Visagist werkt veel met het kohlpotlood Ayur-Veda kijkt ook onder oppervlakte Veel getob in bed, maar er gloort hoop Honderd jaar Hitier - weg ermee! Vrolijke, frisse kleuren in voorjaars make-up MAANDAG 17 APRIL 1989 Folkloristische dessins, frisse, transparante stoffen en kleuren met veel exotische invloeden bepalen het kledingmode-beeld dit seizoen. Daarbij hebben de visagisten (make-updeskundigen) make-uplijnen ontworpen waarin paars, blauw en aqua-tinten een belangrijke rol spelen. Ook de zalmroze, vaak gecombineerd met goudbruine tinten wordt veel gebruikt. En naargelang de stemming kan met die kleuren uitbundig of heel ingetogen worden gewerkt. Een ding is zeker, het kohlpotlood kan in geen enkele toilettas ontbreken. Een greep uit het grote aanbod van nieuwe kleuren en lijnen. DIOR Simplicité, eenvoud, zo heet de inderdaad bedrieg lijk eenvoudig ogende, heel geraffineerde make-up van Dior. Ontwerper Tyen ver fraait het gezicht van de vrouw dit seizoen met zacht glanzende 'geeltinten'. Voor de ogen is er de vijf-kleuren doos 'Discretion' waarin de kleuren: zalm, beige, sepia (bruin), roodbruin en ree bruin zitten. Wie wat meer kleur wil, kan daarbij nog ijsblauw en violet of geel- en bruingoud gebruiken. Voor de nagels en lippen zijn er vier tinten: parelmoer- oran je- beige- en dieproze. Dior kómt ook met een nieuwe make-upbasis: Juste Couleur, vier vloeibare pas teltinten. Rose pale: voor een bleke, grijsachtige vale huid, Bleu Tendre: voor een droge huid, die vaak rode vlekjes heeft, Abricot: om een gebronsde huid nog stra lender te maken maar ook te gebruiken door vrouwen met een wat vale huid en Blanc: een witte basis die de huid zonder problemen nog mooier maakt. Om het geheel af te wer ken maken de visagisten weer royaal gebruik van een doorschijnende losse poe der. Deze is er bij Dior in twee klassieke (transparant en beige-roze) en twee cor- rectiekleuren (wit en zacht roze). WILLS Aquarelles, waterverf kleuren, heeft Wills gebruikt voor deze zomer. Hiermee zijn vier make-ups gemaakt, waarvan we er een uitwer ken: de combinatie van zee groen en ivoorgeel met goudglans. Met de lichte kleur wordt het oog van wimperrand tot wenkbrauw ingevuld. De groene kleur, aangebracht in de buitenste ooghoek, zorgt voor de juiste schaduw en diepte. Het oog wordt omlijnd met een groen kohlpotlood en ook de wimpers worden met een De nagels en lippen krijgen een zalmroze kleur. Tinten die ook worden gebruikt zijn: blauw/geel, Engelse ro ze/taupe en blauw/wit. Het duo-doosje kost 5,90, de mascara, nagellak en lip stick 9,85 en het kohlpot lood ƒ4,90. STENDHAL Sou-i-Manga, genoemd naar een Afrikaans vogeltje met schitterend gekleurde veren, geeft aan dat Stend hal een veelheid van kleuren in de nieuwe make-up niet schuwt. Om al die kleuren te kunnen laten gebruiken, zijn drie make-uplijnen ontwor pen. De eerste is Perroquet (papegaai) met kerriegeel, saffraan en koningsblauw. In Colibri, de tweede lijn, spelen olijfgroen en ivoor een hoofdrol. De derde is Flamand Rose, een oogma- ke-up waarin strogeel, abri koos en hemelsblauw met el kaar worden gecombineerd. Deze kleuren worden, de ge noemde volgorde van bin nen naar buiten toe, schuin opwaarts op het ooglid aan gebracht. De onderkant van het oog blijft puur en mari neblauw komt op de wim pers. Voor de lippen is er een roze, doorschijnende lip- gloss met een zweempje goud. Het triodoosje kost ƒ35,55. ASTOR 'You are so beautiful', zegt Margaret Astor tegen de De bedrieglijk eenvoudig ogende make-up van Dior. diev i de lijnen van dit huis kiezen: Brighton (de blauwe kleu ren) Marakesh (olijfgroen met champagne en een vleugje goud) of Blue Lagoon. Deze laatste make up is het meest in het oog springend. Voor het oog worden hierin violet