Vanaf juni uitbetaling miljoenen van EBR Musea trekken weer duizenden bezoekers Wethouder Tesselaar opent nieuw onderkomen Sint Lodewijksgroep MANIFESTATIE TEGEN SHELL Kerkemarkt brengt 12 mille op Wie dat wilde, kon zich laten schmi de. het museum van het Genootschap Oud-Rijnsburg, voor het Spinoza- huis, eveneens in Rijnburg, het Bavo-museum in Noordwijkerhout en het Jan Verweij Natuurcentrum in Noord wijk. Bij het Bavo-museum in Noord wijkerhout, waar naast het in beeld brengen van de geschiedenis van de psychiatrische ziekenhuizen ook een speciale dia-serie over het bol- lendorp werd vertoond, viel de be langstelling tegen. Er kwamen on- nken in het museum voor Volkenkun- (foto Henk Bouwman) geveer 175 bezoekers, vorig jaar wa ren dat er 350. Ook het Spinozahuis telde minder belangstelling 57: dit jaar, tegen 105 vorig jaar. Woord voerders schreven het tegenvallen de bezoekersaantal vooral toe aan het vrij goede weer. Het Jan Verweij Natuurcentrum in Noordwijk werd daarentegen weer 'redelijk goed be zocht'. Volgens Dick Passchier van het natuurcentrum was het aantal bezoekers ongeveer gelijk aan dat van vorig jaar (75). Gemiddeld 200 gulden per gezin Bejaarde vrouw ernstig gewond LEIDEN - Een 75-jarige Leidse vrouw is zondagmiddag met ernsti ge brandwonden aan rug, armen en benen in het Brandwondencentrum in Beverwijk opgenomen. De vrouw was in haar woning aan de Mussenplaats aan het koken waar bij haar peignoir vlam vatte. Vast in lift LEIDEN - In de lift van de flat aan het Bevrijdingsplein is voor de tweede keer een groep jongens door eigen toedoen vast komen te zitten. Door te stampen en te springen sloeg de lift vrijdagavond op tilt. Een monteur heeft de jongens ont zet. Sommigen van de zes knapen die zijn aangehouden, waren ook de eerste keer betrokken bij het ver nielen van de lift. Zij moesten we derom opdraaien voor de kosten van de reparatie. Alcoholcontrole LEIDEN Bij alcoholcontroles in Leiden en omringende gemeenten zijn het afgelopen weekeinde 18 autobestuurders bekeurd wegens het rijden onder invloed. Daarnaast kregen 14 mensen een rijverbod, omdat zij op de grens van de toege stane hoeveelheid alcohol zaten. In totaal zijn er vrijdag- en zaterdag nacht 478 automobilisten op ver schillende lokaties aangehouden en gecontroleerd. Poging tot kidnapping LEIDEN - Onbekenden hebben za terdagmiddag op de Kalvermarkt getracht een 22-jarige Leidse vrouw in de auto te trekken. Zij liep in de richting van de Haven op het mo ment dat links van haar een donker blauwe auto stopte. Een man stapte uit en greep haar bij de arm. Door zich hévig te verzetten kon zij ont snappen. Zij verloor bij de worsteling haar horloge en jack. De man die haar beetpakte was ongeveer 25 jaar en sprak Engels. Een andere man bleef achter het stuur zitten. Volgens de vrouw stonden er op dat moment mensen op de Havenbrug die het voorval hebben gezien. De politie verzoekt deze mensen contact op te nemen voor het verstrekken van verdere informatie (tel. 258888). Jongeren slaags LEIDEN - Twee groepen jongeren zijn zaterdagavond op de Stations weg slaags met elkaar geraakt. Van de groep die bestond uit acht Hage naars zijn er drie (14, 15 en 17 jaar) ingesloten, omdat bleek dat zij de raddraaiers waren en de meeste klappen hadden uitgedeeld. Zonder enige aanleiding waren de Hage naars begonnen tegen de Leidsë jongeren, die enige klappen kregen. Vier van de Leidse jongens hebben aangifte gedaan. Messteek LEIDEN - Een 18-jarige Leidenaar is vrijdagnacht door een onbekende in zijn rechterarm gestoken. Hij fietste op de Beestenmarkt, waar ie mand een opmerking maakte over zijn