'We staan met de rug tegen de mum*' VoorKchtingsbureau gezondheid verdwijnt Mogen kinderen in de woning blijven als ouders dood zijn? PAGINA 20 DONDERDAG 13 APRIL 1989 DEN HAAG - De provincies Noord- en Zuid-Holland en Noord-Brabant eisen een ho gere uitkering uit het Provin ciefonds. De drie provincies hebben vanmorgen de staats secretarissen De Graaff-Nau- ta (binnenlandse zaken) en Koning (financiën) een rap port van het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuit gaven (IOO) aangeboden. In dat rapport wordt een voorstel gedaan om te komen tot een rechtvaardiger verdeling van de één miljard gulden die jaarlijks aan de provincies wordt uitge keerd. Het is niet de eerste keer dat de drie provincies om een groter Noord-Brabant, Zuid- en Noord-Holland vragen meer geld deel van het Provinciefonds vra gen. Eerder was al uit onderzoek gebleken dat Zuid- en Noord-Hol land en Noord-Brabant samen 52 procent van de Nederlanders her bergen maar slechts 37 procent van de jaarlijkse uitkering krij gen. Volgens berekeningen krij gen de drie provincies jaarlijks 37 miljoen gulden te weinig: Zuid- Holland 18 miljoen, Noord-Hol land 15 miljoen en Noord-Bra bant 4 miljoen. De staatssecretarissen en ook de Tweede-Kamercommissie voor binnenlandse zaken erken nen de financiële problemen van de drie provincies, maar willen die oplossen via een wetswijzi ging. Dat duurt de drie veel te lang. „Wij dringen aan op een snelle verbetering van onze finan ciële positie omdat we met de rug tegen de muur staan", aldus de provincies bij de overhandiging van het rapport. Uit eerder onderzoek is geble ken dat de financiële reserves van de drie relatief gezien het laagst zijn. Ze ontvangen verder het laagste bedrag per inwoner en zijn genoodzaakt de hoogste op centen op de motorrijtuigenbe lasting te heffen. Bovendien kam pen deze provincies al jaren met grote tekorten ondanks forse be zuinigingen. Volgens de drie grote provincies is er met ingang van 1990 al een tijdelijke oplossing voor hun fi nanciële problemen te geven door de invoering van schijventa- rieven. Voor de eerste 1,75 mil joen inwoners zouden de provin cies 17,54 gulden per inwoner moeten krijgen, voor het volgen de half miljoen 79,55 gulden en voor elke inwoner boven de 2,25 miljoen 32,06 gulden. Op deze ma nier krijgen Zuid- en Noord-Hol land en Noord-Brabant er respec tievelijk 18, 15 en 4 miljoen gul den jaarlijks bij. De verhoging van de uitkerin gen aan de drie provincies gaat ten koste van de andere. De drie zeiden vanmorgen begrip te heb ben voor de bezwaren tegen een e verdeling, maar wijzen de argumenten af die door hen wor den gebruikt. De andere provincies menen dat de drie inefficiënt werken en te weinig hebben bezuinigd. Luxe-gedrag zou tot de tekorten hebben geleid. De zorg voor het milieu en de natuur, de nieuwe taken op het gebied van de mobiliteit, de be jaarden, de recreatie en de ruim telijke ordening nopen de provin cies tot hogere uitgaven. „Deze noodzaak doet zich des te harder voelen in onze inwonerrijke en complexe provincies, waar voor elke beschikbare hectare vele po tentiële gebruikers klaar staan. In zo'n situatie is een actief provinci aal beleid een voorwaare voor het behoud van een aanvaardbaar woon-, werk- en leefmilieu". Bollenstreek wil niet opgaan in basisgezondheidsdienst LISSE - De samenwerking tussen huisartsen, maatschappelijk werk, kruiswerk en ande re instellingen in de duin- en bollenstreek op het gebied van gezondheidsvoorlichting en opvoeding (gvo) dreigt na 1 juli te verdwijnen. Het dagelijks bestuur van het Samenwer kingsverband voor de Duin- en Bollenstreek (SDB) weigert het bureau onder te