Vreemdelingen domineren in het 150 jaar oude Luxemburg Nauwe banden met Nederland 5Kerken halen kritische basisbeweging links in9 PAGINA 2 MAANDAG 17 APRIL 1989 Reportage LUXEMBURG - Een fraai landschap vol bossen, heu vels en wijngaarden, kaste len en schilderachtige dorpjes. Maar ook een belas tingparadijs met meer ban ken dan werklozen en het hoogste percentage buiten landse werknemers van Eu ropa. Het groothertogdom Luxemburg viert morgen het 150-jarig bestaan. Van wat onze koning Willem I ooit als een verre Nederland se provincie zag, ontwikkel de het zich tot een klein, maar volwaardig lid van de internationale gemeen schap. door Hans de Bruijn Een zelfstandig lid van de NAVO met een symbolisch legertje van maar 600 man. Maar in de EG telt zijn stem net zo zwaar als die van Westduitsland of Frankrijk, die honderd maal zo groot zijn en twee honderd maal zoveel inwoners tel len. Het is zo klein dat er slechts een telefoonboek voor het hele land is. Er is geen universiteit en elke inwo ner krijgt regelmatig de woordelij ke verslagen van de parlementsde- batten gratis thuisgestuurd. Luxemburg herbergt tal van EG- instellingen en 150 banken. Het bankgeheim is er heilig en de belas tingen zijn de laagste van Europa. Dat trekt bedrijven aan, maar ook het (zwarte) spaargeld van vele Duitsers, Fransen, Belgen en Ne derlanders. Verloedering Het is naar verhouding het rijkste land van Europa. Toch ontkomt het niet aan de problemen van deze tijd. Maar op een opmerkelijke manier weten de Luxemburgers die steeds weer te boven te komen. Zij het dat de hulp van buitenlanders daarbij onontbeerlijk is. Zonder de vreemde banken en EG-instellingen was het groother togdom nu een onbeduidende vlek op de Europese landkaart. En zon der de vele gastarbeiders uit Zuid europa zou de Luxemburgse indus trie het nooit hebben gered. Het is een hardnekkig gerucht. Toen in de jaren '50 de EG werd op gericht is overwogen alle Europese instellingen in Luxemburg te huis vesten. Maar de toenmalige aarts- Feestvieren een dag uitgesteld Zelfs bij de viering van zijn 150e veijaardag moet Luxemburg zich nog schikken naar de wen sen van de grootmachten. Hoe wel de onafhankelijkheidsdag 19 april is, wordt dat feit een dag eerder gevierd. Dat komt omdat de premiers van Frankrijk en Groot-Brittannië een dag later andere verplichtingen hadden. En Luxemburg wilde bij de vie ring graag vertegenwoordigers van de landen die aan zijn wieg hebben gestaan. Dat zijn de ondertekenaars van het Verdrag van Londen, waarbij Luxemburg onafhanke lijk werd: Frankrijk, Westduits land, Engeland, Oostenrijk, Rusland, België en Nederland, hoewel ons land dat verdrag pas later erkende. Morgen zullen dus respectie velijk de premiers Rocard, Ko hl, Thatcher, Vranitzky, Ryzk- ov, Martens en Lubbers acte de presence geven. Gekroonde of ongekroonde staatshoofden zijn niet uitgenodigd. Wel de secre taris-generaal Perez de Cuellar van de VN. Er is een feestelijke vlaggen- parade gepland, een academi sche zitting, een lunch bij de groothertog, de officiële ope ning van een expositie over de Luxemburgse geschiedenis en 's avonds een groot vuurwerk. bisschop van het groothertogdom zou zich daar fel tegen hebben ver- Dat zou immers leiden tot een grote toeloop van vreemdelingen en dus tot 'verloedering' van de Luxemburgse samenleving. De pre- la at zou tot bij het groothertogelijk hof tegen deze politieke dwaling ge waarschuwd hebben. Het hielp niet. Luxemburg, het geboorteland van EG-grondlegger Robert Schuman, werd een Euro pees centrum. Het Europees Parle