LEIDSCH DAGBLAD Rouw na tragedie in stadion EVENTJES NALEZEN... Losgeldeis van 5 miljoen Ruding: kans op val van kabinet ANDIJVIE EN GEHAKT Bij enorm gedrang op tribune in Sheffield 94 doden en ruim 200 gewonden 'Meer zitplaatsen in stadions' Solidariteit weer legaal LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD MAANDAG 17 APRIL 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38910 Prijs f 1.1,25 EDE/OTTERLO (GPD) - Het vorig jaar december uit het Kröller-Müllermuseum ge stolen schilderij Weefgetouw met Wever van Vincent van Gogh is weer terecht. De an dere twee verdwenen doeken zijn nog steeds spoorloos. Ze zouden op z'n laatst gisteravond Een van de drie gestolen Van Goghs terug bij museum de museumdirectie worden geheven. De politie zegt niet Vervolgens ontving Oxenaar het verzoek van donderdag- tot en met zondagavond steeds van 21.00 tot 23.00 uur een losgeldrijder beschik baar te houden. Maar de dader, die heeft gedreigd de andere twee doe ken in brand steken, nam geen con tact meer op. Volgens de politie verkeerde het teruggevonden schilderij in uitste- Woensdag 29 maart ontving Oxe- kende staat. „Er was goed HAAG/HILVERSUM gulden. Na eerder drie telefoontjes de dader op korte termijn her- te hebben gepleegd en twee brieven te hebben gestuurd, nam de dader echter geen contact aanknopingspunten te be- politie besloot de museumdirectie schikken en verwacht evenmin dat niet te reageren. Negen dagen later werd Oxenaar opgebeld met de vraag waarom hij tweede brief met een foto zorgd", aldus de woordvoerder. ,De (ANP/GPD) - Minister Ruding (fi- Uitgebloeide Zonnebloemen, uitgebloeide zonnebloemen' nanciën) voorspelt de val 1 conflict over de omvang van bezui nigingen zit er niet in, zei Ruding gisteren voor de VARA-televisie. week later kreeg Oxenaar voorstudie van De aardappeleters' tweede kabinet-Lubbers als hij af- De kwestie-Andriessen bleef be- Het Arnhem telefonisch te ho- die nog zoek zijn vertegenwoordi- treedt omdat zijn collega-ministers in de kofferbak van een in gen een waarde van ro niets van zich had laten horen. Om zijn straat geparkeerde auto het joen gulden. De daders in december gingsvoorstellen de museumdirecteur ervan te over- schilderij Weefgetouw met Wever kwamen het museum binnen door jaar. maand geleden toen Kröller-Müllerdirecteur Oxe- tuigen dat hij in het bezit was van de lag. Dit bleek inderdaad het geval. nieuwd contact zal zoeken. De Van Goghzaak kwam dag 13 maart weer aan het rollen, r opgerichte rechercheteam, dat Zwolle afgestempelde schilderijen, l de i i te vernielen. Hoewel de de laatste dagen in sterkte varieerde brief ontving. In de brief werd 5 mil- sturen van de gestolen doeken. i foto's op- De auto, een grijze Mazda 626, bleek bewakers direct alarm sloegen, Nijmegen te zijn gestolen. kwam de politie te laat. Een vergelijking met het vertrek van zijn voorganger Andriessen uit het kabinet-Van Agt in 1980 na een LONDEN (GPD) Twee dagen na het grootste drama in de Britse sportgeschiedenis wordt in ziekenhuizen in Sheffield nog steeds gevochten voor de levens van 18 Li verpool-supporters. Ze liggen op intensive-care-afde- lingen en verkeren nog in levensgevaar. Ruim 200 sup porters werden minder ernstig gewond. Voor 94 anderen kwam de hulp te De Liverpool-fans, van wie dui- laat. In de chaos en paniek op de zenden zonder geldig toegangsbe- stampvolle tribune van het Hills- wijs naar Sheffield waren afgereisd, boroug-stadion in Sheffield werden bestormden echter massaal de ze zaterdagmiddag doodgedrukt en reeds volgepakte staantribune ach- vertrapt. In Groot-Brittannië over- ter het doel. Al spoedig tekende zich heersten ook vandaag diepe rouw een ramp af. Door de druk van de en verslagenheid. binnenstromende horde, werden Van de doden waren vanochtend mensen die vooraan het vak ston de meesten geïdentificeerd. Onder den platgedrukt. Sommigen von- de slachtoffers zijn vijf kinderen in den daarbij direct de dood. de leeftijd van 10 tot 15 jaar. De En- Tientallen aanhangers probeer- gelse premier Thatcher, gisteren den in paniek naar de tweede ring aanwezig op de plaats van de ramp, van het stadion te klimmen, enke- toonde zich geschokt door de ge- len slaagden daarin, anderen vielen beurtenissen bij de wedstrijd in de weer terug in de mensenmassa. En- halve finale van de FA Cup tussen kele minuten later bezweek het af- Nottingham Forest en Liverpool. Scheidingshek onder de druk, die „Een ramp van een geweldige door specialisten werd