brengen bij de basisgezondheidsdienst, zoals in de Leidse en Alphense regio wel is gebeurd. Het bureau dat verantwoordelijk is voor de samenwerking, is gehuis vest aan de Heereweg in Lisse. In 1976 werd het bureau in het leven geroepen om overleg tussen artsen en gezondheidsinstellingen te be vorderen en de activiteiten beter op elkaar af te stemmen. In eerste in stantie werd in de duin- en bollen streek begonnen, maar het werkge bied beslaat inmiddels ook de regio Leiden en Alphen aan den Rijn. Seksuele voorlichting, verslavin gen, voeding, veiligheid, patiënten voorlichting en arbeidsomstandig heden zijn enkele aspecten van het werk. Huis-, schoolartsen, maat schappelijk werkers en tal van an deren hebben daarover informatie nodig en geven die op hun beurt weer door aan hun patiënten. De twee medewerkers van het sa menwerkingsverband spelen hier bij een grote rol. Zo werd nog slechts enkele maanden geleden het rapport uitgebracht over een verslavingsproject dat in Noord- wijk en Lisse is gehouden. Aan alle medische disciplines werd informa tie verstrekt over het onderkennen van alcoholverslaving. De bijscho ling resulteerde in een draaiboek voor het opzetten van cursussen in andere gemeenten. Het samenwer kingsverband heeft in mei 1988 in Alphen pleit voor vrijmaken meer geld openbaar vervoer ALPHEN AAN DEN RIJN - De ge- meente Alphen heeft het ministerie van verkeer en waterstaat opgroe- pen meer geld vrij te maken voor 'een openbaar vervoer dat op de maatschappelijke behoeften is afge stemd'. Burgemeester en wethou ders gaan hiermee in op het verzoek van vervoersmaatschappij Centraal Nederland de problemen rond de geplande inkrimping van een aantal diensten vroegtijdig te bespreken met het ministerie. Zo wordt de dienstregeling tijdens de daluren in 1990 tot een zodanig niveau terug gebracht dat bij verder inkrimpen allerlei uurdiensten worden aange tast. Het college zegt in de brief de zorg van Centraal Nederland te de len voor het instandhouden van een aanvaardbaar niveau van het open baar vervoer. B en W schrijven on der meer aan de minister dat het openbaar vervoer toch juist een groei moet doormaken. Man bij aanrijding betrapt op lading gestolen goederen ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een aanrijding gistermiddag in Al phen, waarbij een 24-jarige Alphen se licht gewond raakte, vond de po litie in de kofferbak van een 26-jari- ge automobilist uit Rotterdam een partij goederen die vermoedelijk is gestolen. De vrouw uit Alphen is met lichte verwondingen overge bracht naar ziekenhuis Rijnoord. De vrouw fietste op de hoek Van Eijckstraat/Ten Harmsenstraat. Een 26-jarige automobilist uit Rot terdam reed op dat moment achter uit. De automobilist had de vrouw niet gezien en reed tegen haar aan. Toen de politie ter plaatse kwam vond zij in de kofferbak van de aiito twee trainingspakken, twee heren- pakken en twee vesten met een tota le waarde van 2.200 gulden. De Rot terdammer verklaarde dat hij de spullen voor 1.000 gulden had ge kocht van een vriend. Warmond een kortdurende cursus georganiseerd voor iedereen die met de alcoholproblematiek te ma ken heeft. Een vervolgcursus zou nog moeten worden gegeven. Slaapcursus Direct gericht op inwoners uit de duin- en bollenstreek en Leiden worden sinds 1987 zogeheten slaap- cursussen gegeven, in samenwer king met het maatschappelijk werk, het Riagg en de wijkverpleging. De belangstelling is zo groot dat vier cursussen per half jaar worden op gezet. Negentig procent van de deelnemers valt nu gewoon in slaap zonder of nog slechts sporadisch met behulp van medicijnen. Tal van andere projecten op het gebied van