'We zullen ons in PSY vastbijten S"'ÏTV Weer negatieve hoofdrol arbiter Egbertzen Toch combinatie Michels-Beenhakker? Potitiehoudt iii i .i 24 fans aan Ajax voelt zich de morele kampioen, maar wil nog meer MAANDAG 17 APRIL 1989 SPORT PAGINA 15 AMSTERDAM (GPD) - Ajax praat morgenavond toch over het idee om zowel Rinus Michels als Leo Beenhakker volgend seizoen naar De Meer te halen. Hoewel di recteur Arie van Eijden deze com binatie gistermiddag als onmoge lijk bestempelde, verklapte voor zitter Michael van Praag enkele uren later dat dit plan tijdens de bestuursvergadering tóch te spra ke zal komen. Michels was Ajax' eerste keus als technisch directeur. Na diens afmelding - hij wenste bij Bayer Leverkusen te blijven - richtte de Amsterdamse club alle pijlen op Beenhakker. Tijdens het gesprek dat Van Eijden vorige week voer de met de Real-trainer gaf Been hakker te kennen graag weer met Michels, inmiddels weg bij Bayer, te willen samenwerken. Ook Mi chels - gistermiddag getuige van Ajax-Feyenoord - staat niet on welwillend tegenover een hereni ging. Eerder vormde het duo de technische leiding van het Neder lands elftal. Of Ajax - dat nog een naheffing en een boete te wach ten staat voor de zwart geld-affai- re - zich twee peperdure trainers kan veroorloven, staat te bezien. Volgens Van Praag kosten de twee „meer dan de overkapping van een tribune". In weike vorm die eventuele nieuwe samenwerking moet wor den gegoten, is niet duidelijk. Volgens Van Eijden heeft zijn club meer dan genoeg trainers in dienst. De contracten van het hui dige duo Kohn/Van Gaal lopen door. Michels en later Beenhakker hebben wèl al een stempel mogen drukken op het technisch beleid van Ajax. Zo werd het contract met Danny Blind met drie jaar verlengd, zijn de verbintenissen van Frank de Boer en Dennis Bergkamp opengebroken en wor den momenteel gesprekken ge voerd met Stanley Menzo, Wim Jonk, Aron Winter en Bryan Röy. Ajax wil het contract van de lin kerspits graag openbreken. Grote aankopen - na Sonny Silooy - ver wacht directeur Van Eijden niet. „Er zal niet veel veranderen", voorspelt Van Eijden. „Pas als er mensen weggaan zal er naar aan vulling worden gezocht. Maar er is nog voor geen enkele speler se rieus belangstelling geweest." Anti-reclame boven leeg stadion ENSCHEDE (GPD) - Tot grote verbazing van het publiek bij de hoofdklassewedstrijd Sportclub Enschede-Rohda verschenen gis termiddag even na half drie twee reclamevliegtuigjes boven het naastgelegen Diekmanstadion met achter zich een sleep waarop te lezen stond: „Er zit muziek in FC Groningen. Succes mannen. Pioneer". Na twee rondjes boven Het Diekman kregen de piloten blijk baar in de gaten, dat ze te vroeg dan wel boven het verkeerde sta dion vlogen, want op én rondom het veld van FC Twente viel op dat moment helemaal niets te be leven. FC Twente speelde uit bij Haarlem, terwijl FC Groningen op eigen veld tegen Sparta in ac tie kwam. Niet zo verwonderlijk dus dat de vliegtuigjes alras weer uit het zicht verdwenen. Woordvoerder Jan Spanje van Pioneer, de sponsor van FC Gro ningen. „Ja, kennelijk is hier iets mis gegaan. Wat precies kan ik nu nog niet zeggen, maar normaal gesproken is het zo dat wij als sponsor van FC Groningen bij thuiswedstrijden, waarbij veel publiek wordt verwacht, reclam evliegtuigjes boven het Ooster park laten vliegen met opbeuren de teksten voor de spelers. Dat gebeurt in opdracht van onze pro- motie-afdeling. Vermoedelijk is men daar niet op de hoogte ge weest van de gewijzigde speelda- tum voor FC Twente-FC Gronin gen (30 april). Die wedstrijd stond aanvankelijk immers voor van daag op het programma". Valpartijen in Laguna