vriendin die met hem meefiets te. Bij de ruzie die ontstond werden over en weer enkele klappen uitge deeld. Volgens de Leidenaar vluchtte de man opeens weg. Het tweetal vervolgde zijn weg en op de Stationsweg ontdekte de jongen dat zijn rechterarm bloedde. Het bleek dat hij gestoken was. LEIDEN - Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting en sport) heeft za terdag het nieuwe clubgebouw an nex botenloods van de scouting groep St. Lodewijk aan de Admiraal Banckertweg geopend. Tesselaar sjorde, als officiële handeling de laatste boot uit de loods naar buiten. De wethouder, die zijn steentje al heeft bijgedragen aan het nieuwe clubgebouw, zegde nog tbe er voor te zullen zorgen dat de plantsoenen dienst van de gemeente binnenkort een keer langs komt om de directe omgeving van het clubgebouw van wat groen te voorzien. Anderhalf jaar geleden werd een zogeheten romney-loods geplaatst op het terrein aan het water langs de Admiraal Banckertweg (het indus trieterrein De Waard). Sindsdien is er door vrijwilligers hard gewerkt om er iets bruikbaars van te maken. Het resultaat is een functioneel groepsonderkomen: een grote ruimte om gedurende de winter maanden de vloot van zeven boten te onderhouden een keuken, een verfmagazijn en een ruimte voor de leiding van de scoutinggroep. De feestelijke opening van het nieuwe onderkomen valt gelijk met een dubbel jubileum. Naast het 15- jarig bestaan van de zeeverkenners- speltak bestaat de hele Sint Lode wijksgroep inmiddels 55 jaar. Daar om werd zaterdag ook voor alle le den en oud-leden en belangstellen den een open huis georganiseerd. Uiteraard liet de zeeverkenners- groep zich van hun beste kant zien. In de Rijn, achter de loods, waren verschillende activiteiten op het water te aanschouwen en werden demonstraties gegeven. Penning meester K. Dusseldorp van de jubi lerende Lodewijksgroep is heel ge lukkig met de vele belangstelling zaterdag van oud-leden en vooral aspirant-leden. Nu in het voorjaar de roei- en zeilboten het water in gaan moeten de boten immers vol bemand zijn. "Voqt geïnteresseerde jongens en meisjes tussen 11 en 16 jaar zijn er nog enkele plaatsen vrij". Fietser aangereden LEIDEN Een 52-jarige Leidenaar is vanochtend gewond geraakt bij een verkeersongeval op de kruising Vijf Meilaan/Montgomerystraat. Een 51-jarige automobilist, ook uit Leiden, wilde vanuit de Mont- gomerystraat de Vijf Meilaan oprij den en zag daarbij de fietser, die rechtdoor wilde, over het hoofd. De fietser klapte op de motorkap en vervolgens tegen het wegdek. De man is met vermoedelijk een been breuk naar het Academisch Zieken huis overgebracht. LEIDEN - De Leidse musea hebben in het weekeinde dui zenden bezoekers getrokken. Toppers waren het Anatomisch Museum en het Stedelijk Muse um De Lakenhal die zondag elk zo'n 2000 bezoekers trokken. Het totaal aantal bezoekers was minder dan vorig jaar, maar de musea zijn dik tevreden over de opkomst. Tijdens het nationale museum- weekeinde, dat voor de negende keer werd georganiseerd door de Stichting Museumjaarkaart, waren de Leidse musea gratis toegankelijk voor het publiek. Ook hadden de musea veel extra's georganiseerd zoals speurtochten door het muse um en demonstraties van oude am bachten. Het publiek kon gratis rondleidingen bijwonen en er werd veelal een gratis kopje koffie, thee of limonade geschonken. Het Anatomisch Museum, nor maliter niet geopend voor het pu bliek, trok de langste stoet mensen. Vooral zondag was de belangstel ling voor de verzameling rariteiten die inzicht geven in de bouw van het menselijk lichaam enorm. Het museum, dat slechts twee keer per jaar