geneesmiddelen, aids, incest en de mentie van ouderen staan op het programma of worden al uitge voerd. Al deze activiteiten komen in de duin- en bollenstreek na 1 juli te vervallen. Het bureau dat zich met de samenwerking en de cursussen bezighoudt werd altijd betaald door het ministerie van welzijn volksge zondheid en cultuur (wvc). Nu in al le regio's de basisgezondheids dienst (bgd) is opgericht, moet die zich toeleggen op preventie. Voor het daadwerkelijke voorlichtings- werk heeft de bgd in de duin- en bollenstreek al een consulent in dienst genomen. "Maar de gemeenten krijgen niet alleen geld voor de voorlichting, maar ook voor de samenwerking tussen artsen en gezondheidsinstel lingen. Het rijk stelt 48 cent per in woner beschikbaar voor die samen werking. Wat is dan makkelijker om een al 12,5 jaar bestaand bureau ge woon over te nemen. Het is tenslot te onzin om het wiel zelf nog eens uit te vinden. Alle betrokken instel lingen en het ministerie hebben hierop ook aangedrongen. De basis gezondheidsdiensten van Leiden en Alphen gaan met ons verder, maar in de duin- en bollenstreek weigert men dat", schetst P. van Teeseling, voorzitter van de be heerscommissie van het GVO-bu- reau, de situatie. Terwijl de gemeenten al sinds ja nuari geld krijgen voor de samen werking, besliste het dagelijks be stuur van het SDB pas onlangs over de overname. "Het enige dat ik te horen heb gekregen, is dat men niet met het al bestaande samenwer kingsverband verder wil gaan. Of dat nu betekent dat ze zelf alles van de grond af aan willen opzetten of dat ze het geld geWoon ergens an ders voor gebruiken is niet duide lijk", aldus een boze Van Teeseling. Groot verlies Het opheffen van het bestaande sa menwerkingsverband betekent dat alle kennis en ervaring van de afge lopenjaren verloren gaat. Ook het al opgebouwde netwerk van artsen en instellingen verdwijnt dan. "Een groot verlies. Zeker omdat iedereen dan straks weer op eigen houtje cur sussen moet gaan opzetten. Het is toch onzin wanneer zowel huisart sen, tandartsen, wijk verplegers en anderen zelf voor hun groep een in formatie-avond beleggen over bij voorbeeld het besmettingsgevaar van aids. Wanneer je dat bundelt, bespaart dat een hoop tijd en krijgt iedereen, en daarmee later de pa tiënt, dezelfde voorlichting", onder streept C. Gozeling het belang van het bureau. Gozeling is op dit moment de eni ge full-time medewerker van het bureau. De plaats van een tweede consulent staat nog open, maar zou bij deelname van de duin- en bollen streek kunnen worden vervuld. Zelf wordt Gozeling ondergebracht bij de basisgezondheidsdienst Lei den/Alphen. Of de administratieve kracht ook wordt overgenomen is nog onduidelijk. Het bureau wordt nog tot 1 juli door het ministerie van wvc betaald, maar daarna moet de of opheffing een feit zijn. (foto Holvast) Van Teeseling zal proberen het besluit van het dagelijks bestuur van het SDB terug te draaien. Alle tien gemeenten worden aange schreven, evenals alle leden van het voltallige bestuur. Met artsen en in stellingen wordt eerdaags over de dreigende opheffing gesproken. Volgens hem is het besluit geba seerd op onkunde en onwetendheid over het werk van het bureau. Geld speelt daarbij geen rol, omdat de ge meenten tenslotte overheidsgeld krijgen voor deze kingstaak in de gezondheid. Celstraf na tillen belastingdienst KATWIJK T- De 40-jarige Katwijker die de belastingdienst voor ruim 20 miljoen gulden heeft opgelicht, is veroordeeld tot 4,5 jaar gevange nisstraf. Tegen hem was door de officier van justitie 5,5 jaar gevange nisstraf geëist. De Katwijker leidde samen met twee mededaders de Leidse belas tingdienst jarenlang om