'Verkeerslessen basisschool door drukte soms in de knel' Snelste route loopt dwars door de Hooglandse kerk Tekort aan vakbekwame bouwvakkers regio Leiden Verkeersexamens in Leiden weer begonnen DINSDAG 18 APRIL 1989 Opening van 'De Compagnon' LEIDEN - Het kinderdagverblijf De Compagnon, speciaal gericht op be drijven en instellingen, opent don derdag de deuren met zestien kin deren in de leeftijd van zes weken tot vier jaar. Het kinderdagverblijf is een initiatief van de Stichting Welzijn. Met een beginsubsidie van de gemeente Leiden en drie mede werkers die in het kader van de werkgelegenheidsverruimende maatregel van het Gewestelijk Ar beidsbureau is het kinderdagver blijf in februari reeds begonnen. Wethouder H. van Dongen opent donderdag om half vijf het kinder dagverblijf dat tijdelijk aan het Ek sterpad 6 in de Merenwijk is geves tigd. Het is de bedoeling dat het ver blijf uiteindelijk in leegstaande schoollokalen aan het Broekplein komt. Het kinderdagverblijf telt dan tien babyplaatsen en achttien peuterplaatsen. In de praktijk komt dat neer op vijftig kinderen. De plaatsen kunnen worden ge kocht door bedrijven en instellin gen, maar ook door particulieren. Het EWR heeft acht plaatsen ge kocht. Verder hebben enkele parti culieren en commerciële bedrijven een plek aangeschaft. De kosten van een plaats variëreren voor be drijven tussen de 8000 en 11.500 gul den per jaar. LEIDEN - Na een hele avond praten over de verkeersveilig heid voor fietsers, is nog steeds niet duidelijk hoe de vlag er ten aanzien daarvan in Leiden bijhangt. Links Lei den en de ENFB organiseer den gisteravond een discus sieavond die onder anderen werd bijgewoond door wet houder M. van der Molen van verkeerszaken. Weinig wijzer na discussie over veiligheid fietsers door Meindert van der Kaaij De situatie is de afgelopen twintig jaar in Leiden wel verbeterd, maar er moet nog een hoop veran deren, zo concludeerde de voor zitter van de avond. Waarop deze slotsom was gestoeld bleef echter onduidelijk. De hele avond zijn door de ongeveer 30 aanwezigen namelijk slechts sporadisch wat knelpunten aangegeven. Boven dien bleken de knelpunten niet op te lossen zonder de nodige doorbraken in de binnenstad te plegen. Wat te denken van de klacht dat er voor de fietser geen goede noord-zuid verbinding in Leiden is? Oftewel, hoe kom je zo snel mogelijk van Groenoord in de Profëssorenwijk? De snelste weg is bijvoorbeeld een route die dwars door de Hooglandse Kerk loopt. "Misschien even een fiets- tunneltje aanleggen", merkte een aanwezige cynisch op. "Even een klein stukje omrijden", luidde een ander commentaar. De avond begon overigens met het vertonen van een videofilm over het fietscirculatieplan in Delft en de maatregelen die de ge meente heeft genomen om het verkeer voor de fietser te verbete ren. Daarin vertelde Astrid Joos- ten over tunneltjes, fietsbruggen, 'opgeblazen' stroken bij verkeers lichten, een vrije strook tussen twee rijbanen van drukke wegen en gekleurd asfalt bij egn fiets strook. Nee, in Delft is hèt ideaal, zo wilde het reclamefilmpje ver tellen. Een beetje fietser weet echter dat dergelijke dingen ook in deze stad op grote schaal worden toe gepast. Sterker nog: de 'opgebla zen' fietstrook bij verkeersstro- ken is een uitvinding van een Leidse ambtenaar van verkeers zaken. Ook fietstunnels en -brug gen zijn in grote mate aanwezig. Natuurlijk moest ook Links Leiden-raadslid Rob van Lint toe geven dat er nog wel wat te verbe teren is. Zo kan de veiligheid op de Steenstraat verbeterd worden door een duidelijke fietstrook aan te brengen. Wellicht dat ook wat gedaan kan worden bij het kruis punt Willem de Zwijgerlaan/Mar- nixstraat. Weldra bleek dat de avond hele maal niet over de fiets ging, maar juist over de gedoodverfde vij and: de auto. Hoe krijgen we mensen uit die verrekte auto, zo hoorde je niet alleen iedereen denken, maar vooral ook zeggen. Het