Files bij Leimuiden zijn eind 1992 over DE TIJD, VAN TOEN Reconstructie eerder klaar dan verwacht Brinkman afwezig bij opening Parktheater Aanleg fietspad Leidseweg begint na zomer PAGINA 8 REGIO MAANDAG 17 APRIL 1989 LEIMUIDEN - De verkeersproblemen rond Leimuiden zijn eind 1992 opgelost. Dat kan worden geconcludeerd uit een gesprek dat burgemeester M. Boelen heeft gehad met de provincie Noord-Holland. De verbreding van de Leimuider- sen het kruispunt en de Leimuider- brug, de reconstructie van het brug moeten over een kleine vier kruispunt aan de Noordhollandse jaar een feit zijn. kant, de aansluiting van de provin- Boelen: "Ik ben hier buitenge- ciale weg S20 op rijksweg A4 in de woon blij mee. Ik had verwacht dat richting van Den Haag en Rotter- het zeker een jaar later, zo niet nog dam en de verbreding van de S7 tus- later pas klaar zou zijn". Het feit dat de plannen sneller worden gerealiseerd is volgens de burgemeester te danken aan de goe de samenwerking tussen de provin cies Zuid- en Noord-Holland en het Rijk. Met het project is vele miljoe nen gemoeid. De provincies betalen gezamenlijk 25 tot 30 miljoen gul den, terwijl het Rijk de kosten van de aansluiting op de A4 voor zijn re kening neemt. Hoeveel geld dat kost, weet Boelen niet: "Maar het is vrij kostbaar, want er moet een lus worden aangelegd over de huidige ontsluiting van de A4 richting Al phen". De werkzaamheden aan de brug beginnen nog dit jaar. De brug zelf zal eind 1990 zijn verbreed. "Maar daarmee ben je er nog lang niet, al les hoort bij elkaar", aldus Boelen, Eind 1992 zal volgens hem 'alles zijn gedaan wat we kunnen doen voor een goede doorstroming van het verkeer'. "Maar je doet er natuurlijk niets aan als het aantal weggebrui kers dan weer fors toeneemt". NOORDWIJK - De bloemenmozaiëkwedstrij- den die het afgelopen weekeinde in Noordwijk zijn gehouden zijn uitein delijk toch nog een groot succes geworden. Vrij dagavond werd besloten het strooien van de mo zaïeken vanwege het slechte weer uit te stellen tot zaterdag, zodat de ju ry ook een dag later - dus gisteren de uiteindelij ke beoordeling kon ma ken. "Het was een gok, maar vanwege het schit terende weer zaterdag en de flexibele opstelling van de deelnemers is het een goede gok geweest", aldus Marjolijn van der Jagt van de organiserende stichting Noordwijk Pro motion. Volgens Van der Jagt hebben vele honderden de in totaal 31 mozaïeken be keken. "En soms zelfs van heel nabij. De Duitsers bijvoorbeeld willen er zei aan voelen". Diverse tafe len werden weer uitge beeld. Zo was een beelte nis van St. Jeroen te vin den in de tuin van Huize Jeroen tevens uitgeroe pen tot het mooiste mo zaïek - en hadden de scouts hun eigen embleem in bloemen ontworpen. Bij de vuurtoren was een gigantische verrekijker 'gestrooid'. Volgende week zijn de zogeheten commerciële mozaïeken, gelegd door de scouts van Norvicus, in Noordwijk te bewonde ren. (foto Dick Hogewoning) Noordwijkers voelen niets voor bouw kantoorpanden Bewoners Seehorst vrezen aantasting boulevard Letsel bromfietsers Flinke buit inbraak ALPHEN AAN DEN RIJN - Vi- deo- en geluidsapparatuur, een wandklok, telefoon, schilderij, stof zuiger, jas, ongeveer honderd gul den contant geld en diverse gouden sieraden zijn weggehaald uit een woning aan de Tarthorst in Alphen. De dader kwam binnen via het bo- venlichtje aan de achterzijde van de woning. Zaterdagavond werd ingebroken in een woning aan de Haringvliet. De dader brak de achterdeur open en haalde vervolgens een video-re corder, een camera, diverse siera den en geld uit kinderspaarpotten weg. Tien automobilisten rijden onder invloed HAZERSWOUDE - Dp politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee processen-verbaal uit geschreven aan automobilisten die onder invloed van alcohol achter het stupr zaten. Eén man kreeg een bon en zeven personen kregen een rijverbod opgelegd. De alcoholcon