Vervoerkaart voor studenten komt er Kok komt terug op wijziging kieswet 'Gebruik auto ontmoedigen' CDA slikt bezwaren in 'Afvalbedrijven gaan loitieke tijd tegemoet' Mellow-Mink VAN LEOLUX DONDERDAG 13 APRIL 1989 ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Het CDA heeft zijn verzet tegen de verplichte Openbaar Ver- voer-kaart voor studenten op het allerlaatste moment gestaakt. Daarmee is de komst van de OV-jaarkaart, ondanks het hardnekkig verzet van (aanvankelijk) een meerderhèid van de Tweede Kamer, een feit. Te gelijkertijd wordt de reis kostenvergoeding afge schaft en de basisbeurs jaar lijks verlaagd met 500 gul den voor thuiswonende en 750 gulden voor uitwonende studenten. Dat bleek na af loop van het debat over de eerste serie wijzigingen in de Wet op de Studiefinancie ring. Ook Deetmans voorstel om de uit wonenden-beurs voor studenten in het voortgezet en middelbaar be roepsonderwijs af te schaffen, blijft naar alle waarschijnlijkheid over eind. Wel wordt op aandrang van het parlement een overgangsrege ling getroffen voor deze categorie studenten, voor zover ze tenminste al op kamers wonen. Na een kleine tien uur debatteren, staakte het CDA-kamerlid Lansink onder druk van partijgenoot Deet- man zijn strijd om de verplichte OV- jaarkaart voor studenten om te zet ten in een vrijwillige kortingskaart. Lansink hekelde - net als de PvdA en klein links - het principe van de 'gedwongen winkelnering'. Boven dien pakt de OV-kaart niet voor alle studenten even gunstig uit. Volgens het CDA gaan sommige studenten er ruim 2000 gulden per jaar op ach teruit. Deetman erkende grif dat aan de OV-kaart bezwaren kleven. Maar volgens de bewindsman is tijdens het overleg met de openbaar ver voerbedrijven gebleken, dat een vrijwillige kortingskaart niet haal baar is. Deetman: "Alles is onder zocht. Maar uw alternatief betekent ofwel dat de studenten er nog ver der op achteruit gaan ofwel dat de overheid er niet genoeg mee be spaart". Door de alternatieve voorstellen van het CDA-kamerlid "kwamen er toch nog enkele kruitdampen bo ven het slagveld te hangen", zoals het D66-kamerlid Nuis het uitdruk te. Maar al snel werd duidelijk dat Lansink zijn amendement toch niet zou indienen. De OV-kaart kreeg forse steun van de WD en klein rechts. Oospronkelijk vonden ook D66, PvdA en het CDA de bezui- ningsmaatregel die de OV-kaart is, een 'briljant' idee. Maar het ver plichte karakter van de kaart, de angst voor een chaotische invoering en het feit dat een aantal studenten er allerminst baat bij heeft4 deed het enthousiasme al snel verwateren. Ook met zijn voorstel om de uit- wonenden-beurs voor studenten in het middelbaar beroepsonderwijs te handhaven, lijkt het CDA-kamer lid Lansink bakzeil te halen. Alleen klein links en de PvdA steunen dat voorstel. Maar de laatste partij heeft moeite met de dekking van dit sce nario: verdere verlaging van alle ba sisbeurzen met circa 25 gulden. Deetman zelf heeft hiermee ei genlijk geen moeite. Maar Deetman weigerde zijn opstandige partijge noot tegemoet te komen met een nota van wijziging. Tegelijkertijd verklapte Deetman dat zijn partij twee maanden geleden nog, tijdens een informeel overleg, had ver klaard juist niet akkoord te willen gaan met een verdere verlaging van de basisbeurs. "Ik heb er schoon ge noeg van", luidde de woedende re actie van Lansink. Het amendement van de WD om studenten die in het buitenland gaan studeren niet uit te sluiten van studiefinanciering, kan waarschijn lijk wel op een meerderheid reke- nen. Dinsdag stemt het parlement DEN HAAG - Moussa Traore, voorzitter van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid en president van Mali, over de wetsvoorstellen en de wijzi- brengt op het moment met zijn vrouw Mariame een bezoek aan Nederland. Gisteren was het echtpaar uitgenodigd