Kabinet met milieuplan in de knoop 'M Spoedoperaties bepalen de grens van de 9 AYR kan afval niet meer aan 'Verzekeraars willen aidstests' Zaterdagavond en zondag verhuist het spoor in Rotterdam. 0 Middenstanders halen snel 200 miljoen subsidie binnen 'Run' op koophuizen in hartje Amsterdam MAANDAG 17 APRIL 1989 BINNENLAND PAGINA 3 (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding wil volgend jaar 3,5 miljard gulden bezuinigingen. De bewindsman vindt dat overschrijdingen op de verschillende begrotingen moeten worden gecompenseerd door nieuwe bezuinigingen. Voor al voor minister Deetman (onderwijs) is dat een vrijwel on mogelijke taak. Op zijn begroting zou opnieuw circa 1,5 mil jard gulden bezuinigd moeten worden. Ruding wil in het kabinet geen be sluiten nemen over het nationaal milieubeleidsplan (NMP) voordat de hoofdlijnen van de begroting 1990 vastliggen. "We kunnen het milieu niet buiten alle afspraken houden", aldus de minister bij de VARA, waarbij hij opnieuw ver wees naar de noodzaak om de over heidsuitgaven in de hand te hou den. De minister van financiën heeft vooral veel bezwaren tegen de talrij ke milieuheffingen voor burgers en bedrijfsleven. Zij omvatten tesa- men 1,5 miljard gulden. Ruding Hond bijt man deel van neus af DEN HAAG (ANP)- Een 23-jarige Voorburger is gisterochtend in Den Haag een deel van de neus afgebe ten door een loslopende hond. De man liep te wandelen in de Javast- raat toen hij zonder reden door de hond, een klein soort Rottweiler, werd aangevallen. Het slachtoffer moet volgens de politie zeker tien dagen in het ziekenhuis blijven. Man mist treeplank en valt onder trein AMERSFOORT (ANP)- Op het NS- station in Amersfoort is gisteravond een man onder de trein gekomen en aan zijn verwondingen overleden. Volgens een NS-woordvoerster reed de intercity-trein net weg toen de man op de treeplank sprong en daar vermoedelijk van afviel en on der de trein terecht kwam. Binnenland kort Drentse Aa Het water van de Drentse Aa is on geschikt voor gebruik als drinkwa ter. Die conclusie kan getrokken worden uit de woorden van R. Dil- ling van het Zuiveringsschap Drenthe, dat verantwoordelijk het vreest de negatieve koopkrachtef fecten daarvan enkele honderden guldens per jaar voor de minima) en de eventuele noodzaak die te com- peseren. Die compensatie is tot nu toe niet in de cijfers verwerkt. Ru ding is wel bereid "enige" milieu heffingen te accepteren. Premier Lubbers neemt in de dis- i cussies binnen het kabinet een tus senpositie in. Hij meent dat volgend jaar volstaan kan worden met bezui nigingen tussen 1,5 en 2 miljard gul den. Verder denkt hij geld vrij te krijgen door uit te gaan van een wat hogere economisch groei en door rekening te houden met meer gas baten. De reserves in de sociale fondsen zouden een andere uitweg voor de financiële problemen kun nen vormen evenals een andere be rekening van het totaal aan belas tingen en premies. De minister-president heeft het Centraal planbureau (CPB) ge vraagd een aantal van zijn ideeën door te rekenen. Daarbij moet pok gekeken worden naar alternatieven voorde door Ruding aangedragen bezuinigingsvoorstellen en naar mogelijkheden om de staatsinkom sten te verhogen, bij voorbeeld door de verkoop van meer staatsaande- len. Woensdag wil premier Lubbers in afzonderlijke gesprekken met de betrokken bewindslieden trachten de financiële problemen zowel wat betreft de hoofdlijnen van de begro ting 1990 als het NMP weg te masse ren. Vrijdag wordt opnieuw over de begroting 1990 en het NMP in de ministerraad gesproken, eventueel met een voortzetting op zaterdag. Vice-premier