ment en de Europese Commissie vestigden er hun secretariaat, het Hof van Justitie en de Europese In vesteringsbank hun hoofdzetels. Luxemburg kan de duizenden dikbetaalde EG-ambtenaren niet missen. Net zomin als de 11000 bui tenlanders die werken bij de bijna 150 banken die het groothertogdom de laatste jaren tot een van 's we relds grote financiële centra hebben gemaakt. Anno 1989 waarschuwt de Luxemburgse bisschop niet meer tegen de buitenlanders maar juist tegen vreemdelingenhaat. Die geldt echter niet de EG-ambtenaren en bankbedienden maar de gastarbei ders, die Luxemburg sinds de jaren '60 hebben overspoeld. Stemrecht Van de 370.000 inwoners zijn er im mers bijna 100.000 van vreemde oorsprong. Naast de 20.000 Fransen, Belgen en Duitsers die hier alleen werken maar elke avond naar hun eigen land terugkeren, zijn dat voor al Portugezen en Italianen. Zij kwamen hier in de jaren '60 om net als overal in Europa het vui le werk te doen. Vooral in de toen nog bloeiende Luxemburgse staal fabriek Arbed; anderen gingen aan de slag als schoonmaker of in de ho- Het belangrijkst is echter dat Luxemburg het niet zou redden zonder de buitenlanders. "Men ver geet dat vooral de Portugezen zeer hebben bijgedragen aan de ontwik keling van Luxemburg. Als zij zou den weggaan zou onze hele indus trie instorten", waarschuwt Roth. Die 'industrie' is dan vooral de staalfabriek Arbed. Ooit een van de beste van Europa en het econo misch het kloppend hart van het groothertogdom, nu afgezakt tot een marginaal bestaan. In 1970 werkten er nog 28.000 mensen, nu maar 13.000. Een vermindering van maar liefst 10 procent van de Luxemburgse be roepsbevolking. Dat toont welke enorme gevolgen die teloorgang van Arbed voor de Luxemburgse economie had. De Luxemburgers zijn echter trots op de manier waar op zij die klap te boven zijn geko-, Regering, vakbeweging en werk gevers zochten samen naar oplos singen, een consensusmodel dat kenmerkend is geworden voor de manier waarop hier politiek wordt bedreven. Ook door zijn omvang lijkt het meer op het besturen van een grote stad (met ministers als wethouders) dan van het regeren van een land. Luxemburg staat bekend om zijn bossen, heuvels, wijngaarden, kastelen en schilderachtige dorpjes. Nederlan ders zijn in Luxemburg graag geziene gasten en daarom wordt het land wel eens 'de grootste camping van Neder land' genoemd. (foto gpd) bestaat zo'n extra belasting strips van Asterix en Walt Disney in kerheid en goede scholing. En die landers. En dan in het bijzonder procent. Het geld gaat het'Letzeburger'dialect vertaalt, is krijgen ze hier". De feiten lijken voor de 30.000 Portugezen, die min- een vurig propagandist van de hem gelijk te geven. Van enige actie der dan de Italianen willen integre- Luxemburgse zaak. We mogen onder de gastarbeiders voor stem- ren. recht is (nog) niets te merken. "Ze hebben het hier veel beter burg in recordtempo omgevormd van een agrarisch-industriële staat naar een diensten-economie. Met gunstige fiscale en sociale voor waarden werden banken, handels kantoren en verzekeringsmaat schappijen naar het land gelokt. Ook gaf de regering vrij baan aan de commerciële radio- en tv- zender RTL. Sinds enkele maanden heeft Luxemburg zijn eigen satelliet (As- tra) en wordt hard gewerkt om van het groothertogdom ook een mo dern mediacentrum te maken. De belastingen zijn lager dan waar ook in Europa, de btw be draagt maar zes procent, het bank geheim is strikter dan in Zwitser land en de sociale lasten zijn zo laag dat veel bedrijven in Luxemburg hun administratieve zetel