geschat op omvang, die nog eens komt boven- een halve ton. op andere rampen in ons land. Het Bij dat incident verloren de mees- is klaarblijkelijk nog niet genoeg te slachtoffers het leven. Overigens geweest". De premier stelde giste- kwam gisteren vast te staan dat het ren namens de regering 2 miljoen desbetreffende hekwerk voldeed gulden beschikbaar voor de hulp aan de hoogste eisen die de over- aan slachtoffers en nabestaanden. heid voor dit soort afscheidingen Op verschillende plaatsen von- hanteert, den gisteren rouwdiensten plaats, (pagina 13: De poort naar de hel ging Bij het stadion van Hillsborough, °Pen> ook bij Liverpool aan de An- perkt tot een ministerscrisis; het ka binet Van Agt-Wiegel zat uit met Van der Stee als vervanger op finan- Premier Lubbers heeft zaterdag na het extra kabinetsberaad over de kaderbrief van Ruding met daarin de contouren voor de begroting voor 1990 en over het nationaal milieubeleidsplan, gezegd dat het kabinet over beide zaken komende vrijdag knopen zal doorhakken. Ru ding stuit in het kabinet op weer stand tegen zijn eis dat de ministers onverkort moeten vasthouden aan het terugdringen van 'forse over schrijdingen' op hun begrotingen. Ruding wees erop dat de situatie met de overheidsfinanciën moeilij ker is dan vorig jaar. Hij piekert er dan ook niet over om zonder meer akkoord te gaan met extra uitgaven voor het milieu. Wijzend op de slechter wordende begrotingsdisci pline van de ministeries: "Wij kun nen niet alles als prioriteit stellen: milieu, onderwijs...". Ruding ziet verscheidene rede nen voor het feit dat zijn collega-mi nisters de begrotingsdiscipline wat soepeler gaan hanteren. Aan de ene kant zijn er de naderende verkiezin gen voor het Europees Parlement, gemeenteraden en Tweede Kamer, aan de andere kant gaat het beter met de economie. "Maar ik ben de beheerder van een arme overheid" betrok Ruding zijn stelling. "Ik heb het geld niet". (pagina 3: Kabinet met milieuplan in de knoop) Brand gesticht in overslag station Shell HILVERSUM (ANP) - In Hilver sum heeft de afgelopen nacht een korte maar hevige brand gewoed in een van de kantoren bij een Shell- overslagstation voor huisbrandolie. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken. Over de schade aan het kantoor pand zijn nog geen mededelingen te doen. Het overslagstation aan de Hilversumse Vreelandseweg, de uitvalsweg naar Vinkeveen, is eer der doelwit geweest van actievoer ders tegen de aanwezigheid van Shell in Zuidafrika. Door de brand zijn voor zover bekend geen olie-op slagtanks in vlammen opgegaan. field Road waar vele honderden mensen in lange rijen met roodwitte bloemen, vlaggen en sjaals een laatste eerbetoon brachten aan de omgekomen supporters. De overheid is direct begonnen met een diepgaand onderzoek naar de oorzaak van de tragedie. De be schuldigende vinger wijst voorals nog naar de politie, die vlak voor aanvang van het duel één of meer poorten opende, waardoor duizen den Liverpool-aanhangers het reeds overbevolkte vak achter het doel binnenstroomden. Politiecom missaris Peter Wright verklaarde naderhand dat de hekken waren ge opend om mensenlevens te redden. „Er ontstond buiten het stadion een gevaarlijke situatie door het ge drang van de duizenden Liverpool- aanhangers, die het stadion binnen wilden. Na overleg met collega's in het stadion is toen besloten de sup porters toe te laten. Er was nog ge noeg ruimte op de tribunes aan de lange zijde". Dode bij arrestatie SITTARD (ANP) - Een 19-jarige man uit Bom heeft zich in de nacht van zaterdag op zondag bij zijn ar restatie van het leven beroofd. De arrestant dacht vermoedelijk dat hij een agent had neergeschoten bij een inbraak die hij met drie anderen had gepleegd. Bij de inbraak werd wel geschoten, maar niemand werd getroffen. De man mocht een vuur wapen hebben op grond van een bij zondere machtiging. ramp Hillsborough Stadion Liverpool-fans werden samengeperst tegen het hekwerk in het Hills- borough-stadion in Sheffield. Tientallen werden letterlijk doodgedrukt op de overvolle tribune, nadat de politie een of meer toegangspoorten had ge opend voor een opdringende menigte supporters. (foto ap) tribune nooi ingang waar voetbalfans zonder toegangskaarten binnen werden gelaten tribune zuid LONDEN (GPD) - De algemeen secretaris van de Engelse voet balbond, Graham Kelly, vindt dat er na de ramp in Sheffield met spoed moeten worden ge streefd naar drastische uitbrei ding van de zitplaatsencapaci teit in de