Vijf ton minder voor Het Nationale Toneel Jiddisch cabaret herleeft in Amsterdam Droevige stoomfluiten 'Boek van Rushdie is niet winstgevend' Buitenlandse auteurs verkopen slecht in VS Apart museum 19de eeuw blijft wens Produkties teruggedrongen4 acteurs weg SMüS lafWM SMtoïte'TonellToor^on DONDERDAG 13 APRIL 1989 PAGINA 27 Blokfluitkwartet Loeki Stardust Oude muziek door het Amsterdam Loeki Stardust (blokfluit) Quartet bestaande uit Daniël Brüggen, Bertho Driever, Paul Leen- houts en Karei van Steenhoven. Ze speel den werken van J.S. Bach, G. Frescobaldi, T. Merula en Ch. Meyering. Gehoord op 12 april in de Te^eh-zaal. LEIDEN - Waardoor onder scheidt zich het ene goede blok fluitkwartet van het andere? Ze spelen allemaal muziek uit dezelf de periode die voor onze moderne oren toch weer ver in het verleden ligt: oude muziek heet dat tegen woordig. Iedere fluitist doet zijn Vest om technisch volmaakt voor de dag te komen en daarbij een naadloos onderdeel van het en- seftnble te vormen. Om wat afwis seling te brengen komt het ene ensemble met improvisaties en eigen bewerkingen. Anderen schuwen het theatrale element niet, met of zonder humor. Voorzover ik weet is het Loeki Stardust Quartet tot nu toe de eni ge; groep die arrangementen van populaire wijsjes (Loeki de Leeuw van de Ster-reclame bij voorbeeld heeft zijn naam gege ven aan dit kwartet) en moderne composities in zijn programma opneemt. Terwijl op eerdere con certen de 'Pink Panther' plots klaps opdook tussen de renais- sance-componisten Merulo en Marenzio, werden we gisteren ge trakteerd op 'Een paard met vijf poten' van Chiel Meyering. Een serieus werk met gevarieerde rit mes en vooral verrassend gebruik van de verschillende mogelijkhe den van de blokfluit. In de Franse muziek van de Boismortier had den we al kennis gemaakt met het 'flattement', waarbij door het wapperen met de vingers boven de toongaten de klank als het wa re gaat flakkeren. Chiel Meyering (1956-) borduurde voort op deze techniek en liet zo heel spannen de, nauw met elkaar verweven sa menklanken horen die soms klonken als droevige stoomflui ten in de mist. Grote tegenstellingen in sfeer en karakter openbaarden zich in het plechtig doorgevoerde en doorzichtig uitgevoerde thema uit Bachs Kunst der Fuge ener zijds en aan de andere kant het speels herhaalde en gevarieerde 'minimaal' element uit 'installa ties' van Frans Geysen (1936-). Tot slot een wervelend en ener giek arrangement van Vivaldi's Concert in D gr. opus 7 no. 12. Zó virtuoos en lopend als een goed geolied machientje, dat er onmid dellijk een vol applaus op volgde. Na lang aandringen en gescan deerd geklap van de overvolle en goed opgewarmde Taffeh-zaal kwam er nog een smeuïge bewer king op de planken van de 'Am sterdamse grachten'. MONICA SCHIKS AMSTERDAM (GPD) - "De oplos sing moet niet zo zeer gezocht wor den in de stichting van een nieuw museum, maar veel eerder in een uitbouw van het huidige Van Gogh- museum in Amsterdam" Dat zei drs. R. Ekkart gisteren tijdens een forumdiscussie in Amsterdam ter afsluiting van een tweedaags sym posium over de wenselijkheid van een apart museum voor de negen tiende eeuw. Ekkart is voorzitter van de Com missie Sectornota Kunstmusea, die op verzoek van minister Brinkman onlangs een conceptnota heeft ge schreven over het toekomstig mu seumbeleid. Hoeveel geld er met dit voorstel gemoeid'is, kon Ekkart nog niet zeggen. "Daarvoor is de speel ruimte veel te groot. Er zijn nog te veel verschillende opties." Naar verwachting neemt minister Brink man in juni een standpunt in over de definitieve nota. De minister heeft eerder al laten weten dat ook hy niets voelt voor een apart muse um voor de negentiende eeuw. De discussie over de wenselijk heid van zo'n museum speelt al ja ren. Voorstanders beweren dat ne gentiende eeuwse schilderijen in de collecties van de grote musea als stiefkinderen worden behandeld. Ook zou het bezit