Seea LAGUNA SECA (AP) - De 500 cc-race van de Grote Prijs van de VS op het circuit van Laguna Seca kende gisteren een dramatisch verloop. Niet waar het ging om het aanwijzen van de winnaar, want de Ameri kaanse Yamaha-coureur Wayne Rainey was een klasse apart. Dat had hij in de trainingen al laten zien. Rainey leidde probleemloos van start tot finish. Ook de bezetting van de tweede positie, door een andere Amerikaan, Kevin Schwantz, was duidelijk. Hü stuurde zijn Suzuki behendiger dan de achtervolgers Wayne Gardner (Aus), Kevin Magee (Aus) en de Amerikaan Eddie Lawson. Dat trio gaf elkaar niets toe. Gardner leek het gevecht om de derde plaats in zijn voordeel te beslissen, maar hij viel af na een valpartij, waarbij hij een gebroken enkel opliep. Op het laatste moment hield Lawson zijn rivaal Magee achter zich. Tijdens de ereronde kwam de Australiër echter hevig in botsing met de Amerikaan Bubba Shobert. Daarbij liep Magee een gebroken been op. Shobert was er veel ernstiger aan toe. Hij raakte bewusteloos en moest kunstmatig beademd worden. In allerijl werd hij met een helikopter naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij in levensgevaarlijke toestand werd opgenomen. i zijn ploeggenoot AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft gisteren voor en na de wedstrijd Ajax-Feye noord 24 supporters aangehouden in verband met openlijke geweld pleging en vernielingen. Bij ongere geldheden raakten 27 fans gewond, vanwie er tien moesten worden overgebracht naar een ziekenhuis. Ook drie agenten raakten tijdens de schermutselingen gewond, „hoe wel geen van hen ernstig", aldus een politiewoordvoerder na afloop van de wedstrijd. De problemen begonnen voor de politie al om elf uur 's ochtends toen een groep van 250 Feyenoord-sup- porters de trein via de noodrem dwong te stoppen in Amsterdam Zuid-Oost. De groep trok vervol gens door het stadsdeel waarbij on der meer ruiten van gebouwen en auto's het moesten ontgelden. Door deze incidenten, voorafgaande aan de wedstrijd, moest de scheidsrech ter ruim twintig minuten later dan de bedoeling was het startsein voor de match geven omdat niet alle Feyenoord-supporters in een vak zaten. Vlak na aanvang van de wedstrijd wisten Feyenoord-supporters een hek voor hun vak af te breken. De Mobiele Eenheid moest vervolgens het daardoor ontstane gat geduren de de hele wedstrijd afzetten om te voorkomen dat opgewonden sup porters via dat gat op een meters la ger gelegen ander supportersvak zouden belanden. Nadat Feyenoord door Ajax op achterstand was gezet, bekogelden boze Rotterdammers het publiek met grote stukken hout, waardoor de ME ook op de tribunes een aantal charges moest uitvoeren. Na de wedstrijd had de politie haar han den vol om rivaliserende suppor- tersscharen uit elkaar te houden. Daarbij moesten diverse charges voor het Olympisch stadion worden uitgevoerd. AMSTERDAM (GPD) Ajax - Feyenoord was aanvanke lijk een wegwerpwedstrijd. De toeschouwers verveelden zich mateloos. Twee goals en verder niets. Een paar vecht partijen, hier en daar een als aanmoediging bedoelde kreet. Maar in acht minuten veranderde Ajax-Feyenoord in het duel van de eeuw, een schitterend schouwspel, een fantasti sche wedstrijd. Drie magnifieke goals - en dus een klinken de 4-1-overwinning van Ajax - maakten het verschil van dag en nacht'. Het verschil tussen Ajax als de hondstrouwe vol ger van PSV èn tussen Ajax, de aanstaande kampioen van Nederland. Boze supporter krijgt geld terug DEVENTER - In de eerste di visie kwam Go Ahead Eagles thuis tegen DS '79 niet verder dan 1-1. Niet alleen die score maar vooral het vertoonde spel was voor een van Eagles' aan