en roze gecombineerd met zee groen, terwijl het oog wordt omlijnd met een paarstinten. De nagels en lippen zijn in deze lijn anemoon-roze. Het duodoosje is bij Astor het duurste produkt: f 10,95. CHANEL Chanel Etincelles, de vonken moeten er beschaafd af springen in de nieuwe ma ke-up van Chanel. De ogen worden opgemaakt met een combinatie van lila en roze tinten of goud-roze, abri koos, goudbruin en glan zend goudgrijs. Voor de lip pen en nagels kan worden gekozen uit paars-roze, een beetje de kleur van fuch- sias's of een kleur de orchi dee-roze wordt genoemd. De wangen zijn heel licht fuch sia-roze, dit alles wordt op gebracht op een huid die met Teint Soleil Blond een levendige goud-beige kleur heeft gekregen. in Parijs, zo noemt Bouijois de voorjaarsmake-up waarin zachte pasteltinten en war me levendige kleuren hand in hand gaan. Voor de donkere types is er een combinatie van stra lend blauw en diep roze en voor de blonde types bete kent een lente in Parijs tere groene kleuren op de ogen. BIOTHERM Fraicheur d'été, de fris heid van de zomer wil de ma- ke-up van Biotherm uitstra len met prachtige aqua (wa- ter)tinten voor de ogen in de Harmonie Lagune. Een ex tra accent krijgen de ogen door gebruik van een groen kohlpotlood en een dito mascara. Voor de jukbeen deren is er een zacht zalmro ze tint en de lippen worden geschilderd met een half- dekkende oranje stift. In de Harmonie Glycine speelt paars-blauw, gecombineerd (foto pr) met licht lila-roze de eerste viool. Ook hier zorgt het ko hlpotlood voor een extra ac cent. Voor de wangen is ler zacht-roze en voor de lippen een schitterend roze met pa relmoereffect. De doosjes oogschaduw kosten 29,50 net als de blushers. ELLEN BETRIX Magic of India, de betove ring van India, met deze ma ke-up mikt Ellen Betrix heel duidelijk op de folklore en Oosterse tendenzen in de mode. Wie er exotisch en dromerig wil uitzien moet volgens de visagist van dit merk de ogen kleuren met Blue Lagoon, terwijl Anti que Gold op het buitenste ooglid tot aan de wenkbrau wen loopt. Met het nieuwe kohlpotlood (hier kajal ge noemd) in Silver Black en Golden Blue wordt de na tuurlijk lijn van de ogen na getekend, waardoor een door Henriëtte v.d. Hoeven stralende open blik onstaat. De lippen en nagels zijn pur per-rood. Wie er betoverend en zelfbewust wil uitzien kiest voor de lippen en na gels de kleur Golden Copper (goudkoper). SANS SOUCIS Paradise Garden, de tuin van het paradijs, zo noemt Sans Soucis de voorjaars make-up waarin blauw, de groene watertinten en zwart een belangrijke rol spelen. Ook bij Sans Soucis wordt de natuurlijk lijn van het oog geaccentueerd met een vrij stevig lijntje, bijvoorbeeld in. groen of blauw. Tip van de visagist van Sans Soucis: een blusher kan ook vlak onder de wenk brauw of langs de haargrens worden aangebracht. Dit verlevendigt het gezicht. JIL SANDER Colour Pure, zuivere kleu ren, onder die naam brengt Jil^ Sander ondermeer vijf oogschaduw trio's zijn gecombineerd: lila/violet/orientaals mint/diepzeegroen/teer i marine/marmerwit/fuchsi- 'aroze; palmengroen/anijs- /bananengeel en taupe/cho coladebruin/helder zonnig geel. Bij deze kleuren is een nieuwe oogpotlood met 2 kleuren (paars/zeegroen). De nieuwe blushers zijn oriën taals oranje-rood en een fris roze. In dezelfde tinten is er nagellak en lipstick. PHAS Vibration Fuchsia, de naam geeft al aan welke kleur het belangrijkste is in de make-up van Phas. Deze hoofdkleur kan wat worden verzacht met verschillende grijze nuances en zacht roze. Wie echt op wil vallen moet volgens Phas in de oogma- ke-up spelen met kleuren als fuchsia, blauwgrijs, mint- groen zacht roze en konings blauw. Voor een wat zachter ogende make-up kiest men bij Phas voor grijs met een vleugje zacht