teveel over de di verse musea versnipperd zijn. Prof. Henk van Os, per 1 september alge meen directeur van het Rijksmuse um, is fel tegenstander van een apart museum. "Natuurlijk zie ook ik het belang van de negentiende eeuw, maar ik denk dat de onderlin ge samenwerking tussen de musea geintensiveerd moet worden. Wat dat betreft zijn er al besprekingen gaande met het Van Goghmuseum voor een gezamenlijke expositie in 1991". Erik Vos: "In Den Haag heeft de tijd stilgestaan". DEN HAAG (ANP) - Het Na- van Anton Tsjechov, 'Macbeth' van tionale Toneel dat met in- William Shakespeare en - de enige gang van het afgelopen sei- zktTntrtolUnhTu1sne™Le^nXn zoen de Haagse Comedie Ayckbourn. heeft vervangen, brengt ko- Voor de kleine zaal worden inge- rnend seizoen vijf grote zaal- studeerd 'Een hond begraven' van nrnHnktips en rfrie kleine Karst Woudstra, 'Penthesilea' van proauKties en arte Kleine Heinrich von Kleist en ,Daad 20n. zaal-produkties. Zowel het der genade' van Lars Norén. aantal grote als het aantal Artistiek leider Hans Croiset kleine produkties is lager noemde gisteren de korting met Vijf rlan vnrio iaar Dat knmt nm- ton "een bittere teleurstelling". Hij ^,n X°r'®J^r- Vn vraagt zich af of het gezelschap zijn dat de gemeente Den Haag belofte, het nieuw leven inblazen voor het komende seizoen van het zogenoemde 'repertoire-to- vijf ton minder ter beschik- neel', nog voldoende kan waarma- tal acteurs, dat van 32 naar 35 xneer dus, in het leven werd geroe- ZOU stijgen, moet omlaag tot pen". Croiset wil verder niet zeuren, hooguit 28. maar moet er niet aan denken dat er in 1992, als er voor een nieuwe pe riode afspraken moeten worden ge maakt, nog minder ter beschikking De grote zaal-produkties zijn 'De komt. "Dan heeft de hele operatie tijd en het vertrek' van Botho geen zin". Strauss, 'Professor Bernhardi' van De overgang van De Haagse Co- Arthur Schitzler, 'De Kersentuin' medie naar Het Nationale Toneel is Weer tijd voor een lied als 'Mazzel en broche' AMSTERDAM (ANP) - De Jossy c Jacques Halland Stichting Li La Lo is er na lang zoeken i podii foonplaat van hun laatste optreden i theater Bellevue is nog te horen hoe met name Jossy's sterri pn voor- te vinden waarop de tradi- dracht zorgden voor een 'geladen' het jiddische cabaret kan sfeer in de zaal. De wijze waarop herleven. De sfeer in de theesalon Jacques de begeleiding op de piano Angelina aan de Apollolaan in de en introducties op de liederen ver- hoofdstad benadert nog het meest zorgde, of zelf zong, was echter het huiskamergevoel dat heerste in de ruimte aan de De Clercqstraat, 11 waar Jossy en Jacques Halland tot -opzwepende melodieën gaan over 1982 hun cabaret opvoerden, aldus onderwerpen als antisemitisme, een woordvoerder van de stichting, vervolging en Amsterdam, maar be- Jacques Halland schreef in de vatten ook algemene (joodse) le- loop der jaren 120 teksten voor zijn venswijsheden. Humor en wee- in 1986 gestorven vrouw Jossy, die moed vullen elkaar daarin op een hij omschrijft als 'de ziel van het ca- typerend joodse wijze aan. baret'. Op een driedelige grammo- en broche' uitstekend en treden el- land. Onder die noemer past ook de kaartverkoop voor een extra op- ke eerste zondag van de maand ook muziek van Hans Eisler, Bertolt treden op 30 april loopt ook uitste- het Anthony Theater aan de Brecht, Kurt Weil en Paul Dessau", kend. Oudezij ds Voorburgwal in de hoofdstad. Het podium van Angelina is ove rigens niet alleen gereserveerd vooi joodse artiesten, aldus de woord' voerder van de stichting. "Zij moe ten echter optreden in de stijl en de geest De belangstelling voor de inci- Jacques Halland doet dentele optredens die de stichting beide programma's en in de toe- sinds 1987 organiseerde, is altijd komst zal hij meewerken "als ze al- heel groot geweest. Het streven is lemaal flink zeuren". In het najaar nu een frequentie van één keer per verschijnt bij uitgeverij Pegasus twee