hangers aanleiding bij trainer Korbach het geld dat hij voor een kaartje had uitgegeven, f. 6,50, terug te eisen.' Hij kreeg van de Deventer oefenmeester niet alleen een tientje maar ook de toevoeging dat hij niet meer hoefde terug te keren omdat de ploeg aan supporters als hij niets had. De trotse Spitz Kohn liet zich ont vallen dat h'ij Ajax in elk geval als de morele landskampioen beschouwt. "Want we hebben nu twee keer van PSV en twee keer van Feyenoord gewonnen. Wij zouden kampioen moeten worden. Maar ik weet ook wel dat het lang zo ver nog niet is", keerde Kohn terug in de realiteit. „Alles is nog open. Maar we zullen ons echt vastbijten in PSV. We zijn niet van plan-om ook nog maar één puntje in te leveren". Arm Feyenoord, arme Joop Hiele en arme .Sjaak Troost. De Rotter dammers hadden zich in het hol van de leeuw toch zo standvastig ge toond. Eén-één mocht het worden, maar Ajax zou geen streep verder komen. Daar zorgden de. gedegen achterhoede en de uitmuntend kee pende Joop Hiele voor. De doelman zal met een schuin oog naar het tri buneplaatsje van bondscoach Thijs Libregts hebben gezocht. Hij wist het, de invitatie voor Nederland- Westduitsland was onderweg. Joop Hiele werd ontgoocheld naar de zij lijn begeleid. Natuurlijk was ook de doelman volstrekt kansloos tegen de formidabele knallen van Bryan Roy, Rob Witschge en Frank de Boer in die venijnige acht minuten. Maar de teleurstelling was er niet minder om. Collega Sjaak Troost moet heb ben geweten wat er komen ging. De Rotterdamse verdediger wenste in ieder geval geen deel aan de nade rende afgang te hebben. 'Sjakie' plukte plotseling een verdwaalde bal met beide handen uit de lucht en mocht vertrekken. Daarmee kreeg Troost ook zijn verdiende loon, omdat hij in de eerste helft meer dan geel had moeten krijgen voor zijn verschrikkelijke schop te gen de doorgebroken Wim Jonk. Ajax controleerde de 101e uitvoe ring van de topper van het eerste tot het laatste moment. Maar echt ef fectief was het niet. De piepjonge linkerkant van de Amsterdammers - Frank de Boer, Richard Witschge en Bryan Roy - heeft voetbalschoe nen als toverdozen. Heerlijk om naar te kijken, maar de nuchtere winst was er niet. Sterker, de grap pen en grollen van het drietal brach ten Feyenoord zelfs op voorsprong. Frank de Boer liet zich na een kwar tier simpel wegdrukken door de achttienjarige Jimmy Simons. De tiener scoorde. „Vanaf dat moment liepen we achter de feiten aan", memoreerde Kohn. En dat terwijl de uitslag van PSV (zaterdagavond) en de afstand tot de koploper in alle Amsterdam se geheugens stond gegrift. Toch twijfelde geen Ajacied aan de goede afloop. Het blééf Feyenoord besto ken. Alleen voltrok zich dat in een tempo, dat zowaar van Johnny Met god een opmerkelijke uitblinker kon maken. De Ajacied die doelmatigheid verkiest boven 'de actie' gaf het voorbeeld. Wim Jonk nam de bal uit de hoekschop van Roy voor de ver andering eens gewoon op de pantof fel: 1-1. De afloop van de wedstrijd stond toen al vast. Ajax wist immers vanaf dat moment hoe dit Feye noord moest worden geklopt. Joop Hiele stribbelde lang tegen. Hield de kopbal van Van 't Schip - door de liesblessure van Bergkamp terug in de basis - en de knal van Jonk nog uit zijn heiligdom. Maar tegen de treffer van Bryan Roy was ook Hiele niet opgewassen. Zocht de buiten speler daarvoor zijn tegenstander het liefst drie maal op, in die 38e mi nuut besloot Roy tot een zakelijke aanpak. De beweging - dreigen naar binnen en buitenom passeren - was er niet minder mooi om en het resul- Bryan Roy is in extase na zijn magnifieke treffer tegen Feyenoord. Rob Witschge staat klaar o Dp te