ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKORF. ■O Milieuvriendelijke verf: onbekend maakt onbemind Body Shop boert goed met cosmetica zonder dierproeven Openbaar toilet niet hygiënisch Levensgevaarlijk tosti-apparaat Advies bij aankoop van koelkast NEWS OF THE WORLD. DINSDAG 13 APRIL 1989 "Zorg over het milieu, planten en dieren is een modeverschijnsel ge worden. Maar wij varen er wel bij. En met ons de dieren". Dat zegt Sheila Kavanagh van cosmeticabe drijf The Body Shop in Bussum. Het van oorsprong Britse bedrijf is één van de ondernemingen die cos- metica-artikelen verkopen, waar geen dierproeven voor zijn geno- Er zijn andere methoden moge lijk om de schadelijkheid van pro dukten te onderzoeken, aldus het uitgangspunt van de diervriendelij ke ondernemingen. The Body Shop garandeert dat er geen dierproeven zijn genomen voor de produkten èn de ingrediënten. Enkele maanden geleden meldde de Alternatieve Konsumentenbond dat de consument weinig zekerheid heeft over cosmetica zonder dier proeven. Er werd in de gids wel een aantal producenten genoemd die zeggen op andere wijze hun pro dukten te testen, maar of ook de grondstoffen niet vooraf op deze wijze zijn getest is voor de consu ment moeilijk te achterhalen, aldus de bond. "Wij controleren de leve ranciers van produkten en van de ingrediënten en wij kunnen de con sument wel een sluitende garantie geven", aldus medewerkster Ger- dieneke Klein. Basismethoden Sheila Kavanagh noemt vier basis methoden voor proeven op dieren. Op giftigheid: de meest gebruikte proef is de 'LD50': L staat voor le taal of dood, D voor dosis en 50 voor percentage. Een aantal dieren, meestal ratten en muizen, wordt door middel van een maagsonde grote hoeveelheden proefstof (bij voorbeeld lippenstift) toegediend totdat 50 procent is gestorven. Voor de test op slijmvliesirritatie worden vaak konijnen gebruikt. Hun traanbuisjes zijn niet in staat stof en vuil uit de ogen te verwijde ren. Produkten, zoals shampoo en haarlak, worden getest door ze in de ogen van de konijnen te druppelen of te spuiten. De dieren zijn tijdens de behandeling bij hun volle be wustzijn en kunnen zich niet bewe gen. Afhankelijk van het produkt en de dosering veroorzaken de proeven irritatie, ontstekingen en zelfs totale vernietiging van de ogen. De meest gebruikte test op over gevoeligheid is die op konijnen. Die worden eerst geïnjecteerd met de te onderzoeken stof. Na een week wordt de stof op de huid aange bracht en 48 uur met een pleister op de plaats gehouden. Dit wordt na 14 dagen herhaald. Dan is er de test op huidirritatie: de dieren, meestal ca via's of konijnen, worden gescho ren. Op de kale plek worden de proefstoffen gesmeerd en met een strak verband aangedrukt. Na 24 tot 72 uur kan de irritatie worden vast gesteld. Testen Evenals de Alternatieve Konsu mentenbond en een aantal collega- producenten, vindt ook The Body Navulpak wasmiddel Deze maand komt wasmiddelenfa brikant Lever met een navulver- pakking voor het vloeibare wasmid del Omo in de winkels. Het pak is minder schadelijk voor het milieu dan plastic fles en 30 cent goedko- Shop dat er andere methoden kun nen worden toegepast om de cos- meticaprodukten te testen, zodat zij veilig zijn voor de mens. Met ge bruik van ouderwetse ingrediënten, zoals honing, bijenwas en amandel- honing, probeert The Body Shop de risico's te beperken. Voortdurend menselijk gebruik zonder enig ef fect is een garantie voor de veilig heid. Veel van de gebruikte grondstof fen komen van planten of groenten die al generaties lang zonder gevaar voor andere doeleinden zijn ge bruikt. Ook worden de middeltjes getest op organen en delen van slachtvee, op gekweekte cellen en weefsels van mensen. Regelmatig worden vrijwilligers ingeschakeld, onder meer om na te gaan of de mid delen tot huidirritatie kunnen lei den. De leveranciers van de Body Shop moeten een schriftelijke ver klaring overleggen, waarin wordt bevestigd dat ook de ingrediënten de afgelopen vijf jaar niet zijn getest op dieren. Bliksemcontroles van The Body Shop moeten ervoor zor gen dat de leveranciers en de bui tenlandse leveranciers van ingredi ënten die het concern zelf gebruikt zich aan hun verklaring houden. De Bussumse vestiging verzorgt Het is slecht gesteld met de hygiene van de openbare toiletten. Slechts 27 procent van de 150 onderzochte toiletten is schoon. Vorig jaar werd nog 38 procent van de openbare toi letten in orde bevonden. Dit blijkt uit een onderzoek van het vakblad Bedrijfshuishouding, dat is be stemd voor interne en civiele dien