maanden aan te houden. De een boek over Jacques en Jossy eerste voorstelling op 23 april is in Halland van de hand van Dick Wal- Jacques en Jossy Hal- elk geval al geheel uitverkocht en da en Will Boezeman. Camera d'Or voor fotograaf Bernard Jiddische ethiek DEN HAAG (GPD) Camera-1989 (Camera d'Or) gekend aan de Haagse fotograaf Pe- De 79-jarige Jacques Halland, die als adviseur aan de stichting ver bonden blijft, zal bij de selectie van de artiesten voor het podium van de De Gouden theesalon uitstraling van de 'jiddi- *2e" sche ethiek' als norm hanteren. Daarbij denkt hij concreet aan ter Bernard (42). Hij krijgt deze verontwaardiging over de wapen- tweejaarlijkse prijs die door het (fo- wedloop en sociale ongelijkheid, to)bedrijfsleven beschikbaar wordt vertelt hij. "De Spaanse, Portugese vrouwenportret i: Oosteuropese joden verrijkten de categorie 'vernieuwende portret- ons met de ethiek en esthetiek der fotografie'. wijsheden en relativeringen i De jury heeft 1100 inzendingen hoop ik dat het tijdperk 2000 deze nationale wedstrijd i gouden tijdperk van vrede het interessantst was. Het oordeel Een belangrijke rol van de jury onder leiding van Bob houden van de traditie Bouma over dit portret: 'Een bijna sche cabaret zal grafische uitwerking geeft weggelegd het levend in het jiddi- elk geval zijn de jiddische apart cachet aan deze foto, die ziekgroep Galle, die bestaat uit On- wordt gekenmerkt door styling, goede make-up, selijke verlichting en encadrering', Dijk, Wout Age en Ora Sof- toepas- fer. Zij beheersen het klassieke re pertoire met nummers als 'Mazzel Duits-Nederlandse muzenmarkt KLEEF (ANP) - De zestiende groepen geven er informatie. Kun- Duits-Nederlandse Cultuurbeurs in stenaars verzorgen een gevarieerd Kleef heeft plaats op 26 april. Het programma met cabaret, theater, ziet er naar uit dat deze markt der poppenspel, kindertheater, panto- muzen door meer dan vierduizend mime, kleinkunst, dans, zowel po- mensen, voornamelijk het vakpu- pulaire als klassieke muziek, jazz en bliek van producenten en consu- het politieke lied. Het is een non- menten, wordt bezocht. Daarmee stopprogramma op drie podia in de wordt dan de trend voortgezet van Stadhalle en op andere speelplek- steeds grotere deelname aan en be- ken, onder meer in een grote tent. langstelling voor het evenement. Vorig jaar waren ongeveer 250 kun stenaars en groepen vertegenwoor- De deelnemende instellingen en digd. buiten Den Haag gemakkelijker op gevangen dan in Den Haag zelf. Daar werd het afgelopen seizoen nog wel eens gemopperd over de modernere werkwijze, die in de Haagse cultuurcommissie zelfs 'ge- van Galen Last. waagd' werd genoemd. Volgens Croiset heeft de tijd in Den Haag stil gestaan. Zo liepen er Hagenaars LI-,, Klmict rl weg bij de volgens de artistieke lei- -■- LLU-LU^lO 111. der toch decent uitgevoerde 'halve naaktscène' in 'Woyzeck'. Hij hoopt echter het publiek 'stapje voor stap je' voor Het Nationale Toneel te Het afgelopen seizoen was de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag, het 'huis' van Het Nationale AMSTERDAM (ANP) - De publicist toneel, gevuld i zijn laatste jaren iets imiddeld voor 40 procent H. van Galen Last uit Amsterdam i Haagse Comedie haalde eergisteren onverwacht overleden zijn huis in Montpellier, Frank- Volgens Croiset zijn de jongeren, rijk. Hij is 68 jaar geworden. zowel in Den Haag als daarbuiten, ontvankelijker voor de vernieuwin- gen dan de ouderen. Er hebben ech- Sticusa, was redacteur ouderen afgehaakt dan er raire blad Libertinage jongeren zijn bijgekomen. Maar, zo 1956 de Van Galen Last werd in Bandung geboren. Hij werkte na de oorlog bij in het lite- schreef i: optimistische Croiset, vernieuwing wordt ook niet een feit. Het Nationale Toneel brengt ko- wisseling Ter Braak - Du Perron 'President Drama- koutra'. Hij werkte als journalist bij Het Parool. Hij verzorgde in de ja- zestig de uitgave van de brief- vborts