is geopend, zag geen kans het record van vorig jaar (4000 mensen) te overtreffen. In totaal werden dit weekeinde ruim 2000 mensen gere- gisteerd. Het stedelijk Museum De Laken hal was een goede tweede op de lijst met bezoekers aantallen. Zondag bezochten zo'n 2000 mensen het museum aan de Oude Singel. "Toen De Lakenhal zondagmiddag de deuren opende kwamen in tien mi nuten zo'n 150 mensen binnen", al dus conservatrice Ingrid Moerman. "Vanaf dat moment moment kreeg het museum een continue stroom bezoekers te verwerken". Veel be langstelling ging uit naar de ten toonstelling 'Leiden in gaslicht' dat een historisch overzicht geeft van LEIDEN - De klanten van het voormalige Energiebe drijf Rijnland (EBR) krijgen een bedrag terug van 1,5 cent voor elke kilowattuur elektriciteit die ze het afgelo pen jaar hebben verbruikt. Verder keert het EBR klein verbruikers 1,3 cent uit voor elke kubieke meter gas die is verstookt. De EBR-klanten kunnen daarnaast een vast bedrag van bijna 17 gulden per aansluiting tegemoet zien. Gemiddeld krijgen de verbruikers ongeveer 200 gulden per gezin terug. Het EBR kan het geld uitkeren om dat het bedrijf na de fusie tot de Energie- en Watervoorziening Rijn land (EWR) een overschot bleek te hebben van ongeveer 20 miljoen gulden. Als eerder heeft het college van beheer van het EBR besloten dat het miljoenenoverschot, zoals dat ook met de winsten van het be drijf gebeurde, volledig aan de klan ten wordt teruggegeven. Claims van de groepsbesturen van de Ab- Ontmoetingsdag Leidse weefkring LEIDEN - De Leidse weefkring Het" Leyds Laeken organiseerde zater dag, in het Chr. Lyceum Visser 't Hooft, de jaarlijkse studie- en ont moetingsdag voor weefsters en we vers uit Zuid-Holland. Dit jaar was een tentoonstelling georganiseerd rond het thema 'Van de late avond tot de vroege morgen' waarbij het draaide om een kijkje in de bad- en slaapkamer. De Zuidhollandse weefster en wevers hadden speciaal hiervoor badhanddoeken, badman tels, slaapkamergordijnen, een ka merscherm, een poef en nog meer voorwerpen die in bad- of slaapka mer thuishoren vervaardigd, 's Mid dags werd een modeshow gehou den van handgeweven kleding. Enkele tientallen auto's beschadigd LEIDEN - Een groot aantal auto's is in de nacht van zaterdag op zondag door vandalen beschadigd. Eige naars van veertien auto's hebben in middels aangifte gedaan. De vernie lingen zijn voornamelijk in de bin nenstad en Stevenshof gepleegd. Van verschillende auto's werden de ruiten ingeslagen. Daarnaast wer den ook banden lek gestoken en werd het lak beschadigd door kras- LEIDEN - Het Leids Overleg 'Shell uit'Zuidafrika' hield zaterdag 'een spektakel apart' op het Leidse Stadhuis plein. Een culturele manifestatie als inleiding op de grote blokkade-actie op 19,20 en 21 april bij het Shell-labora- torium in Amsterdam. "Doel van de acties is druk uitoefenen op de Shell-directie om te bereiken dat Shell zich te rugtrekt uit Zuidafrika omdat het daar de apartheid in stand helpt houden", aldus het Leids Overleg. Op het Stadshuisplein werd zaterdag de gehele dag muziek gemaakt door een folkgroep en een blazersfanfare, maar uiteraard werden ook Afrikaanse liederen ten gehore gebracht, was er de Afrikaanse dans te bewonderen en droeg de Zuidafrikaanse dichteres Gladis Thomas een aantal gedichten voor. In de tussentijd werden vlaggen en spandoeken gemaakt die worden meegenomen naar de blokkade-actie in Amsterdam. Het Leidse publiek werd niet alleen opgeroepen om naar de actiedagen in de hoofdstad te komen maar ook ge vraagd om zich "niet langer door Shell te laten helpen. Shell heeft aangegeven dat het