Bejaardenoord wil geld voor dementen-afdeling Zondagsdiensten, leuke acties en wegafzettingen Leiderdorp beslist maand later over controle puinstort KABELKRANT ONTBIJT t Hofflants Huys Voorschoten presenteert provincie discussienota Verpleegkundigen in regio voeren strijd op Man rijdt door na aanrijdingen Voorschotenaar krijgt klappen SIM3 LANDING OP KUNSTGRASVELD MAANDAG 17 APRIL 1989 PAGINA 9 plaatsen in verpleeghuizen in het noordelijk deel van de provincie. Nieuwbouw plegen duurt te lang en is duurder". Volgens Lenselink verbaasde het de gemeente Voorschoten dat de provincie niet direct 'nee' zei bij de overhandiging van de discussieno ta. "De gemeente heeft altijd gepleit voor de bouw van een verpleegte huis, maar de boot werd immer af gehouden. Wanneer er een verzor gingsafdeling zou komen binnen een bestaand huis zou de gemeente al heel tevreden zijn, zo heb ik ver- De directeur hoopt met name op financiering vanuit een speciale ex- perimenteerpot. "Op overheidsni veau is sprake van ad hoe beleid. De mogelijkheid bestaat dat er plotse ling voor experimenten geld be schikbaar komt en we toestemming kunnen krijgen om te beginnen. Aan de andere kant kan het beleid er ook toe leiden dat dergelijke no ta's blijven liggen. In het kader van het plan Dekker kunnen ze zeggen dat we rustig de ontwikkelingen moeten afwachten en de zaak op houden". Burgerlijke Stand VOORSCHOTEN - Geboren: llonca, dv. L.N.A. Stokhof en P.H.M. Zonneveld; Robert J., zv. H. Lodder en M. van Staveren; Aniek, dv. T. van Schaik en C. de Clercq; Sarah R., dv. K.R. Kelly en C. Devall; Wesley, zv. R.S. Koornhof en J.H.B. Groenewegen; Marvin, zv. P.A. Douwes en C.P.T. Karremans; Mariëlle W., dv. H.J. Vos en P.C. Smit. Overleden: C.A. van Oord. oud 70 jaar; M. Brouwer, oud 77 jaar; M.G.W. Munninghoff wv Kinzier, oud 78 jaar; G.P.W. van" der Klugt wv Van Haeften, oud 93 jaar; W. van der Bijl, oud 79 jaar. CDA Zoeterwoude over laatste grote nieuwbouwwijk ZOETERWQUDE - Het CDA- Zoeterwoude wil met zijn ach terban en andere belangstellen den praten over het laatste grote bouwplan in het dorp, Bloemen weide. Bloemenweide beslaat 236 woningen en aan de eerste 42 exemplaren wordt dit jaar be gonnen. Over tien jaar moet Bloemenweide 'klaar' zijn. De plaatselijke christen-de mocraten willen het vooral heb ben over de woningcategorieën. Sluiten die wel aan op de be hoeften? Zo worden in het raadsvoorstel elf seniorenwo ningen genoemd, maar het ver moeden bestaat dat de belang stelling veel groter is in het ver grijzende Zoeterwoude. Bloemenweide moet volgens het raadsvoorstel verder 69 hui zen in de sociale sector, 102 in de premie-koopsector, en 65 hui zen in de vrije sector gaan tellen. Het CDA gaat er van uit dat Bloemenweide primair wordt gebouwd voor de eigen inwo ners, al zal dat met die 65 vrije sector huizen niet altijd lukken. De openbare CDA-bijeenkomst over Bloemenweide wordt woensdagavond gehouden in Don Bosco aan de Zuidbuurtse- weg.'Aanvang: 20.00 uur. VOORSCHOTEN - "Een ex tra afdeling voor bejaarden met dementieverschijnse len. Dat lukt alleen als de overheid extra geld ter be schikking stelt". Dit zegt di recteur J. Lenselink van 't Hofflants Huys in een toe lichting op een discussieno ta die het Voorschotense be jaardentehuis de provincie heeft aangeboden. In de nota kijken bestuur en direc- tie naar de toekomst. Door éen toe name van het aantal mensen boven de 85 jaar en het gebrek aan plaat sen in verpleeghuizen zijn nieuwe oplossingen noodzakelijk, vinden door Dorith Ligtvoet 't Hofflants Huys heeft sinds sep tember vorig jaar een meerzorgaf- deling, waar overdag acht tot veer tien zwaar demente bejaarden wor den opgevangen. Overdag verblij ven deze bewoners in een speciale ruimte op de begane grond, 's- Nachts slaapt een deel in de eigen kamer; de rest verblijft dan op de ziekenafdeling. Personeel dat