trole werd tussen kwart over tien za terdagavond en half vier zondag nacht gehouden aan de Rijndijk in Hazerswoude. Er werden 280 men sen gecontroleerd. Aan de actie werkten zes agenten mee van de rijkspolitie en vier mensen van de Alphense politie. Vinger afgerukt NOORDWIJK - Een 3-jarig jonge tje kwam zaterdagmiddag met twee vipgers bekneld te zitten tussen de lopende band van de kassa bij een supermarkt aan de Kerkstraat in Noordwijk. Een van de twee vin gers was nagenoeg geheel van het handje gerukt. In het Academisch Ziekenhuis Leiden zijn de vingers weer aangezet, maar volgens een politiewoordvoerder kan pas over een week worden bepaald of de ope ratie succesvol is geweest. NOORDWIJK De bewoners vard verandert in een kantoren- management-vormingscentrum De van de flat Seehorst in Noord- wijk. Ook de bewoners van Re- Baak. Enkele jaren geleden is de vil- wijk aan Zee maken zich grote sidence Astrid zijn deze mening la die °P het perceel stond, huize - De Alpheuse kunstenaars Marieke van Amerong en Rob Braamhorst zorgen over de toekomst van toegedaan en steunen de See- Zonneburg, gesloopt. Via omwegen rhun ALPHEN AAN DEN RIJN - Het "Het is een goeie dag voor Al- was voor Alphen zaterdag de dag phen", vond de burgemeester, van de afzeggingen. Een minister Aan coördinator Chris Nobels die de openingshandeling niet van Expressie 70 overhandigde de kwam verrichten, een Alphense burgemeester een'ding-dong'waar wethouder die ziek in bed lag en een mee kan worden aangegeven dat de gemeenteraad die geen toneelstuk pauze voorbij is en de voorstelling opvoerde. En toch werd het nog weer begint, wat, de officiële opening van het Voorzitter Maarten Sprey van Ex- Parktheater, het Parkfilmhuis en pressie 70 had zich eerder al in de- het creativiteitscentrum Expressie zelfde bewoordingen uitgelaten 70 in Park Rijnstroom. Maar dat was over de sfeer van het voormalige geheel en al te danken aan burge- Wilhelminagebouw van de Martha- meester Martin Paats die met zijn stichting. "We vroegen ons tijdens openingstoespraak de juiste toon te de restauratie steeds af of dit ge- pakken had. bouw net zoveel sfeer zou krijgen als het oude Hooftstraattheater. Ik Bescheiden begon de burgemees- kan u zeggen dat dat zeker het geval ter bij het begin: het bijbelse boek is. We zijn de oude accommodatie al Genesis waarin een verhaal staat helemaal vergeten", r Jacob. De aanwezige 'hun' boulevard. De Vereniging horst-bewoners in hun acties. Bruyn) van Eigenaren van Seehorst, kocht waarin de bewoners de krach- Aanleiding voor de bezorgdheid is Het vormingscentrum wil een ten hebben gebundeld, is bang het opkopen van het terrein ten zui- nieuw pand neerzetten omdat het dat de Koningin Astrid Boule- den van de flat Seehorst door het huidige gebouw aan de boulevard, ALKEMADE - Met de aanleg van het fietspad langs de Leidseweg van Oud Ade naar Leiderdorp en de re constructie van deze weg wordt na de zomervakantie begonnen. De werkzaamheden nemen volgens de pro vincie Zuid-Holland ruim een jaar in beslag. Dat bete kent dat het nieuwe, vrij liggende fietspad en de rijweg in november 1990 in gebruik kunnen worden geno men. Het project kost drieëneenhalf miljoen gulden. De kosten komen geheel voor rekening van de provin cie. Het nieuwe fietspad is vooral van belang voor de schoolgaande jeugd, die vanuit Alkemade dagelijks per fiets richting Leiden rijdt. Het voornemen om langs de Leidseweg een geschei den fietspad aan te leggen dateert al uit het jaar 1979. Na de nodige inspraakronden en na overleg met het gemeentebestuur van Alkemade en het waterschap de Oude Veenen keurden gedeputeerde staten van Zuid- Holland het plan in 1983 goed. Geldgebrek bij de pro vincie en onteigeningsprocedures zorgden ervoor dat de uitvoering van het plan moest worden uitgesteld. De noodzaak tot scheiding van het fietsverkeer van het gemotoriseerd verkeer ligt in het feit dat de Leids