zich zal terugtrekken uit Zuidafrika als de internationale druk groot genoeg wordt. Koop daarom geen Shell produkten en rijd de Shell- pomp voorbij", aldus werd het publiek door de Leidse actievoerders opgeroepen en van een stadsplattegrond voorzien met daarop de plaatsen in Leiden en omgeving waar men 'apartheidsvrij' kan tanken'. (foto Henk Bouwman) vaKabo en CFO - die een deel van het geld aan het personeel uitge keerd wilde zien - zijn door het col lege afgewezen. Hetzelfde is ge beurd met de verzoeken van het Leidse D66-raadslid Langenberg en het Georganiseerd Overleg, om en kele miljoenen opzij te zetten voor alternatieve energie en de sanering van het EBR-terrein. De algemene raad moet nog in stemmen met het plan van het colle ge van beheer. Als dat akkoord is, kunnen in juni de eerste uitkerin gen worden gedaan. In de loop van het jaar komen stukje bij beetje alle klanten aan de beurt. Volgend jaar mei zijn de laatste teruggaven. De mensen die later dit jaar aan de beurt zijn, krijgen rente over hun uitkering. Rechtvaardig Overigens krijgen niet alle klanten geld terug. Mensen die, op het mo ment dat hun wijk aan de beurt is, korter dan een jaar in het EBR-ge- bied wonen, worden van een uitke ring uitgesloten. Verbruikers daar entegen die, wanneer de terugga ven beginnen, uit het EBR-gebied verhuizen - en langer dan een jaar klant van het energiebedrijf zijn ge weest - krijgen hun geld nage stuurd. Volgens het Links-Leidenraads- lid Van Lint - binnen het EBR-be- stuur verantwoordelijk voor consu mentenzaken - is voor deze regeling gekozen omdat die tegelijkertijd de meest rechtvaardige is voor de klan- Minder mensen op de been, maar toch tevredenheid de 19de eeuw in Leiden. Douwe Jan Draayer bracht zondagmiddag smartlappen en nostalgische liedjes ten gehore. Ook in andere musea klonk mu ziek. In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde werden museumbezoe kers uitgenodigd om zelf de ga melan, een Indonesisch muziekin strument, te bespelen en zondag middag werd het museumweekein- de opgeluisterd door een optreden van de Surinaamse band Ritmico Special. Dik in de rij stond men voor de afdeling Noord-Amerika waar mevrouw Donkersloot bezoe kers grimeerde en ook de speur tochten door het museum en de tij delijke tentoonstelling over Afgha nistan mochten zich ook op de nodi ge belangstelling verheugen. Het Rijksmuseum voor Volkenkunde trok in totaal zo'n 2000 bezoekers. Eenrichtingsverkeer Het Rijksmuseum van Oudheden, aan het Rapenburg, deed het dit museumweekeinde weer uitste kend. Zo'n 1650 mensen passeerden de kassa van Oudheden. Heel gezel lig was het in de Taffehzaal waar medewerkers van het museum en Het Koninklijk Penningkabinet het druk hadden met het beantwoor den van vragen van het publiek over meegebrachte voorwerpen. Bij het molenmuseum De Valk had men het vooral druk met het re gelen van'het verkeer in de molen. "Je kunt ze er van onder wel in blij ven stoppen, maar als ze boven in de molen zijn moeten ze ook weer omlaag. En aangezien op de smalle trappen in De Valk slechts eenrich tingsverkeer mogelijk is vereist dat de nodige regelgeving", aldus een woordvoerder. Vooral zondag was het 'idioot druk'. Zo'n duizend men sen kwamen naar De Valk "en dat is heel wat voor zo'n molentje". Ook kleinere musea, zoals 'De Leidse Wagenmaker' trokken veel meer bezoekers dan op normale dagen. Het algemene beeld was dat het zaterdag vrij rustig was in de Leidse musea. De woordvoerders van de verschillende musea wijten dit aan het mooie weer. "Dat scheelt een slok op een borrel", aldus, een zegs man van het museum van volken kunde. Zondag