Concurrentie dwingt ons tot cremeren op zaterdag' IDE wil Europees enthousiasme kweken Reportage Werkgevers vinden stakingen ethisch onverantwoord Russische vrouwen krijgen via hongerstaldng kerk terug PAGINA 2 DONDERDAG 13 APRIL 1989 De Crematoriumverening Nederland (CVN) - waarbij de grote crematoria zijn aangesloten - wil tegemoet komen aan de wens van veel nabestaanden om hun dier bare op zaterdag tê laten cremeren. Uit oogpunt van concurrentie en dienstverle ning, zo wordt gezegd. In de ogen van de werkgevers zou er in deze branche naar behoefte op zaterdag gecremeerd moeten worden. Maar de werknemers houden die boot af. Zij willen alleen op zaterdag cremeren als het voor de nabestaanden écht niet anders kan. Be hoefte alleen is geen noodzaak, zo wordt er vanuit die hoek geredeneerd. Het conflict is inmiddels zo hoog opgelo pen, dat er wordt gestaakt. Het is een strijd, die door alle betrokkenen ethisch onverantwoord wordt genoemd en waar voor iedereen zich geneert, maar die wel met grote felheid wordt gestreden. Zelfs op het moment waarop aan de overledene de laatste eer moet worden bewezen. door Peter Contant "Cremeren op zaterdag, prima," zegt beheerder Fred Tap van het Utrechtse crematorium Daelwijck, "maar dan alleen als dé nood écht aan de man la". Hij geeft éen voor beeld. "Als er voor een crematie fa milieleden uit Australië moeten ko men, en ze pas vrijdag in Nederland zijn, dan ls het noodzakelijk de plechtigheid op zaterdag te houden. De wet schrijft ook voor, dat we ui terlijk vijf dagen na het overlijden moeten cremeren. Maar, als het niet strikt noodzakelijk is, waarom zou den we dan op zaterdag beschik baar moeten zijn?" ik 's avonds óm half negen een reep chocolade wil kopen bij Albert Heljn, dan kan dat toch ook niet? Ik moet me aan de openingstijden houden. Waarom zou dat bij een cre matorium dan niet moeten gebeu ren? Temeer, omdat een andere re geling, waarbij de zaterdag wel als crematiedag geldt, het complete weekprogramma in de war stuurt." In Nederland zijn momenteel 36 crematoria. Het merendeel behoort toe aan gemeenten, particulieren en speciaal daartoe in het leven geroe pen stichtingen. Bij de gemeentelij ke crematoria, niet aangesloten bij de CVN, zijn er geen moeilijkheden. Dat geldt bijvoorbeeld voor het cre matorium Eijkelenburg in Rijswijk, waar in de regel niet op zaterdag wordt gecremeerd. Bij Ockelen- burg in Loosduinen, wel aangeslo ten bij de CVN, is daarentegen vori ge week donderdag al gestaakt. "We moeten er ook op zaterdag zijn, alleen al uit oververwegingen van concurrentie", stelt plaatsvervan gend voorzitter en woordvoerder van de crematoriumvereniging, F.A. Zondag. "Een toenemend aan tal crematoria is op zaterdag open. Dat komt omdat het publiek in toe nemende mate voor het cremeren op zaterdag kiest. Zie het als vorm van dienstverlening. De nabestaan den hebben daarop recht". De deining die nu is ontstaan is volgens hem het conflict niet waard. Temeer, omdat het maar om een beperkt aantal crematoria gaat waar dit probleem speelt. Volgens mij gaat het om een gezagsconflict in een aantal crematoria". Maar Daelwijck-beheerder Tap ziet dat heel anders. "Onzin, het gaat om een heel we zenlijk en essentieel probleem. Veel crematoria maken hun ongenoegen kenbaar, al gebeurt dat op verschil lende manieren. Een aantal andere crematoria, dat niet staakt, sympa thiseert met ons door op de zaterdag zogenaamde 'schriktarieven' (een toeslag van soms wel 75 procent op de crematiekosten - red.) te reke nen. De hoge heren, die gezamen lijk bijna in alle crematieverenigin gen zitten die ons land telt, moeten eerst intern maar eens een oplos sing vinden voor dit punt". Niet alleen de werknemers in de crematoria zijn tegen de zaterdag, ook verscheidene uitvaartonderne mers zitten er niet op te wachten. Directeur P. van der Geijn van Ad Sarictos in Leiden: "Als je niet op dë De