gingsvoorstellen daarop. voor het diner bij koningin Beatrix en prins Claus op het Paleis Noordeinde. (foto anp) Na felle kritiek van kleine partijen DEN HAAG (GPD) - De PvdA- fractie komt terug op haar voorne men het moeilijker te maken voor kleine partijtjes om zich een zetel te verwerven in gemeenteraden en provinciale staten. Na de felle kri tiek die op het PvdA-voorstel is los gebarsten, zal Kok de fractie voor stellen drastische wijzigingen in het voorstel aan te brengen. In het aanvankelijke plan, dat door het PvdA-kamerlid Van Otter- loo naar voren is gebracht, zou een party pas toegang krijgen tot de ge meenteraad als zij voldoende stem- DEN HAAG - De Texelse strandjutters Sil en Maarten Boon hebben minister Smit-Kroes gisteren een petitie aan geboden betreffende de duinafslag op hun eiland. De broers reden de afgelopen dagen per paard en wagen langs het strand vanaf Den Helder naar Den Haag. De minister beloonde de paarden in elk geval met een appel. (foto ANP) Binnenland kort Studenten Het aantal studenten van 24 jaar en ouder is vorig jaar met 14 procent gedaald. Het totale aantal studenten is met 4 procent afgenomen tot- 171.000. Dit komt doordat de studie duur sinds 1982 aan een maximum is gebonden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft dit gisteren bekendgemaakt/Eind vo rig jaar waren er wel iets meer eer stejaarsstudenten (1 procent). Van deze nieuwelingen heeft 78 procent een VWO-diploma, 10 procent een HBO-diploma, en de rest een ande re opleiding. Buisbaby's De jaarlijkse 'vraag' naar reageer buisbaby's bedraagt op het ogen blik wereld wijd ruim één miljoen. Omgerekend naar Nederlandse be grippen betekent dit een nationale 'behoefte' van ten minste vijfdui zend geslaagde reageerbuisbe vruchtingen. Tot dusverre zijn er in Nederland echter 'pas' zeshonderd reageerbuisbaby's geboren. Om aan de toenemende vraag te. kunnen voldoen dient (dienen) de behande lingen) te worden vereenvoudigd en zullen de kosten aanmerkelijk la ger moeten worden. Treintaxi Minister Smit (verkeer) geeft Ne derlandse Spoorwegen vijftien mil joen gulden om voor een periode van drie jaar met de zogenoemde treintaxi te experimenteren. Zij heeft dit NS gisteren toegezegd. De proef begint eind van dit jaar. De vier grote steden zijn uitgesloten van het experiment. Met het feno meen van de treintaxi beoogt NS meer automobilisten als klant aan te trekken. Wie een1 treinkaartje koopt kan voor vijf gulden extra op het station van aankomst in een taxi stappen en zich naar zijn bestem mingsadres laten rijden, op voor waarde dat het binnen de stads grenzen blijft. HOOGEVEEN/ZWOLLE (GPD) - Het ziet ernaar uit dat ondernemin gen die zich bezighouden met de verwerking van chemisch afval kri tieke tijden tegemoet gaan. Vooral bij kleine bedrijven bestaat sterk het vermoeden dat het ministerie van justitie als voorproefje op het1 nieuwe milieubeleidsplan, alvast bezig is het aantal ondernemingen fors op te schonen. De invallen van Justitie en politie deze week bij een drietal afvalbedrijven zijn daar, vol gens directeur J. Greidanus van Greidanus BV in Hoogeveen en Re- haco BV in Hasselt, een duidelijk voorbeeld van. De twee bedrijven van Greidanus worden door Justitie in Zwolle ver dacht van verduistering, fraude en valsheid in geschrifte. De onderne ming zou zich schuldig hebben ge maakt aan illegale praktijken. Daar om werden afgelopen maandag op twee locaties monsters van che misch afval genomen. Ook werd de administratie in beslag genomen. Het onderzoek in deze zaak wordt verricht door het Landelijk Milieu Bijstandsteam van het ministerie van VROM. Ook de veld- en milieu» politie van het district Overijssel en de milieu-inspectie zijn erbij be trokken. De coördinatie is in han den van Justitie in Zwolle. Stilzwijgen Het Openbaar Ministerie hult-zich in een