was het daarente gen 'écht museumweer' en dat maakte een hoop goed. Bollenstreek De belangstelling voor de musea in de duin- en bollenstreek verschilde nogal. Volgens M. Vink, secretaris van het museum van het Genoot schap Oud-Rijnsburg waren er meer bezoekers dan vorig jaar. Hij noteerde vooral veel inwoners van andere gemeenten uit de bollen streek. Een oorzaak voor het bevre digende bezoekersaantal kon hij niet geven. "Misschien wel vanwe ge de publiciteit die eraan is gege ven", aldus Vink. Een aantal musea in de streek had in het kader van het museumweek einde een speciaal programma sa mengesteld. Dat gold behalve voor ten en bovendien zonder al te veel extra kosten voor het bedrijf is uit te voeren. "Ik geef toe dat er ook nu onrechtvaardigheden blijven. Het meest ideale zou natuurlijk zijn dat elke klant, ook al is hij tien jaar gele den uit het gebied vertrokken, zijn deel krijgt van het overschot. Maar daarvoor zouden we de adressen moeten vinden van al die mensen die ooit zijn verhuisd. Dat is niet te doen. Het zou betekenen dat we, al leen hiervoor, de administratie moet uitbreiden met, ik noem maar wat, 200 mensen". Het EBR keert alleen geld uit aan klanten met wie het een 'directe' re latie heeft. Dit houdt in dat de terug gave voor bijvoorbeeld flats met blokverwarming, niet rechtstreeks naar de klanten gaat, maar in haar geheel aan de woningbouwvereni ging of de particulier wordt uitge keerd. Die moeten het geld vervol gens verrekenen met de afzonderlij ke huurders. Het EBR, erkent Van Lint, heeft daarin verder geen enke le zeggenschap. "Dat kan ook niet, want met der gelijke huurders hebben wij geen juridische 'relatie'. Maar we zullen natuurlijk wel benadrukken dat het redelijk is dat het geld ook hier aan de verbruikers wordt uitgekeerd. En we willen de huurders door mid del van een voorlichtingscampagne duidelijk maken dat ze ook aan spraak kunnen maken op dit geld. We kunnen de verhuurders echter niet dwingen de uitkering door te geven aan de huurders, nee". De kerkemarkt in de Romanuszaal van de Hartébrugkerk trok veel belangstelling. LEIDEN - Een nostalgisch offer blokje uit het rijke roomse leven, oude misdienaarstogen en proces siejurkjes. Het was allemaal te koop afgelopen zaterdag tijdens een Ker kemarkt georganiseerd door de pa rochieraad van de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat. De oude spullen kwamen onlangs voor de dag toen de pastorie van de Hartebrugkerk moest worden leeg geruimd in verband met een groot scheepse verbouwing. Daarbij wer den veel dingen gevonden waar- e, veel kleinere pas torie geen plaats meer is. De paro chieraad van de Hartebrug besloot daarom een rommelmarkt te orga niseren, onder de naam Kerke markt, om van de oude spullen af te komen. Het werd een complete rommel markt met bedden, tafels, stoelen, borden, pannen en bestek. Maar vooral de spullen met een kerkelijk tintje vonden gretig aftrek en wer den zelfs bij opbod verkocht. Zoals de houten offerblokjes, met gleufjes voor de kerk, het armen- en studie fonds, die voor wel 45 gulden een eigenaar vonden. Verder waren er vooroorlogse facturen, met de hand geschreven door de plaatselijk winkeliers en oude obli gaties van de Hartebrug die op nieuw in omloop werden gebracht, maar nu voor de verzamelaars. De opbrengst van de Kerkemarkt bedraagt ruim 12.000 gulden. De heer L. Nou wens van de parochie raad vertelt dat dat veel meer is dan waarop was gerekend en is uiter aard zeer tevreden. De opbrengst zal geheel ten goede komen aan res tauratie van de ramen van de Harte brugkerk. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7