roze. Om de ogen sprekender te laten lij ken wordt gebruikgemaakt van een blauwgroene masca ra en een kohlpotlood in de zelfde tint. En wie fuchsia voor mond en nagels te fel vindt, kan kiezen voor een parelmoer roze zonder uit de toon te vallen. Gezond zijn en blijven, wie wil dat niet? Maar om het le ven zo gezond mogelijk door te brengen, moeten ziekma kende factoren zoveel moge lijk worden uitgebannen. Vóórkomen is beter dan ge nezen en ook de westerse ge zondheidszorg komt daar meer en meer achter. In India wist men dat zes duizend jaar geleden al, al dus Coos Visser en Ed Ver- hoeff die samen een boekje hebben geschreven over Ayur-Veda, de Indiase ge neeswijze die rekening houdt met lichaam, geest, gedrag en omgeving van ieder mens door Annemiek Ruygrok "Het is een zeer individueel gerichte wetenschap", zegt Visser, "want voor ieder mens gelden andere facto ren. Zo zal de één zich prima thuisvoelen in een drukke managersfunctie, terwijl dè ander het liefst elke dag op zijn gemak zijn „tuintje wiedt". Eigenlijk was het de be doeling dat Visser en Ver- hoeff een boek over 'holis tisch management' zouden schrijven. Een wat wazige term; die erop neerkomt dat door veel te mediteren en het eigen evenwicht te (her binden je als manager beter uit de verf komt. Niet voor niets heeft het Ritam, het Randstad Instituut voor Toegepast Absoluut Mana gement, waarvan Visser di recteur is 'Do less, accom plish more' ('doe minder, be reik meer') in het brieve- hoofd staan. Maar de beide auteurs kwamen steeds meer inte ressante gevens over Ayur Veda tegen en besloten prompt aan deze oude, maar in vergetelheid geraakte ge zondheidskunst, een boekje te wijden. "In de westerse genees kunst is geen totaalvisie. Wij gaan teveel af op sympto men en dan is het eigenlijk al te laat om onze levenswijze nog te veranderen", aldus Verhoeff die in het dagelijks leven directeur bij een ziek tekostenverzekeraar is. Maharishi Mahesh Yogi is trouwens de man die de oor spronkelijke kennis en toe passing van Ayur-veda op nieuw beschikbaar heeft ge maakt. Vandaar dat kenners Lezingen over Indiase geneeswijze Verhoeff en Visser ont moeten nogal wat scepsis op hun weg om de leer te ver breiden. Toch is er in Neder land al een goed draaiende kliniek waar zij wordt toege past: in het gezondheidscen trum in Laag Soeren kan men zich door middel van massages, stoom- en oliebe handelingen, inwendige rei niging en via meditatie tegen allerlei kwalen laten behan delen. "En heus het helpt. Daarom ook is ziektenkos- tenverzekeraar het Zilveren Kruis een experiment aan gegaan, waarbij mensen die aan transcendente meditatie doen, 30 procent minder pre mie hoeven te betalen". Het experiment is intussen afge rond en de resultaten zijn zeer bevredigend, aldus het tweetal. Verhoeff tovert bijna tege lijkertijd een staatje tevoor schijn, waarop gegevens vanuit Amerika staan ver meld. Daar werden 126 pa tiënten, die onder meer aan reuma, chronische bronchi tis, psoriasis, verhoogde bloeddruk en hoofdpijnen lijden, volgens de Indiase methode behandeld. En wat blijkt? In verreweg de mees te gevallen werd meer dan de helft van de patiënten er veel beter van. Bij de reuma patiënten ligt het percentage zelfs op 88 procent. "Ayur-Veda draait erom dat eigenlijk al vanaf de ge boorte de mens een bepaal de constitutie heeft, zowel li chamelijk als geestelijk. Daarop afgaande zou al een bepaald patroon moeten worden ontwikkeld. De een zou bepaalde voeding en kruiden moeten gebruiken, die een ander juist moet mij den". Verhoeff schetst de mens als een ijsberg: alleen het topje komt aan de opper vlakte, de rest niet. "En de westerse gezondheidszorg is op dat topje gericht, terwijl Ayur-Veda juist ook onder de oppervlakte kijkt". Het accent moet