vangen. Arnold Scholten, Aron Winter en Frank de Boer zijn in de achtervolging. taat beantwoordde aan het doel van het voetbalspel: 2-1. De domme handsbal van Troost betekende voor Feyenoord niet al leen een man minder in de toch al ongelijke strijd, het was ook de ge nadeklap. De vrije trap van Roy werd via Pettersson bij invaller Rob Witschge gebracht. Hij maakte een doorslag van de goal van Roy. In de race om het mooiste doelpunt deed ook de tweede invaller, Ronald de Boer, op de valreep nog een gooi naar de prijzen. PSV en Ajax gaan zij* aan zij naar de finish, de slag óm de troostprij zen woedt in alle hevigheid, terwijl de kandidaat-degradanten bijkans het gras opvreten om in de eredivi sie te blijven. Kan de competitie spannender? „En", leverde Kohn nog een bijdrage, „als je daarbij dan bedenkt dat wij van de vijfde plaats van onderen zijn gekomen". EINDHOVEN (GPD) - Wie na afloop van PSV-Roda JC (4-2) als zondebok en als held zouden worden bestempeld stond voor beide partijen gedurende de wedstrijd al vast. Voor scheids rechter Egbertzen was de nega tieve rol weggelegd, terwijl Ro- mario de Souza Faria met drie treffers zijn ploeg op het juiste spoor zette en voor zichzelf een optie nam voor de titel van top- Zowel PSV (Guus Hiddink) als Roda JC (Jan Reker) staken hun stijgende verbazing over het chaoti sche fluiten van de onpartijdige niet onder de stoeltjes naast de dug-outs en begroeven, naarmate het duel vorderde, steeds frequenter hoofd schuddend hun gezicht in de han den. „Gelukkig floot hij voor beide partijen een onbegrijpelijke wed strijd, zodat je niet kunt spreken van een duidelijke bevoordeling", meende Jan Reker. „Feit is wel dat die man, in zo'n vorm, niet op derge lijke wedstrijden gezet moet wor den. Hij was niet eens goed genoeg om het zevende elftal van 'Bal-op-'t- dak' te fluiten". Jan Reker leverde met zijn kritiek op de scheidsrechter een vervolg op zijn bedenkingen, die hij voor het belangrijke treffen reeds in een voetbalweekblad had geuit. In dat artikel zadelde Reker Egbertzen met een enorme hypotheek op door zich in alle openheid af te vragen of die scheidsrechter wel voor zijn taak berekend zou zijn. „Ik hou mijn hart vast", liet Reker weten. Zaterdagavond moesten de Roda- coach en zijn PSV-collega dat inder daad herhaaldelijk doen. Na twee minuten waren de poppen al aan het dansen in het Philipsstadion. Michel Boerebach maakte aan stalten om doelman Lodewijks on der vuur te nemen en Gerald Va nenburg tikte de bal simpel voor Boerebachs voeten weg. Egbertzen Patrick Lodewijks valt tevergeefs uit na de schitterend genomen vrije trap van de niet zichtbare Alphons Groe nendijk. Arbiter Engbertzen (re) zou de treffer evenwel afkeuren wegens duwen in het PSV-muurtje. (foto anp> zag daarin een overtreding. In de heisa die vervolgens ontstond, refe reerde Ronald Koeman aan de uit spraken van Reker in dat voetbal blad. „Je laat je toch zeker niet op naaien door zo'n verhaal in de VI, vroeg ik Egbertzen", aldus Koem an. Het antwoord van de onpartijdi ge bestond uit een gele kaart, Koemans vijfde. De komende uit wedstrijd, tegen RKC, gaat aldus aan de neus van de PSV'er voorbij. De vrije trap van Alfons Groenen dijk vloog vervolgens langs 'het muurtje' en Patrick Lodewijks in het PSV-doel. Egbertzen keurde de treffer af omdat Suvrijn in dat muurtje geduwd zou hebben. „Veertien dagen geleden hebben we Zeist dat duwen en trekken bij vrije trappen en andere spelhervat ting uitgebreid behandeld. Aan de hand van o.a. het voorbeeld van Huub Smeets, die indertijd het muurtje van Veendam omver duw de om zfin ploegmaat te laten sco ren. In Zeist spraken we af deze