de tuin. Het bedrijf waarin zij hun belangen hadden ondergebracht, vroeg bij de dienst de btw terug die zou zijn be taald over goederen die naar het buitenland waren geëxporteerd. In de praktijk was er slechts sprake van een papieren handel met vervalste facturen. In de uitspraak maakt de rechtbank overigens melding van het feit dat de belastingdienst het de,verdachten wel erg makkelijk heeft gemaakt om de fraude te plegen. Frans Schipper is 35 jaar en altijd in het ouderlijk huis blijven wonen. Zijn vader overleed in 1980. Zojuist is ook zijn moeder overleden. Het ouderlijk huis is een eengezinswo ning van een woningbouwvereni ging en heeft vijf kamers. Frans wil graag in de woning blijven wonen. Kan dat? Frans is natuurlijk niet de enige die voor deze vraag komt te staan. Het komt geregeld voor, dat kin deren (nog) bij hun vader of moeder wonen, als deze overlijdt. Als vader of moeder huurder van de woning was, is het de vraag of het kind de huur kan overnemen èn of de ge meente een woonvergunning ver strekt. De problemen die ons in dit ver band worden voorgelegd, hebben steeds betrekking op huizen van woningbouwverenigingen, zodat we ons hierna tot deze categorie huurwoningen zullen beperken. De woningbouwverenigingen zullen over het algemeen niet moeilijk doen over het aangaan van een huurcontract. Maar de voorwaarde is dan wel dat de gemeente een woonvergunning verstrekt. Waar het dus op aankomt is onder welke voorwaarden de gemeente een woonvergunning afgeeft. De gemeente Leiden heeft daar voor speciale regels ontwikkeld. Het kind kan een woonvergunning voor de woning in kwestie krijgen als aan de volgende drie voorwaar den is voldaan: 1. De woning is niet te groot (zo heeft een alleenstaande vanaf 27 jaar recht op maximaal drie ka mers); 2. Als het inkomen meer is dan 2.975 gulden bruto per maand, moet de huur hoger zijn dan 425 gulden per maand; 3. Het type woning moet passend zijn (dat is van belang voor bene den- woningen en eengezinswonin gen. Benedenwoningen zijn in prin cipe met voorrang bestemd voor medisch geïndiceerden en gepen sioneerden. Eengezinswoningen worden in principe met voorrang toegewezen aan gezinnen met drie of meer kinderen). Als aan al deze voorwaarden is voldaan, verstrekt de gemeente de woonvergunning. Het is dus niet nodig dat het kind als woningzoe kende was ingeschreven en vol doende punten heeft. Wordt niet aan de voorwaarden voldaan, dan komt het kind niet zo maar op straat te staan. De gemeen te zal dan andere woonruimte aan bieden, die wèl passend is. Terug naar Frans Schipper: hij zal niet in de woning kunnen blijven. De woonvergunning zal worden ge weigerd omdat de woning te groot is èn omdat een eengezinswoning met voorrang aan gezinnen met (in principe drie of meer) kinderen toe komt. Frans kan wel rekenen op een aanbod van vervangende woon ruimte. 'Kinderen' We hebben het hier dan wel over kinderen, maar duidelijk is dat het kind zelf intussen een gevorderde leeftijd kan hebben bereikt. Neem de dochter van 55 jaar die by haar moeder/huurster woont. We hebben de indruk dat de gemeente Leiden haar bij overlijden van haar moeder niet gauw een woonvergunning zal weigeren, ook al is de woning voor de dochter niet passend. Uit onze praktijk kennen we in elk geval geen voorbeelden van ou deren die de woning na overlijden van vader of moeder moesten verla ten. We denken dan ook dat de leef tijd van het kind medebepalend zal zijn voor de vraag of het in de wo ning kan blijven. Het beleid van de gemeente Lei den heeft dus tot gevolg dat kinde ren in bepaalde gevallen het ouder lijk huis zullen moeten verlaten (met recht op vervangende woon ruimte). Dat