liggen op het herstel en behoud van het evenwicht. "Iemand met een gezonde evenwichtige geest is positiever en zal dus minder gauw ziek worden. Meditatie is een middel dat een krachtige invloed op het geestelijk functioneren heeft", aldus Visser. In 'Maharishi Ayur-Veda, gezond zijn en blijven' be schrijven de auteurs naast een uitgebreide omschrij ving van de principes en pro gramma's van Ayur-Veda ook praktische adviezen en tips voor voeding en leefwij ze. Het boekje is als paper back voor 27,50 in de boek handel te koop. Wie meer over Ayur-Ve da wil weten kan binnen- k kort ook zijn licht opsteken tijdens twee lezingen: op 27 april in restaurant Nieuw Minerva in Leiden, en op 28 april bij het Ritam, Groot Haesebroekseweg 10 in Wassenaar. De lezingen beginnen om acht uur 's avonds en de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Handige afvalbak Met de 'Clickit' van Curver is een bezwaar dat aan bin nenshuis-afvalbakken ver bonden was op een slimme manier opgeheven. Het aan de achterkant van de bak scharnierende deksel, dat bij de vorige types noodzaakte om de bak op enige afstand van een wand te plaatsen (omdat die klep ander niet rechtop kon blijven staan) is bij de Clickit vervangen door een deksel dat op onge veer de halve breedte schar niert en met een kliksysteem overeinde blijft staan. De bakken zijn in diverse kleuren en afmetingen (9,15, 25, en 50 liter) verkrijgbaar. Het repertoire van seksueel gedrag is sinds het begin van de jaren zeventig uitgebreid. Het is, met andere woorden, meer dan recht-op-en-neer. Niet alleen zijn mannen nu sterker gericht op hun part ner, vrouwen komen ook wat meer op voor hun seksu ele wensen. Zij zién seks minder als onontkoombare huwelijksplicht. Maar on danks deze gunstige ontwik kelingen is er nu niet minder seksuele onvrede dan bijna twintig jaar geleden. De Utrechtse psycholoog drs. Paul Vennix komt tot die conclusies in zijn proef schrift 'Seks en Sekse; ver schillen in betekenisgeving tussen vrouwen en mannen'. Hij ondervroeg ruim vijf honderd getrouwde of sa menwonende mannen en vrouwen naar hun beleving van seksualiteit. Vennix, we tenschappelijk medewerker bij het Nederlands Instituut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek (NISSO) in Utrecht, promoveerde hier op afgelopen donderdag aan de Rijksuniversiteit Gronin gen tot doctor in de psycho logische, sociologische en pedagogische wetenschap pen. Zijn promotor was de gezinssociologe Iteke Wee- da, bijzonder hoogleraar emancipatievraagstukken bij de RU in Groningen. "Mannen en vrouwen zijn niet goed op elkaar afge stemd", legt Vennix uit. "Dat is onze culturele erfe nis, het is niet nieuw. Jon gens en meisjes leren van jongsaf aan totaal andere so ciale vaardigheden, en dan zouden ze het in bed wèl op eens goed met elkaar moe ten kunnen vinden. Dat is te hoog gegrepen". Toch is er de afgelopen twintig jaar het een en ander veranderd in wat Vennix 'het seksuele draaiboek' noemt. "Van oudsher was dat altijd door mannen be paald. Nu zie je vooral bii Gewoon lekker tegen elkaar aan liggen zon der dat er van alles gedaan moet worden. hen meer emotionele be trokkenheid tijdens het vrijen. Mannen vinden het klaarkomen van de partner belangrijker dan hun eigen orgasme. En geslachtsge meenschap wordt minder belangrijk gevonden dan vroeger. Er is dus wel wat beweging op dat terrein". Er worden nu ook vraagte kens gezet bij 'typische' mannelijkheid, terwijl vrou welijkheid beter gewaar deerd wordt dan vroeger. "Via de media - waarin de man vaak als dader voor komt heeft hij een behoor lijke duw gekregen. Ook de aandacht voor seksisme heeft ervoor gezorgd dat geen enkele weldenkende man meer harflop beweert dat vrouwen dommer zijn dan mannen. Je kunt niet meer spreken