overtredingen niet meer te tole reren", aldus Egbertzen. „Een con cessiebeslissing", vond Reker. „Hij voelde aan dat die vrije trap niet ge geven had moeten worden, dus werd Groenendijks treffer afge keurd". Al vanaf die tweede minuut werd de leiding gaandeweg de wedstrijd steeds chaotischer. „Hij was ge woon zichzelf niet", concludeerde Guus Hiddink. „Dat verhaal heeft Egbertzen kennelijk al dagen door zijn hoofd gespookt. In zijn ijver de kritiek af te straffen, stapelde hij fout op fout. Waar zijn de dagen van Horn, Van Ravens en Thomas? Mensen, dië dit soort dingen naast zich neer konden leggen". Antwoord Het duurde drie kwartier voordat Guus Hiddink een antwoord had op de taaie tegenstand die Roda JC gaf. De oplossing was simpel. De switch tussen Gerald Vanenburg en Juul Ellerman in de PSV-voorhoede bleek voldoende om de organisatie van de Kerkraadse defensie in het honderd te sturen. Binnen vier mi nuten was de beslissing gevallen. Romario profiteerde twee keer van een overtalsituatie, terwijl Ronald Koeman een vrije trap hard achter doelman Nederburgh schoot. Daar na manifesteerde arbiter Engbert zen zich andermaal. Hij keurde Groenendijks treffer af wegens bui tenspel, maar herriep de aanvanke lijke beslissing na ruggespraak met zijn grensrechter. Romario en Boe rebach bepaalden vervolgens de .uitslag van het aantrekkelijke duel. „Een belangrijke overwinning, misschien wel de belangrijkste van het seizoen", oordeelde Ronald Koeman. „Wekenlang stonden we bloot aan de druk van een naderend Ajax. Die druk moest verlegd wor den door te winnen van Roda JC. Het Testprogramma zie ik nu met vertrouwen tegemoet". Ronald Koeman zal daarbij zeker gedacht hebben aan o.a. de wedstrijd FC Groningen-PSV, die nog op het pro gramma prijkt. Als PSV die wed strijd wint en kampioen wordt, is FC Groningen verzekerd van deel name aan het Europacup 2-toer- FRED SOCHACKI Verwoede strijd om de promotie DEN HAAG (ANP) - De strijd in de eerste divisie om de plaatsen die rechtstreeks promotie naar de eredivisie betekenen neemt met de week in hevigheid toe. Koploper Vitesse gaf de concur rentie zaterdag al meer hoop door het duel in Alkmaar tegen AZ met 0-1 te verliezen. Het doelpunt kwam van elf meter van de voet van Ophof. Vitesse leed nog een verlies, aanvoerder Sturing werd we gens aanmerkingen op de lei ding van het veld gestuurd. Bij de thuisploeg zat Van Doorne- veld, volgend jaar oefenmester in Alkmaar, al op de bank. Hij verving Eykenbroek die met ge zondheidsproblemen op de tri bune zat. Van de concurrenten deden NEC en Den Haag de beste za ken. In De Goffert viel in het treffen tegen Excelsior de be slissing voor 8500 toeschouwers- in de tweede helft. De gastheren kwamen op voorsprong door Radstaat. Andre Wasiman en Valentijn zorgden voor een voordelige stand voor de Rotter dammers. NEC-spits Janssen deed zijn reputatie eer aan door in de 68e minuut voor de gelijk maker te zorgen. Een kwartier voor het laatste fluitsignaal zorgde Lok voor de winnende treffer. Succcesvol Den Haag kwam ook dichterbij door -een overwinning op De Graafschap. De Roode, tegen PSV ook al succesvol, zorgde voor 0-1 na een half uur spelen. In de tweede helft zorgde good- old Otto voor de eindstand. Tegen de overwinningen van NEC en Den Haag stond punt verlies van Go Ahead Eagles. De Deventenaren kwamen thuis te gen DS '79 niet verder dan 1-1. Misstap Twente tegen Haarlem HAARLEM (ANP) - FC Twente heeft in het weekeinde in de felle strijd om de derde plaats een kans voor open doel gemist. Kwam het verlies van belangrijke concurren ten als Feyenoord en Roda JC nau welijks onverwacht, de nederlaag (1-2) van de Tukkers in en