diep stilzwijgen over de aan leiding voor de operatie. Officier van Justitie mr. Veurink ontkent met klem dat de actie onderdeel vormt van een grotere operatie. Een link met de inval bij het afvalbedrijf Zegwaard in Delft, wijst hij met kracht van de hand. Veurink wil niet zeggen of er verdere acties van Justitie op stapel staan. "In Hoog eveen en Hasselt gaat het om een op zichzelf staande operatie. Er is veel voorbereidend werk aan vooraf ge gaan. We hebben zeker enige grond voor onze verdenking". Op de aard en omvang van het milieudelict en de namen van de betrokken bedrij ven (Greidanus en Rehaco red.) wil Justitie pas nader ingaan zodra het onderzoek is afgerond. En dat kan volgens mr. Veurink nog wel enkele weken duren. Voor directeur Greidanus kwam de plotselinge inval in zijn onderne ming als een donderslag bij heldere hemel. Hij noemt de actie een 'duis tere zaak'. "De hele opzet is gewoon om ons op te ruimen. We zijn ons echter van geen kwaad bewust. We voeren het chemisch afval altijd netjes af naar de Afvalverwerking Rijnmond. We voldoen aan de eisen en hebben dus niets te vrezen". Aanvaring Het is overigens niet de eerste keer dat Greidanus in aanvaring komt met een departement. Hij moet zich verantwoorden voor een ernstige bodemverontreining in Hoogeveen, en stapte bovendien vorig jaar naar de Raad van State. Hij deed dat om dat het ministerie van VROM na een jaar nog niet had gereageerd op een verzoek over te mogen gaan tot le galisering van opslag en verwer king van chemisch afval. De Raad van State dwong daarna het minis terie tot een snelle beslissing. VROM stak vervolgens een stokje voor een dergelijke opslag, en afge lopen januari besliste de Raad van State dat de gevraagde vergunning niet hoeft te worden afgegeven. Greidanus heeft zich bij de afwij zing neergelegd. In Hoogeveen houdt hij zich naar zijn zeggen nu alleen nog bezig met handel in che micaliën. Het bedrijf in Hasselt is gespecialiseerd in de reiniging en verwerking van verpakkingen voor chemische produkten. men heeft gehaald voor zo'n zetel. Nu nog kunnen ook kleine partijtjes meedelen in de verdeling van rest zetels. Dus ook bij iets minder stem men dan nodig voor een zetel, kan men toch in de raad komen. Een storm van kritiek, vooral uit de kleine partijen, was het gevolg. De PvdA zou zich op deze wijze wil len verrijken met de zetels die toe komen aan de kleine partijen, zo verweten zij de sociaal-democraten. VLAARDINGEN (GPD) - Er lijkt een eind te zijn gekomen aan de veelbelovende carrière van de door patiënten geroemde en door collega's verguisde Vlaardingse orthopedisch chirurg H.K. Boej- harat, die in 1970 cum laude slaag de en zich de jongste orthopeed van Nederland kon noemen. Het bestuur van het Holy-ziekenhuis in Vlaardingen heeft op grond van twee deskundigen-rapporten besloten de chirurg de laan uit te sturen. Dit tot grote opluchting van het personeel, want de werksfeer in de operatiekamers was verre van optimaal. Hij moet zo snel moge lijk een vervanger aanwijzen die zijn patiënten in behandeling neemt. Tot die tijd mag de chirurg gewoon doorgaan met opereren. Wel staat Boejharat onder super visie van een orthopeed uit Arn hem, die de medische handel en wandel van hem op de voet zal volgen. Maakt Boejharat geen haast met het zoeken naar een vervanger, dan zal het bestuur de arts schorsen. DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil tot 1994 acht miljard gulden extra uittrekken voor het milieu. In een nota van de PvdA-fractie 'Honderd over Groen' stelt zij honderd maat regelen voor, die het milieu in 1994 aanzienlek schoner moeten maken dan nu. Een van de voorgestelde maatre gelen is het drastisch terugdringen van het autogebruik, ten gunste van het openbaar vervoer. Om dat te be reiken zal de brandstof fors duurder worden, terwijl de