eweg erg smal is. Ook is er een aantal smalle en on overzichtelijke brugovergangen. ondanks het onlangs plaatsen van een extra etage, veel te klein is ge worden. Bovendien is een van de twee villa's gelegen tussen Seehorst en De Ba.ak al in eigendom van het vormingscentrum. Zodra ook het tweede huis kan worden opge kocht, zou De Baak ook daar kun nen uitbreiden. De Koningin Astrid Boulevard is volgens de Vereniging van Eigena ren nu een rustige woonwijk. In ver gelijking met de Koningin Wilhel- mina Boulevard, waar zomers en 's winters geflaneerd wordt, is de Ko ningin Astrid Boulevard een oase van rust. "Dat kan wel eens danig veranderen als De Baak hier de uit breidingsplannen doorzet. Boven dien zullen na dit vormingscen trum, ook andere bedrijven een claim leggen op de beschikbare grond. Voor je het weet is de bebou wing van de boulevard niet anders dan een lange rij kantoren", aldus voorzitter J. van de Graaf van de Vereniging van Eigenaren. RIJNSBURG - Op de Noordwij- kerweg in Rijnsburg zijn zaterdag middag twee inwoners van deze ge meente gewond geraakt. Een 66-ja- rige automobilist uit Katwijk gaf geen voorrang aan de bromfiets waarop de twee reden. De 16-jarige bestuurder en degene die achterop zat kwamen in de sloot terecht. Meer leden VOA ALPHEN AAN DEN RIJN - De Vereniging van Ondernemingen in Alphen (VOA) groeit flink. In 1988 nam het aantal leden uit Alphen en omgeving toe met 23 procent. Per 31 december waren er 319 leden en 16 begunstigers. Dat staat in het jaar verslag over 1988 dat wordt behan deld tijdens de jaarvergadering van de vereniging op woensdag 26 april vanaf 11.30 uur in hotel Toor. Tij dens die bijeenkomst wordt ook de Alphense 'ondernemer van het jaar' bekendgemaakt. Aan de orde komt verder de opvolging van voorzitter A. Groenendijk, die in 1990 aftreedt. van Expressie 70, de raadsleden, de ambtenaren en andere genodigden werden door Paats vergeleken met deze aartsvader, die wilde trouwen met Rachel. Zeven jaar lang moest hij werken voor de vader van zijn geliefde, daarna zou zij zijn vrduw worden. De huwelijksdag brak aan, 'maar des morgens', citeerde Paats uit Genesis, 'zie, het was Lea'. "Ik denk", zo vervolgde de burgemees ter, "dat u dat gevoel nu ook een beetje moet hebben. U verwacht een minister, en u ziet iemand die u al zo vaak ziet". Het verlangen van Jacob naar Ra chel, de zuster van Lea, bleef, de ge dachte aan cultuurminister Eelco Brinkman smolt in de grote zaal van het Parktheater als sneeuw voor de zon. Het was beter zo: de eerste ech te Alphense culturele accommoda tie kon niet beter worden ingewijd dan door Paats. ^DUIVENBERICHTEN/* "Het Oosten" Leiden 1e vlucht vanuit Aalst 138 km.: 1-3-6-9. P.M. Jutlermans. 2. T. v. As, 4-7. T. de Groot, 5. S. v.d. Hoven, 8-10. Comb. v. Put- ten-v. Weeren. "De Reisduif" vanuit Aalst: 1. A. v.d. Dop en zn., 2-6-10. N. de Groot en zn., 3-4. W. Kop, 5-7-8. P. Mooten, 9. P. Kooijman. "LPC" 1P. de Haas, 2. A. Witteveen. 3. W. Siera, 4-5. P. de Haas, 6. A. Witteveen. 7. G. Kerkman, 8. P. Schlagwein, 9. A. Witte veen. 10. J. Staffeleu. "Leiderdorp" Uitslag van de oude duivenvlucht vanaf Aalst op 15 april 1989:1. R. v.d. Nieuwen- dijk, 2. P. Sloos, 3. R. v.d. Nieuwendijk, 4. M. Reijerse, 5. R. v.d. Nieuwendijk, 6. G. Hendrikse, 7. M. Reijerse. 8. J. Knijnen- burg, 9-10. D. van "De Blauwkras" Vanuit Aalst: 1-2-3-5-6-7-8-9. Comb. v.d. Nieuwendijk, 4. J. Stouten, 10. A. Houwe- ling. FIETSER OVER DE KOP - Een 24-jarige Alphenaar is gistermiddag gewond geraakt toen hij met zijn ra ce-fiets over de kop sloeg. Oorzaak was een plastic tas aan het stuur die tussen de spaken terecht kwam. lLEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN 'Door de confusie en door het aan stukken slaan van glazen en deu ren, als ook het gehele huis ge scheurd en uiteengezakt zijnde, was er niets besloten', notuleerde de secretaris van het Rooms-ka- tholieke