sten. De onderzoekteams onderzoch ten toiletten in de gezondheidszorg, de horeca, sportaccomodaties, wa renhuizen, overheidsinstellingen en de vervoersector (treinen, sta tions enzovoorts). Deze laatste sec tor kwam als schoonste naar voren in het onderzoek. Van de damestoiletten is 24 pro cent als schoon beoordeeld, vorig jaar was dat 41 procent. Ook mei {le herentoiletten is het slechter ge steld in vergelijk tot afgelopen jaar. Dit jaar werd 31 procent als goed be oordeeld, 2 procent minder dan vo rig jaar. De bezochte toiletten werden zonder medeweten van de beheer ders gecontroleerd op verontreini ging door bacteriën. Zo werden van de toiletbril, de knop van de spoe ling, de deurknop aan de binnen kant en de knop van de kraan mon sters genomen. De toiletbril bleek het vaakst, 38 procent, verontrei nigd te zijn. De deurkrukken ble ken het schoonst te zijn, slechts 7 procent was vervuild. In verhouding tot andere bedrijfstakken gebruikt de cosmetica-industrie weinig dieren voor het testen van zalfjes en smeerseltjes. Er is echter ook cosmetica waarvoor helemaal geen dierproeven worden uitgevoerd. jtou> de leveringen in Nederland en een land, Italië en Oostenrijk. Er zijn al aantal andere Europese landen, twaalf winkels in Nederland, onder waaronder Frankrijk, België, Duits- meer in Leiden en Noordwijk. De Consumentenbond waarschuwt in het aprilnummer van haar Con sumentengids voor een partij le vensgevaarlijke tosti-apparaten van Italiaanse herkomst die in Neder land is terechtgekomen. De verpak king van de gevaarlijke apparaten vermeldt 'Tostapane'. De apparaten zelf zijn merkloos. Wel dragen zij de technische aanduiding V220 W550Hz 50. Volgens de Economi sche Controle Dienst hebben zij waarschijnlijk gediend als prijs op bingoavonden in bungalowparken en dergelijke. Gebruik van de Tostapane kan een dodelijke elektrische schok fot gevolg hebben. De Tostapane is niet geaard, omdat de Italië daarvoor ge bruikelijke pen is weggevijld. De stekker past anders niet in een Ne derlands stopcontact. Wie zo'n toe stel heeft gekocht kan van de verko per zijn geld terugeisen. samenstelling Raymond Peil Waar moet op worden gelet bij de aanschaf van een koelkast of diepvries? Wat is eigenlijk het verbruik van een koelkast en waarvoor gebruiken we de koelkast? Wat kunnen we wel invriezen, wat niet? Moeten groenten te voren wel of niet worden gekookt? Is een diepvrieskist beter dan een diep- vrieskast? Vragen te over. Niet alleen voor mensen die een koelkast of diepvriezer willen aanschaffen, ook voor de bezitters van zo'n apparaat is het boekje Gezond koelen en vriezen, dat onlangs bij de Consumentenbond ver scheen, een handig naslagwerkje. Die Consumentenwijzers zijn kritische uitgaven. De onderwerpen die ze behandelen worden zeer grondig uitgediept. Zo ook met de koelkasten en diepvriezers. Maar zeker zo handig is het gedeelte waarin heel praktisch les gegeven wordt in invriezen en bewaren van levensmiddelen. Het 136 pagi na's tellend boekje is te bestellen bij de Consumentenbond Leeghwater- plein 26. 2521 CV in Den Haag. per. Bij de ontwikkeling is er gelet op dat de nieuwe verpakking geen gevaar oplevert voor kleine kinde ren. Overigens heeft Henkei al zo'n soort verpakking gemaakt vOor Persil en staan andere fabrikanten op het punt voor hun merken het zelfde te doen. Schilderbedrijven en doe-het-zel- vers zijn er onvoldoende van op de hoogte dat er verfsoorten bestaan die veel minder schadelijk zijn voor het milieu dan de traditionele ver ven. het is niet alleen van belang dat zij weten dat deze verf bestaat en net zo goed is als de gangbare verf soorten, ze moeten ook leren hoe ze er mee moeten werken. Dit is de mening van A.M. van London, directeur van het Centrum voor Onderzoek en Technisch ad vies (COT). Het COT is een onafhan kelijke adviesorganisatie, die al vijf tig jaar bedrijven over onderhouds- technologie voorlicht en laboratori um-onderzoek verricht op het ge bied van onder meer veiligheid en milieu. Het bedrijf wil nu echter ook de particulier, de doe-het-zelver, gaan informeren. Het COT gaat volgende week naar het ministerie van economische za ken om te praten over voorlichting aan particulieren over veilig en milieuvriendelijk onderhoud van woningen. "We gaan het ministerie om financiële hulp vragen voor het drukken van brochures en het ge ven van telefonische voorlichting. Wij willen vooral de milieuvriende lijkere verf meer bekendheid ge ven". Het COT heeft berekend dat jaarlijks 70.000 ton verf wordt ver bruikt. Voorlichting geven over milieu