De Korte (economi sche zaken) heeft om die reden zijn reis naar Japan uitgesteld. Drente en Flevoland sluiten grens voor Zuidhollands vuil UTRECHT - De zanger Koos Alberts, door een verkeersongeluk gedeelte lijk verlamd, liet zaterdag in Utrecht honderden ballonnen op tijdens een verkeersveiligheidsdag in de Jaarbeurs. Daarmee werd aangegeven dat het aantal doden en gewonden in het verkeer sinds 1985 duidelijk is terug gelopen. (foto ANP) ROTTERDAM (GPD) - In Zuid- Holland weten de afvalverwerkers niet waarheen ze moeten met 72.000 tot 100.000 ton huishoudelijk en be drijfsafval. De Afval Verwerking Rijnmond (AVR) verdrinkt in het vuil en kan - net als de vuilverbran dingen in Den Haag, in Leiden, de Roteb in Rotterdam en de Dordtse Gevudo - de afvalverwerking niet langer aan. De AVR heeft daarom bedrijven in Utrecht per brief gevraagd om geen ton afval meer te leveren dan in hun contract met de AVR staat. Het overschot wordt daarom tijde lijk gestort op gewone vuilstort plaatsen. Mogelijk volgt binnenkort eenzelfde brief van de AVR aan be drijven in Zuid-Holland. "Want we staan met de rug tegen de muur", zegt woordvoerder L.A. Chevalier van de AVR. "We moeten waar schijnlijk zo veel mogelijk afval stromen gaan inperken om het werk nog aan te kunnen". Milieubewegingen hebben overi gens geprotesteerd tegen de nood oplossing die de provincies Zuid holland en Utrecht hebben be dacht. De gewone vuilstortplaatsen voldoen namelijk niet aan de eisen om bedrijfsafval te bewaren. De provincies waar nog genoeg ruimte op gekwalificeerde stortplaatsen is, weigeren echter hun grenzen open te stellen voor het afval uit andere delen van het land. "Drente en Flevoland beschikken over goed uitgeruste stortplaatsen waar het af val gemakkelijk terecht kan, maar daar heeft men een 'Madurodam- mentaliteit", zegt Chevalier. De AVR-woordvoerder is woest op de twee provincies. "Het is te gek dat zij hun deuren dicht kunnen houden. We sturen daarom een noodkreet naar 'Den Haag'. Het mi nisterie van VRÖM moet de wetge ving aanpassen en niet langer toe staan dat provincies zelf mogen be slissen of ze afval al dan niet toela ten. Het afvalprobleem is immers een nationaal probleem. En luistert VROM niet, dan moet het parle ment druk op de ketel zetten". Chevalier stelt dat de halstarrige houding van Drenthe en Flevoland de AVR dwingt om het afval naar het buitenland, de DDR en Polen, te transporteren. "We hebben al een aanbieding om het naar de Filipij- nen te laten verschepen. Overigens zullen op die laatste aanbieding niet ingaan. Maar het tekent wel de nood". De woordvoerder stelt dat afval verwerking in het buitenland wel gevolgen heeft voor de kosten. "Wanneer we naar het buitenland moeten, dan zal de burger dat zeker merken in.zijn beurs. Dan kost het verbranden van een ton huisafval bij de AVR geen veertig gulden meer, maar honderd tot honderd- vijftig gulden", waarschuwt Cheva lier. De AVR krijgt jaarlijk totaal één miljoen ton afval aangeleverd, af komstig van 2,5 miljoen huishou dens uit hoofdzakelijk de Rijn mond, de provincie Utrecht en een deel van Noord-Holland. De AVR kan de verwerking nu nog net aan. "We kunnen nog wat kwijt bij de vuilverbranding in Nijmegen en ook wat in Maastricht. Maar wat te doen als er hier een grote storing op treedt, als een of meer van de zes ovens die constant op volle kracht moeten werken, het beheeft? Moe ten we het dan maar op het Binnen hof storten?" vraagt Chevalier zich af. Jaarlijks wordt in Nederland 5,5 miljoen ton huisafval verwerkt. Chevalier vindt ook daarom "van de gekke" dat er voor "het druppeltje" van 