van collectie ve minachting voor vrou wen". Dergelijke positieve ver anderingen verhelen niet dat, zo blijkt uit Seks en Sekse, bijna de helft van de partners zo nu en dan onte vreden is over de seksuele relatie. Bijna de helft van de één op de vijf vrijt wel eens tegen zijn zin. Vennix: "De com municatie over seks is slecht. Vooral bij er een groot verschil tussen wens en werkelijkheid. Daarnaast hebben vrouwen geleerd kritischer te kijken naar hun verhouding. Dus ook al is de kwaliteit van hun verhouding objectief verbe terd, toch beleven zij dat nogal eens anders. Mannen hebben geleerd meer te let ten op de wensen van hun partner zoals zij zich die wensen voorstellen, dus door een mannelijke bril. Velen zijn het orgasme van hun partner belangrijker gaan vinden dan dat van henzelf, maar de nadruk ligt bij mannen nog steeds een beetje meer op samen doen terwijl voor vrouwen samen zijn belangrijker is". De man die zo veel moge lijk vrouwen versiert heeft plaats gemaakt voor de man die een zo goed mogelijk minnaar is. Met andere woorden: als zij klaarkomt zal het wel goed zijn. Vennix vindt die opvatting enigszins misleidend: "Klaarkomen staat voor seksueel bevredigd zijn. Maar voor veel vrouwen is het dat niet alleen. Zij zoe ken, zo blijkt, meer bevesti ging in intimiteit. Gewoon lekker tegen elkaar aan lig gen zonder dat er van alles gedaan moet worden". De afgelopen twintig jaar zijn vrouwen volgens Ven nix 'mannelijker' trekken opkomen voor zichzelf, zelf standigheid gaan verto nen terwijl mannen niet zijn meegeëmancipeerd. Gevolg is dat de huwe lijksmarkt niet meer in even wicht is: veel geëmancipeer de, kritische vrouwen zoe ken vergeefs naar een gelijk gestemde partner. Vennix noemt dat 'triest' voor die vrouwen, hoewel het niet zo zeer hun probleem is als wel dat van ongeëmancipeerde mannen. "Het is juist goed als je zowel de mannelijke als vrouwelijke kanten in je zelf ontwikkelt. De traditio nele mannenrol geeft wel maatschappelijk applaus, maar is op de lange duur toch negatief: sociaal isole ment, ongezondheid, eerder sterven". Een kritische kijk op een relatie kan zorgen voor ver velende ontdekkingen. "Maar een voordeel is dat je in het vervolg niet meer zo maar ergens aan begint. Het voorkomt in elk geval, dat is dan een troost, dat je op nieuw in een valkuil stapt". Dat klinkt allemaal lo gisch, maar wat draagt 'Seks en Sekse' volgens de onder zoeker eigenlijk bij aan nieu we inzichten? Wat is, met an dere woorden,'het nut van het onderzoek? Vennix: "Het kan een handvat voor partners zijn om te leren pra ten over seksualiteit. Het pleit ook voor veranderin gen in het onderwijs. Waar om is er geen studierichting: hoe ga je goed met elkaar om, hoe zitten jongens en meisjes psychisch in el kaar?" Dit kan voorkomen, denkt Paul Vennix, dat er automa tisch wordt gegrepen naar het gangbare draaiboek: zo zijn mannen en zo zijn vrou wen. Dat daar ellende van komt, toont hij met zijn on derzoek gevoeglijk aan. De journalistiek is dol op ronde getallen. Wie honderd jaar wordt, kan rekenen op een foto in de krant. Maar de man die zijn pensioen haalt en, zoals het bij hard wer kende mensen hoort, enkele jaren daarna sterft, zal nooit nieuws worden. Misschien houdt de directeur van het bedrijf waar hij heeft gewerkt nog een korte speech aan zijn graf. Dat is dan mooi meegenomen. Anderen verdwijnen geheel geruisloos uit dat bedrijf. Een beetje zoals in Chili. Niet alleen honderdjarigen maar ook openbare instellingen spinnen goed garen bij de journalistieke verslaafdheid aan het ronde getal. Die instellingen maken er op hun eigen houtje soms wat van die ronde getallen bij. Dan laat zo'n instelling die nauwelijks vijf jaar bestaat persberichten uitgaan waarin het 'jubileum' met