Engelse voetbalsta dions, „Misschien moeten we nu wel zover gaan om nét als in Amerika stadions met uitslui tend zitplaatsen te bouwen", sprak Kelly. Probleem voor de Britten is dat het 'staan' bij voetbalduels een lange traditie heeft, die vooral bij jongeren nog steeds erg populair is. Vandaag boog ook de Britse politiek zich over de stadion-tragedie. Van diver se kanten werd er op aange drongen om de hoge afrasterin gen tussen het veld en de tribu nes zo snel mogelijk te verwij deren. Ooit werden die op last van de UEFA opgericht om het wangedrag en het voetbalvan dalisme op het terrein zelf te voorkomen. Nadrukkelijk wordt er door de Engelse voetbalautoriteiten op gewezen dat wangedrag en voetbalvandalisme ditmaal geen rol hebben gespeeld in het drama. De uiterst gebrekkige organisatie buiten (de politie van Sheffield had slechts 40 agenten te voet en 14 agenten te paard ingezet) en binnen het stadion heeft de zaak van de En gelse terugkeer in het Europese voetbal geen goed gedaan. WARSCHAU (AP) - Het Poolse vak verbond Solidariteit is vandaag op nieuw gelegaliseerd, nadat de com munistische regering zeven jaar lang tevergeefs geprobeerd had de eerste onafhankelijke vakbeweging in het Sovjetblok de nek om te draaien. 1980 waren goedgekeurd. De juridische afwikkeling zaak geschiedde in stilte. Ma—- zelfde zaal waar de oorspronkelijke de zitting voorbij was, ontstak een ruê zlJn gekeerd op de weg statuten van de bond in november daverend applaus. Honderden han- niocratie en vryheid". De registratie van Solidariteit werd door het provinciaal gerechts hof in Warschau afgegeven i den vormden het V-teken en hon derden kelen scandeerden "Soli- darnosc-Solidarnosc". Leiders van Solidariteit stonden er stralend bij, er werd gewoven met boeketten ge le narcissen en de rechters schud den de aanwezigen de hand. Vakbondsvoorzitter Lech Walesa zat wegens een zware verkoudheid de thuis, maar liet telefonisch vanuit toen Gdansk weten blij te zijn „dat wij te- i de- Perioden met zon Vannacht minimumtemperatuur om streeks 2 graden en kans op vorst aan de grond. Overdag perioden met zon en mogelijk een enkele bui. Middagtcm- peatuur ongeveer 10 graden. Matige wind uit richtingen tussen noord en west. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: perioden met zon en af en toe een bui. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. In de nachten kans op vorst aan de grond. Dinsdag 18 april zon op: 06.37 uur, zon onder: 20.42 uur; maan op: 18.11 uur, maan onder: 05.35 Waterstanden te Katwijk hoog water: 02.53 en 15.08 uur; laag wa ter: 10.56 en 23.26 uur. Dodelijke duik in ondiepe gedeelte Tikibad Duinrell WASSENAAR - Een duik in ondiep water van het Tikibad in het Wasse- naarse recreatiepark Duinrell had zaterdagavond een dodelijke af loop. Een 24-jarige Hagenaar over leed gistermorgen, vermoedelijk aan de gevolgen van een schedelba- sisfractuur die hij daarbij had opge lopen. De man dook omstreeks negen uur 's avonds zonder aarzelen over een rand van 60 centimeter hoog in water van 75 centimeter diep. Hij raakte met zijn hoofd de bodem van het zwembad en bleef bewegings loos liggen. Het zwembadpersoneel merkte de man na enige tijd op en haalde hem uit het water. In het Haagse Westeinde-ziekenhuis overleed hij aan zijn verwondingen. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Andijvie, 500 gram Gehakt half-om-half, 500 g§^54.25 7/IQ kilo®®®® 1049 /iK/ 'sLandsgrootste kruidenier blijft op de kleintjes lettea Bangladesh gaat land verpachten voor energie DAKHA (Rtr) - Bangladesh, dat steeds grotere problemen heeft om in zijn energiebehoeften te voor zien, is van plan om al het eigen lan doppervlak en de territoriale wate ren te verpachten aan buitenlandse olie-explorateurs. Dit hebben func tionarissen van Bangladesh Oil, Gas and Mineral Corporation (BOGMC) gisteren verklaard. Negentien blokken binnen- en buitengaats, te zamen 175.000 vier kante kilometer, zullen in juni bij opbod worden verpacht. Bangla desh heeft een oppervlak van 144.000 vierkante kilometer en een bewezen gasreserve van tot nu toe 340 miljard kubieke meter. „Dit is het gevolg van een situatie waarbij een regering wanhopig zoekt naar oplossingen voor het toenemende probleem van energietekorten", zei één van de functionarissen. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! per maand* 24,45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Opsturen naar; Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1