hier voor is vrijgemaakt vangt de bejaar den op, organiseert activiteiten en bepaalt de dagindeling. Eigenlijk zouden déze' naar een verpleegtehuis moeten, maar de wachtlijsten zijn op dit mo ment zo lang, dat dat vaak niet lukt. "We hebben hier een patiënt gëhad die anderhalf jaar op een wachtlijst heeft gestaan. Dat leidde tot allerlei extra kosten, bijvoorbeeld omdat het personeel meer tijd aan de ver zorging van de man diende te beste den. Bovendien had hij, los van zijn vrouw, een aparte kamer nodig. De ze kosten worden tot nu toe niet door het ziekenfonds vergoed", al dus de directeur. Aanpassingen Het belangrijkste dat het tehuis dan ook met de nota wil bereiken is dat er geld vrijkomt voor een 'echte' meerzorgafdeling. Met dit geld kan een vleugel van het huis bouwkun dig worden aangepast en kan extra, specifiek geschoold personeel wor den aangetrokken. Doordat op dit moment mensen uit het 'gewone' bestand worden vrijgemaakt, ont staan soms knelpunten op andere afdelingen en moeten dure uitzend krachten worden ingezet. De directeur pleit ervoor dat er in de opleiding tot bejaarden- of zie- kenverzorgster meer aandacht wordt geschonken aan dementeren de mensen. "Voor de werving van medewerkers wordt nu met name gedacht aan inrichtingswerkers. Dat heeft meerdere voordelen. De arbeidsmarkt is daar niet zo gespan nen en bovendien hebben deze mensen vaak ervaring in gezinsver vangende tehuizen. Ook daar gaat het om een groepsgebeuren", aldus Lenselink. In de nota noemt de staf verschil lende mogelijkheden om de plan nen te financieren. De gemeente» Leidén zou geld beschikbaar kun- Dirècteur J. Lenselink: 'Speciale afdeling in 't Hofflants Huys goedkoper dan verpleegtehuis'. (foto j. Holvast) nen stellen in het kader van het plan van 't Hofflants Huys met negen de opheffing van de ziekenafdeling, Zijloever. Om deze voorziening te plaatsen zal verminderen als de waar op dit moment een deel van de realiseren moeten bestaande ver- plannen doorgaan, zou een gedeelte demente bejaarden 's nachts ver zorgingstehuizen in deze regio bed- van dit geld voor de aanpassingen blijft. Bejaarden met zware licha- den inleveren. Leiden heeft daar- kunnen worden gebruikt', staat in melijke gebreken zouden door de voor een miljoen gulden beschik- de nota. bouw van rolstoelkamers in hun ei- baar gesteld. 'Omdat de capaciteit Bestuur en directie denken aan gen kamer kunnen worden ver pleegd. Voor dit doel stelt 't Hof flants Huys voor om vijf echtparen- kamers om te bouwen tot eenper soonskamers. Experiment De provincie en het ministerie van wvc zouden bij wijze van experi ment geld beschikbaar kunnen stel len. "Een plaats in een verzorgings tehuis is immers goedkoper dan een plaats in een verpleegtehuis", zegt de directeur. "Uit bezuinigingsoog punt zou dat beide overheden niet slecht uitkomen". De laatste moge lijkheid, financiering vanuit De Al gemene Wet Bijzonder Ziektekos ten, stoelt op hetzelfde argument, 't Hofflants Huys doet dan ook een dringend beroep op het zieken fonds om geld ter beschikking te stellen. Wanneer het Hofflants Huys van de overheid geld zou krijgen om een aparte vleugel in te richten voor de opvang van deze groep bejaarden, is het rijk in wezen goedkoper uit, re kent Lenselink voor. "Het zou per persoon per dag zestig gulden meer kosten dan de huidige voorzienin gen, maar daar staat tegenover dat een plaats in een verpleegtehuis zo'n 200 tot 250 gulden per dag kost". De directeur is wel zo eerlijk om te vermelden dat nog geen enkel verzorgingstehuis tot nu toe geld heeft gekregen voor een dergelijke specialistische afdeling. "Er wordt steeds gezegd dat we rustig moeten wachten op de ontwikkelingen van het plan Dekker. Maar dat zou bete kenen dat onze plannen niet voor 1992 doorgang kunnen vinden". Toch is Lenselink niet pessimis tisch: "We gokken erop dat er iets moet gebeuren. Het kan geen jaren duren, want er is een gebrek aan REGIO» - Het verkeer dat mor gen via Voorschoten en Leids- chendam richting Den Haag wil, wordt tussen tien uur en half twaalf omgeleid over het terrein van het psychiatrische ziekenhuis Schakenbosch aan de Leidschendamse Veurse- straatweg. Voor het hoofdge bouw van Schakenbosch krij gen de gebruikers van de druk ke sluiproute een kopje koffie en een pamflet aangeboden 'voor het ongemak'. 