aantrekkelijker maken van de fietsroutes is een van de moge lijke oplossingen, maar werd door een spreker ook weer snel de grond in geboord. "Ik woon in de Merenwijk te genover een school", zo leidde de man zijn verhaal in. "De wijk is toch de meest fietsvriendelijke wijk van de stad. Er zijn immers volop fietspaden aanwezig. Toch komt elke dag een hele grote groep moeders hun kinderen met de auto ophalen". Het was in veler ogen onder meer een kwestie van gemak zucht. Mensen hebben nu een maal een auto voor de deur en dan moet die ook maar gebruikt wor den. Of de fiets nu sneller, goed koper, schoner en gezonder is of niet, ze zullen en moeten in die heilige koe stappen. Vandaar dat een beleid op basis van vrijwilligheid niet voldoende is, zo vond een groot deel van de aanwezigen. Er zal dwang aan te pas moeten komen. De vraag is echter hoe ver de gemeente daar bij mag en wil gaan. Een voor beeld is het invoeren van parkeer belasting. Niet alleen bewoners van de binnenstad moeten 180 gulden voor een parkeeronthef- fing betalen, maar ook bewoners van Merenwijk en Stevenshof, zo stelde iemand. De meningen daarover waren verdeeld. "Er ontstaat een ware opstand onder autobezitters, dat kan ik je op een briefje geven", zei een man. "Bovendien wordt zo iets niet goedgekeurd door hoge re overheden. Je krijgt er kortom geen draagvlak voor en dan zit je eigelijk alleen maar in de ruimte te praten". Een ander genoemd dwang middel was het totaal autovrij ma ken van de binnenstad. Op dit moment is nog een klein deel au tovrij en een ander deel autoluw. Volgens wethouder Van der Mo len is dat ook het streven van de gemeente. "We hebben ook te ma ken met andere belangen, zoals die van winkeliers die hun bedrij ven bereikbaar met de auto willen zien en gehandicapten die vaak de auto als enig vervoermiddel hebben". Een ander middel om mensen uit de auto te krijgen is volgens sommigen het verbeteren van het openbaar vervoer. "Want dat is ronduit belabberd", zuchtte een man. "De bussen komen op te weinig plekken en rijden niet vaak genoeg", zo luidde zijn kri tiek. Als je 's avonds van het Sta tion naar de Merenwijk wil, kun je volgens hem beter gaan lopen, omdat de bus zo'n omweg maakt. Van der Molen "hoorde alle wij ze lessen en adviezen geduldig aan. Of ze er wat mee doet is een tweede. Het is immers de vraag of gisteren ook maar in de verste verte het doel om ideeën te ont wikkelen ter verbetering van vei ligheid en bereikbaarheid, werd bereikt. De discussie hing als los zand aan elkaar. Ook voelde Van der Molen he lemaal niets voor drieste maatre gelen. Herhaaldelijk haalde ze de Breestraat aan als voorbeeld voor verder verkeersbeleid. "Ik heb geleidelijkheid hoog in het vaan del staan. Op die weg gaan we ook verder". Bibliotheekdag LEIDEN - In het kader van de lan delijk bibliotheekdag wordt zater dag 22 april in de centrale biblio theek aan de Nieuwstraat 4 een ten toonstelling over bladmuziek ge houden. Tevens kunnen leden blad muziek voor gitaar, piano, orgel en fluit lenen. Daarnaast wordt er spe ciale aandacht besteed aan muziek op video, zoals muziekfilms, opera's en popconcerten. Overzichtslijsten van de video's zijn nu verkrijgbaar. Ook worden afgeschreven boe ken verkocht. Dat gebeurt zowel in de centrale bibliotheek als in de fili alen Merenwijk, Stevenshof en Zuid-West. De bibliotheek aan de Nieuwstraat is open van 10.00 tot 16.00 uur open. De vestigingen in de drie genoemde wijken zjjn van 10.00 tot 13.00 uur geopend. Inmiddels is de bibliotheek ook begonnen met het uitlenen van speelfilms en jeugdfilms op video. Al eerder waren er banden met do cumentaires, natuurfilms en toeris tische informatie te huur. Klachten supermarkten Voor werknemers van supermarkten houdt de jongerenbeweging verbonden aan het FNV van dinsdag 18 tot en met donderdag 20 april spreekuur van 18.00 tot 21.00 uur. Wie klachten heeft over