vestigen. Werner en diens opvolger Gaston Thorn zetten Luxemburg als finan cieel centrum op de wereldkaart, maar dat heeft tot gevolg dat het groothertogdom daarvan nu weer net zo afhankelijk is geworden als decennia geleden van de staalin dustrie. Geen wonder dat het zich fel ver zet tegen de 'aanslagen' op deze po sitie die de laatste tijd vanuit Brus sel worden gedaan. Zo wil de EG een 'bronbelasting' invoeren op de rente die over spaargeld wordt ge noten. Dat betekent dat Luxem burg belasting zou moeten heffen over al die (zwarte) miljarden die hiér door duizenden spaarders zijn belegd. Het bankgeheim zou dan worden aangetast en daarmee Luxemburgs unieke financiële po sitie. "Het is een maatregel die ons zal wurgen", voorspelt Roth. Hij verge lijkt de Brusselse plannen met een voorstel om de inkomsten van de Rotterdamse haven over alle EG- landen te verdelen. "Dat zou bij u toch ook niemand pikken?" Verwij- EG-commissiepresident Alle Luxemburgers betaalden tien jaar lang tien procent extra be- Delors dat Luxemburg zich lasting ten behoeve van de sanering ropees gedraagt wijst men fel ver- de staalindustrie. Ook nu nog ontwaardigd af. "Op Europees vlak In de campagne vooral geen verkeerde indruk de Luxemburgers krijgen. Luxemburgers zijn geen vreem delingenhaters, al hebben zij door reca. Hun aantal bezorgt steeds de geschiedenis heen altijd zeer ge- land", aldus Roth. Vrijwel allemaal zullen zij voor het eerst echt reserveerd gestaan tegenover hebben loosheidsfoni Intussen werd Arbed gemoderni seerd en de kwaliteit van de pro- duktie verbeterd. Langzaam kwam de parle- Arbed weer in de zwarte cijfers te- in drie hebben we niemand wat toe te ge- werk- ven". De Luxemburgers beschou wen zich als pur-sang Europeanen. Europees Maar er wordt nog meer aan die Eu ropese positie geknaagd. Men dan in hun eigen land. En beter dan mentsverkiezingen (tegelijk met de recht. Nu pocht het ermee dat het maakt zich grote zorgen menig ander Westeuropees Europese verkiezingen op 18 juni) aantal uren werk per ton staalpro- plannen van het Europees Parle- Luxemburgers de kriebels, Zeker nu men in de EG pleit vooi stemrecht voor buitenlandse inge- bleiwe wat zetenen bij lokale verkiezingen. Met wat ik ben) is niet 27 procent van de bevolking vor men zij een potentiele macht van betekenis. vreemde invloeden. Het "Mir wolle heid in Luxemburg bedraagt i i baan. De werkloos- zich laten horen. Maar Roth duktie i Japan. (ik wil blijven twee procent, de laagste van de hele len trekken, wacht niet dat zij veel stemmen zul- tionale leus. Extreem-rechts r niets e laag ligt als Belastingen De regering zag zo'n tien jaar gele- ook de'gewone'politie- den in dat Luxemburg veel te af- het gevaar. Een maand hankelijk was geworden van de een deel geleden ondertekenden zij een con- staalindustrie. De toenmalige chris- diensten meegaat naar Brussel. Het tendemocratische premier Pierre verzet zich dan ook met hand Tochz westelijke wereld. "Natuurlijk zijn er mensen die de ke partijen het gevaar. Een maand buitenlanders de schuld geven van geleden ondertekenden zij een c< die werkloosheid", stelt Roth. Maar ventie, waarin zij beloofden de "De buitenlanders zijn hier volle- Elke regering zal zich met hand en dat is onzin. De teloorgang van de nofobie' te zullen bestrijden. "We Werner zorgde dan ook dig geaccepteerd", zegt Lex Roth, tand verzetten tegen een door Brus- staalindustrie is veel bepalender ge- maken ons zorgen over ons imago", drastische ommezwaai, de aimabele woordvoerder van de sel opgelegde stemplicht voor de weest