vriendelijkere verf is volgens Van London en D.W. de Meer, adjunct- directeur van het COT, noodzake lijk. "Het is eigenlijk het belangrijk ste dat iemand goed uitlegt hoe schilders, amateurs maar ook pro fessionals, de verf moeten gebrui ken. Je moet namelijk opnieuw le ren schilderen met deze verf. De milieuvriendelijkere verf is dunner dan de traditionele verf, waardoor je uit moet kijken niet een te dunne laag aan te brengen. Omdat de verf dunner en anders van samenstel ling is, kan je ook niet dezelfde kwasten gebruiken die je voor de gangbare verf gebruikt. Je hebt voor het aanbrengen van de verf kwasten met lange, slappe haren nodig", vertelt De Meer. Omdat het COT onder meer het onderhoud en de nieuwbouw van onroerend goed begeleidt, heeft de onderneming al aan den lijve onder vonden dat professionele schilders onaangename ervaringen hebben opgedaan met milieuvriendelijkere verfsoorten. "Een bewijs dat het niet alleen nodig is mensen over te halen milieuvriendelijker verf te ge bruiken, maar ze ook opnieuw te le ren schilderen", vervolgt De Meer. Demonstratie Op het ogenblik coördineert het COT een demonstratieproject met milieuvriendelijke verven in Neder land. Dit houdt in het kort in dat in het komende half jaar op dertien verschillende plaatsen in Neder land een woningcomplex van onge veer zestig woningen wordt geschil derd met twintig verschillende soorten milieuvriendelijke verf. Doel van dit experiment, dat vijf jaar in beslag neemt, is aan te tonen dat de verfsoorten die het milieu minder belasten, net zo sterk zijn als de traditionele soorten. Het verschil tussen milieuvrien delijke verf en traditionele verf zit in de hoeveelheid schadelijke op losmiddelen die in het produkt is verwerkt. Traditionele verfsoorten bestaan voor ongeveer vijftig pro cent uit het schadelijk oplosmiddel terpentine. Wanneer de verf droogt, verdampt het oplosmiddel en ver dwijnt het als koolwaterstof in het milieu. Een te veel aan koolwater stoffen draagt bij tot de vorming van stoffen die op hun beurt het zo geheten broeikaseffect teweegbren gen. Al jaren bestaan er verven die het milieu minder belasten. Dit zijn op- losarme of dispersieverven, verven waarin respectievelijk vijftien of ze ven procent schadelijke oplosmid delen zitten. Hoogglans Wanneer alle gangbare verf voor de milieuvriendelijkere verf zou wor den ingeruild, zou dit een hele grote stap in de goede richting zijn. Op het moment is namelijk 38 procent van de schadelijke koolwaterstof fen afkomstig uit verf en aanver wante produkten zoals kitten en beitsen. Consumenten die voor het milieu kiezen, moeten wel een andere kwa liteit verf accepteren. Het is in.de praktijk nog niet mogelijk hoog- glansverf te produceren die een stuk minder belastend is voor het milieu dan de zeef geliefde traditio nele hoogglansverf. De milieuvrien delijker verf die nu verkrijgbaar is, is te vergelijken met de matte- en zijdeglansverven. Deze verf kost ongeveer dertig procent meer dan de traditionele verf. Deze verf is duurder omdat de verffabrikanten niet dezelfde appa ratuur kunnen gebruiken voor de produktie ervan. Nederlands groot ste verffabriek Sigma Coatings is wel begonnen met de bouw van een nieuw complex waar milieuvrien delijke verf gaat worden geprodu ceerd. De Meer is er van overtuigd dat de prijs van milieuvriendelijke re verf daalt, zodra de vraag ernaar toeneemt. De grondstoffen van milieuvriendelijker verf zijn goed koper omdat in plaats van terpenti ne voornamelijk water wordt ge bruikt. iiiiaiimmuiiB Hebt u Bombay al bezocht? En Hollywood? En Milaan? En bent u al in New York geweest? En Rome? En Beverly Hills? En zag u al wat Londen te bieden heeft? En Amsterdam? Nog niet? Ga dan snel naar Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Eind hoven, Arnhem of Utrecht. Om in de Bijenkorven daar de grote, internationale steden- actie 'News of the World' te bezoeken. T/m 29 april. WERELDBEROEMDE - 1 M,ut^ «au. Hoy al Festival Hail o„ d,m J ÜUU* "mens Milaans Scala de Milan de We. .7' 0>lm"a en flolshoi Theater en Wen* £2*M°«°™ artiesten op COi "««menDeinde orkesten e UÜ.T JE ALS KATTEKOP SCHMINKEN IN AMSTERDAM VAN 13.00 TOT 11.00 UUB- ,OOK OP 3 MEI). ■KINDERMODE- __J ?H l Pe^^^^MARlNAgNAiDI Omdat, tigfc zondelaie. vieT»T IOelMeestertanieltoHer maakte een wereldreis, proefde in alle win" streken van de lekkerste taarten, nam de recepten mee i dagers vers. Van de Amenkaanse lindy Cheese Cake' voor 17.95 «fe9w1Ï5re0Wl1'95tot',eWsmeSacto> ttfl mieE in de 6Kntc)AL~

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11