crematie heeft in de afgelopen 75 jaar een vlucht genomen. In 1988 werd ruim 43 procent van alle overledenen gecremeerd. uoto gpd> zaterdag hoeft te werken, moet je dat niet doen. Er is vaak geen reden voor. Pas als de vrijdag vol is, moet je over cremeren op zaterdag gaan praten". Jubileum Het conflict komt op een moment, dat cremeren in Nederland terrein wint en in Velsen het 75-jarig jubile um wordt gevierd. Driekwart eeuw terug vond daar de eerste crematie plaats. Vorig jaar werd er in de Ne derlandse crematoria nog aan 53.000 mensen de laatste eer bewe zen, terwijl 72.000 doden ter aarde werden besteld op een begraaf plaats. Ruim 43 procent van alle overledenen is vorig jaar gecre meerd. Dit jaar zal het aantal crematies procentsgewijs wederom stijgen, zo wordt verwacht. In 1960 was dit nog procent, in 1970 ruim vijf tien procent, terwijl in 1980 ruim 36 procent van de doden werden ge cremeerd. Daarbij valt ook een stij gende tendens in crematies op za terdag waar te nemen. Een belangrijk, maar vaak niet uitgesproken aspect in de afweging tussen begraven en cremeren, blijft het kostenverschil tussen cremeren en het vaak duurdere begraven. Een crematie kost 800 tot 900 gulden, voor een begrafenis moet soms be duidend meer worden neergelegd. Alleen voor de steen met opschrift moet al gauw duizend gulden wor den neergeteld. Voor het overige lopen de tarie ven sterk uiteen. Naarden bijvoor beeld rekent voor een eigen graf van onbeperkte duur ruim drieduizend gulden, terwijl in Leiden de graf rechten voor 10 jaar op een bedrag van 785 gulden zijn vastgesteld. In •rdag in Daelwijck: "Cremeren op Oegstgeest is dat 500 gulden, maar daar wordt een apart bedrag van 200 gulden voor onderhoud berekend. Volgens Ad Sanctosdirecteur Van der Geijn kunnen die bedragen in de nabije toekomst overigens wel eens worden opgetrokken, omdat de wetgever de minimumtermijn van 10 jaar wil verlengen tot 20 jaar. "De tarieven zullen dan navenant stijgen", aldus Van der Geijn. Het zal cremeren - uit financieel oog punt - alleen maar aantrekkelijker maken. Klinisch Er zijn ook andere dan financiële motieven. "Veel mensen vinden cremeren hygiënischer dan in de grond laten verteren. Buitendien, een graf neemt ruimte in beslag. En aan een uitvaartplechtigheid bin nen geven velen in deze moderne tijd nu eenmaal de voorkeur", aldus woordvoerder De Lugt van de Vere niging voor Crematie. Hij geeft toe, dat de sfeer in de crematoria nogal eens kil en klinisch kan overkomen. Er wordt hard gewerkt aan sfeerver- hogende elementen binnen de Ne derlandse crematoria. "Maar vaak zie je dat er door de nabestaanden weinig ondernomen wordt". De stakingen werpen een scha duw op het crematie-wezen. Stakin gen op een begraafplaats zijn er im mers nog nooit geweest. Beheerder Tap en zijn zestien medewerkers in het Utrechtse Daelwijck zitten er mee. "Maar het water staat ons tot aan de lippen", merkt Tap strijd baar op. "Als ik meneer Zondag hoor praten over dreigende concur rentie, dan vind ik dat onkies. Ik vind dit een lijkenpikkerige, ver geef me het woord, mentaliteit. Het is te gek om los te lopen. Ik durf me bijna nergens meer te vertonen door deze affaire. Ik word nu als een staker gezien. Wie had dat ooit kun nen denken". Maar ook woordvoerder Zondag van de Crematorium Vereniging Nederland toont zich een teleurge steld man. "Wat men nu doet in de crematoria is ethisch gesproken volstrekt onverantwoord. Ik begrijp het ook niet. Zoveel jaren werk je aan iets, bouw je een vertrouwens relatie mensen op en dat wordt ver stoort door zoiets. Ik vind het echt heel erg. We kunnen alleen maar ho pen, dat het gezond verstand zege viert". Op Daelwijck valt de regen in middels. Een nieuwe stoet komt langzaam aanrijden voor de volgen de crematie. Een kist wordt op de baar gezet en naar binnen gereden. Het leven gaat door. DEN HAAG - 'Een vette on voldoende' krijgt