en Liverpool zijn verenigd in het verdriet", zegt een man als hij zijn blauw-witte Everton-sjawl aan het hek knoopt. Op de Kop, waar de Liverpool- aanhang anders staat te schreeu wen, te juichen, te joelen en te flui ten, zitten grote kerels met het hoofd op de knieen te snikken. An deren staren voor zich uit, in ge dachten verzonken. "Waarom" vragen ze zich af, "waarom moest dit gebeuren." Op deze tribune stonden de mees* te slachtoffers altijd, vertelt een jon ge vent. Hij kende er wel een paar. "Het is afschuwelijk", zegt hij zacht, "Ik moest hierheen. Dit is de enige plaats waar je nu kan zijn. Hier voel ik me één met alle anderen." Apart karakter De wijze waarop de inwoners van Liverpool gezamenlijk hun gevoe lens over de ramp uiten, komt ner gens anders in Engeland voor. Do minee David Parkins heeft in het hele land gewerkt, maar zoals hier nooit elders meegemaakt. Hij staat evenwel niet verbaasd over de uren lange processie door het Anfield- stadion. "Eens in het jaar worden de mensen herdacht, die in dat jaar zijn overleden. Dan komt er ook een enorme menigte samen. Dat zie je nergens." Parkins, die sedert acht jaar een parochie in Liverpool heeft met veel aanhangers van de getroffen club, kan moeilijk het karakter van de inwoners beschrijven. "Ze zijn hard, spontaan, hebben humor, ik kan t eigenlijk niet zeggen, ze zijn uniek. Je moet hier leven om te we ten hoe ze zijn en hoe de stad is." Liverpool lijkt niet tot Engeland te horen en dat komt niet alleen door de ligging in een uithoek. Het is een soort Friesland. De meeste bewoners komen de stad niet uit, of het moet zijn voor een uitwedstrijd van hun voetbalclub. Hun wortels liggen in Ierland en Wales. De men sen zijn zich goed bewust van hun aparte karakter. Zijn er ook een beetje trots op. Voor de meesten is het leven niet gemakkelijk. De werkloosheid is enorm. Een twintig jaar geleden ging het snel bergafwaarts met de Vele duizenden defileerden de afgelopen dagen door het Anfield stadion van FC Liverpool om hun verdriet te tonen en te delen na de voetbaltrage die in Sheffield afgelopen zaterdag. Bij de staantribunes op de 'Kop' wor den bloemstukken, sjaals en rozetten neergelegd. (foto ap> De maatschappelijk werkster voor spelt dat Liverpool nog lange tijd zal moeten leven met de gevolgen van Sheffield. "Een vrouw die daar in het gedrang heeft gezeten, zei een groot schuldgevoel te hebben. Zij werd gered nver de hoofden van an deren heen. Zij wel, die ander niet. Zoals zij, zullen er velen zijn. Van dergelijke traumatische ervaringen ben je niet zomaar af. Dat vereist een goede opvang" De ongemakkelijke gevoelens zullen zich niet alleen beperken tot mensen in de getroffen staanvak- ken, denkt Andrews. oOok politie mensen, ambulancepersoneel, de voetbalspelers, kortom, iedereen die daar was, zal door allerlei gevoe lens worden gekweld." "Het zal hier nooit meer hetzelfde zijn" ,zegt een man met een behuild gezicht in het Anfield-stadion, "de wedstrijden zullen doorgaan en ik zal er bij zijn, maar het zal nooit meer zo zijn zoals het was." Scheids Henk Krauwel is niet op zijn mondje gevallen. Als trainer van zaterdagafdelingsclub KRV laat de 36-jarige inwoner van Noord- wijk zich geregeld horen langs de velden. Dit tot grote ergernis van het korps fluitisten, dat actief is in de Leidse afdeling. Afgelopen za terdag kwam een delegatie van de scheidsrechterscommissie pools hoogte nemen op sportpark De Kooltuin, speelplaats van de der by KRV-MVKV (1-0). De heren wilden zich persoonlijk op de hoogte stellen van het al dan niet acceptabele gedrag van Krauwel. "Ik heb ze zien staan met hun opvallende jassen. Ze waren niet te missen", had Krauwel al snel in de gaten dat er zaterdag 'hoog' bezoek was in Katwijk. "Maar ik weet niet of ze mij per soonlijk kwamen volgen. Mis schien waren ze er ook voor de scheidsrechter. Ik elk geval heb ik mij er niets van aan getrokken. Ik zeg wat ik wil zeggen, daar kan niemand mij van weerhouden". Krauwel heeft in zijn nu 16-jari- ge carrière als voetbal- en basket baltrainer heel wat aanvaringen met het leger