72.000 tot 100.000 ton die in Zuid-Holland te veel is, een oplos sing in het buitenland moet worden gezocht. HILVERSUM (ANP) - Volgens de laboratoriumartsen in Nederland willen de verzekeringsmaatschap pijen de uitslagen van Aidstesten direct van de laboratoria. Zij moe-' ten niet meer via de keuringsartsen lopen. Secretaris dr. J.E. Degener van de Nederlandse Vereniging van Laboratoriumartsen (NVL) heeft dit voor de VAR A-radio gezegd. De NVL is mordicus tegen zo'n traject. De laboratoriumartsen vin den dit een slechte ontwikkeling. De privacy van de cliënten van le vensverzekeraars komt daardoor ernstig in het geding, aldus Dege- Degene die de diagnostiek ver richt op aids-testen heeft uitslui tend een relatie met de aanvragend arts, vindt Degener. Wanneer wij dus onverhoopt een negatief resul taat moeten sturen over een aidstest (cliënt is mogelijk besmet) dan kan de cliënt dit resultaat nu nog be spreken met de keurend arts. Met hem heeft hij immers een vertrou wensrelatie. De cliënt kan zich dan nog terugtrekken en er zijn nog geen directe consequenties, zo zei hij. Die situatie verandert echter wanneer de gegevens direct naar de levensverzekeraar of zijn de me disch adviseur moeten worden toe gestuurd. Het is volgens Degener goed denkbaar dat op grond van zo'n test de hele transactie niet doorgaat. Er staat namelijk dan zwart op wit dat de cliënt is afge keurd. Dit resultaat zal hij de rest van zijn leven met zich mee moeten dragen. Een nieuwe verzekering af sluiten bij een andere maatschappij zal moeilijk gaan, zo vreest hij. De reden dat levensverzekeraars zo graag willen dat die uitslag direct naar hun medisch adviseurs gaat in plaats van de keuringsarts is uitslui tend van commerciële aard, aldus Degener. Levensverzekeringen worden vaak aangevraagd bij de koop van een huis en dat moet altijd snel gebeuren. LEIDEN/ALPHEN - (ANP) - De middenstand heeft afgelopen week einde voor zeker 200 miljoen gulden geprofiteerd van de kleinschalig heidstoeslag. Voorzitter S. Veninga van het Nederlands Christelijk On dernemers Verbond (NCOV) heeft dit gisteren voor de NCRV-radio ge zegd. Veel middenstanders wilden op het laatste moment bij de notaris la ten vastleggen dat zij een bestelling hadden gedaan, om niet naast de in vesteringspremie te grijpen. Het NCOV had zijn leden in het midden- en kleinbedrijf vrijdag geadviseerd zo snel mogelijk investeringen te plegen waarop de kleinschalig heidstoeslag in de WIR van toepas sing is, omdat het kabinet deze zou willen afschaffen. Van een echte run op de notaris sen in de regio is geen sprake ge weest. Alleen kantoor Van Beek in Alphen kreeg zo'n 45 telefoontjes. Ook bij een notaris in Lisse kwa men "redelijk veel" ondernemers langs, terwijl een kantoor in Voor schoten vier telefoontjes kreeg. In Leiden was geen sprake van een stormloop op de notariskantoren. Jaarlijks is 700 miljoen gulden be schikbaar voor deze kleinschalig heidstoeslag. Een-steeds hardnek kiger geruchtenstroom verluidde dat het kabinet in het weekeinde van 14 tot 16 april de kleinschalig heidstoeslag zou afschaffen om het geld vrij te maken voor het Natio naal Milieubeleidsplan van minister Nijpels (milieu). De actes hadden een gemiddelde waarde van twee tot vier ton. Enke le notarissen waren nog niet op de hoogte van de geruchten. Zij wer den thuis benaderd en moesten in de haast afspraken maken om als nog actes af te sluiten. Terugkijkend op een weekeinde waar de kleinschaligheidstoeslag springlevend uit tevoorschijn is ge komen zei Veninga dat „op het mo ment dat het gerucht werd ver spreid veel ondernemers eieren