het Euro pees parlement in Straats burg. "Een elitair groepje, dat ronddraait in het bekende, be schermde circuit en onder het genot van goede wijn uitroept dat het zo goed gaat met Euro pa. Het gaat hen erom dat cir cuit in stand te houden, de echte discussie wordt geme den". door Bart Jochems Rikstus Oosterhuis weet zijn ver haal met sappige kreten te larderen. Dat is ook nodig, want hij moet vechten voor de aandacht van het publiek en de media. Het is niet een voudig de gevestigde structuren te doorbreken en interesse te kweken voor IDE, het Initiatief voor een Eu ropese Democratie. Oosterhuis v/il niet horen van het woord 'partij', het gaat om een ini tiatief, dat de Europese burger wak ker moet schudden. IDE doet mee aan de Europese verkiezingen in ju ni van dit jaar. De mogelijkheden om deel te nemen zijn beperkt, niet alleen vanwege de financiën, ook omdat nieuwe partijen in veel Eu ropese landen niet aan de bak kun nen komen. De Bondsrepubliek is wel het toppunt, meent Oosterhuis. "Een partij mag daar geen Europese bindingen hebben, anders krijg je geen toestemming aan verkiezin gen deel te nemen. En dat terwijl het om Europese verkiezingen gaat". De nationale partijen van dezelf de kleur gooien zich voor de Eu ropese verkiezingen op één hoop. Maar Spaanse socialisten staan wat hun economisch beleid betreft veel dichter bij de Britse conservatieven dan bij hun bloedverwanten elders in Europa. Toch zitten alle 'socialis tische' parlementariërs in één Eu ropese fractie. Voor de andere poli tieke stromingen geldt hetzelfde. Dat moet afgelopen zijn, meent IDE. De fracties in het parlement dienen Europees te zijn, en dan is het heel goed voorstelbaar dat een Deense 'christen-democraat' met een Italiaanse 'communist' in de zelfde fractie zit. Kiezersbedrog Het is te zien aan de verschillende verkiezingsprogramma's, meent IDE. Geen van de deelnemers aan de verkiezingen heeft een duidelijk program. Iedereen blinkt uit in vaagheden. Oosterhuis: "Je ziet het aan het affiche waarop de 25 Neder landse Europarlementariërs staan. Allemaal op één affiche, wat zo veel wil zeggen als: 'Het gaat niet om het program, het gaat erom dat wij Ne derlanders zijn". Oosterhuis kwalificeert die hou ding als 'kiezersbedrog'. "De kie zers worden beledigd. Onechte ver halen worden verteld. De zittende parlementariërs verkopen 'Europa' als een project dat zij wel even zul len regelen. Fout; het gaat om de burger". Hij wijst op de 'non-discussies' die op het moment in Europa wor den gevoerd. De Europese regio's moeten hun eigen culturele identi teit kunnen behouden, meent ook Oosterhuis. Maar Duitse reactionai ren als de Republikeinen vinden daarin een argument om buitenlan ders het land uit te schoppen. "Ge vaarlijk, heel gevaarlijk", vindt Oos terhuis dat misbruik van 'Europa'. Een ander punt van zorg is dat van het democratisch gehalte van Europa. Het Europees parlement heeft te weinig democratische con trole op de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG. En een lid van de Raad van Ministers kan niet naar huis worden gestuurd, IDE wenst dat 'democratische gat' te dichten. De Europese Com missie moet uitgroeien tot een soort Europese regering. Het Europees parlement controleert. Het kan niet langer zo zijn dat de Raad van Mi nisters de grootste macht heeft, zon der dat het Europees parlement het college heen kan sturen. Nu is het zo dat alleen een nationaal parle ment één van de twaalf ministers zijn congé kan geven. Gevoelig Volgens Oosterhuis heeft IDE veel bemoedigende geluiden gehoord, ook uit het huidige Europarlement. "Ze kunnen dan een bepaalde kwestie niet in de eigen fractie aan de orde stellen, omdat die zaak te gevoelig ligt. Dan zijn ze blij met een club, die maagdelijk de politie ke arena betreedt om zo'n zaak aan te zwengelen". "De bestaande partijen konden ons eerst terzijde schuiven als een