jaren docent geschie- lycea in Amsterdam en de Willy Russell dat gespeeld School voor Taal- en Letterkunde in door Anne-Wil Blankers volgens Den Haag en stelde geschiedenis- Croiset een 'hit' is geworden, 'He- boeken voor het middelbaar onder- briana' van Lars Noren (dat in Am- wijs sterdam vier keer uitverkocht was en in Den Haag nog nooit) en 'Bour geois Gentilhomme' van Molière dat nog maar pas in première ging. Croiset sloot verder niet uit dat er in de toekomst ook gespeeld wordt in het Nederlands Danstheater in Den Haag. Het Nationale Toneel is daartoe uitgenodigd en Croiset Bijdragen van zijn hand versche nen geregeld in Hollands Maand blad en Tirade. In 1969 publiceerde hij de literair-historische studie 'Ne derland voor de storm'. Sinds 1970 was hij voort columnist van NRC- Handelsblad. Tien jaar geleden ver scheen zijn essaybundel 'De waan zin van Ajax'. In 1986 publiceerde Concrete hij het pamflet 'De spoken van Her- r nog niet. dus Viking. Rostropovitsj naar de USSR Jacques (links) en Jossy Halland (rechts) in de jaren zestig in hun jiddische theater-café 'Li La Lo'. LONDEN (DPA) - De Britse uiige- temationale veilin very Penguin maakt, naar het zich aan de hoogste bit laat aanzien, geen winst op het om- streden boek 'De Duivelsverzen' van Salman Rushdie. Dit wist het fi nanciële dagblad 'The Financial Ti mes' gisteren te melden. In Groot-Brittannië zijn al 150.000 exemplaren van Rushdie's roman over de toonbank gegaan, waardoor het boek al dertien weken aan de WASHINGTON (UPI) - De in bal- lingschap levende Russische cellist - en dirigent Mstislav Rostropovitsj daaraan toevoegde dat de Italiaanse gaat volgend jaar met het Ameri- A— i-'-- kaanse National Symphony Or chestra op tournee in de Sovjetunie. Dit heeft de Washington Post giste ren bericht. Rostropovitsj, diè nu Amerikaans de Pearsongroep, levert dat echter staatsburger is, heeft zijn vaderland niet genoeg op om winst te maken niet bezocht sinds hy in 1974 met omdat de uitgeverij per jaar alleen zijn gezin uit de Sovjetunie emi- al zo n slordige zes mihoen gulden greerde. Tegen vrienden heeft Ro- kwijt is aan maatregelen om haar stropovitsj steeds gezegd dat hy en boekwinkels te beschermen tegen zijn vrouw, de operazangeres Gali- dreigende islamitische aanslagen. na Visjnevskaja, pas zullen terugke ren als zij hun staatsburgerschap te- In verband met de vele protesten rugkrijgen en in ere worden her tegen het boek van islamitische fun- steld. damentalisten in Groot-Brittannië De Sovjetautoriteiten ontnamen heeft Penguindochter Viking in- Rostropovitsj en Visjnevskaja hun middels laten weten dat zij niets te staatsburgerschap als straf voor maken heeft met de nog te verschij- hun "onvaderlandslievende activi- nen vertalingen. Rushdie heeft de teiten". Maar het lijkt er steeds meer rechten op zijn boek buiten het En- op dat Moskou de twee eerherstel Hansen/ANP) ë^lse taalgebied vorig jaar op een in- wil geven. Gebrek aan talenkennis uitgevers speelt grote rol NEW YORK (AP) - Niet-Amerikaanse fabri kanten van auto's en televisietoestellen heb ben geen problemen bij het vinden van een afzetmarkt in de Verenigde Staten. Voor bui tenlandse schrijvers ligt dat anders. Zelfs buitenlandse Nobelprijswinnaars hebben soms moeite hun boeken in de States aan de man te brengen. Europese bestsellers beha len zelden diezelfde status in de VS, terwijl Amerikaanse toppers ook in het buitenland hoge verkoopcijfers halen. Volgens ingewijden in het uitgeversvak hebben Amerikaanse uitgevers er weinig be lang bij buitenlandse schrijvers te laten ver talen, omdat er zo'n enorm aanbod is van En gelstalig werk. Bovendien schiet bij de meeste Amerikaanse uitgeverijen de talen kennis tekort om boeken die in het buiten land verschijnen op hun waarde te kunnen schatten. Wat er aan buitenlands werk ver schijnt wordt meestal vertaald door univer siteitsuitgeverijen en andere kleine firma's, die geen geld hebben voor grootscheepse re clamecampagnes. Amerikaanse lezers interesseren zich eerst en vooral voor de zaken van hun eigen land. "De meeste Amerikanen lezen geen vertaal de boeken", zei John Baker, hoofdredacteur van het uitgeversblad Publishers Weekly. "Zij zijn niet geïnteresseerd in culturele politieke zaken van andere landen". 