motorrijtuigen belasting zal worden verlaagd. Een deel van de opbrengst van deze maatregelen zal worden gebruikt voor verbetering en uitbreiding van het openbaar vervoer. In totaal komen de milieu-uitga ven door de PvdA-plannen uit op ruim 20 miljard gulden in 1994. Zes miljard van de extra uitgaven die de PvdA wil, moeten worden opge bracht door allerlei heffingen op vervuilende produkten, de overige twee miljard moeten uit de rijksbe groting worden betaald. De PvdA legt sterke nadruk op een Europees milieubeleid, zonder dat dat hoeft te betekenen dat Ne derlandse maatregelen altijd moe ten wachten op een Europees be leid. "De uitgangspunten van het milieubeleid zijn niet haalbaar in dien alleen in Nederland ingrijpen de maatregelen worden genomen", schrijft de PvdA in haar nota. Maar waar Nederlandse maatregelen ef fectief kunnen zijn, zullen deze ge nomen moeten worden. Geleidelijk zullen de kerncentra les in ons land moeten worden ge sloten en er zullen geen nieuwe mo gen worden gebouwd, vindt de PvdA. .De veiligheid van de kern centrales is onvoldoende gewaar borgd en het probleem van het kernafval is niet opgelost. Daarom moeten we af van kernenergie. Ook de bouw van nieuwe kolencentrales moet worden gestopt. Daarvoor in de plaats moeten we ons meer richten op de opwekking van electriciteit door middel van aardgas en kolenvergassing. Dat zijn schonere energiebronnen. Bo vendien, zo meent de PvdA, kan windenergie een grotere bijdrage leveren aan de electricteitsvoorzie- ning. Experimenten in Denemar ken hebben dat aangetoond. Om de enorme afvalberg, die in ons land jaarlijks verwerkt wordt (110 miljoen ton), te beperken, moet op veel grotere schaal hergebruik van afval worden toegepast. Daar- Euthanasie vorïgjaar vaker gemeld UTRECHT (ANP) - Van de 125 bij politie of justitie gemelde euthana- sie-zaken zijn er in 1987 123 gesepo neerd. Het aantal meldingen steeg: in 1988 waren het er 186, waarvan 75 in het laatste kwartaal. Mr. H.R.G. Feber, advocaat-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag, noemt deze cijfers in een pré-advies dat hij heeft uitgebracht voor de Vereniging voor Gezondheidsrecht die morgen een congres houdt over ",De ge zondheidszorg en het strafrecht". Volgens hem wordt overigens maar 2 tot 5 procent van de euthana siegevallen gemeld: het overgrote deel van deze zaken wordt via het opmaken van valse overlijdensver klaringen onttrokken aan de beoor deling van het openbaar ministerie en het staatstoezicht op de volksge zondheid. Feber heeft sterk de in druk dat vrijwel alleen zaken wor den gemeld die qua risico van ver volging absoluut veilig zijn omdat is voldaan aan alle eisen die blijkens rechterlijke uitspraken moeten worden gesteld. Hij noemt het op de euthanasie- jurisprudentie gestoelde beleid van het openbaar ministerie duidelijk en consequent. Een "uitzonderlijk verschijnsel" daarbij is dat de art sen er officieus wel van op de hoog te zijn, maar dat de beleidsuitgangs punten officieel niet aan de "poten tiële verdachten" bekend mogen worden gemaakt. Bij het verhoor van artsen door de recherche wordt zelden gevraagd of er sprake was van een noodtoe stand. Die wordt kennelijk stilzwij gend voorondersteld, aldus Feber. De behandelend officier van justitie trekt deze lijn verder door. Als hem is gebleken dat aan de zorgvuldig heidsnormen is voldaan, brengt hij via de hoofdofficier en de procu reur-generaal in zijn ressort verslag uit aan de vergadering van procu reurs-generaal en vraagt hij toe stemming tot seponeren. 