stelletje goed-bedoelende ama teurs, maar nu we in drie landen voor de verkiezingen ingeschreven staan, benaderen ze ons heel wat se rieuzer". In Frankrijk verwacht er zo snel mogelijk weer uit te ren- bruikt voorbij laten gaan. Het gaat IDE de grootste oogst binnen te ha- nen. Want het heeft weinig zin je tijd erom de parlementariërs en de bur- len: vier zetels in het Europees par- te verdoen aan amendementen die gers duidelijk te maken dat het de lement. Spanje moet goed zijn voor voor het grootste deel toch niet wor- hoogste tijd is nu eindelijk iets van één zetel en in Nederland moet het den uitgevoerd. Dat betekent niet Europa te maken. Het nationale ei- lukken twee zetels weg te slepen. dat we geen zinnige voorstellen zul- genbelang moet aan de kant". "We gaan naar het parlement om len doen of onze spreektijd onge- Samsung compact-disc speler s Gemotoriseerd lade-systeem. Programmeerbaar geheugen voor 15 muzieknummers. Automatische herhaalfunctie. Snelzoeksysteem 349^;, Aanbieding geldig t/m za 22 april of zolang de voorraad strekt. VROOMS DREESMANN De kerk van Maria Boodschap in de Russische stad Ivanovo zal in ere worden hersteld. De kerk, die tot voor kort opslagplaats van archiefstukken was, moest volgens het gemeentebestuur een cultureel centrum worden. Dit was tegen de zin van vier Russisch-orthodoxe vrouwen, die onlahgs in hongerstaking gingen voor heropening van de kerk. Het gemeentebestuur ziet daarom van zijn plannen af, zo bericht het Russische persbu reau Tass. Er is direct een speciale werk groep in het leven gëroepen, die de teruggave van de kerk "zonder de minste vertraging" moet voor bereiden. De kerk werd aan het eind van de jaren dertig reeds voor de eredienst gesloten. De vier vrouwen begonnen 21 maart met hun actie. Sinds begin deze maand verbleven zij in het ziekenhuis, waar zij volgens Tass "onder toezicht van gekwalifi ceerde artsen" hun actie voortzet ten. De actie had volgéns het persbureau voor 'opschudding' gezorgd in de stad Ivanovo, die zo'n driehonderd kilometer ten noordoosten van Moskou is te vinden. Een deel van bevolking steunde de actie, maar een ander deel had zich "even vastbesloten" achter het gemeentebestuur ge schaard. De Raad voor godsdienstzaken van de Sovjetregering had zich achter het verlangen van de gelo vigen gesteld om de kerk weer voor de eredienst te bestemmen. Maar het gemeentebestuur wei gerde tot dusver toe te geven. Klooster Auschwitz Ongeveer dertienhonderd rooms-katholieken. in de stad Os- wiecim (het vroegere Auschwitz) hebben zich uitgesproken tegen verplaatsing van het zeer omstre den Karmelietessenklooster op het terrein van het voormalige concentratiekamp. Zij vinden de druk van joodse organisaties "on aanvaardbaar", zo blijkt uit een open brief. De zusters hebben het volste recht in het klooster te blijven, al dus de rooms-katholieken in hun brief, die in het dagblad Slowo Pows£echne is gepubliceerd. De ondertenaars zijn van mening dat het klooster net buiten het eigen lijke concentratiekamp ligt. Vertegenwoordigers van jood se organisaties en vier rooms-ka- tholieke kardinalen kwamen in februari 1987 in Genève overeen dat het klooster binnen twee jaar ontruimd zou moeten zijn. Het verblijf van de karmelietessen in het zogeheten 'theater' van het voormalige kamp wordt van jood se zijde ervaren als een uiting van gebrek aan respect voor de moord op zes miljoen joden tijdens de Tweede Wereldoorlog. De Franse kardinaal Albert De- courtray, een van de onderteke naars van de overeenkomst, schreef in februari dat problemen van 'administratieve en psycholo gische aard' de verplaatsing van het klooster nog belemmeren. De autoriteiten hebben nog steeds geen toestemming gegeven voor de bouw van een nieuw klooster. Bovendien zou de aartsbisschop van Krakow, kardinaal Frantisek Macharski, voor de "enorm nete lige" taak staan de publieke opi nie in Polen