werktijden, salaris, arbeidscontract, e.d. kan gedurende die dagen terecht in de Koppenhinksteeg 2 in Leiden. LEIDEN "Wanneer je een fietstocht met de klas maakt, merk je dat de leerlingen vaak helemaal niet op hef verkeer letten. Op het ver- keersexamen steken ze alle maal netjes de hand uit maar daarna doe ze dat niet omdat het niet stoer is. Het is be langrijk dat je ze duidelijk maakt waarom ze zoiets moeten doen. Anders zien ze er de noodzaak niet van in", zo zegt onderwijzeres D. Diemen van de basisschool de Noorderkring. door Moriiek Bluyssen Leerlingen van zeven Leidse scho len uit de wijken Noord en De kooi, moesten gisteren voor hun praktijk examen op. Wethouder van M. der Molen gaf bij buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade het startsein hiervoor. Op de route die was uitge zet door de Leidse politie, waren in totaal 35 verkeersborden geplaatst. Langs deze route zaten verschillen de ouders van schoolkinderen met controlelijsten. Hierop kon worden aangetekend wat de leerlingen fout deden» Bij vijf fouten is het praktijk examen behaald, bij zes fouten is dë cursist gezakt. "Een fout die veel gemaakt wordt door de leerlingen is dat ze niet ach terom kijken voordat ze hun hand uitsteken bij het afslaan. Veel kin deren fietsen ook gewoon over het voetpad", zegt D. Beerling, hoofd agent van de gemeentepolitie staf bureau verkeerszaken. Afgelopen jaar werd het resultaat van hoofdzakelijk de schriftelijke verkeersexamens "bedroefend" ge noemd. een vijfde deel van de deel nemende leerlingen zakte voor het verkeersexamen. Van de 1065 leer lingen van de Leidse basisscholen die opkwamen voor het schriftelijk i, zakten er 200 (19 procent). Voor het praktijkexamen zakten vorig jaar 40 deelnemers. "De mees te fouten werden toen gemaakt bij de bebording", aldus Beerling. Problemen Dieben erkent dat met name het taalgebruik bij de schrifelijke exa mens voor sommige leerlingen pro blemen op kan leveren: "Kinderen met een hoge taalvaardigheid heb ben betere kansen om te slagen dan leerlingen die dat niet hebben". Het is volgens de onderwijzeres moei lijk om het examen in een andere vorm te gieten. Zij leest van tevoren dan ook het examen op taal door met de leerlingen "Ik denk dat dat wel nodig is", zo meent Dieben. Ook is zij van mening dat het slechte resultaat van afgelopen jaar in sommige gevallen te wijten is aan het feit dat scholen zich met zoveel onderwerpen moeten bezighouden: "Ik kan me voorstelen dat dat pro blemen oplevert. In sommige geval len moet je dingen opzij zetten om verkeerslessen te kunnen geven. Soms wordt er dan minder tijd be steed aan verkeerslessen dan de leerkracht eigenlijk zou willen". R. Quispel, leerkracht aan de Beatrixschool, zegt hier geen last mee te hebben gehad. De afgelopen weken hadden de leerlingen drie keer per week verkeersles. "Er zijn altijd wel wat vrije kwartiertjes waarin je daaraan aandacht kan be steden. Dat levert geen problemen op". Lessen Doorgaans beginnen de basisscho len al in de lagere klassen met het geven van verkeerslessen aan de leerlingen. "De laatste weken voor de examens wordt daaraan extra aandacht besteed", zegt Dieben. Op deze school wordt tijdens de ver keerslessen veel gebruik gemaakt van de verkeerskrant die wordt uit gegeven door Veilig Verkeer Neder land (WN). Daarnaast worden ou de examens doorgenomen en wor den er dingen voorgedaan in de klas zoals het uitsteken van je hand bij het afslaan. Dieben zou graag ge bruik maken van dia-materiaal maar dat is niet beschikbaar. Ook Quispel heeft zijn leerlingen voorbereid op het examen door ge bruik te maken van examenboekjes van vorige jaren. Zelf maakte hij een verkeersborden-spel om de leerlingen spelenderwijs bekend te maken met de betekenis van de ver keersborden. Voor het eerst deden er gisteren buitenlandse vrouwen uit Leiden mee aan het verkeersexamen naar aanleiding van een fietscursus bij buurthuis 't Spoortje. Hier