150 personeelsleden van de Wasse- naarse Ursula Kliniek, h'et verpleeg huis Prinsenhof, het ziekenhuis An- toniushove en Schakenbosch wil len met de actie hun 5%-eis kracht bijzetten. De actie is bekend bij po litie en brandweer. Personeelsleden van het Oegst- geester verpleeghuis Wijckerslooth hebben eind vorige week een actie platform opgericht dat de komende weken acties coördineert. Volgens een woordvoerder moeten de acties patiëntvriendelijk zijn en dienen ze zich vooral te richten op de man in de straat. Als Wijckerslooth donder dag, de dag van de landelijke de monstratie, een zondagsdienst in stelt moeten bewoners daar zo min mogelijk van merken. Volgens de woordvoerder weten de bewoners allang waar het de ac tievoerders om te doen is. Ze heb ben de afgelopen weken het nodige doorgesproken en op toetjes werd meermalen de kreet '5% meer' ge spoten. Ook hebben personeelsle den handtekeningen overhandigd aan vertegenwoordigers van de Na tionale Ziekenhuis Raad en de PvdA-Tweede Kamerfractie. De boom in Actievoerders van de Zoeterwoud- se woon- en werkgemeenschap voor gehandicapten, Swetterhage, willen morgenmiddag hun CAO's in de boom hangen. Aanvankelijk zouden ze dat vrijdagmiddag doen, maar door het slechte weer ging die actie toen niet door aan de Blankaartweg. Donderdag wil ook Swetterhage een zondagsdienst in stellen, maar over de opzet daarvan moet nog worden vergaderd. Het actiecomité van het Leider- dorpse St. Elisabethziekenhuis heeft morgenochtend een laatste bespreking met de directie. Samen bekijken ze of het hele ziekenhuis donderdag een zondagsdienst draait of dat enkele 'ondersteunen de diensten' op volle sterkte blijven. Vanavond spreekt de medische staf daarover met de directie. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat regionale ziekenhuizen de ze week een soort zondags-estafette zouden houden en om de beurt een dag op zondagssterkte zouden draaien. De actievoerders hoorden de plannen woensdagmiddag en lie ten de bonden weten dat het te kort dag is. Het ziekenhuis dat maandag aan de beurt zou zijn, had donder dagochtend het actiescenario al rond moeten hebben. LEIDERDORP - Een 21-jarige Leiderdorpse automobilist heeft gisteravond grote schade aange richt in de Muzenlaan in zijn woonplaats. Hij ramde met zijn personenvoertuig een lantaarn paal en ontzette de gevel van een woning. Zijn 17-jarige medepas sagier raakte licht gewond aan zijn been. De politie wist vanochtend nog niet precies hoe het zo ver heeft kunnen komen. Eén ding staat vast: de jonge chauffeur reed met hoge snelheid. Volgens de politiewoordvoerder is er geen alcohol in het spel. De scha de aan de woning was groot. Het gasbedrijf moest eraan te pas komen om de geraakte leiding te herstellen. (foto Jan Holvast) VOORSCHOTEN - Parachutisten zijn afgelopen zaterdag op een van de twee nieuwe kunstgrasvelden van de Voorschotense hockeyclub Forescate geland. Zij overhandigden een plaquette aan welzijnswethouder L.L. Marse- is die aanwezig was óm de velden aan de Van Beethovenlaan officieel te openen. De herinneringsplaquette is op en zuiltje bij de nieuwe velden geplaatst De hockeyclub heeft nu dr\e kunstgrasvelden. Voor de aanleg, het beheer en de exploitatie heeft Forescate de 'tichting Exploitatie Kunstgrasvelden en Accommodatie Adegeest opgericht. Naast eigen gebruik zal de hockey- lub de velden verhuren aan de voetbalverenigingen