spelleiders achter de rug. Nu hij sedert dit seizoen in de afdeling is beland, ergert hij zich meer dan gebruikelijk groen en geel aan de kwaliteit van de ar bitrage: "Ze zijn niet allemaal slecht hoor, laat dat duidelijk zijn, maar er lopen scheidsrechters rond die de boel verzieken. Als ik maar wat zeg, staan ze direct op hun naad. Kijk, als ze slecht flui ten kan ik daar nog vrede mee hebben, als ze maar consequent slecht zijn. En dat gebeurt niet. We hebben dit seizoen twee keer ene Bras gehad. De eerste keer floot hij oris tegen MVKV. Nou, hij geeft ons drie strafschoppen en stuurt twee jongens weg van MVKV die geen vlieg kwaad deden. Afijn, de wedstrijd verloopt nu niet be paald in een prettige sfeer en ik heb wat woorden met de arbiter. Komt die Bras na de wedstrijd naar me toe en zegt: 'de volgende keer pak ik jou weer'. Waar slaat zo'n opmerking nu op". "Om dat soort jokers kan ik mij verschrikkelijk opwinden. Ik be sef heus wel dat we met z'n allen blij moeten zijn dat er nog scheidsrechters zijn, maar ik kan nu eenmaal niet tegen onrecht. Henk Krauwel. Hoe vaak gebeurt het niet dat een speler onterecht een waarschu wing krijgt? Voor een pietluttig heid wordt direct geschreven en schoppartijen blijven onbestraft. En als degene die geschopt is, rea geert kan hij meestal ook nog een prent krijgen. Dat is onrechtvaar dig en daar wind ik me over op". Krauwel oppert het plan om met collega-trainers om de tafel te gaan zitten om de problematiek over de volgens hem matige kwa liteit van de scheidsrechters te be spreken. Vooralsnog is hij niet van zins verbaal in te binden: "Laat ze maar naast me komen zitten, die heren van de scheids rechterscommissie. Meestal sta ik naast de dug-out, dus er is plek zat. Ze mogen allemaal horen wat ik zeg. Ik kan er niet warm of koud van worden dat ze me vol gen. Laat ze mij maar eerst 'ns uitleggen wat ik allemaal ver keerd doe". Grens Grensrechter zijn is bepaald geen makkelijk baantje en vaak niet van gevaar ontbloot. Zeker als de vlag voor een tribune vol vijande lijke supporters moet worden ge hanteerd moetje sterk in de schoe nen staan. Menige grensrechter zal er een verhaaltje over kunnen vertellen maar Peter Reumer- man, grensjager bij afdelingsclub Alphia, overkwam in het duel te gen Valken'68 iets uitzonderlijks. Reumerman werd namelijk ge blesseerd door een eigen speler (Koos Disseldorp) die een hard duel uitvocht met een tegenstan der (Bram de Vis). Dat gebeurde precies voor de voeten van de Reu merman die de twee spelers niet meer kon ontwijken. "Koos nam in een sliding een speler van Valken mee en tijdens de val ging ik ook mee. Dat was een hele klap. Ik weet niet meer wat er daarna gebeurd is", "Ik weet nog wel waar ik ben geraakt. Précies achter het oor, net boven de slaap" Dat is tamelijk curieus want Reumerman bevond zich volgens omstanders nog in verticale toe stand toen hij op de aangegeven plek werd geraakt. Wat dus kan betekenen dat het been van 'man netjesputter' Disseldorp zich ab normaal hoog heeft gestrekt. Dat vermoeden wordt beves tigd door de Alphense elftalbege leider Kees Bogaard: "Reumerman kreeg een schoen in de nek door een te hoog opgehe ven been". In het Valken-kamp werd ver nomen dat Bram de Vis van zijn tegenstander wegdraaide waar door de Alphense verdediger zijn eigen grensrechter raakte. Reumerman ziet het voorval als een risico van het vak. Hij heeft inmiddels de boosdoener gespro ken. "Hij zei dat hij er niets aan kon doen. Koos is een goede laatste man en het was gewoon een onge lukje. Dat heb je als je met de laatste man meeloopt. Hij wilde net voor mijn snufferd een aanval afslaan. Ik ben nog een kwartier doorgegaan en toen werd het zwart voor mijn ogen. Ik heb Kees Bogaard een seintje gegeven dat het niet goedging en toen ik de scheidsrechter wilde waarschu wen ging ik door mijn knieën. Ik ben toen naar het ziekenhuis ge bracht waar een lichte hersen schudding werd geconstateerd". De grensrechter heeft al eens eerder iets dergelijks aan de (vlag- ge)stok gehad. "In de zes jaar dat ik vlag heb ik ooit weieens een schop