worden sinds twee jaar fietscursussen gege ven aan buitenlandse vrouwen maar de fietscursussen werden voorheen nooit met een examen af- gesloten."Of er in de toekomst ook worden afgenomen, is nog niet zeker. Voor ons is dit ook een experiment, zegt Aby Esseling van 't Spoortje. Op het verzoek van buitenlandse vrouwen zelf, is buurthuis 't Spoortje twee jaar geleden begon nen met het geven van fietscursus sen. De cursussen worden individu eel gegeven door vrijwilligers en mensen van de werkplaats 't Spoortje. Gemiddeld zijn de cursis ten een jaar bezig met het volgen van lessen. Omdat veel van deze vrouwen nog nooit op een fiets heb ben gezeten, leren ze hoe ze moeten opstappen op hun fiets, hoe ze de fiets gebruiken en hun hand moe ten uitsteken. Voor het theoriege deelte worden oude verkeersboek- jes en dia's gebruikt. Iemand die an alfabeet is, krijgt theorie met be hulp van plaatjes en mondelinge uitleg. Publiciteit Het lijkt niet makkelijk buiten landse vrouwen te bereiken voor deze cursus. Via mond-op-mond re clame hoorden de vier deelnemen de vrouwen van de fietscursus. "Wanneer je zoiets via folders be kendmaakt, bereikt het niet de vrouwen waar het voor bestemd is", zegt Marijke Bosman van het buurt huis. In totaal zijn er deze week vier buitenlandse vrouwen die hun exa men doen, twee Marokkaanse, een Iraanse en een Egyptische. De vrou wen zijn tussen de 25 en 35 jaar. Het schriftelijke examen wordt dit jaar gegeven op donderdag 20 april. Dit gedeelte is landelijk. De leerlingen moeten in totaal 20 meer keuzevragen beantwoorden. Het opgaveboek bestaat dit jaar uit ze ven thema's die elk vijf vragen be vatten over verkeer in verschillende omgevingen. Vier van deze thema's moeten uitgewerkt worden. De hele week zijn er in de stad verkeersexamens t buurthuis 't Spoortje. Ginjaar-Maas opent manifestatie 'Kijk op bouwen' Voor het eerst dit jaar n deel aan het ver keersexamen. (foto Jan Holvast) LEIDEN - De bouw kan nog steeds onvoldoende vakmen sen krijgen. Hoewel tal van ac ties zijn gevoerd om jongeren te stimuleren te kiezen voor een baan in de bouwnijverheid, komt de bedrijfstak in de regio Leiden jaarlijks tientallen vak mensen te kort. Vandaar dat nu ook nadrukkelijk meisjes wor den gestimuleerd voor een be roep in de bouw te kiezen. Volgens C. de Mos van de Oplei dingscommissie bouw in de regio Katwijk/Leiden is de oorzaak van die geringe interesse nog altijd te vinden in het jaren achtereen be schadigde imago van de bedrijfs tak. Maar, er gloort volgens hem licht aan de horizon: het negatieve beeld is langzaam aan het verdwij nen. Om het imago nog verder op te poetsen wordt vrijdag 21 en zater dag 22 april de bouwmanifestatie 'Kijk op bouwen' gehouden. "Veel mensen hebben de indruk dat er voor werknemers in de bouw geen toekomst is weggelegd omdat de werkloosheid in die branche hoog is. Dat is een onjuist beeld. Meer dan ooit is er in de bouw be hoefte aan vakbekwame en goed ge motiveerde mensen", aldus De Mos. Hij erkent dat er voor niet of nauwelijks geschoold personeel weinig werk meer te vinden is in de bouwnijverheid: "Maar dan heb ik het over mensen die loswerkman zijn of bijvoorbeeld als stapelaar in de bouw werken". Heel nadrukkelijk heeft De Mos het over vakbekwame en gemoti veerde mensen. "Die eisen zijn be langrijk nu er in de bouw steeds meer sprake is van kleinschalig heid. Tien jaar geleden werden nog grote nieuwbouwwijken neergezet. Dat waren bouwplaatsen van soms wel zeshonderd woningen tegelijk. Nu gaat het om renovatie, om het in passen van woningen in bestaande bebouwing, om het volbouwen van kleinere plekken in de stad. Dat vergt meer deskundigheid van de Onderwijs Het aantal vakmensen in de bouw nijverheid staat ook om andere re denen onder druk. De belangstel ling voor het lager beroepsonder wijs, waartoe de lts'en worden gere kend, daalt: "Voor bepaalde richtin gen, zoals informatica, stijgt de be