S.V. Voorschoten en Randstad Sport. Ook de Engelse school n het Lucas College 'zullen van het kunstgras gebruik maken. (foto E. Martens) OEGSTGEEST - Een 24-jarige man uit Oegstgeest reed in de nacht van vrijdag op zaterdag twee keer door na het veroorzaken van een aanrijding. De automobilist reed omstreeks twee uur 's nachts op de Irislaan in zijn woonplaats en nam de bocht naar de Rozenlaan te ruim. Daardoor raakte hij twee paaltjes langs de kant van de weg. De bestuur der stapte uit om de losgeraakte bumper en spoiler op te pakken en reed vervolgens door. Op de Gladiolenlaan reed de Oegstgeestenaar nog eens tegen een geparkeerde auto aan. De politie hield de man zaterdagmorgen aan. Na verhoor bekende hij de twee aanrijdingen. WASSENAAR - Een 52-jarige Voorschotenaar kreeg vrijdagmiddag enke le rake klappen van een automobilist die naar eigen zeggen 'door hem ge hinderd werd'. Bij de Landscheidingsweg in Wassenaar kwamen de twee automobilisten omstreeks half zes naast elkaar te staan bij de verkeerslicb ten ter hoogte van de Wittenburgerweg. De bestuurder van een groene Ci tröen Visa (kenteken KH) stapte uit zijn auto, maakte het portier van de an dere auto opën en sloeg de Voorschotenaar enkele malen in zijn gezicht De man liep hierdoor een blauw oog op en een lichte hoofdwond die ge hecht moest worden. De politie van Wassenaar verzoekt getuigen zich te melden bij de recher che: tel. 01751-19244. LEIDERDORP - Van de drie bu reaus die voor externe controle van de toekomstige puinstortplaats in het Leiderdorpse Doesgebied zijn benaderd, lijkt Tauw Infra Consult b.v. uit Deventer de meeste kans te maken op eeh contract met de ge meente. Wethouder J. den Boeft van ruim telijke ordening zegt dat de offerte van Tauw Infra Consult de gemeen te 'meer mogelijkheden biedt' dan DHV, het bureau dat in eerste in stantie door B en W was uitgekozen. Op verzoek van de commissie ruim telijke ordening werden ook twee andere bedrijven benaderd: Iwaco bv uit Rotterdam en Tauw Infra Consult uit Deventer. De beslissing over de gemeente lijke controle van de puinstort is door de benadering van twee nieu we bedrijven opnieuw uitgesteld. De offertes zijn inmiddels binnen, maar wethouder Den Boeft wil een maand uitstel om in de commissie ruimtelijke ordening met 'een goed uitgewerkt plan' te komen. Zoals het er nu naar uitziet wordt de kwestie in de commissie van 22 mei behandeld en moet de gemeente raad 26 juni sing nemen. Den Boeft aantrekken tenaar, die voorstander van het a een part-time amb- inneer dat nodig is, door een extern bureau wordt gead viseerd. De controle in zijn geheel aan een extern bureau uitbesteden is volgens de wethouder financieel niet haalbaar: "De 50.000 guldens die we tot onze beschikking heb ben, zijn daarvoor te weinig". Wassenaarder (74) gedood bij botsing KRABBENDIJKE - De 74-jarige A.M. Leerdam uit Wassenaar is za terdagavond bij een eenzijdig ver keersongeval bij het Zeeuwse Krab- bendijke gedood. Twee andere in zittenden van zijn voertuig werden met verwondingen overgebracht naar een ziekenhuis in Goes. Volgens de rijkspolitie raakte de bejaarde bestuurder de macht over het stuur van zijn auto kwijt en botste tegen een boom. Het voer tuig werd daarbij geheel vernield. De Kabelkrant Ontbijtshow op de Leidsch Dagblad Kabelkrant is er morgen weer tussen 8.00-12.00 uur. Welke stuntaanbieding kunt u dan verwachten? Dat verklappen we natuurlijk niet. De verrassing moet compleet blijven. U weet het nog? Om in het bezit te komen van de aanbieding, wordt een kleine tegenprestatie van u verwacht. Wie het eerst komt, wie het eerst maalt, dus haast u! Kijk morgen, van 8.00-12.00 uur, naar de Kabelkrant Ontbijtshow op uw t.v.. Gratis te ontvangen door ruim 107.000 kabelnetabonnees in de regio Leiden en Bollenstreek! KABELKRANT ONTBIJT

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9