armbestuur op 12 januari 1807. Diezelfde middag vergader den ook de regenten van het Hei lige Geest Weeshuis. Hun verga dering werd 'op het onvoorzienst met angst en schrik getroffen, door de ontzettende slag welke in deze gantsche Stad als in een ogenblik in rouw en jammer dom pelde en aan zo veele hunner me deburgeren het leven en verlies hunner goederen kostte'. In beide gebouwen sprongen ruiten, sloegen deuren los en ble ken muren ontzet en gescheurd. De ravage in de stadswijk die zo deerlijk getroffen was door de ontploffing van het kruitschip, was enorm. De totale schade aan openbare gebouwen, kerken en liefdadigheidsinstellingen werd geraamd op 88.388. Op de tentoonstelling 'Leiden in gaslicht, een stad in verande ring' wordt in een van de thema's aandacht besteed aan sociale en gezondheidszorg. Dit is echter, gezien de opzet van de tentoon stelling, slechts een beperkte op stelling. Speciaal aan de rooms- katholieke wezen, die gehuisvest waren in het weeshuis aan de Sint Jacobsgracht, wordt vanaf 27 april een tentoonstelling gewijd in de museumruimte van het Ge meentearchief, de Vlietpanden, onder de titel: Van wezen tot wel zijn, 250 jadr Stichting Sint Maarten. Onherstelbaar Onder dezelfde titel verschijnt het boek van Frits Boersma, het Leidsch Dagblad van 5 april al een artikel is ver schenen. Toch leek het me aardig in deze rubriek nog wat in te gaan op de geschiedenis van de Room se wezen. Daarom weer terug naar de buskruitramp. Voor het gebouw aan de St. Ja cobsgracht luidde de rapportage van de schadetaxateurs: 'Onher stelbaar beschadigd'. Toch was dit niet het einde, want met ko ninklijke toestemming (van Lo- dewijk Napoleon) presenteerde de architect Jan Guidici 'zeer voortvarend een ingrijpend plan voor nieuwbouw. Even voortva rend ging aannemer Pieter Geer- ling te werk. Daarom kon het vol ledig vernieuwde gebouw al op 9 november 1909 in gebruik wor den genomen: 167 wezen en 72 bejaarden vonden er een plaats. Ze leefden groepsgewijs op zalen. Gehoorzaamheid aan de over heid stond bij de regenten voor op, wie die overheid dan ook was, Lodewijk Napoleon, Napoleon zelf of koning Willem I. Zo moes ten bijvoorbeeld in maart 1825 'acht verlaten, onechte of weeskin deren' geleverd worden voor de werkkolonie van Veenhuizen. De wezen vertrokken keurig op tijd naar Veenhuizen, maar de regen ten koesterden weinig illusies over de zin van hun verblijf daar: 'Wezen moeten zich bekwamen in een handwerk om alzo als een nut tig lid van de maatschappij te kunnen optreden'. Veenhuizen of militaire dienst was naar hun me ning om het even. Het duurde dan ook niet lang of ze gebruikten Veenhuizen als dreigement of straf voor lastige wezen. En lastig konden ze zijn in de negentiende eeuw, zodat de re genten een heel arsenaal van sancties uitvaardigden. Het regle ment van orde kreeg steeds meer en steeds strengere verbodsbepa lingen. Bij de installatie van een nieuwe vader en moeder in 1832 sprak de voorzitter van het regen tencollege de bewoners als volgt toe: 'Gij zijt verplicht u ordelijk en onderworpen te gedragen. Zo zult u enigszins vergoeden de zor gen die Regenten en Regentessen op zich namen. Aan deze plicht zult u ook voldoen door de nieuw aangestelde Vader en Moeder met ontzag te behandelen'. Oneerbaar gedrag Nog geen jaar later beschuldigde Catharina van der Klugt de vader openlijk van oneerbaar gedrag in de provisiekamer, waarheen zij gelokt was met een list: 'Hij heeft de pot met zwavel uitgegoten om mij enig werk in de provisieka mer te kunnen gebieden'. Een weesjongen had de vader en Cat harina in verschillende richtin gen weg zien vluchten. De onder wijzer van het huis zweeg over va der Roelandse, maar prees het meisje: 'Zij heeft door bedaard heid en oplettendheid boven de overige meisjes in de school uitge munt'. De vader gaf tegenover re genten toe dat hij meer dan eens met het meisje een eenzame plaats had