langstelling, maar in zijn totaliteit neemt het aantal leerlingen op lts- enaf'. Om toch voldoende vakkrachten te kunnen krijgen, worden ook jon ge vrouwen gestimuleerd een be roep in de bouw te kiezen: "Vrou wen in de bouw zijn nog een bijzon derheid. In de ogen van de oplei dingscommissie zijn zij niet voor al le, maar toch voor veel werkzaam heden geschikt". Ook mensen uit etnische groepen zijn welkom, on der de extra voorwaarde dat zij de Nederlandse taal beheersen. De Opleidingscommissie in de re gio Katwijk/Leiden beslaat globaal het gebied: Katwijk, Wassenaar, Leiden, Voorschoten, Koudekerk en Leimuiden. Bij de commissie zijn 160 bedrijven aangesloten. Dat zijn volgens De Mos vrijwel alle gro tere bouwbedrijven. "Na de lts krij gen de jongeren nog een aantal ja ren achtereen een vervolgopleiding, zowel theoretisch als praktisch. Ie dereen is daarna verzekerd van een baan". De behoefte in de regio Katwijk- /Leiden ligt op een jaarlijks in stroom van 120 bouwvakkers. "Maar we kunnen er jaarlijks maar 90 leveren. Bij sommige bouwbe drijven bestaat soms de neiging om bij de deur van een lts te gaan staan om leerlingen voor hun bedrijf te werven. Maar dat is niet de bedoe ling. Dan zijn het nog niet die vak bekwame mensen die we in de bouw zo nodig hebben". Manifestatie Het opvijzelen van het imago van de bouwsector is in de ogen van De Mos niet alleen een verantwoorde lijkheid van de Opleidingscommis sie, maar van alle bij de branche be trokken partijen. "De lbo-scholen hebben nog te veel het etiket van: 'daar ga je heen als je niks kan'. Werkgevers zouden meer aandacht moeten besteden aan de hygiëne en de veiligheid op bouwprojecten. Maar ook werknemers zouden een steentje kunnen bijdragen door te zorgen voor een betere motivatie", zegt De Mos, in het dagelijks leven adjunct-directeur van bouwbedrijf Bekooy. De manifestatie 'Kijk op bouwen' op vrijdag 21 en zaterdag 22 april moet vooral scholieren stimuleren voor de bouw te kiezen, maar is toe gankelijk voor iedereen. "Kenmerk van de manifestatie is dat aanschou welijk wordt 'gemaakt hoe er wordt gewerkt in de bouw. Vandaar dat het evenement wordt gehouden in het in aanbouw zijnde AZL en in het Pesthuis dat thans ingrijpend wordt verbouwd". Donderdag 20 april is er een pro gramma voor genodigden en wordt het evenement omstreeks 17.00 uur geopend door staatssecretaris Gin jaar-Maas. Een aantal sprekers gaat vervolgens in op de landelijke en re gionale aspecten van de bouw. Tussen 9.00 en 16.00 uur worden doorlopend excursies gegeven, met name gericht op scholen. Lezingen, stands, films en een kleine expositie geven informatie over de bouw in het algemeen en de bouwprojecten AZL en Pesthuis in het bijzonder. Zaterdag 22 april is er nog open huis van 10.00 tot 15.00 uur. Parkeren is mogelijk in de omgeving van de Vondellaan en is met verwijsbor den aangegeven. Zowel het Pest huis als het AZL zijn bereikbaar via de Pesthuislaan. Lotte dv. A A Dieben en A.M. de Kluij- ver. Joachim Olivier zv. Y M M M. Cha- ouat en A. de Leeuw. Lydia Elisabeth en Anneke Christine dv. P. van der Kwaak en M D. Wolthaus. Robert Jonathan zv. H. Lodder en M. van Staveren, Ron Franciscus, Annick Elisabeth en Riëlle Maria zv. F.J. Elfrink en M.H.P. Fleerkot- te, Bas zv. A.J.M. Kleijweg en H.C. Kon- radt, Kirsten Kim dv. S.A.W.M. van Reis- en en I.M. van der Hulst, Elyske dv. J. van der Pol en I.E.M. Baden, Stefan z.v. F.J. van den Berg en E.G.J.M. Heems kerk, Mariska dv. J. de Beste en A P. Varkevisser. Robbert Philippus Hendri- kus zv. P.H. van Leeuwen en A.A.M. Zuiderduin, Robbert Cornells zv. C.R.P. Smakman en E.C. Nossbaum, Andrea dv. A. Vlieland en A. van Leeuwen. Flo rence Marguerite dv. A.M. Hol en C.P.M. Cleiren, Maarten z.v A. Hus en A.L. van Duijn, Joris en Jelle zv. M. Meijer en J. van 't Oever. Frederik Johan zv. W.F.K. Ens en J.J. de Graaf.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15