voor hun geld hebben gekozen. Pa rallel met de afschaffing van de ba sispremie voor de WIR hebben zij gekozen voor 'onmiddelyk bestel len'. "Overijld misschien maar wel begrijpelijk tegen de achtergrond van het rumoer over de dreiging van de afschaffing", aldus Veninga. Wat hem vooral heeft geërgerd was de relatie die werd gelegd tus sen het Nationaal Milieubeleids plan en de kleinschaligheidstoe slag. Die noemde hij onbegrijpelijk, niet zindelijk en oneigenlijk". ADVERTENTIE die provincie. Volgens Dilling zijn grijpendé maatregelen nodig: min der gebruik van chemische bestrij dingsmiddelen door boeren en ver betering van de zuiveringstechniek. Studenten In 1988 is het aantal studenten in het wetenschappelijk onderwijs ge daald met 4 procent ten opzichte van 1987. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor dé Statis tiek. De daling hangt samen met de Tweefasenstructuur, die in 1982 is ingevoerd. Deze wet fyeeft zowel de cursusduur als het aantal jaren dat een student ingeschreven kan zijn beperkt. De vermindering heeft zich vrijwel uitsluitend voorgedaan in de leeftijdsgroep vanaf 24 jaar. Artsopleiding Internationale afspraken over ver lenging van de artsopleiding met één tot drie jaar kunnen een oplos sing zijn voor de werkgelegenheids problemen. Dit is zaterdag gezegd in Utrecht op een internationale conferentie van artsen. De Europe se organisatie van jonge artsen in opleiding PWG meldde dat veel lan den een training kennen ter voorbe reiding op een verdere opleiding tot specialist, huisarts of sociaal ge neeskundige. Nederland kent 2.000 werkloze artsen, in de Bondsrepu bliek zijn dat er 10.000 en in Spanje 20.000. Mensenrechten De organen die toezicht moeten houden op de naleving van het Eu ropees verdrag voor de rechten van de mens raken overbelast. Bij de Europese commissie voor de rech ten van de mens bestaat een grote achterstand in de behandeling van klachten. Die commissie moet daar om zo spoedig mogelijk een semi permanent karakter krijgen. Dat zegt de adviescommissie mensen rechten buitenlands beleid onder voorzitterschap van prof. mr. P. van Dijk in een tussentijds advies aan minister Van den Broek van buiten landse zaken. Carpoolen Het carpoolen - automobilisten die met elkaar meerijden - is in de afge lopen vijf jaar sterk toegenomen. Het aantal deelnemende Alto's steeg van 479 naar 1145 en het aantal opstapplaatsen nam met 44 naar 89 toe. Deze cijfers zijn afkomstig uit een onderzoek van deyerkeersafde- ling van de ANWB, Rijkswaterstaat en de Stichting Voorlichting Ener giebesparing Nederland (Sven). De uitkomsten worden in brochures deze week naar alle provincies en gemeenten gestuurd. AMSTERDAM (ANP/GPD) - Ruim 18.000 mensen hebben de afgelo pen drie dagen een koopwoningen-beurs in Amsterdam bezocht. De gemeente toonde op de beurs in de Zuiderkerk de plannen voor de bouw van 850 appartementen in de binnenstad, bedoeld voor mensen met lage en middeninkomens. Ruim duizend belangstellenden schreven zich in. Velen moesten on verrichter zake weer naar huis terug, omdat toegang tot de beurs door de grote drukte niet meer mogelijk bleek. Wethouder L. Genet van volkshuisvesting sprak gisteren aén het eind van de beurs van een succes. "Dit toont dat er vraag is naar derge lijke woningen in de stad", zo zei hij. De prijzen van de twee- tot vierka- mer-appartementen variëren van 120.000 tot 170.000 gulden. Gistermiddag deed zich een klein incident voor toen vijf a zes onbe kenden met bivakmutsen op de Zuiderkerk binnendrongen en met verf en olie begonnen te gooien. Enkele bezoekers kregen verf over zich terwijl een