voor de werkgelegenheid in Luxemburgse regering. "Stem- buitenlanders. Bovendien vragen het groothertogdom, recht voor hen wil echter niemand, de buitenlanders daar zelf ook niet Toch zijn recent kleine, extreem- .Dat zou de verhoudingen te dras- om, zegt Roth. Die hebben heel an- rechtse organisaties ontstaan, die tisch veranderen". Roth, een oud- dere belangen. "Zij willen maar drie inspelen op de angstgevoelens van onderwijzer die in zijn vrije tijd dingen: een goed salaris, sociale ze- veel Luxemburgers voor de buiten- ment om meer in Brussel te verga deren in plaats van in het onprak tisch ver van Brussel gelegen Fran se Straatsburg. Luxemburg vreest dat dan ook de administratieve zegt Roth. Onder zijn impuls werd Luxem- tand tegen de plannen die c lies van honderden duurbetaalde ambtenaren-zou betekenen. n de Luxemburgse hoofdstraten. Het grote plein heet in de volksmond 'Knudel'. Dat zou te maken hebben met monniken die hier ooit huisden. In elk geval niet met de bronzen man die midden op het plein vanaf zijn paard op-de Luxemburgers neerkijkt. Dat is Willem II. 'Onze' koning. Het plein heet officieel dan ook Place Guillaume II. Vanaf zijn sokkel kijkt de vorst recht op het groothertogelijke paleisje, een symbool van de banden tussen Luxemburg en Neder land. Maar om meteen een misverstand weg te nemen: de Luxemburgse vlag is geen kopie van de Nederlandse, ook al is het rood-wit-lichtblauw vrijwel identiek. Al in de middeleeuwen immers was zo'n vlag hier in ge bruik. Nederlanders zijn hier nu graaggeziene gasten, 's Zomers worden de hotels en kampeerterreinen over stroomd door landgenoten. Luxemburg wordt wel eens 'de grootste camping van Nederland' genoemd. Maar historisch hebben de Luxemburgers niet veel reden voor warme betrekkingen met Nederland. Zeker niet door de Nederlandse vorsten die in de vorige eeuw het bewind over het onafhankelijke Luxemburg voer den. Al in 1815, op het Congres van Wenen dat de kaart van Europa hertekende na de val van Napoleon, werd Luxemburg tot een onafhankelijk groothertogdom verklaard. Met aan het hoofd de Nederlandse koning Wil lem I. Misverstand twee: Luxemburg heeft nooit tot Nederland behoord. De koning was alleen tegelijk groot hertog. En geen geliefde, omdat hij het landje behandelde als ware het een (toen nog) achttiende Nederlandse provincie. Willem I begreep de onafhankelijkheidsdrift van de Luxemburgers pas toen zij in 1830 de kant van de Bel gen kozen toen die zich afscheiden van Nederland. Hij erkende ook het Congres van Londen niet, dat in 1931 bepaalde dat Luxemburg een soevereine staat moest worden. Pas begin 1839 legde hy zich bij die realiteit neer. Luxemburg werd opgesplitst: een deel ging naar België, de rest bleef in handen van de Oranjes. Koning Willem II had meer dan zijn vader oog voor de gevoelens van de Luxemburgers. Hij verbeterde het bestuur van het groothertogdom, verving de Nederlandse en Westduitse ambtenaren door Luxemburgers en gaf het landje in 1848 zijn eerste echte grondwet. Zijn zoon Willem III liet zich echter weer weinig aan Luxemburg gelegen liggen, trad autoritair op en trachtte zelfs het landje aan Frankrijk te verkopen. Dat ging uiteindelijk niet door omdat Duitsland zich ver zette tegen Franse gebiedsuitbreiding. In 1890 kwam een formeel einde aan de band met Nederland, omdat Willem III geen zoon had en toen nog alleen mannen op de Luxemburgse troon mochten plaatsnemen. Het groothertogdom verviel aan een neef van Willem, Adolf van Nassau-Weilburg. Zijn achterkleinzoon, de huidige groothertog Jan (68), regeert