gehad van de aanvoerder van Hazerswoud- se Boys. Ik ben namelijk een grensrechter die scherp vlagt. In het voordeel van de club natuur lijk." De klap heeft Reumerman in elk geval niet beroofd van z(jn lust en zijn leven. Maar dat de dreun is aangekomen is buiten kijf. "Ik moet nu een paar dagen plat". En verwijzend naar het platleg gen door Disseldorp: "Want liggen is toch een stuk lekkerder". In het tot opvangcentrum omge bouwde gymnastiekzaaltje staan overal lege stoelen in een kringetje. Alleen in een hoekje zit een hulp verleenster met een stel jongelui te praten. "Het lijkt stil", zegt Moira Andrews, "maar er stappen toch ge regeld mensen binnen die iets kwijt willen." Ze vertelt over de broer van een van de slachtoffers die met zichzelf geen raad wist, over de ouders van een puber die zo ongewoon stil en in zichzelf terug getrokken was en over de vrouw die niet meer kon stoppen met huilen. "We luisteren naar hen en zeggen dat het goed is om hun gevoelens te uiten", aldus Andrews. Ook wordt eventueel fi nanciële hulp geboden en is er voor nabestaanden van een omgekomen supporter de begrafenis geregeld. UTRECHT (GPD) - Staanplaatsen in een voetbalstadion zijn dodelijk. Menshoge dranghekken veroorzaken frustraties en wekken agressie op. Bovendien, maar dat is dan nog het minste, belemmeren ze het uitzicht. Zitplaatsen voorkomen dat er in geval van paniek dodelijke golfbewegin gen in de mensenmassa ontstaan. Die overwegingen hebben geleid tot de forse veiligheidsmaatregelen die ingenieur Joustra en zijn team van het bouwbedrijf Ballast Nedam in Amstelveen zeven jaar geleden hebben toe gepast op wat inmiddels Europa's meest veilige voetbalstadion heet, Gal genwaard in Utrecht. De ramp van het afgelopen weekeinde in het stampvolle Hillsborough Stadion in Sheffield is voor stadiondeskundige Joustra niet alleen 'een schokkende herhaling van Heizel' maar wederom een bevestiging hoe le vensgevaarlijk staanplaatsen en hoge dranghekken zijn. Hij was erbij, vier jaar geleden in Heizel, in hetzelfde vak waar de 39 do den vielen. „Ik heb toen gezegd: het gaat me er niet om wie een stadion bouwt. Als men zoiets in de toekomst in godsnaam maar voorkomt. Ik ben verdrietig maar wijs niet met vingers. Ik constateer alleen dat Heizel zich hier herhaald heeft, zij het nog erger". Bij de studies voor de bouw van het Utrechtse Galgenwaard-stadion hebben Joustra en zijn ontwerpteam in samenspraak met het bestuur van FC Utrecht lange tijd gefilosofeerd over een optimale veiligheid. Het moest bijvoorbeeld in geval van nood in drie minuten volledig leeg kun nen zijn. „We hebben dat uitgebreid getest. Onze filosofie is geweest: zo min mogelijk staanplaatsen, daar voorkom je mee dat massa's oncontro leerbaar worden". Ook hebben de ontwerpers van het stadion aan massapsychologie ge daan en zich verdiept in de vraag wat supporters doen in nood en hoe zij vluchten. Joustra: „Vraag niet waarom maar ze vluchten van boven naar beneden en dan naar rechts. Dat is later in Heizel gebeurd en nu ook in Sheffield. Met die wetenschap zijn in Galgenwaard de toegangen en uit gangen onderin de wandelgangen geplaatst: mensen kunnen in nood via die wandelgangen aan alle kanten zo naar buiten". Hij constateert dat de 'mooie filosofieën' van tien jaar geleden 'god zijdank zijn uitgekomen'. „Er is in Utrecht nog geen situatie geweest waar bij zorgelijk is gekeken. Alles functioneert", zegt hij. Hij benadrukt dat een situatie als in Sheffield hier 'onmogelijk' is. Wat betreft de veiligheid van de 24 voetbalstadions in ons land, zegt Joustra dat daarin bij renoveringen ook de 'Utrechtse' veiligheidseisen zijn toegepast. „WVC heeft een aantal jaren geleden tachtig miljoen uitge trokken voor de actie Accommodatie-verbetering Betaald Voetbal. Bij ver nieuwingen of renovaties, zoals in Zwolle, Den Haag of Eindhoven, zijn van lieverlede onze veiligheidseisen overgenomen. Dus geen staanplaat sen achter het doel omdat daar vaak de ellende begint, lagere hekken, be ter toegankelijke uitgangen". Ter illustratie: gisterochtend werd volgens Joustra op de