ervan te overtuigen dat de karmelietessen zich door de overplaatsing niet gekrenkt voelen. Eind vorig jaar dreigde het Joods Wereldcongres de betrek kingen met het Vaticaan te ver breken als het klooster niet in fe bruari zou zijn verdwenen. Vol gens Decourtray moet het kloos ter voorlopig worden overge plaatst als voor 22 juli geen over eenstemming is bereikt over een nieuw tijdstip van ontruiming. Reformatie "Wij blijven hetzelfde spoor houden, omdat we ervan over tuigd zijn dat de Reformatie geen afgesloten hoofdstuk is, noch een gepasseerd station". De precies een halve eeuw oude Willem de Zwijgerstichting blijft de gedach te aan de Reformatie levend hou den, "zo lang we niet in de rode cijfers komen". Voorzitter dr. W. H. Velema, christelijke gereformeerd hoogle raar in Apeldoorn, zei gisteren op een bescheiden jubileumbijeen komst weten "merkwaardig ge stemd" te zijn, omdat de stichting slechts tweeduizend begunsti gers heeft, onder de vele 'nazaten' van de radicale breuk met Rome in de zestiende eeuw. "Het spijt ons dat het werk van de stichting niet veel weerklank vindt", zei hij. De Willem de Zwijgerstichting vervaardigt jaarlijks enige brochures die bestemd zijn voor de gehele gereformeerde gezind te. In de eerste jaren lag de na druk in deze geschriftjes op de nationale geschiedenis en "het protestants-nationaal karakter van ons volk", maar tegenwoor dig wordt ook geschreven over euthanasie, de verzorgingsstaat en popmuziek. "Onbekendheid is een kwaad dat ons bedreigt", aldus bestuurs lid D. Rietdijk, predikant in de Gereformeerde Gemeenten. Voorzitter Velema merkte op dat de stichting altijd zeer beschei den is geweest. Hij dacht niet dat de geringe belangstelling iets te maken heeft met tanende belang stelling voor de geschiedenis of voor het reformatorisch erfgoed. De secretaris, de gereformeerde predikant D. H. Borgers, meldde dat hij nog nooit een reactie op de inhoud van de brochures had ont vangen. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Berkenwoude A. A. Wijlhuizen kandidaat Leiden; aangenomen naar Rijssen A. van de Beek Ge- nemuiden; bedankt voor Rijssen C. J. van der Plas Zwijndrecht. Gereformeerde Kerken: be roepen te Ede drs. J. A. Scholten Heerhugowaard. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te St. Annaland J. de Pater Krabbendijke. Liedboekdag. De jaarlijkse liedboekdag zal op zaterdag 3 juni niet in de Laurenskerk in Alk maar worden gehouden, maar in de Delftse Oude Kerk. De reden voor de verplaatsing is dat het Schnitgerorgel in Alkmaar rond die tijd gerestaureerd wordt. Aan melden voor de dag kan door twaalf gulden vijftig over te ma ken op giro 3742120 van de Com missie voor de Kerkmuziek te Zoeterwoude. Temmen van de geest. De Dharma Studiegroep Leiden or ganiseert in mei een beginners cursus over meditatie volgens de boeddhistische traditie. Het the ma van de vijf achtereenvolgende dinsdagavonden luidt 'het tem men van de geest'. De cursus wordt gegeven door studenten van Chögyam Trungpa Rinpoche en kost zestig gulden. Belangstel lenden kunnen zich opgeven via tel. 071-177446. Neil Kinnock. De rooms-ka tholieken in Engeland zijn- ge schokt door uitlatingen van la- bourleider Neil Kinnock. Deze omschreef premier Thatcher als "de onbevlekte mis-ontvangenis', terwijl hij de viering van tien jaar Thatcher als premier als de "ver jaardag van de hemelvaart van de Zalige Margret" typeerde. Kin nock heeft van de bisschoppen een boze brief gekregen. Grootgrondbezitters. In Brazilië heeft een conservatieve bisschop aangedrongen op een dialoog met de grootgrondbezit ters. Er moet een eind komen aan de vijandelijkheden tegen hen, vindt mgr. Carlos José Boaventu- ra Kloppenburg van Novo Ham- burgo. Hij zette zijn standpunt uiteen op de jaarvergadering van de bisschoppen van Brazilië, die dezer dagen wordt gehouden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2