sinds 1964, toen hij zijn moeder Charlotte (overleden in 1985) opvolgde. Hij viert op 12 november zijn zilveren troonsjubileum. Jan is getrouwd met Jo sephine-Charlotte, de zus van de Belgische koning Boudewijn. Troonopvolger is dé 34-jarige prins Henri. "De kerken halen de basisbewe ging links in". Deze opvallende constatering werd zaterdag door diverse sprekers gedaan tijdens de viering van tien jaar Basisbe weging van kritische groepen en gemeenten in Nederland. Bij de basisbeweging zijn zestig groe pen en gemeenten aangesloten, die meestal uit verzet tegen de of ficiële kerken zijn ontstaan. Kerkelijke standpunten over de nieuwe armoede leverden voor de sprekers het bewijs dat de ba sisgroepen zich steeds bescheide ner opstellen. Coördinator Ab Kerssies van de Kritische Ge meente IJmond heeft tijdens de twee kerkelijke conferenties te gen de verarming in Nederland de inbreng van mensen uit de ba sisbeweging node gemist, zei hij in een volle Dominicuskerk, waar de beweging haar jubileum vier de. Kerssies kreeg tijdens de fo rumdiscussie bijval van priester en Europarlementariër Herman Verbeek, die zich afvroeg of de basisbeweging wel echt voor de armen kiest. "Wij kiezen voor de armen. So what", aldus Verbeek, die de 'basismensen' vooral in de politiek mist. "Als je zondag voor de armen kiest, zit je maandag in de politiek". De gereformeerde studenten pastor Herman Wiersinga uit Lei den noemde het dom niet in te zien dat de kerken de beweging van progressieve christenen op enkele fronten aan het inhalen is. Feministisch theologe Ineke Cle ment vond dat de basisbeweging veel kan leren van "de eensge zindheid en de vanzelfsprekend heid" waarmee de vele kerkelijke 'vrouw en geloof-groepen' zich in de vrouwenstrijd hebben gestort. De voorzitter van de Raad van Kerken, dr. D. C. Mulder, waar schuwde in zijn toespraak "de kerken niet helemaal af te schrij ven". Hij vond het best dat de be weging, die in de Raad van Ker ken waarnemer is, zeer kritisch is en zich afzet tegen de kerken, maar veel verder moet de bewe ging niet gaan, zo zei hij. "Daar voor hebben we elkaar teveel no dig". Emmy van Noord, voorzitter van de basisbeweging, riep op haar beurt de deelnemers aan 'de viering op ook in de komende ja ren boos te blijven over maat schappelijke misstanden en zo "een politieke factor" te worden. Haar eigen woede richt zich voor al op een falende milieupolitiek, een landbouw- en voedselbeleid dat slechts gericht is op de agro- industrie en een crisispolitiek die Celibaat De opvattingen van de Rooms- Katholieke Kerk over het ambt zijn volgens dr. A. Houtepen "ge heel vreemd aan het Nieuwe Tes tament". De vragen over het priestercelibaat, de vrouw in het ambt en de bevoegdheden van pastorale werkers komen samen, zo meent hij, in de ene vraag naar de geldigheid van het huidige ambtsmodel in de R.-K. Kerk. Houtepen, bijzonder hoogle raar in de grondslagen van de rooms-katholieke theologie aan de Erasmusuniversiteit te Rotter dam, betoogde dit zaterdag tij dens de jaarvergadering van de vereniging Gehuwd en Onge huwd Priesterschap (GOP), die zich inzet voor een radicale ver nieuwing van het kerkelijk ambt. Houtepen toonde aan dat de huidige kerkopvatting en de ambtstheologie gebaseerd zijn op het ambtsmodel van het oud-tes- tamentische jodendom. Hij noemde dit een "subtiele en ge vaarlijke" theologie, die de ver nieuwing van het kerkelijk ambt wezenlijk blokkeert en het ambtsmodel "voor onze dagen onhoudbaar" maakt. Het oud-joodse ambtsmodel is door Christus terzijde geschoven, aldus Houtepen. De