'Rapport over dood Lagrouw verwerpelijk' HILVERSUM (ANP) - Het rapport dat de generale staf van het leger in El Salvador heeft uitgebracht over de dood van de Nederlandse came raman C. Lagrouw is "verwerpe lijk". Dat heeft de redactie van de IKON-rubriek Kenmerk verklaard in een reactie op het rapport. Lagrouw maakte in opdracht van Kenmerk een reportage over de ver kiezingen in El Salvador. Volgens de redactie van de tv-rubriek is de lezing die de Salvadoraanse autori teiten van het gebeurde geven, na melijk dat zij niet wisten dat er jour nalisten in de buurt waren, "verba zingwekkend, om niet te zeggen stuitend". Kenmerk zegt ervan overtuigd te zijn dat de nadere informatie van de delegatie van de Internationale Fe deratie van Journalisten (IFJ) in El Salvador de "onjuistheid" van het officiële rapport aan het licht zal brengen. Wachtlijst Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) heeft gisteren met de FIAD, de vereniging van dag- en woonvoorzieningen voor geestelijk gehandicapten, een akkoord be reikt over 900 extra plaatsen. Voor deze uitbreiding van de capaciteit, toe moet het afval gescheiden wor- worden ontkomen. Bovendien wil waardoor de wachtlijsten voor dag den ingezameld. de PvdA de superheffing op mest verblijven met ruim 500 en die voor De PvdA sluit niet uit dat de handhaven. Ook het overmatig ge- gezinsvervangende tehuizen met veestapel moet worden verkleind, bruik van schadelijke stoffen, zoals 400 plaatsen worden "bekort", heeft De mestproblemen zijn zo groot dat kunstmest en bestrijdingsmidde- Dees 13 miljoen gulden uitgetrok- daaraan waarschijnlijk niet kan len, moet worden bestreden. Het CDA, dat aanvankelijk sympa thiek tegenover het voorstel stond, trok deze steun ijlings weer in. Kok wil het voorstel nu zo aan passen, dat gemeenten met minder dan negentien raadszetels buiten de strengere normen vallen. Vooral in kleine gemeenten zou het voorstel van de PvdA extra hard aankomen. Met de nu voorgestelde nuancering wordt de pijn aanzienlijk verzacht. Kok nam ook afstand van de ar gumenten van zijn fractiegenoot Van Otterloo. Deze had onder meer met een verwijziging naar de effi ciency van de democratie, zijn voor stel verdedigd. "Ik wijs iedere sug gestie dat dat argument een rol heeft gespeeld, af', aldus Kok giste ren. Hij zei dat hij met Van Otterloo inmiddels had gesproken over de argumenten die hij had gebruikt. Geroemde en verguisde orthopeed de laan uit Boejharat zelf zal tegen de be slissing van het bestuur in beroep gaan bij het Scheidsgerécht voor het Nederlandse Ziekenhuiswe zen. Hij heeft te kennen gegeven niet vrijwillig op te stappen. Over tuigd van zijn onschuld meent, Boejharat dat hem 'schandalig' onrecht' wordt aangedaan. Het bestuur van het Vlaarding se ziekenhuis heeft de aanzegging van het ontslag gebaseerd op eer der uitgebrachte rapporten en ad viezen. Daarin werd gesteld dat de chirurg onnodig opereerde en te veel bij het ziekenfonds decla reerde. De affaire werd aange zwengeld door het ziekenfonds Delfland Schieland Westland (DSW), dat in september vorig jaar een negatief rapport over de arts uitbracht Vervolgens namen drie chirur gen van de Nederlandse Orthope- den Vereniging (NOV) opnieuw de praktijk van Boejharat onder de loep. Zij kwamen met een even vernietigend oordeel als het DSW. De medische staf van het Holy-ziekenhuis schaarde zich vervolgens achter de zienswijze van beide instanties waarna het bestuur de knoop doorhakte en na een laatste ontmoeting met Boejharat en zijn twee advocaten op 7 april, definitief het contract verbrak. Boejharat heeft de kritiek op zijn medisch handelen steeds weerlegd door te stellen dat hij veel geavanceerder operatie-me thoden hanteert dan zijn colle ga's. Het verweer van Boejharat, als zou hij al jarenlang worden ge discrimineerd vanwege zijn Hin- doestaans-Surinaamse afkomst legt directeur Van den Akker naast zich neer. PvdA wil acht miljard extra voor milieu ken. DE NIEUWE STIJL Want Design is méér dan vorm alleen. Design is functie, visie en emotie. De nieuwe stijl heeft dat.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3