BBC-televisie het Utrechtse stadion genoemd als voorbeeld van hoe het wél moet. „En vrijwel wekelijks komen internationale vertegenwoordigers van voetbal bonden en overheid een kijkje bij het Utrechtse stadion nemen". Trots? Zeker. „Maar", zegt ing. Joustra, „het is zo triest dat er blijkbaar eerst ram pen nodig zijn voor zaken veranderd worden. Dat overschaduwt veel, ze ker zo vlak na Sheffield". LONDEN (GPD) Het bestuur van de Engelse voetbal bond heeft Liverpool gevraagd de bekerwedstrijd tegen Nottingham Forest toch uit te spelen. De FA nam gisteren het besluit het toernooi om de Engelse voetbalbeker nor maal doorgang te laten vinden, ondanks de 94 doden die za terdag in Sheffield te betreuren waren. Volgens FA-secreta- ris Graham Kelly is het afwerken van het toernooi, en zeker de voor 20 mei geprogrammeerde finale op Wembley, een 'passend eerbetoon' aan de slachtoffers. Liverpool beslist vandaag. door Haye Thomas De bond heeft de halve finale tussen de beide clubs voorlopig voor 7 mei op Old Trafford in Manchester op het programma gezet. „Wij zullen", aldus Graham Kelly, „in ieder geval elke beslissing van Liverpool res pecteren". Kenny Dalglish, de manager van Liverpool die vier jaar geleden getuige was van de ramp in het Heizelstadion, verwoordde gis teren de twijfel van de club. „Ik kan op dit moment niet aan voetbal den ken. De FA-Cup is geen doden waard. Laat staan bijna honderd. Maar één ding is zeker, de spelers en ik zullen alles doen wat het beste is voor de nabestaanden". Er is reeds geopperd om de recettes van de hal ve finale en van de finale aan de na bestaanden van de tragedie in Shef field te schenken. Dalglish en zijn team stapten gis teren in de bus om met tassenvol clubsouvenirs de gewonden in de ziekenhuizen te bezoeken. Een ui terst gevoelige en emotionele rond gang op een moment dat heel het land ondersteboven is van de groot- UEFA wacht af BERN (ANP/DPA) - Het bestuur van de Europese Voetbal Unie (UE FA) ziet vooralsnog geen aanleiding het besluit van een week geleden om de Engelse clubs met ingang van het seizoen 1990-'91 weer toe te laten tot de Europese bekertoer nooien, te herzien. Dat is gistermid dag in een verklaring bekendge maakt. Na de tragedie van Sheffield gingen er hier en daar stemmen op om de maatregel ongedaan te ma ken. Doorslaggevend blijft echter de opstelling van de Britse regering. AJs het onderzoek naar de ramp is afgerond zal Jacques Georges, voorzitter van de UEFA, een onder houd hebben met de Britse minister van sportzaken. ste ramp in zijn sportgeschiedenis. De regering-Thatcher wil drasti sche wijzigingen in de organisatie structuur van het Engelse voetbal. Men is vastbesloten om de omstre den pasjesregeling wettelijk ver plicht te stellen. Bovendien zal er naar gestreefd worden om in ieder geval in de grotere stadions alle staanplaatsen te vervangen door zit plaatsen. Verdere maatregelen zijn mede afhankelijk van de uitkom sten van het onderzoek, dat de giste ren benoemde opperrechter zal ver richten naar de oorzaak van de cata strofe in Sheffield, die aan 94 men sen - waaronder 34 tieners het le ven kostte. Minister van binnen landse zaken Douglas Hurd ver klaarde in het Lagerhuis, dat Lord Justice Taylor, die meteen aan het onderzoek is begonnen, zich vooral zal concentreren op de brandende vraag waarom een hogere politie functionaris opdracht gaf om in het al volgestroomde stadion van Hills borough gesloten hekken te ope nen: de inleiding tot het drama. Suppoosten van Hillsborough hou den vol dat zij zich tegen het openen van de hekken hebben verzet. Zij onderkenden het gevaar dat hier van zou uitgaan, met name omdat er zich in de menigte buiten nog eens duizenden Liverpoolfans bevon den, die zonder kaartje naar Shef field waren afgereisd. De politie daarentegen houdt vol dat er buiten in de opduwende menigte een le vensgevaarlijke situatie was ont staan. En dat daarom het besluit werd genomen de mensendruk vóór de toegangshekken te verlich ten. Een besluit waarvan zij op dat moment de gevolgen niet heeft kun nen overzien. Het was alsof de