vroege chris tengemeenten kenden tempels noch priesters, altaren noch of fers. Pas door het Tweede Vati caanse Concilie is deze gedachte weer op de voorgrond geplaatst. Het zou volgens hem zeker een vervalsing van Vaticanum II be tekenen en een oecumenische achteruitgang, als de huidige kerkopvatting wordt verstevigd. GOP-voorzitter Evert Verhey- den stelde vast dat er tegenwoor dig meer contacten zijn tussen ge huwde priesters en collega's die zich wel aan het celibaat houden. "In de huidige kerk begint de pro blematiek van beiden identiek te worden. We staan met de rug te gen dezelfde muur van de verstar rende hiërarchie". Shell-werknemers Shell-werknemers die door de blokkade van het laboratorium in Amsterdam, later deze week, niet aan het werk kunnen, krijgen op vang in de nabij gelegen rooms- katholieke Ritakerk. Daar ver zorgt de Dienst in de Industriële Samenleving vanwege de Kerken (DISK) vrijdag een programma. DISK wil de Shell-werkne mers, onder het genot van een kop koffie, met elkaar in gesprek brengen. De koepelorganisatie voor het bedrijfspastoraat heeft een forum-discussie op stapel staan, waaraan wordt deelgeno men door DISK-voorzitter Her man Bode, Kees de Pater van het Komitee Zuidelijk Afrika en be- drijfspastor Henk Baars. Ook wordt een vertegenwoordiger van Shell-Nederland uitgeno digd. De Amsterdamse afdeling van DISK staat achter de blokkade van het Shell-laboratorium van woensdag tot vrijdag. "Temeer daar wij erop vertrouwen dat het spektakel een geweldloos karak ter zal hebben", schrijft het be stuur. "Het moet duidelijk zijn dat de actie zich richt tegen de aanwezigheid van Shell als be drijf in Zuidafrika en niet tegen werknemers van Shell persoon lijk". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Haarlem tot predikant voor bij zondere werkzaamheden (geeste lijk verzorger van verzorgingste huis De Molenburg aldaar) (part time) mevrouw H. Honderd kan didaat Haarlem, te Zevenhuizen (Groningen) A. Lagendijk kandi daat Leiden; aangenomen naar Leeuwarden (toezegging) L. Gul mans Hilversum; bedankt voor Hazerswoude (toezegging) F. Wijnhorst Ochten. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroepen te Lemele J. W. Boerma kandidaat Kampen. Geref. Gemeenten: beroepen te Berkenwoude A. F. Honkoop Zwijndrecht, te Boskoop C. Ha- rinck Oostkapelle, te Utrecht A. Bac Bodegraven die bedankte voor Middelburg-Zuid, beroepen te Woerden C. J. Meeuse Rotter dam-Zuid; bedankt voor Barne- veld J. Karens Opheusden, voor Wolphaartsdijk J. Kareis Rijssen. Geref. Gemeenten in Neder land: bedankt voor Bruinisse en voor Hilversum F. Mallan Alblas- serdam. Klooster Peking. Voor het eerst sinds de communistische machtsovername in China in 1949, zullen deze zomer nieuwe zusters worden verwelkomd in het St. Josephklooster in Peking. Zeven vrouwen zullen in juli in treden in het klooster, dat drie jaar geleden werd heropend. Er leven nog zestig kloosterzusters in Peking. Zij hebben zich voor de revolutie bij een religieuze ge meenschap aangesloten en zijn allen minstens zeventig jaar oud. Geldwerving. De Hervorm de Kerk moet de financiering van het landelijk kerkewerk anders aanpakken. Het bestaande stelsel van verplichte heffingen voor el ke gemeente werkt niet, zo werd zaterdag op de jaarvergadering van Kerkvoogdijen in Utrecht be nadrukt. De kerkvoogden pleit ten voor een stelsel waarin een beroep wordt gedaan op de vrij willigheid van de gemeenteleden. Alleen zo wordt volgens hen een bijdrage geleverd aan goede geld werving.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2