veel tamtam wordt aangekondigd. Dit alles na tuurlijk in de hoop dat zij een pagina in de krant krijgen waarin de 'heldendaden' breed worden uitgemeten. En als ze niet de volle vijf jaar bestaan, dan foezelen dit soort publiciteitszoekers toch gewoon wat met de oprichtingsdatum. Ook van mensen die op groter schaal 'geschiedenis' hebben gemaakt, keert het leven terug in de kranten op de dagen der ronde getallen. Bij een figuur als, laten we zeggen Vondel, heb ik daar weinig moeite mee. Maar waarom ene meneer Hitier nu zo nodig weer in de belangstelling moet, dat begrijp ik niet. Al de artikelen die ik in het weekeinde over dit heerschap heb ge lezen, brachten niets, maar dan ook niets, nieuws. Wat natte-vingerwerk in biogra fieën was het, meer niet. Er zit, vind ik, een gevaarlijk aspect aan deze herdenking van het feit dat Adolf Hit- Ier honderd jaar geleden het lef had ter we reld te komen. Het kwaadaardige, het waanzinnige, in zijn karakter, is na de oor log al op alle mogelijke manieren beschre ven in tijdschriften, kranten en boeken. Je ziet nu een voorzichtige tendens ontstaan om aandacht te schenken aan de positieve dingen die hij heeft gedaan. Maar daarin ben ik bij zo'n figuur helemaal niet geïnte resseerd. Publicist Martin van Amerongen gaf in de NRC van afgelopen vrijdag een soort bloemlezing van deze positieve dingen die zo'n zes miljoen volwassen Duitsers in de figuur van Hitier hadden ontdekt. Vol gens deze mensen was hij als een groot staatsman de geschiedenis ingegaan als hij niet aan die 'vermaledijde oorlog was begonnen', bezorgde hij heel wat werklo zen destijds werk, had hij veel gevoel voor kunst en is hij bovendien zeer bruikbaar geweest voor de filmindustrie. Het is maar dat u het weet. Nog even en Hitier gaat de geschiedenis in als 'de goede moordenaar', als het waanzinnige genie dat, als het alle maal niet zo raar was gelopen, net zo goed een Einstein had kunnen worden. Dat is het gevaar wat er schuilt in al die overbodi ge artikelen. Het negatieve is uitgeput, nu dan maar eens flink graven naar het posi tieve. En langzamerhand wordt het con centratiekamp een curiosum. O nee? Is zoiets onmogelijk? Leest u dan het Nieuw Israelietisch Weekblad van de ze week maar eens. Daarin kun je zien dat zelfs sommige nabestaanden van de slachtoffers die Hitier heeft gemaakt, het niet zo nauw meer nemen met de afschu welijke terreur die de architect van het Derde Rijk heeft uitgeoefend. Het NIW be vat een bericht over een winkelier, notabe- ne een joodse winkelier, die handelt in ha kenkruizen en nazi-vlaggen en die in zijn vrije tijd werkt als impresario voor neo-na- zistische popgroepen. En in datzelfde be richt lezen we dat in Israël de schrijver Dan Yaron bezig is met de vertaling van 'Mein KampfDit om de ultra-rechtse ge meenschap in Israël te laten zien hoe ver het kan komen als zij zich te rechts ge draagt. Natuurlijk zijn er al veel protesten geko men tegen deze vertaling, onder andere van Jad Wasjeem, het in Jeruzalem geves tigde herinneringscentrum van de holo caust. De uitgever van Yaron heeft ver klaard dat hij huiverig is om met de verta ling op de markt te komen. HU vreest dat het boek de gemoederen net zo in beroe ring zal brengen als 'The Satanic Verses' van Salman Rushdie heeft gedaan. Hitler en Salman Rushdie. Alleen die vergelU- king al! Je moet er toch niet aan denken dat 'Mein Kampf straks op de bestsellerslUst zal staan. Daarom: weg met die artikelen over Hitier. Voor je het weet komt hy weer tevoorschUn, blykt hy stiekem onder een andere naam honderd jaar te zyn gewor den. O nee? Kyk uit. De Kameraden wor den 'alt', erg 'alt'. ANGELA PINNEBERG EINDREDACTIE HENK HOUTMAN EN HENRIËTTE v.d. HOEVEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11