tegen Haarlem daarentegen was een ver rassing. Europees voetbal lijkt voor FC Twente zo langzamerhand een ob sessie te worden. „Iedereen besefte het belang van deze wedstrijd", ver klaarde een zichtbaar aangeslagen trainer Vonk na afloop. „De meeste spelers waren daardoor echter over geconcentreerd. Ze waren hun ze nuwen nauwelijks de baas. Dat ver baast me overigens niet. We schom melen het hele seizoen al heen en weer in de subtop. Op beslissende momenten kan mijn ploeg de span ning niet aan. Maar ik wanhoop ze ker niet. We hebben nog vijf wed strijden om een plaatsje in het toer nooi om de UEFA Cup veilig te stel len." Het doelpunt van Van Roon, kop bal uit een hoekschop van de tegen zijn toekomstige club excellerende Peeper, bracht leven in de wed strijd, die een uiterst tamme ope ning kende. Clubtopscorer Kern- knalde weliswaar nog voor de rust de gelijkmaker achter de sterke Metgod, maar ook in de tweede helft bleef Haarlem de betere ploeg. Bouwens hielp kort na de pauze zijn ploeg met een knappe schuiver opnieuw aan een voorsprong, die nadien nooit meer in gevaar kwam. De beste kansen waren zelfs voor de slim counterende thuisploeg. De ta lentvolle Lanckohr en met name de trage spits Van Roon verzuimden evenwel Haarlem naar een ruimere overwinning te schieten. De vreugde bij trainer Advocaat was er niet minder om. „Als we dit seizoen net als vorig jaar 34 punten halen, ben ik dik tevreden", glim lachte de scheidende oefenmeester. Ajax rekent op sportief Groningen AMSTERDAM (GPD) - Ajax zal geen actie ondernemen tegen de ge plande competitiewedstrijd Gro ningen - PSV. Het duel staat voor maandag 15 mei, het voorlaatste weekeinde, op het programma, ter wijl ruim een week later beide clubs elkaar in de finale om de KNVB-be- ker ontmoeten. Bij een landskam pioenschap van PSV speelt Gronin gen dan, ongeacht het resultaat van de bekerstrijd, Europa Cup 2. Gro ningen zou PSV op die manier aan de titel kunnen helpen. Ajax is volgens directeur Arie van Eijden 'niet gelukkig' met deze sa menloop van omstandigheden, maar zal verder niets doen. „Wat künnen we doen?", vroeg Van Ey- den zich af. „De wedstrijd kan nu niet meer worden .verplaatst, dat had dan veel eerder moeten gebeu ren. We gaan er vanuit dat Gronin gen z'n sportieve plicht doet. Trou wens, nu er zo veel aandacht aan die wedstrijd wordt geschonken, zal Groningen zich wel twee keer be denken". MAANDAG 17.00-19.35 BBC 2: Snooker: verslag van de derde dag van het toernooi in Sheffield. 18.00-18.20 Ned 2: Van Thuisbridger tot Clubbridger: cursus. 19.00-20.00 SKY: International Motorsport. 19.15-20.00 Ned 2: Sportpanorama: met een terugblik op de marathon van Rotter dam, beelden van de play-off-basketbaJ- wedstrijd tussen Den Helder en Weert, GP motorrijden uit de Verenigde Staten, turnen en het doelpunt van de Week. 19.36-19.41 Ned 3: Sport Gehandicapten: film van het Nationaal Fonds Sport Gehan dicapten. 20.00-20.30 BRT 2: Extra Time. 20.00-21.00 SKY: Atletiek: de marathon van Rotterdam. 21.00-23.00 SKY: Paardesport: World Cup Show Jumoing vanuit Tampa. 21.15-21.55 Ned 3: Sport Studio. 21.45-22.00 Super: World News: met o.a. sport. 22.00-22.50 BBC 2: Snooker: verslag van de derde dag van het toernooi in Sheffield. 23.00-01.00 SKY: Boksen. 23.25-23.40 Ned 2: Nederlands Kampioen schap Schaken: analyses van de vandaag gespeelde partijen. 00.30-01.30 BBC 1Snooker: samenvatting van de derde dag van het toernooi in Shef field. DINSDAG 12.25-15.00 Did 3: WK IJshockey: Canada- Verenigde Staten. 13.05-14.00 BBC 1: Snooker: verslag van de vierde dag van het toernooi in Sheffield.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15