'Perestroika', de internationale bestseller van de hand van Sovjet-partijleider Michail Gorbatsjov, heeft het met 100.000 verkochte exemplaren in de massaal televisie kijkende VS relatief niet slecht gedaan, maar dat cy fer is niet te vergelijken met de verwachte ver koop van de autobiografie van oud-presi dent Reagan die binnenkort op de markt komt. Ter vergelijking: het boek van Gor batsjov werd in Nederland door meer dan 200.000 mensen gekocht. Hoeveel mensen het ook lazen is niet bekend. Toen de Egyptische schrijver Naguib Ma- hfouz vorig jaar de Nobelprys won, waren in de VS tien van zijn boeken verkrijgbaar. "Maar de meeste lagen bij ons in het maga zijn opgeslagen", zei directeur Don Herdeck van Three Continents Press in Washington, een van de twee uitgevers van Mahfouz. Her deck zei dat per jaar zo'n 400 tot 500 boeken van de Egyptische schrijver werden ver kocht. Toen het nieuws over de Nobelprijs bekend werd "steeg de verkoop vanzelfspre kend, tot ongeveer 4.000. Maar dat is alweer 'aan het afzakken", zei Herdeck. Hetzelfde verhaal ging op voor de Franse schrijver Claude Simon, die de Nobelprys in 1985 kreeg, en de Tsjechoslowaakse dichter Jaroslav Seifert, die hem in 1984 ontving. Hun boeken zul je in een Amerikaanse win kel niet gauw aantreffen. In tegenstelling hiermee zijn buitenlan ders wel geïnteresseerd in Amerikaanse boe ken, mede onder invloed van het grote aan bod aan Amerikaanse televisieprogramma's en films, zei Baker. De meeste Amerikaanse bestsellers worden ook bestsellers in Euro pa. In 1987 zijn in de Verenigde Staten 55.000 nieuwe boeken, fictie en non-fictie, versche nen. Daaronder waren slechts 1.600, minder dan 3 procent, vertaalde werken. Dit betekent overigens niet dat Buiten landse auteurs in de VS nooit de bestseller lijst halen. De Britse schrijvers Jeffrey Ar cher en Barbara Taylor Bradford verkopen bijzonder goed in de VS. Van 'De Naam van de Roos' van Umberto Eco zijn in de VS 300.000 ingebonden exemplaren verkocht, waarmee dat boek ook naar Amerikaanse maatstaven een bestseller is geworden. 'De ondraaglijke lichtheid van het Bestaan' van de Tsjechoslowaakse schrijver Milan Kun- dera haalde weliswaar minder hoge ver koopcijfers, maar deed het relatief toch heel best in de VS, zei Baker. Beide boeken wer den met succes verfilmd. Deze auteurs waren al bestsellers voor zij in de VS uitkwamen. Met buitenlandse auteurs die minder bekend zijn neemt men liever geen risico, ook al zijn zij door de kritiek aan geprezen. Herdeck van Three Continents Press zei dat de kleinere uitgeverijen, zij het op be scheiden schaal, een groeiend aantal buiten landse boeken op de markt brengen. Maar omdat die boeken niet in de plaatselijke boekhandels liggen, weet het publiek niet dat ze verkrijgbaar zijn. "De meeste mensen weten niet dat je vertaalde boeken recht streeks bij de uitgeverij kunt bestellen", zei Herdeck. Volgens Herdeck zouden de Amerikaanse uitgeveryen gemakkelijk een einde kunnen maken aan de scheve verhouding. Als de uit geverijen elk jaar 30 tot 40 buitenlandse boe ken in hun aanbod opnemen, en geschoolde mensen aantrekken om de verkoop ervan via lezingen te bevorderen, moet de situatie in vijf tot tien jaar kunnen worden rechtge trokken. Maar het is onwaarschijnlijk dat zij dat willen, erkende Herdeck. Europese bedrijven hebben de afgelopen tijd meer financiële belangen verworven in Amerikaanse uitgeverijen, maar er zijn nog geen tekenen die erop wijzen dat dit zal lei den tot en groter aanbod van buitenlandse boeken.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 27