poor ten naar de hel werden opengezet. In de discussie die gisteren los barstte over de schuldvraag, regent het in ieder geval kritiek op de poli tie van Sheffield, die met 800 man was uitgerukt om de enorme toe loop van vooral Liverpool-suppor ters in de hand te houden. „De bittere ironie is", zei een woordvoerder van de politie, „dat wij de hekken juist hebben ge opend om mensenlevens te red- genheid te hebben het voorstel van een aantal amendementen te voor zien, ingegeven door de ramp in Sheffield. Maar daarna moet het er toch echt van komen, vindt minis ter Hurd, die de maatregelen uit sluitend wil koppelen aan de strijd tegen het voetbalvandalisme. In het Lagerhuis heeft Labours schaduwminister van binnenlandse zaken, Roy Hattersley deze koers sterk bekritiseerd. „Met een pasjes- regeling zouden er zaterdag waar schijnlijk nog veel meer slachtof fers zijn gevallen", sprak Hat tersley. Hij drong aan op het verwij deren van de hekken tussen het veld en d© tribunes, die gedurende de ramp zo'n fatale rol speelden. Clubs als Tottenham Hotspurs en Derby County hebben daartoe al besloten. De verwachting is dat er spoedig meerdere zullen volgen on der het motto van: „Liever mensen los op het veld, dan dat supporters in grote ijzeren en betonnen kooien worden doodgedrukt". Over wat er nu gebeuren moet, wordt heftig en vaak emotioneel ge discussieerd. De catastrofe van Hillsborough heeft de Britse natie sterk aangegrepen. Bij het rampen fonds voor de nabestaanden van de slachtoffers, stromen de giften bin nen. Duizenden trekken nog steeds naar het Liverpoolstadion en de plek des onheils in Sheffield om er in een zee van bloemen, shirtjes, sjaals en rozetten de laatste eer te bewijzen aan de ongelukkigen die de slag op de tribunes van Hills- borough niet hebben overleefd. Kroonprins Charles en zijn we derhelft Diana brachten gisteren een bezoek aan de overlevenden in de ziekenhuizen.- Zeventien van hen de juist geen rol hebben gespeeld. In bevinden zich nog steeds op de in die zin sprak ook minister Hurd tensive-care-afdelingen. Vijf daar voor de televisie, toen hij het vaste voornemen van de regering-That cher verdedigde om toch de contro versiële pasjesregeling De spelers van Liverpool brachten gisteren een bezoek zen in Sheffield waar de talrijke gewonden van de voetbalramp zijn opge nomen. Met een tas vol clubsouvenirs stapt Ian Rush uit de bus bij het Nor- thern-ziekenhuis. (foto epai den". Onverwachte steun positie van de politie kwam uit het buitenland van de man, die enkele dagen geleden nojg heeft bijgedra gen tot een mogelijke terugkeer van de Engelse clubs in de Europese-be- kercompetitie: Jacques Georges, voorzitter van de UEFA. Hij ver klaarde in een radio-interview dat een aantal dronken Liverpool-sup porters zich zaterdag ais beesten heeft gedragen en koste wat het kost het stadion binnen wilde. Om die reden, aldus Georges, wankelt het eerder genomen besluit van de UEFA om in overleg met de rege ring-Thatcher Engelse clubs weer toe te laten tot de Europa Cup-toer- voornamelijk jongeren, zijn t zeer ernstig aan toe. Doktoren ver klaarden er niet zeker van te zijn of zij door langdurig zuurstofgebrek Het wetsvoorstel daartoe ligt nu ter tijdens de worsteling op de tribune behandeling in het Hogerhuis. De blijvend hersenletsel hebben opge- De uitlatingen van de Fransman ontlokten gisteren een stroom van protestèn. Algemeen geldt in Enge land juist de opvatting dat wange drag en voetbalvandalisme ditmaal Everton schort programma op LIVERPOOL DPA) Uit respect voor de 94 omgekomen Liverpool- supporters bij de ramp van zaterdag in Sheffield heeft het bestuur van Everton besloten het wedstrijdprogramma tot een nader te bepalen da tum op te schorten. Stadgenoot Liverpool had eerder eenzelfde besluit genomen. Voor zondag waren in Liverpool de voetbalwedstrijden in al le klassen afgelast. Onduidelijk is nu hoe het programma van de strijd om de nationale titel de komende weken er uit zal zien. De FA zal zich vandaag of morgen over de materie buigen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17