klein deel van het voorlichtingsmateriaal werd be smeurd. De actievoerders eisten in een pamflet de stopzetting van enkele gro te projecten, omdat de stad daardoor onleefbaar zou worden. De stad wordt door dergelijke projecten slechts toegankelijk voor mensen met geld, aldus de activisten. Rotterdam CS J^.. JijÉL. Rotterdam Stadion U weet dat we druk bezig zijn met het bouwen van de spoortunnel onder de Nieuwe Maas. Zo verschuiven we komend weekend de sporen tussen CS en Stadion. Daardoor rijden zaterdag 22 april na 18.00 uur en zondag 23 april de treinen niet op dat traject. Dat is lastig voor de reizigers op het traject Rotterdam- Dordrecht. Daarom is er een speciale busverbinding tus sen CS en Stadion, en worden ertreinen omgeleid. We hopen dat u begrip hebt voor het tijdelijke onge mak en dat u bijtijds uw reisplannen kunt aanpassen. In de folder bij het loket staat alles duidelijk beschreven. Vakbondsman Wirtz beducht voor ongelukken tijdens ziekenhuisacties ZOETERMEER - "Stonden de zie kenhuisdirecties in eerste instantie heel sympathiek stonden tegenover de acties, nu dje zich verharden gaan ze steeds moeilijker gaan doen. Er wordt nu gedreigd met het inhouden van loon en er het aantal verlet-uren wordt genoteerd. Dat betekent dat men het toch als heel lastig gaat ervaren, die acties in de verpleging, en ze zich blijkbaar toch nog eens achter de oren gaan krab ben". door Marien van den Bos Vakbondsman Adriaan Wirtz van de AbvaKabo heeft geen moeite met dé verwijdering tussen werkge vers en werknemers in het zieken huiswezen, nu de acties harder wor den. "In de eerste week ging het nog om kantine-bijeenkomsten, of bij eenkomsten op het gazon voor de instelling, afgelopen week werden er op enkele tientallen plaatsen weekend-diensten gedraaid, dat is al een veel hardere aanpak. Waarom zouden de werkgevers in deze sec tor anders reageren dan in de indus trie?". De actieleider ziet aan het begin van de derde actieweek geen enkele afzwakking van de actiebereidheid onder verpleegkundigen en verzor genden. Eerder het tegendeel. Maar waar liggen de grenzen van het ac tievoeren in de gezondheidszorg? Wirtz: "Het ligt natuurlijk wat moei lijker dan in een gewoon bedrijf. We Wirtz: Als Philips meer loon betaalt', kost dat de burger ook geld' (foto gpd> maken geen potloden of fietsen. Dat is een van de redenen waarom we het langzaam opbouwen. Zowel werkgevers als werknemers moe ten ervaring opdoen met het actie voeren. Inmiddels blijkt wel dat er veel meer mogelijk is dan wie dan ook had gedacht. En we zijn nog maar pas bezig". De zondagsdiensten die deze week zullen worden uitgebreid en geïntensiveerd, betekenen al dat een deel van de werkzaamheden niet meer worden gedaan. Een vorm van staken, maar dan anders, aldus Wirtz. Je kunt volgens hem nog één stapje verder gaan zonder de zorgvuldigheid te verliezen: "Je kunt zeggen: we doen helemaal geen operaties meer. Behoudens natuurlijk de echte spoedgevallen, de mensen die met zwaailicht bin nenkomen. Hardere acties dan een dergelijke opnamestop kunnen niet". De draaiboeken v ties, na de landelijke manifestatie aanstaande donderdag op het Haag se Malieveld, liggen al klaar. Het komt volgens Wirtz neer op "vaker en harder", waarbij de bonden ook specifieke afdelingen op het oog hebben zoals de operatiekamer en het laboratorium. "Een actie op de afdeling fysiotherapie werkt na tuurlijk toch anders dan in de ope ratiekamer. Maar er zijn meer moge lijkheden". Geschrokken Wirtz blijkt uitermate beducht voor ongelukken tijdens de acties: "Zo'n ongeluk als afgelopen week in Hoofddorp, een hartstilstand