opgezocht, onder het mom dat hij op haar moest letten vanwege haar los gedrag en licht zinnige woorden. Hij ontkende echter haar te hebben gekust. Ook de installatie van P. van Kranenburg in 1834 ging gepaard met vermanende woorden. Toch werd ook hij met harde persoon lijke incidenten geconfronteerd. Verschillende jongens betichtten hem van ongewenste intimitei ten. Maar niet alleen de vader, ook andere personeelsleden wer den beticht van 'zo al niet oneer bare dan toch onkiese handelin gen'. Zo kreeg de onderwijzer, die 'in een tijdverloop van vier jaren dan eens in zijne kamer dan we der 's avonds in de school oneerba re aanrakingen' had gedaan', ontslag. Maar nog was het niet uit: vier maanden later ontdekten de regenten een intiem conflict tussen de naaivrouw en de nieuw benoemde onderwijzer. Het bleef bij een vermaning aan het adres van de onderwijzer. Wel ver dween de naaister, wegens haar huwelijk, niet met de onderwij zer, maar met een ander. Het huis beleefde roerige tijden in die negentiende eeuw: kleine en grote vergrijpen vonden plaats. De weeskinderen werden gestraft met een blok aan het been, het personeel handtaste lijke weesvaders en driftige on derwijzers werd berispt of ont slagen. Over het wel en wee der wezen is meer te zien op de komende tentoonstelling in de Vlietpan den. Wilt u echter de kostuums van de weeskinderen nog eens zien, dan moet u naar de tentoon stelling 'Leiden in gaslicht' in de Lakenhal. Met de beruchte 'blok ken aan het been' vormen deze een trekpleister voor de oude(re) Leidenaars. INGRID MOERMAN MAANDAG 17 APRIL Hazerswoude opening expositie over ener giebesparing door wethouder van der Werf. aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. Leiden lezing van Rein Geurtsen, ste- debouwkundige, over zijn werk, LeidsCh architecten Kaffee, De Burcht, aanvang 20.00 uur. bijeenkomst met discussie ENFB en LINKS over de verkeers situatie in Leiden vanaf de fiets bezien. Thema: "verkeer of ver- dia-avond oVer de Westeinder- plassen in de Goede Herderkerk, Ten Harmsenstraat, aanvang 20.00 uur. dansvoorstelling 'Djazzex', door Modern Jazz Dance Compa ny, aanvang 20.30 uur in het Parktheater. De Loods, aanvang inleveren i 10.00 én 16.00 uur, ver van 19.00 tot 21.00 uur, oecumenisch avondgebed supermarkten, van 18.00 tot 21.00 voorstelling van Paul Haenen: 'Frappant', aanvang 20.15 uur in de "Leidse Schouwburg. toneeluitvoering door Studen tenvereniging Quintus. aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. Katwijk sporten voor mensen met CA RA, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg WOENSDAG 19 APRIL Alphen uitvoering Rijnlandse Orkest inzamelingsactie Stichting Mensen in Nood bij RK kerk. A.P. van Neslaan en bij jongerencen trum Stek, Puttelaan, van 9.00 tot 12.30 uur. n lo.22 tofzi^O AdriaE geld' 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. voorstelling: 'Veldslagen', door De Trust Independance, aan vang 20.30 uur in het Lak-Thea- ter, Cleveringaplaats. toneeluitvoering door Studen tenvereniging Quintus, aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. Leiderdorp dia-avond over kanovaren op zee. Leiderdorpse Kano Vereni ging Rijnland, aanvang 20.00 uur in het clubhuis Mauritssingel- /Achthovenerweg. dia-avond Nederlandse Bergsport Vereniging over de Itali- n de Muzenhof, Cor Gordijn- kindervoorstelling: Wie niet blauwe is. is gezien', door Pop pentheater Wellus Nietus, aan vang 14.30 uur in het Cultureel Centrum, Marijkelaan. DONDERDAG 20 APRIL Alphen uitvoering 'Bekentenis' door Per Expres, aanvang 20.30 uur in het Parktheater. Leiden korendag in de Stadsgehoor zaal, van 9.30 tot 16.30 uur. lunchconcert Helma Leenhouts (viool) en Jan Hoijtink (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest. voorstelling: 'Veldslagen', door De Trust Independance, aan vang 20.30 uur in het Lak-Thea-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8