beleid klopt en het is in overeenstemming met de recht spraak van de Raad van State, de rechter die in hoogste instantie over dit soort zaken oordeelt. De Raad van State meent dat het in de wo ning achtergebleven kind geen recht kan ontlenen aan de woonver gunning van vader of moeder. Het kind heeft dus een eigen woonver gunning nodig, waarvoor de ge meente voorwaarden mag stellen. Het kind dat geen woonvergun ning krijgt, moet dus verhuizen. Dat kan heel pynlijk zijn. De kinderen in kwestie hebben vaak hun leven lang by de ouders gewoond en zijn vaak ook al jarenlang medebewo ners van de woning in kwestie. Zij hebben toch al het verlies van hun overleden ouder te verwerken. En dan moeten ze ook nog de vertrouw de woning en woonomgeving verla ten en daarvoor een hoop kosten maken. INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN BREESTRAAT 92 2311 CV LEIDEN TELEFOON 071-254142 Het ligt dan ook voor de hand dat deze kinderen nogal eens bezwaar en beroep instellen tegen de weige ring van de woonvergunning. Daar bij doen ze ook vaak een beroep op de zogenaamde hardheidsclausule. Soms lukt het om dan toch gelijk te krijgen met als gevolg dat toch een woonvergunning moet worden ver strekt. Zo is het in Leiden voorgeko men dat de gemeente, na indiening van een bezwaarschrift, toch een woonvergunning verstrekte aan een alleenstaande voor een vierka- mer-eengezinswoning. Daarbij speelde, naast enkele bijzondere persoonlijke omstandigheden, vooral een rol dat de eengezinswo ning nogal klein was en zeker niet geschikt voor een gezin met drie of meer kinderen. Een andere alleenstaande kreeg na bezwaar alsnog een woonver gunning voor een benedenwoning, hoewel hij daarvoor niet de leeftijd had en evenmin de medische indi catie. Argument was dat hij zeer was aangewezen op de verzorging door een, vlakbij wonend, familie lid. Medehuur Veel kinderen - we blijven ze maar even zo noemen - vragen zich na tuurlijk af of ze na het overlijden, van hun ouders in de woning kun nen blijven. Soms proberen zij me dehuurder te worden, samen met de ouder(s). Ze menen dan dat hun po sitie sterker is. In het Burgerlijk Wetboek is bepaald onder welke voorwaarden men medehuurder kan worden. We gaan daarop nu niet in. Het medehuurderschap geeft het kind extra rechten tegenover de verhuurder van de woning. Maar duidelijk is dat het medehuurder schap je niet helpt als het erom gaat na overlijden van de ouder een woonvergunning te krijgen. Het medehuurderschap hééft namelijk niets te maken met de woonvergun ning. Of het kind nu medehuurder is of niet, in beide gevallen zal na overlijden van de ouder worden ge toetst of een woonvergunning kan worden verstrekt. In beide gevallen worden dezelfde regels toegepast. De Leidse woningbouwvereni gingen vragen bij verzoeken van kinderen om het medehuurder schap advies aan de gemeente. De gemeente gaat dan op voorhand na of het kind na een toekomstig over lijden van dë ouder een woonver gunning voor de woning in kwestie zou kunnen krijgen. Als dat niet het geval is, zal de woningbouwvereni ging het medehuurderschap weige ren. Ouder en kind kunnen zich dan tot de kantonrechter wenden in een poging toch het medehuurderschap te krijgen, maar erg zinvol lijkt dat niet. De conclusie is dus dat het aan vragen van het medehuurderschap voor kinderen weinig zin heeft als een huis van een woningbouwvere niging wordt bewoond. Na overlij den van de ouder moet het kind im mers altijd een woonvergunning kunnen krijgen om in de woning te blijven, terwijl de woningbouwver eniging het huurcontract toch wel zal verlenen, als de woonvergun ning er maar komt. Medebewoners van particuliere