bij een oudere patient die meegeno men was met het boodschappen doen, daar zijn we hier enorm van geschrokken. Gelukkig was er, zo wel in onze visie als volgens de di rectie, absoluut geen verband tus sen de acties en de dood van deze patient. Maar het ligt gevoelig in de sector. Als er in Amersfoort actie wordt gevoerd en er overlijdt ie mand in 's Hertogenbosch, krijgen wij de schuld". "Voor zover wij het in de hand hebben, doèn we alles uiterst zorg vuldig. Er zijn ook maar drie klach ten geweest, bij het Patiëntenplat form. Dat is niks, als je de schaal in aanmerking neemt waarop de ac ties worden gevoerd. In alle instel lingen is wel iets aan de gang. Als je die drie klachten vergelijkt met die tijdens de recente acties van de me dische specialisten, waar het regen de van de klachten... Dat zal ook wel te maken hebben met de goodwill die het verplegend personeel heeft, maar toch". De achterstand van verplegend personeel - waarvoor nu in een in haalmanoeuvre 4 procent loonsver betering en 1 procent voor andere arbeidsomstandigheden gevraagd wordt - blijkt onder meer uit een on derzoek van het kabinet, de zoge naamde 'pakketvergelijking' tussen ambtenaren, trendvolgers en de marktsector. Voor verplegers, ver zorgenden en 100.000 andere werk nemers in de sector rolde daar een achterstand uit van 10 tot 12. pro cent. Niet veel Wirtz: "Netto verdient een 'gewone' verpleegkundige zo'n 1300 tot 1400 gulden in de maand. Daar komt dan nog een onregelmatigheidstoeslag bij van 150 tot 250 gulden, zeg maar in totaal tussen de 1500 en 1700. Dat is dan wel op het niveau van een ho gere beroeps opleiding, al wordt dat niet als zodanig erkend en met zwaar en onregelmatig werk. Ver zorgenden in de verpleegtehuizen, ook 24 uur in touw, verdienen zo'n 1300 tot 1500, inclusief onregelma tigheidstoeslag. Voor dat zware werk is dat echt niet veel". Inwilligen van de looneisen in het ziekenhuiswezen komt neer op een lastenverzwaring van de burger van 0,2 procent. De FNV, waarbij de Ab vaKabo is aangesloten, is bereid de ziektekostenpremies daarvoor te verhogen, zo liet voorzitter Steke lenburg vorige week weten. Voor de hele collectieve sector komt de Ab vaKabo uit op een lastenverzwaring van 0,7 procent. Het kabinet, bang voor een loongolf, voelt hier abso luut niets voor, streeft juist naar ver dere lastenverlichting en moet nog geld zien vrij te maken voor zaken als milieubeleid. Staat de bond niet machteloos? Wirtz: "Tja, die vrees voor een loongolf is wel het gevolg van het beleid dat de afgelopen tien jaar is gevoerd en waarin diverse sectoren wettelijk aan elkaar zijn gekoppeld: de ambtenaren 0,7 procent, dan ook de trendvolgers. Het maakt de zaak een stuk complexer en is eigenlijk de belangrijkste oorzaak van de hui dige patstelling. Maar de collectieve sector heeft ingeleverd ten gunste van de marktsector. Door het ver minderen van de collectieve uitga ven kon het zogenaamde bruto-net- to-traject in de marktsector ver kleind worden, zodat daar geen ho gere looneisen gesteld hoefden te worden". Gloeilamp "Als nu geconstateerd wordt dat er een achterstand is in de collectieve sector moet dat bijgetrokken wor den. Anders blijven we altijd in dat dilemma zitten van 'wij mogen geen looneisen stellen, omdat daarmee de lastendruk op de burger wordt verzwaard'. Ja, maar dat is nogal lo gisch. Maar als er een cao bij Philips wordt afgesloten, met een stijging van de lonen, betalen wij dat toch ook allemaal. Dan kost gewoon je gloeilamp wat meer. Misschien wat simpel geredeneerd, maar het is wel

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3