huurwoningen hebben naar onze mening wèl een reëel belang bij het verkrijgen van het medehuurder- schap. -Het vrijwillig aangaan van een huurcontract met de achterge bleven medebewoner ligt dan im mers minder voor de hand. Het hierboven genoemde beleid van de gemeente Leiden betreft de kinderen die altijd thuis hebben ge woond. Kinderen die tydelyk weer thuis wonen na eerst op zich zelf te hebben gewoond, kunnen zich in een andere positie bevinden. Af hankelijk van de bijzondere om standigheden van het geval, kan het zijn, dat zij na overlijden van de ou der wèl voor toewyzing van woon ruimte 'aan de beurt' moeten zijn om voor de woning in kwestie dan wel vervangende woonruimte in aanmerking te komen. Verder betreft het beleid alleen het achterblijven van het kind na overlijden van de ouder, waarmee in dit verband overigens vertrek naar een bejaardenhuis of ander verzorgingshuis kan worden gelijk gesteld. Als de ouder/huurder ge woon verhuist, wordt het kind ge acht te kunnen meeverhuizen. DONDERDAG 13 APRIL AJkemade uitreiking Oud Alkemade prijs door de Stichting Oud Alkemade, om 20.00 uur m zaal Heemskerk, Alphen concert Vera Beths (viool) en anderen, aanvang 20.15 uur in de Oudshoornse kerk. Boskoop cursus bloemschikken Katho lieke Vrouwenvereniging, 20.00 - uur in de Parochiezaal. Leiden dia-klankbéeld presentatie 'Safari-reis Kenia', door J.J. Ale- wijn, aanvang 20.15 uur in de Ka pelzaal van K&O, Oude Vest. voorstelling* Seth Gaaikema 'Op naar '90', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling van Dansgroep Klim: 'De Limit'. 20.30 uur, Lak- Theater, Cleveringaplaats. voorstelling: 'Hiroshima mon amour', van Marquerite Dumas, door theatergroep Imperium, aan vang 20.30 uur in het Micro-thea ter, Oude Vest. Leiderdorp lezing: 'Kastelen langs de Loi re', K&O, Splinterlaan, aanvang 20.00 uur. klaverjassen en sjoelen bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur in het clubgebouw, Beukenschans. klaverjassen en rummykub bij de Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in Frerikshof, Winkelhof. Oegstgeest CARA olv een fysiotherapeut, 13.30 tot 14.30 uur en 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. Wassenaar Café Maaldrift, Jazz op Drift, aarivang 20.30 uur. VRIJDAG 14 APRIL Alphen optreden Soul Station in Jazz Club Alphen, theehuis Avifauna, aanvang 21.30 uur. Boskoop vlooienmarkt in Beurshal, van 17.00 tot 22.00 uur. Lelden concert in de Trio-serie', met het Philidor Kwintet, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K &0. Oude Vest. voorstelling: 'Hiroshima mon amour', van Marquerite Dumas, door theatergroep Imperium, aan vang 20.30 uur in het Micro-thea ter, Oude Vest. lezing door Dhr. E. Ouweneel, in de Streekschool, Lammen- schanspark 1, Leiden, aanvang Leiderdorp klaverjassen bij Supportersver eniging RCL, aanvang 20.00 uur, clubgebouw De Bloemerd. Warmond opvoering komische thriller 'Het lijk is zoek', door toneelvere niging St. Matthias, 20.15 uur in Het Trefpunt. Herenweg. Warenar, Kerkstraat. ZATERDAG 15 APRIL opening Pari nister Brinkman Parktheater door mi met tal van activi- mineralenbeurs in Avifauna, van 10.00 tot 17.00 uur. rommelmarkt muziekvereni ging Crescendo in de St. Jozef- de Paradijslaan. van begin in park Rijnstroom steentjesactie voor nieuw onder komen, aanvang 20.30 uur. Zegerplasloop bij handbalvere niging Rijnstreek en AAV'36, Sportlaan, aanvang 14.15 uur. optreden The Scene in jonge rencentrum Het Kasteel, Concert- weg 1, aanvang 21.00 uur. rummiekub-toernooi in buurt huis Westerhaven, Emmalaan 45, van 14.00-16.00 uur. zang- en orgelavond

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 20